CONFERENTIE AANZET TOT LANDELIJKE ACTIE RIET UI Uits wal< r Uranus9 maan Miranda troetelkind geologen Concrete doodsverwachting RAAD W Schuur in Graauw uitgebranc JANSEN b.v. MAANDAG 10 FEBRUAR11986 ¥7* MEDISCHE RUBRIEK Levens tim PAGINA ZEELAND 1 Ezels in de VUT T48 EXTRA OP MAANDAG1 Scholieren tegen discriminatie Door Christine Marinnssen „HET gaat erom mensen bewust te maken van intolerantie, hen te laten zien wat discriminatie is", zegt Hester van het Scholieren Kommitee Amsterdam voor vrede en antifascisme (SKA). Samen met het Alge meen Nederlands Jeugdverbond (ANJV) houdt het SKA op 22 fe bruari een scholieren conferentie in de Meer vaart. Het thema van de conferentie luidt 'Wat doe ik, als scholier, te gen discriminatie De organisatoren willen met deze dag bereiken dat scholie ren in het hele land zich in gaan zetten in de strijd tegen discriminatie. Er zijn 503 scho len, verspreid over het land en de verschillende schooltypen in het voortgezet onderwijs aangeschreven. „Deelnemers zijn voor een deel al actief in bijvoorbeeld antiracisme-comités, maar scholieren, die al lang van plan zijn iets tegen discrimi natie te doen, kunnen door deze oproep over de drempel stappen", meent Hester. Discriminatie bestrijden is niet alleen een kwestie van woorden, maar meer nog van daden. Daarom vullen work shops het grootste deel van de conferentie. Het 'stellingen- spel' is een vorm van discussie die het SKA al op scholen ge bruikt. De stelling 'Buitenlan ders zorgen voor de economi sche crisis' kent voor- en te genstanders, terwijl een groep mensen hierover geen mening heeft of er niet voor uitkomt. Deze drie 'kampen' praten over hun motieven. Zo'n dis cussie kan mensen duidelijk maken waarmee ze bezig zijn. Grimeren Deelnemers aan de scholie renconferentie kunnen zich ook (laten) grimeren als iemand van een andere etni sche groep, om bij benadering te ervaren hoe het is om zo over straat te lopen. Er wor den de 22ste ook anti-racisti sche toneelstukjes in elkaar gezet. Het is de bedoeling dat die niet alleen op de conferen tie maar ook later op de eigen scholen worden gespeeld. Hester en Daan van het SKA: „Wij willen gewoon actie voeren. De meesten van ons hebben geen zin in ellenlange vergade ringen en meer van die rompslomp". - fotoanefo Inmiddels zijn er naast het SKA enkele scholierencomités opgericht, zoals het Haarlemse LTD (Leerlingen Tegen Dis criminatie). De organisatoren hopen dat er door de conferen tie op tal van plaatsen zulke comités van de grond komen. Het SKA werd in 1981 opge richt na een actie van het ANJV tegen apartheid. Deze onafhankelijke linkse jonge renorganisatie, die vorig jaar het veertigjarig bestaan vier de, verleent sindsdien het SKA onderdak en geld voor de acti viteiten. Gezien de leeftijd van de leden kan het SKA geen stichting of een ander rechts persoon worden. Hester ziet hierin duidelijk voordeel: „Wij willen gewoon actie voeren. De meesten van ons hebben geen zin in ellenlange verga deringen en meer van die rompslomp". Iedere Amsterdamse scho lier kan (gratis) SKA-lid wor den. Op dit moment zijn er ze ven drukbezette actieve leden. Daan, een van die zeven, ver zekert dat de ledenvergade ringen steevast door vijftien tot twintig mensen bijge woond worden. Net als Hester is hij leerling aan het hoofd stedelijk Montessori-lyceum. Op deze havo-vwo-school zit ongeveer de helft van de SKA- populatie. Eén lid is leerling in het lager beroepsonderwijs (lbo). De rest van de SKA'ers zit gelijkelijk verdeeld op ma vo, havo en vwo. Het meren deel van hen is tweede of derde klasser. Mensen van veertien (Daan bijvoorbeeld) tot zestien jaar derhalve. Hes ter behoort tot de oude rotten van de club. Niet alleen gezien haar zeventien jaren, maar ook omdat ze er, met twee an deren vanaf het begin bij was. Jongerenbelangen Het SKA is op verschillende terreinen actief. Behalve voor vrede en antifascisme vecht de organisatie met onder meer discussies, demonstraties en fora voor internationale soli dariteit en de behartiging van jongerenbelangen. De eerste actie destijds in 1981 was de 'Bonte Reus', waarbij in heel Amsterdam discriminerende leuzen werden overgeschil derd. Op 12 april 1983 organi seerde het comité samen met de ANJV een Amsterdamse scholierenstaking tegen kern wapens. Een paar weken na de moord op de vijftienjarige An tilliaanse Kerwin Duijnmeijer op 20 augustus 1983 hield het SKA in het Anne Frank Huis een bijeenkomst met school krantredacties. Vorig jaar riep het SKA binnen Jongeren te gen Kernwapens op tot een demonstratie op 1 november. In Amsterdam gingen die dag 20.000 mensen de straat op. En op 3 januari van dit jaar blok keerden ze bij een prikactie de toegang van een bank die geld belegt in Zuid-Afrika. Het SKA trekt tegen reiskosten vergoeding het land in naar scholen om hun streven uit te dragen. Tot nu toe was het SKA hoofdzakelijk in de hoofdstad actief. Met deze conferentie willen de scholieren hun actie gebied uitbreiden tot het hele land.De conferentie begint 's middags om half een met de film 'Kerwin, teken van de tijd'. Regisseuse Froukje Bos maakte deze rolprent kort na de moord op Kerwin Duijn meijer met geld uit een NOS- pot. Docent Aan het slot van de confe rentie wordt een forumdiscus sie gehouden over het onder werp 'Wat te doen met een ra cistische docent.' Hester hier over: „In ieder geval actie on dernemen. Nooit je mond hou den. Het is niet per se nodig om met zo'n leraar direct in de klas in discussie te treden. Maar scholieren kunnen er wel met medeleerlingen of an dere docenten over praten, of contact opnemen met een anti- racismecomité." naast een SKA-er zit er in het forum iemand van de Anne Frank Stichting, die de conferentie steunen. De organisatoren zijn nog op zoek naar een leerkracht, een wethouder van onderwijs en een politicus. Onderwijsmi nister W. Deetman zal niet deelnemen. De Amsterdamse wethouder van onderwijs G. Wolffensperger bedankte, waarna zijn Utrechtse collega Pot is uitgenodigd. Lid van het Amsterdamse universiteitsbe stuur en oud-minister van on derwijs J. van Kemenade neemt evenmin zitting in het forum. Oud-minister van on derwijs A. Pais heeft nog niet gereageerd. De samenstelling van het forum verloopt dus al lesbehalve vlot. Maar Hester is er vast van overtuigd dat het allemaal op tijd geregeld wordt. De animo onder scholieren houdt ook niet over. Ruim drie weken voor het gebeuren heb ben nog maar dertig aanmel dingen het SKA-secretariaat aan de Spuistraat bereikt. Toch wordt er de 22ste gere kend op 350 tot 500 scholieren. „Scholieren blijven misschien weg vanwege de reiskosten. Met 20.000 gulden subsidie kunnen wij die niet vergoeden. Daarvoor kunnen ze bij hun eigen school aankloppen", op pert Daan. Voor meer informatie en aan melding: SKA, Spuistraat 47a in Amsterdam, 020-225799. HJ lizabeth Svendsen is I 1 .van plan met bijna al _IL^«haar ezels van Devon naar Norfolk te trekken. Het zijn er welhaast 2.000. Hun verplaat sing kan gemakke lijk een jaar ver- gen. „Het vochtige klimaat van Devon is ongeschikt voor ezels", meent Eliza beth. „Ze krijgen er rheumatiek en longontstekin gen van. Norfolk, vooral de re gio rond Thetford, is veel droger en warmer. Mijn ezels zullen er praktisch het hele jaar in de open lucht doorbrengen." Elizabeth (ze was vroeger ge trouwd met een Zweed) is zeer met het lot van ezels begaan. Zij wijdt haar hele leven aan het welzijn van wat men zou kun nen noemen dakloze langoren. Engelands grootste tehuis voor ezels werd door Elizabeth Svensen gesticht. Ze drijft het al sinds 1973, in samenwerking met 68 vaste bedienden en 48 vrijwilligers. De 2.000 ezels zijn verspreid over vijf boerderijen die Elizabeth Svendsen heeft ge kocht in en buiten Salcombe Regis, een plaatsje nabij Sid- mouth in Devon. Nog 560 an dere langoren logeren bij parti culieren. De rehabilitatie van deze ezels gebeurt onder het wijze toezicht van mevrouw Svendsen en haar team. Hun onderneming wordt vol ledig gefinancierd door middel van donaties en abonnementen. De verzorging van de dieren kost per ezel ongeveer 10 pond de week; in 't totaal om en bij het miljoen pond per jaar. Sommige langoren die in een van de vijf boerderijen van Eli zabeth nu een onderkomen heb ben gevonden, werden in de VUT geschopt na jaren trouwe dienst op Britse vakantiestran- den. Ze trekken een melancho liek gezicht en dromen in hun nieuwe onderkomen van de jui chende kindertjes die ze op hun rug over wijdse stranden hebben gedragen. Andere ezels waren vroeger gewoon huisdieren. Tien tot vijftien jaar geleden werden in Engeland veel ezels gekocht voor 't plezier van de kinderen. Ze waren veel goedko per dan paarden en ook hun on derhoud kostte minder. Maar de meeste ezels hebben een lange levensduur. Zij worden gemak kelijk 50 jaar. Grotere kinderen vinden er meestal niet veel meer aan en dan moeten de langoren het huis (of de stal) uit. Wat doe je met een ezel die je niet meer nodig hebt? Als je geen goede koper vindt, kan je langoor naar een villerij sturen. Daarna krijgen de leeuwen en TÏIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllltlllllllllllllllll! Door Nigel Henbest LONDEN - Wetenschappers zullen nog jaren nagenieten van de foto's van het Uranusstelsel, die de Ameri kaanse ruimteverkenner Voyager 2 naar de aarde zond. Het ziet er naar uit dat vooral de foto's van de vijf grote manen van Uranus het hoogte punt zijn van de tocht van de Voya ger 2 langs deze verre buitenplaneet. De Voyageropnamen geven een beeld van complexe geologische structuren op de manen van Uranus, waarvan altijd werd aangenomen dat het 'dode' satellieten waren. De gefo tografeerde geologische activiteiten hebben de geologen voor een raadsel gezet. Vóór de reis van de Voyager 2 na men astronomen aan dat Uranus om cirkeld werd door negen dunne rin gen. Nu zijn nog eens elf ringen ont dekt. Om de buitenste van die ringen draaien twee zogenaamde herder maantjes, die er voor zorgen dat de ring zijn geringe breedte houdt. Ook zijn er zes nieuwe manen ontdekt die zich op bijna gelijke afstand van Uranus bewegen en waarschijnlijk de resten zijn van één enkele maan, die door van een meteoriet uiteen is geslagen. De oppervlakten van de vijf grote manen (Miranda, Umbriël, Ariël, Ti- tania en Oberon) hebben geologische 'lidtekens' die gedateerd kunnen wor den. Miranda is Uranus' kleinste maan, niet groter dan vijfhonderd ki lometer in middellijn. Ariël en Um briël zijn respectievelijk ruim twaalfhonderd en elfhonderd kilome ter in diameter en de twee grootste manen, Titania en Oberon, hebben een middellijn van ruim 1600 kilome ter. Ze bestaan waarschijnlijk uit rot sen en ijssoorten - niet alleen bevro ren water, maar ook bevroren ammo niak en methaan, misschien ook wat bevroren stikstof en koolmonoxide. Astronomen hadden verwacht dat deze manen volledig dood zouden zijn: bekraterde, inactieve werelden, die de lidtekens droegen van de me teoriet-inslagen die ze te verwerken kregen tijdens de vorming van ons zonnenstelsel. Een wereld kan immers slechts geologisch actief zijn - lavastromen, slenken en vulkanen - wanneer de kern heet genoeg is. De manen van Uranus zijn te klein (de maan heeft bijvoorbeeld een diameter van bijna 3500 kilometer) om enige radioactieve hitte van betekenis in hun rotsachtige kern te hebben. Foto's die de twee Voyagers van de manen van Jupiter en Saturnus maakten, toonden echter aan dat er bij dergelijke satellieten ook van geologische activiteit sprake kan zijn, wanneer de maan in kwestie geregeld 'getrokken en geduwd' wordt door de zwaartekracht van een andere maan in de buurt. De manen van Uranus komen voor deze theorie waarschijnlijk echter niet in aanmer king. De beelden, die op vier manen ge varieerde geologische terreintypen lieten zien, kwamen dus als een com plete verassing. Het leek ook of de manen meer geologische activiteit hadden gekend, naarmate ze dichter bij Uranus stonden. Dit betekent dat de kleinere manen dus actiever wa ren dan de grotere en dat is direct in tegenspraak met theorieën die de hoeveelheid interne hitte vastkoppe len aan de grootte van een object. Zelfs de enige maan die alleen kra ters liet zien en geen tekenen van an dere geologische activiteiten ver toonde - en dus de pre-Voyager ver wachtingen bevestigde - zorgde voor raadsels. Umbriël is de middelste van de manen, zowel wat afstand tot de planeet als wat grootte betreft. Het oppervlak van deze maan is veel don kerder dan dat van de andere vier en de kraters zijn allemaal vrij groot. Alle andere satellieten, waaronder ook de Maan, vertonen ook kleinere kraters, veroorzaakt door een bom bardement van kleinere meteorieten. Het is niet duidelijk of Umbriël mis schien op de een of andere manier aan dit laatste bombardement heeft weten te ontsnappen, of dat een onbe kend geologisch proces de kleinere kraters heeft uitgewist, terwijl de grotere intact zijn gebeleven. De kleine maan Miranda is echter het geologische troetelkind van het Uranusstelsel. Deze maan vertoont zo ongeveer alle terreintypen die bij geologen bekend zijn: groefstructu- ren, breuklijnen, slenken en verticale rotswanden van een paar kilometer hoog. De beelden van Voyager 2 heb ben Miranda tot misschien wel een van de uniekste objecten van ons hele zonnestelsel gemaakt. Copyright The Guardian/De Stem C2otze.rLfioncL.ntis. Mevrouw Guikje Giltai 'De Pelmolen' Slijkhuisterveen. Geachte Mevrouw Giltai, Dank voor Uw brief van 13 dezer, waarin U mij vraagt naar mijn mening over wat U noemt de schaduwzijde van het alfabetisme. U doelt daarmee op de aantasting van ons stedenschoon door geklodder op deuren en gla zen, muren en parkbanken door de cultuurbarbaren on zer dagen. Ik onderschrijf Uw woorden op twee na, te weten: onzer dagen. De stadsverontreiniging is niet van vandaag of gisteren. Toen het stadje Pompei uit zijn graf van as en lava was opgegraven bleken de muren alreeds beklad met graffiti. Chambers woordenboek noemt het stadje zelf in zijn definitie van het woord graf fito: 'geschrift of tekening -vaak schunnig van aard- op de muren van Pompei achtergelaten doAr school jongens of leeglopers'. Omdat ik me afvroeg hoe men de graffiti van school jongens onderscheidde van die der leeglopers las ik het hoofdstuk 'Pompei' nog eens na in Compton Carlisles' 'Archeological Serendipity'. Er kwam geen psychologie aan te pas, enkel en alleen de hoogte boven het trottoir. Trof men het muurschrift aan op anderhalve meter hoogte dan ging men er van uit dat dit het werk van een kind was. Een enkele maal getuigde ook de aard van het geschrevene van de jeugd der scribenten. Een aardig voor beeldhiervan vond ik de tekst 'Petrus flatufaber est'. De muurschrijvr had kenne lijk geleden onder de kwa lijke geur der darmgassen die Petrus met grote fre- kwentie uitstootte. Pompei moet maar eens weten, vond hij, wat een vuile, vieze stin ker die Petrus was. Die schreef hij op de muur: Pie- ter is een gasboer. Dat was de mening van één mens over één mede mens. Hoezeer de beschaving is voortgeschreden in de twintig eeuwen na de onder gang van Pompei kunt U af lezen van onze muren. Te genwoordig getuigt één mens van zijn oordeel over een hele volksgroepering van zijn tijdgenoten. Denkt U maar aan het veelvuldig aangetroffen: CP rot op Oc- cams scheermes kan niets overtolligs meer wegsnijden uit deze korte, bondige en toch zinvolle getuigenis van een mening - in tegenstel ling tot andere vage, soms zinloze kreten als: Ambon moet vrij en China wet uit Cambodia. 'Het is allemaal even negatief, schrijft U' en we staan machteloos tegen over deze verontreiniging. Zodra je met chemische mid delen of door zandstralen de schandvlek op de huid van de stad hebt verwijderd ko men er de volgende nacht weer andere voor in de plaats. Ja, verwijderen is on begonnen werk maar het ontkrachten van de bood schap kan wel. Er is mij een geval bekend vati een Lon- denaar die dat doet door toe voeging. Toen op de muur tegenover zijn flat de oproep verscheen voor meer of alle macht aan de zwarte bevol king van zijn stad in de vorm van twee woorden on der elkaar in dikke zwarte letters: Black Power ergerde hij zich hieraan zo zeer dat hij besloot er wat aan te doen. In het nachtelijk duis ter trok hij eer met de spuit bus op uit en de volgende dag lazen de voorstanders van de macht aan de zwarte bevolking in plaats van hun werfkreet een reclametekst van een fabriek voor elek trisch gereedschap. Er stond: Black Decker en daaron der Power Tools. De muur was nog bezoe deld maar de boodschap was ontkracht. Het gaat echter de meeste kladderaars niet om de boodschap maar om de vreugde van het nachtelijk klodderen. Allemaal nega tief, schreef U. Ja, op twee na die ik ben tegengekomen. Je zus is O.K., onbeholpen maar positief, en Jezus Leeft. Tel kens als ik die tweede herlees denk ik aan de Londenaar en voeg er in gedachten aan toe: gelukkig niet nu, We mogen er niet aan denken, Me vrouw Joshua Ha Notzri nu in onze tijd van Bhagwan Sjri Nairiesj. Stel U de hyste rie voor van de mediama- niakken bij het vernemen van het gerucht dat een jonge rabijn tijdens zijn pre- diktochten verlamden doet opstaan uit hun rolstoelen, stervenden van hun sterfbed en doden uit hun graf. Stel U de verstikkende horde jour nalisten, fotografen, filmers en camera-ploegen voor, stel U nee, nee, stel U maar niet van dit voor. Jezus is O.K. Ja, inderdaad, dat is hij, maar alleen omdat hij twintig eeuwen geleden leefde en niet nu. In de hoop Uw brief naar bevrediging beant woord te hebben verblijf ik met verschuldigde hoogach ting, Uw dienstwillige Dienaar, John O'Mill Door Jan Paalman MAYNARD Keynes gaat door voor de grootste eco noom van deze eeuw. De man had een aardige economische theorie. In tijden van econo mische neergang moet de Overheid niet bezuinigen, maar juist met bakken tege lijk over de balk gooien. Geld moet rollen en hoe meer het rolt, hoe beter het is voor de economie. Maar hoe moet het dan op lange ter mijn?, vroeg iemand hem. Ach meneer, zei Keynes, op lange termijn zijn we alle maal dood. („In the long run we are all dead"). Ik moest hier meteen aan denken toen Lubbers zich onlangs in heteuthanasie debat mengde. Euthanasie mag volgens hem hooguit als er een 'concrete doodsver- wachting' bestaat. Ik heb lang op deze woorden zitten turen, en hoe langer ik tuur de, hoe minder ik ervan be greep. Je kunt van iedereen zeggen dat hij een doodsver- wachting heeft. Met een beetje kwade wil kun je zelfs zeggen dat die verwachting 'concreet' is. Maar dat be doelt Lubbers blijkbaar niet; Lubbers bedoelt, ja wat be doelt Lubbers eigenlijk? De moeilijkheid zit hem in het woord 'concreet'. Dat kan van alles betekenen en dxis niets. Stel dat de dokters 'heel concreet' een ongenees lijke en dodelijke ziekte heb ben vastgesteld en dat je nog maanden, en misschien wel jaren, in leven blijft. Heb je dan een 'concrete doodsver- wachting'? Of bedoelt hij dat het einde op korte termijn te verwachten moet zijn? En zo ja, in uren, dagen, weken misschien? 'Concrete doods- verwachting' is een begrip van elastiek. Als je de medische hand boeken openslaat op het tref woord alcohol, dan vind je bladzijden lang ellende, maar weinig of niets over zoiets voor de hand liggends als een kater. Hoe krijg je die? Hoe kun je die het best bestrijden. Niets daarover. Zover ik weet is dat nooit goed uitgezocht. Een over maat aan alcohol in je bloed (of een weinig bloed in de al cohol) zet de hersencellen op tilt. Een afbraakprodukt van alcohol, aceetaldehyde, doet dat nog eens dunnetjes over. (De werking van de ontwen- ningspil Refusal berust daar op: het remt de afbraak van aceetaldehyde. Drink je toch, dan voel je je ter plekke doodgaan). Er is ook een theorie die zegt dat de af- braakprodukten de dag daarop in de hersenen blij ven hangen. Die trekken dan water aan, wat de hersenen op doet zwellen zodat ze bij elke hartslag zich pijnlijk stoten aan het hersenvlies. De bonkende hoofdpijn dus. Verder maakt alcohol de maag van streek. Wat er tegen te doen? Ha, ha: niets. Je kunt éen aspi rientje pakken, als er maar geen acetylsalicylzuur (zie de kleine lettertjes op de bij sluiter) in zit. Dat spul is slecht voor de maag en de maag is toch al van streek. Water drinken voor het sla pen gaan zou ook helpen. Al cohol werkt als plaspil wat de pendel tussen tap en toi let, en de droge mond en na dorst de dag erna, verklaart. Het TNO ontzenuwde on langs een aantal gangbare en geliefde preventieve maatre gelen tegen dronkenschap. Een bodem leggen door flink te eten helpt niet. Het alco holpercentage stijgt dan wel minder maar blijft ook lan ger hoog. Koffie blijkt niet te ontnuchteren, lichaamsbe weging (joggen, dansen) ook niet. Blijft een preventieve maatregel over: niet of mat ij drinken. Daar zijn uitste kende redenen voor te ver zinnen, want Nederland drinkt weer als in de dagen van Blauwe Maandag. 's Zaterdags lieten de spe cialisten nog in een pagina grote advertentie weten dal ze niet van staken houden, de maandag daarop waren ze aan het staken. Dat was op het randje. Natuurlijk wil len die specialisten vooral de staatssecretaris pakken, maar er hoeft maar even iets mis te gaan of ze treffen de patiënt. Dat kan ook niet an ders. Als er in de gezond- heidsfabriek wordt gestaakt, dan wordt er minder ge zondheid geproduceerd. Nu kun je redeneren dat de produktie-achterstand van die ene dag best wel is in te halen. Maar als het ge heime actieplan van de spe cialisten voorziet in nog een aantal stakingsdagen, dan doemt er een interessant probleem op. Als patiënten daar nadeel van ondervin den dan valt dat niet te rij men met medische eed of be lofte. Als de patiënten et géén nadeel van ondervin den dan klopt er ook iets niet. Dan zou blijken dat vx ook toe kunnen met minde' gezondheidszorg. Laat de staats dat niet horen. En dat niet alleen, als we met min der toe kunnen, dan zijn we altijd overbehandeld, en overbehandelihg is slecht Dat is weer in strijd met ie medische kreet 'primum non nocere': op de eerste plaats geen schade aanrichten Kortom, als de volgende sta king schadelijk is dan is hi) schadelijk en als hij niet schadelijk is, dan is het hi) ook. tijgers van de naburige dierf,| tuin de beste stukken vlees iJ hun lunchpakket. Maar dit ijJ alleen al doet bij veel Britse die renvrienden tranen opwellen. Daarom brengen zij hun afJ dankte langoren nog liever itJ Elizabeth Svendsen in De%| Door Roger Simons die elke ezel met moederlijll zorgen omringt. Bij haar gji:| de meeste ezels pas dood wij neer ze een gezegende hoge M tijd hebben bereikt. Elizabeiil krijgt in Devon alsmaar meal klanten. Als het zo doorgaat, tl ze zich nog een zesde boerdtr moeten aanschaffen. „Dat zou erg oneconoirn.l zijn," zegt ze. En bovendiJ hebben de drassige bodem en (I vochtige weersgesteldheid er J nare gevolg, dat haar lievelingcl praktisch doorlopend stijf slatl van de rheumatiek. De grote verhuizing van p.| pensioneerde ezels begint m I loop van dit jaar. Eerst komaf de 4- tot 30-jarigen aan al beurt. Nog oudere en heel jorgl langoren blijven in Devon, wijf Elizabeths organisatie een t goed ziekenhuis voor ezels hetl Het beschikt over alle voorat! ningen, zelfs deze die nodigs I voor intensieve verzorging u:l doodzieke ezeltjes. Voor de verplaatsing van lil goren naar Norfolk zullen f deboksen worden gebniilil Grote konvooien zullen hel groepen ezels naar hun nieinil woonplaats brengen. Pas «I neer ze het daar een beetje gel wend zijn, worden nieuwe i dingen overgebracht. Elizabeth Svendsen is i hart en ziel verknocht aan lui goren. Ze weet er alles van. lal den van de Derde Wereld, u.1 werkezeltjes vaak van essential belang zijn voor het dagelijks! leven, vragen haar raad in n I band met hun gezondheid cl verzorging. „Ezels zijn ontzettend aantel dieren", zegt Elizabeth j| hebt er vaak meer plezier isi| dan aan mensen." Van een onzer verslaggevers CLINGE - De gemoederi binnen de Clingse ouderei bond zijn opnieuw danig ve hit geraakt. De kascommissie die h huishoudboekje van de boi moet controleren, is boos we gelopen omdat de voorzitter i de penningmeester inza weigerden in de ontvangst» en uitgaven van het reisfond „Als dat een zuivere zaak waarom mag dat dan niet g controleerd worden", aldus F plasschaert van de kascon missie. Volgens hem staat op het spaarboekje van h reisfonds flink wat gel Maar hoe dat daar op kon mogen wij blijkbaar niet w Van een c DEN HAAG - België het lozen van uitslui de Schelde. In een verdrag met om normen worden vastgeli van het Scheldewater op De Raad van de Watersta zegt dat in een advies aan rr nister Smit-Kroes, over de a peeten van een verdieping v: de Westerschelde. De Raad is van mening d schorren en intergetijdegebi den afdoende beschermd mo ten worden tegen de gevolgi van een verdieping, voord men gaat baggeren. Ook zi len er eerst oeverbesche mingswerken moeten wordf uitgevoerd. De kosten daarv; mogen niet op de provinc Zeeland, de gemeenten of waterschappen worden afg wenteld, aldus het advies. In het advies wordt rr klem aangedrongen om overleg met België op zo kc mogelijke termijn voorzieni gen te treffen voor een geco troieerde berging, op land op een kunstmatig eiland, v: Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Een uitslaan brand heeft gisteravond e oude landbouwschuur van familie S. aan de Paalseweg Graauw volledig in de as g legd. Op het tijdstip van brand was er niemand thu Rond half tien gisteravo werd alarm geslagen. Hulster vrijwillif brandweer rukte meteen m drie wagens uit, maar kon va de schuur niets meer redden. Wel kon worden voorkomt dat het vuur oversloeg nai j ®en nabij staande nieuw landbouwschuur, die vol stor Jhet werktuigen. In de afgt brande schuur waren aardaj Pelen opgeslagen. 1 Bij het sluiten van deze tle was de brandweer volop bezig met nablussei Over de precise schade gisteravond nog niets bek Ook niet over de oorzaak de brand. De technische r< eherche van de rijkspolit stelt vandaag een onderzot ed nc beken va TÉ (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus Volgens al spraak tel. 076-148168 gespecialiseerd in orthop. schoenen, semor orthop schoenen, steunzolen en inlays voor alle sport- en trlmschoenen 60, Breda

de Stem | 1986 | | pagina 4