JNIE Grove stenen op Chinees sehaatspad ly \li ïrheyen zet Chinezen J 'g /vee i op de schaats chniek (m/v) 'Moeder' Karin Kania weer favoriete voor WK breda ficieren (m/v) j)EN HAAG - „Ik was moe, geestelijk echt he lemaal uitgeput, toen de Spelen in Sarajevo itaren afgelopen. Het hoogtepunt uit mijn car rière, tweemaal goud, tweemaal zilver. taande uit 80 medewer- (•ijwilligers, heeft een Breda. |ns plaatsingsmogelijk- enst. Blast met; Iganisatie en inrichting B- en 50 vrijwillige mede- jnische opleiding/instruc- ll; jen beproeven van pn de voorbereiding van re rampenbestrijdings- Jeiding tot beroepsbrand weer Academie; varing; wijze leiding te geven ndweermedewerkers onder brationele omstan- hge uitdrukkingsvaardig- penst. belast met: fit houden van de roerende de brandweer; |che dienstwerkzaamhe- personeel van derden; onderhoud en vervanging de brandweer; fen en programma's van pn materiële goederen, en erktuigbouwkunde; Isbrandweerofficier aan de Irische capaciteiten; l9' ïige uitdrukkingsvaardigheid, lacht dat zij periodiek ring zal aanstelling plaats- rn- le functies is f 6.024, chaal 11). Inwoordiging van het perso- kan deel uitmaken van de bnnen worden verkregen bij ||r F. Hagmanns, of bij de de Wilt, telefoon jrmelding van de desbetref- |4 dagen na verschijnen van Vicht aan de Commandant j.D. Feikema, Postbus 2060, producent van suiker, zowel jbruik. Omzet ca. 1 miljard Tonen, in de campagne aan- svenprodukten zijn: pulp fcohol) en schuimaarde door een zestal over Nederland een scten op het terrein van electro uurde installaties voor wat ing en onderhoud van geavan- amputergestuurde apparatuur en behoeve van de afdeling, electrische en electronische bied van electronica, computer ervaring in genoemde werk- sn. Goede contactuele eigen- d in een ploegendienstsysteem de beetwortelsuikerindustrie is ere informatie wenden tot de ken vestiging Dinteloord, ten schriftelijk voor 22 februari Vereniging Suiker Unie U A, 1,4754 AG Stampersgat. uitmaken van de selectie- la. k, Roosendaal, s „Ich gehe mit meine Stars". Rainer Mund is duidelijk. De Oostdultse schaatstrainer ziet at van een plaats in het busje, waarin de Noorse en een gedeelte van de Oostduitse schaatsploeg is samengepakt. Mund pre fereert mee te rijden met de personenauto, die Andrea Ehrig en Karin Kania van Schiphol naar Oen Haag zal brengen. Zijn 'Stars', die beiden onder een andere naam tot dusver schitterende triomfen vierden op het Ijsovaal. Andrea, geboren Mitscheriich en na gehuwd geweest te zijn met Andreas Schone en nu wegens een nieuw huwelijk Ehrig geheten is meervoudig Europees en wereldkampioene. Karin, geboren Enke, voorheen Busch en na haar scheiding en huwelijk nu Kania geheten, was twee jaar geleden in Sarajevo de 'Ijskoningin van de Winterspelen'. Tweemaal goud en tweemaal zilver, de toen 22-jarlge inwoonster was de absolute ster van het damesschaatsen. En toen werd het stil rond Karin Enke. Ging Schone, later Ehrig, vrolijk door met het vergaren van ereplaat sen, haar grote rivale deed meer dan een paar stappen terug en verdween uit het (wedstrijd)beeld. Tot dit weekeinde. Want op het wereldkampioenschap in Oen Haag maakt de ijskoningin van weieer opnieuw haar op wachting. Als moeder Karin Kania. En grote favoriete voor de titel. Wil Kester sprak met haar. Door Wil Kester Verder zou er voor mij toch niets meer te bereiken |jjn? Ik had op dat moment genoeg van schaatsen. Ik vilde eindelijk wel eens gewoon mezelf zijn. Eindelijk eens keer echt met biijn studie kunstgeschiedenis beginnen zonder steeds reke- üing te moeten houden met (rainen, trainen en nog eens [ramen. Bovendien wilde ik [rouwen en een kind krijgen, pat vond ik op dat moment een mooiere motivatie dan een Jractie van een seconde sneller tijden op de 500 meter. Mijn pmbitie voor het schaatsen zover verminderd, dat mijn trainer en ik besloten lebben, dat ik er maar een Jaartje tussenuit zou gaan". Die beslissing vormde voor karin Enke een levensgrote ppluchting. Geen wonder, Vant op dat moment was zij al pijna 20 jaar nagenoeg continu pet sport bezig. In 1961 in El- estadt geboren, kwam de [leine Karin, vijf jaar oud, al i Dresden op de ijsbaan te- echt. Dankzij haar broer, die |ien meer dan middelmatig istrijder was, raakte zij ook lerslingerd aan het kunstrij ken, een bijzonder populaire Jport in Oost-Duitsland. Ook iarin bleek over talent te be- likken, zo veel zelfs, dat zij 1975 de nationale titel ver leerde. „Ik vond het echt leuk om te doen, dat draaien en springen. En wanneerje succes hebt, is het natuurlijk nog veel leu ker", weet ze nog. Ook inter nationaal kwamen die succes- jes. In 1977 werd Karin Enke in Helsinki zevende op dr Europese kampioenschappen. Maar hoger zou zij in deze dis cipline van de schaatssport nooit komen. „Ik moest aan mijn elleboog worden geope reerd, die was een beetje ka pot. Ja, je valt wat af bij die trainingen. En die operatie be tekende meteen het einde van mijn kunstrij-aspiraties. Je hebt dan zo veel trainingsar- beid gemist, dat het onbegon nen werk is om weer terug te komen". Karin Enke verwisselde de kunstrij schaatsen voor Noren en dat bleek later helemaal geen gekke keuze te zijn. Want bij de 'Sportklub Einheit' in Dresden waar zij de hal in ruilde voor de 400 meterbaan liet toevallig Rainer Mund zijn oog op toen struise Karin val len. „Ja,dat was ook een reden om met kunstrijden te stop pen, ik werd gewoon een beetje te zwaar". Mund zag het De terugkeer van een ijskoningin Een blije Karin Kania nadat zij in Sarajevo goud won op de 1500 meter in een wereldrecordtijd. - fotoanp helemaal in haar. „Als ik goed naar hem zou luisteren en vooral heel hard zou werken, dan word je een kampioen", heeft hij tegen me gezegd. „Nou werken wilde ik wel, want ik vind schaatsen erg leuk. Er moest alleen nogal wat aan mijn techniek worden geschaafd". Dat klopt ook wel, want hoewel Enke al direct als een sneltrein over het ijs ging, was het met haar techniek aan vankelijk bedroevend gesteld. Haar eerste optreden op het internationale podium werd dan ook geen succes. „Ja, Ha- mar, 1979, zeventiende, slecht", klinkt het spontaan. Maar het zou snel beter gaan. Een jaar later al, zoals het hoort bij een sprintster. Tot veler verras sing werd Karin Enke, ex- kunstrijdster, in West Allis wereldkampioene sprint en pakte ruim een week later in Lake Placid zelfs de gouden Olympische medaille op de 500 meter. De basis was gelegd. Meer titels Er zouden nog meer titels, nog meer medailles volgen. Wereldkampioene sprint in Weer een feestje langs de ijsbaan. In dit geval Karin Kania en de Oostduitse schaatsbegelei- der Joachim Franke. Morgenavond in Den Haag zou dit plaatje ook wel eens geschoten kun nen worden. foto anp 1981, '83 en '84, maar ook - dankzij haar verbeterde tech niek („En mijn trainer Rainer Mund") - allround-wereld kampioene in 1982 en 1984. En dan ook nog eens tweemaal goud en tweemaal zilver op de Spelen in Sarajevo. Karin En ke, in tussentijd even gehuwd geweest met Georg Busch, was de koningin van de 'schaats wereld. Een mooie kroon, die een auto, een huis en andere privi leges opleverde. Maar ook een psychische last. „Steeds maar weer presteren, ik moest er even uit. En dat was geen pro bleem". Karin Enke trouwde met de gymnastiekleraar Ka nia en kreeg vorig jaar op 13 januari een zoon. Sasja, den kend aan Dr. Zhivago. „Dat was een heerlijke tijd, die zwangerschap. Ik ben tot in mijn vijfde maand blijven af trainen, fantastisch. Dat moest ook wel, per slot van rekening kun je niet ineens stoppen. Maar het was echt afbouwen". Toch staat Karin Kania vandaag in Den Haag weer aan de start van een groot schaatsevenement. Waarom? „Ja, toch weer die prikkel. Het jaar er tussenui'i heeft me goed gedaan. Al moet ik zeg gen, dat het me veel moeite ge kost heeft om dit keer van huis te gaan. Goed, mijn man en zijn en mijn ouders zorgen voor Sasja, dat zit wel goed. Maar ik mis mijn zoontje wel". Dat gemis zou met een klin kende prestatie in Den Haag flink verzacht kunnen wor den. Volgens Kania's trainer Rainer Mund bestaat die mo gelijkheid wel degelijk. „Karin is fysiek sterker dan in 1984", oordeelt de 'man achter het succes'. De rijdster zelf twijfelt daar nog een beetje aan. „Ik heb bijvoorbeeld dit seizoen nog geen enkele vijf kilometer ge reden, dus ik moet maar af wachten hoe het daarop gaat. Trouwens, Andrea (Ehrig, haar grootste concurrente voor de eerste plaats, red.) is op de lange afstanden gewoon sterker dan ik. Dat is ook de reden dat ik niet heb mee ge daan op het EK in Geithus. Ik was conditioneel nog niet klaar. Voordat het seizoen be gon hebben Rainer en ik een planning gemaakt en die was gericht op het WK-sprint in Japan. Maar toen het tijdens onze kampioenschappen in Karl-Marx-Stadt zo lekker op de drie kilometer ging hebben we besloten de wereldkam pioenschappen allround ook mee te nemen. Maar nog maals, met die vijf kilometer is het afwachten". Zoals ook bij de voorgaande twee gelegenheden dat zij de wereldtitel bij de allround sters behaalde zal Karin Ka nia het dus van de kortere af standen moeten hebben. Want Andrea Ehrig - haar 25-jarige clubgenoteis toevalligerwijze sinds 25 december 1980 ook al moeder van een zoon - is nu eenmaal een kei en wereldre cordhoudster op de afstanden vanaf 1500 meter. Van die supertijden kan volgens Karin Kania ook nog wel het een en ander afge knabbeld worden. Zo ziet zij een tijd van onder de twee mi nuten op de 1500 meter zeker haalbaar. Door Rob van Deursen DEN HAAG/INZELL - Hoe grillig bepaalde pa tronen in de internationale sportwereld soms verlopen moge blijken uit het feit dat de Volks republiek China vandaag en morgen vertegen woordigd is bij het wereldkampioenschap schaatsen voor vrouwen in Den Haag dankzij het feit dat de regeringen van China en Neder land eind zeventiger jaren een stevig menings verschil hadden. Nederland besloot toen een export-vergunning te verlenen voor twee duikbo ten voor de marine van Tai wan. De hoge heren in Pe king raakten daar zeer ver bolgen over. Nederland ver sterkte in hun ogen de de fensie van de 'vijand', nota bene volgens 'Peking' een provincie van de republiek. Gevolg: een fikse politieke rel en bekoeling van de on derlinge betrekkingen tus sen beide landen. Verdrag Maar in politieke kringen wordt de soep nooit zo heet gegeten als die wordt opge diend. Nadat de duikboot- storm luwde, sloten China en Nederland een cultureel verdrag waarin werd opge nomen dat de banden ook op het sportieve vlak weer ■hoesten worden aange haald. Dat resulteerde in een trainingsstage van tafelten- fiisster Bettine Vriesekoop 'n China, een toernee van het Nederlands amateurelf tal door de Volksrepubliek en de herontdekking van het sehaatsen door de Chinezen. In Den Haag op het kunstijs van De Uithof vormt WK- deelneemster Wang Xiu Li daar dit weekeinde het be wijs van. Aan de basis van die ver dere mondialisering van de schaatssport staat....Eddy Verheyen. Het vierde wiel aan de wagen in de tijd van Schenk, Verkerk en Bols werd in oktober van het vo rig jaar door de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond na een uitnodi ging van het ministerie van WVC naar China gestuurd om daar het beschikbare schaatspotentieel wegwijs te maken. Achterstand En om Verheyen een ple zier te doen staat Wang Xiu Li vandaag in Den Haag aan de start. De conrector van een HAVO/WVO in Amers foort: „Toen ik er in oktober was, heb ik onmiddellijk voorgesteld om mee te doen aan het WK. Maar dat wil den ze niet. Op een of andere manier accepteerde ik dat. Het argument dat ze nog wilden wachten omdat ze zo Schaatsles voor de schaatselectie van Zuid-Korea op de ijsbaan van Inzeil. Tweede van links coach Park Chang Sup. foto leo vogelzang veel achterstand op de rest van de schaatswereld had den, vond ik zeer terecht. Ook omdat werd toegegeven dat dat door de culturele re volutie was ontstaan. Dat in die periode van leider Mao andere waarden dan sport voorrang hadden gekregen. Tijdens Kerstmis waren de Chinezen naar Inzeil gegaan om te trainen. Ze vroegen toen of ik daar naar toe wilde komen om hen verder bij te staan. Door mijn werk kon ik dat niet. Na het WK in Den Haag van dit week einde heb ik wel vrij. Dus ik heb toen met kerst gezegd: als jullie meedoen in Den Haag, kom ik na het wereld kampioenschap naar Inzeil. En daar gingen ze akkoord mee". Eddy Verheyen kan gloedvol vertellen over zijn belevenissen in China. „Ik kwam daar aan en stond in eens tegenover vijftien schaatsers en niet minder dan 125 Chinese trainers. Die trainers stonden alle maal op een rij. Iedereen had een blauw jack aan en een groene pet op. Ik zal dat beeld nooit vergeten. Ik heb me wel moeten aanpassen. Ik wilde direct aan de slag, maar zo werkt dat daar ken nelijk niet. Na de ochtend training zeiden ze: neem maar wat rust. We gaan je eerst de stad laten zien. Ik stond er met kromme tenen omdat ik die mensen in die korte tijd zo veel mogelijk wilde leren. Met heel veel moeite kreeg ik gedaan dat de avondtraining een uur eerder kon beginnen, maar die trip door de stad Chong Chum, zo'n achthonderd ki lometer ten noorden van Pe king moest en zou doorgaan. Ze lieten me bijvoorbeeld een monument zien waar ik later met de taxi onderweg naar mijn hotel elke dag zes keer langs kwam". Ingeslapen Eddy Verheyen keek zijn ogen uit. Op een bepaald moment ontmoette hij een man, die al achttien jaar schaatstrainer was. Die een aanpak van training ver kondigde, die in Nederland als voor-oorlogs wordt beti teld. „Ja, ze waren daar een beetje ingeslapen. Ik zeg dat met schroom omdat ik nu niet wil overkomen als de man, die het na twee weken schaatsen in China allemaal zo goed weet. Maar de eer lijkheid gebiedt het om dat te zeggen. Ze vinden dat ook helemaal niet erg. Ze hebben liever dat je vertelt wat je op je hart hebt. Hoe de zaken er echt voorstaan. Zodra die Chinezen merken dat je op een slinkse wijze probeert je eigen mening door te druk ken, is het voorbij. Dan heb je voor hen je gezicht verlo ren". Volgens Verheyen moet nu niet verwacht worden dat de Chinese schaatsselec- ties de komende jaren op de internationale toernooien potten zullen gaan breken. „Voor China ligt het hoogte punt tijdens de Aziatische Spelen in maart in Japan. Daar moet op dat niveau ge presteerd kunnen worden. Een wereldkampioenschap is, dat weten ze, voorlopig nog veel te hoog gegrepen. Ik heb alleen maar wat grove stenen gelegd op het sehaatspad in China. Het zal nog zeker een paar jaar du ren voor dat de Chinezen in ternationaal gaan meetellen. Maar ik ben er van over tuigd dat ze de aanleg heb ben om het te kunnen". Geleidelijkheid De Chinese schaatsbond zoekt het dus in de weg van de geleidelijkheid, die van Zuid-Korea koestertheel andere ambities. Onder lei ding van de 42-jarige Park Chang Sup vertoeft een groep van zo'n twintig Kore aanse schaatsers(sters) al sinds begin november van het vorig jaar in Inzeil om zich daar te bekwamen in het schaatsen. In Dan Haag zullen Lee Kyung Ja en Kim Hyung Na proberen de pres tatie van landgenote Gyom Hyon Pak, die vorig seizoen bij het WK in Sarajevo elfde werd in het eindklassement, te verbeteren. Het langdurige verblijf in Europa van de Zuidkore- aanse groep vergt een enorme financiële investe ring. „Maar", zo zegt Park Chang Sup, „we moeten wel. In 1988 worden in onze hoofdstad Seoul de Olympi sche Zomerspelen gehouden. Dat betekent voor ons dat we tijdens de Winterspelen in het Canadese Calgary van dat jaar geen gek figuur willen slaan. En daar hoort schaatsen bij". Vol trots geeft Park Chang Sup dan de tijden van de vedette in zijn ploeg, Lee Young Ha: 38.40, 1.17.76, 2.01.11, 4.13.49, 7.14.88 en 15.16.84. Op de tijd op de 500 meter na - die werd in Seoul zelf neergezet - allemaal persoonlijke re cords ,die op het olie-ijs van Inzeil werden gerealiseerd. Park Chang Sup: „Lee vormt bij ons het grote voor beeld. Maar op een been is het moeilijk lopen. Vandaar dat we van onze bond en van het nationaal Olympisch Comité voor de tijd tot aan Calgary flinke financiële steun hebben gekregen om de zaak stevig op poten te zetten." Nadeel Het nadeel voor Park Chang Sup is dat hij nog niet weet wat er na Calgary gaat gebeuren. Te vrezen valt dat precies zoals in Joegoslavië na de Winterspelen van Sa rajevo het schaatsen in Zuid-Korea weer in het ver domhoekje wordt gezet. Eddy Verheyen heeft die vrees wat China betreft niet. „Ze zijn ontzettend serieus en ontzettend gedicipli- neerd. Nu ze deze sport, een maal hebben aangepakt, willen ze er ook wat van maken. Al moeten ze daar jaren en jaren over doen. Maar gelukkig is het Chi nese geduld in ieder geval al wereldberoemd...."

de Stem | 1986 | | pagina 9