••SSTS»"* PAPIER VOOR UW PEN \pUVALlER na bomgolf ZATERDAG 8 FEBRUAR11986 EXTRA H. Hartkerk (6) H.Hartkerk (7) H. Hartkerk (8) H. Hartkerk (9) H. Hartkerk (10) Onder 50 ZATERDAG 8 FEBRUAR Koffie D'66 onduidelijk Prijzen "©sgga* Reisbureaus Al weken vindt men in De Stem de eenzijdige bericht geving betreffende de slui ting van de H. Hart Kerk. Eenzijdig in die zin, dat al léén bisschop Ernst in deze zaak de schuld én de oor zaak van dit alles schijnt te zijn. Alsof er op geen enkele wijze sprake zou zijn van medemenselijkheid van de kant van de bisschop. Im mers er worden mensen op last van de bisschop wegge sleept... Maar omdat som mige mensen kost wat kost de kerk open willen houden, zou dit tevens ook te realise ren zijn Niets is minder waar. In de hele publiciteit rond deze kwestie, wordt een ding constant uit het oog verloren nl. dat de bisschop het net zozeer aan "t hart' gaat, om deze kerk te slui ten. Mensen die veronder stellen dat het bisschop Ernst niet aan het 'hart' gaat, vergissen zich in een mens die zich méér dan een ander wel degelijk pastoraal betrokken voelt bij mensen. Dat mensen erg emotioneel zijn is niet kwalijk te ne men, maar we dat deze emo tionaliteit ten onrechte afge reageerd wordt op een mens van goede wil. Breda E. v. Ommering Het artikel van Jan Bouw- mans over de problematiek jegens de voormalige Heilig- Hartkerk (De Stem van 31 januari) verdient alle waar dering wegens de evenwich tige benadering. Bij één pas sage zij 't mij vergund een kanttekening te plaatsen. De auteur streeft objectiviteit na en probeert zich in de ge- dachtengang van het Vati- caan te verplaatsen met zijn opmerking „het wegslepen van biddende mensen uit een kerk door politie op last van de bisschop; wat voor indruk moet dat wel geven aan niet-gelovigen?" Nu is 't mij nooit opgevallen dat men in Rome (of elders) zich veel gelegen laat liggen aan de mening van anders- of niet-gelovigen. Maar zelfs indien dit wel het geval zou zijn, kan ik als niet-gelovige, Bouwmans geruststellen. Het Burgerlijk Wetboek geldt voor iedereen, on geacht levens- of maat schappijbeschouwing. En rechterlijke uitspraken zijn er om nageleefd te worden. En het valt dus te betreuren dat die weggesleepte bid dende mensen zich zo weinig gezagsgetrouw hebben be toond, niet alleen jegens hun bisschop maar eveneens je gens de wettige overheid. Bidden is in zo'n geval geen excuus. Ik verstout mij trou wens te betwijfelen of die gebeden de noden van de mensheid in het algemeen of de Nederlandse samenleving in het bijzonder tot onder werp hadden: de blanke ter reur in Zuid-Afrika, de hon ger in Ethiopië, de politieke gevangen in zo'n beetje de hele wereld dan wel de bij standmoeders, de werklozen of andere gedupeerden van het Nederlandse regerings beleid. Dat is nog wel andere koek dan het sluiten van een parochiekerk. H.H. Bartman Breda De treurzang in uw blad van 5 dezer over het beleid van mgr. Ernst inzake de aanval op de H. Hartkerk en z'n ge lovigen zal ieder welden kend mens kunnen onder schrijven. Dat een bisschop biddende mensen door de sterke arm uit het Godshuis laat verwijderen, zal wel een unicum in de geschiedenis van de Nederlandse Kerk provincie blijven. Deze vre desapostel van 'Pax Chris tie' is met zijn verlichte en moderne denkwijze niet be paald een 'sterke broeder' in het gezelschap van de Ne derlandse bisschoppen. Zijn handelswijze getuigt in ieder geval niet van een hechte lotsverbondenheid met zijn gelovigen. Breda K. van Pelt Het is inderdaad een nare zaak, dit bisschoppelijk zwijgen over de inhoud van het telegram uit Rome. Ker ken sluiten is altijd een be roerde zaak en de hoeveelste is het al onder zijn leiding? Biddende mensen uit de kerk weg laten slepen is waarlijk niet te verkopen voor een bisschop. Zeker niet daar kerken te boek staan als toevluchtsoorden voor mensen in de kou. Dit is 'n algemeen erkend feit. Zal dit de laatste blunder zijn van onze goeie bisschop? We hopen van wel maar ik vrees van niet. Bisschoppen heb ben het enorm zwaar tegen woordig. Hun functie is te zwaar voor een persoon. Een hulpbisschop erbij zou zeker veel verlichting geven. Trouwens een bisschop die Bezettingen en ontruiming van de Heilig Hartkerk in Breda. zo begaan is met politiek moet wel fouten maken want men kan niet links en rechts tegelijk zijn. Gebalde vuisten in Woensdrecht zijn niet in overeenstemming te brengen met gevouwen han den in onze kerken. Door het een komt het ander in het gedrang. Met een hulpbis schop zouden links en rechts beter aan z'n trekken kun nen komen want een kerk gemeenschap mag volgens de moderne maatstaven plu riform zijn. En misschien zou daarmee de opvolging van onze bisschop al in juis tere banen gelegd kunnen worden waarmee veel na righeid voor de toekomst vermeden zou kunnen wor den. Zo kan het niet verder en al is het niet aan mij om te sturen, een beetje in spraak mag wel lijkt mij. Breda P.J.M. Bakx Wij kunnen in Breda blij zijn met mgr. H. Ernst, een bisschop die niet van branie houdt, maar van eenvoud. Hij heeft heus wel respect getoond voor de mooie H. Hartkerk en ook begrip voor de parochianen. Maar de kerk is nu eenmaal niet meer rendabel te maken en dan houdt in deze zuinige tijden alles op. Deze kerk heeft in Breda wel een rol gespeeld in de 'rijke Baro nielaan', maar de meeste oorspronkelijk bewoners van deze laan zijn naar el ders uitgeweken, waardoor de kerk steeds zwaarder kwam te zitten en uiteinde lijk met veel schulden. Niet een integere, gelovige bis schop moet men de schuld geven van het feit, dat gelo pen is, zoals het gelopen is, maar de vele 'parochianen', die hun kerk verwaarloos den en verwaarloosd heb ben. Breda Jan Backx - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURR In de dagbladen las ik het bericht dat de gemeenteraad van Vlissingen het heeft be staan om in een profiel schets van een te benoemen burgemeester een leeftijds grens van 50 jaar op te ne men. Als die berichten op waarheid berusten dan acht ik het verbijsterend dat zoiets nu nog kan gebeuren, maar nog verbijsterender vind ik het dat zoiets ge beurt zonder enige vorm van protest tegen deze brutale vorm van leeftijdsdiscrimi natie. Hoe is het mogelijk dat een meerderheid van een gemeenteraad zoveel on kunde demonstreert inzake de ouderenproblematiek en zich zó te buiten gaat in het demonstreren van vooroor delen? En wat nog erger is, waarom kan een dergelijk vergrijp tegen elementaire humane waarden zo straffe loos plaatshebben tot aan (of zelfs tot over) de drempel van de Commissaris der Ko ningin? En mag men in re delijkheid verwachten dat de Kroon tenslotte bij de be noeming zich mede schuldig zal maken aan deze leef- tij dsdiscriminatie? Stellen we ons eens voor dat een of andere gemeente raad in ons land een burge meester geprofileerd had met beperkende clausules als: geen homo of lesbische vrouw, geen ongehuwde, geen gekleurde Nederlan der, geen jood, geen gehan dicapte, geen islamiet, geen persoon jonger dan 50 jaar, geen persoon kleiner dan 1.70 m, geen persoon met een IQ beneden de 140 of een bloeddruk hoger dan 125. Nederland zou op zijn grondvesten schudden van wege de protesten. En te recht. Men heeft het recht niet mensen te diskwalifice ren waar het gaat over openbare participatiemoge lijkheden op grond van eigengemaakte, niet-rele- vante waardebepalingen. Dat is in strijd met de men selijke gelijkwaardigheid in het praktisch handelen. Al leen die voorwaarden die rechtstreeks te maken heb ben met het goed kunnen vervullen van het beoogde ambt zijn legitiem. Andere voorwaarden zijn willekeu rig. De discriminatie naar leeftijd behoort tot de on rechtmatig toegevoegde voorwaarden. Zij behoort weliswaar tot de laatst be- wustgeworden negatieve beoordelingsfouten over soorten van mensen, maar niettemin is zij volgens de Onderscheid maken uit sluitend op basis van een leeftijdsgetal is altijd on rechtmatig. Waarom? Men zou kunnen redeneren dat een bestuurder jonger dan 50 jaar flexibeler, energie ker, doortastender, repre sentatiever, enz. is dan een 50-plusser. Deze opvatting echter berust nergens op en is wetenschappelijk geheel onbewijsbaar. Menselijke eigenschappen met betrek king tot niet zuiver fysieke functies zijn niet afleidbaar uit leeftijdsgetallen. In de laatste tien, vijftien jaar zijn uit gerontologisch onder zoek verrassende gegevens bekend geworden. B.v. con tinu geactiveerde vermo gens blijven tot in hoge ouderdom toenemen, tenzij fysieke kwalen dit verhin deren. Vroeger meende men - en dat blijkt een vooroor deel te zijn - dat het presta tievermogen van de mens een symmetrische opbouw en aftakelingsproces ver toont. Een ander resultaat: iedere kwalificatie gekop peld aan een leeftijdsgetal is per se onjuist. Niet de kalen derleeftijd bepaalt het pres tatievermogen, maar de bio logische leeftijd en die is voor mensen van dezelfde kalenderleeftijd geheel ver schillend. Als derde resul taat noem ik nog, juist we gens zijn toepasbaarheid in het onderhavige geval: Be- stuurservaring wordt ge middeld waardevoller naar mate de biologische levens fase rijper wordt. Dit laatste betekent voor het geval van de benoeming van een be stuurder, dat de kans op een bekwame bestuurder bij de groep boven de vijftig jaar groter geacht moet worden dan bij de groep die in leef tijd daarohder ligt. UNO-verklaringen, het In ternationale Arbeidsrecht en art. 1 van onze Grondwet verboden. Bij een profiel schets is men verplicht zich te houden aan de normen van menselijkheid. Onzake lijke willekeur mag geen en kele rol spelen. Gegadigden dienen beoordeeld te worden op hun relevante kwalitei ten en niet op de labels die men ze eerst opplakt. De conclusie uit deze ge- rontologische gegevens moet dan ook luiden, dat de leef tijdsbegrenzing in de pro fielschets niet alleen discri minerend is ten opzichte van oudere kandidaten en een uiterst slecht voorbeeld van juist degenen die het welzijn van het volk dienen te be hartigen, maar tevens dom is met het oog op het vervul len van de doelstelling: het verkrijgen van een be kwame bestuurder. Als so- ciaal-filosoof constateer ik een miskleun van de Vlis- singse gemeenteraad, ver oorzaakt - naar ik meen - door grove onkunde omtrent de gerontische problematiek en het niet bewust zijn van eigen vooroordelen. Als zelf oudere zijnde voel ik een so ciaal onrecht in dit geval dat exemplarisch is voor een nog alom heersend agistisch denken (een denken op hasis van leeftijdsgetallen). De oudere bevolking neemt in aantal snel toe. Het percen tage 60-plussers dat in 1980 ruim 16% bedroeg zal tot het jaar 2030 geleidelijk oplopen tot ruim 30%. Als anti-paral lel dreigt de vergrijzing van onze bevolking gepaard te gaan met een ontgrijzing van het actieve deel van de bevolking. Helaas beschik ken we in ons land nog niet over een strijdbare, mach tige groep 'Grijze Panters' zoals in de Verenigde Staten, waar het hanteren van het getal 50 in een profielschets vs WASHINGTON (RTR) - Claude Duvalier, tot vrije dent-voor-het-leven' var ington een zucht van verl omdat het altijd vreesde| duur een tweede Cuba in I zou worden. 't Is toch wel ontzettend ne gatief, die koffieverhoging. Goede Nederlanders, we drinken met z'n allen kopje koffie minder. Dan maar 'n kopje thee meer of lekker water (gemeente- pils) recht uit de kraan. We tappen water, zuiver, nergens.Immers we zit ten in West-Europa op het beste deel van de wereld, wat consumptie betreft. Etten-Leur Jeanne Raaymakers-van der Linden Ik heb mij zeer verbaasd over het commentaar in De Stem van dinsdag, 28 janua ri, dat de titel droeg 'Zware klus'. Volgens dat commen taar zou het voor D'66 een zware klus worden in concurrentieslag tussen Grote Drie (CDA, PvdA VVD) overeind te blijven, vooral vanwege z'n onduide lijkheid. Ik heb me verbaasd over de inhoud, maar ook over de journalistieke kwa liteit van dat commentaar Om bij dat laatste te begin nen: in NRC Handelsblad van maandag, 27 januari lees ik onder de kop 'Den Uyl vindt uitspraken van D66-congres onduidelijk, dat de beoogd-lijsttrekkei van de PvdA voor de radii heeft gezegd: 'Wat moet ik met zo'n partij? Wat moei progressief Nederland me: zo'n partij En wat lees ik in het Stern-commentaar! 'Wat moet de linkerzijde, waar D'66 in hoofdzaak opis aangewezen, met zo'n tij? Is het bij de redactie van De Stem de gewoonte uit spraken van politieke voor mannen te herhalen, niet ci terend, maar als commen taar? Het is verbazingwek kend dat een zich respecte rende redactie van een ziek respecterend dagblad slechts door de bril van eer, PvdA-voorman naar hei D'66-congres kan kijken Dat de redactie dan ook nog niet eens de moeite doet om dat te verbergen is erger dar verbazingwekkend, name lijk gewoon dom. Bovendien zou de schrijver van hel commentaar er, net als de Haagse redactie (De Stem, 2! januari), van op de hoogte moeten zijn dat D'66 al ruime tijd zonder apostro! geschreven dient te worden Dan de inhoud: D'66 ondui delijk? Geen enkele andere partij is zo ver gegaan in haar uitspraken over moge lijke regeercombinaties nl de verkiezingen als D'66 Wat hebben PvdA, CDA en VVD daarover gezegd! Niets! En wat zegt D'66? a. het is een democratisdi goed - en daarom in het be lang van het land - wanneer de grootste partij, en zeker wanneer die substantial winst maakt, aan de rege ring deelneemt. Waar S maar enigszins mogelijk is moet D'66 dit bevorderen. b. In principe dient de groot ste partij de premier te leve ren. c. Het is uitgesloten dat D'® een beleid waartegen zij op positie heeft gevoerd aan een meerderheid helpt. Is dat onduidelijk? En wat de kernwapens betreft: heeft zich in het parlemeP' heel duidelijk verzet de plaatsing van kruisraket ten en zal ook tegen het ver drag daarover met de VS stemmen. D'66 vindt echte' wél dat verdragen moete" worden nagekomen, als S eenmaal gesloten zijn en 6 daarom tegen een eenzij tb opzeggen van dat verdrag Onduidelijk? Mij bekruip' af en toe het akelige gevet- dat journalisten niet allee" politieke leiders maar oo» elkaar napraten. En daar" in elk geval noch de journal listieke, noch de politiek'! duidelijkheid mee gediend. Oosterhout Rinske Verhoef Naschrift: Sommige zake' zijn zo evident, dat men Den Uyl behoeft te hore' noch de NRC te lezen om V> de voor de hand ligge^j conclusie te komen. (Hooft redactie). De Verenigde Staten haddeJ junior - een marginaal mindei zjjn vader, die hij in 1971 ol volgde - op aangedrongen, zij mocratische richting te stuwei Toen in november betogin- dil gen tegen 'Baby Doe' uitbarst- djf ten. steeg in Washington de bezorgdheid dat onderdruk- er] kmg een vruchtbaar klimaat vr| zou scheppen voor linkse agi- aJ tators, zelfs hoewel Duvaliers reactie gematigder was dan cj men had mogen verwachten tel van zijn sinistere vader, Fra- hef ngois Duvalier, een voorma lige plattelandsdokter die zich tul gaarna 'Papa Doe' liet noe- pi men. ha De nieuwe en omvangrijker DJ onrust die in januari ontstond, bewoog Washington ertoe 26 miljoen dollar aan hulp in te ZA houden - alle jaarlijkse bij- bJ stand buiten de voedselhulp ijl om - om zo de duimschroef pJ nog wat sterker aan te draai- njj en. d3 Duvalier heeft Washington wel tot het allerlaatste ogen- Jj Dlik in spanning gehouden. 1 ,Hij aarzelde tot de laatste mi- 0„ ruut of hij wel aan boord van tul iet Amerikaanse vliegtuig zou gaan of de weg zou gaan van bj zijn vader en krachtdadig op- V1 treden", aldus officiële woord- ZJ voerders in Washington die hun naam niet wilden noemen. Duvalier vertrok tenslotte nl -net 23 leden van zijn familie A ïn intieme medewerkers 'die gezien hun rol in het verleden liet met goed fatsoen konden ilijven', aldus een woordvoer- <}i| Ier in de Amerikaanse hoofd- itad. De president werd door ad viseurs naar beide kanten ge- rokken - enkelen wilden dat lij wegging en anderen dron gen er bij hem op aan te blij- v(, ven en leger en politie in te nj| letten. ajl De officiële personen in Washington wilden zich niet legeven in een gedetailleerde Van onze correspol PARIJS - Naar aanleiding va ?en in Parijs heeft de Fransel Sen tot verscherpte veiligheu bezochte punten in de Franse i In stations, metro, bij pu- ilieke instellingen en op vlieg velden zijn 2500 man extra po- itie ingezet. De Franse minis- er van binnenlandse zaken 'ierre Joxe heeft zich gisteren lersoonlijk van de getroffen naatregelen op de hoogte ge- 'teld. Hoewel het er alle schijn 'an heeft dat de achtereenvol gende bomaanslagen met el- caar in verband staan, hebben •Xperts van de Franse ter reurbestrijding daarvoor nog teen bewijs kunnen vinden. «1 de explosies op de Champs ysées, in Saint Michel en in sn sportzaak van het onder- trondse winkelcentrum Fo- hm des Halles raakte in to- aal 20 mensen gewond, van ?le 11 slecht aan toe zijn. ■en vierde bom, die geplaatst tas op de derde etage van de "feitoren, kon maandag- M?nJ? PP het nippertje on- cnadelijk worden gemaakt. Premier Fabius herhaalde eren op een persconferen- e dat Frankrijk 'zich niet oor terroristische acties laat Wimideren'. Met o.a. de mi sters van binnenlandse za- en, justitie en defensie had de emier gisterochtend een i 5'vergadering over de 'otselmge terreurgolf. Wie er achter zitten, is nog niet bekend. Naar het ont is bij de diverse aan een gebruik gemaakt van a bdlende explosieven. Een e. sPoren leidt naar het ,f.erieuze 'Solidariteitsco- in P°btieke gevangenen w het Midden-Oosten', dat de ■rantwoordelijkheid voor de ag °P de Champs Elysées ,nri eze tot nu toe onbe- in_ groepering eist vrij la- kti,-,3?- ,ie Arabische terro- L. p le in Frankrijk lange ,r8enisstraffen uitzitten, 81a rmeer wegens een aan vat' lrLe^"prernier Bakhtiar 1it Gesuggereerd is dat terrloJi 'teitscomité een on- tmit, üs van de fanatieke is- [""t sche Hezbollah ('strij- le,m,an god')> een pro-Kho- Sibanö5roep Deze houdt in nu al bijna een jaar op dr ex hd wl to{ R| de niet kan voorkomen zonder de heftigste protesten. Een emancipatiegolf als derde grote sociale beweging na de emancipatie van de arbeider en de vrouw moet hier nog op gang komen. Zij is onont koombaar, gezien de demo grafische ontwikkelingen en het jaarlijks toenemende ontwikkelingsniveau van de ouderen die erbij komen. Vroede Vaderen van Vlis singen, wordt ook in geron tische aangelegenheden wijs! Hengelo drs. Karei Reestman sociaal-filosoof 72 jaar. Actualiteit in januari 1986. Koffieprijzen omhoog, olie prijzen omlaag. Overeen komsten en verschillen. In beide zit een speculatief ele ment en de berichtgeving over beide is dienovereen komstig ook speculatief. De overeenkomst is dat de prijsontwikkeling van ge noemde produkten niet los staat van de eigen geschie denis. Koffie is een produkt dat in hoeveelheid en kwali teit afhankelijk is van de weersomstandigheden in de teeltgebieden. Slechte oogst- omstandigheden en dito oogstramingen, zorgen sa men met het door de specu lanten gehanteerde wapen van een al te gretige media, voor prijsopdrijving. De ge bruiker gaat hamsteren en het tegenovergestelde van wat de gebruiker wenst ge beurt. Nog hogere prijzen. Wat bij de koffie steeds weer lukt, paniek en hogere prijzen, gebeurt bij de olie prijzen niet meer. Hoe meer er over de oliesituatie in de wereld gesproken wordt hoe' lager de prijzen. HBO is zelfs op het prijsniveau van het aardgas en er ontbrandt een discussie over gasprijs- verlaging in deze (verkie zingstijd, nu het ernaar uit ziet dat de olie(produkten) prijs verder daalt. Hier nu zien we het verschil met de filosofie van de koffieprij zen waarbij de koffieprij- zenfluctuaties in het eigen verleden gezocht wordt naar de prijsoorzaken, volharden vele politici in een opper vlakkige verklaring betref fende de politiek van de gas- prijzen. In de jaren van de grote gasvondst in Neder land dachten de Neder landse politici dat de bomen tot in de hemel groeiden en de welvaartstaat werd zeer royaal ingericht met de fi nanciën verkregen uit de bodem in Groningen. Het toen in gang gezette vliegwiel bleek bijna niet te stoppen. Ondanks vele be zuinigingen en het inzicht dat de collectieve sector een te groot gedeelte van het na tionale inkomen opslokt, zijn er nog steeds grote som men geld noodzakelijk om deze overdrachtsuitgaven te financieren. Toen gefinan cierd uit onze nationale bron, nu dus ook nog. De pa riteit, gas-HBO was uit noodzaak geboren. Wanneer je van mening bent dat de gasprijs onrechtvaardig hoog is, zul je eveneens een discussie moeten voeren over het begrotingstekort dat bij gasprijs verlaging op treedt. Van politici mag je toch verwachten dat ook in verkiezingstijd dit stukje geschiedenis belicht wordt. Toen leuke dingen voor de mensen, nu vertellen waar het op staat graag. Drimmelen Sjaak van Schie OP REA' oo ^0 Met verbazing heb ik ken nisgenomen van uw bericht geving over de belangstel ling voor al die reisbureaus die erg druk zijn met het boeken van reizen naar het Zuiden. Het zou beter zijn als in uw krant wat meer geschreven zou worden over de mogelijkheden van va kanties in ons eigen land. Bovendien betwijfel ik of je zo nodig lang in de rij moet gaan staan bij de reis bureaus. Er zijn naar mijn mening (goedkope) reisbu reaus genoeg, waar je de vetste en duurste reizen kunt regelen binnen een paar minuten. A. Nelemans Breda

de Stem | 1986 | | pagina 4