en' 'begrip1 de kleine STEM ONTDEK DE Geef de vogels eten JÉ De Onnozele Nederlander en de natuur Winter Gj| Cakevormfee viert carnaval Hebje al's een leverworst gewonnen... rr ce en Wiske: De bonkige baarden Even Piekeren Miljoenendans rond schilderij Francisco Goya A [Ppie Happie in Waar ligt de grens? .0PL0SSINC Zo ziet een overtafel er uit. Spanje op de markt. Een sue-1 ces, opnieuw. Deze week wa ren er al meer dan 150.000 ex emplaren van verkocht. Jordj Gubern, die directeur van de I Spaanse uitgeverij Buguera, wilde niet zeggen hoeveel I Marguez op zijn bankrekening 1 zal krijgen. In El Pais, de Ma-1 drileense krant, wilde hij geen I exacte bedragen noemen, l maar sprak niet tegen, dat I Marquez van zijn uitgeverij f alleen al meer dan 500.000 gul-' L den zal ontvangen. Marquez, I die weigerde het eerste exem-1 plaar van zijn nieuwe boek in 1 ontvangst te nemen, gromde vanuit Mexico: „Deze keer wilde ik niet bedonderd wor-1 den." Het touwtrekken rond de uitgave van de nieuwe Mar-1 quez zal waar het om de prijs van het boek gaat geen gevol gen hebben voor de Neder landse markt. De woordvoer-1 der van de Amsterdamse uit-, 1 geverij Meulenhoff, waar de vertaalde versie eind oktober) van de persen zal rollen, zei: I „Wij hebben op de Frankiut-1 ter Buchmesse het contract al getekend. Zonder problemen,) Voor de rechten hebben wel niet meer betaald dan voor de I andere uitgaven van Mar-I quez." van degenen die hem omrin-l gen. Wij worden geruisloos ot I krachtdadig in de berm ge l drongen. Op de hoofdweg ho-.l ren we niet thuis. Wat zou het I heilzaam zijn als al die lui dieI stijf staan van begrip, bezit en I zekerheid, eens enkele nach-l ten in ontheemde toestand iiil dezelfde berm werden gesme-| ten" Het merkwaardige feit doet zich voor dat hier echter de redder tevens ontheemd is. Beiden zijn Poolse emigranten die zwerven tussen Hamburg en Parijs; tussen een anti-Se mitische bourgeoisie en het 'bruisende' leven van een foto model. Twee verschillende ka-, rakters, andere levensver wachtingen en onderscheiden erfelijke belastingen. Tweü manieren van omgaan met wat het leven hen te bieden heeft. De vertellende arts schrijft het op en deze woor den gaan ook weer een eigen leven leiden. Hannelore zegt: „Wat mij is overkomen wordt door anderen, zoals hij, ver zonnen". En zo schuiven in deze novelle verschillende werkelijkheden over elkaar heen. H.C. ten Berge weet hiermee binnen zo'n kort be stek goed om te gaan en1 boeiend te verwoorden. H.C. ten Berge: 'Zelfportret met witte muts'. Uitg. Meulen-| hoff, prijs f 19,50. Als je in een huis met een tuin woont, zie je in de win ter veel meer vogels dan 's zomers. Behalve spreeuwen en mussen zijn er nu ook roodborstjes, mezen en vin ken. Als het vriest is het leuk om ze te voeren, dan kun je ze van dichtbij bekij ken. Noteer eens wie wat eet en hoe. Spreeuwen lusten graag vet, maar van dat ge wiebel op een vetbol moeten ze niets hebben, dat is meer iets voor mezen. Grote schrokkerds worden weggejaagd door nog grotere schrokkerds: mezen door mussen, mussen door spreeuwen en spreeuwen door kraaien. Voer de vogels niet als het niet vriest. Dan zitten de wormen nog dicht onder het aardopper vlak en zijn er nog genoeg insekten te vinden. Als het sneeuwt of vriest, kruipen de wormen dieper weg en zijn de spleetjes waar de mezen hun insekten zoeken, bedekt. In de kou hebben vogels behoefte aan vet, maar giet geen slaolie in de sloot want dan raken de zwanen en eenden lek. Hun veren gaan daardoor aan elkaar plakken en ze zijn niet meer waterdicht. Voer liever met zaden of pinda's. Je kunt zelf vetbollen maken, door vet te smelten. Roer er vogelzaad door en laat het stollen. Vogelhuisjes met een dak deugen niet. De vogels kunnen dan niet goed zien of er gevaar dreigt. Je kunt beter een voertafel maken van een gewone plank van 40x40 cm op een paal van 175 cm hoog. Door het opstaande randje wordt er minder gemorst en het gaas houdt de katten eraf. Ruim elke avond de etensresten op dan schimmelt het niet en lok je geen ratten aan. Die kunnen uitstekend voor zichzelf zorgen. Toch zijn er altijd vogels die liever van de grond eten. Strooi daar dus ook, maar nooit meer dan ze in één dag op kunnen. redactie Muriel Boll m brieven naar: Soinveld 55 - 4815 HV Breda brieven naar Spinveld 55 - 4815 HV Breda Illustratie uit 'Vleermuis, vlinder en tovenaar'. Als je nog geen goed ver kleed-idee hebt voor carna val, heb je geluk want giste ren is er een heel leuk boek uitgekomen: 'Vleermuis, vlinder, tovenaar' van Pieke Stuvel. Daarin staan heel mooie, aparte verleedkleren die makkelijk te maken zijn. Dus vliegensvlug naar de winkel om bijv. voeringzij te kopen (die stof is te koop in de prachtigste kleuren) en dan snel aan de slag. Kijk dan hoe je de komende da- 'Wie schrijft het leukste Theo en Thea-toneelstuk', vroegen we vorige week. We herhalen de wedstrijdo- proep nog maar eens. Het to neelstuk mag 5-7 minuten duren; stuur het uiterlijk 17 februari op naar De Kleine Stem. De prijzen zijn: lever worsten, hazetanden en boe- kenbonnen. gen door het leven wilt gaan. Als cakevormfee, lapzwans, hartejager of duivel. Mij lijkt de zak tabak wel wat, of de kantprinses, dat klinkt zo mooi. Berhalve kleren staan er ook een heleboel versiertips in. Oude laarzen kun je ver- zilvereri voor als je ridder wilt zijn; borstpantser en schild maak je van vlees schalen van plastic zilverfo lie. Een kroon maak je van plastic lepeltjes en karton nen fruitschalen worden prachtige hoeden. Vlinder vleugels en clownskragen staan er ook in. Een echt 'kattig' gezicht krijg je van een zwart geverfde clowns neus waar je drie pijpera- gers doorheen steekt. Het leuke van deze verkleedkle- ren en versieringen is dat het allemaal weinig geld kost. Met gekleurde plak- stippen uit de boekhandel kun je mouwen, panties en nog veel meer onderplakken in de mooiste kleuren; effekt verzekerd. Pleke Stuvel: Vleermuis, vlinder, to venaar. Uitg. Gottraer, }27,90. In het Oosterhoutse bos kun je jongens met walkie-tal kies tegenkomen. „Hallo, dit is 736, we hebben een hele boel rotzooi hier. De cola blikjes en stukken piastic halen ze omhoog voor de vuilniszak. Wat doen we met het hout en papier?" „191 Aan 736, okee hout en papier verteert wel, laat dat maar liggen." Dat zijn de jongens van O.N. die de sloten schoonma ken. Ze hebben een eigen co denummer en O.N. is de af korting van de Onnozele Ne derlander, maar dat is een schuilnaam. Eigenlijk bete kent O.N. Organisatie voor de Natuur. De organisatie bestaat uit: Maarten, Rogier, Ralph, Tim, Emiel, Ruben, Paul en Niels. De O.N. doet belangrijk werk vond Rogier en daarom belde hij De Kleine Stem. Wat doen ze dan allemaal? Rogier „We hebben kerst bomen gekapt in het bosje van iemands opa en ver kocht. De mensen konden opgeven hoe groot de boom moest zijn en dan kregen ze hem thuis. Sommigen wilden graag een boom met kluit. Dat kon, maar dan moesten ze hem zelf uitgraven, toen hoefde het niet meer... Van het verdiende geld zijn we lid geworden van Green peace en de Dierenbescher ming." Maarten: „We hebben een pasje met de handtekening van die opa erop. Dan kon de boswachter zien dat we echt in het bosje mochten wer ken." Emiel: „We hebben ook voertafels getimmerd. Thuis, maar ook op de doe-middag op school. Die konden de mensen ook kopen." Tim: „We zijn lid gewor den van Greenpeace omdat hun werk belangrijk is. Een paar weken geleden wilden ze naar Antarctic om daar te protesteren tegen het weg halen van steenkool en olie uit de bodem daar. Ze kon den er helaas niet komen, want het ijs was te dik." Paul: „We hebben ook heitje voor karweitje ge daan. Ik heb een heleboel bladeren geveegd, dat vond ik eigenlijk niet zo leuk, maar van dat geld konden we vogel voer kopen." Ze kunnen een heleboel vertellen ovër mieren, slan gen en hagedissen in Frank rijk, een slakkenberg en nog veel meer. Ook dat ze de die renarts een keer voor niets hebben laten komen. Toen -V De leden van de Organisatie voor de Natuur. Boven ste rij, v.l.n.r.: Ralph, Maarten, Ruben, Paul, Rogieren Emiel; knielend: Niels (links) en Tim had Maarten een meerkoet met een gebroken poot ont dekt. Hij kon hem niet van gen, maar ja, de dierenarts was al gebeld... Met de hele club maken ze boswandelin gen en dan schrijven ze op waar allemaal rommel ligt. Dat halen ze later op in vuil niszakken. De O.N. moet hard werken maar daarna gaan ze 's zomers lekker zwemmen en 's winters krij gen ze pannekoeken als be loning. Ruben: „Als er ijs op de sloten ligt, gaan we de een den voeren. En als ze moeite heben met het ijs, maken we wakken voor ze." Ralph: „We gaan nu fol ders maken en rondbrengen. Daarin schrijven we hoe de mensen beter voor de natuur kunnen zorgen en zo..." De meeste leden zitten bij elkaar in de 4e klas van de lagere school. Niels is de jongste, hij zit in de le: „Ik heb ontdekt waarom mijn goudvissen steeds doodgingen, 's Nachts vochten ze heel erg, vooral het mannetje. Nou zit ie in z'n eentje." Ze hebben al excursies naar het dierenasyl en de Biesbosch gemaakt en er ko men er nog wel meer. Ze vergaderen ook, in het club huis op het achterzoldertje bij Ruben thuis. Het hangt er vol met posters van Green peace en tekeningen van eenden. „Waarom zijn er geen meisjes lid van O.N.?" „Die kunnen soms zo stom doen en we kunnen nu met z'n achten lekker samenwer ken." En daar zullen ze nog wel een tijdje mee bezig blij - ven ook voor het bos en de sloten schoon zijn. UiiSI v Tekening van Annemie heijmans in 'Sterrekers'. De kuxikertde eenden waggelen op weg naar het brood in de sneeuw en eentje die strompelt ertussen ze heeft één en een halve poot maar wil net zo goed brood als de andere eenden dat willen in steenkoude winters. Leendert Witvliet Uit: Sterrekers, uitg. Holland. k nrltl tens rush t wat traande hand is Hoe je int, m w' pop wek bint en hoe het komt dalje al honderd M m iet rondiwalpt. Oe laatste mferulde bladujêt ran i dateert ran u s JEE Hun naam is Komeet tnikbmopiotk naar mun blokfluit! ik m haar blank jehiord maar. ■filming van 'De favoriet'. - FOTOARCHIEF DE STEM 34,50. Twintigste en ge heel bijgewerkte editie Uitleg over 2500 medicij nen, met register. Robert Darnton: 'Df Grote Kattenslachting' Uitg. Bert Bakker. Ge welddadige en spectacu laire episoden uit de cultu rele geschiedenis van Frankrijk. Hans Dorrestijn: 'Me' dichtgeknepen keel'. Uitg- Bert Bakker, prijs 19,9"- Zeven verhaaltjes over het kleine verdriet. 'Het aanzien van 19' Uitg. Het Spectrum, prüs 19,90. Twaalf maanden j wereldnieuws in beeld. Bernard Malamud: favoriet'. Uitg. Meulenhoff Het sprookje van de onge- lukkige honkballer va!l j Malamud uit 1952 nu el"" j delijk in Nederlandse ver- taling. Naar aanleiding van film 'The Natural' met Robert Redford. W61CF HI£R. riiljaar! Baar iaat hii wotr Bejint op itnuwon le werkenT) Haak je maar niet druk Hier is ie! Ik had ie rerstopt roorje ons ramde. [Straks flml\... ttu mlellen»^ Horizontaal en verticaal dienen dezelfde woorden te worden ingevuld. 1. handvat, 2. krijgsmacht, 3. bar, 4. opstandeling, 5. draaien, 6. erg, 7. werkelijk, 8. mannetjesputter, 9. roem, 10. eetgerei, 11. keukengerei, 12. keukengerei, 13. hoge schoen, 14. oogvocht, 15. pa pegaai. ere 'Qi 'ueejj 'f>i 'sjebi '61 Tod z\ Totoii 'II 'Pd -31 '01 '333 '6 '133331 '8 '13333 i '3eq 9 'uajaij 'g 'jaqa-t 'X> '§js g '33fax z 'I33JS x :Surssojdo Von onze correspondent Paul van der Voort BARCELONA - Het ver maarde Londense veilingshuis Christies hoopt op 11 april een schilderij van Francisco Goya te verkopen voor het astrono mische bedrag van meer dan 35 miljoen gulden, de hoogste prijs die tot nu toe ooit voor een enkel doek werd betaald. De Spaanse regering is over de komende veiling furieus. Want volgens Madrid is het doek - de markiezin van Santa Cruz - enkele jaren geleden il legaal het land uitgevoerd. De miljoenendans om de Spaanse markiezin wordt met span ning gevolgd door de interna tionale wereld van de kunst. Het omstreden schilderij werd in 1805 door de toen 59- jarige Francisco Goya vol tooid. Het doek van de 20-ja- rige dochter van de hertog en hertogin van Osasuna toont de schone jonge dame in al haar - geklede - pracht en praal, lig gend op een divan met een kleine harp in haar linker hand. Haar ronde borsten worden door een lange haar lok gesierd. Tijdens de Spaanse burger oorlog begint het doek aan een duistere tocht. Men beweert o.a. dat generaal Franco het schilderij aan Hitier cadeau wilde geven, omdat de voet van de harp van de markiezin is opgesierd met het oud-Bas- klsche teken dat bijzonder veel lijkt op een hakenkruis. Dictator Franco zou het schil derij voor dat doel in 1941 in Londen hebben verkocht. Voor deze versie heeft echter nog nooit iemand overtuigende be wijzen aangevoerd. Het enige wat vaststaat is dat de Duitse nazi-leider het doek nooit ont vangen heeft. De Spaanse historische speurneuzen vinden het spoor pas in 1947 weer terug. In dat jaar wordt de schone markie zin van Santa Cruz voor een bedrag van 1,6 miljoen peseta's gekocht door Felix Valdez, een bankier in Baskenland. 24 Jaar later - in 1961 - verschijnt het doek voor de allerlaatste maal in het openbaar ter gele genheid van een Goya-exposi- tie in Parijs. In juli 1983 horen de Spaanse autoriteiten het ge rucht dat het kostbare werk stuk zonder vergunningen het land uitgesmokkeld is. Na speuringen wijzen uit dat de Baskische bankier Valdez het doek voor 25 miljoen peseta's heeft verkocht aan de Spaanse zakenman Pedro Soarin, die in Argentinië woonachtig is. Men vermoedt dat het schilderij met een jacht het land is uit gevoerd. De omstreden Goya is daarna via een tussenper soon in 1983 in Zwitserland door de Spaanse zakenman Soarin voor een onbekend be drag verkocht aan de Britse lord Wimborne, die in Parijs zijn residentie heeft. In op dracht van deze Britse lord wordt het schilderij nu door Christies geveild op 11 april, 10 dagen voordat de Spaanse ko ning Juan Carlos en koningin Sophia een bezoek brengen aan het Britse koninkrijk. ZATERDAG films GOES Grand Theater - 19 en 21.30 u. Back to the future, a.l. HULST De Koning van Engeland 19 en 21.30 u. Nasty girls, 18 j. 20 u. Kaos, 12 j. 19 en 21.30 u. Return of the li ving dead, 16j. 19 en 21.30 u. Poulet au vinai- gre, 16 j. OOSTBURG Ledeltheater - 19.15u. Invasion USA, 12 j. 21.30 u. Nasty nurses. 18 j. TERNEUZEN Luxor I II 14,19.30 en 21.45 u. Back to the future, a.l. 14 en 19.30 u. King Solomon's mines, 12 j. 21.45 u. Prizzi's honor, a.l. VLISSINGEN Alhambral - 19 en 21.30 u. Commando, 16 j. Alhambra2 - 19u. King Solomon's mines, 12 j. 21.30 u. Porky's wraak, a.l. ANTWERPEN Rex - 11.45, 14, 16.30, 19en 21.30 u. Prizzi's honor. Rex-Club - 12,15,18 en 21 u. Amadeus. Metro I - 12,14,16,18, 20en 22 u. Commando. Metro II - 12,14,16.30,19, en 21.30 u. Back to the future. Rubens - 12,15,18en 21 u. White nights. Slnjoor - 12,14,16,18,20 en 22 u Rocky 4. Vendome - 14,16,18, 20 en 22 u. Supergirls in 3-D. Quellin I - 12.16,18, 20 en 22 u. D.A.R.Y.L. Quellin II - 12,14,16,18,20 en 22 u. The journey of Natty Gann. Quellin III - 11.45,14,16.30, 19 en 21.30 u. Silverado. Astrid - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Herbie goes to Monte Car lo. Capttole - 12,14,16,18,20 en 22 u. Rambo deel 2. Savoy - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Confessions from a holiday camp. Ambassades - 12,14.20, 16.45,19.10 en 21.30 u. 3 Hom mes et un couffin. Ambassades Club 1 - 12,14, 16,18, 20 en 22 u. The mean season. Ambassades Club 2 - 12, 14.20,16.45,19.1 Oen 21.30 u. The terminator. Ambassades Club 3 - 12, 14.20,16.45,19.10en 21.30 u. Cocoon. Ambassades Club 5 - 12, 14.20,16.45,19.10 en 21.30u. Kiss of the spiderwoman. Brabo - 11.45,14,16.30,19 en 21.30 u. The year of the dra gon. Tljl - 12,14,16,18,20en22 u. P R O F S. Wapper - 12,14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. Target. SCHOONDIJKE Zaal Wijffels - 19.30 u. Winterconcert. TERNEUZEN Porgy Bess - 21 u. Joe Newman, trompet. ST. NIKLAAS Stadsschouwburg - 20 u. 'Wij gaan naar Benidorm', to neel. HULST W. Blommaert - 14.30 u. carnavalsschieting. DE KLINGE De Statie - 15 u. schieting. KLOOSTERZANDE De Kastanje - 14.30 u. schieting. KOEWACHT Oude Molen - 14.30 u. schieting. de Vlieghei - 15u. schieting. ZUIDDORPE De Herberg - 14.30 u. schieting. CLINGE Galerie Esprit - Schilderijen en tekeningen van Hendrik van Veenendaal. Geop. dag. van 13.30-18 u. di. gesl. (tot 26 febr.). ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten - Schilderijen en teke ningen van 1880-1914. Geop dag. 10-17 u. ma. gesl. (tot 9 febr.). ZONDAG GOES Grand Theater - 14,19 en 21.30 u. Back to the future, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 u. In vasion USA, 12 j. 16.30 u. Nasty nurses, 18 j. TERNEUZEN Luxor I II 13.45,16,19 en 21.15 u. Back to the future, a.l. 13.45 en 21.15 u. King Solo mon's mines, 12 j. 16 en 19 u. Prizzi's honor, a.l. VLISSINGEN Alhambral - 14u. Thomas en senior, a.l. 19 en 21.30 u. Commando, 16 j. Alhambra2 - 14 en 19 u. King Solomon's mines, 12 j. 21.30 u. Porky's wraak, a.l. ANTWERPEN Zie zaterdag. theater TERNEUZEN Zuidlandtheater - 14 u 'De zondvloed', toneel door Odi. ST. NIKLAAS Stadsschouwburg - 20 u. 'Wij gaan naar Benidorm', to neel KLOOSTERZANDE De Kastanje - 14.30 u. schieting. KOEWACHT VanSteene schieting. 15 u. Zie zaterdag. =4 PO0eö*£Z£N f TB2\6)I? mwm mm. IfXMIg: JfZJSP C« WILMS Ir £AyMAK£R£ S3(UII xsfnfuapxiqos 'sijuii duiej 'sef ubb doouij '(ajei do ubui 'aapuosixutj ',;m, afpaoq 'jnasseui uba Mrtoui 'uappiw ueui xaOA 'tood[3jex CijapHqos do

de Stem | 1986 | | pagina 33