Compromis met specialisten niet in zicht Veertig jaar Partij van de Arbeid Peilingen zijn niet zo hard als ze wel lijken 'Pionieren therapeuten afgelopen' DOORBRAAK NAAR REGEREN w WEL MEERDERHEID, GEEN EERDERHEID NATIONALE DE STEM C( PvdA 40 jaar ZATERDAG 8 FEBRUAR11986 MOTUM ACHTERGROND JDIOS ALTERNATIEVE GENEZERS OP AMBITIEUS CONGRES ZATERDAG 8 FEBF T5 PAGINA 2 Door Pieter Eggen HET gaat er alleen nog om wie wie belt om de agenda's te trekken. De medisch specialisten en staatssecretaris Van der Reijden kunnen weer om de tafel gaan zitten. Er is nog steeds geen af spraak gemaakt. De sfeer tussen specialisten en Van der Reijden lijkt voorlopig nog het beste getekend door de wijze waarop de LSV zich ak koord verklaarde met nieuwe onderhandelin gen. Het bestuur schreef Van der Reijden dat hij voor een afspraak met het bestuur kon bellen en in Leidschendam zegt men: „De LSV moet hier langs komen voor een gesprek". Bijna een maand geleden maakte Van der Reijden de kachel aan met de specialis ten. Hij schreef hun een brief met daarin een zinneprikke- lend serietje rekensommen. De boodschap was even hel der als hard. De heren spe cialisten hadden een af spraak uit 1984 geschonden. Uit dat jaar stamt het zoge heten 'generaal akkoord', waarin beperkende maatre gelen waren opgenomen over een daling van de tarieven en een gelijkblijven van de to tale kosten van het chirur gisch snijden en handelen. Beide afspraken moesten 165 miljoen opleveren; de verlaging ineens het andere 55 miljoen per jaar. De maatregelen waren bedoeld om aan de stijging van de kosten een einde te maken, maar ook om jonge werkloze specialisten aan een baan te helpen. Dat moest gemakke lijk kunnen, want de zittende specialisten maken werkwe ken tot 70 a 80 uur: ruimte genoeg voor een werkloze vakbroeder dus. Van der Reijden rekende de specialistenvereniging LSV voor dat zij in '84 10 miljoen te weinig hadden in geleverd èn verledënjaar oök nog eens 30 miljoen. De be windsman - gesteurid door het kabïhet - zag géén andere mogelijkheid dan een alge mene tariefsverlaging. Daarmee was de boot aan. De LSV noemde Van der Reijdens actie een inbreuk op de gemaakte afspraken. De gemoederen in specialisten kring raakten dermate ver hit dat tot acties werd beslo ten. Gekozen werd voor de relatief milde actie van de zondagsdienst op maandag. Naar het zich laat aanzien zijn de actievoerders tot nog toe zorgvuldig omgesprongen met de patiëntenbelangen, die ze immers ook hebben te bewaken. Van der Reijdens 'informatietelefoon' die het afgelopen weekend roodgloeiend stond en die fei telijk werkte als 'klachtente lefoon', zal daarbij zeker hebben geholpen. Daarna was er de bijna on vermijdelijke prof. Greep uit Maastricht. De Mokummer in Limburgse dienst pleegt zich nogal eens te willen aan dienen als bemiddelaar als er ruzie is. Hij deed dat onder andere toen enkele jaren ge leden alle belanghebbende bij De Klokkenberg elkaar het kot uitvochten. Greep had een gesprek met Van der Reijden én met de LSV. De eerste deed de toe zegging over zijn ingreep in de tarieven te willen praten. En de LSV was bereid om weer om de tafel te gaan zit ten. Bovendien werden alle verdere acties opgeschort. Bij die actiemogelijkheden zit ook de mogelijke boycot van de ziekenfondsen. En hoewel bij de LSV gesproken wordt van een 'oud plan', bereiden de ziekenfondsen zich toch voor op een boycot. Bekeken zal worden of specialisten die tot een feitelijke boycot zou den overgaan, het leveren van een wanprestatie kan worden aangewreven. Dan kan het fonds bijvoorbeeld het contract met de specialist opzeggen. De 'oude' actiedreiging kan de sfeer tussen de specialis ten en Van der Reijden scha den, omdat er van het beeld van zorgvuldige specialisten weinig overblijft, mocht het middel van de boycot ooit worden aangesproken. Intussen zullen LSV en Van der Reijden moeten pro beren met elkaar een oplos sing te vinden voor de extra bezuiniging. De staatssecre taris heeft de vrijheid niet om de bezuiniging te laten voor wat hij is. Dat heeft hij de Tweede Kamer duidelijk genoeg gemaakt. Van der Reijden heeft zelf het aanbod gedaan de bezui niging daar te laten terecht komen waar de hoogste om zetten worden gehaald. Dit zogeheten 'degressief' sys teem spaart de specialisten met een 'bescheiden' inko men. De LSV is op zichzelf niet tegen deze oplossing, maar achter de coulissen wordt toegegeven dat er enorme problemen aan ver bonden zijn. Die problemen vloeien voort Uit de manier waarop specïalYstën door ziekenfond sen en door particulieren be taald worden. De betalingen "in het tweede circui't zijn véél moeilijker te controleren, omdat centrale registratie ontbreekt. Oud-staatssecre taris Veder - Smit is ruim een half jaar bezig geweest tus sen Kloz (verzekeraars) en LSV een compromis te vin den. Een rapport van Veder- Smit ligt inmiddels op het bureau van Van der Reijden. De Kloz zou een centrale re gistratie willen hebben. Spe cialisten die dan te veel geld hebben omgezet, zouden langs die weg aan te pakken zijn. Van der Reijden voelt wel wat voor deze oplossing, maar de specialisten zien er niets in. Zij vinden deze con trole te ver gaan. Veder-Smit is er in haar nog geheime nota niet uitgekomen en heeft het probleem doorge schoven naar Van der Reij den. Of die er wel uitkomt met de LSV is zeer de vraag. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5. 01184-19910. Postadres Pestbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorglng tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag"van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R^nlfrplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 Door Max de Hok De Partij van de Arbeid bestaat morgen veertig jaar. Nou en is men geneigd zich af te vra gen. Wat is veertig jaar? Overziet men het naoor logse partijpolitieke land schap, dan is de PvdA de op twee na oudste politieke par tij. Slechts de SGP (68 jaar) en de CPN (67 jaar) zijn ouder. Nederlands oudste po litieke partij, de ARP, is op gegaan in het van KVP-cul- tuur doordrenkte CDA. Voor de CHU geldt hetzelfde. Alle andere partijen zijn iets (VVD) of veel jonger dan de PvdA. Wat is veertig jaar Is er reden tot feestvieren als je bedenkt dat de PvdA, opge richt om de maatschappij te vernieuwen en dus om te re geren, iets meer dan de helft van haar leven in de opposi- tiebanken heeft gesleten Is er reden tot feesi als de ge schiedenis van de PvdA leert dat een van de doelstellingen van de vernieuwers, de PvdA de partij van de Doorbraak te laten zijn, niet gerealiseerd is Althans niet op de schaal die men toen voor ogen had. De opzet van het feest, vanmiddag in het Haagse Congresgebouw, is dan ook terecht bescheiden. Geen ronkend feestgedruis. Wel een, ongetwijfeld doorwroch te, rede van de politiek leider Joop den Uyl.een receptie en de aanbieding van het boek 'Een partij in de tijd'. De journaliste Anet Bleich heeft met dit boek de jubile rende partij een passend ge schenk gegeven. Binnen de partij zullen de meningen er over wel uiteenlopen, want Bleich heeft bepaald geen kritiekloze lofrede op de so ciaal-democraten geschre ven. Dat siert haar, zoals het het partijbestuur siert dat het haar het vrije oog in veertig jaar notulen heeft ge gund en de vrije hand heeft gelaten bij het journalistiek verwerken van de informa tie. Het knappe van het boek van Anet Bleich is, dat zij er, zonder de pretentie te hebben dè geschiedenis van de PvdA te schrijven, in is geslaagd een beeld van die partij te schetsen, waaruit de partij cultuur, de ups en downs, de conflicten, het goed en het kwaad, scherp naar voren komen. De titel van het boek 'Een partij in de tijd' is tege lijk een verklaring van haar werkwijze. Ze heeft de veer tig jaar ingedeeld in vijf pe rioden, die schijnbaar op zichzelf staan maar waar door heen de dikke rode draad loopt van de worste ling van de PvdA met zich zelf en de (meestal boos be vonden) wereld om haar heen. Bijna ongemerkt vlecht Bleich die draad door haar beschouwingen en conclusies. De beschrijving van elk tijd perk wordt afgesloten met korte, maar daarom niet minder intrigerende inter views met hoofdpersonen. Wim Thomassen, secretaris van de Vrijzinnig Democra- Dr. J.Tans toen hij voor zitter was van de PvdA. - FOTO ANP tische Bond en vanuit die functie een van de founding fathers van de PvdA. Jaap Burger, de ruwe-bolster- blanke-pit fractieleider uit de Nieuw-Guinea periode en de duivelse schepper van het kabinet-Den Uyl. Sjeng Tans, de principiële katho lieke doorbraak-man uit Limburg die èn het bisschop pelijk mandement van 1954 trotseerde èn de storm van de angry young men van Nieuw Links (tegenwoordig alle maal keurige heren, die be paald niet meer op de uiterst linkse flank van de partij opereren) ten gunste van de partij aanwendde. Joop den Uyl, die in het generatiecon flict van de jaren zestig vol gens zijn eigen woorden dank zij „mijn vrouw en mijn kin deren" aan de goede kant van de kloof terecht kwam en die meer nog dan zijn periode als minister- president, zijn tijd als jong doctorandus bij de Wiardi Beekman Stichting te midden van regenten-excel lenties als Drees, Mansholt, Lieftinck interessant heeft gevonden. Max van den Berg, de meest omstreden partij voorzitter, die zich heftig verzet tegen de aantijgingen uit eigen kring dat hij nu ook niet bepaald de meest anti- autoritaire partijleider is. Het voert op deze plek te ver om, zelfs maar in kort bestek, het boek van Anet Bleich samen te vatten. Men leze zelf deze boeiende be schrijving van wat de so ciaal-democraten sinds 1946 bewoog, het relaas van wis selend succes, van regenten en nieuwlichters, van klein burgerlijkheid en grootse vergezichten op de maakbare samenleving, van mensen die met inzet van heel hun per soon gestreden hebben en strijden voor wat ze als de goede zaak zagen en zien. Het relaas ook van Doorbrakers als de katholieken Willems, Ruygers, Tans, die tegen ver dachtmakingen en represail les in durfden kiezen voor het eigen geweten, de per soonlijke vrijheid. „De Doorbraak had ook kunnen mislukken", zegt Wim Thomassen in het met hem gehouden interview. Hij voelt zich niet thuis bij de te genwerping van Anet Bleich, dat de impliciete bewering, dat de Doorbraak dus een succes is geworden, niet goed houdbaar is. Thomassen po neert daartegenover een in teressante stelling: „Tegen woordig zeggen de jonge his torici vaak: „gut, gut, die Doorbraak, de SDAP was bijna even groot. Maar als ik Ed Nijpels in de Kamer rus tig over zichzelf hoor praten als katholiek èn liberaal, alsof zo'n combinatie iets vanzelfsprekend is, dan heb ik het gevoel dat hij oogst, dat Nederland oogst, wat wij 'x -Jm ÉÊÊÊke L Mr. J. Burger als forma teur van het kabinet Den Uyl 1. - FOTO ANP toen hebben gezaaid. De PvdA staat er, vier maanden voor de Kamerver kiezingen, getalsmatig floris sant voor. Althans op papier. Ook als het niet lukt de ma gische veertig-procent grens te bereiken (zestig Kamerze tels), dan nog is de kans aan wezig dat de PvdA het groot ste zeteltal uit haar geschie denis haalt. En als dat ge beurt, dan in belangrijke mate dank zij voortgaande doorbraak ook in kwantita tieve zin. NIPO-cijfers leren dat de PvdA vooral in het katholieke zuiden - Limburg in de eerste plaats, maar ook Noord-Brabant - aanzien lijke winst kan behalen. Van 25,4% van de stemmen naar 37,8%, een winst van 12,4%. Daartegenover zou kunnen staan een verlies voor het CDA: van 39,6% naar 33,8%, min 5,8 en een verlies voor de VVD: van 21,3% naar 16,3 min 5 Maar de angstige vraag voor de veertigjarige PvdA is: wat kunnen we met die winst In dat verband zijn enkele uitspraken in het van daag verschenen boek om te onthouden. Max van den Berg: „Rege ren is alleen maar interes sant voor socialisten als er wat te regeren valt, anders is het fout, dan is het verraad aan je program." En ook: „Na de verkiezingen van '81, die we met strijdpunten zijn in gegaan, was de druk van de partij om te regeren zo groot, bijna alles was goed. Die situatie zal zich nu niet her halen. De partij weet nu, dat ook als we zwaar winnen, we niet gaan regeren, tenzij we zo zwaar winnen dat CDA en VVD niet kunnen doorgaan." Joop den Uyl: „Je moet niet tot elke prijs willen gaan regeren, ook niet als je wint. Daar staat tegenover, dat je juist in de sfeer, het klimaat van vandaag, waarin wordt gekeken naar praktische re sultaten, niet naar beloften, beweringen of pretenties, waarin geld weer een grote rol speelt, een verbluffend grote rol zelfs, dat je in dat klimaat ook moet voorkomen dat de PvdA wordt ervaren als niet helemaal terzake en buiten de werkelijkheid staand." Of Jaap Burger, de enige PvdA'er die bewezen heeft dat hij een kabinet kan for meren („Drees kon het niet, Den Uyl kan het niet") die uitspraken van Van den Berg en Den Uyl kende, voordat hij zelf geïnterviewd werd, blijft ongewis. Het doet er ook niet zoveel toe want de oude rot is niet gewend zich veel gelegen te laten liggen aan uitspraken van anderen. Hij ziet het al voor zich hoe het gaat met de veertigjarige. Burger op de vraag of de PvdA een derde kans heeft om haar regeermacht te be vestigen: „Dat betwijfel ik zeer. Ze zijn zo bang door wat ze in het verleden fout ge daan hebben, dat ze nu uit de hand eten. Ze willen tegen elke prijs in het kabinet. Dat begrijp ik wel, maar ja, de te genpartij kan ze laten doen wat ze willen. Want ze moe ten in het kabinet. Laat het maar aan het CDA over om dat te benutten, hoor Als de doorbraak, veertig jaar nadat ze werd ingezet, nu ook kwantitief slaagt, leidt ze dan ook naar een nieuwe periode van langdu rig regeren, zoals twaalf jaar lang onder Drees Meer nog dan de kiezers maakt de par tij uit of ze zichzelf dat ca deau geeft. (Anet Bleich, Een partij in de tijd. Veertig jaar Partij van de Arbeid, 1946-1986. BV Uit geverij De Arbeiderspers, Amsterdam.) Door Kees Buijs Er gaat bijna geen week voorbij of VARA, AVRO en TROS laten de laatste zetelstand los op het kie zersvolk. Weliswaar kiest dat volk pas op 25 mei een nieuwe Tweede. Kamer, maar het ziet zijn polsslag voortdu rend geregistreerd door de onderzoeksbureaus. Een van de boeiendste po litieke vragen is telkens: houdt de huidige regerings coalitie van CDA en VVD een Kamermeerderheid? Poli tieke peilingen lijken vooral nog te gaan over de vraag: halen ze het, of halen ze het niet Bij 76 zeteltjes juicht het regeringskamp, bij 74 veert de oppositie op. Jantje lacht, Jantje huilt. De ene keer laat de VARA Lubbers in het Catshuis zit ten, een week later - en soms zelfs dezelfde dag!- zet de TROS hem op de keien. Slaat het ergens op Hoe 'hard' is een peiling die de regerings coalitie net onder of net bo ven de vijftig procent doet belanden? Zijn die zetelver delingen méér dan gezel schapsspelletjes „Zo'n zetelaantal is niet hard", zegt Nipo-directeur G.C. Schild. „Harde conclu sies rechtvaardigt het in géén geval", beaamt zijn collega drs. P.H. van Westendorp van de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS). Ook InterView-directeur F. Gou- dart (van het bureau van Maurice de Hond) vindt dat die zetelberekeningen met voorzichtigheid bekeken moeten worden. Schild geeft een voorbeeld: „Stel dat CDA en VVD in onze steekproef uitkomen op 50 Dan mag je met 95 be trouwbaarheid zeggen, dat de uitkomst ligt tussen 48 en 52 Omgerekend kunnen dat dus even goed 72 als 78 Kamerzetels zijn. Maar het gevonden percentage is het meest waarschijnlijk. Pas als ze duidelijk boven de vijftig procent uitkomen, kun je met zekerheid zeggen dat ze een meerderheid hebben." De drie bureaus timmeren nogal aan de weg. Het Nipo levert regelmatig enquêtere sultaten aan de AVRO, de NSS aan de TROS en Inter- View aan de VARA. Daar klinken de cijfertjes vaak harder dan ze in werkelijk heid zijn. „Wij willen wel genuan ceerd zijn, maar de media en de politieke partijen veel minder", zegt Van Westen dorp. „Ik heb die verfijning wel eens in een televisiepro gramma gemeld, maar dat is ons door de TROS niet in dank afgenomen." En Schild: „In onze rapporten aan de AVRO staat die relativering wel, maar in de programma's komt dat er niet zo uit." Goudart vindt het een voordeel dat zijn collega Maurice de Hond de resulta ten zelf presenteert. „Dat doet hij met de nodige voor zichtigheid. Verder hebben de vijftien grote onderzoeks bureau^ in een gezamenlijk boekje een bepaalde code af gesproken voor 't publiceren over onderzoek. Maar de me dia zijn in het algemeen wat stelliger." Nipo, NSS en Interview hebben elk hun eigen werk wijze. Interview voert dage lijks 375 gesprekken, ver deeld over dag en avond, ook op zaterdag. Op jaarbasis zijn dat 117.000 interviews. Door een computergestuurd programma worden o.m. de mensen die niet thuis zijn, la ter teruggebeld. Zo houdt men afwijkingen in de steek proef zo klein mogelijk. Het Nipo belt wekelijks tweeduizend personen. Een vierwekelijkse 'tussenstand' is dus gebaseerd op achtdui zend gesprekken. Nipo en In terview werken met correc tiefactoren, waarvan een be langrijke de 'versleuteling' is van de personen die nog niet weten waarop ze gaan stem men. Schild: „De 23 die het nog niet weet, wordt over de poli tieke partijen verdeeld. Maar niet naar evenredigheid. We weten bijvoorbeeld dat linkse kiezers ons vaker een inter view toestaan. Dus moeten de andere partijen iets worden opgewaardeerd." Nipo en In terview werken elk met een verdeelsleutel op basis van jarenlange ervaring. Het ge heim van de kok geven ze niet prijs. „Zo'n verdeelsleutel vind ik in strijd met het karakter van een voorkeurspeiling", meent Van Westendorp van de NSS, die liever het woord pro|noses vermijdt. „Op dit mo'mènt'lYóuden wï]'geen're kening met de weet-niet- temmers." Wel wordt een 'tweedé litem' gevrèagd van mensen die al weten wat ze gaan stemmen. Die 'affini teitskeuze' is een controle middel, laat Van Westendorp weten. Wekelijks gaan enquêteurs van de NSS langs achthon derd adressen. De NSS-pei- lingen zijn gebaseerd op de gemiddelden van telkens de laatste twee weken. Ook NSS hanteert een batterij correc ties, want „op aarde is alles feilbaar, dus ook een steek proef", aldus Van Westen dorp. Hij houdt bijvoorbeeld re kening met regionale en poli tieke factoren die roet in het eten kunnen gooien. „Als de enquêteur op de Veluwe ziek is, zakt de SGP geheid een zetel. Verder komt links er altijd beter uit en de VVD slechter. Of dat nou aan die afgelegen landhuizen ligt of aan iets anders, ik weet het niet. Maar we kunnen het corrigeren." Maar wèt houden de on derzoekers nu eigenlijk na hun vernuftige correcties over Zijn dat de werkelijke verschuivingen in de kiezers markt of slechts de golfjes binnen de steekproefmarges; opgeklopt schuim dus Op die vraag blijven ze een rechtstreeks antwoord schul dig. „We willen er nog eens een onderzoekje naar doen door na de verkiezingen een aantal mensen opnieuw te ondervragen", aldus Van Westendorp. De enige 'harde' waarde zit in de trends, de ontwikkeling over een langere periode, zo maken Schild, Van Westen dorp en Goudart duidelijk Alledrie zien ze al een tijd een gestage groei van het CDA. Daar kun je dus donder op zeggen. Maar leg hun cij fers niet naast elkaar! Want, zo waarschuwt Van Westen dorp, „de zetels van de TROS betekenen iets anders dan de zetels van de AVRO." En wij altijd maar denken dat er slechts 150 Tweede Ka merzetels zijn Door Rinze Brandsma „HET is er nog wel steeds, die sfeer van hei melijkheid en occultis me, maar het wordt steeds minder. Je kunt haast de tv niet aanzet ten of het gaat over al ternatieve genezing: Ti neke, Sonja, noem maar op. Of het in de markt ligt Dat vind ik zo'n rotwoord. Het zit 'm meer in de bewustwor ding van de mensen, een ander soort patiënten die minder snel genoe gen nemen met pillen, die bewuster worden van wat ze slikken, van de bijwerkingen." Aan de ene kant zijn alter natieve genezers, als je dat oneerbiedig magzeggen, in de mode. Dames- en babbelbla den berichten wekelijks over wonderbaarlijke nieuwe the rapieën. Aan de andere kant zit de alternatieve genees wijze nog met minstens één been in de sfeer van kwak zalvers, knijpers en hande nopleggers. Erkenning als volwaardige, aanvullende heelwijze is lang nog niet al gemeen. Voor de NOV AG, de Ne derlandse Organisatie van Verenigingen voor Alterna tieve Genezers, is dat gebrek aan acceptatie een belang rijke drijfveer voor politieke pressie, uitdragen van ideeën en voorlichting. Vandaar ook het buitenge woon ambiteuze congres, dat de NOVAG vandaag in de Utrechtse Jaarbeus houdt. Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid opent het. Van half negen 's De heer Van Heertum. ochtends tot in de avond zul len 20 deskundige sprekers het podium opklimmen voor inleidingen, uiteenzettingen (zoals over tal van therapieën en over 'Zin en onzin in de reguliere en alternatieve ge neeskunde'), discussies, vi deopresentaties. „Dat heb ik ook wel ge hoord over ons congres: tè ambitieus", knikt A.W.J. van Heertum, NOVAG-voorzit- ter. „Voor ons is het een pre sentatie van: dit zijn we, dit kunnen we, wij hebben een beleidsplan, de structuur voor onze beroepsgroep ligt klaar. Wij staan nu op het keerpunt. Het pionieren is afgelopen, nu moet onze club professioneel worden." Van Heertum, onder vraagd op zijn spreekkamer - waar hij, weinig alterna tief, stevig rookt - drijft in het Gelderse Gendt een praktijk als psychotherapeut na studies in het buitenland van onder meer natuurge neeskunde. Aanvullend schrijft hij homeopatische geneesmiddelen voor en doet massages en ontspannings oefeningen. Wat is het alternatieve aan alternatieve geneeswijze Van Heertum, I Tjing naast - FOTO-T STICHT Bijbel op zijn bureau: „Daar zitten wel 200 therapiën in,die een aanvulling vormen op de reguliere gezondheids zorg. Het zijn heel oude ge neeswijzen die door de eeu wen heen hun diensten al be wezen hebben. Nu ineens worden die eeuwenoude na tuurlijke methodes weten schappelijk onderzocht, om dat dat schijnt te moeten. Heel arrogant vinden wij dat: kijken of die beproefde heelwijzen wel werken. Zoals de acupunctuur, bij een groot volk al 4000 jaar in gebruik. Heel eigenwijs om dan hier ineens te vragen: werkt dat •igenlijk wel?" Liever spreekt NOVAG- voorzitter Van Heertum over traditionele, aanvullende ge neeswijze. Maar waarom die strenge tweedeling in regu lier en alternatief? Is het niet heilzamer als artsen van beide markten thuis zijn Van Heertum, bitter: „Steeds meer huisartsen gaan het 'erbij doen': beetje homeopathie, beetje acu punctuur en de praktijk bloeit weer op. Een ontwik keling die wij verkeerd vin den. Integrale gezondheids zorg is uitstekend, maar je mag als gewoon arts niet de pretentie hebben dat je alles kan en mag. Als therapeut ga ik toch ook niet aan auto's klungelen. Laat die artsen dan ook eerst maar, net als wij, de opleiding natuurge neeswijzen van vier jaar vol gen." Helemaal samensmelten zou niet goed zijn. „Heel dicht naast elkaar bestaan is goed. Maar het is niet één waar heid. Je kijkt naar de patiënt als totaliteit óf symptoma tisch. Soms móet het regulier en symptomatisch en is uit eindelijk een operatie toch onontkoombaar." De opening van het con gres door de staatssecretaris voelt de NOVAG als een er kenning. De overheid hield, als het om alternatief gene zen ging,tot voor kort de boot altijd af. „Wij verwachten nu, als overlegorgaan met de overheid meer status te krij gen." De NOVAG heeft een voorgeschiedenis van tien jaar. Aanvankelijk als Com missie en Vereniging GRAG, Gelijke Rechten Alle Genees wijzen, later als NOVAG, een van de koepelorganisaties van patiënten, artsen, thera peuten en verenigingen op het gebied van alternatieve geneeswijzen. Tientallen clubs zitten erin. Tientallen Is het al net zo als in godsdienstig versnip perd Nederland? Van Heer tum: „Nog veel erger. Dat is Nederlanders kennelijk eigen. De angst dat de juiste filosofie erachter niet meer goed opgaat. Kwestie van principes en zuiverheid." Het rapport van de Com missie Muntendam met aan bevelingen voor de overheid over alternatieve geneeswij zen betekende in 1981 een doorbraak in acceptatie. „Tot die tijd was alternatieve ge neeskunst weliswaar geen slachtoffer meer van heksen jacht, maar wel van vergui zing. Dat is nog wel een beetje zo, dat we roependen in de woestijn zijn. Wij zijn er nog niet. Als NOVAG wil len wij nu ook tuchtrecht en sanctiemaatregelen ontwik kelen, een body maken. Een status zoals het KNMG (me disch genootschap) hebben we nog lang niet bereikt." Toekomstwensen „Het zou fraai zijn, als er gezond- heidshuisteams komen. Een soort groepspraktijken met naast huisarts een natuurge neeskundige. Niet meer de laatste strohalm na een dure en moeizame gang langs ver wijzingen en specialisten; Waarbij bijvoorbeeld bij ademhalingsmoeilij kheden ribben weggeopereerd wor den, terwijl wij het met ademhalingsoefeningen snel ler en beter hadden kunnen genezen." Van onze Haagse redactie den haag - Het is buitcni woon te betreuren als bet 1 binetsvoorstel over de eutl nasiekwestie voor een me derheid in de Tweede Kan zonder betekenis blijft. Bij de kiezers van alle d de grote partijen leven uitee lopende ideeën over deze za< Daarom zgu er ook een nat: nale oplossing voor de za gevonden moeten worden. 246 AMSTERDAM (AN] Hypotheekbank (Wl lies van f 253 miljoer stuur vrijdag laten vt De verliezen zijn verc waardering van bezittir vullende voorzieningen Nationale Nederlanden, d in 1984 samen met het Alg meen Burgerlijk Pensioei fonds de Westland Utree van de ondergang heeft gere snelt na overleg met De N derlandsche Bank opnieuw hulp en pompt f 246 miljoen de hypotheekbank plus f miljoen aan een nog opei staande storting op cumulati preferente aandeien. De N derlandsche Bank verstrel een lening van f 125 miljoe Aan de aandeelhouders won voorgesteld de aandelen af stempelen van f 50 nomina naar f 1 nominaal. De normale gang van zake zou in 1985 hebben geleid t een winst van f 12 miljoe voor de WUH. Er moet echte 120 miljoen worden afgewaa: deerd op slechte debiteuren 100 miljoen) en op onroerer goed (f 20 miljoen). WUH hee f 32 miljoen onroerend goed i de boeken staan plus f 54 mi! joen onderhanden bouwpre jecten. Door deze voorziening kon het verlies op f 108 miljoe: Daarbij komt nog f 60 miljoe aan een extra storting in c stroppenpot (var) voor alge mene risicoS en bovendie wordt een eerder gegeven soi vabiliteitssteun van f 85 mil joen beëindigd Het totale vei lies over 1985 komt daarme op f 253 miljoen. Na de reddingsoperatie z< Nationale Nederlanden d Westland Utrecht voor mee dan 99 procent in handen heb Knokploeg DE negen arrestanten, ond wie de directeur sociale verz keringen van het minister van sociale zaken, mr. L.V., d donderdag werden aangehoi den wegens openlijke geweli pleging tegen krakers, worde maandag voorgeleid. VANDAAG, dicht bij verkie; grote stemmenwinst zullen o jarig bestaan. Alle reden dui eens flink buiten te zetten. C wordt gedrukt door de knag busoverwinning voldoende i steriele oppositie weer achter In het veertig jarig besta; hoofdperioden te onderschei na 'De Nacht van Schmelzer sis' liet exploderen, de Pvd/ werden de sociaal-democra geerd vertrouwen met vaste bestuurders. Ze geloofden ir en vlijt. Hun bijdrage aan he oorlogse wederopbouw, was In de afgelopen twintig jaai andere partij geworden. Het bevlogen zieners. Het conflic raakte in de ban van de dem teel wantrouwen predikte te schoorsteen als symbool vai zijns zinnebeelden en op de staat gebouwd, waar individu Staat kon worden afgewentef De vernieuwingspsychose een algemeen maatschappen PvdA. Wel was het zo, dat c enthousiaste volgelingen van Zij liepen voorop maar ander Uyl hebben de sociaal-demc oppositie-banken doorgebrac De PvdA is destijds opger doorbraak te forceren. Dat ii Den Uyl ook (nog niet. Lig dat de nu in het CDA gebun midden naar rechts zijn afge aan de PvdA verloren. Daar s onder Lubbers een veel taaie sociaal-democraten hadden de tweekamp met Den Uyl op Blijft dan de vraag, wat de 9rote stemmenwinst kan doe: Door de rakettenkwestie heb: nRc ade °P9ew°rPen, die s Db6 op dit moment onmogelij dere hinderpaal. Er is heel di samenleving. Hard aanpakkr steken zijn aansporingen, die *en. Daarin ligt ook een verk oers. Den Uyl is de represent. Bet is niet goed dat een gre antwoordelijkheid verstoken staande sociaal-democraten v=m^r van de oppositie zitter an Den Uyl en het begin var e' vandaag geen uitbundig f<

de Stem | 1986 | | pagina 2