ENIGE BETROKKENHEID GEMEENTEN MOET GROTER Zandstralen mag niet meer op Haringvliet De Zwaluw bereidt nieuwe show voor Sempre Avanti Sluiskil brengt nieuw toneelstuk Plaatselijk nieuws Ver onder de eis veroordeeld Maarten Engwirda naar Terneuzen Schippers kinderen brachten toneelstuk Komst Liji stemmen-\ ZATERDAG 8 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND Milieu-bezwaren tegen storten specie in Westerschelde SMIT-KROES BELOOFT MAATREGELEN DRUMBAND EN MAJORETTENPELOTON SLUISKIL Westdorpe Terneuzen markten Vogelwaarde Hoek Zaamslag ZATERDAG 8 FEBR Schóólschaak om titel van Terneuzei PVDA BETREUR7 T16 PAGINA ZEELAND Stevige inkrimping bij bestuur Dethon Van een onzer verslaggevers HULST - Het algemeen bestuur van het so ciaal werkvoorzieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen (Dethon) wordt drastisch inge krompen, van 27 tot 11 bestuursleden. Uit gangspunt is om een grotere betrokkenheid van de acht deelnemende gemeenten te berei ken. Dat gaat volgens de directie van Dethon beter met een kleinere club. De wens is al eerder uitgesproken maar kan nu pas in het kader van de nieuwe Wet Ge meenschappelijke Regeling geconcretiseerd worden. „Tot nu toe kwam het be stuur twee keer per jaar bij een. In een half uurtje werden er e.en heleboel hamerstukken doorgejaagd. Op die manier kun je geen betrokkenheid bij het Dethon gebeuren krijgen", aldus financieel deskundige A. Sponselee van Dethon in een toelichting op het voorstel. In de nieuw opzet is er geen plaats meer voor vertegen woordigers van de vakbonden, de kamer van koophandel en het landbouwschap. De nieuwe wet schrijft voor dat enkel burgemeesteres en raadsleden zitting in het be stuur mogen hebben. Er be staat wel een mogelijkheid om vertegenwoordigers uit die kringen als adviseur aan te stellen maar de directie van Dethon is daar geen voorstan der van. Dubbelfunctie „We laten het over aan het nieuwe algemeen bestuur maar deze mensen zijn al ver tegenwoordigd in WSW-com- missie. Trek je ze ook nog aan als adviseur van het algemeen bestuur dan ontstaat een dub belfunctie en bereik je je doel nog niet. Het is de intentie om de groep wat kleiner te maken zonder er een circus van advi seurs omheen". De nieuwe club komt in de aanloopperiode maandelijks bij elkaar. „We moeten zien hoe dat in de praktijk werkt, misschien moeten we na een poosje wel naar een twee maandelijkse vergadering toe". De plannen tot een inkrim ping van het bestuur stuiten Van een onzer verslaggeefsters GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie maakt, mede namens andere deelnemende organi saties in de Internationale Schelde Werkgroep, bezwaar tegen het verlenen van ver gunningen voor het storten van specie, afkomstig van de Belgische Schelde in de Wes terschelde. Bezwaar is er ook tegen het terugstorten van in de Westerschelde gebaggerde specie, zoals aangevraagd door het Ministerie van Openbare Werken van België, afdeling Bestuur der Waterwegen. In de Internationale Schelde Werkgroep werken, naast de ZMF, samen de natuurbe schermingsverenigingen 't Duumpje en de Steltkluut uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Bene- gora (milieuvereniging regio Antwerpen) en de werkgroep water van de Bond Beter Leefmilieu (Vlaanderen). Dit staat in een brief die de Zeeuwse Milieu Federatie aan de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft verzonden. De ZMF en de andere deelne mende organisaties in de In ternationale Schelde Werk groep komen tot de conclusie dat 'de aangevraagde vergun ning voor storting van specie uit de Beneden-Zeeschelde ge weigerd moet worden. Ook is men van mening dat bij de be oordeling van de vergunning voor terugstorten van specie uitgegaan moet worden van de slechtst gemeten waarden en de elders in Nederland gebrui kelijke beleidslijn moet wor den toegepast. In de Westerschelde is vol gens de Federatie terugstorten van klasse 11 (verontreini gingsgraad) specie alleen toe laatbaar voor een periode van maximaal twee jaar terwijl specie met verontreinigings graad 111 en IV in het geheel niet toelaatbaar is. Tenslotte is het opstellen van een Milieu Effekt Rapport dringend ge wenst. op weinig weerstand van de acht gemeenten. Waar men wel enige moeite mee heeft, is het vormen van onderhouds- en risicoreserves om grote verschillen in de begroting en de rekening op te vangen en diverse andere onderdelen die in het kader van de nieuwe wet voor 1990 geregeld moeten zijn. Voorwaarden „De gemeenten zijn het met de vorming van de reserves op zich niet oneens maar willen een aantal aanvullende voor waarden voor de omvang en de bestedingsmethoden van de fondsen. Omdat er wel over eenstemming is over de be- stuursinkrimping willen we dit voor de gemeenteraadsver kiezingen vastleggen. Voor die andere punten hebben we nog tot 1990 de tijd". De bestuursinkrimping komt in de eerste volgende vergadering op maandag 17 februari aan de orde in het al gemeen bestuur. De bijeen komst in de kantine van de werkplaats aan de Haarman- weg in Terneuzen begint om 15.30 uur. Van onze correspondente MIDDELBURG - Ver onder de eis van het openbaar minis terie is de 30-jarige Vlissinger A.S. vrijdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden waarvan de helft voorwaardelijk. S. stond twee weken geleden terecht op be schuldiging van drugssmok kel, valse aangifte van pas poort en rijbewijs en betrok kenheid bij een drugstrans port vanuit Amsterdam naar Vlissingen. Het eerste feit zou hij ge pleegd hebben op 10 juni 1984, toen hij aan de Belgisch- Franse grens door de douane werd betrapt met een hoeveel heid amfetamine en heroïne. S. hield vol dat hij die meege nomen had voor eigen gebruik tijdens zijn vakantie. Officier van justitie mr. Stein was bereid dit aan te ne men en achtte dit feit dan ook niet bewezen. Bleef over het drugsbezit en de andere feiten waarvoor hij een gevangenis straf eiste van twaalf maan den waarvan vier voorwaar delijk. Verdachte's raadsman mr. De Wit had de eis 'buiten pro porties hoog' genoemd en ook de rechtbank toonde zich in het vonnis beduidend milder. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De fractie voorzitter van D'66 in de Tweede kamer, Maarten Eng wirda, is de voornaamste 'pu bliekstrekker' op de campag nedag die D'66 in Zeeuwsch- Vlaanderen houdt op 14 maart. Tijdens deze dag worden on der meer gesprekken gevoerd tussen D'66-prominenten en vertegenwoordigers van over heid en bedrijfsleven. D'66 Terneuzen heeft voorts voor 6 maart een politieke jon gerenavond in voorbereiding, die gehouden wordt in de kan tine van de sporthal van Ter neuzen. Van onze parlementaire redactie van de bewindsvrouwe op schriftelijke vragen van het DEN HAAG - Minister Smit- PPR-Kamerlid Dijkman. Hij Kroes (Verkeer en Waterstaat) had bij Smit-Kroes geïnfor- wil op betrekkelijk korte ter- meerd wat het aandeel van het mijn het zandstralen van zandstralen van schepen was schepen op het Haringvliet jn (je vervuiling van de onder- verbieden. Het water van het waterbodem van het Haring- Haringvliet, dat toch al veel te vliet. lijden heeft door de Rijn- en Volgens Smit-Kroes worden Maasinlaat, wordt er te sterk per jaar circa vijftien schepen door vervuild. geheel of gedeeltelijk gezand- Dat blijkt uit antwoorden straald, als gevolg waarvan - per jaar - circa 20 ton grit en verfresten in het water te- De Zwaluw in vol ornaat. Van onze correspondent SLUISKIL - „Het wordt iets groots, let maar op." Manja de Gijsel, de 18-jarige secre taresse van drumband en majorettenpeloton De Zwa luw in Sluiskil is zeer opti mistisch over de nieuwe show die haar club in petto heeft. Twaalf majoretten en vijftien leden van de drum band repeteren op het ogen blik wekelijks om de show tot een goed einde te bren gen. De drumband staat on der leiding van de heer Ver west uit Zelzate, Manja de Gijsel geeft zelf les aan de majoretten. Betekoppenstad Sas van Gent krijgt tijdens het ko mende carnaval de eer van de première. Dat gebeurt in de optocht. Maandag is De Zwaluw in Zelzate en op zondag 16 februari in Asse nede. De Sluiskilse groep be staat al zestien jaar en boekte onder meer successen in Frankrijk en België. „Dat hopen we met de nieuwe show voort te zetten of te verbeteren," zegt de secreta resse. Manja loopt al van haar vierde levensjaar mee met de band en was eerst majo rette. Nu is ze al tien jaar trommelaarster. „Ik hoop nog jaren door te kunnen gaan. Misschien doe ik later wel iets anders, het doet er niet toe, als het de club maar ten goede komt." Wat de Zwaluw in ieder geval ten goede zou komen, zijn nieuwe leden. Zes majo retten (vanaf zeven jaar), evenveel nieuwe leden voor de drumband (vanaf negen jaar) en vijf vlaggendragers (vanaf elf jaar) zouden van harte welkom zijn. Dat Manja de Gijsel haar jeugdige wilskracht inzet voor de Zwaluw is niet ver wonderlijk. Pa Henk de Gij sel is oprichter en sindsdien voorzitter van het peloton en ma Mariette is sinds twaalf - F0T0ADVANIWAARDEN jaar penningmeester. „Als we ruzie hebben, is het over de Zwaluw, want we dragen de vereniging alle drie een goed hart toe," zegt vader De Gijsel. Dochter Manja heeft net 35 brieven de deur uit ge daan naar contacten van vo rige jaren. Het familie-trio hoopt en rekent er op dat het weer leidt tot vele uitnodi gingen uit binnen- en bui tenland. „De toekomst' ziet er rooskleurig uit. En als we eens in een dal zitten, dan kunnen we daar met de hui dige medewerkers weer doorheen komen," zo beslui ten ze optimistisch. Tijdens de repetitie van het stuk. Van onze correspondent SLUISKIL - De actieve Sluis kilse toneelvereniging Sempre Avanti brengt binnenkort het toneelstuk 'Tot Nut van het Algemeen' van de Belgische auteur Walter van den Broeck voor het voetlicht. De pre mière van het stuk is toebe dacht aan de Sluiskilse be jaarden op 15 februari, de 'grote voorstellingen' zijn op 22 en 23 februari vanaf 20.00 uur in Het Gildehuis. Voor het toneelstuk zijn acht spelers en speelsters no- en Robert Doolaege als souf- dig, de regie is in handen van fleur aantreedt. Mare Alliet, terwijl Constant 'Tot Nut van het Algemeen' Luyks tekent voor de techniek is een amusant stuk over een - FOTO DE STEM COR J DE BOER gepensioneerde man die vast besloten is zijn levensavond niet door te brengen in een fauteuil voor de televisie. Inte gendeel: hij bouwt in zijn tuin een gigantische toren, die on derwerp wordt van heftige twist tussen de man en de ge meenschap waarin hij leeft. De acteurs en actrices die de rollen vertolken zijn: Chris Loof, Lyda Wille-van Geet- sum, Wim Dekker, Ineke Die- leman-Doolaege, Sylvia de Koeyer, Kees Horst, Alex de Groot en Constant Luyks. rechtkomen. Twee bedrijven is een vergunning voor dit soort activiteiten verleend tot uiterlijk 1 januari '87. Tegen die tijd moeten ze öf vertrek ken óf zodanige maatregelen nemen, dat het water niet lan ger wordt vervuild. In de nabije toekomst wil Smit-Kroes, in overleg met de gemeenten in het benedenri vierengebied, tot een concen tratie van straalactiviteiten op een beperkt aantal plaatsen komen. Daarnaast is een onderzoek gaande dat antwoord moet ge ven op de vraag, hoe de water vervuiling als gevolg van straalactiviteiten bij het on derhoud van de Haringvliet- sluizen zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Tenslotte moet worden af gerekend met andere bronnen van vervuiling, zoals de uit spoeling van landbouwgron den. Daarover wordt ook in ternationaal (bijvoorbeeld in de Rij ncommissie) overlegd. Van onze correspondent TERNEUZEN/AXEL - Hel schippersinternaat voor schip, perskinderen Koningin Ju. liana uit Terneuzen hield gis. teren de jaarlijkse ouderdag. Van heinde en verre waren dj ouderparen gekomen voor hel huishoudelijk gedeelte en de opvoering van 'Meester schoenlapper'. Om 13.00 uur werd begon nen met het huishoudelijk ge- deelte. Hier gaf de oudercom- missie tekst en uitleg over het gepubliceerde jaarverslag. Men verleende de oudercom- missie decharge over het voerde beleid. Daar er verder geen vragen waren, ging men over tot een informeel samen zijn onder het genot van drankje. Ouders en medewerkers konden hierna genieten van een voortreffelijk koud buffet, bereid door de eigen kok van het internaat. Om 19.00 uur was het tijd voor de honderd pupillen in de leeftijd van tot en met 18 j aar om hun kun nen op het gebied van toneel te tonen. In het cultureel cen trum De Halle in Axel brach ten zij het uit drie bedrijven bestaande toneelstuk 'Meester schoenlapper', geschreven door G. J. Spek. Het toneelstuk was een groot succes. In de pauze was er een verloting, Als eerste prijs was er een surfplank te winnen. De op brengst wordt aangewend om de buitenschoolse sport- en re creatiegebeuren te bekostigen. Jeugdploeg - De C-junioren van de voetbalclub RIA kre gen een Engelse jeugdploeg op bezoek als tegenstander in een vriendschappelijke voetbal wedstrijd. Het was een team van de bekende vereniging Ipswich Town. De Engelse spelertjes waren gemiddeld jonger dan de Westdorpena- ren, waardoor RIA een ruime 10-0-overwinning behaalde. In het verleden heeft RIA al meer contacten gehad met En gelse verenigingen en ook voor dit seizoen staan nog enkele ontmoetingen op het program ma. Woensdag 12 februari tre den de B-junoren aan tegen een Engelse jeugdploeg en in mei zal vermoedelijk een se niorenteam naar Westdorpe afreizen om een vriendschap pelijk partijtje te spelen. Carnavalsactivifeiten - De stichting Sociaal Kultureel Werk heeft er voor gezorgd dat de jeugd van Westdorpe en omstreken en ook ouderen de carnavalsfeesten kunnen vie ren in verenigingsgebouw Concordia. Vanaf zaterdag tot en met dinsdag worden voor jong en oud carnavalshits ge draaid. De festiviteiten begin nen telkens om zeven uur 's avonds en duren tot elf uur. .Daast zijn in Concordia de volgende activiteiten: zater dag 8 februari ontbinding van de carnavalsoptocht en prijs uitreiking; maandag 10 fe bruari 's middag limonadebal voor de kinderen van de basis school en dinsdag 11 februari carnavalsbal voor de bejaar den. Voor al deze feesten wordt geen entree gevraagd. Karabijnschieting - In zaal 'Het Oude Raedhuys' hield ka- rabijnclub 'Molenkreek' een schieting, waaraan door vijf tig karabijnschutters werd deelgenomen. De uitslag was: wip 1: hoogvogel André Ing- hels (Molenkreek, Westdorpe), rechter zijvogel André van Brussel (V.B.S. België), linker zijvogel Walter de Tender (V.B.S. België). Wip 2: hoogvo gel André Inghels (Molen kreek, Westdorpe), rechter zij vogel Juliën Nevejans (V.B.S. België), linker zijvogel Angela Knobel (Molenkreek, West dorpe). De extra prijs voor de meest afgeschoten vogels ging naar André van Brussel. Hij had tijdens de wedstrijd zeven keer succes. De volgende ka rabijnschieting wordt gehou den op zondag 2 maart, even eens in de zaal van 'Het Oude Raedhuys' te Westdorpe. Bridge - Leden van de bridge club Emergo speelden in res taurant De Milliano de ne gende wedstrijd in de winter competitie. De uitslag was als AMSTERDAM, 7 februari - Aard- appeltermijnmarkt. In bintje 35/50 mm werden 13 contracten verhan deld voor levering april tegen ƒ8,70. De stemming was kalm. In bintje 50 mm werden 21 contracten verhandeld voor levering april bij een .prijs van 16,50 tot 16,30 per 100 kg, voor levering mei 57 con tracten tegen 17,50, alsmede 3 contracten voor levering november tegen 23,50. De stemming was kalm. volgt. A-lijn: 1.heren Sandri- ni-Visser, 2. mevrouw Bies- broeck en de heer Meeuwsen, 3. dames Touw-Brouwer B-lijn: 1. heren Kock-Van de Casteel, 3. dames Hofman- -Puylaert, 3. heren Meulen- berg-Hoogenboom. C-lijn: 1. mevrouw Olyslager en de heer Geene, 2. echtpaar Herrebout, 3. heren Borm-Van Lare. Soos Altern - Vandaag, zater dag 8 februari, houdt Soos Al tern haar maandelijkse soos avond in de foyer van het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 uur. De muziek wordt verzorgd door het dansorkest 'The Mercators.' Dolle Dinsdag - Carnavals dinsdag is in de wijk Boschka- pelle traditioneel 'Dolle Dins dag' tussen de café's De Doos jes en Van Schaick organise ren de carnavalsverenigingen De Neuters en de Bosse Piela allerlei carnavaleske spelet Deelnemende groepen, die uit minimaal vijf personen moe ten bestaan, kunnen zich bij De Doosjes laten inschrijven vanaf 14 uur. Dolle Dinsdag - Dinsdag 11 fe bruari is het in Boschkapellf weer Dolle Dinsdag. Door dt carnavalsverenigingen Di Bosse Piel en De Neuters wor den tussen de plaatselijke ca fés de Doosjes en Van Schaijci. allerlei carnavaleske speler georganiseerd. Daaraan kan worden meegedaan door ploe gen van minimaal vijf perso nen. Het gebeuren wordt mu zikaal opgeluisterd door dt fanfare uit Terhole. Inschrij ven vanaf 14.00 uur in Dt Doosjes. Carnaval - Het buurthuis 'De Hoekse Rakkers' houdt van daag, zaterdag 8 februari, een carnavalsbal voor alle tieners van 12 t/m 15 jaar. De avond duurt van 19.30 tot 21.30 uur De mooiste, gekste of leukst verklede tiener krijgt een prijs. De entree bedraagt ƒ1/ voor leden en ƒ2,- voor niet- leden. Ruilavond - De maandelijkse ruilavond in het buurthuis 'De Hoekse Rakkers' wordt deze maand gehouden op donder dag 13 februari. Er kunnen postzegels, munten en andere verzamelobjecten geruild worden. Er is deze avond ook een kleine veiling van postze gels en munten. Kavellijsten zijn bij het buurthuis ver krijgbaar. De ruilavond begint om 20.00 uur en is bedoeld voor jong en oud. De toegang b gratis. Piet Brakman - De Zeeuwy vlaamse troubadour Pie' Brakman verzorgt, in samen werking met de Stichting Weklzijn voor Ouderen kern Zaamslag, woensdagmiddag 12 februari een optreden in Dn Poort. Dit optreden, dat oi» 14.00 uur begint, is gratis toe gankelijk voor abonnemen thouders, alle overigen be tal® 5,- waarbij een kopje koffie of thee is inbegrepen. Wie ver voersproblemen heeft ka® contact opnemen met me vrouw De Vos-van Ham 111 Zaamslag. Nie op Van een on OOSTBURG De voor West-Zeeuwse is een van de twintig Zeeland - die door lx vvijs is aangewezen volgschool'. De twintig scholen r schooljaar 1986-1987 een torvoertuigen-techniek de vakken elektro, pneu dergebracht. De school in Oostburg hee hiervoor van het ministei een bijdrage ineens van roi vijftig mille gekregen vo aanschaf van de noodzakelij Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Schaa club Terneuzen, die dit driekwart eeuw bestaat, zorgt dinsdag 11 februari l schoolschaak-toemooi met inzet het kampioenschap v Terneuzen en een wisselbek In totaal zullen 20 teams elk vijf spelers van een aan Terneuzense scholen elkaar negen ronden bestrijden, toernooi wordt afgewerkt het Rivierenhuis aan de I. selstraat in de wijk Hof Z denrust. Het winnende team en nummer twee mogen deelr men aan het Zeeuws ka: pioenschap. De strijd om Terneuzense titel werd v< het eerst in 1980 georgai seerd. Toen kwam de scb Op de Hoogte als eerste uit bus. De daaropvolgende tv jaar was het de beurt aan Willem Alexanderschool, in 1981 ook nog met Zeeuwse titel ging strijk Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De PvdA-afd ling Oostburg zit met de kon van Lijst 5 bij de gemeent raadsverkiezingen 1986 zwa in zijn maag. Deze nieuwe li. wordt aangevoerd door 1 oud-PvdA-lid Piet Pielaat, i uit onvrede over het feit hij - ais actief vakbondsm van de Hout- en Bouwbo FNV - niet op een verkiesba PvdA-plaats werd gekozen, i met een eigen lijst de verki zingen ingaat. „Wij betreuren de kon van Lijst 5. Wij richten ons dezelfde kiezersgroep. Het v°lg zal onherroepelijk stem-versnippering zijn, w: het is duidelijk dat wij 'ste men gaan verliezen", al( PvdA-voorzitter Turry 1 mont. Donderdagavond heeft afdelingsbestuur aan nieuwste ontwikkelingen Oostburg een spoedverga rmg gewijd. Geinig begrip had Term voor de stap van Piel; "Onze lijst is democratisch stand gekomen. Er zijn capabele mensen en uitein Van een onzer verslaggei OOSTBURG - „Wij b] streven naar brui] sportaccommodaties kernen. Hoewel niet ycriangens kunnen wi ingewilligd dient toch kern over enige spor genheid te kunnen bes ken. Wij denken daarbi minstens een buiten- e oinnensportgelegenbeii Dit staat te lezen i verkiezingsprogramma de groepering Dorpst gen en Toerisme, mom met vier raadszetels genwoordigd in de burge gemeenteraad. Veel aandacht wore steed aan ontwikke die moeten leiden t(

de Stem | 1986 | | pagina 22