nspiratie De Vries (RSV) betaalde smeergeld MEER ZEKERHEID OP LANGERE TERMIJN BB-spullen naar Afghaanse vluchtelingen RESTANTEN TAPIJTEN Officier eist drie jaar in zaak Salem-zwendel PSP /PvdA: uitstel stelselherziening OOSTERSE TAPIJTEN V akantiespreiding voor scholen opnieuw geregeld ADVOCAAT: „ONDERZOEK BEVESTIGT GETUIGENVERKLARINGEN, GEEN MEINEED Volgende keer beter Positief Winkeliers klagen over laag bedrag op cheque DONDERDAG 6 FEBRUAR11986 ■BINNENLAND Bastiaans mag doorgaan met LSD-therapie DE&TEMCOMMENTA AR zie onze etalages Baniëls perzen I )e^elFd Minder fusies energie bedrijven Minister wil niet wachten op Volvo Car T5 PAGINA 2 T2B PAGINA 3 - FOTO ARCHIEF DE STEM - met een eveneens door het leger uitgeleende heli. Van Dongen: „Een hele vreemde gewaarwording. Je komt bij mensen die nog nooit van de VN gehoord hebben en die ons zagen als de redders-in-nood, die wel even de verloren zoon of broer zouden terugbrengen. Op zulke momenten kun je je alleen maar heel machteloos voelen. En proberen ook te genover die mensen je eigen rol wat te relativeren." 3- er 3- tlt 3- e- i- >n >n e- 3n le it- 0- in ar 1- ie e- 3n or e- en de er er a- jk en an f n, te :ld a- r- et re a- te :n. rel h- >1- E - n- en zei n- nen gaan doen: wat is op ze ker moment democratie in de ware zin van het woord? Een derde vraag heeft al helemaal te maken met een onmiddelijke politieke keuze in eigen land: wat staat ons te doen als legitieme verlan gens en een legitieme strijd van een volk niet haalbaar blijken te zijn vanwege met name internationale over macht? Is het dan wel zo juist aan te dringen op on derhandelingen, op staken van gewapend verzet omdat er alleen maar meer bloed kan vloeien, terwijl je op je vingers kunt uitrekenen dat onderhandelen in dit soort situaties in feite neerkomt op slikken van een illegitiem dictaat krachtens het recht van de sterkste. Deze vraag is juist dezer dagen hyperac- tueel als men het optreden van minister Hans van den Broek namens de Europese Gemeenschap tegenover de bevrijdingsbewegingen ANC en Swapo in zuidelijk Afrika nader analyseert. „De christenen zijn niet bang voor de strijd; zij kun nen strijden, maar zij geven de voorkeur aan de taal van de vrede. Maar als een dicta tuur zich zwaar vergrijpt aan de mensenrechten, als deze onverdraaglijk wordt en als alle kanalen van de dialoog, het begrip en de rede zich sluiten, als dat ge beurt, dan spreekt de kerk van het wettige recht op het geweld van de opstand". Dat verkondigde Oscar Romero en dat kostte hem zijn leven: het geeft hem recht van spreken. - FOTO AP no- zan se- het het eds ben te- eds ch- de rtig ar- lest. ider 99 Van ome Haagse redactie den HAAG - De geheime bankrekening die oud-RSV topman De Vries had, was be stemd voor het betalen van smeergelden. Van die reke ning is tot tweemaal toe min stens 250.000 gulden betaald om opdrachten binnen te ha len voor zijn bouwbedrijf, de vbb. De declaraties van die beta lingen zijn bij de huiszoeking in de woning van De Vries aangetroffen. De Vries, voormalig presi dent-directeur van de RSV heeft de rekening geopend sa men met de toenmalige presi dent-commissaris van de VBB. Dit alles is volgens de advo caat van De Vries.de Haagse jhr. Wladimiroff, gebleken uit het gerechtelijk vooronder zoek dat momenteel nog aan de gang is. Volgens mr. Wladimiroff bevestigen de resultaten van het onderzoek eerdere getui genverklaringen. Die getuigen veronderstelden dat De Vries van de rekening (die aanvan kelijk alleen op zijn naam, maar later ook op naam van de VBB stond) geld had opge nomen om steekpenningen te betalen. „Als dit klopt pleit dat de heer De Vries wat mij betreft vrij van meineed tegenover de parlementaire enquêtecom missie", aldus Wladimiroff gisteren desgevraagd. De enquêtecommissie heeft De Vries voor de rechter ge sleept omdat ze dacht dat hij een bedrag van ruim 600.000 gulden tweemaal gedeclareerd zou hebben, eenmaal bij de RSV, eenmaal bij de VBB. De RSV-topman heeft dat van begin af aan ontkend, maar heeft ook niet willen zeggen wat er dan met het geld ge beurd was. Overigens wist de opvolger van De Vries bij de VBB niets van de geheime rekening. Beide heren waren enigszins gebrouilleerd. Wettelijke basis huursubsidie Van ome Haagse redactie den HAAG - Met steun van de PvdA zal de PSP volgende week een actie starten om de behandeling van de herziening van het stelsel voor de sociale zekerheid uitgesteld te krij gen. Als dat achter gesloten deuren niet lukt zullen deze partijen een uitspraak van de voltallige Kamer vragen tij dens een openbaar debat. Directe aanleiding vormt I een geheime brief van een [hoge ambtenaar van Sociale i Zaken, waarin een dringend i beroep wordt gedaan op de re- Igeringspartijen CDA en WD [om een uiterst strak tijd- schema te volgen. Want alleen dan zou de Ka mer alle wetsvoorstellen nog voor de verkiezingen kunnen behandelen. De brief van directeur-ge neraal Hol is gericht aan de beide staatssecretarissen voor Sociale Zaken en Werkgele genheid, De Graaf en Kap- peyne van de Coppello. Hol zegt daarin dat „de politieke bereidheid van de regerings fracties optimaal mee te wer ken van cruciaal belang is". De PSP'er Willems heeft deze brief, waaraan het tijd schema is toegevoegd, onder schept. „Afgezien van het feit dat met de wensen van de op positiepartijen geen rekening gehouden wordt, vind ik het tijdschema dat voorgesteld wordt absurd". DEN HAAG (ANP) - Het instrument van de individuele huursubsidie krijgt een wettelijke basis. Dat bleek woensdagmiddag bij het daar- [over in de Tweede Kamer gehouden debat. De regeringsfracties CDA en WD lieten blijken met het voorstel van staatsse- I cretaris Brokx in te stemmen, zij het voor de VVD slechts in globale zin. PvdA- I woordvoerder De Pree zei indiening van het voorstel positief te beoordelen maar op een aantal onderdelen ervan wel kritiek te hebben. De nieuwe wettelijke rege ling is bedoeld om op langere termijn meer zekerheid te ge ven over het instrument van de huursubsidie en over de hoogte van de te ontvangen huurbij dragen. Vanuit enkele fracties (PvdA en D66) werd aange drongen op wijziging van het voorstel onder meer wat be treft de verlaging van de normhuren en het toekennen van huursubsidies aan huur ders van onzelfstandige woon ruimtes (kamers). In het debat werd voorts aandacht ge vraagd voor de positie van woonwagenbewoners en van studenten. Daartoe uitgedaagd door de PvdA-woordvoerder De Pree bevestigde de WD-afgevaar- digde De Beer dat zijn partij voorshands wil streven naar het terugdringen van de (om vang van de) huursubsidies met tegelijkertijd een verho ging van het netto-inkomen. In een volgende regeerperiode is, zo zei hij, niet te ontkomen aan verdere bezuinigingen op de huursubsidies. De Pree diende een motie in waarin Brokx wordt gevraagd een studie op te zetten naar de mogelijkheden van een betere, over meer jaren lopende, ze kerheid voor de direct betrok kenen op het terrein van de huursubsidies. Zijn CD A-col lega Paulis bepleitte eveneens een grotere zekerheid. Hij sug gereerde op dit punt jaarlijks bij de indiening van de miljoe nennota gegevens te verstrek ken. DEN HAAG (ANP) - Professor Bastiaans mag doorgaan met het gebruik van hallucinogene middelen bij de behandeling van slachtoffers van oorlog en geweld mits hij bereid is mee te werken aan een onderzoek naar zijn therapie. Het verlof dat hij krijgt om die middelen, zoals LSD, te ge bruiken, geldt niet alleen voor patiënten in behandeling en mensen op de wachtlijst, maar ook voor nieuwe aanmeldin gen. Staatssecretaris Van der Reijden van volksgezondheid heeft dat woensdag toegezegd f DE REL rond het Libische zakenvliegtuig, dat door Israëlische straaljagers tot ianden is gedwongen, is een schoolvoorbeeld van selectieve verontwaardiging. Waar waren al diegenen, die nu zo'n misbaar maken over het Israëlische 'staatsterrorisme', toen [Palestijnse terroristen eind vorig jaar een bloedbad veroorzaak ten op de vliegvelden van Wenen en Rome? Mossad, de Israëlische geheime dienst, een van de beste in lichtingendiensten ter wereld, beschikte over aanwijzigingen, dat Ier in het bewuste vliegtuig lieden zaten, die verantwoordelijk wa- Iren voor de aanslagen in Rome en Wenen. Zij hadden in Libië [(waar anders?) een bijeenkomst bijgewoond van leiders van radi cale Palestijnse terreurgroepen en zouden via Syriës hoofdstad ^Damascus, ook al een vluchthaven voor dit soort volk, naar huis terugvliegen. De Israëlische regering besloot daarop het Libische zakenvliegtuig, dat hen vervoerde, te laten onderscheppen. Deze onderscheppingsactie past in de nieuwe tactiek van de Israëli's in hun strijd tegen het Palestijnse terrorisme. Werden er tot voor kort als vergelding voor Palestijnse aanslagen zware 'bombardementen uitgevoerd op steunpunten van de guerilla's - daarbij zijn ook vrouwen en kinderen om het leven gekomen - op het ogenblik proberen de Israëli's de macht van de ultra's te bre uken door dag en nacht jacht te maken op hun leiders. Het is juist, dat het onderscheppen van een buitenlands vlieg tuig in het internationale luchtruim in strijd is met internationale overeenkomsten. Maar hadden de Israëli's een andere keus? De Ibu Nidals onder de Palestijnen bedienen zich van methodes, die een aanfluiting zijn van alle internationale rechtsregels. Zij hebben zichzelf buiten de wet geplaatst en worden deswege dienovereenkomstig bejegend. De Israëli's hebben de pech gehad, dat de gezochte leiders [toch niet in het vliegtuig bleken te zitten. Was dat het geval ge weest, dan zou er wel geprotesteerd zijn maar anders. Het Pales tijnse terrorisme is niet alleen een plaag voor Israël, maar vooral ook een bedreiging voor gematigde Arabische staten, Amerika en West-Europa. Het geweeklaag van landen als Egypte en Saoedi- vabië doet daarom hypocriet aan. In hun hart denken zij: vol gende keer beter Mossad. te beroeren dan ooit." Het ongetemperde opti misme waarvan Ronald Reagan in zijn State of the Union blijk gaf, wordt door zijn politieke tegenstanders uitgelegd als een ontkenning van de werkelijkheid. Maar ontkent Reagan de werke lijkheid, dan deelt hij die ontkenning met miljoenen Amerikanen die hem van harte steunen, die in zijn conservatieve filosofie gelo-1 ven en die hem beschouwen als de beste president dté Amerika na Roosevelt heef gehad. 3E MAN in het Witte Huis heeft uiteindelijk dan toch naar zijn bondgenoten in West-Europa geluisterd. In zijn 'troonrede' kon digt president Reagan namelijk een studie aan naar maatregelen om scherpe valutaschommelingen in de toekomst tegen te gaan. Nog slechts een studie, dat wel, maar het is in ieder geval een be gin. Al jaren dringen de bondgenoten bij Amerika - tot vandaag toe tevergeefs - aan op maatregelen om de vaak grote koers schommelingen van de dollar tegen te gaan, bijvoorbeeld door, bet gigantische begrotingstekort te verkleinen. Reagan kondigt inderdaad forse bezuinigingen aan, behalve o defensie, dat het komend begrotingsjaar zelfs op meer geld n rekenen. De president gelooft dat elke Amerikaan, als hij naar de armen uit de mouwen steekt, kan profiteren van de eco nomische opleving. Ruim baan dus voor het eigen initiatief en te- geii|k sterk bezuinigen op de uitgaven voor het sociaal beleid, ■vlet als gevolg dat steeds meer Amerikanen rijker worden, maar >ok steeds Amerikanen wier inkomen zich in omgekeerde rich- ping zal bewegen. Kortom, vergroting van de armoede. •J-^erigens moet nog maar worden afgewacht of de nu aange kondigde vermindering van het begrotingstekort ook wordt ge realiseerd Reagan heeft al eerder pogingen gedaan dat tekort te- J9 te dringen, maar erg veel heeft het niet opleverd. Er is, met en sterke Democratische oppositie in het Congres, meer kans cat weer gaten geschoten gaan worden in het bezuinigingsplan [van Reagan. da?t>V|fndien 's het 00k no9 maar de vraa9 °f het verlagen van aai tekort alleen voldoende zal zijn om de koers van de dollar in p ^r^eas)ernming te brengen met de reële waarde van die munt. Zam i Jaar 9eleden besloten de vijf rijkste Westerse landen ge- a ïenhjk de koers van de dollar via steunverkopen naar beneden L °ren9an- °at is toen redelijk gelukt, al is de Amerikaanse munt kpio s "overgewaardeerd. Maar dat ingrijpen biedt geen en- pChietenant'e da' de do"ar binnenkort weer niet de hoogte in zal Jen gecoördineerd ingrijpen van de belangrijkste Westerse in- naió i n op wat langere termijn kan de rust op de internatio- han amark'en doen terugkeren. Het ziet er naar uit dat Rea- S °at eindelijk ook gaat inzien. En dat is, te midden van zijn atieve 'bla bla', in ieder geval positief. TIENDUIZEND uniformen, 2000 regenjekkers en 1000 dekens zijn door staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) geschonken aan de stichting 'Help de Afghanen'. De goederen zijn afkomstig uit de depots van de binnenkort op te heffen organisatie Bescherming Bevolking. Op de foto vrijwilligers in Rotterdam in actie. - fotoanp (ADVERTENTIE) Wij hebben nog diverse voor zéér lage prijzen Partij zware handgeknoopte Uit India o.a. Herz, Mirr, Sarouch etc. 240 x 170 van 1750.- QQC nU Hoek Ginnekenstr.-v. Coothplein Breda Donderdag koopavond. Telefoon 076-134666 ZOETERMEER (ANP) - Komend schooljaar wordt een nieuwe regeling voor de spreiding van de schoolvakanties van kracht voor basisscholen, scholen in het voortgezet onderwijs en (voort gezet) speciaal onderwijs. De scholen ontvangen deze week van het ministerie van onderwijs een circulaire met daarin de verplichte begin- en einddata van de zomervakan tie en de aanbevolen data voor de overige vakanties. De regeling loopt tot 1992. Wat de zomervakantie betreft is zij definitief tot en met 1989. De definitieve data voor de zo mervakanties 1990, 1991 en 1992 worden in 1988 vastge steld. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Drie jaar cel straf. Dat heeft de officier van justitie geëist tegen de Rotter damse zakenman Anton R. (59), die miljoenen guldens verdiend zou hebben aan een grote olie-zwendel op zee, de Salem-affaire. Officier van justitie Copper noemde R. een hoofdrolspeler in deze flessetrekkerij, waar bij gestolen olie aan Zuid- Afrika verkocht werd, en de tanker Salem tot zinken werd gebracht om geld van de ver zekering op te strijken. Anton R. bekende wel dat hij valse handtekeningen heeft gezet om enkele miljoe nen guldens te verdienen aan de Salem-zaak. Maar dat zou eerder een kwestie van onhan digheid dan van oplichting zijn. Hij vond dat de officier van justitie zijn rol in de fraude zwaar overdreef. De rechter probeerde de zaak te ontrafelen door R. te verhoren. Die vertelde dat hij via via in contact was geko men met de Griekse zaken man Mitakis, die dacht goud te kunnen verdienen door het le veren van olie aan Zuid-Afri- ka, dat werd getroffen door een olie-boycot. Hoewel R. geen ervaring in deze handel had ritselde hij een schip en een contract met Zuid-Afrika. Dat hij daarbij meewerkte aan diefstal van olie en oplich ting van de verzekering had hij als leek in deze handel niet kunnen weten, zei hij. „Ik was slechts een bemiddelaar voor Mitakis. Ik deed het om daar mee een commissie van 2,2 miljoen dollar te verdienen". Er lagen echter nogal wat zaken op tafel die tegen dat onschuldige verhaal pleiten. Er waren telexen van R. aan de Zuidafrikanen, waarin hij liet weten dat de olie in de Sa lem van hem en zijn bedrijf Beets Trading in Zwitserland was. En hij was in Zuid- Afrika geweest en had daar contracten vervalst: de naam van de bezitter van de olie werd gewoon vervangen door de naam van zijn eigen be drijf. Het was niet de enige keer dat R. zoiets deed. Toen de Sa lem gekocht moest worden had hij daarvoor ook enkele handtekeningen geplaatst in naam van een bedrijfje van de fraudeur Soudan. Om dat te kunnen doen, had Soudan hem voor een uurtje in dienst geno men als medewerker. Rechter Sluyter kón dat al lemaal maar niet begrijpen. Hoe vaak R. hem ook uitlegde dat het allemaal bedoeld was om de voorstanders van de olie-boycot zand in de ogen te strooien en om als list in een interne strijd tussen zijn Griekse vriend Mitakis en Soudan, „een manipulant, die verwarring en misverstand zaaide." De officier van justitie ge loofde geen woord van R. Met verklaringen van andere be trokkenen en een dossier vol telexen en contracten, pro beerde hij de rechter ervan te overtuigen dat „R. bij bijna alle handelingen in de Salem- affaire betrokken was". De straf van drie jaar cel eiste hij wegens de valsheid in geschrifte die R. gepleegd en bekend heeft. Hij heeft in Zuid-Afrika eigenhandig de naam van zijn eigen bedrijf opgegeven als eigenaar van de olie. Daar heeft hij samen met Soudan zijn handtekening on der gezet. En daardoor is er een bedrag van veertig mil joen dollar op zijn rekening gestort. Van dat geld is een deel naar Mitakis en Soudan ge gaan. Maar zeker is dat R. 2,2 miljoen dollar in eigen zak heeft gestoken (om enkele bijna failliete bedrijven van zichzelf tevergeefs te redden), nog eens 1,9 miljoen dollar van „zijn Griekse vrienden" heeft gekregen („als vereffening van oude schulden"). Dat hij er meer geld aan over heeft gehouden, kon de officier niet bewijzen. Maar hij décht het wel hardop. R. bleef erbij, dat hij de ver valsing van het contract niet heeft gepleegd om er zelf rij ker van te worden. Hij zou het gedaan hebben als betaald makelaar voor Mitakis, die bang was dat de deal anders niet zou doorgaan. De verplichte data van de zomervakantie voor het basis- en speciaal (voortgezet) onder wijs vormen het voornaamste verschil met de huidige rege ling. In het voorgezet onder wijs zijn de scholen al ver plicht zich aan de vastgestelde data te houden. De duur van de zomerva kantie in het basis- en speciaal onderwijs blijft zes weken. In het voortgezet onderwijs gaat de zomervakantie van zes naar zeven weken. Dit laatste betekent een herstel van de si tuatie van vóór 1980, aldus het ministerie. Voor de spreiding is een nieuwe regionale indeling ge maakt. Regio Zuid omvat Limburg, Zeeland en Noord- Brabant. De zomervakanties in 1987 zijn voor regio Zuid als volgt vastgesteld: basis- en speciaal onderwijs van 11 juli t/m 23 augustus, voortgezet onderwijs 11 juli t/m 30 augustus 1987. Olie wordt een dollar per dag goedkoper en zal dus over 14 dagen gratis zijn. Toch spreekt men in de wereldpolitiek van een ernstig probleem. Welke bezwaren kan iemand hebben tegen olie die niks kost? De daling van de olie prijs zorgt voor gretige ja knikkers, zou je toch denken. Zo'n Salem-affaire zou nooit zijn voorgekomen als olie gra tis teas. Nu moeten stapels pa pier geproduceerd worden om te kijken wie de toverspreuk Sim Salem Bim bedacht heeft. Liever verzuipen dan pompen. De holle vaten van de olietan ker klinken nog steeds hard. Maar wie is in die ingewik kelde fraude-affaire de échte J.R. Ewing? Onze regering denkt nu: Had den wij die verdomde Walrus ook maar bij Afrika tot zinken gebracht. De grote oliebollen van de OPEC willen dat Maggie That cher door de knieën gaat. Maar ze is niet bereid te onderhande len over de smeerolie van de Engelse economie. Ze blijft zeggen: No-pec'. Over twee weken zal Maggie de olielanden wel tegemoet moeten komen. Dan moet ze wel zeggen Ja-mani! MERIJN DEN HAAG (ANP) - Bij de re organisatie van de energiedis tributie zullen minder gas- en electriciteitsbedrijven hoeven te worden samengevoegd dan minister Van Aardenne van economische zaken tot nu toe wilde. Hij heeft namelijk zijn eis laten vallen dat deze bedrijven na de reorganisatie minimaal 100.000 verbruikersadressen moeten hebben. Dat blijkt uit een brief die de bewindsman hierover aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Van Aardenne legt de on dergrens nu in beginsel bij 50.000 aansluitingen. Als de structuur van een bepaalde regio dat nodig maakt kan hierop zelfs een uitzondering worden gemaakt en kan de grens bij 30.000 liggen. De minister komt met zijn standpunt een stuk tegemoet aan de opvatting van de be drijven die electriciteit, gas of warmte distribueren. Volgens de commissie-Brandsma die namens deze bedrijven een in ventarisatie heeft opgesteld zouden de nutsbedrijven vanaf 30.000 verbruikersa dressen over het algemeen doelmatig kunnen worden ge rund. DEN HAAG - Minister Winse- mius (Milieu) negeert een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA en WD) en ver zoeken van Volvo Car en staat erop dat op 1 april een serie milieumaatregelen - o.a. het gebruik van loodvrije benzine - van kracht wordt. Gisteren is gebleken dat het CDA en de WD Volvo steu nen en op uitstel aandringen, omdat Volvo tijd tekort komt om vanaf april katalysatoren, nodig voor het rijden met loodvrije benzine, in auto's in te bouwen. Andere autofabrikanten zijn wel in staat die motoren te leveren, waardoor Volvo een slechtere verkoop vreest. Volvo oefent de laatste dagen grotere druk op de bewinds man uit. Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Met betaalkaarten en cheques worden veel te vaak lage bedragen overgemaakt. Winkeliers willen dat er een minimumbedrag moet worden vastgesteld dat per cheque of gi ro-betaalkaart betaald kan worden. De Koninklijk Nederlands Ondermers Verbond (KNOV) en het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) heb ben laten weten dat de klachten van winkeliers toe nemen. Volgens de winkeliers komt het vaak voor dat klanten kleine bedragen, vaak beneden de gulden, met een betaalkaart of che que betalen. Volgens de beide verbonden zijn de grote 'opstop pingen' aan de kassa's daar het gevolg van. Bovendien wegen de administratiekosten, zo vinden de win keliers, niet tegen het te betalen bedrag op. De ondernemersver bonden willen daarom dat er een minimumbedrag, van bijvoor beeld tien gulden, wordt vastgesteld dat met een cheque of be taalkaart kan worden voldaan. De Consumentenbond voelt echter niets voor dat plan. „Dat voornemen is in strijd met de reclame die Postgiro en banken maken voor betaalkaarten en cheques," aldus een woordvoer der. In het buitenland is het echter gebruikelijk dat er een mini mumbedrag is vastgelegd dat met een cheque te vergoeden is.

de Stem | 1986 | | pagina 3