"Menselijk leed is onvoorstelbaar' MEEt Aartsbisschop Oscar Romero bron van inspiratie Reagan filosoof van het conservatisme PSP/F stelsel] de Stem Volgende 'ositief ADVOa Het ideale huis is een kwestie van smaak, de ideale hypotheek van gezond verstand. verenigde spaarbank donderdag 6 februar11986 Bite" ACHTERGROND SAMENSTELLER NIEUW RAPPORT OVER VERDWIJNINGEN IN PERU: donderdag WERELDWINKEL OOSTERHOUT PRESENTEERT WERKBOEK STA TE OF THE UNION ONTKENNING VAN DE WERKELIJKHEID? Door Frans Boogaard „IN HEEL Peru lopen duizenden weduwen en wezen rond. Hele volks stammen trekken er van het platteland naar de stad. Het menselijk leed is er onvoorstelbaar; écht rauw, menselijk leed. Het duurt genera ties voor dat weer is bij getrokken. Dat komt ook door die grote gezinnen: als je tien mannen dood schiet, beroof je 120 vrouwen en kinderen niet alleen van een naaste verwant, maar ook van hun enige inko mensbron. Weet je dat we soms hebben staan huilen, letterlijk?" Onlangs kwam, na inten sieve arbeid, het rapport vrij dat mr. A. F. (Toine) van Dongen, lid van de werk groep vermiste personen van de VN-commissie voor de Rechten van de Mens, samen met zijn Costaricaanse col lega Varela Quirós over de verdwijningen in Peru sa menstelde. Het is een werkstuk waarop Van Dongen 'trots' zegt te zijn, nadat het hem eerder slapeloze nachten be zorgde: „Je kent het werk, maar aan de andere kant is het toch maar zo dat je als snotneus van 40 namens de Verenigde Naties een oordeel uitspreekt over het gedrag van een souvereine lidstaat. Ik wil niet ontkennen dat dat een flinke druk op mij heeft gelegd." Tweede helft februari wordt het 'Report on the visit to Peru by two members of the working group on enfor ced or involuntary disappea rances', zoals Van Dongens rapport officieel heet, in Ge- nève besproken, tegelijk met rapportages van prof. Kooy- mans (oud-staatssecretaris B.Z.) over martelingen en van de in Nederland ook niet onbekende Keniaanse jurist Amos Wako over standrech telijke executies. De nu vijf jaar oude werk groep - Van Dongen zit er sinds twee jaar in - rappor teert elk jaar over de ver dwijningen in zo'n dertig landen. Dat gaat volgens een vast stramien. Na behande ling in de VN-commissie wordt de regering van de be trokken lidstaat geconfron teerd met (zo goed mogelijk) gecheckte aanklachten. In een aantal gevallen leidt dat tot reacties, in een veel be perkter aantal tot succesvolle nasporingen. Belangrijker is dan ook dat een regering,die eenmaal als notoir vertrapper van men senrechten te boek staat, in het vervolg minder vrij haar gang kan gaan dan wellicht voordien mogelijk was. Bovendien, onderstreept Van Dongen, is de rappor tage dit jaar vollediger dan voorheen: „Tot nu toe hadden we alleen de jaarlijkse main reports, met weergaves van wat we van regeringen, non- gouvernementele organisa ties en familie aan informa tie kregen. Wij reageerden daar waardevrij op. Nu heb ben we voor het eerst, na een fact finding- missie, een. se paraat landenrapport ge maakt, met aan het slot onze eigen conclusies." Die conclusies, in keurig VN-jargon verpakt, maken op de argeloze lezer wellicht niet zo'n spectaculaire in druk. Van Dongen en Varela Quirós schilderen de nood zaak, voor Peru, van een 'lei derschap van buitengewone kwaliteit'. Het merendeel van de ver dwijningen schrijven ze toe aan leger- en politie-eenhe- den en ook stellen ze met zo veel woorden vast, dat de (oude) regering van Be- laünde Terry het geweld fei telijk over zich heeft afge roepen door leger en politie vrij te laten in de manier waarop ze het terrorisme, verpersoonlijkt in de maoï stische organisatie Sendero Luminoso (Lichtend Pad), wensten te bestrijden. Van Dongen: „Ontdaan van alle diplomatieke franje, is dat toch heel wat. Méér in ieder geval dan we zelf had den durven hopen. Door ons bezoek aan Peru (juni vorig jaar, vlak voor de nieuwe president Alan Garcia aan de macht kwam - FB) hebben we een veel beter inzicht ge kregen in de oorzaken van het geweld en de sociale, po litieke en economische ach tergronden van de crisis in Peru. Zelf hadden we gedacht niet verder te komen dan het vaststellen van een louter statistische relatie tussen het optreden van de militairen en het aantal verdwijningen. In plaats daarvan hebben we nu een prima beeld van hoe al die ontsporingen tot stand zijn gekomen, en hebben we zelfs tot op een redelijk con creet niveau kunnen vast stellen wie er de hand in heb ben. Daardoor konden we ook harde conclusies trek ken." In hun rapport steken Van Dongen en zijn Costaricaanse collega dan ook een beschul digende vinger uit naar zo wel Sendero Luminoso als de regering en de, althans for meel, onder haar gezag staande leger- en politie- eenheden. Toch zijn, in de ogen van Van Dongen, de 'Senderistas' in de eerste plaats verantwoordelijk voor alle ellende: „Zij hebben wil lens en wetens de gewelds spiraal in gang gezet. En daardoor is de bevolking, vooral dat deel dat toch al geen nagel had om aan het gat te krabben, helemaal in de verdoemenis gestort." Volgens Van Dongen viel het met de mensenrechten schendingen van de kant van leger en politie in Peru nogal mee toen de terreurbestrij ding volledig in handen van de Guardia Civil, de 'gewone' politie, was. Maar toen het geweld aan guerilla-zijde toenam en in oktober '81 in delen van Peru de noodtoe stand werd afgekondigd, na men de berichten over mar telpraktijken snel toe. Zeker toen ook nog een aantal ge bieden rond de stad Ayacu- cho onder het bestuur werd geplaatst van een politiek- militair commando. Van Dongen: „Vanaf dat moment ging het mis. De Guardia Republicana, voor heen belast met de bewaking van grenzen en officiële ge bouwen, de PIP, speciale eenheden opsporinespolitie, en de sinchis, guerilla-be- strijdingseenheden van de guardia civil, pakten samen met leger en marine de Sen deristas ongelooflijk hard aan. Vooral de marine, die zich meer dan het leger, dat ook nog mestiezen telde, echt als een blank elitekorps ge droeg. Verschrikkelijke din gen geslachtsorganen er af, darmen afgesneden en om de nek geknoopt. En steeds weer is de arme, indiaanse bevolking in de Andes de dupe van dit ge weld. Je mag dat nooit hardop zeggen en het nog minder in een officieel rapport schrij ven, maar het punt is na tuurlijk dat het in hoofdzaak om indianen gaat. Toen er begin '83 acht blanke journa listen werden vermoord, kwam er meteen een natio nale onderzoekscommissie. Dat er toen al drie- a vier duizend indianen vermoord waren, was de blanke min derheid in Lima kennelijk even vergeten. Maar als je bedenkt dat dertig, veertig jaar geleden ook in Colombia nog georganiseerde jachtpar tijen op de indianen werden georganiseerd - vandaag de dag is er dus niet zo dende rend veel veranderd". Het is, persoonlijker inge kleurd, het verwijt dat van Van Dongen in zijn rapport al aan het adres van de Pe ruaanse regering richt: selec tief in de bescherming van het volk, veel te restrictief in haar beleid jegens leger en politie. Van Dongen: „En het meest tragische is dat de arme bergbewoners, die ner gens deel aan hebben, voort durend het slachtoffer zijn. Ook toen de Senderistas, die in het begin zeer populair waren, de streken rond Aya- cucho nog beheersten. Ze ge droegen er zich als beesten. Veestapels werden geroofd, boeren vermoord, hele dor pen platgebrand. Ik ken het verhaal dat een dorp over vallen werd door Senderis tas, die de indiaanse bevol king vroegen zich bij haar aan te sluiten. De dorpsoud sten kregen twee uur de tijd om ja te zeggen of te vertrek ken. Toen ze besloten te ver trekken werden ze aan de rand van het dorp tegenge houden. En werden alle 150 mannen ter plaatste geëxe cuteerd - wegens verraad aan de idealen van Sendero Luminoso." Van Dongen, die binnen een paar weken in Genève zijn rapport moet gaan toe lichten, onderstreept dat er vooral op sociaal-economisch terrein nog veel moet gebeu ren in Peru. In de nieuwe president Alan Garcia - „een man met kwaliteiten, grote persoonlijke moed" - heeft hij veel vertrouwen; de eer ste hervormingen zijn niet alleen aangekondigd, maar ook doorgevoerd. Bovendien heeft de Peruaanse regering de VN afgelopen vrijdag uit genodigd haar delegatie dit voorjaar nogmaals te sturen, om de bevindingen uit haar rapport samen met rege ringsvertegenwoordigers te evalueren. Van Dongen proeft daaruit de bereidheid van Lima de eerbiediging van de mensenrechten op een serieuze manier te benade ren. Maar er is nog veel nodig. Het inkomen per hoofd, bij een officiële armoedegrens van 1200 dollar, is nu 634 dol lar. Gemiddeld, want in Aya- cucho is het twee-derde min der. Van Dongen: „Dat bete kent dat duizenden mensen een hele tijd gewoon hele maal niks te eten hebben. En wij kunnen in feite niet meer doen dan zeggen: jongens, dóe daar wat aan - dit kén zo niet." Eén lichtpuntje - en dan ook nog niet zonder scha duwzijde - was het voor een Toine van Dongen. Latijnsamerikaans land nog niet zó gangbare, volstrekte ontbreken van perscensuur. Niet alleen stond de pers, na elk officieel gesprek van de mini-VN-delegatie, rijen dik te wachten op reacties, ook toen Van Dongen en zijn col lega met een door het leger ter beschikking gestelde heli copter de bush-bush introk ken om daar de autochtone bevolking van een paar on ooglijke nederzettingen te bezoeken, mocht de pers mee Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Del bankrekening die topman De Vries had stemd voor het betj smeergelden. Van ning is tot tweemaal stens 250.000 gulden? om opdrachten binnel llen voor zijn bouwb" IVBB. - foto archief de stem - met een eveneens door het|; leger uitgeleende heli. Van Dongen: „Een hele| vreemde gewaarwording. Je ij komt bij mensen die nog nooit van de VN gehoord hebben en die ons zagen als de redders-in-nood, die welt even de verloren zoon of l broer zouden terugbrengen Op zulke momenten kun je je h alleen maar heel machteloos voelen. En proberen ook te-1 genover die mensen je eigen rol wat te relativeren." DEN HAAG (Al krijgt een wett^ over in de Tweei De regeringsfrac cretaris Brokx in woordvoerder De 1 op een aantal ondei Van onze Haagse red DEN HAAG - Met sf de PvdA zal de PSP week een actie startel behandeling van de he van het stelsel voor d| zekerheid uitgesteld gen. Als dat achter deuren niet lukt zullji partijen een uitspraal voltallige Kamer vra dens een openbaar del> Directe aanleiding| een geheime brief hoge ambtenaar van Zaken, waarin een d beroep wordt gedaan p geringspartijen CDA om een uiterst stra| schema te volgen. Want alleen dén zoil DE REL rond het Libis straaljagers tot landen i selectieve verontwaarc zo'n misbaar maken ov Palestijnse terroristen t ten op de vliegvelden vt Mossad, de Israëlisc lichtingendiensten ter w er in het bewuste vliegt ren voor de aanslagen (waar anders?) een bije "ale Palestijnse terreur Damascus, ook al een [terugvliegen. De Israelis zakenvliegtuig, dat hen Deze onderscheppin; [Israëli's in hun strijd te£ tot voor kort als vergè bombardementen uitge\ daarbij zijn ook vrouwer iet ogenblik proberen d |ken door dag en nacht j< Het is juist, dat het oi tuig in het international: overeenkomsten. Maar I Mxj Nidals onder de P lie een aanfluiting zijn lebben zichzelf buiten lienovereenkomstig beji De Israëli's hebben c toch niet in het vliegtuig vyeest, dan zou er wel g< tijnse terrorisme is niet dok een bedreiging voor Vest-Europa. Het gewei irabië doet daarom hy| jende keer beter Mossai 3E MAN in het Witte H bondgenoten in West-Ei dig' president Reagan m om scherpe valutaschon Nog slechts een studie, gin. Al jaren dringen de toe tevergeefs - aan op ■schommelingen van de "e' gigantische begrotini Reagan kondigt inder op defensie, dat het kor kan rekenen. De presid naar de armen uit de mc nomische opleving. Ruin gelijk sterk bezuinigen i Met als gevolg dat steed ook steeds Amerikanen Ping zal bewegen. Korton Overigens moet nog n kondigde vermindering jreahseerd. Reagan heeft Jog te dringen, maar ere ■een sterke Democratisch W, beer 9aten geschoti van Reagan. Bovendien is het ook oat tekort alleen voldoen overeenstemming te brer ten half jaar geleden ber Zamenlijk de koers van je brengen. Dat is toen nog steeds overgewaard p£M"d>dtWl L„!fn gecoördineerd ing naiirle anden °P wat ianc faie valutamarkten doen ron eindelijk ook ga Conservatieve 'bla bla', in (ADVERTENTIE) Want door zorgvuldig uw hypotheek te kiezen, kunt u honderden guldens besparen. De Verenigde Spaarbank helpt daarbij. Met een hypotheekvorm die perfekt past bij uw huis, financiële mogelijkheden en wensen. Kom gerust eens langs voor zo'n hypotheek advies op maat We zijn tenslotte de makkelijke „bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN BREDA, CATHARINASTRAAT 15, TEL. 076-284000, GOES, GROTE MARKT 40, TEL. 01100-30870. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie, drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor- Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, ©076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550 Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres. Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleinte 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rf)nkrplf)tipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jan Bouwmans ER ZIJN maar betrek kelijk weinig mensen die het in hun leven zonder voorbeelden kunnen stellen. Wijlen aartsbisschop Oscar Ro mero van El Salvador is zo'n figuur die tot veler verbeelding blijft spre ken. Desondanks ver bleken herinneringen na verloop van jaren als vanzelf. In maart is het al weer zes jaar geleden dat Romero werd ver moord en intussen is er in El Salvador, in Mid- den-Amerika en in de rest van de wereld al weer zoveel gebeurd dat de aandacht gevangen houdt. Is het de moeite waard om de herinnering aan Oscar Romero levend te houden en daar dus moeite en kosten aan te wagen Deze vraag heeft de Wereldwinkel Oos terhout in samenwerking met werkers van Kerk en Samenleving van het bisdom Breda beantwoord met een 'Werkboek Oscar Romero'. Dit werkboek wil een hand reiking zijn om Romero-her denkingen te organiseren. De presentatie van het werkboek had gisteren plaats in het Diocesane Pas torale Centrum in Breda door middel van de overhan diging van de eerste exem plaren aan Oscar Rojus, vluchteling uit El Salvador, In zijn geboorteland El Salvador is de vermoorde aartsbisschop Oscar Romero nog steeds een voorbeeld voor vele christenen en niet-christenen. - fotoafp en Jan Zijerveld, voorzitter van de landelijke Romero- herdenking. De moord op aartsbis schop Romero was bepaald niet de eerste en nog minder de laatste politieke moord in het door burgeroorlog ge teisterde El Salvador. Hij was ook niet de eerste geestelijke die bezweek aan een kogelregen van een doodseskader; gewone pries ters en religieuzen waren hem al voorgegaan, onder wie de priester Rutilio Grande, vriend van Romero. Nieuw was wel dat de hoog ste katholieke leider van het land uit de weg werd ge ruimd. Dat duidde op breuk met de geschiedenis. De ka tholieke kerk, in het bijzon der de hiërarchie, stond in Midden- en Zuid-Amerika traditioneel aan de kant van de machthebbers; Romero had de steven echter gewend naar een kerk voor de ar men. Die koerswending tilde hem als nationale kerkleider uit boven de grenzen van zijn land en schiep andere perspectieven op de relatie kerk-staat voor de gehele roerige Middenamerikaanse regio. Was de kerkpolitieke koerswending de directe oorzaak van zijn doodvonnis, niet dat feit en het vermoord worden hebben van hem een 'held' gemaakt, maar veel meer de persoonlij ke weg die Romero heeft afgelegd voor dat het zover was. Zelf heeft hij het zijn bekering ge noemd. Toen hij aantrad als aartsbisschop, was hij de traditionele, conservatieve kerkfunctionaris van wie de machthebbers mochten ver wachten dat hij hen een steunpilaar zou zijn. Hij ont wikkelde zich tot het tegen deel. Daarbij was hij geen held. Hij besefte gaandeweg steeds duidelijker dat zijn opkomen voor de armen hem wel eens zijn leven zou kun nen kosten en dat boezemde hem angst in. Toch vond hij de moed om niet te versagen. Dót maakt hem voor vele mensen tot iemand die het meer dan waard is in herin nering te worden gehouden, die over de grenzen van plaats en tijd inspireert te blijven opkomen voor recht en gerechtigheid, voor liefde en vrede. Het 'Werkboek Oscar Ro mero, biedt naast informatie over de actuele situatie in Middenamerikaanse landen als El Salvador, Nicaragua en Guatemala ook talrijke stukken tekst en citaten hoe meer en minder bekende mensen Romero hebben be leefd en wat ze in hem heb ben gezien. Daarnaast zijn er teksten die meer in het alge meen handelen over onrecht en haat, solidariteit en be vrijding. Uit Romero's le venshouding hebben de sa menstellers echter ook een paar hoogst actuele vragen geput over de relatie christe nen-politiek die christenen en niet-christenen over de hele wereld aangaan. Met een beroep op het zelfde evangelie komen gelo vigen - van hoog tot laag - in Midden-Amerika tot elkaar nagenoeg uitsluitende poli tieke keuzen en kampen die elkaar gewapenderhand be strijden. Dichter bij huis en zonder direct gevaar voor zijn/haar leven strijden ge lovigen tegen elkaar in een kwestie als bijvoorbeeld de kernraketten. Wanneer wordt terecht en wanneer wordt ten onrechte een rela tie gelegd tussen christelijk geloof en politiek handelen en welke criteria zijn er aan te geven om dat te bepalen? Ieder die solidair wil zijn, belangt de vraag aan wat te doen wanneer bijvoorbeeld onder nationale of interna tionale overmacht veel ar men en verdrukten niet meer de revolutionaire keuze kunnen of willen ma ken die eigenlijk het meeste strookt met hun belangen. En hoever mag eigenlijk wel de macht gaan van 'verlich te' leiders, indien de bevol king - om welke reden ook - de revolutie niet meer on dersteunt; een vraag die ten aanzien van Nicaragua wel eens spoedig opgeld zou kun nen gaan doen: wat is op ze ker moment democratie int de ware zin van het woord? Een derde vraag heeft al helemaal te maken met een! onmiddelijke politieke keuze in eigen land: wat staat onsj; te doen als legitieme verlan- j gens en een legitieme strijd! van een volk niet haalbaar blijken te zijn vanwege metj name internationale over- macht? Is het dan wel zoj juist aan te dringen op on-i derhandelingen, op stakenl van gewapend verzet omdat Ij er alleen maar meer bloed kan vloeien, terwijl je op jet vingers kunt uitrekenen datj onderhandelen in dit soortl situaties in feite neerkomt op slikken van een illegitieml dictaat krachtens het recht| van de sterkste. Deze vraag is juist dezer dagen hyperac- tueel als men het optreden van minister Hans van denu Broek namens de EucopeseP Gemeenschap tegenover del bevrijdingsbewegingen ANC t en Swapo in zuidelijk Afrika nader analyseert. „De christenen zijn nielj bang voor de strijd; zij kun- nen strijden, maar zij gever,Ij de voorkeur aan de taal van de vrede. Maar als een dicta-j tuur zich zwaar vergrijpt! aan de mensenrechten, als j deze onverdraaglijk wordt! en als alle kanalen van de H dialoog, het begrip en den rede zich sluiten, als dat ge beurt, dan spreekt de kerkfl van het wettige recht op het| geweld van de opstand". Dat| verkondigde Oscar Romero en dat kostte hem zijn leven:! het geeft hem recht van| spreken. Door Jo Wijnen DE AMERIKAANSE president Ronald Rea gan heeft zich, bij het ingaan van het zesde jaar van zijn president schap, ontpopt als Ame- rika's leidende filosoof van het conservatisme. In zijn State of the Union heeft de presi dent, met de schier on uitputtelijke retorische middelen die hem ter beschikking staan, alle registers van dat con servatisme opengetrok ken. In feite heeft Reagan Amerika teruggevoerd naar de ideeënwereld uit de pe riode van vóór Franklin De lano Roosevelt. Dat betekent dat de Amerikaan hard moet werken, voor zich zelf moet opkomen, zich moet onder werpen aan het vrije spel der economische krachten en zo, weinig mogelijk rege ringsinmenging moet dul den. Tegelijkertijd heeft Rea gan, minder door zijn opvat tingen dan door de bittere werkelijkheid gedwongen, verklaard dat het in grote moeilijkheden geraakte Amerikaanse gezin moet worden geholpen. Zeker, Reagan vindt dat het gezin „de hoeksteen van de samen leving is", maar hij heeft er met zijn soms rigide beleid toe bijgedragen de positie van dat gezin te ondermij nen. Immers, het zijn juist de gezinsproblemen die in het Amerika van Ronald Rea gan gigantische proporties hebben aangenomen. Talloze gezinnen zijn dakloos of zijn gedompeld in een diepe ar moede. Sociale hotels en op vangcentra puilen uit. Het tekort aan betaalbare wo ningen rijst de pan uit. Het aantal ongewenste zwanger schappen geeft reden tot alarm. Het aantal kinderen dat volstrekt kansloos op groeit, neemt sterk toe. Reagan weet maar al te goed dat de miljoenen kinde ren van de verpauperde en van iedere vorm van wel vaart verstoken gezinnen, hem of zijn republikeinse opvolgers vroeg of laat de rekening zullen presenteren. Tegelijkertijd is het juist Ronald Reagan geweest die de Amerikanen - en in veel gevallen zelfs die Amerika nen die het slachtoffer van zijn beleid zijn geworden - ervan heeft overtuigd dat ze zich weer veilig, machtig en zelfbewust mogen voelen. Reagans populariteit is dan ook ongekend hoog en dat uitte zich in de buitenge woon hartelijke en uitbun dige ontvangst die het Ame rikaanse Congres hem be reidde. Reagan is ook een mora list. Zijn regering steunt steeds meer op de machtige religieuze groeperingen in het land. Bovendien is er sprake van een openbare vrijage met ultra-conserva tieve groeringen als de Mo ral Majority die zich falikant verzetten tegen alles wat ze als moreel verval beschou wen. De president heeft zich in zijn State of the Union dan ook tegen het drugsge bruik, tegen de pornografie en tegen abortus verklaard. Zijn vice-president George Bush doet er op dit ogenblik nagenoeg alles aan om bij de ultra-conserva tieve machtsblokken in het gevlei te komen. Zonder hun hulp zal hij er in 1988 niet in slagen het vaandel van de 'grote communicator' en de 'filosoof van het fatsoenlijke conservatisme' over te ne men. Intussen zijn de democra ten op zoek naar middelen om het water dat tovenaars leerling Ronald Reagan uit de rots van het conserva tisme heeft geslagen, te stop pen. Terwijl Reagan zich heeft afgewend van de humane en sociale benadering van de Amerikaanse samenleving die Roosevelt met zijn New Deal propageerde, pogen de democraten de opvattingen van de New Deal juist weer tot leven te wekken in een uiterste poging in 1988 niet volledig van het politieke to neel weggevaagd te worden. De democraten willen Reagan houden aan de con sequenties van zijn beleid. De moeilijkheid is evenwel dat ze het Amerikaanse volk dan een impopulaire bood schap moeten brengen en die wil dat volk nu juist niet ho ren. De Amerikanen zijn volledig in de ban van Rea gans sociaal, militair en eco nomisch optimisme. Ze zijn tot tranen toe bewogen als ze Reagan horen zeggen dat de Amerikaanse droom verwe zenlijkt zal worden, dat Amerika de eerste onder alle naties zal zijn en blijven. Mario Cuomo, de demo cratische gouverneur van New York en een van de se rieuze kandidaten voor het presidentschap, schetste het dilemma als volgt: „Steeds meer Amerikanen hebben het beter dan ooit. Maar te gelijkertijd hebben steeds meer Amerikanen het slech ter dan ooit. Er zijn sinds de depressie van de jaren dertig nooit zoveel daklozen en ar men in Amerika geweest. Maar dat schijnt ons minder Reagan - fotoap| te beroeren dan ooit." Het ongetemperde optil misme waarvan RonaUl Reagan in zijn State of thej Union blijk gaf, wordt door| zijn politieke tegenstanders! uitgelegd als een ontkenninSp van de werkelijkheid. Maat| ontkent Reagan de werke g lijkheid, dan deelt hij diej ontkenning met miljoenetjf Amerikanen die hem va»| harte steunen, die in zijn! conservatieve filosofie gelog ven en die hem beschouwen als de beste president di'l Amerika na Roosevelt heei| gehad. di r«

de Stem | 1986 | | pagina 2