Dorpsraad Hoofdplaat knokt voor het welzijn van bevolking n ten passen WETHOUDER: POLITIEKE KEUZE Veel interesse in Oostburg voor Zeskamp van NCRV Het Rode Kruis draait goed in W-Z-Vlaanderen Sumatra cum laude Wandelpad langs kreek Schoondijke Gemeentehuis nu ook woensdagmiddag open GINA ZEELAND 3 olitierapport Plaatselijk nieuws Clinge Nieuw-Namen Sint-Jansteen GENT: VAN ZEELAND PLAN FIETSPAD PARKZICHT ROND 'MENSEN WETEN ONS TE VINDEN' PvdA Borsele start campagne IN AARDENBURG KI IRT ZEEUWS Plaatselijk nieuws Cadzand Breskens Groede IJzendijke INFOBLAD VOOR DE LEDEN - Op de kruising Kerk. -Prins Hendrikstraat jj termorgen een personenau. ctuurd door E. de L. uit endaal, toen deze stil, d aangereden door een onenauto bestuurd door R, uit Axel. Bij de botsing d het voertuig van j ar beschadigd en door <je tie in beslag genomen voor technisch onderzoek. Nie. nd liep enig letsel op. "KENS - Woensdag heeft de kruising Boulevard en Spuiplein P. V. uit Terneu- met zijn personenauto n voorrang verleend aan bestelauto, bestuurd door uit Breskens. Deze kwam uit de richting Dorps, at. 1 - Op de kruising Be- estraat-Kreupelstraat te -t verleende gistermorgen treeks half twaalf een be. urder van een personen- geen voorrang aan dé mobilist H. M. te Hulst ardoor ontstond een botsing arna de tot nu toe onbekend leven automobilist spoor- gs richting Markt het haze- d koos. De gedupeerde M, wel een achtervolging in, ar door de hoge snelheid armee de veroorzaker van t ongeval reed, moest hij staken. Het betrof een ht gekleurde personenauto. politie in Hulst zoekt naar entuele getuigen. _ST - Op de kruising "ksweg 60-Oude Zoutdijk rleende de automobilist A B. te Hulst gistermorgen n voorrang aan een perso- nauto bestuurd door me- ouw V.V. uit Lamswaarde, ij de aanrijding werd het crtuig van mevrouw V. aar beschadigd. IEUWVLIET - In de Zwar- polder is een 115 cm. bom ge- onden en ook een vliegtui- aket. Beide projectielen zijn oor de mijnopruimingsdienst edemonteerd. LUIS - Woensdagmorgen is p de Grote Markt de auto van O. uit Sluis in brand ge- aakt. De vermoedelijke oor- ak is een gaslekkage onder e motorkap. De brand is ont- taan toen de auto werd aan- etrokken, omdat hij niet wou tarten. De brandweer van Sluis is ter plaatse geweest om de brand te blussen. VLISSINGEN - In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in een auto shop aan het Bellamypark te Vlissingen. Men had zich toe gang tot het pand verschaft door het forceren van een ruit Uit de winkel verdween een groot aantal auto-onderdelen. Voetbalcarnaval - De voetbal vereniging Clinge houdt vrij dag 7 februari in de kantine een bonte carnavalsavond. Alle deelnemers wordt ver zocht in gepaste kledij te ver schijnen. Aanvang 20.00 uur. Oud papier - Voetbalvereni ging Hulsterloo haalt zaterdag 8 februari weer oud papier op De inzameling begint om 9.00 uur. Postkantoor - De heer C. de Manacker is benoemd W nieuwe kantoorhouder van hel hulppostkantoor te Sint-Jan- steen. Hij volgt J. Taalman op die met pensioen gaat. Oud papier - De voetbalver eniging STEEN haalt zaterdag 8 februari vanaf half neger weer oud papier op. te stellen naar de afvalverwer- omende jaren. De acht Zeeuws- ieenten zouden het samen moeten •s zal de provincie ons opleggen gebeuren," vreest raadslid R. de perikelen in de voorbije jaren A ook een 'rioleringsplan voor de e' in het programma opgenomen- rlijk vlak bepleit het programma merende commissies, 'waar moge* sn samenvoeging van bestaand* der jaar functioneerden ze niet. E1 rake van sturing van het colleg* tedoeling is," aldus G. de Buck, h* de raadslid. CDA beaamt overigens volmondi! open vier jaar frustrerend war*' vanuit de oppositiebanken vrij list kon maken. Met negen te stemverhouding vaak in het nac A uit De christen-democraten hc jmende vier jaar wel een wethot' ken leveren, maar willen daarov* ttrekker L. van Waes nu nog naken: „We wachten af wat de k1* DONDERDAG 6 FEBRUAR11986 T20 PAGINA ZEELAND 4 Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Een oud idee van de dorpsraad van Schoondijke wordt werke lijkheid, een wandelpad langs de Molenkreek. Wet houder A. de Feijter van Oostburg zei gisteren dat de gemeente het plan wil uit voeren. Het gaat ongeveer 125.000 kosten. De wethouder maakte het voornemen bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie voor open bare werken. Het pad zal beginnen bij het sportveld en tot aan de rijksweg naar Oostburg worden doorge- trokken. Naast het wandel pad komt een groenstrook. De gemeente heeft nog niet gesproken met eigenaars van de grond, zodat nog niet bekend is of ze wel verkopen willen. Ook moet Oostburg nog contact opnemen met de natuurbeschermingsorgani satie maar volgens De Feij ter zal de natuurwaarde van de kreek versterkt worden. De Feijter presenteerde gisteren ook het plan voor het fietspad dat vanaf de kern van IJzendijke naar kruising Parkzicht langs de Oranjestraat zal lopen. Reeds lang wordt aange drongen op de aanleg van dat pad. De gemeente wil het fietspad aan de zuidzijde van de weg aanleggen. Vanaf de kom van het dorps tot aan het huis van Van Looij komen aan beide kan ten van de weg fietspaden, daarna zal er alleen één lig gen aan de zuidkant. Vlak voor Parkzicht zuilen de fietsers weer de weg moeten oversteken. Om het pad aan te leggen moet de gemeente grond verwerven. De eige naar wil niet verkopen, als de raad akkoord gaat met het plan zal een onteige ningsprocedure in gang worden gezet. De commis sieleden konden zich in het plan vinden. Het fietspad langs de Langeweg bij Breskens zal slechts aan één kant komen, de zuidzijde. Volgens de wethouder zal nogmaals worden bekeken of aan beide kanten aanleggen mo gelijk is, maar hij voor spelde dat dat hoogstwaar schijnlijk niet kan. Ook het plan voor een fietspad tus sen Cadzand en Cadzand- Bad langs de Badhuisweg kwam gisteren ter tafel. Vanaf Cadzand gezien komt het aan de linker kant en zal twee meter breed worden. Zonne-energie voor sporthal Cadz and-Bad Jilly van den Ameele en Anita Verstraete, respetievelijk voorzitter en secretaresse van de dorpsraad Hoofdplaat. - FOTO WIM KOOYMAN Door Willy van Leeuwen HOOFDPLAAT - Een dorpsraad kan een belangrijke plaats innemen binnen een dorp. Hoewel de regio West- Zeeuwsch-Vlaandaeren in de afgelo pen jaren enkele dorpsraden heeft ver loren, blijkt toch dat een dergelijk or gaan zeker van groot nut kan zijn. De dorpsraad Hoofdplaat functioneert uitstekend. De belangen van deze kleine kern worden volop behartigd, terwijl de leden ernaar streven het welzijn van de bevolking te bevorde- p ren. Waarin een kleine dorp groot kan Deroering zijn. grip. Een kleine kern zoals Hoofdplaat kan zwaar onder druk komen te staan. Plannen zoals Vossekaai, maar ook het dorpshuis zijn voor de dorpsraad een zware dobber geweest. Jilly van den Ameele: „Wij komen niet op gezette tij den bij elkaar. Tijdens de periode van Vossekaai soms drie keer per week, maar het kan ook gebeuren dat we maar een keer in de drie maanden bij elkaar komen. We vergaderen pas als er iets te bespreken is". De Hoofdplaatse dorpsraad is ont staan na de gemeentelijke herindeling in 1970. Aanvankelijk een praatgroep, later in 1979 een serieuze aangelegen heid. Op initiatief van de gemeente werd opnieuw een dorpsraad bijeen gezocht. Jilly van den Ameele en Anita Verstraete, respetievelijk voorzitter en secretaresse, voelen zich betrokken bij dit dorpsraadwerk. Samen met Bonny Langeraert, Piet van Voren, les Jacobs, Willy Spinnewijn en Tonny Martens, vechten zij maand in maand uit voor hun kern, in de regio ook wel bekend als 't Turp. „De bevolking weet ons goed te vinden als er iets aan de hand is", vertelt Anita. „Daarnaast houden we informatie-avonden over diverse onderwerpen. Ook worden vaak de ge meenteraadsleden, die in onze kern wonen, uitgenodigd tijdens de verga deringen om ons te adviseren". Anekdote Dat de dorpsraad onder de bevolking wordt gewaardeerd, blijkt uit de goede opkomst tijdens dergelijke bijeenkom sten. „Soms denkt men dat je aan alles iets kan doen", glimlacht voorzitter Jilly van den Ameele. Hij vertelt een aardige anekdote. „Tijdens een dona teursactie kwam ik bij iemand aan de deur net in de periode na de inhuldi ging van koningin Beatrix. Zoals be kend waren er toen enorm veel ongere geldheden geweest. Iemand vroeg me of wij daar ook iets aan konden doen'". De onderlinge sfeer binnen de dorps raad is uitstekend. Weliswaar is er wel eens een meningsverschil, echte one nigheid is voor hen een onbekend be- Het bestuur zit duidelijk niet stil. Fractievergaderingen van de politieke partijen worden bezocht indien nodig, terwijl ook bezoeken aan commissie vergaderingen niet ondenkbaar zijn. „Wij willen goed geïnformeerd zijn of goede informatie overdragen", zegt Anita. Het dorpsraadwerk wordt dan ook met de hele bezetting opgeknapt. Anita en Jilly zijn daarnaast ook nog beheerders van het dorpshuis, een ver eiste van de gemeente bij de oorspron kelijke plannen. Vooral dit dorpshuis heeft zowel binnen ais buiten het dorp nogal wat beroering gewekt. De dorpsraad had als eerste onderkomen de oude school, waar nu het nieuwe dorpshuis in ge vestigd is, voorgedragen. „De gemeente dacht dat we gek geworden waren. Nu blijkt alles achteraf zeker de moeite waard geweest te zijn". Ook het plan Vossekaai deed velen de haren ten berge rijzen. Bestemmin gen zoals golfterrein, crossterrein, bungalowpark enzovoorts, kwamen als paddestoelen boven de grond. Zelfs is er ook gepraat over een mini-St.-Tro- pez, maar dat is Hoofdplaat - wellicht gelukkig - bespaard gebleven. Jilly: „Zo'n plan is voor de middenstand en de beweners ook nuttig. Tenminste als de voorzieningen aangepast worden. Nu is er genoeg ruimte voor een bakker en een slager". Voorzieningen Vooral de voorzieningen baren de dorpsraad grote zorgen. Deze moeten koste wat kost in stand blijven. „Ook een school is voor een kern als de onze natuurlijk ontzettend belangrijk. Alles zit op het randje, hieraan moet de ge meente zeker aandacht schenken. We mogen niet kleiner worden". Vooral het voorzieningenniveau op peil hou den, is een van de belangrijkste taken. Beide bestuursleden verwachten dat binnen de stads- en dorpsvernieuwing ook voor de dorpsraad een taak is weg gelegd. De wisselwerking tussen hen en de bevolking is goed. De verenigingen verlenen altijd medewerking en waar nodig, wordt er extra tijd en energie in gestopt. Een dorpsplan zoals de dorps raad IJzendijke onlangs publiceerde, lijkt voor Hoofdplaat nog niet reali seerbaar. „Zonde van de tijd", beweert de voorzitter. „Je kan beter de zaken puntsgewijs afwerken". Ook secreta resse Anita is het hiermee eens. „Stap voor stap de zaken aanpakken". Van gemeentezijde wordt de werk wijze van de Hoofdplatenaren blijk baar gewaardeerd. „Dit vertrouwen hebben we opgebouwd door onze aan pak", weet Jilly te vertellen. „Als dorpsraad moet je er naar streven de gemeente postitief te benaderen. We hebben ook wel eens kritiek, maar deze wordt dan gelijk besproken. En indien nodig steken we zelf de handen uit de mouwen". Wensen Binnen het werk past ook voorlich ting over de meest uiteenlopende on derwerpen. Enige tijd geleden was er sprake van renovatie van een bepaalde straat. De woningbouwvereniging had de bewoners met enkele vragen opge zadeld. De hulp van de dorpsraad werd ingeroepen. Jilly: „De bouwgrond is te duur in de kleine kernen. Als je nu kin deren hebt en je hebt geen binding met onze kern, ga je je niet gemakkelijk hier vestigen. Weinig voorzieningen en voor vele dingen, zoals zwemmen en muziekles, moet je naar Oostburg. Daarom ook dat een plan zoals Vosse kaai, dat ongetwijfeld enkele voorzie ningen zou hebben opgeleverd, niet zo slecht is". De dorpsraadvoorzitter zou nog graag zien dat de groenvoorziening binnen het dorp wordt uitgebreid. „Wij zijn niet ontevreden, maar hebben toch nog wensen". Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - De nieuwe sporthal van Cadzand-Bad krijgt zonne-collectoren. Van daag geeft het college van B en W van Oost burg opdracht aan een regionaal bedrijf om de opdracht uit te voeren. De meerderheid van het college - met uitzondering van wethouder J. Tho- maes - en de fracties van PvdA en D&T steunen het plan. Hierdoor zal hoogst waarschijnlijk een raads- meerderheid voor het voorstel te vinden zijn. B en W willen een bijeenkomst van de raad niet afwachten omdat de opdracht zo snel mo gelijk de deur uit moet want de sporthal wordt momenteel gebouwd. Wethouder A. de Feijter maakte gisteren tijdens de bij eenkomst van de raadscom missie voor openbare werken het plan bekend. „Het is een politieke keuze", zei hij „We weten nog niet of de installatie rendabel zal zijn, maar we vinden dat we als gemeente een proef moeten nemen met zonne-energie". A. Legrand (VVD) had grote bedenkingen tegen het plan. „Waarom moeten we als ge meente een proef nemen", vroeg hij. „Aannemers en in stituten horen zulke proeven te nemen. Met de huidige energieprijzen zal zo'p instal latie zeker niet winstgevend zijn". De sociaal-democraat J. Wielakker steunde van harte het voornemen van het colle ge. Hij wees de liberaal op het gegeven dat de energieprijzen over een periode weer flink kunnen stijgen. „Als raad heb ben we vaak gepleit voor het gebruik van schone energie soorten. Nu doet die mogelijk heid zich voor, laten we het gewoon doen". 1. de Hullu (D&T) vond dat in dit geval niet naar de winstcijfers geke ken moet worden. „Als ge meente moeten we het voor touw nemen", zei zijn fractie genoot H. van der Weegen. De wethouder herinnerde de commissieleden ook aan een unanieme uitspraak van de raad, enkele jaren geleden. Toen wilde men het zwembad De Veerhoek te Oostburg van zonne-colectoren voorzien. Dat is toen niet doorgegaan omdat de verbouw te veel geld zou kosten en omdat het zwembad een energie-instal latie heeft. „Toen hebben we afgesproken, dat als we een nieuw openbaar gebouw zou den zetten, we zonne-energie positief zouden benaderen". Het project gaat ongeveer 37 mille kosten. Van onze correspondente BORSELE - De afdeling Bor sele van de PvdA start de campagne voor de komende gemeenteraadsverkiezingen met de presentatie van de kandidaten. Dit gebeurt tijdens een bijeen komst op woensdag 12 fe bruari om 20.00 uur in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Het Zeeuwse tweede kamerlid Jaap van der Doef zal de rela tie tussen de gemeenteraads verkiezingen en de later in dit jaar te houden verkiezingen voor de Tweede Kamer be spreken. De lijstrekker van de PvdA Borsele, wethouder Pie- ter Voilaard, licht het verkie zingsprogramma toe. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG/SLUIS - Het gemeentehuis van Aardenburg is voortaan ook op woensdagmiddag van 13.30-16.00 uur voor het publiek geopend. Het Aardenburgse college van B en W heeft dit laten weten aan het bestuur van de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van D66. De afdeling is geïnformeerd omdat door haar enige tijd gele den aan de West-Zeewsvlaamse gemeentebesturen was ver zocht de gemeentehuizen op een bepaalde avond open te stellen. In Sluis is sinds 1 januari het gemeentehuis al op woensdag middag geopend, zij het met uitzondering van de afdeling So ciale Zaken. „Dat Sluis en Aardenburg nu besloten hebben ook woensdag middag open te gaan is niet overeenkomstig ons verzoek, maar desalniettemin is het een positieve beslissing. De bereikbaarheid van de secretarieën is in ieder geval beter geworden", aldus D66-secretaris W. Westphaal. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Behoorlijk wat inwoners en verenigingen van alle kernen van de gemeente Oostburg hebben laten weten dat ze mee willen doen aan het Zeskamp-programma van de NCRV. Tot 1 februari konden mo gelijke deelnemers zich bij de sectie Welzijn van de gemeen tesecretarie opgeven. Volgens sportambtenaar C. Lips zijn er zoveel gegadigden dat een goed zeskamp-team moet zijn samen te stellen. Hij heeft de deelname-formulie ren nog niet precies bekeken, zodat hij niet kan zeggen hoe veel mensen zich precies heb ben opgegeven. „Maar een team vormen moet geen enkel probleem geven", zegt hij. Ook mensen van buiten de gemeente hebben zich aange meld. Of die deel kunnen ne men is nog niet bekend, de se lectiecommissie moet zich daarop nog beraden. Volgens de ambtenaar zullen mensen die in Oostburg wonen waar schijnlijk voorrang krijgen. Het is niet zeker of de NCRV het komende televisie-seizoen een zeskamp-serie uit gaat zenden. De beslissing daarover valt in maart of april. Gaat de omroep zo'n serie opnemen, dan wil Oostburg zich zo snel mogelijk aanmelden. Op korte termijn zullen de deelnemers nog niet bij elkaar worden ge roepen, dat zal pas gebeuren als bekend is of de gemeente een kans op deelname maakt. GOES - Ouderen - Het regio naai Educatief Centrum D Bevelanden/Tholen begin binnenkort met een studie kring voor ouderen. De studie kring kan ongeveer 16 mense omvatten, die wekelijks bij el kaar komen. De deelnemer kiezen zelf de te behandele onderwerpen. Vertrekpunt i de eigen ervaring. Daarnaas bestaat de mogelijkheid rou een onderwerp sprekers uit t nodigen, excursies te maker zelf zaken te onderzoeken ei eventueel ook de presentatie t verzorgen. De bijeenkomstei vinden plaats in Goes, op lan gere termijn hoopt men ook ii andere emeentensoortgelij k groepen op tekunnen starter Belangstellenden kunnen eei gratis brochure aanvragen bi het REC, Zusterstraat 11 446 JA Goes. 01100 - 31170. VLISSINGEN - Rekenkame - F. G. Kordes, voorzitter vai de Algemene Rekenkame spreekt donderdag 27 februar tijdens een Iunehbijeenkoms van de Nederlandse Maat schappij Voor Nijverheid ei Handel, Departement Zeelanc De titel van de inleiding luid „De Algeme Rekenkamer. Eei bedrijf". De bijeenkomst is ii Hotel Britannia, Boulevan Evertsen te Vlissingen. Aan vang 12.00 uur. MIDDELBURG - Vrouwen De Stichting Vrouwenemanci patie Zeeland is bezig met d< voorbereiding van een nieuv Vrouwen-Opzoekboek. He vorige adressenboek dat onde deze naam verscheen were vijf jaar geleden samengesteli en is inmiddels verouderd. Ii het boek wil men zoveel moge lijk adressen opnemen var vrouwen die hun deskundig heid, op wat voor gebied dar ook, willen inzetten voor d< vrouwenbeweging. Wie in he boek wil worden opgenomer moet dat voor 30 april kenbaai maken. Touwtrekken - De jeugdsoos De Rebellenclub houdt vrijdag 7 februari een touwtrekwed strijd voor de leeftijdscatego rie 12-18 jaar. De wedstrijd be gint om 20.30 uur. Carnaval - De korfbalclub BKC houdt vrijdag 7 februari een carnavalsavond voor le den. Op het programma staat onder meer een play back show. Dit alles in het clubhuis van BKC op sportpark Baer- sande. De avond begint om half acht. Optocht - Vanaf café De Wul- penhoek vertrekt zaterdag 8 februari om 14.30 uur een car navalsoptocht. De Papvreters verzorgt met medewerking van muziekvereniging Bres- kens-Groede de optocht. De organisatoren rekenen hierbij vooral op de jeugdige Groede- naren. Carnaval - In het gepubli ceerde carnavalsprogramma van De Azijnhalzen is een foutje geslopen. Maandag neemt De Azijnhalzen deel aan de optocht te Sluis. Vanaf 20.00 uur is er dan een bal in het jeugdgebouw, gehouden door de plaatselijke voetbal vereniging. Dinsdag is er voor alle bejaarden een middag in café Hofzicht, terwijl prins Willy met zijn gevolg 's avonds te gast is in de residen tie Hofzicht. Van onze correspondent OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse afdelin; van het Rode Kruis heeft zijn zaakjes goed voor el kaar. Dat bleek tijdens de matig bezochte ledenverga dering in het afdelingsgebouw te Oostburg. De ver schillende onderdelen van deze afdeling, Welfare Jeugd Rode Kruis en de kolonne, functioneren goed. De in totaal 6000 leden in heel West-Zeeuwsch-Vlaan deren brachten helaas maar één lid op de been tijdens de ledenvergadering.„In al die jaren heb ik eigenlijk nog niet anders meegemaakt", vertelde voorzitter W. Kapsenberg. Iedere vertegenwoordiger van de diverse onderdelen gaf een toelichting op de activitei ten. „Jongere vrouwen hebben meestal een gezin en dat geeft wel eens problemen", aldus mevrouw Van de Berg van de Welfare. „De ouderen hebben meestal meer vrije tijd". Hoe wel er momenteel voldoende vrijwilligers zijn, ziet me vrouw Van de Berg in de toe komst toch weer graag nieuw bloed er bij komen. „Dat zou ik zeker toejuichen", besloot zij. Telefooncirkel Verder werd tijdens de ver gadering aan de orde gesteld dat in Groede inmiddels ook met een telefooncirkel is ge start. Er zijn drie deelnemer.' maar de hoop op verdere uit breiding is aanwezig. In sa menspraak met de stichtin; Welzijn voor Ouderen weri deze activiteit opgezet. Ook het Jeugd Rode Krui timmert behoorlijk aan d weg. Een zestigtal kinderei tussen 11 en 16 jaar is drul doende. Daarnaast is er eei groep met iets meer routine die nog binnen het Rode Krui bezig wil blijven. Op Valen tijndag houden ze samen me de scholen een actie. Ook de actie voor Columbi; is een groot succes geworder „Als het enthousiasme van d< jeugd een graadmeter is dai gaan we een goede tijd tege moet", aldus Joke Spaans. Tij dens de vergadering werd aai de aanwezigen de eerste editii van een contactblad van he Rode Kruis uitgereikt. Het i. de bedoeling dat de verschil lende onderdelen van de afde ling informatie over hun acti viteiten aan de leden kwij kunnen. (ADVERTENTIE) Ik denk dat ik er aan ben begonnen doordat ze op mij heel authentiek overkwamen. En daar hou ik van. Alleen de grote? De grote alleen als ik daar de rust voor heb. Anders de kleinere zoals een la Reina of Delicatesse. De nieuwe slanken al geprobeerd? Die La Donna en Amadeus? Nee, maar die zullen wel hetzelfde karakter hebben. Goed dus. Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN

de Stem | 1986 | | pagina 13