'Dan maar bevallen in het ziekenhuis VVD Sas streeft naar verzoening Dorpi voor ONDERZOEK BOUWVERENIGING Vervoerscapaciteit dubbeldekkers wordt niet verhoogd Peuterzaal De Sprong Zaamslag geopend Volkstuincomplex op oude sportvelden van Breskens Niet alleen op de centen passen WETHO w Kamer van Koophandel houdt startersavond Alternatief carnaval OP WEG NAAR DONDERDAG 6 FEBRUAR11986 VAN ZEELAND BRIEF LINKS PERSPECTIEF TERNEUZEN Verkiezings campagne CDA Zeeland TERNEUZEN De kritiek op de handelwijze van drie beheerders van de woningbouwvere niging Terneuzen, die vertrouwelijke gege vens over huurders zouden hebben verstrekt aan onder meer de sociale dienst en het GAK, is deels terecht. markten VOORSTEL PvdA-FRACTIEAANGENOMEN politierapport Plaatselijk nieuws Clinge Nieuw-Namen Sint-Jansteen PROGRAMMA NIEUWE AFDELING PROGRAMMA CDA SAS VAN GENT: DONDERDAG 6 FEB SSL. f 'MENSEN T16 PAGINA ZEELAND TERNEUZEN - Als vrouwen niet thuis kunnen bevallen door het te kort aan kraamverzorgsters, dan moet dat maar gebeuren in het zie kenhuis. Het ziekenfonds moet dan de meerkosten voor zijn rekening nemen. geeft Links Persepctief Terneuzen in overweging in een brief aan het Zeeuwse Kruis. Volgens de Terneu- zense groepering zijn de gerezen problemen een direct gevolg van wanbeleid van de landelijke over heid. Die 'oplossing op korte termijn' „Een regering die pretendeert dat de eerste lijnsvoorzieningen een gro tere rol zouden moeten spelen in de gezondheidszorg neemt niet die maatregelen die nodig zijn om die eerste lijn te versterken, integendeel, er wordt op bezuinigd", aldus de brief. Links Perspectief vindt dat vrou wen wel degelijk in de kou worden gezet: alleen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn er al 27 die niet op kraam hulp thuis kunnen rekenen. Behalve een snelle oplossing - bevallen in het ziekenhuis - is volgens de brief daarom ook een andere regeringsbe leid nodig. 'Kritiek op beheerders voor een deel terecht' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het opstarten van een bedrijf is geen een voudige zaak. Niettemin spe len heel veel mensen in deze tijd van werkloosheid met het Van een onzer verslaggeefsters HEINKENSZAND - Het CDA-Zeeland start de verkie zingscampagne op vrijdag 7 februari. De voorzitter van de CDA-kamerfractie, dr. B. de Vries, houdt een toespraak waarin het regeringsbeleid en het aandeel van het CDA daarin wordt toegelicht. Ook de decentralisatie van het bestuur en de toekomstige rol van de lokale overheden komt hierbij aan de orde. De vergadering wordt gehouden in De Vroone te Kapelle en be gint om 20.00 uur. Van een onzer verslaggevers Dit laat het bestuur van de bouwvereniging weten in een gisteren uitgegeven persbericht, waarin de re sultaten van een intern onderzoek naar de beschuldi gingen worden bekend gemaakt. „In enkele gevallen is door de beheerders niet altijd de vereiste zorgvuldigheid in acht genomen", zo luidt de be langrijkste conclusie. Daarom heeft het bestuur besloten de betrokkenen 'ernstig te waar schuwen' en zal in de nabije toekomst het functioneren van de beheerdersdienst nader on der de loupe worden genomen. De drie beheerders, die twee weken geleden na het bekend worden van de beschuldigin gen onmiddellijk werden ge schorst in afwachting van de uitkomst van het onderzoek, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. De leden van de bouwvereniging zullen nog nader worden geïnformeerd door het bestuur. De beschuldigingen aan het adres van de beheerders 'wa ren afkomstig van André van Himme, een ex-ambtenaar van de Terneuzense sociale dienst en gebaseerd op diens persoonlijke waarnemingen. Volgens hem zouden uitkerin gen van huurders in gevaar zijn gebracht als gevolg van de door de beheerders verstrekte informatie aan sociale dienst en GAK. Dat er regelmatige contac ten zijn tussen de beheerders en allerlei maatschappelijke en sociale instellingen rekent het bestuur overigens wel tot de taak van de betrokken me dewerkers. „Teneinde de be langen van de huurders zo goed mogelijk te kunnen be hartigen", wordt in het pers bericht gesteld. Van een onzer verslaggevers BRESKENS De vervoerscapaciteit van het veer Bresbens- Vlissingen zal de komende zomer niet hoger liggen dan het vo rige jaar. Dit ondanks de komst van de dubbeldekker. Dit stelden gisteren de re creatieondernemers tijdens een bijeenkomst in Het Wapen van Breskens, waar de plaat selijke bedrijfsbelangenvere niging een discussiebijeen komst had belegd over de be tekenis van de veerverbin- ding. Tot nu toe was het gebrui kelijk dat in de zomerperiode drie enkeldeks boten werden ingezet met een gezamenlijke capaciteit van 270 eenheden. Deze zomer zal er een dubbel dekker en een enkeldekker varen met eenzelfde capaci teit. De PSD gaat een enkel dekker voor de beide veerver- bindingen over de Wester- schelde in reserve houden, voor het geval een van de dienstboten uitvalt. „Wij willen dat die reserve boot in de zomer op het veer Breskens-Vlissingen wordt ingezet", stelden recreatieon dernemers, plaatselijke poli tici en een wethouder van Oostburg. Volgens gedepu teerde J. de Voogd is dat niet mogelijk* omdat er onvol doende personeel is. Het GS-lid maakte bekend dat hij binnenkort gaat voor stellen om de afvaart van maandagmorgen 6.55 uur te laten vervallen. Met deze boot gaan veel Westzeeuwsvlamin- gen naar hun werk in Walche ren. Een ander voorstel van GS zal zijn om ervoor te zor gen dat er vanuit Breskens wel een boot vertrekt, die aan sluit op de stoptrein van 8.14 uur te Vlissingen. Momenteel komt die boot meestal net te laat in Vlissingen aan, zodat velen hun trein missen. Tijdens de bijeenkomst maakten vertegenwoordigers van het bedrijfsleven bekend dat ze niet per se zitten te wachten op een nachtboot. „Wij weten dat zo'n veer te duur zal zijn", zei men. Wel pleitte men voor een goed vaarschema en betaalbare prijzen. De gedeputeerde maakte bekend dat het oude vaarschema niet gehandhaafd zal kunnen worden. „De tijd van toen is voorbij", zei hij. De Voogd maakte ook bekend dat de dubbeldekker onlangs bij windkracht acht een proef vaart had genomen. „Dat is goed bevallen maar hoe het schip zal reageren op de grote golven in de fuiken is nog niet bekend". Mevrouw C. Scheele onthult het naambord. Van een onzer verslaggevers ZAAMSLAG - De na een fusie ontstane peuterspeelzaal De Sprong in Zaamslag is gisteren officieel geopend. De Sprong, gehuisvest in een lokaal van de vroegere lagere school aan de Rubensstraat is een samenvoeging van de peuterspeelzalen De Draaitol en 't Overstapje. Tot vorig laar opereerden deze twee naast elkaar. Fusiebesprekingen die het resultaat waren van de ge meentelijke nota kindercentra brachten daar verandering in. Dit tot vreugde van wethouder J. van Rooyen, zo maakte deze gisteren bij de opening duidelijk. Om dat te onderstrepen had hij namens de gemeente als cadeau een speelgoedtractor meegebracht. De opening was toen al verricht door mevrouw C. Schee- Ie, naamgeefster van De Sprong. Zij onthulde het naam bord dat was ontworpen en geschilderd door mevrouw E. de Haay. Na deze ook door de peuters bijgewoonde koude plech tigheid benadrukte voorzitter W. van der Zee het belang van de peuterspeelzaal voor Zaamslag. 75 procent van de peuters van twee tot vier jaar bezoekt De Sprong, het hoogste percentage in de gemeente Terneuzen. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER AMSTERDAM, 5 februari - In Bintje 50mm werden 81 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van t 16.40 tot f 16.20 per 100 kg en voor leve ring mei 85 contracten tegen f 17,50 tot f 17,30. De stemming was prijshoudend. TERNEUZEN, 5 februari - Per stuk: Sel derij 48. Per bos: Peterselie 54-73. Per ki logram: Prei 100-130, Rode kool 17-25, Spinazie 220-280, Spruiten A2;178-195, B2; 150, Uien 20-36, Deense witte kool 0-25. Witlof A2; 170-190, A3; 120-140. idee iets voor zichzelf te begin nen. Nu behoeft iemand die een bedrijf wil beginnen, een star ter, niet alleen te staan. Veelal wórdt hij/zij gestimuleerd en begeleid door hulpverleners en adviesinstanties. Een daarvan is de Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, gevestigd in Ter neuzen, heeft in samenwer king met het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf daarom een voor lichtingsavond belegd om mensen die rondlopen met plannen een eigen bedrijf te stichten inzicht te geven in za ken waarmee zij als aspirant ondernemer te maken kunnen krijgen en wie hen daarbij kan helpen. Op deze informatie-avond, die wordt gehouden op dins dag 18 februari in het gebouw van de Kamer van Koophan del aan de Schuttershofweg en die begint om 19.15 uur, wor den vier inleidingen gehouden. Zij hebben als onderwerp: de wettelijke voorschriften en re gels; de marktinformatie waarover de starter moet be schikken; de financiële aspec ten bij het opzetten van een onderneming; welke finan ciële steun (subsidies en/of kredieten) kan een starter verwachten? Bedoeling is dat na de inlei dingen gelegenheid tot vragen stellen wordt gegeven waarop op aangedragen zaken kan worden ingegaan.Belangstel- lenden voor deze informatie avond kunnen zich opgeven bij de Kamer van Koophandel, (Jacqueline Begheijn), Schut tershof 1 in Terneuzen, tel. 01150-12952, toestel 36). HULST - Mensen die geen carnaval vieren, of dat geen vijf dagen willen, kunnen ko mend weekeind terecht in het Hulster open jongerencen trum Kontrast. Vrijdagavond is Kontrast gewoon open en zaterdag treedt er de uit Axel afkom stige band Get Wrong's op. Aanvang 22 uur. Deze Axelse formatie be staat sinds eind 1984. De vijf leden, waaronder een zangeres en een gitariste/saxofoniste, spelen nieuwe muziek. Een voud, niet hard of snel, maar melodieus en met een eigen karakter. Zondagavond worden in Kontrast video-opnamen ver toond van het afgelopen zomer gehouden 'live aid' concert. Aanvang 20 uur. Ook maan dagavond is Kontrast open. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het oude sport veld van Breskens wordt ge deeltelijk veranderd in een volkstuincomplex en een speelweide. Wat over blijft wordt beplant met struiken en er komen ook enkele wandel paden. Een fikse meerderheid van de Oostburgse raadscom missie voor openbare werken steunde gisteren een voorstel van de PvdA-fractie hiertoe. Het college, met uitzondering van wethouder A. de Feijter, is het eveneens eens met dat plan. De CDA-fractie steunt de wethouder. De Feijter wil volkstuinen bij de wijk Ghistelkerke om dat de meeste gebruikers van hét nieuwe complex uit die wijk zullen komen. „Boven dien zal rond dat complex geen bebossing komen. Elke tuinier weet dat struiken en bomen rondom een tuin voor overlast zorgen. Denk maar eens aan schaduw en de vogels die daar op af komen", zei hij. „Bovendien kunnen straks automobilisten hun voertuig niet direct bij het oude sport complex parkeren. Bij Ghistelkerke kan dat wel". Het plan van de PvdA gaat uit van 20 tuinen van 150 vier kante meter, bij Ghistelkerke is ruimte voor 50 eenheden. De begraafplaats van Oost burg krijgt ook een columba rium, een muur voor het plaatsen van urnen. Tevens zal het voorste gedeelte van het kerkhof worden opge knapt, de totale kosten worden geraamd op 17 mille. Wanneer er veel belangstelling voor het columbarium bestaat, komt er ook een in Breskens. De commissie ging akkoord met het plan van het college om een houten vloer te plaat sen in de sportzaal te Zuidzan- de. De bestaande vloer is erg slecht. De kosten zullen rond de 60.000 gulden liggen. AXEL - Op de kruising Kerk dreef-Prins Hendrikstraat gistermorgen een personenau to, bestuurd door E. de L. Roosendaal, toen deze s stond aangereden door personenauto bestuurd door) E. uit Axel. Bij de botsj werd het voertuig van j zwaar beschadigd en door politie in beslag genomen vg; een technisch onderzoek. mand liep enig letsel op. BRESKENS - Woensdag heet op de kruising Boulevard het Spuiplein P. V. uit Temet zen met zijn personenaut geen voorrang verleend aj een bestelauto, bestuurd doo A. S. uit Breskens. Deze kwj- vanuit de richting Dorps straat. HULST - Op de kruising Bj gij nestraat-Kreupelstraat Hulst verleende gistermorgi omstreeks half twaalf een k stuurder van een personer auto geen voorrang aan automobilist H. M. te Huls Daardoor ontstond een botsp waarna de tot nu toe onbeket gebleven automobilist spoo; slags richting Markt het hazt pad koos. De gedupeerde zette wel een achtervolging maar door de hoge snelhei waarmee de veroorzaker var het ongeval reed, moest h deze staken. Het betrof ee licht gekleurde personenaut De politie in Hulst zoekt nai eventuele getuigen. HULST - Op de kruisi® Rijksweg 60-Oude Zoutdij verleende de automobilist de B. te Hulst gistermorge geen voorrang aan een pers;, nenauto bestuurd door rni vrouw V.V. uit Lamswaarè Bij de aanrijding werd hi voertuig van mevrouw zwaar beschadigd. NIEUWVLIET - In de Zwaï tepolder is een 115 cm. bom gi vonden en ook een vliegt® graket. Beide projectielen zi, door de mijnopruimingsdiens gedemonteerd. SLUIS - Woensdagmorgen op de Grote Markt de auto v: M. O. uit Sluis in brand raakt. De vermoedelijke oo zaak is een gaslekkage ond de motorkap. De brand is on staan toen de auto werd getrokken, omdat hij niet wo starten. De brandweer vi Sluis is ter plaatse geweest de brand te blussen. VLISSINGEN - In de nat) van dinsdag op woensdz werd ingebroken in een ault shop aan het Bellamypark Vlissingen. Men had zich to gang tot het pand verschil door het forceren van een mi Uit de winkel verdween ee groot aantal auto-onderdelen Voetbalcarnaval - De voetbal vereniging Clinge houdt vrij dag 7 februari in de kantii een bonte carnavalsavom Alle deelnemers wordt va zocht in gepaste kledij te va schijnen. Aanvang 20.00 uur. Oud papier - Voetbalvers ging Hulsterloo haalt zateri 8 februari weer oud papier o De inzameling begint om 91 Postkantoor - De heer C. de Manacker is benoemd nieuwe kantoorhouder vant hulppostkantoor te Sint-Ji! steen. Hij volgt J. Taalman die met pensioen gaat. Oud papier - De voetbal»' eniging STEEN haalt zaterd 8 februari vanaf half net weer oud papier op. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De nieuwe Sasse WD-afdeling vindt dat politiek Sas van Gent bet ver leden moet vergeten. Frustra ties over de onmacht van de oppositie mogen niet van in vloed zijn op bestuur en beleid in de gemeente, zo licht lijst aanvoerder C. Barbé het ver kiezingsprogramma toe. Dat bepleit 'een programcollege op een zo breed mogelijke basis'. „In beginsel moet elke fractie worden uitgenodigd voor de opstelling van het gemeente programma," aldus de WD. Barbé voegt eraan toe dat naar zijn idee de twee grootste fracties in principe ook de wethouder moeten leveren. Als een van de redenen om het verleden, met achtereenvol gens Groot-Sas en het CDA in de oppositie, te vergeten, noemt hij 'de slechte naam die Sas heeft opgebouwd', onder meer als gevolg van het poli tieke gekibbel. In dat kader pleit de WD ook voor een be tere voorlichting aan de bur gers, bijvoorbeeld door een re gelmatig verschijnende ru briek in een krant. Op het financiële vlak is de voorkeur bekend van de Sasse liberalen om een rioolrecht in te voeren, als duidelijk her kenbare doelbelasting. Om lastenverzwaring te voorko men zou de onroerend goed be lasting evenredig moeten ver minderen. De WD wil verder een on derzoek naar de gebouwensi tuatie in de gemeente. Er zijn er eerder te veel dan te weinig. Philippine moet duidelijkheid krijgen over de nieuwe ge meenschapsruimte. Accom modaties voor welzij ns- en re creatieve activiteiten hoeven, wat de Sasse afdeling betreft, niet per se gemeente-eigen- dom te zijn. „Privatisering leidt veelal tot doelmatiger ge bruik," aldus het programma. De term privatisering -het overdragen van gemeentelijke taken of eigendommen aan particulieren- komt er uiter aard vaker in voor. Zo wil men een onderzoek naar het priva tiseren van de afvalstoffen- verwijdering, een taak die de gemeente nog maar enkele ja ren geleden overnam van een particulier. „Ja, daarom zal een verandering ook geleide lijk moeten gebeuren," zegt de lijsttrekker. De liberalen hebben ook een paar leuke dingen voor de mensen opgevoerd. In Philip pine zou men graag een expo sitie of monument ter herin nering aan het visserij-verle den opgezet willen zien. Ka- bel-tv, 'afgetapt' van de satel liet, moet er binnen vier jaar zijn in de hele gemeente. Ten slotte denkt de WD aan een 'zwemparadijs' als belangrijke slechtweervoorziening. Het zou kunnen verrijzen in het zuidelijk deel van de Braak man, aan het zanddepot. SAS VAN GENT - Het CDA in Sas van Gent vindt dat in de komende vier jaar een 'twee- sporen-beleid' nodig is. „Niet alleen aandacht voor het financieel gezond maken van de ge meente, zoals in de afgelopen jaren, maar ook voor de leefbaarheid, het welzijn," aldus raadslid R. Bruggeman in een toelichting op het verkiezingsprogramma. Op het financiële vlak valt er niettemin ook nog het een en ander te doen. Het CDA vindt het bijvoorbeeld nodig het gemeentelijk onroe rend goed 'eens danig na te kijken'. Een deel zou kunnen worden afgestoten, waarbij men hardop denkt aan het complex aan de Kerk- hoflaan, waar nu de brandweer en gemeente werken gebruik van maken. Als het aan het CDA ligt, verhuizen deze naar het Vlaande- rencomplex. „Twee gebouwen is altijd duurder dan een," zegt Bruggeman, in één adem de gemeen schapsvoorzieningen in Philippine noemend. Volgens het CDA moet een nieuw college daar voor binnen een jaar een oplossing vinden. „Daar heeft de bevolking recht op." In het programma doet het CDA Sas ook de suggestie om 'in gemeenschappelijk verband' een studie in te stellen naar de afval ver»»' king in de komende jaren. De acht Zeeuv> Vlaamse gemeenten zouden het samen moet doen. „Anders zal de provincie ons oplegg' wat er moet gebeuren,", vreest raadslid R Mul. Gezien de perikelen in de voorbije jar heeft het CDA ook een 'rioleringsplan voor hele gemeente' in het programma opgenome» Op bestuurlijk vlak bepleit het program» beter functionerende commissies, 'waar mof lijk' zelfs een samenvoeging van bestaan' „De laatste vier jaar functioneerden ze niet was geen sprake van sturing van het collei wat wel de bedoeling is," aldus G. de Buck,1' langst zittende raadslid. Het Sasse CDA beaamt overigens volmoiif dat de afgelopen vier jaar frustrerend wat omdat men vanuit de oppositiebanken vrij? nooit een vuist kon maken. Met negen teg' vier viel de stemverhouding vaak in het nadf van het CDA uit. De christen-democraten k1 pen in de komende vier jaar wel een weth» der te kunnen leveren, maar willen daaro» volgens lijsttrekker L. van Waes nu nog afspraken maken: „We wachten af wat deW zer zegt." Van een onzer verslaggeve OOSTBURG - Een oud i van de dorpsraad Schoondijke wordt wei lijkheid, een wandel langs de Molenkreek. V houder A. de Feijter Oostburg zei gisteren dai gemeente het plan wil voeren. Het gaat ongei 125.000 kosten. De wethouder maakte voornemen bekend tijc de vergadering van raadscommissie voor oj bare werken. Het pad beginnen bij het sport en tot aan de rijksweg r Oostburg worden dooi Zo spo A zSfiS jSBBMWWHBMWMt I Jilly van den Ameele Door Willy van 1 HOOFDPLAAT - Een I een belangrijke plaats i] een dorp. Hoewel d« Zeeu wsch - Vlaandaeren pen jaren enkele dorpsij loren, blijkt toch dat gaan zeker van groot l dorpsraad Hoofdplaat uitstekend. De belanl kleine kern worden vf terwijl de leden erna welzijn van de bevolk ren. Waarin een kleine zijn. De Hoofdplaatse dol staan na de gemeentel* in 1970. Aanvankelijk l later in 1979 een serieel heid. Op initiatief vail werd opnieuw een dc| gezocht. Jilly van den /I Verstraete, respetievelij secretaresse, voelen ziq dit dorpsraadwerk. Sal Langeraert, Piet van vl Wiily Spinnewijn en vechten zij maand in hun kern, in de regio als 't Turp. „De bev<L goed te vinden als er il is", vertelt Anita. „DaT we informatie-avonda onderwerpen. Ook woij meenteraadsleden, dia wonen, uitgenodigd tij deringen om ons te adv Anekdote Dat de dorpsraad onJ wordt gewaardeerd, bl] opkomst tijdens dergel sten. „Soms denkt mep iets kan doen", glim» Jilly van den Ameelel aardige anekdote. „Tij teursactie kwam ik bil deur net in de period! ging van koningin B<J kend waren er toen enq geldheden geweest. Ie of wij daar ook iets aar. De onderlinge sfeer L raad is uitstekend. We' eens een meningsvers nigheid is voor hen

de Stem | 1986 | | pagina 12