)t land inde Concept Timman schiet te kort Ajax overklast AZ BANK DOORBRAAK VAN GERARD KEMKERS EN LEO VISSER Steunfonds voor Kemkers Bakker weer damescoach >okspaar$cmal ém ^4! Moolhuizen geselecteerd tegen wens Kloosterboer Europese biljartbond begint ook profcircuit rorekeninggeko] ïn terugboeken lekende giro! woudig. Ide Plusrekening ii lopzij leggen en ld hebben dat u ei gedragen steeds vi een. Ir informatie over laai de folder "Giri istkantoor. bm ook telefonisc itis06-0400, berei ^t/m vrijdag tot aterdag tot 12.00 ui as» Stoïcijns ASSEN - Een einde van een tijdperk. Zo noemde Leen Pfrommer, coach van Jong Oranje, het Nederlands schaatskampioenschap voor all-rounders van afgelopen weekeinde in Assen. SÖDERTALJE (ANP) als damesbondscoach. Gerard Bakker is tijdelijk weer terug JS VOS? De Leidenaar bereikte zaterdag in Södertalje op de tweede dag van de Top Twaalf overeenstemming met Piet Römgens, voorzitter van de sportcommissie van de NTTB, over een ver bintenis, die duurt tot en met de Europese titelstrijd, die van 5 tot en met 13 april in Praag wordt gehouden. Supervisor Jan Vlieg blijft officieel de technische leiding behouden, maar Bak ker krijgt de vrije hand bij de samenstelling van de damesploeg. Na de Europese titelstrijd zal de mogelijkheid van continue ring van de verbintenis nader bekeken worden. TILBURG (ANP) - Jan Timman doet nog steeds mee in de race om het wereldkampioenschap, maar zijn kansen om nog iets te bereiken zijn nagenoeg verdwe nen. De remise in de achtste par tij, die Arthur Joesoepov hem zaterdag uren na het afbreken toestond, bracht de stand in de tweekamp voor de halve fina les van het kandidatentoer nooi op 5-3 in Russisch voor deel. Timman moet de laatste twee partijen winnen en ook nog de verlenging op zijn naam brengen, wil hij zich alsnog kwalificeren voor het duel tegen Sokolov. Een bij kans onhaalbare opgave ge zien zijn huidige vormcrisis. Ontoereikend Na drie opeenvolgende ne derlagen waren voor Timman de twee min of meer opge drongen rustdagen ontoerei kend voor het ontwikkelen van een concept, waarmee Joesoepov aan het wankelen zou kunnen worden gebracht. Vooral psychologisch blijkt hij geen idee te hebben hoe de Sovjet-'muur' kan worden ge slecht. Secondant Ulf Anders- son heeft dat al evenmin. De tengere, behulpzame Zweed is ijverig, analyseert met over gave, maar kruipt niet in de huid van zijn opdrachtgever. Heel anders dan Vlastimil Hort, wiens pessimisme en overbezorgdheid bij het kan didatentoernooi in Montpellier soms wat komisch aandeden, maar toch een tegenwicht vormden voor het optimisme, Idat Timman van nature uit straalt. De openingskeuze was zo- Idanig, dat Joesoepov nauwe- [lijks in de problemen kwam. [Zwart had allang een gelijke [stand bereikt, toen Timman [alsnog probeerde ijzer met [handen te breken. Joesoepov [offerde stoïcijns de kwaliteit [en zette zijn tegenstander zo- J danig de duimschroeven aan, [dat deze zich nauwelijks meer verroerde. Elf zetten lang kon [de roodaanlopende Timman [niet anders doen dan zijn to- I ren heen en weer schuiven om [mat in één zet te verhinderen. [Joesoepov vermeed daarbij [behendig zet-herhaling, maar [zijn taxatie, dat zijn secondan- Jten na het afbreken wel een Iweg naar winst zouden weten lie vinden, was iets te optimis- |tisch. Het was niet verwonderlijk dat Timman teruggreep op het [dame-gambiet. Hij won er [vier jaar geleden in Bugonjo [na een historische partij mee van wereldkampioen Karpov en ook in de KRO-tweekamp tegen Portisch was de variant aan de orde. Joesoepov was daar stellig van op de hoogte en dat zal wel de reden zijn geweest, dat Timman op de achttiende zet met Txe4 afweek. Veel leverde het niet op. Integendeel. Met Db3 blokkeerde Joesoepov de witte minoriteitsaanval, die in dit soort stellingen aan de orde komt. Voor Timman was er toen nauwelijks iets te bereiken, aangezien zwart tevoren met Pf8 de koningsvleugel had af geschermd. Het 24. Ph4 waar toe hij na enig nadenken be sloot, pakte ongelukkig uit. Joesoepov offerde de kwaliteit en viel met de dame op b2 bin nen. Met de witte dame afge sneden op de achtste rij had Timman alleen de toren over om het beurtelings op g2 en de eerste rij dreigende mat te ke ren. Terwijl dè toren zich van het ene bedreigde punt naar het andere repte, kwamen al lengs ook de meest fervente Timman-aanhangers tot het besef dat de genadeklap eigenlijk al is gevallen. Nieuwe stunt Het organisatie-comité maakt zich al op voor een nieuwe stunt: het tiende Inter- polistoernooi, dat alle voor gaande edities moet overtref fen. Een dubbelrondige acht- kamp in de orde van categorie zestien. Een schaaktoernooi van een dergelijke hoge klasse is nog nooit ter wereld voorge komen. Oud-wereldkampioen Anatoli Karpov is bereid mee te doen en ook de huidige titel houder Gary Kasparov heeft telefonisch van zijn belang stelling blijk gegeven. Alleen de data zijn nog niet vastge steld. Waarschijnlijk wordt het begin oktober. Het verloop van de achtste partij: wit: Jan Timman (Ned) zwart: Arthur Joesoepov (Sov) 1. d2-d4 d7-d5, 2. c2-c4 e7-e6,3. Pbl-c3 Pg8-£6, 4. c4xd5 e6xd5, 5. Lcl-g5 Lf8- e7, 6. e2-e3 Pb8-d7, 7. Ddl-c2 0-0, 8. Lfl-d3 Tf8-e8, 9. Pgl-£3 Pe7-£8,10. 0- 0 c7-c6, 11. Tal-el Pf6-e4, 12. Lg5xe7 Dd8xe7, 13. Ld3xe4 d5xe4, 14. Pf3-e2 f7-f5, 15. f2-f3 e4x£3, 16. Pe2x£3 Lc8- e6, 17. e3-e4 f5xe4, 18. Telxe4 h7-h6, 19. Pc3-e2 De7-b4, 20. a2-a3 Db4-b3, 21. Dc2-d2 .Le6-d5,22. Te4xe8 Ta8xe8, 23. Pf3-e5 P£8-e6, 24. Pe2-c3 Db3-b6, 25. Pc3xd5 c6xd5,26. Pe5-£3 Pe6-£8,27. Dd2-f2 P£8-g6, 28. P£3-h4 Pg6xh4, 29. D£2-£7+ Kg8-h7, 30. D£7xe8 Db6xb2, 31. T£l-f2 Db2-al+, 32. T£2-£l Dal-b2, 33. Tfl-£2 Db2-al+, 34. Tf2-fl Dal-a2, 35. Tfl-£2 Db2-bl 36. T£2-£l Dbl- b2, 37. T£l-£2 Db2-bl 38. T£2-fl Dbl-c2, 39. T£l-£2 Dc2-cl+, 40. T£2-£l Dcl-d2, 41. Tfl-f2; zwart gaf zijn 41ste zet onder couvert af. Remise zonder verder spelen. Triomf van de jeugd Gerard. Kemkers (midden) en Leo Visser (rechts), die in Assen voor een triomf van de jeugd zorgden. - foto anp Door Rob van Deursen De beroepsmilitair had ook kunnen zeggen: de triomf van de jeugd. En dan met name van Ge rard Kemkers (18 en tweede in het eindklassemen) en Leo Visser (20, vierde). De bewondering ging vooral uit naar Gerard Kemkers, die op het kunstijs van het Drenthe-stadion zowel de vijf ais de tien kilometer op zijn naam schreef. En dat terwijl de Atheneum scholier tot aan gisteren bijvoorbeeld pas één 10.000 meter in wedstrijdver band had afgelegd. „In totaal was het vandaag (gisteren, red) mijn zesde. Dus veel ervaring had ik inderdaad niet", zo vertelde een haast van oor tot oor glun derende Gerard Kemkers na afloop van het NK. Te behoudend De jonge Drent verbaasde vriend en vijand door in de laatste fase van de rondgang over 25 ovalen rondetijden van 36 en zelfs een slotronde van 34.9 (ter vergelijking: Hein Vergeer sloot af met een dikke 40'er) neer te zetten. Dat kwam voort uit een wat te (achteraf be zien althans) behoudende start. Leen Pfrommer: „Omdat Kemkers en Visser tegen elkaar reden in het eerste paar op de tien kilometer, heb ik Gerard wegge stuurd op 15.40. Zijn persoonlijk record stond op 15.37. En gezien het feit dat de baan door de sneeuwval niet al te best was, leek me dat een juiste richttijd". En Kemkers: „Ik keek op een bepaald moment naar het scorebord en zag dat ik constant rondjes van 37 draaide. Dat moet harder kunnen, zo voelde ik. En vanaf dat moment ben ik alles gaan ge ven". Geen steun Nu had Kemkers het nadeel dat hij anders dan op de vijf kilometer van za terdag, toen beide talenten eveneens te gen elkaar streden, geen steun had aan Leo Visser. De Haastrechtenaar („Ik ben twee keer de beste van Haastrecht geworden, want ik heb op de vijf en de tien kilometer Hein Vergeer achter me gehouden".) gleed namelijk onmiddel lijk na het startschot op de 10.000 meter, na een slag of zeven, in de eerste bocht onderuit. Visser: „Ik weet niet hoe het kwam, maar ik lag ineens op het ijs. Ik stond wel vrij gespannen aan het ver trek. Dat kan een oorzaak zijn ge weest". Kemkers: „Ik zag Leo plotseling niet meer. Na een paar rondjes had ik pas in de gaten dat hij onderuit was ge gaan. Jammer, want we hadden ons aan elkaar kunnen optrekken. Mis schien had ik dan wel eerder in de ga ten gehad dat het harder kon". Pias Leen Pfrommer: „Ik schrok me dood toen die pias viel. Ik heb hem direct toe geschreeuwd dat hij zich hiet moest forceren om dat gaatje tussen hem en Kemkers dicht te rijden. Op een be paald moment kon hij zich niet meer inhouden en reed naar Kemkers toe. Dat heeft hij op het eind van de race moeten bekopen. Toen stortte hij in". Visser: „Ik kwam dicht bij Kemkers, maar die laatste meters, die kon ik niet dichtrijden. En op zo'n moment ga je stuk. We hadden afgesproken dat Ge rard de race zou maken en dat ik hem Verjonging zou volgen. Zo lang mogelijk. Maar van zulke afspraken komt natuurlijk niks terecht als je op je melis gaat". Gerard Kemkers en Leo Visser zijn niet bang dat zij door Hein Vergeer en Frits Schalij scheef zullen worden aan gekeken omdat zij mannen als Kramer en Vunderink uit de WK-ploeg voor In zeil schaatsten. Kemkers: „Eind vorig jaar bij die landen-ontmnoeting in Go thenburg zat ik er al bij. Die dagen is het ook goed gegaan, waarom zouden die mannen dan nu anders reageren?" Visser: „Voor mij is het anders. Ik ken Hein Vergeer vrij goed omdat hij ook uit Haastrecht komt. Mijn entree zal gemakkelijker zijn". Volgens Hilbert van der Duim zal in de komende weken (Kemkers en Visser gaan half maart ook mee naar Alma Ata) blijken dat het tweetal een aan winst voor de schaatssport zal blijken te zijn. „Ik vind het sneu voor de jon gens van de kernploeg die zijn afgeval len, maar deze twee waren niet meer tegen te houden. Uit alles bleek dat ze op het punt stonden topprestaties te le veren". Emiel Hopman, als toeschouwer in Assen aanwezig: „Eigenlijk is het pro ces van verjonging van de kernploeg vorig seizoen al begonnen. Vergeer en ik waren in zekere zin al buitenbeentjes tussen de gevestigde orde". Piet Kleine, die volgend seizoen marathons zal gaan schaatsen, gelooft dat de doorbraak van Kemkers en Visser alleen maar ten gunste van Hein Vergeer kan uitwer ken. „Deze twee zullen meer achter de broek van Vergeer zitten dan tot nu toe het geval is geweest. Vergeer kreeg van Schalij en Kramer niet zo veel tegen stand. Hij wist toch bij voorbaat dat hij hen zou verslaan. Maar bij Kemkers en Visser kan hij niet zo zeker zijn. Gezien hun leeftijd moet er uit die twee nog veel meer te halen zijn". Van onze sportredactie ASSEN - Vanochtend zal wor den bekeken of Yvonne van Gennip inzetbaar is voor het wereldkampioenschap dames, dat komend weekeinde in Den Haag wordt verreden. Mocht de Haarlemse niet voldoende hersteld zijn van de griepaan val, die haar afgelopen week einde verhinderde deel te ne men aan de Nederlandse titel strijd voor vrouwen in Assen, dan zal vanmiddag Thea Lim- bach als vierde Nederlandse deelneemster aan het WK worden ingeschreven. De KNSB heeft daartoe tot een uur de tijd. Naast Van Gennip („Ik ben redelijk hersteld") of Limbach zullen op de Haagse kunstijs baan de Uithof Nederlands kampioene Ria Visser, Ma rieke Stam en Petra Moolhui zen (de nummers een, twee en drie van het NK) in actie ko men. Mocht Van Gennip niet topfit zijn en Limbach haar plaats innemen, dan fungeert Grietje Mulder als reserve voor Den Haag. Rijdt Van Gennip, dan is Limbach reser ve. Met het aanwijzen van Pe tra Moolhuizen voor het WK ging de Begeleidings Commis sie Kernploegen gisteren in Assen voorbij aan de wens van damestrainer Tjaard Kloos terboer, die aan Limbach (in Assen op de 500 meter geval len) de voorkeur wenste te ge ven. BCK-voorzitter Dirk van Zanten: „Kloosterboer wilde gebruik maken van de 'ram- pregel', die in de selectieproce dure is opgenomen. Maar daar zijn we niet akkoord meege gaan, nadat we de tijden van Moolhuizen en Limbach op de drie andere afstanden naast elkaar hebben gelegd". Voor het wereldkampioen schap heren all-round dat op 14 en 15 februari in Inzeil wordt verreden, maken de ju nioren Gerard Kemkers en Leo Visser hun opwachting in de Nederlandse afvaardighng. Naast het tweetal zullen titel verdediger Hein Vergeer en Frits Schalij in het Zuidduitse bergdorpje in actie komen. Egbert Post fungeert als re serve. De Nederlandse heren schaatsploeg inclusief de sprinters Jan Ykema en Geert Kuiper zullen vanaf vandaag in Wijk aan Zee verblijven. Donderdag en vrijdag volgen dat selectie-wedstrijden op de kunstijsbaan van Haarlem voor het WK-sprint in Japan eind deze maand. Kuiper en Vergeer zijn al zeker van een startbewijs voor het mondiale sprinttoenooi. Coach Henk Gemser zal wat Vergeer be treft de periode van tien dagen die hem nog scheiden van het vertrek naar Inzeil gebruiken om het duurvermogen van de Zuidhollander aan te scher pen. „Vorig seizoen om deze tijd beschikte Vergeer over meer reserves. Vanaf nu moe ten we gaan proberen hem op dat niveau terug te krijgen", aldus Gemser, die dat wil be reiken door bepaalde accenten in zijn trainingsaanpak te ver leggen. Naast de beide WK- ploegen werden gisteren ook nog eens vijf man aangewezen die zullen deelnemen aan de World Cup-wedstrijd komend weekeinde in Innsbruck. Die vijf zijn: Koopmans, Groen, Nijdam, Post en Kramer. Van onze sportredactie ASSEN - In de gemeente Eelde wordt deze week een steunfonds voor de plaat selijke schaatsenrijder Ge rard Kemkers in het leven geroepen. Burgemeester Tchernoff van het Drentse plaatsje heeft daartoe het initiatief genomen. Welke vorm het plan zal aannemen kon de de bur gemeester nog niet zeggen. De tweede plaats tijdens de nationale titelstrijd, waarmee de de achttienja rige scholier een startbe wijs voor het toernooi om het wereldkampioenschap afdwong, heeft de plaatse lijke bevolking tot groot enthousiasme gebracht. Tchernoff: „Het idee moet nog worden uitgewerkt. Wij willen hem in de zo merperiode helpen. Maar hij moet hij wel zijn school afmaken". Van onze speciale verslaggever MONDORF-LES-BAINS Jan Arnouts en de andere kwartfinalisten van het bil- jarttoernooi om het Europees kampioenschap driebanden zouden volgend seizoen wel eens kunnen uitkomen in een semi-professioneel circuit. Dat liet voorzitter Jean Graus van de Europese Biljart Confede ratie (CEB) doorschemeren in Mondorf-les-Bains. De Lim burger Graus ziet verlangend uit naar 8 mei. Op die dag neemt de CEB in de West- duitse plaatsje Diiren een be sluit over de plannen voor het titeltoernooi driebanden in het volgende seizoen. Bekomen van alle drukte rond de CEB-maatregel de professionele spelers van de World Cup Billiard Associa tion (WBA) uit de confederatie te stoten, blikte Graus de toe komst in. „Ik weet vrijwel ze ker dat de CEB met een eigen profcircuit start", zei de Lim burger die in het Zuidluxem burgse dorp de strijd om de Europese titel driebanden bij woonde. De CEB heeft via een internationaal reclamebureau enkele sponsors gevonden voor de financiële ondersteu ning van de gewijzigde opzet. Volgens Graus is het de be doeling dat de deelnemers aan het vernieuwde Europese kampioenschap driebanden zich in drie of vier toernooien plaatsen voor de eindronde. Het circuit zou 24 deelnemers kunnen tellen, legde Graus uit. Zestien uit de nationale kam pioenschappen plus de acht kwartfinalisten van Mondorf. „Het is natuurlijk nog een ge dachte. Maar ik kan nu al zeg gen, dat het circuit van start zal gaan. Nederland, West- Duitsland, Denemarken en Zweden hebben al laten weten graag zo'n toernooi te willen organiseren. Over de hoofdlij nen is binnen de CEB een meerderheidsstandpunt. Over de details, zoals de kwalifica tieregeling en de data, zullen we de komende maanden nog moeten praten". AMSTERDAM (ANP) - Ajax en AZ'67 strooiden kwistig met bloemen, in het kader van de vriendeiijkheidsactie van Inet betaalde voetbal, en ver- I maakten daarna ook, voorna- I meiijk door de thuisclub, die Imet 8-2 won, het bibberende (publiek met bij vlagen goed (amusement. t Door de schorsing van Koe- man was Cruijff gedwongen I enige wijzigingen in zijn team aan te brengen. Bosman I werkte als spits en Van Basten - hij droeg voor het eerst de aanvoerdersband - speelde in de tweede lijn. Een voor Van Basten goede ontwikkeling, aldus de technisch directeur I van de regerende landskam- I pioen. tolerant de tweede helft werd Bosman gewisseld voor Ophof [waardoor Van Basten weer naar voren schoof om toch nog [een poosje op de voor hem uiterst vertrouwde stek te staan. De opmerkelijkste actie van Ophof was overigens, op de stand 8-1, een poging de voetballoopbaan van Tol te beëindigen. Scheidsrechter Van der Niet was tolerant en trok slechts geel. De gewijzigde opstelling deed niets af aan het over wicht dat Ajax van het begin af had. Het overwicht werd al na veertig seconden gehono reerd met een voortreffelijk doelpunt van Bosman, die uit een vrije schop van Vanen burg hoog inkopte (1-0). Het was een prachtige opsteker voor de Amsterdamse equipe. De Alkmaarders beperkten zich uitsluitend tot verdedi gen. „Normaal tegen een der gelijke tegenstander", zei na afloop Frits Soetekouw, de waarnemend coach bij de Alk maarders. Ondanks het grote over wicht schiep Ajax zich toch niet veel kansen. Het bleef weliswaar aantrekkelijk voet ballen, maar de kwaliteit van de afwerking was niet in over eenstemming met het peil van het voetbal. Dat was des te op merkelijker omdat AZ verde digend geen overtuigende in druk maakte. Het gretige Ajax, met in de eerste heft vooral De Wit in de hoofdrol, moest tot de achttiende mi nuut wachten voor Van Bas ten het tweede doelpunt maakte. AZ verweerde zich redelijk, vocht met grote inzet, maar bezat te weinig inhoud om de tegenstander te kunnen tegen houden. Nog voor rust werd de zege veiliggesteld. Eerst trof Vanenburg met behulp van de Alkmaarse verdediging doel, waarna Boeve na een schitte rende actie nummer vier voor zijn rekening nam. Op toeren In de tweede helft duurde het even voor Ajax weer op toeren kwam. Een fout van Spelbos, waarop Tol alert rea geerde, bracht de achterstand AZ-doelman De Koning zit ontmoedigd tegen de paal, nadat hij weer een keer is gepasseerd. - fotoanp terug tot 1-4. Ajax schrok wakker. Het tempo werd op geschroefd en twee minuten later ijondde Van Basten een vloeiende aanval af met het vijfde doelpunt (5-1). AZ snakte naar adem, rende van hot naar haar en vooral achter de feiten aan en kon niet ver hinderen dat Bosman, Spelbos en De Wit de score opvoerden tot 8-1. Grofheid van wisselspeler Ophof gaf AZ enkele minuten voor tijd een simpele kans op de tweede treffer. Nortan schoot van de elf-meterstip raak: 8-2. AJAX - AZ'67 8-2 (4-0). 1. Bosman 1-0, 18. Van Basten 2-0,34. Vanenfcrarg 3-0, 39. Boeve 4-0,54. Tol 4-1, 56. Van Bas ten 5-1, 67. Bosman 6-1, 74. Spelbos 7- 1,81. De Wit 8-1,82. Nortan 8-2 (straf schop). Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Op hof (Ajax). AJAX: Menzo; Silooy, Spelbos (Rij- nink), Rijkaard en Boeve; Van Bas ten, Vanenburg, Mühren en Van 't Schip; Bosman (Ophof) en De Wit. AZ'67: De Koning; Castelijn, Haar, Guyt (Te Paske) en Heus (Pronk); Nortan, Arntz en Kieton; Lens, Baitus en Tol.

de Stem | 1986 | | pagina 9