NIEUWE Is roken echt gevaarlijk? ££e6*teu4de 6ittden%ieC (lófut OVHM 'Basissch VEEL PATIËNTEN WANHOPIG EN BOOS OVER ACTIE SPECIALISTEN Lerens time c MAANDAG 3 FEBRUAR11986 Heer met strop Beleid Kerkbezetting PAPIER VOOR UW PEN Aids Ondermijning Israël Goede wil MEDISCHE RUBRIEK PAGINA ZEELAND 1 WETHOUDER politierapport DM EMM EXTRA OP MAANDAG T46 'Is dit de g Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Is dit de geinlij n van staats secretaris Van der Reijden?" Niet alle Nederlanders begrijpen precies de be doeling van telefoonnummer 06-0229260. Dat kan, ook vandaag nog, gratis gebeld worden door men sen die vragen of klachten hebben over de actie van de medische specialisten. De klachten-lijn blijkt een groot succes. Zo'n vijf tienhonderd mensen hebben afgelopen weekeinde gratis gebeld. Om te klagen of om een oplossing voor hun pro bleem te vinden. Waar gaat de ruzie ook al weer over? De medische specialisten vinden dat staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) ze oneerlijk en veel te hard aanpakt. Hij wil dat ze hun tarieven verder verlagen. Maar daar voelen de specia listen niet voor. Als protest houdt de Landelijke Specia listen Vereniging (LSV) vandaag een actie-dag. Voor de meeste specialis ten in algemene ziekenhui zen is het vandaag een baai dag. „Dat betekent dat de specialisten vandaag uit sluitend in spoed- en nood gevallen hulp verlenen. Zo als gebruikelijk in het weekeind", aldus de LSV. Werknemers Niet alle specialisten doen mee. In de grote academi sche ziekenhuizen in Am sterdam en Rotterdam wordt gewoon doorgewerkt. Dat is niet zo vreemd, want hier werken de meeste spe cialisten als gewone werk nemers in loondienst. De specialisten die onder het mes van de staatssecretaris moeten, zijn kleine zelfstan digen, zoals de melkboer, die voor iedere medische ver richting betaald worden. Als de tarieven voor dat werk omlaag gaan, verdienen ze minder of moeten ze harder werken om hun oude salaris te blijven verdienen. Daar voelen ze niet voor en daarom blijft het in de meeste poli-klinieken van daag rustig als op zondag. De afspraken die voor van daag gemaakt waren, zijn afgezegd en verschoven. Bij de klachtenlijn van Volksgezondheid bleek af gelopen weekeinde dat veel patiënten daardoor in grote problemen zijn gebracht. De ambtenaren hebben som mige van de noodgevallen kunnen helpen. Zo was er een ongeruste man die belde. Zijn vrouw had maandag een afspraak met een spe cialist, om te onderzoeken of een klein gezwel in haar borst mogelijk kanker zou zijn. Die afspraak was afge zegd, terwijl die mensen doodsbenauwd waren of het nu kanker is of niet. Om aan die tergende onzekerheid een eind te maken heeft de regionaal inspecteur voor de Volksgezondheid met de specialist afgesproken dat hij de vrouw toch heel snel onderzoekt. Hetzelfde lukte met een vrouw met borst kanker, die vandaag tóch bestraald zal worden. Zelf oplossen Het was echter geen alge mene regel dat de telefonis ten mensen hielpen of pro beerden te bemiddelen tus sen hen en de specialist. De meeste bellers werden ver wezen naar hun specialist of huisarts. Ze moesten zelf een oplossing voor het probleem vinden. Directeur-generaal Van Londen na een weekeindje waarin de telefoon Tientallen ambtenaren op het ministerie van WVC bemanden het gehele weekend de klachtenlijn in verband met de acties van de specialisten. fotoanp roodgloeiend stond. „Er zijn ook mensen die financiële schade oplopen door de baaidag van de specialisten. Er belde een ongelukkige ondernemer, die door de ac tie van de specialisten een week langer met zijn been in het gips en zijn armen over elkaar moet zitten. Hij was woedend. Er was een vrouw die haar vakantie de mist in zag gaan door de actie. Ze was woedend. Deze mensen wilden vooral afreageren via een gratis telefoontje. Sommige van deze mensen künnnen naar de rechter stappen om de schade op hun specialist te verhalen. Als een arts een afspraak voor een medische behandeling of onderzoek, zonder instemming van de patiënt niet nakomt, is er namelijk sprake van een (ci- Staatssecetaris Van der Reijden. - foto johan van gurp vielrechterlijke) wanpresta tie. Met zo'n zaak kan een patiënt zelf naar de rechter stappen. De overheid kan dat niet, maar gedupeerden (patiënten en ziekenfondsen) kunnen dat wél". Kort geding Via de klachtenlijn kreeg men overigens niet van dit soort juridische adviezen. Wel kwam er een telefoontje binnen van iemand die liet weten dat het dreigen met een kort geding voor zijn specialist reden was om vandaag tóch maar te opere ren. Niet alleen boze en bange patiënten belden. Er waren ook telefoontjes van specia listen die zich boos maakten over Van der Reijden. Vooral een uitspraak van de staatssecretaris, dat specia listen best met wat minder geld kunnen rondkomen als ze hun tweede huis en derde vrouw de deur maar uit doen, heeft veel kwaad bloed gezet. Opvallend was dat er veel 'éérste en énige' vrou wen van specialisten opbel den, om hun financiële nood te klagen en de geduldige te lefonisten er op te wijzen dat hun hardwerkende man bijna nooit thuis was. Natuurlijk waren er ook heel wat mensen die gratis wilden griepen op chagrij nige chirurgen en dankbaar van de informatielijn ge bruik maakten om een hart eens uit te storten. En de geinlij n? „Mijnheer, ik zit in grote nood nu de specialisten maandag niet werken? Ik durf de weg niet op met die gladde banden?" Gladde banden?" „Ja, ik heb maandag een afspraak met de banden-spe cialist." WIE Nüpels, Lub bers, Ven Uyl en al die andere Haagse kopstukken ziet optre den, ziet onvermijdelijk ook al tijd een keurige stropdas onder het politieke gezicht. Het maakt niet uit of ze bij de op voering van het spel zelf aan de touwtjes trekken of dat een an der het koord op en neer trekt dat hun handelen bepaalt: de nek zit in een strop. Het merk waardige is dat het persoonlijke keuze is, eigen vrije wil. Ik herinner me een spotprent van Opland in de Volkskrant, die Van Mierlo-in-de-overgang uitbeeldde. Zelfs daar bij die vertekende droeve blik is onder de afgezakte kin toch ook een streepje das aangebracht. Dan besef je pas goed hoe potsierlijk zo'n geknoopt stukje stof is. Met stropdassen is het net als met de grote neus van tante. Zodra je er eenmaal op gaat letten, kun je je ogen er niet van af houden. Het wordt een obsessie, zó erg, dat het uit loopt op: „Tante, voor u nog een kopje koffie met een stuk grote neus?" Zo ook de das. Mijn ogen staan scherp gesteld op het signaleren van wollen, zijden, polyester, katoenen, vis cose, leren frutsels waarmee mannen menen zich tot heer te maken. „Met een das om voel ik me pas itf." En ja hoor, we zijn in de auto op weg naar een receptie of verjaardag wel eens na twintig kilometer spoorslags door de middenberm heen om gedraaid en teruggereden naar huis waar de stropdas vergeten op het kastje in de hal lag. De schoongedouchte, gladgescho ren man in krakend schoon overhemd, geperste pantalon en met een colbertje waar als het ware het prijskaartje nog aan hing, voelde zich anders niet toonbaar. Is die das soms een omhoog- eschoven schaamlapje? Wat an ders is het nut van al die gerui- ten, gestipte, gestreepte flod ders dan het verhullen van iets dat niet getoond mag worden? Maar de kleine witte parelmoe ren knoopjes aan overhemden zijn toch eerder keurig dan pi kant. En waar de buik niet blubbert en de borst niet bolt, is er bij de ruimte tussen de vele knoopjes in echt geen stukje bloot - behaard of met - te zien. Is de das zelf dan mis schien Bij studies over mo de, kleding en alles waarmee de mens zich behangt, bepleistert en versiert,wordt inderdaad de das vaak een fallisch symbool genoemd. Ook is er nog de ero tiek van het veelbetekenende losdoen. Wie er meer dan hon derd gulden voor over heeft om nu eens precies te weten, hoe het allemaal zit met die dassen rniés VAN EYSDEN -strop, vlinder of anderszins- kan terecht bij het Franstalige: '188 manieren om je das tt knopen'. Kijk, honderdachtentachtig variaties, dat maakt de zaai wat levendiger. Toch denk ik, dat Hollandse mannen in poli tiek, zakenleven en bij keurig, gekleed optreden altijd vasi zullen houden aan de vakkun dig geknoopt stropdas. Hei hóórt immers zo; het is altijd zo geweest; men vindt dat netjes staan. Precies deze dooddoe ners, die de das tot een sociaal en maatschappelijk visite kaartje maken, zorgden in jaren zestig voor de rebellie: wég met de das. Enkele stand- vastigen uit die jaren zie je nu nog zónder. In rolkraag Noorse trui of met open over hemd bedrijven ze politiek, be kleden ze in het oog vallendi functie op maatschappelijk ter rein. Met moeite, denk ik. Hel zal voor deze vasthouders nel zo zijn als voor vrouwen dit schortloos opereren: je begint al met een handicap en moei het dubbel zo goed doen geaccepteerd te worden. In het zakenleven ben je zon der das beslist kansloos. Daai gelden ongeschreven codes van wat wel en niet kan. Zoals ooi een fantasieloze ontwerper mei attachékoffertje beslist meei kans maakt dan de creatievi vent, die met z'n werk in eer plastic draagtas een opdracht gever bezoekt. En vrouwen ii het zakenleven? Ik las over di ene, hoofd van een hostess-ser viceburo. Ze vond dat ze zich zelf netjes presenteerde in 'ge wone' Laura Ashley-kleertjes Maar nu zij in een peperdurt Jaguar als statussymbool rond zoeft, nu heeft zij het gemiikt. Dan is een zijden stropdai met geborduurd fabrieksmerl of labeltje van de top-ontwer per er kwasi achteloos maar su per-snobbig onderaan bunge lend altijd nog voordelige! Maar dat vrouwen nu ook das jes onder de bloeskraag doo stroppen, dat begrijp ik niet Leer, katoen, zijde, tot linten en stukjes band toe - waarom! Vrouwen hebben toch wel iels anders aap hun hoofd? TTllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllillllllllllllllllllll Economische groei, dalende olieprijs, gunstige dollar koers, lage loonkosten en de uitstoot van dure en overtol lige werkkrachten hebben het bedrijfsresultaat verbe terd. Laten wij daarbij be denken dat niet alleen het loonoffer van de werknemer maar ook de kortingen op de uitkeringen van de grote groep, die buiten het ar beidsproces staat medebe palend is voor die gunstige ontwikkeling. Spreken wij over lage kosten, die de re sultaten gunstig beïnvloe den, dan zou de meest logi sche gevolgtrekking zijn een daling van de prijzen. Wat ervaren wij echter? De voornaamste levensbehoef ten worden duurder on danks een gunstige dollar koers, de gasprijs voor de kleinverbruiker stijgt on danks dalende olieprijs, huurwoningen worden duurder ondanks dalende loonkosten en ten slotte nog stijgen de verzekeringspre mies wat wij gewaarworden middels de presentatie van de premienota. Als een be leid gericht is op lagere kos ten, betere bedrijfsresulta ten dan behoren wij gaarne tot de medenkers. Is het be leid alleen gericht op betere bedrijfsresultaten, kortin gen, inleveren van loon, be zuinigingen, verhogen van de kosten van levensonder houd en laat het de werkne mers in de kou staan als het om een rechtvaardige eis gaat te willen participeren in de verbeterde bedrijfsre sultaten en de winterexplo- sies ten gevolge van de eco nomische groei en de rechter dan nog de werknemers die zich inspannenom het be drijf aan die gunstige resul taten te helpen in een kort geding aangespannen door de werkgever met een op merkelijke uitspraak af straft dan horen wij tot de andersdenkenden. En als dit beleid louter en alleen maar gevoerd kan worden, onder steund door de klassejustitie dan verkiezen wij een beleid dat het getij keert. Oosterhout H. Telchuijs WAT ME 't meest frap peerde aan deze zaak is 't volgende. Een katholiek kerkbestuur dat met een projectontwikkelaar over een is gekomen om de kerk te slopen, het argument te gen de bezetters weet te ge-' brui ken dat ze mogelijk de kerk beschadigen. Het is on- gelooflijk maar men gelooft er waarschijnlijk zelf nog in ook. Is zo'n staaltje van naïeve hypocritie nu het produkt van een eeuwen lang zogenaamd katholiek ethisch bewustzijn. Ik denk wel eens dat de rk kerk mo gelijk in al die tijd misschien vergeten is de bijbel eens rustig te bestuderen. Het Nieuwe Testament dat ten slotte doorspekt is van aan wijzingen en inspiratie om tegen alle hypocritie van leer te trekken. Liever de hele kerk tegen de vloer dan een kapotte deur. Nou zo'n kerk mag van mij. Utrecht Ed van der Meer de Walche ren Met veel respect las ik uw bijdrage over aids. Een arti kel met heel veel waarde, omdat het de hetze, het overdreven epidemie-stem pel tot normale proporties terugbrengt. Natuurlijk eist een ziekte, waar nog geen oplossing voor is gevonden helaas zijn slachtoffers, maar aids is 'n extra gevoe lig onderwerp, daar het te maken heeft met verderf en zonde natuurlijk. En aan gaande het vooroordeel dat homo's zo'n beetje de ver oorzakers en verspreiders zijn nog dit: Nergens dan juist binnen die risicogroep, wordt (een heel kleine groep uitgezonderd misschien) na het bekend worden van de ziekte, zo sportief en creatief gezocht naar veilig vrijen. Naam en adres ter redactie bekend In het interessante televisie programma Het Capitool was onlangs het terrorisme aan de orde. Over de kreet van een politiebondwoord voerder ('Loop weg, als je met terroristen te maken krijgt') werd lang en breed gediscussieerd. Volgens mij was er te veel politiek ge babbel (de verkiezingen ko men er snel aan) en te wei nig inhoudelijke discussie. Ik vind, dat de politiebonds man met zijn kreet het ver trouwen in de politie heeft ondermijnd en de burger onnodig bang heeft ge maakt. Kan iemand als Van' der Linden, de man van de vakbond, zo maar ongestraft gehandhaafd blijven. Ook een boer in het veld ruimt het onkruid op om de vruch ten niet te laten stikken, zei den ze vroeger. P. Wijngaerd Zuiddorpe ZO IK een dezer dagen in De Stem las heeft een terroris tische bende van de PLO op de vliegvelden van Wenen en Rome flink huis gehou den met het doel Israël te treffen en daarbij zijn on schuldige mensen gevallen en zoals altijd zint Israël op vergelding. Ik heb in de ver ste verte niets tegen Israël maar laat ze mens blijven want anders vallen er weer onschuldige slachtoffers. Ze zijn dapper, ik weet het. Maar het zou beter zijn om vrede te sluiten dan te vech ten. Groenendijk Frans van Leuven Alhoewel men de Russsche 'Rode Beer' niet geheel kan vertrouwen, dacht ik toch wel te kunnen stellen dat de energieke leider M. Gor- batsjov een mens van goede wil is. Zijn redevoeringen, uitspraken en voorstellen om van de dreigende mens onterende atoombewape ning af te komen, geven de vrezende burger weer wat moed. Er zijn zelfs Russische plannen om zich uit Afgha nistan terug te trekken! Wat de vermindering van de waanzinnige kernoverbe- wapening betreft, ligt weer typisch Amerika dwars wat ook zonodig zijn Star Wars erdoor wil drukken. Het is Rusland dat beloofd heeft nimmer als eerste met kern wapens te beginnen, en nu wil men trachten om rond het jaar 2000 zo min moge lijk atoomtuig op de wereld te hebben. Dat kan niet van de USA gezegd worden die Europa ook al volgestouwd hebben met atoom-chemi sche wapens. Ook het Salt II akkoord lappen ze aan hun laars! Toch hoop ik maar dat Gorbatsjovs voorstel door Reagan c.s. en de andere kernmogendheden in over weging genomen wordt. Het zou een goede stap in de richting naar een vrediger wereld zijn. Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij DAT Roken schadelijk is, daar twijfelt onderhand nie mand meer aan. Toch lees of hoor je af en toe argumenten die een dik vraagteken zet ten bij de schadelijkheid van tabak. Die zijn te onder scheiden in primitieve en meer geraffineerde argu menten. We beginnen met het primitieve argument. Dat heeft altijd de vorm van een tegenvoorbeeld. Men komt dan steevast aan zetten met krasse grijsaards, die rokend als een schoor steen en drinkend als een maleier moeiteloos de leef tijd der sterken haalden. Maar helaas, ook al ken je wel honderd van die grijs aards, dan is dat nog geen bewijs dat roken niet scha- delij k is. Roken verhoogt alleen de kóns op het krijgen van enge ziektes, je neemt als het ware meer loten in de loterij en er is dus ook een kans dat je niet in de prijzen valt. In Amsterdam reed jaren gele den een maffe fietsfreak rond, die voor de kick zonder op of om te kijken door rode stoplichten fietste. Dat lukte hem tientallen keren. Toch zal niemand daarin een ar gument zien dat door rode stoplichten rijden veilig is. Argumenten, die de waarde van rokersonder- zoek betwijfelen, zijn veel IN Tabaksrook zitten ze ker 2300 aparte chemische stoffen en misschien wel 3600. Enkele daarvan, zoals methylchloride, zijn bewe zen kankerverwekkend. - foto upi moeilijker te ontzenuwen. Een paar jaar geleden schreef een Australische chirurg een boek waarin hij zei dat roken en longkanker niets met elkaar te maken hebben. Sterker nog: roken was zelfs prima voor hart en bloedvaten. Zware shag zou zelfs een probaart middel zijn tegen bronchitis!! Geen arts die dit gelooft, maar het is wel waar dat het water dichte bewijs dat roken schadelijk is, niet makkelijk is te leveren. Op het eerste gezicht lijkt niets makkerlijker dan dat. Je volgt een paar jaar lang een groep rokers, en je ver gelijkt hun gezondheid met die van een groep niet-ro- kers. Als in de rokersgroep meer ziekten voorkomen dan bij de niet-rokers, dan is - zo lijkt het - het bewijs geleverd. Dat had u gedacht. Het bewijs is pas geleverd als beide groepen - afgezien van het roken - precies het zelfde zijn samengesteld, want anders vergelijk je ap pels met peren. Maar dat is juist het probleem. Het is denkbaar dat rokers onzorg vuldiger met hun lichaam omspringen. Zware drinkers bij voorbeeld zijn vaak ook zware rokers. Je zou dan kunnen tegenwerpen dat het onderzoek de schadelijke ge volgen van drank heeft aan getoond en dat tabak vrijuit gaat. Epidemiologen, de medi sche rekenmeesters die der gelijke onderzoeken doen, kennen die bezwaren na tuurlijk. Met enig statistisch hocus pocus kunnen ze het bewijs dat roken schadelijk is, bijna waterdicht maken. Bijna, dus niet helemaal. De tabaksindustrie is natuur lijk dol op die gaatjes in de bewijsvoering. Als er in een medisch vakblad ook maar een beetje twijfel wordt uit gesproken over dit of dat onderzoek, dan toeteren ze dat flink rond. Dit zijn natuurlijk achter- hoede-gevechten van de ta baksindustrie. Dat roken wel schadelijk móét zijn, wordt al duidelijk als je gaat kijken wat er in tabaksrook zit. In de rook zitten zeker 2300 aparte chemische stof fen en misschien wel 3600. Enkele daarvan, zoals me thylchloride, zijn bewezen kankerverwekkend. Een an dere stof, tryptofaan, blijkt het erfelijk materiaal te kunnen veranderen. Een stel andere stoffen vergiftigen weer de cellen van de lucht wegen. Nicotine zet de bloedcirculatie op volle krcht vooruit en zou ook nog de vervetting van de bloed vaten bevorderen. Koolmo noxide tenslotte drijft de zuurstof uit de rode bloed cellen. Al die stoffen krijg je rechtstreeks in de longen. Dat kan niet goed zijn. Dat is het ook niet. Een paar grimmige cijfers. Als je een pakje sigaretten per dag rookt heb je eenn tien keer zo grote kans op kanker. Ro kers hebben een twee keer zo grote kans op ziekten van hart en vaat dan niet-ro kers. Men schat dat tot veer tig procent van de hart- en vaatziekten aan roken zijn toe te schrijven. Chronologi sche bronchitis, emfyseem en luchtweginfecties komen bij rokers veel voor. Raar genoeg is de concentratie van een aantal schadelijke stoffen in de zogenaamde 'zijstroom' (de rook die vrij de ruimte in kringelt) tot vijftig keer hoger dan in de rook die de roker inhaleert. Niet-rokers roken in roke rige ruimtes wel degelijk mee. of zij ook een grotere kans op longkanker door lo pen is omstreden, maar dat hun longen er een tik van meekrijgen staat vast. Deze maand heeft de Stichting Leven en Gezondheid een 'stop-met-roken-lijn' ge opend om je door de eerste rookloze dagen te slepen. Bel je de eerste keer dan wordt je verteld hoe het beste met roken kan worden gestopt. Dan volgt een nummer dat je de volgende dag kan bel len, en zo vijf dagen lang. Een aardig initiatief. Bel 030-793714. HET WAS een traumatische ervaring toen ik op mijn vijfde jaar door de feiten werd gedwongen afstand te doen van mijn geloof in de alwetendheid van mijn ouders. Mijn vader bleek het antwoord niet te weten op mijn onnozele kinder- vraagje waarom ik een heel jaar sinasappelen kon eten (met achterdocht, want ze bleken vaak te zuur) en slechts een maand of twee, drie mandarijntjes (die meestel lekker zoet waren) terwijl beide zuidvruchten in dezelfde bodem van de zelfde landen gedijden. Mijn moeder had ik het niet gevraagd, want die wist niet eens wat gist was. Ze vertelde mij een heel verhaal over het nut en ge bruik van gist, terwijl ik wou weten wat het was. Wat griesmeel was, wist ze ook niet. Ik was derhalve genoodzaakt mijn geloof in de alwetendheid van mijn opvoeders te verleggen naar de onderwijzers (het woord zegt het al!) van de lagere school, die ik een jaar later mocht bezoeken. Er was een juffrouw in de eerste klas van die school die ongemeen boeiend kon vertellen over bijbelse ge schiedenis. Ik wilde weten of er ook dino- en andere sauri in de ark hadden ge zeten. Ze wist het niet. Het hoofd van die school waar ze allemaal tegenop zagen, viel mij ook bitter tegen. Ik vroeg hem (in de zesde klas, nota bene!) of de tweede wet van de thermodyna mica alleen gold voor ge sloten systemen in de fysica of ook voor levende cel structuren. Hij wist het niet. Nog eenmaal -zij het met aarzeling - heb ik mijn geloof in mijn opvoeders verlegd naar hogerop. De docent met de doctorstitel voor de naam die ons op het gymnasium de beginselen van de filosofie en de theo logie moest bijbrengen ver telde ons dat een onstoffe lijke, kosmische intelligen tie uit het niets het alles te voorschijn had geroepen. Dat zei hij was de diepere zin van het volksgezegde: God heeft de wereld ge schapen. Ik vroeg hem toen waarom God dat had ge daan en wat Hij deed vóór die tijd. Doctor wist het niet. Ik besloot nu voortaan mijn vragen wat aan te passen aan de ontwikke ling mijner docenten. Te vergeefs evenwel. Toen ik professor Riivald vroeg hoe het kwam dat je honden kon leren voetballen en apen autorijden, zoals ik ze had zien doen in het circus, maar mensen niet kon bij brengen dat vrede de voor keur verdient boven de oorlog bleef ook hij mij het antwoord schuldig. Ik loop nu nog rond met de niet beantwoorde vraag waarom de naties hun eco nomie ontwrichten door hun laatste cent uit te ge ven aan de produktie van wapens met geen ander doel dan om ze nooit te ge bruiken. Vraagt u mij derhalve nooit iets. Ik kan uw vra gen slechts beantwoorden met de rhetorische weder vraag: 'Wééèèt ik véééél???? NW. GINNEKENSTR. 4 BREDA Van onze correspondent ZANDSTRAAT - Het ge meentebestuur van Sas van Gent en de inwoners van Zandstraat moeten zich geza- melijk inzetten voor het be houd van de basisschool in de straat. Dit zei wethouder L. Marqunie zaterdag tijdens de viering van het vijfjarig be staan van wijkgebouw De Straete. „Het behoud van de school verdient de hoogste prioriteit. 4Wa Van een onzer KLOOSTERZANDE - afgelopen tijd door het De bezuinigingen op het periode '83 - '86 op tot 1.115 evenredig veel." De nieuwe burgemeester van Hontenisse, A. Kessen, maakte er na zijn installatie geen geheim van hoe hij denkt over het bezuinigingsbeleid van het huidige kabinet. „Het heeft geleid tot een aanzien lijke daling van het financie ringstekort, wat een goede zaak is, maar die daling komt ten dele omdat het kabinet geld weg heeft gehaald uit het gemeentefonds", zei hij. „De financiële vruchten zijn geoogst in andermans tuin". Geen goed woord had hij over voor het door de over heid, uit bezuinigingsoverwe gingen, opgelegde profijtbe ginsel. Doordat het rijk de subsidiebedragen aan allerlei instellingen terugschroeft, moeten deze de prijzen verho gen en de gemeenten moeten bijspringen. „Profijtkortingen doen inbreuk op de zelfstan digheid van de gemeenten. Ze worden gedwongen de tarie ven te verhogen om toch aan geld te komen". Kessen zei dat het niet ver wonderlijk is dat veel ge meenten, zowel grote als klei ne, op dit moment moeilijk BIERVLIET - Nabij de krui sing Piramide zijn twee auto's, van respectievelijk D. uit Ter- neuzen en V. uit Biervliet, ge heel vernield. Dit gebeurde toen een van de auto's, ko mende van Philippine tot stil stand kwam voor de kruising, alwaar de bestuurder twij felde welke richting hij uit zou rijden. De chauffeur van de achteropkomende auto be merkte dit te laat en reed te gen de stilstaande auto op. ELLEMEET - Een uitslaande brand in een landbouwschuur aan de Krijn Karelsweg te El- lemeet heeft zaterdagavond voor tienduizenden guldens schade aangericht. Bij de brand, die met een grote rook ontwikkeling gepaard ging, zijn 220.000 kilogram aardap pelen voor de consumptie ver loren gegaan. De vermoede lijke oorzaak van de brand, di omstreeks 20.00 uur werd ont dekt, was een defect aan ee door olie gestookt hete luch kanon, dat werd gebruikt o de aardappelen op tempera tuur te houden. De brand weerkorpsen van Scharen dijke en Kerkwerve bestrede het vuur. Een geluk bij het ongeT was dat de eigenaar van he bedrijf, A. van de W., de be schikking had over een gier kelder, waarin zich ongevee 20.000 liter water bevond, da direct voor gebruik klaar wa De dichtstbijzijnde brand kraan van de waterleidin was ongeveer 700 meter van d boerderij. Hoeveel de schad bedraagt, kon gisteren no niet worden vastgesteld, bedraagt echter zeker enkel tienduizenden guldens. GOES - Zaterdagmidda hielde de gemeentepolitie va Goes de 54-jarige D. van de uit Krabbendijke aan. De ma had in een supermarkt te Goe voor een bedrag van ongevee 200 gulden aan levensmidde len meegenomen zonder te be talen. Na het opmaken van ee

de Stem | 1986 | | pagina 4