EK DE HILLEN Vrije n Story EUFORIE EN DIEPE TEVREDENHEID OP CDA - CONGRES Van Mierlo zegt KKN de wacht aan Koele ontvangst voor paus in India I f EG en Lomé-landen kritiseren Amerikaanse rol in Angola MAANDAG 3 FEBRUAR11986 T7 PAGINA 3 iBINNEN-BUITENLAND: S S I N G Safaripark i Slagharen Euthanasie Lubbers: 4daling van gasopbrengst niet afwentelen op burger Dankert wil terug in Tweede Kamer Brouwer en Beckers lijsttrekkers Keja stijgt flink op VVD-lijst IEUWSOVERZICHT ODDOIJ fjononnaaa buitenland Grote opkomst bij verkiezingen Costa Rica Vijf bomaanslagen in Oost-Beiroet Belgische vrouw doodt drie kinderen Duizenden Angolezen naar Zaïre gevlucht Kraters vernoemd naar slachtoffers Onderdeel Challenger opgevist Nobelprijswinnares Alva Myrdal overleden Belgen gepakt voor kindersmokkel BINNENLAND Goeman Borgesius verlaat telegraaf Grote brand in havengebied IJmuiden BB-hulp voor vluchtelingen Afhanistan Zon en maan Hoogwater 12,14.20, 9.10 en 21.30 u. Cocoon. i Club 1 - 12.14. £0 en 22 u. The mean I Club 2 - 12, f6.45,19.10 en 21.30u. ninator. I Club 3 - 12,15, I u. Papa Is op zakenreis, hssades Club 5 - 12, 16.45,19.10 en 21.30u. the splderwoman. - 12,14,16,18, 20en he last startlghter 12,14,16,18,20 en 22 3.F.S. 12.14.20,16.45, l 21 30 u. Target. plex Zwart-Huls i Vlies 1 unaway. I. The terminator. i Vlles 2 2.30 u. P.R.O.F.S. l Vlles 3 30 u. City heat. |llng cky 4. and! louw als lustvoorwerp. jlommaert ng- 14.30 u. rleEsprll - Schilderijen hnlngen van Hendrik van hdaal Geop. dag. van k 8 u. di. gesl. (tot 26 tebr.). berzaal - Kunstwerken Evan Njezic. Geop. dag. Intooruren. (tot 8 tebr). ELBURG jws Museum, Abdij 3- ekroonde ontwerpers zes [to Liang Ie prijs. Geop. ïvrlj. 10-17 u. (tot 14 Dat is simpel geformu- i de doorsnee-leesporte- ap zouden willen hebben |tlge inhoud, worden door d. Sinds kort probeert de i daar verandering in te |t alternatieve bladen sa- plon geen Panorama of Gereld, Opzij en De Vrije. |ling in de leesmap alleen vertelt Laurien van der Ide stichting. „Het idee is pe vrouwengroep. Er wa- i om een hele map mee te andere bladen op te ne- orig jaar in Amsterdam, nees een map met zeven Jters ook al begonnen met cht. Deze maand zijn aan ïroningen, Beverwijk en |ig om het werkgebied nog dse Organisatie van Lee- r van de nieuwe leesmap •hter aan de haalbaarheid ;ns Sanders de leesporte- markt staat al vanaf 1982 nelt rond de 625.000 en we te handhaven". De karavaan trekt verder ui jsoa 'jaaq 3peC [I ;B9j0p[e^ 'jnap do uiqS ap '}jee)s 'puoq uba joo Door Frans Boogaard SLAGHAREN - „Mijn ideaal zou zijn een partij die de be dreigde mens te hulp schiet, die het Bijbelse begrip 'rent meesterschap' vorm en in houd geeft, óók door de schuldenlast van de overheid niet te vergroten; een partij die op de bres staat voor de rechten van de vrouw, die te gen burgerlijke ongehoor zaamheid is en de democratie hoog houdt. Zo'n ideaal is een droom, of.Nee, zo'n partij is er al: het CDA!" Een donderend applaus, en Piet Steenkamp, erevoorzitter en geeste lijk vader van het CDA, verlaat het podium. Een in vrolijk blauw uitge dost meisje, één van de bijna twintig die vooral geselecteerd lijken op uiterlijk en oppervlakkigheid, reikt de erevoorzitter verlegen een boeket bloemen aan. Welk recht verlangt deze vrouw verder nog, als ze op deze jubeldag zoveel CDA-prominenten persoonlijk mag huldigen? En CDA-prominenten wéren er, zaterdag in het congrescentrum De Bonte Wever in Slagharen, waar of ficieel het startsein voor de CDA- verkiezingscampagne werd gegeven. Steenkamp dus, natuurlijk partij voorzitter Bukman ('Mister Europe'), de oude en nieuwe CDA-leider Lub bers, de Belgische premier Wilfried Martens en de Westduitse CDU-se- cretaris Heiner Geissler, ooit door Willy Brandt met nazi-propagandist Joseph Goebbels vergeleken. Behalve déze prominenten nog een rij ministers, staatssecretarissen en oud-bewindslieden: Schmelzer, De Jong, Gardeniers-Berendsen. „Het zout der aarde," zo citeert Steen kamp Mattheus 5. Schertsend merkt hij op dat wanneer deze zaal dan het safaripark van de laatste christenen moet zijn, zoals Wim Kan over het CDA ooit zei, 'het wel om een groot safaripark gaat'. Onverzettelijkheid, de moed om door te gaan moeten het parool zijn: „Het geknakte riet zal hij niet bre ken, de kwijnende vlaspit niet do ven". En, zichzelf herhalend: „Ik heb het al eerder gezegd, toen het CDA nog maar in oprichting was: de hon den blaffen, maar de karavaan trekt verder. En ik zeg er nu bijze wordt met de dag groter." Steenkamp blijkt nog één van de beschaafde sprekers. Hij, Bukman en campagneleider Smits krijgen op deze drukbezochte CDA-familiedag - de schattingen variëren van 1500 tot 2500 - dan ook minder applaus dan dr. Heiner Geissler, ooit minister van Familie, Jeugd en Gezondheid; ooit verantwoordelijk ook voor de stelling dat „het de pacifisten uit de jaren dertig waren die uiteindelijk Auschwitz mogelijk hebben ge maakt". Lubbers tijdens zijn toespraak tot het CDA-congres. - fotoanp De 'man met ervaring, gast van formaat', zoals de CDA-leiding hem introduceert, stelt niet teleur: het so cialisme is één met klassenstrijd, ne gatieve utopieën, collectieve depres sies, angstscenario's en vergroting van de staatsschuld. Het kan toch geen toeval zijn dat in alle econo misch sterke, Westeuropese landen christen-democraten aan het bewind zijn? Ondanks hun gebrek aan grondstoffen gaat het goed met die landen, vooral door hun menselijk kapitaal van prestatiebereidheid. Zo móet het ook: wie wat presteert zal beloond worden, en niet gestraft, zo als bij de socialisten. Het CDA-congres klapt uitbundig, ook als Herr Doktor, dwars tegen Lubbers en Bukman in, langere ge vangenisstraffen en lagere uitkerin gen bepleit. Onderscheidingsvermo gen lijkt op deze jubeldag - Bukman: „We gaan door naar 50 zetels!" - nu eenmaal niet de sterkste eigenschap. Wilfried Martens, de Belgische CVP-premier, doet het wat gematig der. Hij roemt de economische recep ten van 'mijn goede vriend Ruud Lubbers', citeert de Frankfurter Al- gemeine Zeitung die ook hem, Wil fried Martens, meer oordeelskracht toedichtte dan men eerst had ge dacht, en meldt met trots dat bij de laatste 'kiezingen' in België de rege ringspartijen 3.044.000 stemmen haalden, de oppositie 'slechts' 3.022.000. De in Nederland voor de hand lig gende vraag of je met zo'n krappe meerderheid het parlement zijn mandaat wel kunt ontnemen zoals Martens bij voortduring doet, beant woordt de Belgische premier blij moedig met 'ja': „Immers, Thatcher regeert met 46 van de stemmen, de Franse socialisten met 36%." En zo krijgt ook Martens een donderend applaus. Wat moet Lubbers, die bekend staat als een zakelijk en verstandig politicus, intellectueel zeer begaafd, politiek-taktisch een meester, met. zo'n achterban? Hij maakt een grapje over de 'gigantische christen democratische sauna' vóór hem; waarschuwt voor een té euforische stemming over de sanering van de economie en de staatshuishouding, die nu, door de dalende olieprijzen, opnieuw onder druk staat; relati veert de zwakte van zijn voorganger Van Agt, die door de partijleiding zo sterk wordt benadrukt als ze hem, Lubbers, 'de beste minister-presi dent sinds jaren' noemt; en sleept en passant de steun van de CDA-ach- terban in de wacht als hij, zich be roepend op zijn bredere verantwoor delijkheid als premier, toestemming vraagt op het onderdeel euthanasie te mogen afwijken van het program, dat een half uur eerder met evenveel applaus is aanvaard. Terwijl in de zaal Brinkman pe permuntjes uitdeelt aan de kinderen van collega-bewindslieden en een groep Groningers het geluid van de Fire Chief Dixie Kids uit Emmeloord even de voorkeur geeft boven de pep-talk van de CDA-leiders, roept Bukman zijn gehoor op tot een posi tiever kijk op de Nederlandse politie, „ook als een tot het uiterste getergde politieman eens een keer een schot laat vallen". Europarlementariër Maij-Weggen en Onderwijsminister Deetman scharen zich ruimhartig bij het geestdriftig applaudiserende pu bliek, en Steenkamp kijkt tevreden de zaal rond, andermaal bevestigd in zijn gelijk: de honden blaffen, de ka ravaan klapt. HILVERSUM (ANP) - D66 stapt uit het Komite Kruisra ketten Nee als KKN de doel stelling neemt een verdrag met de Verenigde Staten over plaatsing van kruisraketten op Woensdrecht niet uit te voeren, ook nadat dat verdrag is ondertekend en goedge keurd door het parlement. D66-leider Van Mierlo kon digde zaterdag in De Rooie Haan van de Vara-radio aan dat hij zijn partijbestuur zal oproepen zich uit de KKN te rug te trekken in een derge lijke situatie, omdat zo'n doel stelling niet spoort met het D66-verkiezingsprogramma. D66 stelt dat eenmaal goed gekeurde verdragen moeten worden nageleefd en dat al leen sprake kan zijn van een eventuele andere invulling van een rakettenverdrag als Nederland en de Verenigde Staten daar op grond van nieuwe politieke ontwikkelin gen wederzijdse instemming mee kunnen betuigen. Wat KKN-secretaris Van Traa betreft blijft D66 gewoon lid van het comité, naast an dere politieke partijen, vre desbeweging en vakbeweging. Het gegeven dat de nieuwe D66-opstelling in het verkie zingsprogram niet meer ge heel overeenkomt met het KKN-doel (plaatsing kruisra ketten tegenhouden) doet daar niets aan af. „Ik gun ze de lol niet om ze er uit te gooien", al dus Van Traa in hetzelfde pro gramma. KKN houdt 22 februari in De Doelen in Rotterdam een nieuwe manifestatie in het ka der van het verzet tegen de plaatsing van de kruisraket ten. HILVERSUM (ANP) - De kans dat vanwege de da ling van de aardgasop brengsten zal worden be sloten tot een belastingver hoging is niet groot. „Wij beginnen met in het huis houdboekje van de over heid te kijken om te zien hoe we het met de eigen uitgaven wat zuiniger aan kunnen doen." Dat zei pre mier Lubbers zondag in het KRO-televisiepro- gramma Brandpunt in de Markt. Lubbers sluit niet uit dat als de prijsdaling zo scherp als nu het geval is blijft doorzetten, volgend jaar niet met alleen extra be zuinigingen kan worden uitgekomen. Dan wordt ook gekeken naar het be drijfsleven en tenslotte naar de burgers, zo zei de premier. Wat het bedrijfsleven betreft denkt Lubbers aan de afgelopen jaren waarin enorme bedragen uit de in komsten van het gas wer den toegestuurd aan de in problemen verkerende be drijven. „Het is niet hele maal onredelijk om dan nu te kijken of dat wat min der kan. Eerst dus zelf zui nig aan doen, dan het be drijfsleven. De burgers zijn het laatste station", al dus de premier. Mocht toch bij de ge wone consument moeten worden aangeklopt, dan denkt Lubbers aan meer accijns op benzine, nu de prijs daarvan flink is ge zakt. Het voorlopig buiten schot laten van de consu ment verbindt de premier wel aan een voorwaarde: het loonmatigingsbeleid moet worden voortgezet. Komen er toch looneisen, dan vervalt ook het argu ment om lastenverzwaring te voorkomen. HILVERSUM (ANP) - PvdA- Europarlementariïer P. Dan kert opteert voor een nieuwe periode in de Tweede Kamer. Zijn voorkeur gaat uit naar een opvolgingsplaats, om ver volgens het kamerlidmaat schap te combineren met zijn functie in het Europees Parle ment. De oud-voorzitter van het Europarlement maakte dit zaterdag bekend voor de Vara-radio. Dankert vindt dat de dis cussie in de PvdA over de mo gelijkheid van het zogenoemde dubbelmandaat (lidmaatschap van zowel het nationale als het Europese parlement) weer moet worden opgevat. Met name de grotere fracties kun nen naar Dankerts zeggen best een tot twee mensen mis sen die Europa er bij doen, ze ker gezien de wenselijkheid de parlementaire controle in Europa te verstevigen. AMSTERDAM (ANP) - De huidige voorzitter van de CPN-fractie in de Tweede Ka mer, Ina Brouwer, is als eerste geplaatste op de ontwerp-kan- didatenlijst van de CPN voor de komende Kamerverkiezin gen. Hetzelfde geldt voor de PPR waar Ria Beckers opnieuw werd gekozen als lijsttrekker van de radikalen. De zittende CPN-Kamerle- den, Evelien Eshuis en Marius Ernsting staan op de tweede en derde plaats van de kandi datenlijst. Nieuwkomers daarop zijn Rieme Wouters, raadslid in Delft en Geert La- meris, secretaris van het CPN- district in Groningen en te vens statenlid in die provincie. Bij de PPR staat op de tweede plaats het huidige ka merlid Peter Lankhorst, op de derde Cobi Schoondergang, terwijl Stef Dijkman (tegen woordig PPR-kamerlid, sa men met Scholten uit de CDA- fractie gestapt) op de vierde plaats prijkt. De Paus werd ontvangen met een bloemslinger na de welkoming door president Zail Singh (links) en premier Rajiv Gandhi (rechts). - fotoap NEW DELHI (REUTER- UPI-DPA-CIC) - Paus Jo hannes Paulus II is zaterdag in New Delhi aan het begin van zijn tiendaags bezoek aan India koel ontvangen. Het duurde ongeveer zeven uur voordat de paus iets als een luidruchtige bijval kon vernemen. De amper 20.000 gelovigen, diplomaten en journalisten die zaterdag voor de eerste mis van de paus op Indisch grondgebied naar het Indira Gandhi-sta- dion in New Delhi waren ge komen, applaudisseerden gereserveerd en kort toen Johannes Paulus binnen kwam. Ook toen de paus een groet bracht in de officiële taal, het Hindi, was er van enthousiasme geen sprake. Vele aanwezigen schenen uit het zuiden en westen van India te komen waar men niet graag Hindi hoort spre ken. Na de mis in het Indira Gandhi-stadion had Johan nes Paulus zaterdagavond een ontmoeting met de bis schoppen van India. Zondag ging de paus opnieuw voor in een eucharistieviering in het Indira-Gandhi stadion. Voor deze eucharistieviering waren de rooms-katholie- ken in het noorden van In dia en in Nepal uitgenodigd. 's-Middags had Johannes Paulus een ontmoeting met Hindu's, Christenen, Sikhs, Buddhisten en andere gods dienstige groepen. Het bezoek van de paus is met strenge veiligheids maatregelen omgeven. Za terdag patrouilleerden dui zenden gewapende politie agenten door de straten van de Indische hoofdstad. Voor de kathedraal kwam het za terdag tot incidenten. Onge veer 400 radicale Hindu's verbrandden een pop die de paus moest voorstellen en richtten zich met leuzen te gen de* komst van de paus. De demonstranten werden in bussen geladen en op een andere plaats in de stad vrijgelaten. Zondag ontplofte tijdens de eucharistieviering in het Indira Gandhi-stadion een kleine voetzoeker op onge veer 25 meter van de paus, die op het punt stond het stadion te verlaten. Er ont stond geen paniek. Vandaag ontmoet hij in Calcutta moeder Teresa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede kreeg voor haar werk onder de armen van deze stad. In Calcutta zullen naar verwachting ongeveer' 300.000 dinsdagavond aan wezig zijn bij de mis die de paus op het paradeplein op draagt. Ook in Shillong, waar de paus dinsdagmor gen is, en in de zuidweste lijke deelstaten Kerala en Goa, de centra van het Indi sche rooms-katholicisme, zal het enthousiasme zeker groter zijn dan in New Del hi. MBABANE (SWAZILAND) - De assemblee van EG-parle- mentariërs en vertegenwoor digers van de ACP-landen heeft scherpe kritiek geuit op de voorgenomen Amerikaanse steun aan de rebellenbewe ging UNITA van Jonas Sa- vimbi in Angola, maar zich in gematigde bewoordingen uit gelaten over Zuid-Afrika. ACP-landen zijn de geasso cieerde staten in Afrika, het Caraibisch gebied en de Stille Oceaan die onder de Conven tie van Lomé samenwerken met de Europese Gemeen schap. De assemblee van EG- en ACP-vertegenwoordigers heeft de afgelopen week ver gaderd in Mbanane, Swazi land. De assemblee riep op tot een vreedzame oplossing van het conflict in Zuid-Afrika langs de weg van onderhandelingen. Ze veroordeelde de 'Zuidafri- kaanse militaire agressie' te gen de buurlanden en ver langde vrije verkiezingen in Namibië. De Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu had, tot teleurstelling van de deel nemers, drie uitnodigingen af geslagen om de assemblee te bezoeken. De voorzitter van het African National Con gress, Oliver Tambo, stuurde een sympathiebetuiging naar Mbabane. De assemblee heeft 'de in menging van de Amerikaanse regering in Angola krachtig veroordeeld' en Washington aangespoord tot onmiddellijke stopzetting van de agressie te gen dat land. Volgens de as semblee komt de Amerikaanse steun aan Savimbi neer op agressie tegen Angola. Een ontwerp-resolutie waarin de recente staatsgreep in Lesotho en de Zuidafri kaanse rol daarbij werd ver oordeeld, kreeg geen meerder heid. Wel nam de assemblee een resolutie aan waarin de rol van de Libische kolonel Gaddafi, die overigens niet met name werd genoemd, in Tsjaad wordt gekritiseerd. De assemblee riep op tot terug trekking van de buitenlandse troepen uit Tsjaad en veroor deelde de de facto verdeling van dat land. De Britse econoom Christ opher Jackson presenteerde een somber rapport over de economische stand van zaken in Afrika. Hij zei dat de Afri kanen in de jaren '80 gemid deld twee procent per jaar ar mer zijn geworden. Daarente gen was de handelsbalans van de ACP-landen met de EG po sitief geworden, met een over schot van 3,9 miljard dollar in 1983 en 8,4 miljard in 1985. Maar dat overschot is vrijwel geheel te danken aan de olie export van enkele Afrikaanse landen. Jackson drong aan op een realistischer economisch beleid en op een betere coördi natie van de EG met niet-gou- vernementele organisaties bij de hulpverlening. De EG-ACP assemblee be staat uit 66 Euro-parlementa riërs en 66 vertegenwoordigers uit ACP-landen. Om aangeno men te worden moet een reso lutie een meerderheid krijgen in beide groepen. De assem blee komt twee maal per jaar bijeen om de balans op te ma ken van de akkoorden van Lo mé. AMERSFOORT - Het Tweede-Kamerlid Wim Keja (mediaspecialist) is door het VVD-congres afgelopen zaterdag acht plaatsen hoger op de lijst gezet voor de komende kamerverkiezingen. Keja steeg van plaats 39 naar 31. Een zegsman van de li beralen omschreef deze forse stijging als een 'unicum', omdat voor een wijziging van de ontwer- plijst een tweederde meerderheid van het con gres vereist is. Andere wijzigingen op de lijst kwamen dan ook niet voor. De kandidatenlijst is nu definitief vastgesteld. Fractievoorzitter Nijpels werd zoals te verwachten was gekozen tot lijsttrek ker. Op de plaatsen twee en drie staan achtereen volgens minister Smit- Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en kamerlid De Korte. De volgorde van de andere kandidaten zal per district anders zijn. SAN JOSE (AP) - Bij de presidentsverkiezingen op Costa Rica is een ongekend groot aantal mensen naar de stemlokalen geko men. Volgens waarnemers zullen de verkiezingen een nek-aan- nek race worden tussen twee van de zes kandidaten, Oscar Arias en Rafael Calderon. De winnaar wordt de opvolger van de zit tende president, Luis Alberto Monge, die volgens de Costari- caanse grondwet niet herkiesbaar is. Een van de grootste proble men waar de niewe president mee te maken krijgt is de aflossing van de buitenlandse schuld van Costa Rica van 4,5 miljard dol lar, per hoofd van de bevolking een van de hoogste van de Derde Wereld. Het land besteedt meer dan de helft van de inkomsten uit export aan de afbetaling van deze schuld. BEIROET/TEL AVIV (AP) - In het door christenen bewoonde Oost-Beiroet zijn zondag vijf bommen ontploft. Eén van de bom men ontplofte in een kantoor van de falangistische partij van president Amin Gemayel. Volgens veiligheidsfunctionarissen houden zeker drie van de bomaanslagen verband met een vete tussen christelijke Armeense facties. Het afgelopen weekend werden in West-Beiroet drie Armeniërs vermoord en één ont voerd. Vermoedelijk was het de bedoeling alle vier de Armeniërs te ontvoeren, maar deze poging mislukte toen de slachtoffers zich verzetten en het tot een vuurgevecht kwam. Door de bom aanslagen is de spanning in de christelijke gebieden verder op gelopen, nu de pro-Syrische milities president Amin Gemayel het vuur steeds nader aan de schenen leggen. Bij Beiroet zijn zondag opnieuw gevechten uitgebroken tussen druzische milL ties en eenheden van het Libanese leger LOKEREN (ANP/Belga) - In de Belgische stad Lokeren heeft een 35-jarige vrouw vrijdagavond haar drie kinderen doodge schoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Toen haar echtgenoot thuis kwam vond hij de lijken van de kinderen, 14,10 en 6 jaar oud, alsmede het stoffelijk overschot van zijn vrouw. Het is niet bekend wat het motief van de daad van de vrouw is geweest. Voorlopig wordt aangenomen dat zij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. KINSHASA (AFP) - Als gevolg van zware strijd in het noorden van Angola, waar de Angolese luchtmacht bombardementen uitvoert, zijn de laatste weken bijna 6.000 mensen de grens naar Zaïre overgevlucht, zo is zondag uit welingelichte bron in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa vernomen. Dagelijks zouden twintig tot dertig vluchtelingen de grens passeren. Het totale aantal zou kunnen oplopen tot 10.000. Tot dusver is het noorden van Angola redelijk verschoond gebleven van de burgeroorlog die het land verscheurt. De verzetsbeweging Unita, die streeft naar omver werping van de Angolese regering, maakt vooral vorderingen in de provincies Moxico en Lunda-sul in het oosten en noordoosten van het land. Van daaruit zijn al tienduizenden Angolezen naar Zaïre gevlucht. MOSKOU (AFP) - Sovjetcartografen hebben twee kraters op de planeet Venus vernoemd naar de twee vrouwelijke slachtoffers van de ramp met het Amerikaanse ruimteveer Challenger. Dit heeft het Russische blad 'Sotsialistitsjeskaja Indoestrija' (Socia listische Industrie) zaterdag gemeld. De twee kraters heten voortaan 'Judith Resnik' en 'Sharon Christa McAuliffe'. CAPE CANAVERAL (AFP) - Een vaartuig van de Amerikaanse marine heeft zaterdag voor de kust van de staat Georgia een ke gel met een doorsnee van ongeveer vier meter opgevist. Deze kan een deel van de brandstoftank van het ruimteveer Challen ger zijn dat dinsdag kort na de lancering explodeerde, zo heeft de NASA meegedeeld. De oranjekleurige kegel is geborgen op ongeveer 160 km uit de kust van Georgia, op meer dan 300 km ten noorden van Cape Canaveral. Een ander schip van de marine heeft bij de berging assistentie verleend. Een vlammenstraal aan de zijkant van een van de stuwraketten heeft mogelijk een rol gespeeld in de ramp waarbij het ruimteveer Challenger dins dag ruim een minuut na de lancering explodeerde. Dit blijkt uit een voor het publiek tot nu toe onbekende film van de laatste 15 seconden van de vlucht van de shuttle. STOCKHOLM (DPA) - De Zweedse nobelprijswinnares voor de vrede, Alva Myrdal, is zaterdag op 84-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Stockholm. Ze verwierf grote bekendheid van wege haar onvermoeibare inzet voor de vrede en op sociaal ge bied. In de jaren '30 speelde ze in de sociaaldemocratische partij van Zweden een leidende rol bij de opbouw van de verzorgings staat. Ze had ook aanzienlijke invloed op het sociaalpedagogisch onderwijs. Alva Myrdal was ambassadeur van Zweden in India, Birma en Sri Lanka. Van 1962 tot 1973 leidde ze de Zweedse dele gatie naar de ontwapeningsconferentie in Genève, waar ze de enige vrouw in dit gezelschap was. In 1982 ontving ze de nobel- prijs voor de vrede. ALGIERS/BRUSSEL (AFP-BELGA) - In Algerije zijn vrijdag twee Belgen aangehouden toen ze met valse papieren probeer den drie kinderen van een gescheiden Belgisch-Algerijns echt paar het land uit te smokkelen. Het gaat om Anne-Marie Lizin, socialistisch afgevaardigde in het Europees parlement en tevens burgemeester van Hoei in de provincie Luik, en Jean-Paul Pro cureur, journalist bij de Franstalige afdeling van de Belgische omroep BRT. Ze werden aangehouden op het vliegveld van An- naba in het oosten van Algerije, in het bezit van valse papieren onder de naam Deneumortier. Daarmee wilde ze de drie kinde ren meenemen die verblijven bij familie van hun vader in Bou- merdes op 50 km van Algiers. AMSTERDAM (ANP) - H. Goeman Borgesius is zaterdag ver trokken als directeur-hoofdredacteur van het Telegraafconcern. Hij heeft de leeftijd van 61 jaar bereikt en zal gebruik maken van de regeling voor Vervroegde Uittreding (VUT). Goeman Borgesius is 28 jaar aan de Telegraaf verbonden geweest. In 1979 werd hij hoofdredacteur en in 1974 volgde zijn benoeming tot di recteur-hoofdredacteur. IJMUIDEN (ANP) - Een grote brand in het havengebied van IJ muiden heeft gisternacht een opslagplaats van houten pallets en enkele loodsen grotendeels verwoest. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De Velzense brandweer heeft bij het blussingswerk de assistentie ingeroepen van de korpsen Haarlem, Bloemendaal, Beverwijk en Heemskerk. De vlammen zee, die tot ver in de omtrek te zien was, werd aangewakkerd door de harde wind. Daardoor kon de brandweer niet voorko men dat veel percelen rond de opslagplaats aanzienlijke vuur- en rookschade opliepen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Amelsvoort van bin nenlandse zaken heeft besloten de overtollige goederen van de binnenkort op te heffen organisatie Bescherming Bevolking te schenken aan de stichting 'Help de Afghanen'. De goederen zijn bedoeld voor Afghaanse vluchtelingen die in Noord-Pakistan in kampen verblijven. Een persbericht van het ministerie van bin nenlandse zaken meldt dit. De schenking die een totale waarde heeft van circa 150.000 gulden, bestaat uit ongeveer 1.000 dekens, 10.000 BB-uniformen, 2.000 regenjekkers en 2.000 werkschoenen. VANDAAG/ Zon op: 08.16. Zon onder: 17.31. Maan op 03.19. Maan on der 11.28 MORGEN/ Zon op: 08 15. Zon onder: 17.33. Maan op. 04 48 Maan onder: 12.00. VANDAAG/ Bath 09.17-22.01 Hansweert: 08.51-21 37 Terneuzen 08 20-21 07 Vtissingen: 08 00-20.47. Wemeldinge: 09.14-22.00. MOR GEN/ Bath. 10.31-23.18. Hansweerl 10.06-22.54. Terneuzen: 09.37- 22.23. Vlissingen: 09.16-22.03. Wemeldinge: 10.24-23.14.

de Stem | 1986 | | pagina 3