erk de VS NS krijgt miljard Geteelde cantharel KNBTB- VOORZITTER: BOER MOET OMSCHAKELEN Bossche dekens stellen vragen I )esre|yd TELEFOON 06-022 9260 Chauffeur na zes weken Hongaarse cel thuis S BEZOEK UNEN VVD onderhoudt twee coalities DE STEM COMMENTAAR Fiscaal lapwerk Hand in eigen boezem Woensdrecht buitenspel MINISTERIE VAN WELZIJN, VOLKSGEZONDHEID EN CULTUUR Aktie medische specialisten op maandag 3 februari ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 ■BINNENLAND CDA-FRACTIE- LEIDER DE VRIES: PvdA vraagt naar 'handdruk' voor chirurg Klokkenberg Vezel in beton ARNHEM (ANP) - Gezien de huidige structu rele overschotproblemen in de EG-landbouw valt er absoluut niet aan te ontkomen een deel van de grond in de gemeenschap een andere bestemming te geven. 'Nu regelen euthanasie slecht voor WD' 'Schone naalden voor verslaafden' 'BEHOUDEND' ENVOORUITSTREVENDGEEN SCHELDWOORDEN BUNKERBOUW KRUISRAKKETEN Afslankmiddel gevaarlijk: uit de handel BINNENLAND Marihuana Miljoenenstrop Plasticrecycling Energ ie Vliegti uneven Het ministerie van WVC maakt bekend dat het directoraat-generaal van de Volksgezondheid (kosteloos) telefonisch bereikbaar is voor inlichtingen en klachten met betrekking tot de door de medische specialisten aangekondigde aktie. Het departement is continu dus ook 's nachts, bereikbaar. TS PAGINA 2 igen benen te staan. Als ge- olg van deze eeuwenlange itenstrijd ontstond in 1930 de erk van Malankar (300.000 elovigen) als een tussen- orm, die ook door Rome er end is. Het is het volk van de Ma- abaren dat tot de Malaba- ese ritus behoort: religieuze n ethnische grenzen vallen amen. Veel Malabaren heb- zich uit economische oodzaak de laatste tiental- en jaren vanuit Kerala in en ond Bombay gevestigd, het langrijkste bisdom van de atijnse kerk. De Malabaren, et hun bisschoppen voorop, illen echter ook in Bombay un eigen riten en kerkin- ichting houden en dus ook ~n eigen bisschop. Hiertegen erzet de Latijnse kerk zich itermate fel en weet de Ma- abarese hiërarchie met teun van hogerhand tot nu oe buiten de deur te houden, 'en bittere aanklacht hierte- en hield de Syro-Malaba- ese metropoliet en aartsbis- chop Padiyara vorig jaar voor het forum van het we- reldepicopaat en in het hol van de leeuw: de buitenge wone synode in Rome. Hij noemde de opstelling van Rome in deze zaak in strijd met het concilie. Ook andere Malabarese bisschoppen klaagden de zaak aan terwijl de Latijnse bisschoppen hun mond erover hielden. Omdat de Malabaren in en rond Bombay tegelijk een volksminderheid vormen, vertoont legt deze kerkstrijd ook steeds vaker racistische trekken, waarbij al doden zijn gevallen. Deze situatie van de katholieke kerk in In dia is derhalve heel wat zor- gerlijker dan de jubeltoon van de Osservatore Romano wil doen geloven. Of het be zoek van Johannes Paulus II daarin verandering ten goede brengt, is een goede re den dit bezoek te blijven ob serveren. leidende Amerikaanse oliegi ganten - zeer grote belangen in Angola hebben. Enkele ul tra-conservatieve congresle den hebben verklaard dat de installaties van die bedrijven „desnoods maar moeten wor den opgeblazen" als dat tot resultaat heeft dat de Russen en Cubanen uit Angola ver trekken en Jonas Savimbi het roer kan overnemen. Meer gematigde politici vinden evenwel dat steun aan Savimbi's Unita „een moedwillig zoeken naar een tweede Vietnam" en „op nieuw partij kiezen voor de verkeerde vrienden" is. Het kan Jonas Savimbi de afgelopen dagen niet zijn ontgaan dat zijn aanwezig heid in Washington aanlei ding heeft gegeven tot diep gaande meningsverschillen in het enige land dat hem en zijn overigens zeer succesvol opererende Unita op de been kan houden. nomisch gebied kunnen evenwel in het voordeel wer ken van de regerende partij. Costa Rica, dat 2,5 miljoen inwoners telt, heeft de twij felachtige eer te behoren tot de landen met de hoogste schuld per hoofd van de be volking: ongeveer 1700 dollar (ruim 4600 gulden). Maar on danks Monge's voorkeur voor buitenlandse leningen en zijn terughoudendheid als het gaat om bezuiningen, is hij erin geslaagd de inflatie in vier jaar van ongeveer hon derd procent terug te bren gen tot twaalf procent. Hij heeft ook de reputatie van zijn land als debiteur enigs zins opgevijzeld. Het dringendste probleem voor de nieuwe president wordt de noodzaak om onge veer 200 dollar (circa 550 mil joen gulden) te vinden wan neer de overeenkomsten met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereld bank in maart en juni van dit jaar aflopen. Aan leningen bij commerciële banken wor den waarschijnlijk ingrij pende economische voor waarden verbonden. Behalve een president wordt zondag ook een nieuw parlement gekozen. De volksvertegenwoordiging telt 57 zetels en wordt vrijwel ge heel beheerst door de PLN en PUSC. Op dit moment heeft de PLN 33 zetels en de PUSC 17. Een kleine linkse partij wordt vertegenwoordigd door vier parlementariërs en verder zijn er drie onafhan kelijke afgevaardigden. (RTR/ANP) T28 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Voor de instandhouding van het per sonenvervoer krijgen de Nederlandse Spoorwegen in 1986 een rijksbijdrage van 1.272 miljoen gulden, zo heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekendgemaakt. Het bedrag is vastgesteld op basis van het prijspeil van 1985, maar zal in de loop van dit jaar nog worden aange past aan de loon- en prijsontwikkeling van 1986. Volgens het ministerie is de hoogte van de rijksbij drage een uitvloeisel van een afspraak tussen het minis terie en de hoofddirectie van NS dat de prijzen van trein kaartjes dit jaar niet omhoog gaan. De opbrengst uit het personenvervoer van NS wordt in 1986 geraamd op 1.083 miljoen gulden. Behalve deze vergoeding krijgt NS ook nog een inves teringsbijdrage van 43 miljoen gulden als compensatie voor het wegvallen van de WIR-premies bij het perso nenvervoer, aldus het ministerie. DEN HAAG - Het verwijt van de VVD dat het CDA na de verkiezingen met de PvdA in zee wil gaan, is niet juist. Het omgekeerde geldt eerder. Het is uitgerekend de VVD die op gezette tijden met de PvdA probeert zaken te regelen. Die kritiek uit CDA-fractie- voorzitter Bert de Vries deze week in zijn column in CD/ Actueel, het partijblad van de christen-democraten. De Vries schrijft letterlijk: „In toenemende mate lijkt het erop dat de WD er twee coali ties op na houdt. Eén formele coalitie met het CDA: om de sociaal-economische en finan ciële problemen van ons land op te lossen. Eén informele met PvdA en D66 om - buiten het CDA om - allerlei zoge- naamde immateriële zaken te r.egelen". De Vries noemt in dat ver band het feit dat WD en PvdA verleden besloten sa men te gaan werken aan een wetsvoorstel gelijke behande ling, die discriminatie moet voorkomen. Voor het CDA ligt deze zaak gevoelig, aangezien aanvaarding van zo'n wet kan betekenen dat ook (zeer) christelijke scholen homofiele docenten niet meer kunnen weigeren of ontslaan. Ook de kwestie van de euthanasie, waarin de VVD deze week alsnog de handen vrij heeft kunnen houden en nog steeds een wettelijke rege ling op basis van een D66- voorstel wil, is de CDA-voor- man in het verkeerde keelgat geschoten. Op het moment dat De Vries zijn rubriek schreef kon hij nog niet weten dat de VVD in zijn verzet tegen het CDA deze week opnieuw een stap heeft gezet. De Vries roept de liberalen in zijn stuk nog op te stoppen met de steun aan het oppositievoorstel. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN - Binnen nu en tien jaar kan naast champig non ook cantharel op het menu staan. De tot nu toe mislukte po gingen om de cantharel bedrijfsmatig te telen lijken tot het ver leden te horen. Dat blijkt uit het proefschrift van de bioloog Gerben Straatsma, die gisteren aan de LH in Wageningen is ge promoveerd. Volgens zijn onderzoek is het gelukt om het 'mycelium' - het weefsel waaruit de paddestoelen zich ontwikkelen - onder kunstmatige omstandigheden tot groei aan te zetten. Hij ont dekte dat op een proefstation voor champignoncultuur. Net als andere paddestoelvormende schimmels is de cantha rel opgebouwd uit een ondergronds stelsel van draden (het my celium) dat de bovengrondse vruchtlichamen, de paddestoelen, vormt. Straatsma vond dat het cantharelweefsel beter begon te groeien als er extra koolzuurgas werd toegediend. Tot in de 50er jaren kon men in ons land met een tas vol can tharellen van een boswandeling naar huis terugkeren. Maar luchtverontreiniging heeft korte metten gemaakt met deze smakelijke paddestoel. Grond anders bestemmen DEN HAAG - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) uitlegt wat de scheidende hartchirurg van de Klokken berg in Breda dr. T. Wijers als 'gouden handdruk' krijgt, nu medisch centrum en chirurg hun overeenkomst hebben op gezegd. Dat blijkt uit vragen van het PvdA-Kamerlid Müller- Van Ast. Volgens verschil lende geruchten zou Wijers een bedrag van over de mil joen gulden hebben ontvan gen. De PvdA wil nu weten wat daarvan waar is, en zo ja wie dat betaalt. Zoals bekend raakten Wijers en de Klok kenberg met elkaar in een ernstig conflict, waardoor het centrum zelfs enige tijd (nage noeg) op non-actief stond. De Klokkenberg heeft verleden jaar overigens een winst van zo'n ƒ2 miljoen gemaakt, die in de reserve is bij geboekt. AKZO en HBG zijn vergevor derd met een onderzoek naar toepassing van de sterke ara- midevezel Twaron in gewa pend beton. Het onderzoek is al een paar jaar aan de gang maar is sinds kort in de eind fase beland, t Voor Nederland mag dat er niet toe leiden dat wordt overgeschakeld op tuinbouwteelten. Voorzitter drs. J.J. Schouten van de Katholieke Neder landse Boeren- en Tuinders- bond heeft dit gezegd in Arn hem. Schouten, die ook voor zitter is van het Landbouw schap, sprak tijdens een bij zondere algemene ledenverga dering ter gelegenheid van het 90-jarige bestaan van de KNBTB. Hij waarschuwde zijn leden dat produktie van snel groeiend hout, bebossing, het inschakelen.van boeren tegen vergoeding bij natuurbeheer en braakliggen van grond niet tot onderwerpen moeten blij ven die de lachlust opwekken. „De tijden zijn veranderd en hierop zullen we ons moeten instellen. Indien we zeggen: geen hout en geen dit en geen dat, dan lopen wij steeds meer in de fuik van de overproduk- tie en van sterke prijsdalin gen. Veranderingen in ons denken zijn echt nooodzake- ljjk", aldus Schouten. Dat sommige landbouwers wel wat zien in het overscha kelen op tuinbouwteelten is volgens de KNBTB-voorzitter wel begrijpelijk, omdat de teelten dicht bij het eigen pa troon liggen en er gedacht wordt dat de inkomens uit de tuinbouwteelten goed zijn. Dat laatste is volgens hem ten on rechte, terwijl de inkomens van zowel gevestigde tuinders als starters zullen dalen als de produktie groter wordt. Over heidssteun aan nieuwe tuin bouwgebieden en voor be staande tuinbouwteelten is daarom naar zijn mening on toelaatbaar. Een meerderheid van de Nederlandse bevolking is niet in staat om zijn eigen belastingformulier in te vullen. Dat is de onthullende uitkomst van een onderzoek van een Leids instituut naar ervarin gen van belastingbetalers met de inkomstenbelasting. Hetzelfde onderzoek bracht ook aan het licht dat de meeste mensen hun biljet graag zelf zouden willen invullen maar dat ze het te ingewik keld vinden, met het gevolg dat ze het karwei moeten uitbesteden aan mensen 'met verstand van zaken.' De resultaten van het onderzoek hebben de directeur-generaal van Belastingen van het minsterie van Financiën tot de uitspraak verleid 'dat het zo niet langer kan'. Een terechte conclusie. Of die er echter toe bij zal dragen dat de belastingplichtige binnen niet al te lange tijd met een vereenvoudigd belastingformulier krijgt te maken, valt alleszins te betwijfelen. Weliswaar wordt dit voorjaar een proef genomen met een vernieuwd aangiftebiljet maar direc teur-generaal Boersma heeft zich gehaast om uit te spreken dat de 'vereenvoudiging niet binnen nu en twee jaar een feit zal kun nen zijn.' Gevoegd bij het gegeven dat eerdere experimenten om tot ver simpeling van het aangifteformulier te komen er slechts toe heb ben geleid dat het formulier alsmaar ingewikkelder werd, is er voorlopig weinig reden tot juichen voor de modale belastingbeta ler. Lapwerk in de vorm van een belastingtelefoon en cursussen in het invullen van het biljet zijn op zich zeer prijzenswaardig te noemen, maar het zet niet echt zoden aan de dijk. De fiscus verlangt met recht van de belastingbetaler dat deze zonder mankeren aan al zijn niet geringe verplichtingen voldoet. Deze mag van zijn kant eisen dat hij zélf die taak op zich kan ne men. Een vereenvoudigd belastingformulier is daartoe een eerste vereiste. De belangrijkste oorzaak van het nauwelijks te bevatten belas tingformulier is echter de bijzonder ingewikkelde belastingwetge ving in dit land. Alle goede voornemens van de belastingdienst om het formulier te vereenvoudigen zullen al bij voorbaat schip breuk lijden, als de regering niet eerst het mes zet in de fiscale wetgeving. Elk nieuw aantredend kabinet neemt zich voor om èn de so ciale wetgeving te vereenvoudigen èn de belastingwetgeving doorzichtiger te maken. Tot nu toe is dat geen enkel kabinet ge lukt. Niet alleen omdat die wetgeving zo ingewikkeld is, maar vooral ook omdat kabinetten geen duidelijke fiscaal beleid voe ren. Een beleid dat verder gaat dan het - in het zicht van de stembus - om het hardst roepen om belasting- en premieverla ging. Vaak gehoorde verwijten vanuit het parlement dat langzamer hand niemand meer snapt hoe de vork in de fiscale steel steekt, zijn door Kamerfracties nooit omgezet in daden. Integendeel, on der druk van belangengroepen is het woud van regels en re geltjes alleen maar groter en ondoordringbaarder geworden. Een bijkomstig, maar niet minder belangrijk effect van dat alles is dat de belastingmoraal evenredig daalt en elke minister van Finan ciën steeds weer klaagt dat hij door mispreuk en fraude elk jaar miljarden guldens moet laten schieten. Waarbij hij er gemakshalve maar aan voorbij gaat dat de inge wikkelde wetgeving oneigenlijk gebruik en fraude in de hand werkt. Het wordt langzamerhand tijd dat kabinet en Kamer de hand eens nadrukkelijk in eigen boezem steken in plaast van te klagen over een dalende belastingmoraal. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - VVD-kop- stuk en commissaris van de Koningin in Friesland H. Wiegel heeft zijn par tij in een vandaag ver schenen interview in het 'Binnenhof flink toege sproken over de kwestie van de euthanasie. Wiegel roept de WD- fractie op de wettelijke regeling van deze zaak te laten rusten. Letterlijk zegt hij„Leg die wetge ving voorlopig terzijde. Denk er nog eens rustig over na en probeer die zaak pas over een paar jaar te regelen". Wiegel zegt dat alleen door zo te handelen de verdraagzaamheid waarop liberalen aan spraak maken betracht wordt. Uit die houding „vloeit voort dat als je al kiest voor een euthana siewet, je een regeling maakt die ook van het confessionele volksdeel aanvaardbaar moet zijn", aldus Wiegel. De commissaris waar schuwt ook voor de kwa lijke gevolgen die „het er nu doorj assen van een euthanasie" zal hebben voor de WD. Als de WD-fractie nu doorzet dan komt zij in de pu blieke opinie tegenover haar eigen ministers te staan, zo waarschuwt Wiegel. „En een partij die verdeeld is, daar schieten niet alleen de tegenstan ders gaten in, maar die jaagt ook weifelende kie zers op de vlucht", aldus Wiegel. De 39-jarige vrachtwagenchauffeur Kees van Eden uit Dordrecht is weer thuis, nadat hij ruim zes weken in Honga rije werd vastgehouden. Van Eden mocht van de Hongaarse autoriteiten het land niet verlaten omdat hij schuldig zou zijn aan het veroorzaken van een auto-ongeluk. Pas deze week kwam echter de onschuld van de chauffeur vast te staan. Gisteravond kwam hij per vliegtuig aan in Brussel vanwaar hij per auto naar zijn werkgever in Geldermalsen werd gebracht. Daar vond ook de ontmoeting met zijn vrouw Ellen zijn dochter Carlo. (18) en zijn zoon Gerlo (14) plaats. - FOTO ANP DE BILT (ANP) - Om het ri sico van AIDS en andere be smettelijke ziekten tot een mi nimum te beperken moeten drugsverslaafden gemakke lijk aan steriele injectiespui ten kunnen komen. Op zijn minst zouden apo thekers doordrongen moeten zijn van het belang van de verkoop van injectiespuiten aan verslaafden. Dat zei de di recteur-generaal van de Volksgezondheid, J. van Lon den, op een studiedag over AIDS en druggebruikers in De Bilt. Heroiiieverslaafden, die soms eikaars injectiespuiten gebruiken, vormen door die gewoonte een van de groepen met een hoog AIDS-risico, om dat AIDS onder meer door bloed wordt overgebracht. Toch is in Nederland het aandeel van de drugsverslaaf den in de totale groep AIDS- patiënten betrekkelijk gering: twee procent, tegen acht pro cent in Europa en zeventien procent in Amerika. Zowel de drugshulpverle ning als de gebruikers zelf, die zich de laatste jaren hebben verenigd in junkiebonden, moeten zich volgens Van Lon den gaan bezighouden met het tegengaan van de verdere ver spreiding van AIDS onder druggebruikers. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - „Er zijn be houdende mensen - behou dend is geen scheldwoord - die zeggen: gooi overgeleverde vormen en normen niet te snel overboord. Laten we luisteren naar die mensen. Er zijn voor uitstrevende mensen - voor uitstrevend is geen scheld woord - die zeggen: wacht niet met veranderingen tot het niet meer nodig is omdat mensen ontmoedigd hebben afge haakt. Laten we luisteren naar die mensen." Dit schrijven de 31 dekens van het bisdom Den Bosch in hun tweede brochure 'Wat ons ter harte gaat'. In de vorm van tien vragen en antwoorden ge ven de dekens aan hoe de kerk in het Bossche bisdom de toe komst tegemoet kan gaan. Waarom kerk? Om als Godsvolk bij elkaar aan te kloppen, als mensen die op de zelfde lijn zitten. Kerk, wie? Niemand bestrijdt, zeggen de dekens, dat in de kerk ieder van evenveel waarde is. De spanningen beginnen als be langen botsen. Daar is men in de kerk bang van en waarom eigenlijk. „Mensen met ver schillende verantwoordelijk heden mogen elkaar toch rus tig ter verantwoording roe pen", houden de dekens vol, „want dat is niet hetzelfde als afwijzen." Daarom is iedereen die zich aangesproken weet, kerk. Kerk, hoe? Samen. Wat de kerk echt waard is, zal blijken in de mate waarin kerkleden elkaar vinden. Persoonlijke verantwoordelijkheid kan niemand worden ontnomen, maar desondanks geldt: in je eentje red je het niet. Kerk, waarin? Niet op een eiland, maar in de hedendaagse we reld. En kerk als geloofsleer- lingen; van hoog tot laag leer lingen, geen meesters. „Ook mensen die leiding geven, kunnen leren van het verle den; dat ze zich bijvoorbeeld dienen te onthouden van al te voorbarige uitspraken, want niet alles wat ze zeggen, draagt het waarmerk van Christus. Het gaat niet aan, zeggen de dekens, dat iedereen 'het zelf maar moet uitzoeken in het geloof'. Zo'n privatisering is het begin van het einde. Een kerkorde is goed, maar besef dat geen enkele wet eens en voorgoed alleenzaligmakend is, dat niet alle wetten en re gels opnieuw hoeden te wor den uitgevonden en dat het beter is jezelf in de gaten te houden dan erop te hameren dat anderen zich niet aan de wetten houden. Saamhorigheid is een zegen, eenvormigheid de dood in de pot en de kerk. Laat er rustig verschillen zijn in kerkorde en liturgie, in sociale en politieke betrokkenheid, als men maar solidair blijft met elkaar. De Bossche dekens accepte ren een volstrekt gelijke plaats voor de vrouw, al is het in de kerk toch nog wennen op dat punt. En, zeggen ze ten slotte, kerk en geloof houden geen stand zonder steun van een dragende plaatselijke ge meenschap: daar moet het ook gebeuren. WOENSDRECHT - Het gemeentebestuur van Woensdrecht is teleurgesteld omdat het niets heeft te vertellen bij de bouw van vitale onderdelen voor de kruisraketten op de vliegbasis. Weliswaar besloot de Woensdrechtse gemeenteraad in de cember 85 mee te werken aan de plaatsing van de kruisraketten, maar voor de ministers De Ruiter van Defensie en Winsemius van Ruimtelijke Ordening is dat niet voldoende waarborg voor een tijdige afwikkeling van de procedures rond de bouwver gunningen. Daarom willen ze via een Koninklijk Besluit haast maken met de bouw en aanleg van de door de NAVO gefinancierde 'operatieve site', waarmee het gemeentebestuur van Woens drecht en belanghebbende burgers buitenspel worden gezet. De bewindslieden beroepen zich daarbij op een advies van de Rijks Planologische Commissie. Het gaat hier om een derde van de totale voorzieningen voor een raketbasis, die er nu zonder bouwvergunning van B en W van Woensdrecht kunnen komen. Daaronder vallen raketbun kers, een commandopost, wapen- en brandstofarsenalen en de aanleg van wegen, kabels en riolering. De gemeente Woens drecht loopt hierdoor naar schatting zo'n miljoen gulden aan bouwleges mis. Volgende week vrijdag maakt de Woensdrechtse gemeente raad uit of een AROB-beroep wordt aangespannen tegen het Koninklijk Besluit, dat op 20 januari door koningin Beatrix in Bombay is getekend. B en W van Woensdrecht hebben juridisch advies gevraagd over de mogelijkheden daartoe en de kans van slagen. UTRECHT (ANP) - Het af slankmiddel Compositum S 212, dat bij drogisterijen en re formhuizen te koop is, kan hartkloppingen, verhoogde bloeddruk, duizeligheid en slapeloosheid veroorzaken. Het middel wordt daarom uit de markt genomen. Gebruikers wordt aangera den de druppels niet meer in te nemen. Bij onderzoek is geble ken dat het middel de stof nor- pseudo-ephedrine hydrochlo ride bevat. -A j/ w Wat gebeurt er als ik maan dagmorgen de polikliniek bin nenwandel? „U bent geen spoedgeval", zal er gezegd worden. „Maar ik heb wel klachten", zeg ik dan. Deze operatie van de specialis ten is een schande. Ik zal tegen de dame achter de computer zeggen: „Ik ben op zoek naar de drie procent van de specialisten die mij wel wil helpen". „Ik krijg steeds aanvallen, zus ter. Aanvallen van woede. Zeg tegen de dokter dat hij onmid dellijk een einde maakt aan zijn lange weekend". Kijk, specialisten zijn we alle maal. Ieder pp zijn eigen ge bied. Zij in het ziekenhuis, wij ergens anders. Maar zij zijn niet specialer dan wij. Willem van Hanegem was een specialist in kromme ballen. Die komen nu terug en keren zich tegen hem. Het bestuui van Feijenoord is specialist in kromme redeneringen en zei hem op straat. Het programma Pisa gaat ver dwijnen. Spaan en Vermee- gen, specialisten in de lolbroe kerij, hopen nu De Gewone Man te vinden bij Veronica Over en Out. Een prettig weekend. Kijk ui buiten, want het is schraal. Ah er maandag een rekening var het ziekenhuis in de bus valt niet betalen! U behandelt al leen spoedgevallen. MERIJT* DE gemeentepolitie Haarlem mermeer heeft een partij van 1.500 kilo marihuana onder schept met een straathandels waarde van vier miljoen gul den. De partij werd, na een anonieme tip, gevonden in een boerderij in de omgeving van Haarlemmermeer. OM een dreigende miljoenen- strop te voorkomen stappen de Nederlandse Spoorwegen naar de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege van ons land moet beslissen of de spoorwe gen met terugwerkende kracht tot 1983 onroerend- goedbelasting moet betalen voor de 375 stations die NS be zit. Als NS aan het kortste eind trekt zal het bedrijf als nog enkele miljoenen aan ach terstallige belasting moeten betalen. Firma Esdex wil in Twente beginnen met de bouw van de eerste fabriek in Nederland voor de verwerking van plas tic dat in huisvuil en indu strieel afval zit. Het is de be doeling dat de installatie jaar lijks 5000 ton plastic uit Twente en van buiten deze re gio zo behandelt dat het als grondstof voor de kunstofin- dustrie kan dienen. NEDERLAND heeft vorig jaar ter waarde van 54,7 miljard gulden aan energiedragers (aardgas, kolen en dergelijke) en energieprodukten (produk- ten die uit energiedragers af komstig zijn) uitgevoerd en voor een bedrag van 49,6 mil jard gulden ingevoerd. De ex port nam ten opzichte van 1984 toe met zes procent, de invoer met een procent. DE drastische daling van de prijzen van ruwe olie zal op korte termijn zeker niet tot uiting komen in de vliegtarie- ven. De verlaging van de olie prijs is zo recent dat het nu nog veel te vroeg is om te zeg gen of het om een incident of een trend gaat. (ADVERTENTIE) Met het openstellen van bovengenoemd telefoonnummer wil het ministerie op geen enkele wijze het werk van de huisarts doorkruisen.

de Stem | 1986 | | pagina 3