UITBLAZEN Ritenstrijd belaagt Indiase kerk Angolese rebellenleider warm onthaald in de VS Costa Rica naar stembus even..i NS kr KNBT, D< PAUS JOHANNES PAULUS II BEGINT VANDAAG TIENDAAGS BEZOEK Ij AMERIKAANSE CONSERVATIEVEN WILLEN SAVIMBI STEUNEN DE RTE1V Fiscaal la Hand in e Carnavals- krant (2) VERHOUDING MET NICARAGUA GESPANNEN PvdA vra naar 'handdru voor chir Klokken! ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 ■ACHTERGROND 'V V ZATERDAG 1 WIM KOCK E redactie van de [Oosterhoutse carna- valscourant 'De Kie- lekiel' van 1908 noemde zich 'Pappers en Pooiers'. Daar keek ik aanvankelijk nogal van op. Van de tweede naam vooral, maar het Bargoens Woorden boek bood de oplossing. Rond 1900 was het werkwoord pooien als plat Nederlands voor schransen nog in zwang. De re dactie noemde zich dus eigen lijk Drinkers en Schransers. Dat ze zich in het colophon van het bargoens bedienden bete kende gelukkig niet dat ze ook de ellenlange artikelen in dia- lekt schreven. Ik zou er nooit doorheen gekomen zijn want de carnavalskranten zagen eruit als alle kranten in die tijd. Strakke kolommen stijf van de kleine zwarte lettertjes, nergens een stukje wit waarop het lezer soog even kon rusten, weinig koppen, geen illustraties. Het zijn kommervolle arti kelen waarmee de wisselende redacties (Kobussie in 1910 en 1911; Peer van Peeren in 1912) de voorpagina's plus nog een deel van pagina 2 vullen. Scherpe aanvallen op klappeien en farizeeërs en veel treurigheid over de plaatselijke tweedracht die de vastenavondviering be dreigt. Oproepen aan de jeugd om niet naar de grote stad, die veel te dicht in de buurt ügt, te gaan en herhaalde veroordelin gen van vastenavondvierders die, na zich vol te hebben gego ten, straat en café onveilig ma ken. Vooral Kobussie trekt in de krant van 1910 van leer tegen over de huichelaars die zich aan de carnavalsviering onttrekken, maar wel ogen te kort komen bij het registreren van 'misstan den', om er daarna - 'ter ver heffing van zichzelf, meent Kobussie - schande van te spreken. Kobussie: „Verhef U echter maar niet, gij vijanden der carnavalspret, want indien uw boezem zich opende, indien uw gelaat het kenmerk zou kunnen zijn van datgene wat in uw bekrompen hart omging, van schaamte zoudt ge ineen kruipen, maskeren zoudt gij U het hele jaar door, om Uwe vlekken te verbergen." Tussen de regels lezend is het duidelijk dat in de jaren 10 kerk en elite en waarschijnlijk ook het stadsbestuur de carna valsviering de rug heeft toege keerd (in 1914 werd de open bare viering van carnaval in Oosterhout verboden door ge neraal Terwisga, commandant van het gemobiliseerde veldle ger). De vastenavondviering, die blijkbaar twee dagen duurde - maandag en dinsdag - was verloederd. De carnavals- kranten voerden op het eerste gezicht een wanhopige strijd te gen de ondergang, maar werk ten er, denk ik, tegelijkertijd aan mee door stadgenoten en verenigingen van aanzien, die hen (blijkbaar) niet welgevallig waren, genadeloos op de korrel te nemen in fantasie-adverten ties. Nog een paar voorbeel den: VERLOREN: Een damespanta lon mei puntjes, bij verstoring vergeten. Terug te bezorgen bij Mej. de Noor Rusterd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllii Janus van Leezen vraagt een ge letterd persoon, die hem bedui den kan wat zijn tietels eigentlijk beteekenen, omdat hij denkt dat ie verneukt is. Geheimhouding verzekerd. Zo maak je van tweedracht niet opnieuw de eendracht van vroeger. Het wés ooit anders ge weest. In De Echte Oosterbos- sche Kielekiel van 1912 blikt re dacteur Peer van Peeren wee moedig terug naar vervlogen Vastenavonden: „O tijd van vroeger, waar zijt gij gebleven, dat men met car naval, die prachtige optochten kon aanschouwen, allerlei aar dige tafreelen, muziek, ja wat nog meer." Die prachtige car navals heeft Peer van Peeren niet van horen zeggen. Hij heeft ze zelf meegemaakt, bijvoor beeld in de 'onze oude Harmo niezaal op de Markt': „Menige carnaval heb ik daar zitten kijken Heele scha ren gemaskerden, alles door een, rijk en arm, oud en jong vol pleizier. Niet denkende aan afgunst en jaloezie. Niet den kende aan rang of stand. Neen, gij Oosterbosschenaren, met af schuw, moet ik tegenwoordig onze pret zien vernietigen. En waardoor? Alleen door het ver lies onzer eendracht." Gemaskerd lopen mocht in 1910 niet meer in Oosterhout. Dat blijkt uit een vetgedrukte mededeling in de Kielekiel van dat jaar: 'Zij die zich dit jaar van een masker willen voor zien, zullen genoodzaakt zijn hiervoor naar Breda te gaan, daar het hier ten strengste ver boden is.' Hoe er nu precies carnaval werd gevierd, valt uit de kran ten niet op te maken. Er staan geen programma's in, ook geen serieuze advertenties van zaal houders die bals organiseren. Van een prins is nergens spra ke. Van een optocht evenmin. Alles wat de lezer over de car navalsviering zelf van rond de eeuwwisseling gewaar wordt is het hierboven gegeven citaat van Peer van Peeren in de krant van 1912 en dat is zo weemoe dig getoonzet dat het geen twij fel lijdt of hij beschrijft een car naval van voor hem ook al heel wat jaren terug. Van vóór 1900 op z'n minst schat ik. Wat de treurnis in de carna valskranten van de jaren '10 wel bevestigt is het vermoeden dat ook de vastenavondviering onderhevig is aan golfbewegin gen, dat het tij zelfs snel kan keren. Pessimisten zien ook nu weer een kentering aankomen, wijzend op de nog altijd in om vang groeiende uittocht van de krokusvakantie. In elk geval blijven de tegenwoordige afval ligen niet meer thuis om te klappeien en te huichelen. (Slot). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b v. Directie drs. J H M Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 tVjB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883 Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres Postbus 23, 4900 AA Oosterhout Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen?, 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bi) automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 R Ank rplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 PAGINA 2 Door Jan Boutomans VANDAAG arriveert paus Johannes Paulus II op het vliegveld van New Delhi voor een be zoek van tien dagen aan India. Het wordt de ne genentwintigste buiten landse reis van de paus aan een sub-continent met 750 miljoen inwo ners, waarvan er 11,7 miljoen rooms-katho- liek zijn. Een overladen programma behoort inmiddels tot het ge wone patroon van zijn bezoe ken. De 66-jarige paus zal de komende tien dagen 20.000 km. afleggen, dertig redevoe ringen houden en voorgaan in elf plechtige eucharistie vieringen. De paus bezoekt onder meer het huis van moeder Teresa in de sloppen van Calcutta en hij zal een krans leggen bij het 'Raj Ghat', het monument ter ere van Mahatma Gandhi in New Delhi. India is een land, doortrok ken van religie, maar tegelijk een ethnische, culturele én religieuze lappendeken. Er zijn hindoes, mohammeda nen, sikhs, boeddhisten en christenen en daarnaast nog talloze grotere en kleinere sekten van deze hoofdgods diensten. Dat er uit de hoek van vooral de laatste, vaak fanatieke groeperingen ge protesteerd wordt tegen het bezoek, met inbegrip van dreigementen, mag geen ver wondering wekken. De vei ligheidsmaatregelen liegen er dan ook niet om. De 'Osservatore Romano', de officiële krant van het Va- ticaan, spreekt op een jubel achtige toon over de Indiase kerk, die een zeldzame dyna miek wordt toegedicht. „De kerk van India leeft en is sterk gericht op de toekomst. Het bezoek van de paus moet 3?» '*4 Een fundamentalistische hindoe in New Delhi met protestbord tegen het pausbezoek. Op de tekening slaat een katholiek een landkaart van India aan diggelen. De fundamentalisten verwijten de kerk het land te verdelen. - fotoap voor de Indiase katholieken een aanmoediging zijn op de ingeslagen weg voort te gaan", zegt de krant in een voorbeschouwing. In het be langrijkste bisdom Bombay met bijna 600.000 katholieken (van de ruim 13 miljoen in woners) gaat 85% elke zondag naar de kerk. Hoewel in In dia nog ongeveer 1000 buiten landse missionarissen werk zaam zijn, neemt het aantal religieuze roepingen dermate toe dat Idiase priesters en re ligieuzen al uitgaan naar Afrika en Latijns-Amerika. De Osservatore belicht de situatie echter tamelijk een zijdig. In de kleine katholieke gemeenschap acht niet ieder een het pauselijke bezoek een goede zaak. Als religieuze minderheid behoren heel veel katholieken in India ook bepaald niet tot de gegoede klasse. Integendeel, velen van hen leven in grote ar moede. Getuigt het dan van verantwoordelijkheidszin om die armen het pausbezoek te laten bekostigen Deze kwestie heeft verdeeldheid gebracht. „Dit straatarme land kan zich helemaal geen met pracht en praal omgeven pausbezoek veroorloven", meent de 38-jarige Eugene Culas van de bond van vis sers in de deelstaat Kerala. Veel leden van zijn bond zijn katholiek. Hij zegt dat de priesters in Kerala een vaste feodale greep hebben op het vissersbedrijf en dat ze hem hebben uitgemaakt voor communist en atheïst zodat zijn protesten tegen het be zoek verdacht zullen overko men. „De mensen zijn door een legertje kerkdienaren emotioneel zo opgejut dat elk beroep op de rede zonder re sultaat blijft; het is pure hys terie wat hier gebeurt", aldus deze vakbondsman die het bezoek niet een bijdrage aan het belang van het volk acht. Je zou aan de uitlatingen van Culas nog schouderop halend voorbij kunnen gaan omdat zijn blik als vak bondsman eenzijdig op het materiële is. Maar er blijken in de katholieke gemeen schap van Kerala al veel lan ger spanningen te heersen. De inzet voor de arme vissers ontmoet gelijksoortige weer standen als de bevrijdings theologie in Latijns-Ameri- ka. De 55-jarige religieuze zuster Philomene Marie is bijvoorbeeld erg bang dat de conservatieve geestelijken veel zijde gaan spinnen bij het pausbezoek. Zij werkt onder de arme vissers van Kerala, 100.000 in getal en van hen zijn nog eens 600.000 mensen afhankelijk. In 1984 hield zij met 30 priesters, nonnen en leken 23 dagen lang een hongerstaking om de aandacht te vestigen op de uitzichtloze situatie van de meeste vissers en hun gezin nen. Dat baarde onder katho lieken veel opzien en de kerk heeft er zich hevig tegen ver zet. De katholieke kerk heeft zich nooit veel gelegen laten liggen aan de materiële be langen van de vissers, hoewel die onder de armoedegrens leven, luidt de verklaring. Pastoor Sylvester Morais in het dorp Poonthura, waar 10.000 vissers het hoofd boven water trachten te houden, bevestigt het verwijt vanuit een andere invalshoek. Hij woont zelf te midden van schamele vissershutten in een twee verdiepingen tel lend stenen huis en gaat ge kleed in een soutane van wit zijde. Hij meent dat katho lieke onrustzaaiers de vissers hebben opgestookt door ze te helpen een vakbond op te richten en coöperaties te vor men. In Poonthura werd vo rig jaar 110.000 ingezameld voor de kerk, terwijl de meeste parochianen onder voed zijn en niet kunnen le zen of schrijven. De mede werkers van de kerk zamelen nu per gezin 10 roepies in voor het pausbezoek. Dat is een gemiddeld dagloon van een visser, anders gezegd: het bezoek van de paus aan Ke rala kost menig gezin een dag honger lijden. Uit vrije wil zullen mensen ook honger lijden door de paus te gaan zien en daardoor hun dag loon en dus eten te missen. Deze mensen willen graag de paus zien, maar zouden wel licht toch tegen zichzelf in bescherming moeten worden genomen, want ook voor hun kinderen betekent de dag pausbezoek met honger naar bed. Tegen deze achtergrond krijgen de uitspraken van vakbondsman Culas een wrange inhoud. In de katholieke kerk van India leven nog andere span ningen. Er is in feite een kerkstrijd gaande die tege lijk racistische trekjes ver toont. Op de buitengewone bisschoppensynode eind 1985 in Rome klaagden Indiase bisschoppen hierover hun nood. In India heeft de kerk van de Malabarese ritus de oudste rechten. Tot de zes tiende eeuw was ze de enige katholieke kerk en volgens de overlevering is ze gesticht door de heilige Thomas, beter bekend als de ongelovige Thomas. Deze kerk heet offi cieel ook 'de Apostolische kerk van India' en heeft eigen liturgische riten en ge bruiken, eigen bisschoppen, enz. en telt ongeveer 3 mil joen gelovigen. Na de zes tiende eeuw komen met de Portugese veroveraars ook de missionarissen en brengen de Latijnse kerk in India die met ongeveer 8 miljoen leden de grootste is geworden. De Latijnse kerk vond dat de Malabaren tot de latijnse ri tus moesten overgaan. De ri tenstrijd om het alleenrecht is nooit geluwd en pas in 1923 stond Rome de Malabarese kerk officieel toe geheel op eigen benen te staan. Als ge volg van deze eeuwenlange ritenstrijd ontstond in 1930 de kerk van Malankar (300.000 gelovigen) als een tussen vorm, die ook door Rome er kend is. Het is het volk van de Ma labaren dat tot de Malaba rese ritus behoort: religieuze en ethnische grenzen vallen samen. Veel Malabaren heb ben zich uit economische noodzaak de laatste tiental len jaren vanuit Kerala in en rond Bombay gevestigd, het belangrijkste bisdom van de Latijnse kerk. De Malabaren, met hun bisschoppen voorop, willen echter ook in Bombay hun eigen riten en kerkin richting houden en dus ook een eigen bisschop. Hiertegen verzet de Latijnse kerk zich uitermate fel en weet de Ma labarese hiërarchie met steun van hogerhand tot nu toe buiten de deur te houden. Een bittere aanklacht hierte gen hield de Syro-Malaba- rese metropoliet en aartsbis schop Padiyara vorig jaar voor het forum van het we- reldepicopaat en in het hol van de leeuw: de buitenge wone synode in Rome. Hij noemde de opstelling van Rome in deze zaak in strijd met het concilie. Ook andere Malabarese bisschoppen klaagden de zaak aan terwijl de Latijnse bisschoppen hun mond erover hielden. Omdat de Malabaren in en rond Bombay tegelijk een volksminderheid vormen, vertoont legt deze kerkstrijd ook steeds vaker racistische trekken, waarbij al doden zijn gevallen. Deze situatie van de katholieke kerk in In dia is derhalve heel wat zor- gerlijker dan de jubeltoon van de Osservatore Romano wil doen geloven. Of het be zoek van Johannes Paulus II daarin verandering ten goede brengt, is een goede re den dit bezoek te blijven ob serveren. Door Jo Wijnen TIENTALLEN conser- vatieve Amerikaanse politici hebben de Ango lese rebellenleider Jonas Savimbi de afgelopen dagen een allerharte lijkst onthaal in de Ver enigde Staten bereid. De rebellenleider werd bo vendien uiterst vriende lijk ontvangen door pre sident Reagan die hem, in tegenstelling tot me nig congreslid, evenwel niet openlijke financiële steun in het vooruitzicht stelde. Het bezoek van Unita-lei- der Savimbi aan de VS mag op z'n minst als omstreden worden gekwalificeerd. Zijn politieke kredietwaardigheid staat zeer ter discussie, vooral omdat hij in de Ver enigde Staten wordt gezien als een soort agent van Zuid- Afrika, een land waarmee Savimbi warme betrekkin gen onderhoudt. Zonder de directe militaire hulp van Zuid-Afrika zou Savimbi waarschijnlijk al lang van het Angolese strijdtoneel zijn verdwenen. De Unita controleert op dit ogenblik een niet gering deel van het zuid-oosten van An gola, de zeer nadrukkelijke aanwezigheid van 1200 Rus sische adviseurs en 35.000 Cu baanse huurlingen in dat land ten spijt. Savimbi's pleitbezorger in Amerika is de republikeinse afgevaardigde Matt Silj an der uit Michigan. Silj ander wil Savimbi openlijk van Amerikaanse steun voorzien en denkt aan een bedrag van 27 miljoen dollar. Met dat geld zou Savimbi het huidige Reagan ontvangt Jonas Savimbi. MPLA-regime ten val kun nen brengen of ten minste naar de conferentietafel kunnen dwingen. De ultra-conservatieve af gevaardigde vindt echter de democratische afgevaardigde Matt McHugh uit New York op zijn weg. Die heeft, na mens 100 andere congresle den, een zeer bezorgde brief naar president Reagan ge zonden, waarin staat dat „de VS niet direct in de Angolese burgeroorlog betrokken mo gen. worden." Bovendien vindt de New Yorkse afge vaardigde dat Amerikaanse steun aan Savimbi betekent dat „de VS worden verbon den met het huidige regime in Zuid-Afrika." Tegenstanders van Sa vimbi zijn er bovendien van overtuigd dat miljoenensteun van Amerika de zich nu al tien jaar voortslepende bur geroorlog in de voormalige Portugese kolonie Angola al leen nog maar zal verhevi gen. Het Pentagon en de CIA hebben zich intussen al voor steun aan Savimbi ver klaard, maar het Ameri kaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken voelt er daarentegen niets voor de re bellenleider de helpende hand te bieden. De zaken worden nog be moeilijkt door het feit dat Gulf Oil en Chevron - twee leidende Amerikaanse oliegi ganten - zeer grote belangen in Angola hebben. Enkele ul tra-conservatieve congresle den hebben verklaard dat de installaties van die bedrijven „desnoods maar moeten wor den opgeblazen" als dat tot resultaat heeft dat de Russen en Cubanen uit Angola ver trekken en Jonas Savimbi het roer kan overnemen. Meer gematigde politici vinden evenwel dat steun aan Savimbi's Unita „een moedwillig zoeken naar een tweede Vietnam" en „op nieuw partij kiezen voor de verkeerde vrienden" is. Het kan Jonas Savimbi de afgelopen dagen niet zijn ontgaan dat zijn aanwezig heid in Washington aanlei ding heeft gegeven tot diep gaande meningsverschillen in het enige land dat hem en zijn overigens zeer succesvol opererende Unita op de been kan houden. GROTE ideologische meningsverschillen be staan er niet tussen de twee belangrijkste kan didaten voor de presi dentsverkiezingen, die zondag in het Middena- merikaanse land Costa Rica worden gehouden. De strijd om de opvol ging van de huidige pre sident Luis Alberto Monge is dan ook meer een puur gevecht om de macht dan een botsing tussen politieke denk beelden. De grote kanshebbers zijn Oscar Arias, kandidaat voor de regerende sociaal-demo cratische partij PLN, en Ra fael Calderon Fournier van de christen-democratische partij PUSC. Al bijna veertig jaar wisselen de PLN en de oppositie van christen-demo craten elkaar af bij het uitoe fenen van de macht. In totaal dingen zes partijen naar het presidentschap, maar alleen Arias en Calderon worden beschouwd als serieuze kans hebbers. Beide kandidaten zijn eensgezind in hun afkeer van het Sandinistische bewind in het buurland Nicaragua, dat zij schuldig achten aan het oplopen van de spanning langs de grens tussen de twee landen. Volgens hen heeft Managua de incidenten uit gelokt, die zich de afgelopen weken voordeden in het grensgebied waar de anti- Sandinistische opstandelin- gen (Contra's) zich ophouden. Na enkele maanden van re latieve rust zijn de laatste weken weer talloze kogels, granaten en krachtige diplo matieke boodschappen over de grens uitgewisseld. Ondanks de spanning in het grensgebied met Nicara gua blijft het neutrale Costa Rica voor Middenameri- kaanse begrippen een oase van rust. De verwachting is dan ook niet dat de komende president zijn land, dat geen leger heeft, gaat herbewape nen of meer bescherming zal vragen van de Verenigde Staten. Toch zou PUSC-kan- didaat Calderon zijn twijfels hebben over de politiek van neutraliteit en geneigd zijn een positiever houding te genover Washington in te ne men dan Arias. Costa Rica schafte in 1949 zijn leger af en sindsdien moet een paramilitaire Bur gerwacht van 9.000 man de grenzen bewaken. Het Witte Huis, dat zegt bevreesd te zijn voor verspreiding van het communisme in Cen- traal-Amerika en de anti- Sandinistische rebellen steun heeft verleend, laat er weinig onduidelijkheid over bestaan dat het deze slecht uitgeruste Burgerwacht wil versterken. De VS zouden graag geza menlijke oefeningen houden in het grensgebied, zoals reeds in Honduras gebeurt. In het verleden hebben Ame rikaanse elite-troepen al le den van de Burgerwacht op geleid. President Monge wist zich te houden aan de in 1983 af gelegde neutraliteitsverkla- ring, maar dit kon de toene ming van rechtse gevoelens in zijn land niet onderdruk ken. Zo werd een groep vre- desdemonstranten, die een voettocht maakte door de re gio, enkele weken geleden op gewelddadige wijze ont haald. De vredesdemon- stranten, die werden gezien als linkse oproerkraaiers, zijn op straat met stenen be kogeld en moesten snel het land verlaten. De neutrale houding van Costa Rica is een zuiver mili taire neutraliteit en geen po litieke, zo bracht een Euro pese diplomaat het onder woorden. Het land kan zijn reputatie als het Zwitserland van Midden-Amerika dan ook nauwelijks meer waar maken. Al zou Caldero gevoeliger zijn voor Amerikaanse in vloed, de verschillen tussen hem en Arias blijven gering. Daardoor kunnen persoon lijke eigenschappen van doorslaggevende betekenis zijn voor het resultaat van de verkiezingen. De 44-jarige Arias is een intellectuele econoom, die al eens minister van Economi sche Zaken is geweest. Zijn benoeming tot presidents kandidaat stuitte binnen zijn partij op verzet van oudere politici. De partij wilde met Arias echter een jonger beeld van zichzelf scheppen. Calde ron (37) is jurist en de zoon van een ex-president. Hij heeft eerder een minister spost op Buitenlandse Zaken gehad. Calderon werd bij de verkiezingen van 1982 ver slagen door Monge. De verkiezingscampagne werd vooral beheerst door de enorme schuld van het rede lijk welvarende Costa Rica en een fraudeschandaal. Deze fraude deed het meeste stof opwaaien. Het gaat om drie miljoen dollar (ruim 8 miljoen gulden) en de zaak heeft te maken met het na tionale noodfonds. Het poli- tie-onderzoek strekt zich zelfs uit tot vice-president Armando Arauz. Deze af faire gaat de PLN volgens schattingen 100.000 stemmen kosten. Op een electoraat van 1,5 miljoen Costaricanen is dat een fors aantal. De pretaties van de ver trekkende president op eco nomisch gebied kunnen evenwel in het voordeel wer ken van de regerende partij. Costa Rica, dat 2,5 miljoen inwoners telt, heeft de twij felachtige eer te behoren tot de landen met de hoogste schuld per hoofd van de be volking: ongeveer 1700 dollar (ruim 4600 gulden). Maar on danks Monge's voorkeur voor buitenlandse leningen en zijn terughoudendheid als het gaat om bezuiningen, is hij erin geslaagd de inflatie in vier jaar van ongeveer hon derd procent terug te bren gen tot twaalf procent. Hij heeft ook de reputatie van zijn land als debiteur enigs zins opgevijzeld. Het dringendste probleem voor de nieuwe president wordt de noodzaak om onge veer 200 dollar (circa 550 mil joen gulden) te vinden wan neer de overeenkomsten met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereld bank in maart en juni van dit jaar aflopen. Aan leningen bij commerciële banken wor den waarschijnlijk ingrij pende economische voor waarden verbonden. Behalve een president wordt zondag ook een nieuw parlement gekozen. De volksvertegenwoordiging telt 57 zetels en wordt vrijwel ge heel beheerst door de PLN en PUSC. Op dit moment heeft de PLN 33 zetels en de PUSC 17. Een kleine linkse partij wordt vertegenwoordigd door vier parlementariërs en verder zijn er drie onafhan kelijke afgevaardigden. (RTR/ANP) UTRECHT (ANPl sonenvervoer kril een rijksbijdrage ministerie van Ve Het bedrag is v 1985, maar zal in past aan de loon- Volgens het m drage een uitvloe terie en de hoofde kaartjes dit jaar personenvervoer miljoen gulden. Behalve deze v< teringsbij drage v voor het wegvallt nenvervoer, aldus DEN HAAG - De Pv tie in de Tweede K dat staatssecretaris Reijden (Volksge uitlegt wat de si hartchirurg van de berg in Breda dr. T. 1 'gouden handdruk' 1 medisch centrum ei hun overeenkomst h< gezegd. Dat blijkt uit vri het PvdA-Kamerlid Van Ast. Volgens lende geruchten zo een bedrag van ove joen gulden hebben gen. De PvdA wil nu v daarvan waar is, en dat betaalt. Zoals raakten Wijers en kenberg met elkaa ernstig conflict, waa centrum zelfs enige t noeg) op non-actief Klokkenberg heeft jaar overigens een v zo'n ƒ2 miljoen gem in de reserve is bij gé Vezel in beton AKZO en HBG zijn derd met een onderz toepassing van de st< midevezel Twaron i pend beton. Het ond al een paar jaar aan maar is sinds kort in fase beland, t Een meerderheid van om zijn eigen belastinc uitkomst van een onde gen van belastingbete onderzoek bracht ook biljet graag zelf zoudei keld vinden, met het g aan mensen 'met vers De resultaten van h< van Belastingen van h verleid 'dat het zo niet er echter toe bij zal d al te lange tijd met eei maken, valt alleszins t een proef genomen m teur-generaal Boersm de 'vereenvoudiging n nen zijn.' Gevoegd bij het gec simpeling van het aan ben geleid dat het fo voorlopig weinig reder Ier. Lapwerk in de vor in het invullen van he noemen, maar het zet De fiscus verlangt r zonder mankeren aan Deze mag van zijn kar men. Een vereenvoudi vereiste. De belangrijkste oorz tingformulier is echter ving in dit land. Alle om het formulier te ve breuk lijden, als de re wetgeving. Elk nieuw aantrede ciale wetgeving te v doorzichtiger te make lukt. Niet alleen omd vooral ook omdat kat ren. Een beleid dat v stembus - om het ha ging. Vaak gehoorde ven hand niemand meer s zijn door Kamerfractie der druk van belange geitjes alleen maar gre bijkomstig, maar niet r de belastingmoraal e\ ciën steeds weer klaa miljarden guldens moe Waarbij hij er gema wikkelde wetgeving c werkt. Het wordt lanc hand eens nadrukkeli klagen over een dalen VERENIGDE STATEN t-Atlantische Oceaan 'Jltexico: MEXICO Caribische GUATEMALA* :EL SALVADOR^ NICARAGUA VENEZUELA COLOMBIA i'Oceaan. BRAZILIË

de Stem | 1986 | | pagina 2