Heroptreden Johan de Vlieger Corrie Dekker een laatbloeier Krappe zege Breskens op IJzendijke Springconcours in manege Magrette PUPILLEN VAN PFROMMER DOEN GREEP NAAR DE MACHT: 2ATERDAG 1 FEBRUAR11986 TiF.&n>VM<znoï£ T14 PAGINA SPORT 3 IN TRIMLOOP GROEDE-OOSTBURG-GROEDE ASSEN - Leen Pfrommer moet even naden ken als hij in de historie van het Neder landse schaatsen wat Gerard Kemkers en Leo Visser betreft een vergelijking wil ma ken. Van Dorssen en Simonse naar NK judo Toernooi Landau in Axel DERDE WEDSTRIJD INDOOR-VLAANDEREN Van Quekelberghe is goed op dreef Titelstrijd badminton Kruiningen Terneuzense Boys wacht krachtproef TERNEUZENSE PRESENT IN GROEDE-OOSTBURG-GROEDE Van onze atletiekmedewerker GROEDE - Vier jaar geleden werd West-Zeeuwsch-Vlaan- deren een trimloop rijker. Met de ingebruikname van de weg Groede-Oostburg ontsproot in Oostburg het idee om die offi ciële opening over te laten aan de prestatielopers. Het initia tief werd overgenomen door de atletiekvereniging De Wie lingen, die door het succes de loop dit jaar voor het eerst als wedstrijd op de kalender heeft staan. Zaterdag 1 februari dus de klassieker Groede-Oost- burg-Groede. Ondanks de concurrentie van de midwintermarathon in Apeldoorn, waar naast de ma rathon ook nog een groot aan tal andere afstanden kan wor den gelopen, komt er toch een aantal bekende namen naar 'De Groe'. Onder meer Johan de Vlieger, die al meerdere ke ren present was en na een hardnekkige dijbeenblessure, opgelopen tijdens een auto ongeval een paar maanden ge leden, nu aan een heroptreden toe is. Het gemis aan wed strijdritme zal hem ongetwij feld parten spelen en er zijn genoeg kapers op de kust. Ge rard Bras vertrouwde ons tij dens de Braakmancross toe dat hij tussen Oostbrug en Groede wil vlammen. Piet Westerweele lag weliswaar door een griep veertien dagen stil, maar is toch een klant waar rekening mee gehouden moet worden. Rian van de Broeke en Sam Polderman zijn in vorm, evenals Henk Hamelink. Afgaande op de voorinschrijvingen moet het tussen dit zestal gaan. Naast de senioren komen ook de veteranen, A-jongens, dames en A-meisjes aan de start. Kees Westrate en Peter Provoost starten in de f avorie- tenrol bij de veteranen, al stond Provoost ook een enige tijd buitenspel met een blessu re. Peter van de Broek is top favoriet bij de A-jongens. Het zelfde geldt voor Jopie Daane bij de dames, waar ook Corrie Dekker en Susan Herman worden aangekondigd. De dames/A-meisjes ope nen op de Groedese markt het programma om 13.00 uur voor hun 3500 meter. Om half twee worden de A-jongens voor 7000 meter, senioren en vete ranen voor 13.000 meter weg geschoten. De prestatielopers, die aan de wieg stonden van dit evenement, beginnen om half drie aan hun 3500, 7000 of 13.000 meter. Er kan worden ingeschreven vanaf twaalf uur voor de wedstrijdloop en vanaf half twee voor de pres tatieloop in de kantine van de voetbalvereniging Groede, waar tevens was- en kleedac commodatie aanwezig is. 'Ze lijn er nu klanr voor' Door Rob van Deursen „Leo Visser is vooral een technisch talent. Ik neig naar Ard Schenk. Hij geeft lange klappen, komt sterk over. Gerard Kemkers kan ik eerlijk gezegd niet plaatsen. Voor mij bestaat er op deze wereld geen tweede schaatser als hij. Ik heb althans nog nooit iemand gezien die zo vluchtig, zo licht over het ijs gaat en dan toch snelle tijden scoort. Het lijkt alsof hij zich in het geheel niet hoeft in te spannen." Leen Pfrommer heeft er plezier in. Als namelijk tij dens het Nederlands kam pioenschap all-round van dit weekeinde in Assen het duo Kemkers (bijna 19) en Visser (sinds een week 20) er in slaagt zich tussen de ge vestigde orde van het vader landse schaatsen te wringen, dan heeft hij naar de schaatser uit Eelde (Kem kers) en naar Visser (Haast recht) toe zijn taak vol bracht. En zoals de vlag er nu bij hangt zullen met name Frits Schalij, Yep Kramer en Ro bert Vunderink er een zware dobber aan krijgen om het aanstormende talent in As sen van zich af te schudden. „Ze zijn er klaar voor", zo zegt beroeps-militair Pfrommer (50) in het restau rant van de Drente-kunst- ijsbaan in Assen. „Ze hebbende mogelijkhe den om er ineens te staan. Pang! Ik zou dit niet vertel len als die twee alleen via de staart van de senioren kern ploeg naar voren zouden kunnen klimmen. Zoals ik het inschat, doen ze mee om de ereplaatsen. Ik geloof dat ik ze zo ver heb. En dan is het voormij gemakkelijk om zondagavond afscheid van ze te nemen. Dan wens ik ze alleen nog veel sterkte tij dens het WK in Inzeil half februari." De schaatstrainer uit Apeldoorn, die sinds 1966 met een tussenpoos van en- Het Nederlands kampioen schap schaatsen all-round, dat dit weekeinde in Assen wordt verreden, staat in het teken van de grote aanval op de kernploeg van coach Henk Gemser. En wel door Gerard Kem kers en Leo Visser. Beide talenten lieten afgelopen weekeinde in Heerenveen bij de titelstrijd van de ju nioren nog eens zien dat zij gereed staan om de vlag van de mannen achter Hein Vergeer over te ne men. Vooral de 7.09.80 op de vijf kilometer van Kem kers en de 1.59.61 op de mijl van Visser imponeerden. Jong Oranje-coach Leen Pfrommer is de man ach ter de eventuele doorbraak van het tweetal. Een inter view. Alweer bijna 16 jaar geleden. Leen Pfrommer en Ard Schenk vieren het feit dat de laatste op 15 februari 1970 in Oslo wereldkampioen is geworden. - fotoanp kele jaren bij het gebeuren van de KNSB betrokken is, geeft daarmee aan dat hij niet kost wat het kost de smaakmakers van zijn Jong Oranje-ploeg bij zich wil houden. Opmerkelijk, omdat de geschiedenis zich her haalt. In 1977, vlak voordat de coupe van Hans van Helden een tijdelijk einde maakte aan het bewind van trainer Pfrommer, drong de toen in Dongen wonende coach aan op de overkomst van de ju nioren Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Yep Kramer naar de senioren. Egbert van 't Oever, in die tijd verantwoordelijk voor Jong Oranje, hield de boot af. „Daarvan heb ik mijn les geleerd. Ik houd ze niet vast. Ik heb het Van 't Oever lange tijd kwalijk genomen. Zeker omdat hij, op het mo ment dat mij als mijn opvol ger werd aangewezen, Van der Duim en Schalij wel overhevelde naar de senio ren. Ik zag het in mijn laat ste jaar niet meer zitten met mannen als Jan Derksen en Klaas Vriend. Jongens, die zich alleen tijdens selectie wedstrijden lieten zien, maar op de grote toernooien altijd tegenvielen." „Gelukkig hebben Van der Duim en Schalij mij toen onmiddellijk gelijk gegeven door Derksen en Vriend naar huis te schaatsen. Kijk, uiteraard moet je voorzich tig zijn met talent. Een ventje van zeventien mag je nog niet voor de leeuwen gooien. Maar knapen van de leeftijd als Kemkers en Vis ser hebben, daar zie ik het probleem niet mee. Heiden, Gustafson, Schenk, die zaten allemaal rond de negentien toen ze doorbraken." Henk Gemser hield in Oslo voor het door Vergeer geprolongeerde Europese kampioenschap al een plei dooi voor in ieder geval Ge rard Kemkers. Gemser vond dat de Drent op Bislett aan wezig had moeten zijn. Zoals hij ook bereid was afgelopen zomer al een plaats in de voorlopige senioren-kern ploeg voor Kemkers in te ruimen. Pfrommer: „In goed over leg is dat niet doorgegaan. Kemkers zat niet alleen met zijn eindexamen Atheneum, maar ook voelde hij er wei nig voor om alleen over te stappen. Hij had aan Henk Groen vorig seizoen gezien dat het toch moeilijk blijkt te zijn om je als eenling tus sen de wat oudere schaat sers als Schalij en Kramer te handhaven. Kemkers wilde steun, maar Visser was nog niet zo ver. Vandaar dat hij koos voor nog een jaar Jong Oranje." Leen Pfrommer slaat zich niet op de borst, omdat hij twee super-talenten ge bracht heeft waar ze moeten zijn. „Nee, ik beschouw me zelf helemaal niet als de man die Kemkers en Visser even tot goede schaatsers kneedde. De trainer van het gewest Groningen, Dinus Vos, zag Kemkers dit sei zoen meer als ik. Deze twee jongens zijn het product van de goede samenwerking tus sen kernploeg-trainers en de mensen in de gewesten. Gemser, Kloosterboer en mijn persoontje hebben ge lukkig geen geheimen meer voor onze collega's. Iedereen krijgt inzage, als dat ge wenst wordt, in onze aan pak. En dat heeft geleid tot meer concurrentie voor de nationale selecties. Kijk maar naar Egbert Post, die zich toch kan plaatsen voor een EK. Voor mij het bewijs dat we in de breedte goed bezig zijn." Van onze sportmedewerker AXEL - Van de regionale ju doka's nemen Marion van Dorssen uit Sas van Gent en Wendy Simonse uit Breskens deel aan de nationale titel strijd. Een kampioensgevecht dat zaterdag 1 februari in El- burg wordt gehouden. Voor de 17-jarige Sasse Ma rion van Dorssen, vorig jaar verrassend tweede, houdt dit hard knokken voor een me daille in. Want kon zij vorig jaar nog vriend en vijand ver rassen door zilver te pakken, nu is zij een bekende. Minder bekend is de Breskense Wendy Simonse. Deze 14-jarige drong eveneens door tot de nationale titelstrijd. Zij komt uit in de groep junioren tot 66 kilogram. Simonse, die eerder drie keer de Zeeuwse titel pakte, maakt haar debuut in de NK- wedstrijden. Naast deze twee Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigsters vertrekt de Be- velandse Petra Weyermans eveneens richting Elburg. Zij komt uit in de groep tot 60 ki logram. AXEL - De schaakvereniging Landau uit Axel houdt zater dag 1 februari het jaarlijkse pensen-toernooi.' Het toernooi is een jeugdwedstrijd voor schakers tot en met 16 jaar. De eerste zet wordt om 10.00 uur gedaan en het toernooi wordt gespeeld in cultureel centrum De Halle. Van onze sportmedewerker BRESKENS - Breskens heeft in een matig oefenduel met 1-0 van IJzendijke gewonnen. Het krachtsverschil tussen beide ploegen bleek gering en dat was verdienstelijk van IJzendijke, dat twee klassen lager speelt dan de Bressiaanders. Breskens was iets meer in balbezit, maar het kreeg nauwe lijks scoringskansen. Een van die schaarse mogelijkheden werd een kwartier voor tijd benut door Carlos de Smit, één van de tweede A-junioren waarmee Breskens aantrad. Van onze paardesportmedewerker AXEL - In manege Magrette in Axel wordt zaterdag 1 fe bruari de derde wedstrijd ver reden in het kader van In- door-Vlaanderen, dat dit sei zoen het eerste lustrum be leeft. Een springconcours hip- pique voor paarden en pony's over vier wedstrijden in to taal. De beste drie resultaten tellen mee voor de eindrang schikking. De organisatie van dit evenement is in handen van de landelijke rij vereni ging en ponyclub Graeve Jan uit Sas van Gent. Er zijn in de springcompeti- tie van Indoor-Vlaanderen nu twee wedstrijden achter de rug en zaterdag kunnen ver schillende combinaties de ba sis leggen voor de eindklasse ringen. De ponycombinaties komen het eerst in actie. In de B-categorie, die om negen uur 's morgens aan het karwei be gint twee duidelijk favoriete combinaties, te weten Evelyn Hallegraeff met Minouche van Graeve Jan en Jan Martens met Nancy S van De Zwinrui- ters. Martens ligt slechts één puntje achter op Evelyn Hal legraeff. De L-categorie wordt volle dig beheerst door de zusjes Faes van NPC uit Breskens. Ingrid Faes bezet met haar po ny's Lady Rosa en Emmy de eerste en tweede plaats en op vier punten volgt haar zus Marjan met Parridou. Het zal de achtervolgende meute - dertien combinaties - de no dige moeite kosten aansluiting te vinden met de leidsters. De B- en L-klasse rijden naast een klassiek ook een progres sief parkoers. Ariane van Maele met Lynggast T uit Oostburg in de M-klasse heeft als aanvoerster van het klassement een com fortabele voorsprong van niet minder dan 13 punten op Ste fan de Vetter met Efy van Hulst, die op zijn beurt op één punt gevolgd wordt door Anouschka Bevin met Nelis. De Vetter zal alles in het werk stellen de tweede stek te be houden. Ook in de Z-categorie is er een duidelijk afscheiding tot stand gekomen. Aan de lei ding gaat hier met zeven pun ten voorsprong op de naaste concurrentie Jeroen Goossens met Ramora Kayam van De Haringruiters, gevolgd door Ilja Swets met La Eanair van Luctor et Emergo en Marco Quaak met Goldscar van De Haringruiters. Deze drie van de in totaal acht combinaties in deze rubriek hebben aan twee wedstrijden meegedaan. Naast het klassiek parkoers rijden de combinaties in de M- en Z-klasse nog een 'speel uw spel-parkoers'. Paarden Het middagprogramma wordt om half twee geopend met de rubriek B-paarden, waarin twaalf combinaties hun opwachting maken. Afge tekend aan de leiding met 16 punten gaat hier Mare Brood man met Victory van De Zwinruiters, gevolgd door Sa- bina Lanting met Zillion van Graeve Jan met 23 punten. De strijd is hier echter volledig open, omdat er nogal wat com binaties zijn die slechts één wedstrijd afgewerkt hebben en met goed resultaat. De grootste rubriek is de L- klasse paarden met 29 deelne mers. Aan de leiding gaat hier met 21 punten Annemieke Kommers met Notte Belle van Prins Auvergne uit Halsteren op zes punten gevolgd door To Picavet met Rex van Luctor et Emergo. Ook hier een tiental combinaties dat slechts één wedstrijd gereden heeft, zodat het klassement nog flink door elkaar kan worden geschud. De Brabantse combinaties Patricia Kommers met Rem- mertime van Prins Auvergne en Eric Swagemaekers met Saporo van de Tilburgse Rij- vereniging gaan weliswaar aan kop in de M-klasse, maar zij kunnen nog veel concur rentie krijgen van Simon den Exter met Tristan uit Kortge- ne, die alleen de vorige wed strijd reed en beide parkoer sen won. Hij heeft dus nog een wedstrijd tegoed en dat geldt ook voor Simone Stahlie met Retonia van Noord-Beveland. Vijftien combinaties komen in actie in de Z-categorie. Het klassement wordt hier aange voerd door de Tilburger Eric Swagemaekers met Valiant met op de tweede plaats Peter Kosters met Varant van Graeve Jan, die een achter stand heeft van vijf punten. Een kloof die overbrugd moet kunnen worden. Van onze tennismedewerker SAS VAN GENT - Verrassend drong Onno van Quekelberghe door tot de laatste vier in de C- categorie van het Sasse Vlaan- deren-tennis toernooi. Nadat Van Quekelberghe een te hoog ingeschatte Peter van Veldho ven eerder deze week resoluut onderuit gehaald had, ver schalkte hij daarna een tegen vallende Peter Kouwijzer om uiteindelijk in het laatste duel tegen Terneuzenaar Arjen El- derson definitief winnaar in zijn poule te worden. Hij versloeg Elderson met 11-8 en plaatste zich hierdoor voor de halve finales. Dankzij twee overwinningen is ook Dieter Gajewski vrijwel zeker van een plaats bij de laatste vier. Ook zijn tweede duel te gen Hanco van den Akker sloot hij winnend af met 16-3. Zijn derde tegenstander in de poule is Mark Vermorken. De jeugdige Frank Wille uit Sluiskil plaatste zich met zijn overwinning op de Belg Eric van de Walle naast Gerard Kouwijzer. Wille won met nipte 9-8-cijfers en moet tegen Kouwijzer uitvechten wie doordringt tot de halve finales. In de D-categorie bij de da mes werd Loes Eijke poule- winnares. Hoewel dit conform de verwachtingen was, onder vond zij onverwacht veel te genstand van Suus Apeche- chea: 7-6. Bij de heren-D was het verrassend dat één van de favorieten, Leon van Hoye, bakzeil haalde tegen Axelaar Liet Erpelinck. Van Hoye ver loor met ruime 5-12-cijfers. In de categorie D 17+ wer den Johnny Bleijenberg en Hannie Langeraert winnaar in hun poule. Bleijenberg won van Boud Bakels met 10-5 en Langeraert werd winnaar door het afzeggen van Edward Bleijenberg wegens ziekte. Vandaag staan in de meeste poules de beslissende partijen op het programma en zondag wordt het toernooi afgesloten met de finale-partijen. Enkele uitslagen: KfE-D 30+: Jaap Oppeneer-Edo Lokken 10-10; Cor Deij- Willy de Bruijn 13-7; Hannie Lange- raert-Cör Deij 10-5. HE-D 17+: Harry Hilbrink-Robert Segers 8-5. DE-D: Ria Stoelinga-Giselle Lambert 16-3. HE-E: Ronnie Vercouter-Gerrit Viveen 12-3. KRUININGEN - In de Rei- merswaalhal in Kruiningen worden zaterdag 1 en zondag 2 februari de Zeeuwse badmin tonkampioenschappen voor de jeugd en veteranen afgewerkt. De organisatie van deze titel strijd is in handen van de bad mintonvereniging Rillandia Smashers. Wedstrijdleider is de heer J. Jansen. Als bondsgedelegeerde in Kruiningen treedt op Terneu zenaar Jan Peters en als hoofdscheidsrechter fungeert Frans ten Broeke. Zaterdag 1 februari wordt gespeeld van negen uur 's morgens tot zes uur 's avonds en zondag van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. De Zeeuwse jeugd is inge deeld in vier groepen, te weten Jeugd 1 van 16-18 jaar; Jeugd 23 van 14-16 jaar; Jeugd 3 van 12-14 jaar en Jeugd 4 van 10-12 jaar. Van onze sportmedewerker AXEL - Na vijf weken ge dwongen rust mogen de regio nale KNVB-zaterdagteams zich op gaan maken voor com petitieduels. Een serie wed strijden waarin met name in de derde klas klappen moeten gaan vallen. In deze klas komen name lijk de nummers een en twee van de ranglijst, Serooskerke en Terneuzense Boys, in Ter- neuzen tegen elkaar uit. Een wedstrijd waarvan de uitslag van beslissende aard kan zijn voor het verdere competitie- verloop. Programma tweede klaa A: SSC'55-Good Luck, SSS-Hoek, Altena-Arnemuiden, AZW-Heukelum, SC Everstein-De Zwerver, Herovina-Dinteloord. Derde klas A: Bruse Boys-Zaamslag, WHS- Kapelle, Kogelvangers-Veere, Kloe- tinge-Nieuwdorp, Terneuzense Boys-Se- rooskerke, Yerseke-Wemeldinge. Door Fred Rabout TERNEIJZEN - Corrie Dekker mag zeker het predikaat •laatbloeier' opgeplakt krijgen. De Terneuzense atlete be gon immers aan haar atletiekloopbaan op een tijdstip dat aan afbouwen wordt gedacht. Corrie Dekker, de Scheldesport-atlete die ondanks haar leeftijd nog vol ambitie zit. - fotodestem/cohj de boer Pas toen ze haar 25e ver jaardag had gevierd rolde ze de actieve atletiek in. „Het is eigenlijk begonnen tijdens een vakantie toen mijn dochter in de voorbe reiding zat voor een wed strijd. Ik dacht, laat ik eens meehuppelen en het ging zo voortreffelijk dat het 'joggingswerk' na de va kantie een verlengstuk kreeg. Door de banden met Scheldesport was ik al vrij vlug trainigspartner van Gré Hendriks en waagde ik me aan prestatielopen. Op mijn 38e vroeg ik mijn eerste wedstrijdlicentie aan. Eigenlijk ook uit nood geboren, want bij Schelde sport hadden ze iemand nodig op de drie kilometer in het kader van de lande lijke atletiekcompetitie. En zo is het gekomen", aldus de 42-jarige atlete, die vandaag van de partij is in Groede-Oostburg-Groede. Een loop waarin ze tot de vaste klantenkring gere kend mag worden. Het is nu voor het eerst dat deze loop als wedstrijd op de kalender staat, nadat de eerste drie edities als prestatieloop doorgang vonden. Steeds was Corrie Dekker van de partij. „Ik vind het een schitterende loop, alleen is het dit jaar jammer dat voor de dames maar 3500 meter op het programma staan. Voor heen was het een presta tieloop, dus liep ik de volle 13 kilometer. Op mijn leef tijd moet je het niet meer van het korte werk heb ben. Je mist gewoon de snelheid. Door deelname aan de crossen probeer ik daar wel iets aan te doen, maar dat heeft op mijn leeftijd maar weinig ren dement meer. Daarom loop ik het liefst wedstrijden tussen de tien en twintig kilometer. Het duurwerk dat ligt me wel". Drijfveer Ondanks haar korte loopbaan wist Corrie toch al twee keer de zegebloe- men mee naar Terneuzen te nemen. Vorig seizoen pakte ze die bij de dames veteranen in de tien En gelse Mijl van Dynamo en eveneens in Middelburg tijdens de Singelloop, al hecht ze daar weinig waarde aan. „In die korte tijd heb ik twintig bekers mee naar huis mogen ne men, maar dat zegt me eigenlijk weinig. De maat nemen van de concurren tie, al is die er in onze pro vincie jammer genoeg maar weinig, dat is voor mij nog steeds de grote drijfveer. Zeker als ik een collega kan kloppen die jonger is. Het wordt echter steeds moeilijker naarmate de leeftijd toeneemt. Dit sei zoen is Monique Decorte er bij gekomen, terwijl vol gend jaar ook Jopie Daane de veteranenleeftijd hoopt te bereiken. Dat is gewoon voor mij een klasse apart. Toch ga ik door met de wedstrijdatletiek tot het punt dat ze me er helemaal uitlopen. Ik ben niet iemand die voor spek en bonen wil meehuppelen. Niet dat ik dan met lopen stop. Dan zien ze me weer terug in de prestatielopen". Dat ze nog ambitie heeft mag blijken uit het feit dat er aan een marathon wordt gedacht. „Ik zou voordat ik mijn carrière afsluit nog wel eens een marathon willen doen. Of ik er toe kom weet ik niet. Het kost een enorme hoeveelheid trainingskilometers en of ik die op kan brengen weet ik niet. Nu Gré Hendriks geblesseerd is moet ik er in mijn eentje op uit en dat valt wel eens tegen. Op mijn programma staan voorlopig de halve mara thon in Kamperland en een twintig kilometer in Al phen aan de Rijn, in de streek (Hazerswoude, red.) waar ik opgegroeid ben. Misschien borduur ik op die training door voor de marathon. Het hangt er gewoon vanaf hoe dat gaat. Voorlopig eerst Groede, waar ik naast de wedstrijd mogelijk nog even de pres tatieloop over 13 kilometer meepik om uit te lopen".

de Stem | 1986 | | pagina 29