Te ve< Docume van Micha PISA-D 22 FEB BIJ VER De natuurbescherming zit in 't slop de laatste tijd. Natuurbeschermers verliezen terrein op verscheidene fronten. De winst van de jaren zeventig, toen de eerste gifbelten aan het licht kwamen en de mensen gaandeweg natuurbewuster werden, is geslonken. En meer veranderingen staan op stapel; pas goed op gang gebracht toen het centrum-rechtse no-nonsense kabinet aantrad. Wetten, die gemaakt zijn om de beestjes en het groen te beschermen, staan op de helling en moeten worden 'aangepast'. Het geklaag van allerlei natuurbeschermingsorganisaties klinkt steeds luider en voorzieningen voor natuureducatie worden afgebouwd omdat er moet worden bezuinigd. Jacht en landbouw, door sommigen cynisch 'de rechtse natuurbescherming' genoemd, krijgen de overhand, als ze het al niet hebben. Een goed voorbeeld is de Vogelwet. Overgewaaid uit Duitsland in 1936 en destijds in Nederland geïntroduceerd als niet meer dan een noodoplossing die echter tot op de dag van vandaag van kracht is. Hoe een ministerie 700 lastige pottekijkers wegwerkte Sipke van d RUZIE IN ITA Hilversum (anp) - sip ZATERDAG 1 FEBRUA ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 Niet slim De brief Bij de beesten af Geen antwoord Vooropgezet Belachelijk Door onze correspondent Cees Man deis ROME - De eerste Italiaanse film van de Drentse filmster Maruschka Detmers 'II dia- volo in corpo' ('de duivel in 't lijf), beleeft een moeilijke be valling. Tussen de producer, Leo Pescarolo, en de regisseur, Mario Bellocchio, allebei auto riteiten in de Italiaanse film wereld, is een stevig conflict ontstaan over de inhoud van de film. De film is geïnspireerd door het fameuse boek van Ray mond Radiget, 'Le diable au corps', van vóór de oorlog. Maar de Italiaanse 'Diavolo' is geplaatst in de moderne tijd, de tijd van het terrorisme. Maruschka Detmers speelt de rol van Giulia, de dochter van Van onze rtv-redactie HILVERSUM - 28-U is een Engelse docu mentaire die in 1984 d Flaherty Award al beste documentair won en het jaa daarop de prestigieuz Emmy Award. Het is inderdaad ee opmerkelijk sociaal do kument, een uiting va super journalistiek. 21 jaar geleden vroeg regis seur Michael Apted aa 14 kinderen van 7 jaa wat zij van het leven ver wachtten. Daar maak hij een film van die me redelijk succes werd ver toond. Zeven jaar later bracht h' opnieuw aan de veertien ee bezoek en stelde hen ongevee dezelfde vragen. Weer zeve jaar later, toen de geinter viewden al jonge volwassene van 21 waren geworde kwam Apted voor de derd keer op bezoek en toen kree hij het idee iets unieks te ma ken. Tenslotte weer zeven jaa later, toen de veertien de leef tijd van 28 hadden bereik klopte de regisseur weer aan. Zelden zijn mensen zo doo een medium gevolgd. Het re sultaat is fascinerend. D VPRO zendt de film zondag lllllllllillllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllll HILVERSUM (ANP) - De Vara-programma Pisa, Har overgestapt naar Veronica, meegedeeld. Vanaf 22 februari zal het soortgelijk programma verz de nieuwe naam 'Verona'. D Veronica heeft behalve Verre team van Pisa overgenomen, lopende en komende winters De Vara heeft geen afkoo toonde zich echter zeer tevr~ king' van de Vara-directie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll van der Land (48) heeft contract gesloten met Evangelische Omroep, waa hij hij in free-lanceverba lal meewerken aan de voor" reiding van televisieprogr ma s- Er zijn nog bespreking gaande over vorm en inho van die medewerking, ma vast staat dat het zal gaan Programma's op het gebi van kerk- en zendingsgeschi denis. Hij denkt over enk" weken met zijn werk te k nen beginnen, zo deelt de pe 'Voor ons is het vervelend, maar voor de natuur een ramp' -,t l-.vaj fans: iafl iwsv j Door Cees Maas DE VOGELWET is verouderd, maar bevat ook veel zinvolle zaken, weten de insiders. Komende zomer gaat zij op de helling. Moet worden 'afgestemd' op de jachtwet en aan gepast aan de internationale richt lijnen. Maar dat is niet alles. Het ministerie van Landbouw, waar onder de wet valt, bestond het vorig jaar om in één klap 700 onbezoldigde vogel- wetcontroleurs te ontslaan. Zomaar, van de ene dag op de andere: tweederde van het hele landelijke korps op de keien. Alle 700 kregen ze (zonder daarop voor bereid te zijn) op een kwade dag een ont slagbrief in de bus. Je bent bedankt voor de bewezen diensten, maar we hebben je niet meer nodig, tot wederziens. Be roep is onmogehjk en onbetaalde vrijwil ligers hebben nu eenmaal geen vakbond. Sommigen waren al meer dan 25 jaar controleur en vrijwel dagelijks 'in het veld' te vinden. De woede in die kringen is groot. „We zijn gewipt door de land bouw- en de jachtlobby. Die hebben nu vrij spel in de natuur", zeggen vijf boze Westbrabantse voormalige controleurs en: „we waren pottekijkers, daarom". Nol van K. uit Bergen op Zoom, ille gaal vogelvanger, maar allang in ruste en tegenwoordig tevreden AOW-trekker, wil er best wat over kwijt. Zijn domein waren de open stukken in de bossen bij Ossendrecht en hij werkte met lijmstok ken en slagnetten. Goede zaken gedaan. Veel verkocht in Den Bels destijds, maar ook aan deze kant van de grens. Soms beurde hij wel veertig gulden voor een paartje. „Het waren natuurüjk je tegenstan ders, die vogelwetcontroleurs, en er zaten veel haarballen tussen, maar ze wisten wel wat ze deden en kenden hun pappen heimers doordat ze dagelijks op pad wa ren en met verklikkers werkten." Dan, fel: „Maar met ons beroepsvangers had den ze geen enkel medelijden. Wel met onze klanten die een voüère hadden. Die kregen dan vaak eerst een waarschuwing. Wij hadden het natuurlijk ook niet op de veldpolitie begrepen, versta me goed, maar voor die controleurs moest je meer oppassen." Nol van K. heeft ook gehoord dat zo wat alle Westbrabantse controleurs ont slagen zijn. „Dat kan me niks schelen", zegt hij schuin vanonder zijn pet loerend, „maar slim van de regering vind ik het niet. Eerlijk is eerlijk." Volgens hem wordt er tegenwoordig niet veel meer ge vangen in de streek, maar er is nog steeds goed geld mee te verdienen. „En de veld politie heeft het te druk met andere stro pers," besluit de vogelvanger. Bestrijding van de vogelvangerij en controle op de volières is jarenlang de primaire taak geweest van de contro leurs. Ze waren actief als opsporings ambtenaar, mochten processen-verbaal uitschrijven en hielden toezicht op nale ving van de Vogelwet in het algemeen. Dus ook jagers bekeuren die beschermde (roof)vogels afschoten, boeren op de vin gers tikken vanwege neergelegd gif en lie den die eieren rapen en verzamelen tot de orde roepen of op de bon slingeren. Als ze grote zaken ontdekten of ver moedden dat een illegale preparateur (opzetter) beschermde roofvogellijken in huis had, waarschuwden ze de politie en deden samen een inval. Verreweg de meeste controleurs had den banden met vogelclubs of natuurbe schermingsorganisaties. Vanuit die lief hebberij schreven ze in voor de ver plichte studie en konden worden aange nomen als onbezoldigd opsporingsamb tenaar. Het achterliggend idee was om met het korps de politie te ondersteunen bij het toezicht op deze bijzondere wet die specialistische kennis vereist. Begin vorig jaar telde het korps nog ongeveer 1000 van deze gediplomeerde vrijwilligers. Daar bevonden zich ook 'slapende leden' tussen. Vaak gepensio neerde controleurs die er niet meer zo hard achteraan holden. „Er waren er van over de tachtig die alleen nog aanbleven voor de status, maar veel waren dat er niet", zegt H. Oome uit Drimmelen, 25 jaar controleur geweest en pardoes aan de dijk gezet. Toen het ministerie van CRM („dat ministerie deed veel voor de natuur") werd opgeheven en het huidige kabinet aantrad, verhuisde de Vogelwet naar de portefeuille van minister Braks van Landbouw en Visserij. Eerder al werd ge praat over aanpassing van die stokoude wet van 1936, maar onder Braks kwam het ervan. Deze zomer wordt een herzie ning verwacht; de vaste Kamercommis sie voor Landbouw heeft de kwestie al behandeld. Aanpassing aan de interna tionale richtlijnen is noodzakelijk, ook volgens veel vogelwetcontroleurs. Maar Braks deed meer. Toenemende spanningen en wrijvingen tussen de ja gers en natuurbeschermingsorganisaties bracht hem op het idee om in overleg met partijen de drie betrokken wetten (Jachtwet, Natuurbeschermingswet en Vogelwet) op elkaar te gaan afstemmen. Ook dat werd ambtelijk voorbereid. En toen kwam de brief. Jan Benoist, in 1985 acht jaar contro leur en wonend in Breda, ontving de brief op 2 juli 1985. Hij las het, geloofde eerst zijn eigen ogen niet en werd vervol gens laaiend. „Bij de beesten af, zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Gewoon een ontzettend lullige zaak, om zo met mensen om te gaan. De landbouw- en ja gerslobby hebben het bij de minister voor elkaar gekregen, dacht ik direct. En wij worden als snotjongens de laan uit gestuurd," zegt hij, kwaad als het onder werp weer ter sprake komt. In de brief meldde het ministerie dat de zaak ingrijpend moest worden gereo- ganiseerd (die plannen waren bekend) en Jan Benoist: „De normale gang van zaken is toch om iemand die niet vakbekwaam is eventueel bij te laten scholen terwijl hij in dienst is, maar toch niet te ontslaan en dan weer bijscholing bieden om hen vervolgens terug aan te nemen? Ze kunnen de boom in. - stem/johanvangurp dat in dit kader vier voorwaarden waren opgesteld waaraan een controleur moest voldoen. Was dat niet het geval dan volgde onmiddelijk ontslag. Een officiële ontslagbeschikking was bijgevoegd. De opzet was, aldus het schrijven, het korps terug te brengen 'mede uit oogpunt van beheersbaarheid' tot 250 a 300 personen. De voorwaarde 'u bent niet beheers baar' stond niet in de brief maar wel vier andere: „1. is actief als opsporingsambtenaar (dwz houdt zich regelmatig bezig met concrete opsporingsacti viteiten), 2. bezit (aangetoonde) deskundigheid (soortenkennis, strafrecht/strafvordering, bijzon dere wetgeving), 3. staat als controleur goed be kend bij departement, poütie en andere contro leurs, 4. bezoekt de penodieke regiponale bijeen komsten." En vervolgens: „Uit een onderzoek op het departement en uit de regionale verslaglegging is komen vast te staan dat u niet voldoet aan één of meer van de hierboven weergegeven criteria. Op grond daarvan heb ik besloten u uit de functie van Controleur Vogelwet 1936 Natuurbescher mingswet Wet bedreigde uitheemse diersoorten te ontheffen. De betreffende beschikking treft u hierbij aan." Boem. Zonder bedankje voor de bewe zen diensten. Een onpersoonüjk stencil dat, zo ontdekte Jan Benoist al snel, bij ongeveer 700 van zijn collega's in de bus was gevallen. Wel werd hem in het schrij ven nog de mogelijkheid geboden een examen 'nieuwe stijl' af te leggen om zo doende eventueel opnieuw te worden aangesteld. Benoist: „Ik ben gekke Henkie niet. Eerst iemand ontslaan met flauwekul-ar- gumenten en dan opnieuw examen moe ten doen om weer te worden aangesteld? De normale gang van zaken is toch om iemand die niet vakbekwaam is eventu eel bij te laten scholen terwijl hij in dienst is, maar toch niet te ontslaan en dan weer bijscholing bieden om hen ver volgens terug aan te nemen? Ze kunnen de boom in." De Bredanaar liet het er niet bij en schreef direct een aangetekende brief naar minister Braks. In de brief ont krachtte Jan de vier criteria op doeltref fende wijze, wetend dat zijn naaste colle ga's die allen examen hadden afgelegd (bij de overheid) en dus deskundig wa ren, altijd actief waren geweest, als con troleurs goed bekend stonden en de re gionale bijeenkomsten (als ze er waren) bezocht hadden, in hetzelfde schuitje za ten. Benoist verzond zijn brief een week later, op 15 juli, en wacht nog steeds op antwoord. „Er hebben meer controleurs geschre ven en we waren van plan deze week de brieven te beantwoorden," aldus een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij die zich onthoudt van elk commentaar op de zaak en ver wijst naar de informatie in de bewuste ontslagbrief. Wel wil hij kwijt dat van de Een bord van vogelwacht De Steltkluut, die in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen opereert. - foto archief de stem 700 ontslagen controleurs 'enkele tiental len mensen' zich hebben aangemeld voor het examen nieuwe stijl. Piet Schipperen uit Etten-Leur is, evenals Jan Benoist, 8 jaar controleur ge weest. De hagelkorrels van een jager die een uil uit een boom schoot en boos werd toen Piet Schipperen dat zag, zitten nog in zijn rug. Schipperen beklemtoont dat met het wegvallen van de controleurs de natuur feitelijk het grote slachtoffer is: „Ze kunnen natuurlijk wel aanvoeren dat wij te weinig processen-verbaal schreven en dat klopt dan misschien, maar wij werkten in de regel preventief. Waar schuwingen geven en jezelf 'veel laten zien in het veld. Dat houdt de kwade rakkers wel weg, en werkt uitstekend zo als wij al jarenlang weten. Nu is dat alle maal verleden tijd. Wij zouden dus niet meer deskundig zijn; nou, daarmee speldt de overheid haar eigen opleiding een brevet van onvermogen op. En kon den ze er niet eerder achter komen dat wij dan zogenaamd niet deugen? Nee, de kwestie is dat wij in de weg liepen en er uit moesten en dan kun je altijd wel ar gumenten verzinnen." Jan Benoist is, evenals zijn collega's Piet Schipperen, Huub Oome uit Drim melen en Harry van Vugt uit Breda, van mening dat alles met vooropgezette be doeling is gebeurd. Benoist: „Wij waren in zekere zin onafhankelijke controleurs die de jagers, de rijke kerels, op de vin gers tikten als dat nodig was. Ook de landbouwers. Die controle is nu dus ge heel in handen van de veldpolitie die overwegend pro-jacht is omdat veel poli tiemensen gerecruteerd worden uit krin gen van jachtopzichters die door de ja gers worden betaald én uit betaalde con troleurs van de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van Landbouw die dus, juist, de landbouwbelangen en niet de milieubelangen in het oog houden. Dus landbouw en jacht hebben nu de touwtjes in handen, en wat die bedoelen met natuurbeheer, dat is bekend. Ook Huub Oome vindt zijn ontslag een 'ontzettend lullige zaak' en de manier waarop 'gewoon schunnig', maar acht de gevolgen voor de natuur veel belangrij ker. „Gevoelsmatig is er een enorme klap toegebracht aan de natuurbeschermings gedachte. Dat komt door die rechtse kijk op de zaak waardoor de jacht, die tegen woordig weer aardig opbloeit, terrein wint. En kostte het korps nu bijvoor beeld veel geld? Ben je gek, per man 10 postzegels en vijf velletjes papier per jaar. Maar ze hebben geWoon gedacht dat rollen we op en dat is dus gebeurt. Ik bracht vroeger al mijn vrije tijd door in het veld. Schoon schip maken in het korps is geen verkeerde zaak, maar nu zijn goede en bekwame mensen gewoon aan de kant gezet". Voorlichter G. de Boer van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Vereniging wijst de beschuldiging van de controleurs als zouden de jagers hebben meegewerkt aan het massa-ontslag als 'ronduit bela chelijk' van de hand. De Boer: „Dat is een volkomen belachelijke aantijging. Ze waren al ontslagen voordat wij er van wisten. Van zulke beschuldigingen kan ik er nog wel tien verzinnen, als het daarom gaat". De Boer wil geen antwoord geven op de vraag of de natuur in de ogen van de jagers is gediend met het vertrek van de controleurs en verwijst voor commentaar naar het ministerie van Landbouw. „Wij houden ons uitsluitend bezig met de Jachtwet en niet met de Vogelwet". Wel geeft hij toe dat er in het verleden wrij vingen zijn geweest tussen de partijen, waarmee hij ook natuurbeschermingsor ganisaties bedoeld. De Boer: „Volgende week hebben we een gesprek met de mi nister omdat er momenteel een onder zoek over die kwestie loopt. Dat heeft ook te maken met de wetgeving die beter op elkaar moet worden afgestemd. En als het gaat over jagers die beschermde roof vogels zouden schieten om bijvoorbeeld hun fazantenbestand te bewaken, dan zeg ik: 'laten ze eerst maar eens met be wijzen komen'". Plaatsvervangend commandant A. Van Wijnen van de veldpolitie in Breda zegt aan de ene kant de boosheid van de controleurs te begrijpen, maar anderzijds kan hij ook wel de gedachtengang van het ministerie van Landbouw en Visserij volgen. Van Wijnen: „Dat de controleurs nu weg zijn heeft ongetwijfeld weerslag op de intensiviteit van de controle en dat is zonder meer nadelig voor de natuur in het algemeen. Maar ik moet zeggen dat er ook heel veel bij waren die nauwelijks activiteiten ontplooiden, wat dat betreft geef ik het ministerie gelijk. Wij als korps kregen nauwelijks ondersteuning van die mensen en soms waren er ook wrijvin gen. Eigenlijk hadden we er niet zo'n in zicht in. Maar de preventieve waarde van de controleurs die wel actief waren was groot. Van Wijnen ontkent dat veel van zijn agenten gerecruteerd zouden zijn uit kringen van jachtopzichters, zoals Jan Benoist beweert. „Ik vind dat nogal on genuanceerd," aldus de plaatsvervan gend commandant, „momenteel heb ik hier tien medewerkers en daar jagen er maar vier van." Een opgezette roofvogel. Slachtoffer van een schietlustige jager. - fotoerikossevkaarde In de caravan, verborgen onder de vloer bevonden zich vogelkooien. - foto's de stem/ben steffen Vogelcontroleurs en leden van de veldpolitie in 1982 bij een caravan, waarmee vogels naar België gesmokkeld werden.

de Stem | 1986 | | pagina 20