WtfBlÖL V, D Kinderrechter Van c bes van Naters over gedwongen afkicken: ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 W2 Alcohol Minderjarigheid Contract Machteloosheid Apeliefde Tegenspraak Vogelbekdier ZATERDAG 1 FEBRUA Londen Liberia ROEGER, toen de wereld nog vredig en onbedorven was, was de diefstal van een fiets nog een ernstige inbreuk op ons rechtsbestel. Met het stijgen van de criminaliteit vinden in een stad als Breda niet zelden twintig gestolen autoradiocassetterecorders in een regel. Hoofdoorzaak: drugs. Veel burgers pikken het niet langer. Verslaving mag, zo vinden steeds meer mensen, geen excuus zijn om te stelen. Dan moet de verslaafde maar - gedwongen - afkicken. Neen, zeggen anderen, dat is een aantasting van de vrijheid van het individu. De Bredase kinderrechter jhr. mr. J.J. van der Goes van Naters pleit ervoor om die gedwongen afkick toch eens te proberen. De Stem sprak met hem, op geheel vrijwillige basis overigens. Door Willem Reijn MR. J.J. van der Goes van Naters is softy noch havikmaar zeker ook geen man die zich knollen voor citroenen laat verkopen. De kinderrechter weet al te goed wat beloften van junks waard zijn. Hij neemt het ze ook niet kwalijk: „Je moet ze niet met het pistool op de borst voor de keus stellen: de gevangenis in of afkicken. Als ze hier aan tafel zitten wil len ze maar één ding en dat is 'weg'". Als rechter ziet hij de beperkingen waar justitie bij de aanpak van het drugsprobleem voor wordt gesteld. Het idee van gedwongen afkicken, dat Van der Goes voorstaat, is ech ter nog bijzonder omstreden. Voor 'la-maar-waaien'-liberalen is gedwon gen behandeling een inbreuk op de persoon lijke vrijheid van het individu. Voor Van der Goes van Naters niet. „Je kunt principieel praten over de vraag of je je naaste wel of niet mag dwingen behandeld te worden. Wat heeeft de overheid ermee te maken? Maar de vraag blijft: wat doe je met de criminele hard- drugsverslaafden? Mag je die alsmaar weer naar huis sturen, met de zekerheid dat ze zo dra ze op straat staan weer gaan stelen. En als ze dat doen, ondanks alle beloften, moet je ze dan op vrijwillige basis laten afkicken? Som mige mensen hechten daar sterk aan: 'dan heb je nog een vrijwillige keuze'". „Maar gevangenis of afkicken is geen vrije keuze. In feite praat je dan al over een vorm van gedwongen behandeling. Eigenlijk bestaat zelfs die keus niet, vooral ook omdat de meeste behandelingssettingen (-omgeving - WR) van de verslaafde een hoge motivatie eisen. En het valt dan niet mee om een setting te vinden waar iemand onder druk van be dreiging van opsluiting zegt: nou dan wil ik het echt proberen". Van der Goes van Naters legt uit dat het idee van gedwongen afkicken niet echt nieuw is. Vijftien jaar terug wist de rechter al te be reiken dat alcoholverslaafden zich gedwongen in een kliniek lieten behandelen. Maar als de junks kunnen worden gedwongen af te kicken, waar zouden die duizenden verslaafden moe ten worden opgenomen? „Er zijn al instituten waar je kunt worden behandeld, maar dan zijn er toch zeer grote uitbreidingen nodig. Je moet ook een grote bereidheid hebben van mensen die in die in stituten werken om aan de slag te gaan met deze mensen. Drugsverslaafden die voor de rechter staan willen altijd afkicken, maar heel vaak is het niet meer dan een poging om ge vangenisstraf te ontlopen. Zodra ze dan in zo'n kliniek zijn, blijkt van die motivatie hele maal niks en zijn ze zo weer vertrokken". „Ik denk dat een verandering van de opzet en de bereidheid van de verschillende instel lingen is vereist om eerst de hele lange weg te gaan met iemand die eigenlijk niet wil maar toch wel moet. Nou, dat is dus de discussie: in hoeverre is het zinvol, gaat de overheid te ver als ze dit soort gedragsveranderende behande lingen toch afdwingt". In hoeverre kan een junk instaan voor zijn han delen?. „Een drugsverslaafde is voor mij een klein kind, dat nog niet verantwoordelijk kan zijn voor zijn eigen daden. Hij moet een behande ling ondergaan zoals een kind: hij moet leren volwassen te worden, waarmee hij nog geen psychiatrisch patiënt is. Maar hij kan door de heroïne zijn wil niet bepalen". Anderen zeggen: nou ja, geen vrije wil meer, als die mensen zich plat willen spuiten, dan doen ze dat maar, alleen je moet er wel voor zorgen dat ze geen overlast bezorgen. „Ik vind dat ze een merkwaardig beeld van de drugsverslaafden geven. Als je met de ver slaafden hebt gepraat, zie ik echt niet dat zij een vrije keus hebben. Ze zeggen niet: ik wil morgen nog verslaafd zijn, dat bedoelen ze ook niet, maar ze komen nooit eigener bewe ging aan een alternatief toe". „Dus de hele radicale individualistische idee van 'als hij dat wil, dan moet hij dat zelf weten', daar zeg ik van: dat is wel mooi, maar hij heeft door de heroïne niet meer de be schikking van écht zijn vrije wil. Ik ben nooit onder de indruk gekomen van het verhaal dat ook in het rapport van de Teldersstichting stond, dat gedwongen behandeling niet kan omdat, ieder individu toch zijn eigen vrijheid en verantwoordelijkheid heeft, enzovoorts. Ik heb daarvoor te veel en te vaak met drugsaf- hankelijken gepraat". Nu heeft minister Korthals Altes eerder voorge steld om de mensen die zeggen af te willen kic ken daar op vast te leggen, door een contract met ze af te sluiten. „Hoe kun je hier over een contract praten? Het contractrecht in Nederland gaat uit van De junk heeft toch al geen vri e keuze' de wilsovereenstemming. Als je iemand zo on der druk zet, heeft de verslaafde helemaal geen vrije wil. Hij heeft niet de vrijheid om te zeggen of hij dat contract wil afsluiten. Je wordt dan in een situatie gebracht dat je te kent om iets ergers te voorkomen. Dat kan in contractsvorm niet". Het bezwaar tegen gedwongen afkicken zou ook zijn dat dan ontzettend veel mensen terugvallen in hun drugsgebruik. „Dat weet ik niet. Ik ben wat dat betreft geen deskundige. Je zit op een gebied, waar je een lage succes-rate hebt. Maar om dan te zeg gen: dan doen we maar helemaal niks. „Er wordt altijd gezegd: als ze ouder wor den, scheiden er een heleboel mee uit. Nou, dan zou al een functie van behandeling kun nen zijn om een tijd op een nuttiger wijze door te komen dan in de ellende van de ver slaving. Dan schuifje misschien het probleem alleen maar voor je uit tot het moment dat ze er normaal toch al mee uitscheiden. Dan is het toch zinvol". Hoe ervaart V Uw contacten met verslaafde kinderen? „Dat laat bij mij altijd het gevoel van machteloosheid achter. Je zou er zo graag wat aan willen doen, maar je kan niks. De jongsten die ik zie zijn veertien, vijftien. Die zijn dan al op het criminele pad. Ze hebben een moeiüjke start gehad, met weinig kansen. Ze hebben weinig te verhezen, weinig te verwachten ook van onze maatschappij". „Het kan een hele tijd duren voordat het drugsgebruik van de jongere aan het dagücht komt. Die hele jonge drugsgebruikers kom je niet tegen, want die hebben het nog niet zo beroerd. Die hebben nog bindingen met thuis, die kunnen op thuis terugvallen, die krijgen daar te eten en schone kleren, kunnen daar slapen, die hebben altijd weer onderdak, wor den altijd weer binnengelaten, en ze hebben in het algemeen nog maar een geringe hoeveel heid drugs nodig. Die vinden het nog hele maal niet erg, die vinden het wel mooi!" „Daarom komen die jongelui pas in een vrij laat stadium bij mij, al zijn ze dan al een hele tijd bezig. Bij hen wordt het meest nog bin nenskamers afgewerkt, de ouders .lopen na tuurlijk ook niet vreselijk hard naar de Raad van de Kinderbescherming. Als zij met wat kleinere criminele activiteiten aan drugs kun nen komen, kan het een hele tijd duren voor dat ze worden gepakt. Ik heb gelukkig niet zo veel van die echt jonge gasten, maar het aan tal vormt het topje van de ijsberg. Maar ik weet wel dat ik voor die jongeren heel weinig kan doen". „Drugsgebruik is vrijyvel voor alle kinderte huizen een contra-indicatie voor opname. Je komt er niet in! Dan moet je met die kinderen gaan leuren. Dan krijg je te horen: drugsge bruiker, neen, daar kunnen we niet aan begin nen. Dat kunnen we niet de baas, dat kunnen we niet hanteren. De justitiële kanalen zitten verstopt. Als enige rijksinrichting durft Op de Berg het wel aan, maar die hebben gewoonlijk weinig mogelijkheden omdat ze prioriteit ge ven aan TBR-jeugdigen. Hier in Breda moe ten we ze dus naar huis sturen en wachten tot ie tien dagen of drie maanden later terug komt Gelukkig gaat het hier nog om vijf kin deren per jaar, maar toch „Ouders staan net zo machteloos als ik. Vaak zijn ze zelfs te veel geïnteresseerd, tot op het verwennen af. Altijd weer goedpraten, al tijd weer opkomen voor hun kind, zo zeer zelfs dat ik wel eens zeg: je moet hem gewoon op zijn donder geven. Het is op apeliefde af. Die Icinderen weten dat ze elke keer weer thuis kunnen komen en maken daar misbruik van". „De meeste problemen zijn pas zichtbaar als ze ouder worden. Maar dan komen ze al heel snel voor de gewone strafrechter. Als drugsverslaafden zijn opgenomen, zie je vaak dat ze binnen de kortste keren weer buiten staan. Zijn ze weggestuurd, omdat de behan deling niet kon beginnen omdat ze niet gemo tiveerd bleken te zijn; dat ze eigenlijk alleen maar hebben gezegd dat ze wilden afkicken om uit het huis van bewaring te komen of dat ze zich niet aan de huisregels hielden „Juist een jongen die al tijdenlang een cha otisch leven leidt, alleen maar aangewezen is op zichzelf, die altijd maar zijn eigen zin heeft kunnen doen, geven ze volledige verantwoor delijkheid voor het eigen gedrag, maar o wee als hij een keertje de regels overtreedt, dan wordt-ie buitengeschopt. Dat kun je niet ver wachten van die kinderen! Dat vind ik irreëel. Maar als je praat over dwingend opnemen hoor je: maar dan 'dwing je ze tot iets wat ze niet willen Gelooft U dat de maatschappij rijper wordt voor Uw idee? Toen Korthals Aites wat strenger wilde worden, stapte onmiddellijk de junkiebond naar voren om beklag te doen over dit soort ideeën. „Ach, zo'n junkiebond zet de wereld op zijn kop. Die zegt: ben niet onaardig tegen drugs gebruikers, anders wordt het nog veel erger. Nou, ik denk dat de tolerantie in onze maat schappij afneemt. Dat meft hoe langer hoe meer zal eisen van de overheid: doe er nou eens iets aan! We hebben er genoeg van dat onze fiets voor de zoveelste keer wordt gesto len, dat de auto voor de zoveelste keer is opengebroken, dat t voorde zoveelste keer is ingebroken in huidoe er nou eens wat an! Want als ze op het politiebureau zijn horen ze: zo'n jongen wordt wel opgepakt maar weer naar huis gestuurd want we kunnen er toch niks aan doen" „Dat is natuurlijk niet helemaal waar, want als-ie wordt gedagvaard krijgt-ie alsnog cel. Maar dan gaat-ie daarna wel door. Dan is ie wel Uchamelijk clean, want zo makkelijk als het soms lijkt om in de gevangenis drugs te krijgen, is het nou ook weer niet, maar als ie vrijkomt is de maatschappij niet veranderd. Valt ie weer terug op ijn oude vriendjes, want hij heeft geen perspectieven". Gedwongen afkicken dus. „Ik heb er helemaal geen bezwaar tegen dat hij de eerste tijd in' een centrum zit tegen zijn eigen wil. Daar heeft ie het dan ook zelf naar „Het vervelende is dat in Nederland een ein deloze discussie aan de gang is over de vraag of we iets moeten doen en elke keer als er een goed initiatief is, staat er weer iemand op die vindt dat er iets niet goed aan is". gemaakt. Blijft hij bij zijn mening dat hij niet wil afkicken, dat hij zich niet wil openstellen voor enige vorm van begeleiding, dan zal hij toch moeten verdwijnen. Anders wordt het toch een vorm van gevangenis, dat is zinloos". „Dan zegje: dat is een tegenspraak. Neen: je hebt een tijd nodig om die kinderen een stuk afstand te laten nemen van de zuigkracht van dat leventje, te confronteren met het le ven waar ze in zitten, ze in te laten zien dat de spanning van de scene wel mooi is, maar dat het over tien jaar misschien niet meer leuk is. Je moet ze de tijd geven dat ze inzien: er moet wat gebeuren". „Je moet ze op een heel nieuw spoor zetten en ze moeten beginnen aan een in het alge meen heel wat minder opwindend leven. Je leert nuttig dingen want die heb je straks no dig, je leert echte relaties aangaan, de verhou ding met thuis herstellen. Dat zijn vreselijk moeilijke dingen, daar lopen ze van weg, ze zijn er al eerder van weggelopen. Als de thuis situatie niet mee wil doen, wordt het altijd veel en veel moeilijker". „De nazorg hoeft allerminst verwenning te zijn, maar ik denk dat je de mensen ook dui delijk moet maken dat zonder die nazorg hij weer aan de auto van de buurman zit. Maar ze moeten een hele nieuwe start maken in de maatschappij". De kinderrechter legt met een dreun een schema van een non uit Thailand op tafel. „Dat is toch verrekte aardig. Heel veel mensen hebben problemen, maar als die in de drie kringen van familie, werk en maatschap pij samenvallen en alles gaat mis, dan moet je helemaal opnieuw aan jezelf gaan werken. Onder begeleiding, anders sta je toch verrekte alleen in de maatschappij. Ik heb hier wel jon gens gehad die vreselijk gemotiveerd waren. Dan vraagje: hoe zie het leven over een jaar. Je moet zien dat je die tijd zoveel leert dat je een baantje kunt krijgen. En dan moet je daarna je tevreden stellen met een leven van overdag werken, 's avonds thuis en zaterdags een keertje naar NAC. Dat is heel wat minder „Ouders staan net zo machteloos als ik. Vaak zijn ze zelfs te veel geïnteresseerd, tot op het verwennen af. Altijd weer goedpraten, altijd weer opkomen voor hun kind, zo zeer zelfs dat ik wel eens zeg: je moet hem gewoon op zijn donder geven". - fotos de stem/johan van gurp spannend - in ieder geval als je op een leeftijd van zestien, zeventien jaar bent - dan met een dagelijks kick". Er zijn in deze maatschappij wel een paar rede nen aan te geven waarom deze mensen geen baan zullen kunnen krijgen. „Daar zie ik ook een taak van de hulpvqrlë-, ning. Er moet voor worden gezorgd dat zé in de tijd dat ze nog onder begeleiding staan werkervaring opdoen. En dan is het heel wel mogelijk. In Apeldoorn zorgt de directeur vn het tehuis dat zijn jongens altijd werk hebben. Hij onderhoudt contacten met een groot aan tal werkgevers in de omgeving en dan lukt het. Maar hier in Tilburg heeft een tehuis ge zeten, waar ze zeiden: laat de jongens het zelf maar regelen, dat is goed voor hun zelfstan digheid. Nou, dat ging dus niet. Het tehuis is later ook gesloten. Mede daardoor. Ze moeten aansluiting met de maatschappij vinden". Dan moet er dus een hele hoop geld ter beschik king komen om een dergelijk project van de grond te krijgen. „Ja, maar als je aan de andere kant ziet hoe groot de schade is die de junks de maatschap pij toebrengen. En als de maatschappij van de overheid meer optreden eist, dan moet de bur ger dat geld er ook voor over hebben". Maar goed: de burger kan rijp zijn voor het idee van gedwongen behandeling, de politiek lijkt dat nog niet. „Het vervelende is dat in Nederland een eindeloze discussie aan de gang is over de vraag of wat iets moeten doen en elke keer als er een goed initiatief is dan staat er weer iemand op die dan vindt dat er iets niet goed aan is". „Kijk, het is voor een overheid ook aan trekkelijk om als er voor- en tegenstanders zijn van bepaalde zaken, en er is ook geld- krapte, te zeggen: nou dan hoeft het voorlopig niet. Je ziet dat op die manier je eigenlijk ook tegen elkaar wordt uitgespeeld. Van der Heij den heeft nu wel weer een nota opgesteld waarbij hij alcohol- en drugsverslaving op een hoop veegt. Dat vind ik geen goed uitgangs punt". „Je zit ook met het probleem dat er twee departementen mee te maken hebben, Justitie en WVC. Praat je met de directie van de kin derbescherming over gesloten opvang van drugsverslaafden, dan krijg je daar te horen: ja, dat zouden we dan samen met WVC moe ten doen, want die voorzieningen worden sa men met WVC gedaan. WVC gelooft niet in gedwongen hulpverlening dus het gaat niet door. Einde van het verhaal". „Wat mij in Nederland zo verdriet is dat wij te weinig mogelijkheden hebben, het maar op zijn beloop laten. We raken in heilloze dis cussies verzeild over de vraag wie nou het meest zuiver in de leer is ten aanzien van de schoonheid van het individu. We dragen ze wel allemaal een goed hart toe, maar er ge beurt gewoon te weinig, we laten ze met mooie praatjes gewoon in de steek. We moe ten gewoon iets doen!" Dan, als het gesprek eigenlijk al beëindigd, komt Van der Goes van Naters nog even terug op een drugscongres, dat hij in het katholieke Rome meemaakte. Bedenkt: „Wij missen het transcedente hier wel eens. Een jongen hier, Henkie, is eens naar De Hoop in Dordrecht geweest. Die werken op Evangelische grondslag. Henkie zei eens tegen mij: daar in Dordrecht moet je weer gaan ge loven, dat is wel even wennen, maar ik vind het nu toch wel fijn. Ik ben zelf niet-kerkelijk, maar je merkt wel dat de mensen er echt iets aan hebben als ze weer kunnen geloven. Dan hebben ze niet het gevoel alleen te staan. Dat verrijkt de mens toch". DE MOOSE, de Amerikaanse eland met z'n vlerkachtig gewei en een kop die neerhangt als een knuppel, is geen dier dat men een heraldische functie zal geven. Je zou ze hooguit, boven twee gekruiste kluifbot- ten, kunnen plaatsen op het wapen van de wat lullige stri phond Pluto. Van de Ameri kaanse eland, die in Alaska nog wel eens tegen een trein aan wil lopen, wordt gezegd dat hij ontworpen werd toen god in zijn scheppingsroes een licht zinnige bui kreeg. Neen, zeggen anderen, die dit een onbeleefde veronderstelling vinden. Dezen zouden kunnen geloven dat de Amerikaanse eland een paard is, ontworpen door een parle mentaire commissie. Ofschoon het een buitenge woon groot en lomp dier is met een onberekenbaar karakter, heeft de zich altijd als krakke- mik voordoende Amerikaanse eland iets hartveroverends, zo als het kameeltje in Fez, dat ik aldaar te koop zag staan en voor zeventig dollar mee naar huis had kunnen nemen. Maar kamelen verzuren als ze ouder worden, ze krijgen een grimmi ge, in ieder geval meesmuilen de, trek om de mond en ze gaan stinken. Ik zou, in het dierenpark van mijn verbeelding, behoudens enkele Amerikaanse elanden, een keur van jonge kamelen en een groepje miereneters, een stel vogelbekdieren willen heb ben. Dat zijn wereldwonderdie ren. In de Engelssprekende lan den wordt het vogelbekdier 'duck-billed platypus' ge noemd, de eendsnavelige plat voet. We hebben hier van doen met een zoogdier dat voorzien is van een buigzame hoornsna- Vel en dat eieren legt. Eigenlijk mag een zoogdier dat niet, eie ren leggen. Maar de platypus is dan ook meer hagedis dan vo gel. Aan de buitenkant lijkt hij op een bever met een pantoffel over het gezicht geschoven en van binnen is hij hoofdzakelijk reptiel. Australië en Tasmanië vormen zijn woongebied en hij behoort tot de kleine, selecte groep der monotremata, die slechts over een enkel gat be schikken om de vaste en vloei bare afvalstoffen uit te werpen. Ze plassen en ze poepen door hetzelfde gat, evenals de echid na, een in Australië veel voor komende miereneter. Eieren leggen, monotremaan zijn, een snavel dragen, niet voorzien zijn van externe oren, maar wel van kleine pretoogjes - en dat allemaal voor een zoogdier! Geweldig. De platypus heeft zwemvliezen en de mannetjes zijn de enige giftige zoogdieren. Aan de achterpoten dragen ze een holle buis, een soort injec tienaald, waarmee ze gif kun nen spuiten dat u vele dagen gruwelijke pijn kan bezorgen en zelfs arm of been permanent kan verlammen. Waarom man netjes die gifspuit wel hebben en de vrouwtjes niet, dat weet geen hond. De vrouwtjes heb ben ook geen tepels waaraan de jongen kunnen zogen. Als de vogelbekdiertjes na een broed- periode van 6 tot 10 dagen uit het ei komen hangen ze aan de onderbuik van de moeder als aan een vergiet met talloze kleine gaatjes, waaruit een mel kachtige vloeistof zweet. Daar laven de vogelbekbabies zich aan totdat ze een centimetertje of veertig lang zijn en uit het tunnelnest in de oever van meer of rivier mee naar buiten mo gen. Ze spelen energiek met snorkelende geluidén. Ik Wist dit eergisteren ook nog niet en echte liefhebbers in het raadsel van dit vreemde dier zullen zich moeten vervoe gen bij C.L. Barrett (The Platy pus, 1944), of een briefje moe ten schrijven aan een vogelbek dierkundige bij uitstek, prof. Mike Stoddard, Hobart Uni versity, Tasmanië. Men heeft de platypus zijn mooie naam afgenomen omdat er reeds tor ren bleken te bestaan die van wege hun voeten zo genoemd waren. De Duitser Blumenbach ontwierp de officiële weten schappelijke naam: de parado xale vogelbek. We kennen het vogelbekdier nog geen twee eeuwen, maar hij is zeer oud, een schakel tussen mens en ha gedis. Lang heeft men niet in zijn bestaan willen geloven en stond hij in de legenden naast de zeemeermin en de sirenen. Het doet me genoegen te weten dat het vogelbekdier het uitste kend maakt. E SALEM-zaak. Het lij van een schip op zee. Spanni op zoek naar duistere daders Afrikaanse staatsgreep. Verd Matthijs van Heijningen heel De eerste scène. Lichten ui die door de opkomende zon anders hoort dan het rustige struikelen van de late bioscoi doek. Als de laatste tekst, 'de wordt het oog getrokken doo De camera trekt naar de hori Door Mick Salei Een zinkende olietanl lem-Monrovia. Maar he ramp. De muziek zwelt val niet aan. En er is van paniek aan boord, sche matrozen laten d< sloepen rustig zakken. I heeft tijd om volle plunj netjes gepakte koffers Een van de Griekse offit nog even terug naar <k zijn ghetto-blaster te hal der helpt de kok bij het proviand: van belegde I) en met flessen rum. He der de sfeer van een dan van een reddingsacti Dan komt kapitein Dii goulis aan dek van het zwa kende schip. Hij geeft opdr, rookbommen te ontsteken nog eens rond of hij niets Néé, het logboek, heeft hij i ten liggen. Hij lacht tevre oké. Op een woordenwisse kok na, was het nu over he meenemen van warme pizzi ders?, is alles perfect verlo stapt in een reddingsboot sein tot vertrek. Full speed van de tanker, die nog 450 beneden te gaan heeft vo roestige rustplaats bereikt is Maar nog voor het schip verdwenen is, krijgen de sc gen hun redder al in het vi tish Trident. Het gezicht va slaat om van zonnig naar vroeg", kankert hij. Wat is hand? De volgende scène. We zi derzaal van de verzekerings Lloyd's in Londen. Twee driedelig kostuum luisteren de, ook in krijtstreep, die, si raam, een droge opsomming „Wat hebben we tot nu t< De Salem is gezonken en 1 claim binnengekomen. Hl verzekerd voor 48 miljoen g het dubbele van het bedrag gekocht is. Het is ge eh. De twee aan tafel snuffel pieren. „De Sea Sovereig I .erna en Salem, was een tanker van 213.928 ton, c miljoen gulden is gekocht I makelaars Houlder Brother den." precies. Opmerkelij ook precies de vraagprijs w cent afgedongen. Zo koop wel een pak koffie, maar Direct na de koop is het dubbele vetzekerd. De Sale: toen het zonk. Tenminste, i Het schip zou gelader t. eh.193.000 ton Waar is die olie gebleven? I één druppel op die mooie Senegal gevonden? Nee. Nee. Er zat gewoon geen ol tanker. Deze zaak stinkt aan Neem dié Griekse kapiteii Het éérste wat die man verj men, was zijn logboek. 1 neemt hij mee, maar het loj iedere schipper élles bijhc verloop van de reis, verge Nee, natuurlijk niet, hij h. dat iemand iets te weten zo men over de merkwaardige schip heeft afgelegd. Zoger lem van Koeweit naar Maar in werkelijkheid dire Afrika. Onder de naam Le daar wel een kliederboel o weest zijn. Maar ja, dat soort werk verwachten van een schij een vervalst Liberiaans kt caat op de brug stond. Typ die in zijn binnenzak een f zitten, waarop het verschil I stuurboord staat. De Salem zonk zogenaa ontploffing in de machine door een gat in de wand g En olie naar buiten lopen maar. Nadat de olie in Zt lost was, werden de ruimen .gevuld. Jongens, wat zouden wij hebben gehad als die kok, de kapitein beledigd had wege een of ander raar ruz willen praten. Daardoor is der als wat", besluit hij ei Londense mist in. Als er g volgt, maakt hij zijn zin af: Een scène vol gevangc Liberia. Leve de vrijheid lukte kapitein Georgoulis gevangenis van Monrovia, lang vastgezeten. Zelfs te bierbuikje kwijt te raken. Aanvankelijk had het e hem uitgezien. Hij en de b de Salem waren uit zee op: British Trident en naar D Daar waren ze niet bepaali

de Stem | 1986 | | pagina 18