Beroering in de diamantbuurt ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 W1 l denten (v/m) Exodus Twintig miljard Koers winsten Overwaaien w mHHBI het grootste Nederlandse au met ruim 100 vestigingen in Daarin zijn meer dan 200 erde units ondergebracht, rstellingen en overheid, "andstad in voortijdelijk j o a pieken in het werk, ~iekte van vaste medewerkers iteenlopende redenen tijdelijk kunnen bij Randstad terecht p kantoor, in de industrie, in eidzorg, in de horeca, of in de sector ent(e) heeft vanuit een stiging dagelijks contact met 'ven als uitzendkrachten. ijn, naast onze bestaande in Middelburg en Goes, in voorbereiding 'aarom op korte termijn zijn: ontvangen, selecteren en uitzendkrachten, ouden en uitbreiden van onze bedrijven d m v. telefonische nlijke contacten, den van tijdelijk personeel, van de daarvoor benodigde tie. hten wij van u: igt tussen de 23 - 26 jaar. voltooide VWO-opleiding ij voorkeur gevolgd door een oepsopleiding ring heeft u gedurende enkele aan in de commerciële ining. vriendelijke en spontane heid en wilt uw enthousiasme kwijt in een verantwoordelijke flexibiliteit en creativiteit hand n met de zelfstandigheid van aarnaar u op zoek bent. twikkelde gevoel voor humor opzicht parallel met uw stress- eid. U zoekt een baan die niet beroep doet op uw uitstekende mogens, maar tevens een baan ast uw energie al uw initiatief en kwijt kunt. svermogen kunnen wij voor de commerciële zijde van ende functie. U bent in staat over de schouder van uw maar ook over die van uw cliënt en. s tenslotte zo goed als u bent. weet dat deze profielschets op assing is bieden wij u een it persoonlijke ontplooiings- iden. Naast interne opleidingen mogelijkheid tot het volgen van leidingen. Wij bieden u een nen en verdere emolumenten ien 13e maand, 8,5% vakantie- vakantiedagen. ologisch onderzoek kan deel van de selectieprocedure, informatie kunt u bellen met an Kaam, tel. 01650-3 39 91 elijke sollicitatie, vergezeld van te pasfoto, kunt u binnen enden aan Randstad Diensten- lerland bv, p/a Districtkantoor Uitzendbureau bv, t.a.v. de heef tphal, personeelmanager, 12,4701 EV Roosendaal. RAUDE in de diamanthandel. Antwerpse diamanthandelaren pakken het vliegtuig naar Tel Aviv. Een onvermoede activiteit van de Belgische justitie of een hetze. Wisseltrucs en ontdoken belastingen ter waarde van 50 miljoen gulden. Driekwart van de Belgische diamanthandel zou er bij betrokken zijn. 'Iedereen in deze bussiness heeft boter op z'n hoofd' zegt een insider. Maar de meningen zijn verdeeld. De georganiseerde diamantairs verdedigen zich fel. Ze vinden zichzelf niet beter of slechter dan de doorsnee-middenstander. Hoe dan ook, de eeuwenoude diamantbuurt van Antwerpen staat op stelten. Dat kan niet want de handel is slechts gebaat bij rust en discretie. Een blik in het geheimzinnige wereldje van de diamant. Een reportage over Don Pedro-facturen, de Antwerp Cut en over de koning der edelstenen als 'mineralogisch orgasme'. i w tt mannen aan een laienje ui café Diamant in de Antwerpse Ves tingstraat. Een van hen draagt een lange jas. Hij haalt een klein pakje tevoorschijn, rommelt wat met cel lofaan papier. Tussen twee glazen schuimend Palmbier glinsteren steentjes. Er komt een loep tevoor schijn. Goedkeurend geknik. Bank biljetten verwisselen van eigenaar. De koop is gesloten: 'Mazal'. „Welke timmerman heeft nog nooit een raam zwart geleverd. We doen alle maal wel eens wat, maar dat is nog geen reden om ons af te schilderen als crimi nelen. Deze zaak is opgebouwd door m'n vader. Ik ben met de loep geboren. Ik zit nu zesendertig jaar in het vak. Wat zit er voor toekomst in een zaak die in de ille galiteit werkt. Dit is een hetze. De dia manthandel heeft dit niet verdiend". Vijf hoog in het gebouw van de Ant werpse Diamond Club. Geëmotioneerd heft hij de handen. Op het bureau voor hem ligt een paar dozijn 'steentjes'. Op z'n borst bengelt driftig een loep. Roger Wagemans noemt zich 'een kleine com- mersant in diamant'. Roger Wagemans koopt diamant, slijpt diamant en verkoopt diamant. „Een verlies van een paar honderddui zend gulden is een draai om m'n oren waar ik nog altijd veertien dagen van lig te suizen". Grote bedragen, grote zenuwen. Vo rige week deed de Bijzondere Belasting inspectie van de Brusselse Rijkswacht een inval bij het Antwerpse wissel-en ef fectenkantoor Kirschen Roger Co. Be halve een dubbele boekhouding kwam er een lijst te voorschijn. Op die üjst de ge codeerde namen van cliënten die via het wisselkantoor zwart geld en zwart goud wegwerkten naar Zwitserland en Liech tenstein. Onder de clientèle ook enkele tientallen Antwerpse diamantairs. Beroe ring alom. Een Aan de aangehouden vennoten van het wisselkantoor bevestigde dat de helft van de transacties in diamant in België in het zwart zou gebeuren. Daar bij zouden vooral Griekse, Turkse en In diase handelaren betrokken zijn. Even leek er een exodus van diamantairs te volgen. De Isrealische luchtvaartmaat schappij El Al meldde een plotseling toe genomen drukte op de vluchten naar Tel Aviv. Dinsdag nam het Brussels parket plot seling gas terug. Dat gebeurde na een ontmoeting tussen justitieminister Gol en en een delegatie van de Hoge Raad voor Diamant, de machtige belangenor ganisatie van de Antwerpse diamantairs. Diezelfde Hoge Raad trok zeer verbol gen van leer tegen de 'sensatiezucht' van de Belgische pers. Ook liet men niet na te wijzen op de belangen van 's lands eco nomie en de in het geding zijnde werkge legenheid van achtduizend diamantbe werkers. Tenslotte deed minister van Fi nanciën Mark Eyskens nog een duit in het zakje. „De fiscale druk is te hoog", zo zei hij bijna verontschuldigend, maar hij voegde er wel aan toe: „natuurlijk, de wet is de wet en ze moet door ale burgers worden toegepast". De diamantbuurt in Antwerpen ligt vlak achter het Centraal Station. Juwe lier naast juwelier, 'gelieve voor entree eerst te bellen'. In de etalages schitteren goud, diamant en half-edelstenen. Boven de winkels uithangborden 'Diamantfa- De diamantslijperij, een oud ambachtelijk bedrijf Vlekjes in de 'Antwerp briek, alle herstellingen'. Overal patrouil leren Rijkswachters. Het hart van de buurt is de Hovenierstraat, afgesloten voor alle verkeer, behalve geldtranspor ten. De Hovenierstraat is de promenade van het grote geld. Orthodoxe joden met lange zwarte jassen haasten zich naar de diamantbeurs. Mannen met in krullen omlaag hangende bakkebaarden. Ze dra gen keppeltjes of zwarte hoeden. Het koffertje in hun hand zit met een ket tinkje vast aan de pols. Het zijn de han delaars en makelaars in diamant. Ze heb ben namen als Jakobson of Hirshfeld. Wie geen koffertje draagt heeft een dub bele jas aan. Een onderjas gevuld met 'handel'. Het is de wat corpulent ma kende werkkleding die ze 's morgens aandoen in hun kluis en waarmee ze ver volgens naar de beurs gaan om zaken te doen. Onderling spreken ze Hebreeuws. Dat schermt ze extra af voor de buiten wereld. Volgens schattingen is tachtig procent van de Antwerpse diamanthan del in joodse handen. Het gaat vooral om Poolse en Hongaarse joden. Volgens het vakblad USA Mining is er in 1985 voor 44 miljard gulden diamant op de markt gekomen. De Antwerpse diamantbuurt verwerkte 45 procent van die omzet, ongeveer 20 miljard gulden. Vanuit Londen controleert het concern DeBeers tachtig procent van de handel in ruwe diamant. Bij de handel in de Ant werpse diamantbuurt gaat het om aan- en verkoop van: ruwe grondstof, ge zaagde diamant en volledig bewerkte diamant. De diamantslijperij, een vanoudsher zeer ambachtelijk bedrijf, biedt het meeste werk. Diamantbewerkers 'lezen' er de edelstenen met hun vergrootglas. Ze kijken naar de zuiverte en de kleur. Ook bepalen ze de fluorescentie, de eigenschap van diamant om ultraviolette stralen om te zetten in zichtbaar licht met een blauwachtig schijnsel. Het gewicht van diamant wordt aan geduid in karaat, een maat die weer on derverdeeld is in punten. Diamant met licht gewicht wordt meestal bewerkt in India. Bombay behoort met Antwerpen en New York tot 's werelds grootste dia mantcentra. Diamanten van de midden soort (10 tot 50 punten) zijn een Israëli sche specialiteit, terwijl de grote stenen in Antwerpen worden bewerkt. Hier ont staat de in kennerskringen befaamde Antwerp Cut. Van de hoeveelheid dia mant die jaarlijks op de markt komt is slechts vijfentwintig procent (ruim 2000 kilo) geschikt om in juwelen te verwer ken. Antwerpen telt vier diamantbeurzen. Het gaat om zwaar beveiligde gebouwen waar een buitenstaander niet wordt toe gelaten, tenzij doorintroductie via een lid van de Diamond Club. Kom je er bin nen, zoals ondergetekende, dan dien je je ogen in je zak te houden. „Niet in de zaal kijken", verordonneert een bewaker streng. „Die man gaat buiten z'n boek je", zal Wagemans even later zeggen, „ik kan je meenemen naar het restaurant. Dan kun je van bovenaf zo op de hele handel kijken". De 'vloer' van de diamantbeurs. Bin nen staan lange rijen tafels. Aan die ta fels zitten groepjes mannen. Urenlang zitten ze soms tegen over elkaar, beoor delen de uitgestalde stenen. Af en toe loeren ze door een loep, pakken een dia mant op met een pincet. Dan praten ze weer, gebaren soms driftig. Opnieuw val len de lange jassen op. Het is een bij uitstek internationaal De 'vloer' van de diamantbeurs. Binnen staan lange rijen tafels. Aan die tafels zitten groepjes mannen. Urenlang zitten ze soms tegen over elkaar, beoordelen de uitgestalde stenen. Af en toe loeren ze door een loep, pakken een diamant op met een pincet. Dan praten ze weer, gebaren soms driftig. - foto's hoge raad voor diamant gebeuren. Er lijkt nauwelijks een plek te vinden waar in zoveel talen wordt ge sproken. Het afsluiten van de koop is een ritueel van: een man, een man, een woord, een woord, ,,'t Is een zaak loven en bieden. Neem nou een recent voor beeld: een partij diamant van 462 karaat, waarde $91.000. Zo'n deal kan weken duren, maar 't kan ook op een kwartier gedaan zijn. Je gaat tot het uiterste, soms wordt het schelden gelijk op de vee markt. Ben je akkoord dan geef je me kaar een hand en zegt 'mazal'. Het woord 'mazal' is onderdeel van de eeuwenoude code 'Mazal und Broche'. Het betekent 'geluk en voorspoed'. Een wens die een contract kan bezegelen waarvan een normaal mens staat te tril len op z'n benen. Heeft het 'mazal' een maal geklonken dan is er geen weg terug. Overeenkomsten op de beursvloer worden gefinancierd met kortlopende le ningen, waarvan de rentes in het verle den konden oplopen tot 18 procent. Am- robank en ABN, met eigen vestigingen aan de Pelikaanstraat en de Hovenier straat, nemen driekwart van de financie ring voor hun rekening. Waar zit nu de mogelijkheid om de boel op te lichten? Bij de wisselkantoren. Roger Wagemans haalt de schouders op en zegt: „We hebben er geen belang bij. Op de invoer van diamant zit geen btw, dat is nultarief. Alleen na veredeling komt er btw op. De zwarte schakel weet ik niet te zitten. Van handel naar som mige derde wereldlanden kan ik het me voorstellen, maar daarmee wordt de Bel gische staat niet benadeeld. Neem nou Korea. Daar mag je geen diamant invoe ren, dus het ligt voor de hand dat er dan gesmokkeld kan worden". De wisselkantoren ontstonden in de jaren '60 als gevolg van speculatie met diamantdollars. De dollar is de betaal- munt in de diamanthandel. Tot een kleine twintig jaar geleden kochten dia mantairs de munt bij het Belgisch-Lu xemburgs Instituut voor Wissel. Verkoop op de vrije markt leverde soms koerswin sten tot acht procent op. De Belgische overheid maakte, zoals vaker, van de nood een deugd, stelde van overheids wege geen dollars meer beschikbaar en gaf zo de dollarzwendel een wettelijke basis. Eenvoudig door de diamantairs te verplichten dollars te kopen op de zoge heten parallelmarkt. Geld en waarde-goederen in beheer geven bij wisselkantoren is goedkoper dan bij een bank, reden waarom som mige diamantairs hun toevlucht nemen tot deze instellingen. De Belgische overheid is de diamant wereld gunstig gezind. Zo verstrekt het ministerie van financiën de Antwerpse diamantairs speciale faciliteiten om ste nen te exporteren naar landen met hoge tolmuren. Dat gebeurt via de zoge naamde Don Pedro-facturen. Het Brus sels parket struikelde over deze code in de boekhouding van Kirschen Co en vermoedde aanvankelijk onfrisse praktij ken. „België is een paradijs voor diaman tairs". Die opmerking komt van buiten staander Jef Geeraerts. Als auteur van de in Antwerpen spelende politie-thriller 'Diamant' deed hij veel research in het wereldje. Geeraerts: „Het is een branche die ideaal is voor de zwarte handel. Er gaan bedragen om waarbij zelfs de Ne gus van Ethiopië verbleekt. Ik wist al lang dat er wat loos was. Het belasting- vriendelijke klimaat leent zich er nu een maal toe. Waarom zitten er anders drie duizend diamantairs juist in Antwerpen? Het wereldje is toch internationaal. Ze hebben overal kantoren. De zaak staat op naam van de vrouw en hun huis zit in de bv. Van belasting ontduiken kun je niet zozeer spreken. Het is meer belas ting ontgaan". Wagemans reageert kort op die opmerking: „Zou mijn vrouw niet in orde moeten zijn voor de wetgeving?". „Handel in zo'n kroeg, da's van dief stal of van malafide lui. Dat gebeurt nor maal niet, maar zeggen dat er niks aan de hand is. buil shit", zegt een diamant handelaar uit het Amsterdam. Hij is wat directer dan Wagemans, maar bevestigt diens woorden dat er af en toe wel eens wat gebeurt. t Is net als overal. Wat denk je nou. als je niet wil, kan een klant je wel dwingen. Komt er een vent die niks op papier wil. En wat doen je dan, wees eerlijk. Je wilt toch allemaal geld verdienen. Dan doe je toch een zaak, zeker als het een vaste klant is. Da's toch logisch. Fout ben je, ja natuur lijk, maar als we alle regels netjes nale ven, nou ja. Terug naar Roger Wagemans in de Diamondclub. Diamanthandel in een ca fé noemt hij 'een uitwas': „Spul van dief stal inderdaad! Het zijn die sjacheraars die onze handel verpesten, maar ja ze zit ten bij ons in de nijverheid zoals in elke nijverheid. En er zijn altijd sukkels die er in trappen". Wagemans schildert de diamantair als de ondernemer met grote en kleine pro blemen. Zoals andere bedrijfstakken kende diamanthandel jaren van specta culaire groei. Vertelt Wagemans: „In die topjaren rond 1980, deed een steen van 1 karaat soms honderdduizend gulden, nu maak je er nog vijfendertigduizend gul den mee. Het vertrouwen in diamant is teruggelopen. Dat komt door de specu- culatie. Je hebt dat gehad in alle secto ren: in onroerend goed en ook in dia mant. De investment companies vertel den de mooiste leugens om mensen geld uit de zak te kloppen. Mede daardoor is de waarde met vijfentwintig procent te ruggelopen". Concurrentie en lage lonen landen. Wagemans: „We zitten er tussen ge prangd. India, Taiwan, hoe moeten we daar tegen op met onze sociale wetge ving. Neem Israël, daar is de arbeidstijd nog vrij. Echt, het is pompen of verzui pen. Zelf ben ik ook de markt op moeten gaan. Meer exporteren. Ik heb nu een kantoor in New York. Sommige firma's verdedigen zich óp de normale manier. Ik breng m'n goederen naar de bank, niet naar een wisselkantoor. Ik kan niet leven met idee dat hier de Fiskale Recherche binnen kan vallen. Anderen verdedigen zich anders. Ze gaan de mazen in het net zoeken. Ze werken marginaal. Zelfs onze Mark Eyskens onderkent dat nu als hij .preekt van de grote fiscale druk. In Bel gië is die zogeheten fraude een psychose geworden. Heel de diamantwereld wordt over één noemer geschoren. Zelfs de Ga zet van Antwerpen, anders toch sereen in de berichten over onze metropool, is nu op sensatie uit. 't Wordt geweldig over- roepen". De export-expansie van Diamwag PVBA (de firma van Wagemans) ging niet van een leien dakje. De Antwerpse diamantair: „Ik heb het eerst in het oos ten geprobeerd: Tokio, Bangkok, Singa pore. 't Heeft me een klap geld gekost maar het werd niets. Ze zijn er zo honge rig naar winst dat ze enkel onder de kost prijs willen kopen. Ze liggen wakker als ze denken dat ik één dollar aan hun han del zou verd'»ien. Heb je diamant van pakweg duizend dollar. Komt er zo'n snotneus uit Hongkong en die zegt: 'Se- venhundeld?". Dan ben je een week be zig en dan zit je op zevenhonderdvijftig. Da's tijdverlies. Zo'n vent gaat bij mij buiten. Ik kan er niet mee handelen. Ik wil er niet tegenover zitten, 't Is niet mijn mentaliteit. Ik walg er van. 'Live and let live' zeg ik maar. Amerika is anders al moet je er soms wel achter je geld aan. Vijftien procent rente doet pijn hoor, dus je zit achter dat geld. Eerst brieven, dan telefoontjes, dan een advocaat en die ke rel aan de andere kant van de oceaan denkt: Zoek jij maar de hoogste boom, maar 't zijn wel mijn centen uit mijn be drijf, waar alles in zit. Ja, 't lijkt makke lijk van buitenaf maar de diamantbussi- ness is echt geen poenpakkerij. Weet je hoe de Zwitserse banken ons noemen: Les petits gagneurs, de kleine winstma kers." Hoe gaat het nu met de vlekjes op de Antwerp Cut, de fraude? „Luister naar mij", zegt Jef Geeraerts, „d'r komt niks van. Dit gaat in de zoveelste Belgische doofpot". In Amsterdam dezelfde gelui den: ,,'t Is een luchtballon. De Belgische regering kan dit niet maken. Er gaat veel te veel geld om in Antwerpen. Ze gaan er daar niet vandoor. Nee, die jongens laten niet met hun voeten spelen, 't Waait wel over". En Roger Wagemans, de Antwerpse diamantair: „Een vervolging komt er, maar dat neemt niet weg dat we fier zijn op hetgeen we doen in Antwerpen en op wat we in onze slijperij maken. Wat ik heb, wat collega's hebben is hier opge bouwd. Ik heb thuis kinders en kleinkin- ders. Hier in België heb ik m'n hele heb ben en houden. Denk je dan dat ik zou gaan lopen. De diamant zit in m'n lijf. Dat is me thuis al ingegoten, 'k Heb m'n vader nooit aan tafel gezien zonder steentjes erbij. Sta je in 't café, dan klap je nog over diamant, 't Is heel je leven. Zelf spreek ik altijd van een mineralo gisch orgasme". Als 'kleine winstmaker' rekent hij zichzelf en z'n collega's ook tot de kleine zondaars: „En wie zonder zonden is werpe de eerste steen. Dat moet een Hol lander toch aanspreken. We doen alle maal wel wat. Als je binnen de wetgeving stuit op muren van onbegrip, dan wor den die muren natuurlijk overwonnen. Weet je. Vroeger zat ik op een katholiek pensionaat. Toen zei m'n leraar altijd: "t Ideaal Roger.da's d'n 'emel'".

de Stem | 1986 | | pagina 17