OOP 1ST de m/v Proef inzamelen klein chemisch afval begonnen Julianas traat in Heikant krijgt zebrapad Hulst 4 ton door de neus geboord Zeeuwse Bibliotheek kampt nog steeds met moeilijkheden Geen nieuwe troeven meer voor behoud van ziekenhuis Politieke forumavond Hulst sterk 'bezet' februari )urg EERSTE ROMMEL VAN APERS B. MARTENS (PvdA): HULSTER BURGEMEESTER JACOBS: Vogelbeurs in Hulst DE STEM OPWEGNAAR lunicatie ZATERDAG 1 FEBRUAR11986 VANZEELAND Van Dorssen en Simonse naar NK judo Weekenddienst Stem-redactie AXEL - Wethouder P. Apers van Axel heeft gistermiddag het startschot gegeven voor de inzameling van klein chemisch afval. Van Aardenne open nieuwe installatie Total in Sloe GEMEENTEBELAN GEN: G. Naessens lijsttrekker Frans Strooband blijft voorzitter van tennisclub Game '78 Plaatselijk nieuws Heikant Koewacht Vogelwaarde St.-Jansteen Lamswaarde Clinge Axel Personeel ZLM Axel houdt jaarvergadering A12 DO bedden. Iten behoeve van die worden opge- ïi) in dienst. Het uieren, adviseren kit vandewerkbe- ikleerperiode van I, ontstaat een va- laktijkbegeleiding 1st, bezit te zijn van de |r PH/8603. >1313. pn ervaring in een soort- neid in steno en typen is fccuraat zijn. Daarnaast ver- contactuele en representa- leeftijd en ervaring. Maxi- f>0,- bruto per maand. Jaar vakantietoeslag en ten er informatie verstrekt door nk, (076) 23 40 50. binnen 10 dagen, onder penummer 901/86 in de rief en envelop, Ban: let Breda T22 PAGINA ZEELAND 2 ilbedrijf in Brabant, modesfeer kent en op zakendoen, de iok zélf de vruchten ing en beheerst de Duits). esproken verwach- schreven brief. Die tenzij met nadruk na te laten. Discre- die een levensposi- N Seleclie/OAWS Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst hebben geen nieuwe troeven achter de hand om de dreigende sluiting van het Hulster ziekenhuis wellicht toch ongedaan te ma ken. Burgemeester mr. F. Jacobs zei dat donderdagavond op vragen van W. de Brouwer (Gemeenschappelijke Belan gen) over het beroep dat het college heeft aangetekend te gen het sluitingsbesluit. „Jammer", verzuchtte De Brouwer. „Tja, maar dat wil niet zeggen dat onze argumen ten slecht zijn", meende Ja cobs. De Hulster gemeenteraad staat inmiddels nog steeds vol mondig achter de pogingen van B en W om het Hulster ziekenhuis open te houden. De raad gaf donderdag het college zijn zegen om alle mogelijke middelen daartoe aan te grij pen. CDA-er R. Scheele maakte zich boos dat nu plotseling 'de zwarte Piet naar Hulst wordt gespeeld', als het gaat om de toekomst van het ziekenhuis personeel. „Alsof het zieken huisbestuur in Terneuzen in dertijd, toen men op achter bakse wijze het heft in eigen handen nam en in afwijking van het bestaande plan met een alternatief naar Middel burg en Den Haag ging, zich één moment heeft bezonnen over de situatie die zou ont staan voor de personeelsleden en andere betrokkenen van St. Liduina". Hij vond dat het gemeente bestuur de plicht heeft in het geweer te komen tegen een stuk 'onrecht'. „Wij kunnen nu. eenmaal niet vergeten dat. toen gedeputeerde Don zijn goedgespeelde one-man-show in onze stad kwam opvoeren hij, als steeds lachende assis tent vanuit de zaal, een Ter- neuzense vertegenwoordiger tot zijn beschikking had. Met name dié man had de avond van zijn leven". Van een onzer verslaggevers HULST - De vogelvereniging I Vogelvreugd uit Hulst houdt zondag 2 februari de laatste vogelbeurs van het seizoen. De beurs wordt op touw ge zet in samenwerking met de verenigingen uit Klooster- zande en Clinge. Plaats van handeling is het t café De Ster in de Overdam- straat te Hulst. De vogelbeurs begint om 10 uur en duurt tot 13 uur. De deelname is gratis I en iedere belangstellende is welkom. Van onze sportmedewerker IAXEL - Van de regionale ju doka's nemen Marion van Dorssen uit Sas van Gent en Wendy Simonse uit Breskens deel aan de nationale titel strijd. Een kampioensgevecht B dat zaterdag 1 februari in El- burg wordt gehouden. Voor de 17-jarige Sasse Ma rion van Dorssen, vorig jaar verrassend tweede, houdt dit hard knokken voor een me daille in. Want kon zij vorig jaar nog vriend en vijand ver rassen door zilver te pakken, nu is zij een bekende. Minder bekend is de Breskense Wendy Simonse. Deze 14-jarige drong eveneens door tot de nationale titelstrijd. Zij komt uit in de groep junioren tot 66 kilogram. Simonse, die eerder drie keer de Zeeuwse titel pakte, maakt haar debuut in de NK- wedstrijden. Naast deze twee Zeeuws-Vlaamse vertegen woordigsters vertrekt de Be- velandse Petra Weyermans eveneens richting Elburg. Zij komt uit in de groep tot 60 ki logram. Voor redactionele zaken, dus niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opnemen met Emile Calon, tel. 01150-17132. Zondagmiddag 01150-17920. B.g.g. 01153-1534. dagblad voor zuidwest nederland Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 3.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. 65-10 Apers overhandigde gisteren als eerste een zakje met milieu-schadelijke stoffen aan directeur Poppe van de firma Boon. In de praktijk overigens wordt het vuil opgehaald door personeel van Boon. Hoewel de 'aftrap' in Axel werd verricht gaat het om een proef van drie gemeenten, Axel, Hulst en Hontenisse. Met ingang van februari kunnen de bewoners van die gemeen ten persoonlijk probleemstof- fen, zoals bestrijdingsmidde len, batterijen en verfres- tanten aan de vuilnisman meegeven. De proef geldt voor een jaar. Als die slaagt wordt de zaak professioneler aange pakt en krijgen alle bewoners een plastic bakje waarin het spul moet. Deze kosten worden nu nog niet gemaakt. De probleemstoffen worden tijdens de route bewaard in een container die aan de vuil niswagen is vastgemaakt. Na de ophaalroute belandt het af val in een speciaal depot in Vogelwaarde, vandaar gaat het naar een afvalverwer kingsinstallatie in Rijnmond. De bewoners van de drie ge meenten krijgen allen een af val wijzer, in Hulst maandag via de PTT, in de bus waarop duidelijk staat aangegeven welke stoffen apart moeten worden aangeboden. Wethouder P. Apers maakte gistermiddag van de gelegen heid gebruik inzicht te geven in de kosten die Axel jaarlijks voor 'de 'strijd voor een schoon milieu' maakt. Dat beloopt honderd gulden per inwoner. Axel heeft 12.000 zielen. De firma Boon, zo werd gis teren bij de start van het pro ject uitgelegd, streeft ernaar heel Zeeuwsch-Vlaanderen warm te krijgen voor het ini tiatief van de drie gemeenten. Het wordt dan ook interessant om de chemische afvalstoffen voor verdere verwerking aan bedrijven aan te bieden. De gemeente Axel heeft nog meer plannen om het milieu schoner te krijgen. Binnen kort, zo onthulde Apers, wordt het overleg met Boon geopend over de invoering van de zoge naamde mini-container. Deze komt in de plaats van de tra- ditionale vuilniszak. „Er gaan jaarlijks honderden plastic vrachten de bodem in. Met de mini-container komt daar een eind aan". HULST - B en W van Hulst hebben besloten een voet gangersoversteekplaats aan te leggen in de Juliana- straat in Heikant. Ze antwoorden dit op vra gen van het raadslid P. Ste vens (Gemeenschappelijke Belangen), over de wensen die er leven omtrent verschillende verkeersvoorzieningen. Met name voor de oudere kerkgangers en de jeugd is een zebrapad in de Julianastraat volgens Stevens onontbeerlijk. Op zijn vraag om eens te be zien of het aantalparkeer plaatsen bij gemeenschaps centrum het Heike kan wor den uitgebreid, zegt het college mogelijkheden te zien in de aanleg van twintig parkeer plaatsen in de Oud Ferdinan- dusdijk. Afhankelijk van de aankoop- en aanlegkosten zal worden bezien of de uitvoe ring financieel haalbaar is. Het door Stevens ook ge vraagde fietspad van Sint- Jansteen naar Heikant is aan gemeld als bovenlokaal werk gelegenheidsproject. Pas als op dat subsidieverzoek een be slissing genomen is, zo zeggen B en W, zal duidelijk worden of dit project financieel haal baar is. Aan Rijkswaterstaat is inmiddels gevraagd een oversteekplaats voor fietsers aan te leggen nabij het grens- kantoor te Kapellebrug. Ook is gevraagd de oversteekvoorzie- ning nabij het pand Gentse vaart 81 te verbeteren. Weinig kans zien B en W in de ook al door Stevens ge vraagde uitbreiding van de parkeerruimte bij De Wa rande op Sint-Jansteen. Dat is alleen mogelijk op een achter het gemeenschapscentrum ge legen weiland. Maar dat gaat zoveel kosten dat dit er voor lopig niet in zit. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Minister G. van Aardenne verricht op 19 maart de officiële opening van de hydrocracker, de nieuwe productie-eenheid van Total in het Sloegebied. Er staan verschillende toe spraken op het programma. Zo spreekt behalve de minister ook de president-directeur M. Ortoli van het moederbedrijf Total compagnie Francaise des Pétroles. Verder komt on der meer de president van Dow Chemical Europe aanhet woord. Het gebeuren begint om 14.30 uur. Wethouder Apers (rechts) overhandigt zijn zakje chemische van de firma Boon. rommel aan directeur Poppe - foto de stem/corj.de boer HET VEJV Hulst heeft vlak voor de verkiezingen een fo rumavond op touw gezet met de politieke partijen en persoonlij sten die mee doen aan de gemeenteraadsver kiezingen. Dat gebeurt op vrijdag 7 maart in de ontmoetings ruimte van het VEJV in het Houtenkwartier. Aanvang 19.30 uur. Met deze forumavond wil het VEJV belangstellenden kennis laten nemen van de standpunten die de verschil lende partijen hebben ten aanzien van actuele proble men en onderwerpen. Het overgrote deel van de lijsten die meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen zegt op de forumavond aanwezig te zullen zijn. CDA, WD en PVDA hebben dat al offi cieel aan de organisatie meegedeeld. Desgevraagd lieten giste ren ook de lijsten Gemeente belangen, Gemeenschappe lijke Belangen en A. Brug- geman weten te zullen mee doen. Deelname van de groepering Clinge voor Al gemeen Belang is momen teel nog niet helemaal zeker. Lijstaanvoerders J. van Dorsselaer en H. Neefs heb ben die dag andere verplich tingen, maar, zo verzekerde Van Dorsselaer, „we zullen toch proberen er bij te zijn". De lijst Eeman is niet pre sent op de forumavond. Bo vendien is het volgens R. Eeman nog niet eens zeker of zijn lijst zelfs aan de ver kiezingen mee doet. Tijdens de forumavond worden de deelnemers uit genodigd hun visie te geven op een tweetal onderwerpen. In de eerste plaats is dat jongerenbeleid, emancipatie en basiseducatie en het tweede onderwerp is ruim telijke ordening. Tot slot kan ieder nog uitwijden over een onderwerp naar keuze. Dit alles wordt uiter aard gevolgd door een dis cussie, waarbij de kandi daatraadsleden onder vuur kunnen worden genomen. Het forum wordt voorgeze ten door Toine Huijsmans, coördinator van het VEJV. ZOALS verwacht wordt G. Naessens komende verkie zingen lijsttrekker voor Ge meentebelangen in Hulst. Hij volgt mr. E. de Rech ter op, die heeft besloten zich uit de gemeentepolitiek terug te trekken. Tweede op de lijst, en daarmee op een verkiesbare plaats, staat mevrouw T. van der Veeken-de Bot uit Hulst. De lijst ziet er verder als volgt uit: 3. J. de Vliege- re, Heikant, 4. J. Knibbeler, Hulst, 5. J. de Koek, Hulst, 6. A. Saman, St. Jansteen, 7. F. Fleurbaaij, Hulst, 8. L. van de Putte-van Campen, Hulst, 9. H. Soonieus, Hulst, 10. mr. A. Rijkse, Hulst. Ge meentebelangen is momen teel met twee zetels in de Hulster gemeenteraad ver tegenwoordigd. Van onze correspondent 1CLINGE - Frans Strooband blijft toch voorzitter van de tennisclub Game '78 uit Clinge. In zijn openingswoord tijdens de voor jaarsvergadering zei hij de voorbije maanden weer genoeg motivatie en in spiratie te hebben verzameld om verder te gaan. Zijn bekendmaking werd gevolgd door een langdurig en daverend applaus. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging weer aan de beterende hand is. In 1984 keek men aan tegen rode cij fertjes, vorig jaar werd afgesloten met een batig saldo. Bij de bestuursverkie zingen werd de periodiek aftredende Anja Vergauwen herkozen. In de vaca tures Ger Spork en Nen Brink, die be dankten, werden Frank van Campen- hout en Henny van Cauteren gekozen. Van Campenhout is meteen ook de nieuwe penningmeester. Hoewel er gedacht wordt om de leden- kaart te voorzien van een pasfoto, zal deze maatregel dit jaar nog niet worden doorgevoerd. Enkel voor leden die aan de competitie meedoen. De vereniging telt momenteel 160 seniorleden en 70 jeugdleden. Schieting - Woensdag 5 fe bruari wordt in café 't Helle ken aan de Hellestraat een be- jaardenschieting gehouden, aanvang 13.30 uur. Palingkaarting - Vandaag (zaterdag) en morgen wordt bij A. de Vlieger in Koewacht een palingkaarting gehouden. Oud papier - De voetbalclub Vogelwaarde gaat vanmorgen (zaterdag) al om 9 uur op pad om in het dorp oud papier op te halen. De bewoners wordt gevraagd het papier goed ge bundeld op de stoep gereed te zetten. Kaarting - De R.K. Bond van Ouderen houdt woensdag 5 fe bruari in De Warande een prijskaarting voor alle oude ren en WAO-ers. De inschrij ving hiervoor begint om 13.00 uur en de kaarten worden om 13.30 uur geschud. Bridgewedstrijd - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub een onderlinge wedstrijd. Het was een howell 10 met 12 paren. De uitslag was: 1. heren Van der wielen-De Waal, 2. mevrouw Kint-de heer Rademakers, 3, dames Smulders-Van Puyvel- de, 4. dames De Bakker-Pou- wels, 5. dames Van Hootegem- Heizier. Wafelactie - Twee zondagen heeft de chirojeugd van Inter- De Klinge huis-aan-huis be stellingen voor wafels opge haald. Zondag 2 februari is de grote wafeldag. Bestellingen zullen worden thuisgebracht, maar verder kan iedereen nog wafels kopen in het chiro- heem, Grensstraat 4 te De Klinge. Kaarting - Zondag 2 februari wordt in het café bij C. Wee- maes een serieprijskaarting gehouden voor hanen en sui ker. De opbrengst van deze kaarting zal ten goede komen aan de carnavalsvereniging De Bernhardklinkers. De kaarting begint om 14.00 uur. Boekenbeurs - In de passage van de Cité in Axel wordt vandaag (zaterdag) weer een tweedehands boekenbeurs ge houden voor verzamelaars en belangstellenden. De beurs duurt van 10 tot 17 uur en is georganiseerd door de stich ting Schaduw. Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst heeft zich vier ton subsidie door de neus laten boren, door het niet tij dig klaarkrijgen van de rioleringsplannen in het buitengebied. PvdA-raadslid B. Mar tens concludeerde dat tij dens de raadsvergadering, waar het voorstel aan de orde kwam om de riolering voor Zandberg en het Sta tionsplein voorlopig maar af te voeren. Als de gemeente het in dertijd gepresenteerde riole ringsplan voor begin dit jaar had rondgekregen, dan had men nog kunnen profiteren van een fikse bijdrage van het Rijk. „Hoe", wilde Mar tens weten, „komt het dat het niet mogelijk is geweest dit op tijd te realiseren?" Wethouder G. van de Voorde (CDA) betuigde eveneens zijn spijt dat de gemeente er niet in geslaagd is. „We hebben het gepro beerd, maar het is niet ge lukt". Een van de belang rijkste redenen is volgens dé wethouder de zware werk druk die er rust op het ge- meentepersoneel. Hij wees daarbij op het gereedmaken van het plan Tragel en het werk aan het bestek voor de riolering in Nieuw-Namen, die volgende maand in de raad komt. „Het be- steksklaar maken van riole ringsprojecten in het bui tengebied is een zeer tijdro vende zaak", aldus de wet houder, die met zijn uitleg het raadslid Martens tevre den stemde. G. Naessens (Gemeente belangen) wees op het unieke van het krekenge- bied nabij Zandberg en hij pleitte ervoor om toch zo snel mogelijk maatregleen te nemen dat daar niet meer op wordt geloosd. „Zandberg blijft bij ons op de rol staan", aldus Van de Voorde, „maar gezien onze financiën vinden we het niet verant woord daarmee nu verder te gaan". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek functio neert (nog) niet zoals het behoort. De bibliotheek, die nu zo'n jaar draait in de ambitieuze nieuwbouw aan de Kousteensedijk in Middelburg, kijkt tegen een reeks 'knelpunten' aan die worden veroorzaakt door een tekort aan personeel, financiële beperkingen en een onevenwichtig opgebouwd boekenbestand. Dat blijkt uit een beleids plan, waarmee het bestuur van de Zeeuwse Bibliotheek de komende jaren tegemoet gaat. Men hoopt een belang rijk deel van de problemen op te kunnen lossen door invoe ring van de zogenaamde on line catalogus, een computer systeem dat het boekenbezit voor de lezers toegankelijker moet maken, niet alleen in de Zeeuwse Bibliotheek zelf, maar evenzeer in de plaatse lijke openbare bibliotheken, instellingen en bedrijven el ders in de provincie. De 'on-line' catalogus staat dan ook als prioriteit nummer één om het programma. Dit systeem had er eigenlijk al moeten zijn, maar verschil lende oorzaken hebben de in werkingstelling vertraagd. Men denkt het computer systeem nu in juni op te kun nen starten. Maar de werking ervan zal dan nog aan tal van beperkingen onderhevig zijn. Voor de invoering van de on line catalogus in de Zeeuwse Bibliotheek zelf is het geld al aanwezig. De Zeeuwse staten gingen ruim een jaar geleden met de financiering akkoord. Als gevolg daarvan moet de bibliotheek behoorlijk op per soneelskosten bezuinigen. Ondertussen klinkt er uit de Zeeuwse staten steeds meer irritatie op, omdat nog steeds geen duidelijkheid bestaat over de financiële situatie van de bibliotheek. Gedwongen door rijksbezuinigingen zijn ook de taken van de Provin ciale Bibliotheek Centrale, het orgaan van de plaatselijke bi bliotheken, bij de Zeeuwse Bi bliotheek ondergebracht. Maar de financiële knopen die dat heeft opgeleverd zijn nog niet ontward. Over de aansluiting van de openbare bibliotheken in de verschillende Zeeuwse ge meenten moeten de staten nog beslissen. Volgens het biblio- theekbestuur functioneert de huidige catalogus, die men kan raadplegen via een micro film-systeem, slecht. Het ge volg is extra werk voor het personeel en problemen voor de lezers. „De on-line catalogus", al dus het bibliotheekbestuur, „is de enige manier om toegang te krijgen tot het boekenbezit, zowel voor de medewerkers en bezoekers van de bibliotheek als voor aanvragers buiten het gebouw". De personeelsproblematiek wordt als tweede aandachts punt geschetst. Ook al functio neert de on-line catalogus naar behoren, dan nog resteert er teveel werk voor te weinig mensen. Men zoekt de oplos sing in de eerste plaats in een herverdeling van functies, want de Zeeuwse Bibliotheek (een samengaan van de Pro vinciale Bibliotheek en de Middelburgse bibliotheek) functioneert nog steeds niet helemaal als één geheel. Pas na een herverdeling van func ties wil men bekijken of het personeelsbestand moet wor den uitgebreid. De Zeeuwse bibliotheek wil verder de informatieve en educatieve functies uitbrei den, zo nodig ten koste van de recreatieve functie. Men kampt daarbij met het pro bleem dat men nauwelijks aan de vraag naar recreatieve boe ken kan voldoen, terwijl een vrij groot deel van de weten schappelijke werken - het grootste deel van de collectie - nooit wordt uitgeleend of ge raadpleegd. Ook hikt men aan tegen de toename van het aan tal publicaties en de stijgende prijzen daarvan. Het aan koopbudget houdt daarmee geen gelijke tred. Het bestuur zoekt de oplos sing in het aanhouden van een 'bovengrens' voor aan te schaffen studieboeken. Men wil in de toekomst niet verder gaan dan het hbo/rsb-niveau. In plaats van boeken wil men meer overgaan tot de aanschaf van audio-visueel en elektro nisch studiemateriaal. Verder acht men een verhoging nodig van het budget voor de restau ratie van de grote collectie eeuwenoude boeken, dan wel het overbrengen van deze boe ken op beeldplaat. Van een onzer verslaggevers AXEL - De kring Axel van de ZLM houdt maandag 17 fe bruari de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Die begint om 14 uur in De Halle te Axel. Aan de orde komt onder meer de verkiezing van een nieuwe secretaris-penning meester. A. de Feijter stelt zich namelijk niet meer herkies baar. Als kandidaat heeft het bestuur A. Mol uit Hoek naar voor geschoven. Op het programma staat.na het officiële gedeelte nog een lezing door ir. W. Tacken over 'Zeeuwse akkerbouw in per spectief van het groenboek'.

de Stem | 1986 | | pagina 11