Me kunt 't zo gek^ niet verzinnen! WD kan toch door met D66-voorstel w n. Topambtenaar Financiën: snel eenvoudig belastingsysteem VERMOGEN OUDERS EN STUDENT BUITEN BESCHOUWING Aruba schoor voetend verder met Melchior Na 60 jaar klaar 'Plafond voor omzet noodzakelijk' I )ere]ya Ebier Fokker krijgt weer 100 miljoen gulden ROESTVASTSTAAL ISCHORT E STEM COMMENTAAR Geen klopjacht Ilamage VRIJDAG 31 JANUAR11986 'BINNENLAND Ziekenfondsen lichten erkeerd voor 'Compact-disc veel te duur' Eindhoven: bij fraude onderzoek niemand afgeschermd TEGENVALLER NIEUW TOESTEL Investeerders SPECIALISTEN WENSEN •REGRESSIE-REGELING' DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) heeft het wetsvoorstel studiefinanciering bijna geheel aangepast in de lijn van de frac ties van CDA en VVD die dan ook uiterst te vreden zijn. Overleg gasprijs wij maken het van PLAATWERK LEIDINGWERK APPARATEN TRANSPORTBANEN Pm CDA WIJKT IN EUTHANASIEZAAK BINNENLAND Zelfstandige PTT Micro-elektronica AFCENT Paspoort Icto groeit Commandeur T5 estaan, is een probleem f>p het bord van de hele enschap thuis hoort en Js op grond hiervan be- i zich tot de burgerlijke fheid te richten. Hoewel ok dan niet altijd mee- J omdat zoals in het geval (de Eusebiuskerk in Arn- i de kerkelijke autoriteit gevonden gebruiksbe- hming op pure emotionele Iden weer afwijst, pt zover kan er voor ne weinig reden zijn de Jting van de Bredase kerk (behandeling te nemen, resten nog twee moge verklaringen voor het I dat men het wel gedaan ft. De ene mogelijkheid is (Rome de plaatselijke bis- op „te hulp komt" door l beslissing op het hoogste eau te bekrachtigen en (rmee verder verzet on- itmatig te maken; de de mogelijkheid is dat i de sluiting van weer een in het Bredase diocees meer los meent te kun- i zien van het totale beleid de bisschop voert, ja er |s een direct resultaat van een zienswijze die al ver- ord is in de kolommen van I ingezonden brieven van te krant. Door te zwijgen er de telegrafische bood- lap van Rome laadt het (dom Breda minstens de fdenking op zich de toe ast in het licht van de ltst genoemde mogelijk- (id te vrezen. Dat zou dan angst zijn, die van ouds- bekend staat als slechte adgeefster. Jndanks misverstanden communicatiestoornissen het verleden, een unieke Ijzondere synode van de Ne- [rlandse bisschoppen in en een bezoek van de kus vijf jaar later wordt de llatie Nederland - Rome pg altijd bemoeilijkt door ciaal-culturele barrières. Romeinse ogen kan de htruiming van de H. Hart- brk daarom ook in een an- er opzicht een blamage zijn te koste wat het kost had loeten worden voorkomen, let wegslepen van biddende pensen uit een kerk door po- ltie op last van de bisschop: lat voor indruk moet dat fel niet geven aan niet-gelo- |igen Ondergraaft dat niet Ie geloofwaardigheid van de lerk, zweemt het zelfs niet laar heiligschennis Maar Jolgens de regels van de Ro- neinse diplomatie is het hoe [an ook een blamage voor en bisschop. Zoiets kan en nag niet meer gebeuren. Een Romeinse maatregel is der halve op zijn plaats voor heel Vederland, want de laatste katholieke kerk is hier nog (ang niet gesloten. Geruchten villen dan ook dat het 'Su- bremo Tribunale' in Rome, te L'ergelij ken met onze Neder landse administratieve rechtbank, een richtlijn in Voorbereiding heeft volgens dewelke elke toekomstige kerksluiting vooraf goedkeu ring moet hebben van het /aticaan. Gezagsafhanke- |lijke katholieken zouden daar zeker niet over treuren. .egelloo fori flats Jé ""■t innen Pieter de Wit, chten te Leiden, anno 1986. T28 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - De Zie kenfondsraad wil dat de zie kenfondsen de 800.000 vrijwil- verzekerden die zich na de pheffing van het vrijwillig tiekenfonds op 1 april particu- [jer moeten verzekeren op- lieuw en beter informeren jver de verschillende moge- ijkheden daartoe. Verzekerden die inmiddels J een andere dan de zoge- ioemde standaardpolis voor K-vrijwilIig verzekerden lebben geaccepteerd, moeten jat desgewenst alsnog onge- jaan kunnen maken. De commissie toezicht van i Ziekenfondsraad heeft vol gens een woordvoerder gecon- itateerd, dat de standaard- trieven die de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft opgesteld voor het informeren van de verzeker- ien niet volledig waren. Daarom is de VNZ gevraagd, /olgende week in een bijeen komst van de werkgroep pu blieksvoorlichting van het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering akkoord te gaan net een nieuwe folder of brief roor de verzekerden. Aan ver- jekerden die al eerder zijn be naderd zullen de fondsen ge- ichte, persoonlijke informatie moeten verstrekken. DEN HAAG (ANP) - Bijna alle gebruikers van compact disc-spelers vinden de zoge noemde CD-schijven veel te duur. Dit stelt de Consumen tenbond vast na een peiling onder bezitters van deze nieuwe geluidsinstallatie. De resultaten van de peiling staan in de Consumentengids van februari, samen met een test van nieuwe CD-spelers. Gezien de grote vraag naar CD-schijven ziet de bond geen redelijke grond voor de aange kondigde prijsverhoging door de producenten. Hier is vol gens de bond duidelijk sprake van tekort schietende concur rentie. Wat de gebruikers van de compact-disc vooral ergert is dat een dubbel-CD twee keer zo veel kost als een enkele. Wat bij de gewone zwarte schijf anderhalf keer zoveel is. De gebruikers hopen dat de prijs, gemiddeld 45 gulden, snel zal dalen. EINDHOVEN (ANP) - Bij het onderzoek naar een omvang rijke fraude binnen het ge meentelijk apparaat van de gemeente Eindhoven zijn hoge ambtenaren en bestuurders niet afgeschermd. i Dat stelt het college van burgemeester en wethouders in een brief aan de raadscom missie voor bestuurlijke aan gelegenheden, openbare orde en veiligheid. Hel'CoHege brit- keht ook, dat processen ver baal zouden zijn vervalst om bepaalde personen te bescher men. 'e M jf 'if Na afronding vari het on derzoek hebben zowel recher cheurs van de Eindhovense politie als verdachten ver klaard dat bestuurders en hoge ambtenaren buiten schot waren gebleven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De vereenvoudiging van het belastingsysteem moet serieus worden aan gepakt, want zo kan het gewoon niet verder in Nederland. Een commissie zal dit jaar nog advies uitbrengen aan staatssecretaris Ko ning (Belastingzaken) over de mogelijkheden voor vereenvoudiging. Dat zei de directeur-generaal der Belastin gen van het ministerie van Financiën, de heer C. Boersma, gisteren bij de presentatie van een onderzoek naar ervaringen van belas tingbetalers met de inkomenstenbelasting. Boersma verwacht overigens niet dat de ver eenvoudiging binnen nu en twee jaar een feit zal kunnen zijn. Uit dat onderzoek, dat door een Leids insti tuut is gehouden, blijkt dat een meerderheid van de belastingplichtigen het invullen van het biljet overlaat aan iemand die verstand van zaken heeft. Desondanks zouden de meeste mensen wel zelf het biljet willen in vullen. In ruim 400.000 gevallen werd hulp ver leend bij het invullen van het formulier. De belangrijkste redenen waarom mensen hulp inroepen is dat ze het biljet te ingewikkeld vinden, er te veel toelichting bij zit en het ge brek aan kennis over aftrekposten. De mensen die een biljet moeten invullen zijn doorgaans wat beter betaalden, en hoger opgeleiden. Een op de zes invullers heeft een inkomen van boven de ƒ60.000 per jaar. De problemen doen zich in alle groepen gelijke lijk voor, zo leert het onderzoek. Boersma kondigde aan dat in Gouda dit voorjaar een proef zal worden genomen met een vernieuwd aangiftebiljet en toelichting. Dat zal nog sterker dan het huidige formulier gericht zijn op een soort multiple choice-aan- pak, waarbij de verschillende vragen met 'ja' of 'nee' beantwoord moeten worden. Boersma zei erbij dat de toelichting niet korter, maar zelfs langer wordt. De fiscus zal vanaf vandaag overigens ook weer cursussen gaan geven in het invullen van het biljet. Dat gebeurt ten dele klassikaal. Boersma meldde dat de belastingtelefoon verleden jaar een enorm succes is geworden. Liefst een kwart miljoen mensen heeft zich langs die weg laten helpen. Deetman volgt Kamer DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Economische Zaken steunt vliegtuigbouwer Fokker met nog eens honderd miljoen gul den in de vorm van kredieten en garanties. Daarmee komt het steunbedrag voor de ontwikkeling van de nieuwe vliegtuigtypen F-50 en F-100 op ongeveer een miljard gul den. De steunoperatie voor de ontwikkeling van beide toestellen begon in 1983. De ont wikkelingskosten zijn wat hoger uitgeval len dan was geraamd. Een deel van die te genvaller neemt het ministerie nu voor zijn rekening. De honderd miljoen gulden ko men ten laste van de begroting van het mi nisterie. Maar volgens een woordvoerster van Fokker is er geen sprake van extra steun van de overheid voor het F-50 en F-100 pro ject. Zij ontkent ook dat de ontwikkelings kosten van de nieuwe vliegtuigen hoger zijn uitgevallen dan was geraamd. Volgens Fokker maakt de 100 miljoen gulden deel uit van de al in 1984 door de overheid toege zegde financiële steun. ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse re gering is bereid verder te praten met de Limburgse zakenman Leon Melchior, indien deze het - politiek gevoelige - deel over de onafhankelijkheid van Aruba uit zijn on derzoeksrapport haalt. Zo reageerde de Arubaanse premier Henny Eman in Oranjestad op berichten uit Nederland, dat minister De Koning nog steeds vertrouwen heeft in het rapport van Mel chior. Eman onderstreepte echter dat zijn regering onder geen beding politieke druk van Nederland zal accepteren voor financiële en economi- sche hulp. „De onafhankelijkheid van Aruba is niet de zorg van Mel chior, die immers voor inves teerders zou zorgen", aldus Eman. „Wij willen weten hoe het daarmee staat, omdat we dat niet in het rapport kunnen lezen". Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gaat werk maken van de fraudebestrijding in de sociale zekerheid. Dat heeft hij van de week aangekondigd. Opvallende punten daarin zijn de scherpere controle van gegevens over uitkeringsgerechtigden en de moge- l'Jkheid om van een uitkeringsgerechtigde het bewijs te vragen van zijn goede trouw als het vermoeden bestaat van fraude. Vooral dat laatste maakt de tongen los. De FNV waarschuwde gisteren al voor een 'klopjacht' op uitkeringsgerechtigden. Die waarschuwing zal vooral bedoeld zijn als schot voor de boeg, want uit de plannen van het kabinet blijkt van zo'n klopjacht nog "iets. Op de eerste plaats omdat de feitelijke voorstellen nog inge diend moeten worden. Op het punt van de controle van gegevens door uitvoeringsorganen moet zelfs nog een studieclub worden 'Dgesteld. Die zal zeker dit jaar nog geen advies geven. Verder is tet kabinet er zich wel van bewust dat de privacy in de knel komt 'te er te gemakkelijk in gegevensbestanden kan worden gesnuf- 'ald. Dat gevaar doet zich terdege voor, als we straks een sofi- cummer (sociaal-fiscaal nummer) krijgen. De Graaf kondigt daar- °ver onderzoek aan. Het belangrijkste argument om voorlopig nog geen spoken te 2|en is dat het voorstel voor de 'omgekeerde bewijslast' in feite aansluit bij hetgeen het kabinet heeft voorgesteld voor de nieuwe Werkloosheidswet. Uitgangspunt is en blijft dat de betalende instantie een gegrond tymoeden van fraude of misbruik mqet hebben. In dat geval zal, uitkeringsgerechtigde duidelijk moeten maken dat hij deson danks terecht een uitkering kreeg. Hij loopt het risico dat de hele bitkering kan worden teruggevorderd. Of deze maatregel nu erg aardig is of niet; het zal fraudeurs wel aeter afschrikken. En wie denkt dat nu andermaal alleen de ™ne fraudeur gepakt zal worden kan gerust zijn. Het kabinet Hieft al csrder plannen bekend gemaakt, die het voor werkgevers Zestig jaar heeft het herstel van de Roode Leeuw in Gouda geduurd. Nu is dan het moment aangebroken, waarop het gemeentebestuur de molen overdraagt aan molenaar Marcel Koop. Vanaf vandaag wordt er weer graan naar de molen gereden. Morgen staat de molen open voor het pu bliek. Als het waait zullen de wieken draaien. - fotoanp UTRECHT - De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) vindt het strikt noodzakelijk dat er een 'plafond' van 180.000 komt voor de jaar lijkse omzet die specialisten behalen in de sfeer van de particuliere verzekering. In dit zogenoemde 'regres sie-systeem' gaan de tarieven nadat de omzet van 180.000 is bereikt steeds verder omlaag. Daardoor loont het niet de moeite om extra lange werk tijden te maken (want dat le vert toch nauwelijks iets op) en ontstaat er ruimte voor het aantrekken van jonge, vaak werkloze, specialisten. Volgens een woordvoerder van de LSV ligt de nadruk in de discussie tussen staatsse cretaris Van der Reyden van Volksgezondheid en de Tweede Kamer veel te veel op de hoogte van de honoraria en van de ingeleverde bedragen. Het ontbreken van een regres siesysteem in de particuliere sector jaagt de kosten alleen maar op en voorkomt juist de instroom van jonge collega's. Zo'n systeem bestaat sinds I januari 1982 al wel bij de zie kenfondsen. De omzetten wor den gecontroleerd door het Centraal bureau ter bevorde ring van de specialistenhono rering. Daarin zijn de Vereni ging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) en de LSV elk voor 50 procent vertegenwoor digd. Om ook de jaarlijkse omzet ten in de particuliere sector te kunnen controleren zou een dergelijk bureau moeten wor den opgezet door het Kontakt- orgaan Landelijke Organisa tie van Ziektekostenverzeke raars (KLOZ) en de LSV. On der leiding van oud-staatsse cretaris Veder-Smit (VVD) van volksgezondheid wordt daar al een jaar lang over ver gaderd. Knelpunt is de wijze waarop de controle moet plaatsvinden. Want anders dan bij de ziekenfondsen, waar alles centraal is gere geld, heeft elke particuliere ziektekostenverzekeraar zijn eigen regels, aldus de woord voerder. Die afdoende contro lemogelijkheden moeten er desondanks zo spoedig moge lijk komen, vindt de LSV. Het 'generaal akkoord' tus sen regering en LSV, medio 1984, voorzag voor de tweede helft van dat jaar in een ta riefsverlaging van 5 procent. Doordat het KLOZ eerst een complete lijst van verrichtin gen mét de officiële tarieven wilde samenstellen (van 10 procent daarvan was dat ta rief toen nog niet bekend) duurde het tot december dat die tarieven metterdaad om laag gingen. Van onze Haagse redactie Deetman komt - zoals voorzien - niet alleen de lage- inkomensgroepen tegemoet, hij verruimt ook de mo gelijkheid voor studenten om na hun dertigste jaar nog in aanmerking te komen voor studiefinanciering; studenten moeten dan wel hun studie aanvangen voor hun dertigste jaar. De bewindsman wil ook het vermogen van ouders en stu denten buiten beschouwing laten bij de bepaling van de hoogte van de lening. CDA en WD drongen hierop aan om met name zelfstandigen te ontzien. Uit de aanpassingen aan het stelsel van studiefi nanciering volgt een verlaging van de basisbeurs met 375 gul den van (aanvankelijk) 7520 naar 7145 gulden voor uitwo nende studenten en van 3520 naar 3145 gulden voor thuis wonenden. Op aandrang van de kamer geeft Deetman ook in het bui tenland studerenden recht op studiefinanciering. Deze en de andere wijzigingen kosten in totaal 235 miljoen extra. Dat wordt verrekend door de ba sisbeurzen te verlagen en door de hogere inkomens eerder in aanmerking te laten komen voor een grotere ouderlijke bijdrage. Nadere becijferingen wezen verder uit dat minder betaald zal hoeven te worden voor de reiskostenregeling. CDA-kamerlid Lansink toonde zich gisteren uitermate ingenomen met de wijzigingen van Deetman. „We hadden niet verwacht dat hij ons zover zou tegemoet komen. We houden nog wat vraagjes over, zoals het studeren met behoud van uitkering waarvoor iets geregeld moet worden. En we zouden ook graag een regeling zien voor kinderen van bui tenlandse werknemers", aldus Lansink. Ook WD-woordvoerder Dees zei gisteren in een eerste reactie zeer tevreden te zijn. Hij zei de indruk te hebben dat 95, zo niet 100 procent van zijn wensen werden ingewilligd. PvdA-zegsman Wallage er kende gisteren dat minister Deetman diverse versoepelin gen in zijn aanvankelijke plannen heeft doorgevoerd. „Maar hij heeft alleen voor stellen uit de hoek van CDA en WD omgewerkt. Er blijven voor ons problemen; de leen- last is voor studenten uit de lage-inkomensgroepen te groot, de mensen boven dertig jaar blijven buiten de boot vallen met studiefinanciering, ook studeren met behoud van uitkering wordt niet gere geld", aldus Wallage. APELDOORN (ANP) - De Ve- gin en de Gasunie hebben in het Vegin-pand in Apeldoorn overleg over de nieuwste ont wikkelingen met betrekking tot de gasprijs. Volgens woordvoerder A. Warner van de Gasunie zijn slechts de agenda's getrokken en zijn afspraken gemaakt over het tijdstip waarop de onderhandelingsdelegaties weer bijeen zullen komen. In houdelijk is niet gesproken over de gasprijs. Warner wilde niet speculeren over de duur van de onderhandelingen. (ADVERTENTIE) ook sanitair gelast B V APPARATENBOUW PLAATWERKERIJ Mechelaarstraat 4 - Postbus 508 4900 AM Oosterhout - Telefoon 01620-55945 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ruzie tussen VVD en CDA over de kwestie van de euthanasie is gisteren opnieuw aangescherpt. Over twee weken zal moeten blij ken of beide partijen over dit vraagstuk op één lijn kunnen worden gebracht. Het CDA heeft gisteren de WD niet kunnen dwingen zijn zijde de kiezen. Na overleg tussen de grote partijen be sloot het CDA niet langer aan te dringen om de brief van het kabinet onmiddellijk op de agenda van de Tweede Kamer te laten zetten. Dit nadat ge bleken was dat doorvoor in de Kamer geen meerderheid was te vinden. De Kamercommissie voor Volksgezondheid en Justitie bespreken de brief én het voorstel van D66 nu over on geveer twee weken in een aparte vergadering. Daarbij zal de Kamer eerst een oordeel moeten uitspreken of zij een wettelijke regeling van het vraagstuk wil en zo ja op welke wijze. Bij dat laatste spelen dan de brief van het kabinet (nu geen regeling), het D66-voorstel (legaliseer de praktijk) en het rapport van de Staatscommissie een rol spelen. Van WD-zijde is gisteren nadrukkelijk bevestigd dat deze aanpak inhoudt dat de Kamermeerderheid van PvdA, VVD en D66 vast kan houden aan een wettelijke re geling. Het CDA is verdrietig over de voorlopige uitkomst van de discussie. CDA-woord voerder Borgman zei dat zijn partij akkoord is gegaan met de nu afgesproken procedure, omdat anders de VVD de han den nog meer vrij zou hebben. Woensdag nog probeerde Borgman de WD voortijdig tot trouw aan het kabinet te dwingen door volgende week de brief van het kabinet op de agenda te laten zetten. Dan zou een politiek oordeel ge vraagd worden over het kabi netsbeleid en dat zou voor de WD een breuk met de eerdere standpunten zijn. Kamervoor zitter Dolman greep woensdag in en nodigde de woordvoer ders bij zich uit. Gisterochtend rolde daaruit de nu gekozen oplossing. De 11.000 leden tellende be langenvereniging voor ver pleegkundigen en verzorgen den Het Beterschap wijst de proeve van het kabinet voor een euthanasiewet af. Het Be terschap stelt in een reactie dat het initiatief-ontwerp Wessel-Tuinstra (D66) in de Tweede Kamer moet worden behandeld. In dat geval zullen echter ook de rechtspositie en de aansprakelijkheid van de verpleegkundigen en verzor genden goed moeten worden geregeld. Het Beterschap heeft er vooral bezwaar tegen dat, waar de Staatscommissie voor Euthanasie nog over een rechtvaardigheidsgrond spreekt, het kabinet de term schulduitsluitingsgrond han teert. In zo'n geval vervalt de schuld van de dader, maar blijft het feit - ook als is vol daan aan de zorgvuldigheids normen - strafbaar. Dat is volgens Het Beter schap een strafrechtelijk no vum, omdat naar geldend ju ridisch inzicht de schulduit sluitingsgrond niet geldt voor mededaders. Daardoor kan sprake zijn van een gevaarlijk precedent, meent de organisa tie. In de praktijk wordt euthanasie meestal toegepast door het uitvoeren of nalaten van handelingen in opdracht van de arts. De verpleegkun dige of verzorgende die doet wat de arts zegt is dus mede dader en kan strafrechtelijk worden vervolgd, aldus Het Beterschap. MS <V VT Europees denken, hoe moet dat eigenlijk? Je gaat zitten, sluit de ogen en zegt: nu ga ik denken, niet gewoon, maar Europees! Het is me nog nooit gelukt. Maar ik ben niet de enige die er moeite mee heeft. Er wordt eerst heel enthousiast een Europees paspoort aangekon digd en nu blijkt dat daar zo veel haken en ogen aanzitten dat het ding niet meer in de binnenzak past. Die supersnelle trein door Europa lijkt ook heel wat. Die brengt de Europarlementariërs met een vaart van 300 km per uur naar hun bestemming. Ge wone mensen nemen natuur lijk het vliegtuig. De trein raast door België en onze streken. Maar hij stopt niet, we mogen alleen maar zwaaien. Als we 'm tot stoppen willen dwingen moeten we minstens een kruisraket uit Woensdrecht op de rails zet ten. Als de snelle trein TGV er nu al was, zou hij overigens in België al in de problemen ko men. Daar lag gisteren het treinverkeer al stil. Of was dat al vast een voorzorgsmaatregel om de TGV vrij doortocht te verlenen? Door al die aandacht voor treinen en vliegtuigen en het vervagen der grenzen is de aloude fiets in de verdrukking gekomen. Terwijl de fiets bin nen handbereik is en al die an dere dingen pas rond het jaar 2000 rond zijn. Laten we Twee wie Ier Service gewoon weer fietsenmaker noemen, dan zit de verkoop zo weer in het zadel en rijdt heel Nederland op een mooie dag de natuur in. Om eens lekker Europees te denken. MERIJN KONSUMENTEN Kontakt is tegen de verzelfstandiging van de PTT, omdat dat niet in het belang van de consument is. In de nieuwe constructie, waarbij de PTT een naamloze ven nootschap wordt, heeft de Tweede Kamer geen invloed meer op de tarieven van de PTT, waardoor er bij bepaalde tariefvoorstellen niet meer corrigerend kan worden opge treden. DEZER dagen zal minister Deetman van onderwijs en wetenschappen het besluit ne men het landelijk centrum voor micro-elektronica te ves tigen bij de Technische Hoge school in Delft. Hij zal hier voor een bedrag van 33 mil joen gulden uittrekken. De ho geschool zal een vergelijkbaar bedrag uit eigen middelen op brengen. DE Nederlandse generaal Cor nells Berkhof is benoemd tot chef-staf op het hoofdkwar tier van de Geallieerde Strijd krachten Centraal-Europa (AFCENT) in het Limburgse Brunssum. Generaal Bernard Rogers, de opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, maakte dit bekend. Berkhof wordt in Brunssum de tweede man achter de Westduitse generaal Leopold Chalupa, de commandant van AFCENT. WAARSCHIJNLIJK zal 1 ja nuari 1988 het nieuwe Neder landse paspoort, van uniform Europees model met paars rode kaft, verkrijgbaar zijn. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. Elba, Philips en Kodak zullen in een gezamenlijke onderne ming met het Staatsdrukke rij- en uitgeversbedrijf aan vraag-, produktie- en afgifte- systeem gaan regelen. HET Interkerkelijk comité tweezijdige ontwapening Icto groeit als kool. Voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay heeft de honderdste afdeling, die van Wierden, geïnstalleerd. Daarbij deelde hij mee, dat de 9.000 leden van januari 1985 zijn aangegroeid tot 13.500 thans. DE griffier van de Tweede Kamer Wol ter Koops is giste ren benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde tijdens een ver gadering van de Tweede Ka mer ter gelegenheid van het afscheid van de griffier, die de pensioengerechtigde leeftijd

de Stem | 1986 | | pagina 3