Het bisdommelijk zwijgen voedt slechts de argwaan KLONKEN, DRINKEN WE NOG. ©oifflndsdillïer DOMMELSCH.'T GULLE BIER UIT GOUDEN TIJDEN. Klopjacht of voordeel van de twijfel Geen klopj D18TI1M ACHTERGROND HEEFT ROME BESLISSING ERNST OVER BREDASE H. HARTKERK OPGESCHORT Eindhoven: bij fraude onderzoek niemand afgeschermd DE STEM C Carnavals- krant (1) VRIJDAG 31 JANUAR11986 Stilzwijgen Blamage Stadsbeeld VRIJDAG 31 JANUA Ziekenfondsen lichten verkeerd voor 'Compact-disc veel te duur' Door Jan Boummans BEPAALDE katholieke kringen in Nederland én Rome zoeken al tijden een stok om bisschop H. Ernst en zijn bisdom Breda te slaan. Deze kringen beschouwen hem immers als een van de verantwoordelijken voor de huns inziens de plorabele situatie waarin de katholieke kerk in Nederland met al zijn nieuwlichterij verzeild is geraakt. Het zijn de kringen die Rome niet aflatend hebben gesmeekt in de kerkprovincie in te grijpen en die hun sme ken met de benoeming van praktisch elke nieuwe bis schop gehonoreerd zagen. Na de benoeming van mgr. J. ter Schure in Den Bosch kon je bepaalde lieden dan ook ver genoegd horen zeggen dat spoedig ook het uur voor Breda en Groningen, de laat ste bolwerken van 'Noord wij kerhout', zou slaan. Het zijn de kringen die in de in gezonden brievenrubrieken van talrijke kranten en opi nieweekbladen afgeven op zo iemand als Ernst. Bedoeld of niet, de bezet ters van de H. Hartkerk in Breda hebben die lang ge zochte stok nu mogelijk aan gereikt. Niet de beslissing als zodanig om de kerk te sluiten is de stok, maar dat biddende gelovigen op last van de bis schop door de politie de kerk zijn 'uitgesleept'. Duidt weerstand van zulke propor ties en intensiteit niet op een falend pastoraal beleid Met een minimum aan goede wil en/of een andere beleidsoptie als maatstaf zou het inder daad zo kunnen worden uit gelegd. Precies hier ligt de hoop van sommigen en de vrees van anderen ten aan zien van 'het telegram uit Rome'. Over de inhoud van het te legram van de 'Congregatie voor de Clerus' bewaart het bisdom Breda een volstrekt stilzwijgen. De bezetters- groep van de Bredase H. Hartkerk verkondigt erover dat Rome de beslissing van de bisschop heeft opgeschort. Dat dit klopt, daar kan men vergif op innemen. Het is na melijk een standaardproce dure en juist daarom doet het zwijgen van 'de Veemarkt straat' eerder kwaad dan goed. Aan het telegram ligt een eenvoudige gedachtengang ten grondslag. Elke gelovige of groep van gelovigen heeft het recht een beroep te doen op Rome over wat dan ook in de kerk, niet op de laatste plaats ten aanzien van be slissingen van de plaatselijke bisschop waar men het niet eens mee is. De bevoegde in stantie in het Vaticaan be paalt dan allereerst of de klacht, het protest of het be roep waard is op dit hoogste niveau in behandeling te worden genomen; om welke ven bestaan, is een probleem dat op het bord van de hele gemeenschap thuis hoort en acties op grond hiervan be horen zich tot de burgerlijke overheid te richten. Hoewel het ook dan niet altijd mee valt, omdat zoals in het geval van de Eusebiuskerk in Arn hem de kerkelijke autoriteit een gevonden gebruiksbe- stemming op pure emotionele gronden weer afwijst. Tot zover kan er voor Rome weinig reden zijn de sluiting van de Bredase kerk in behandeling te nemen. Dan resten nog twee moge lijke verklaringen voor het feit dat men het wel gedaan heeft. De ene mogelijkheid is dat Rome de plaatselijke bis schop „te hulp komt" door zijn beslissing op het hoogste niveau te bekrachtigen en daarmee verder verzet on rechtmatig te maken; de tweede mogelijkheid is dat men de sluiting van weer een kerk in het Bredase diocees niet meer los meent te kun nen zien van het totale beleid dat de bisschop voert, ja er zelfs een direct resultaat van is - een zienswijze die al ver woord is in de kolommen van de ingezonden brieven van deze krant. Door te zwijgen over de telegrafische bood schap van Rome laadt het bisdom Breda minstens de verdenking op zich de toe komst in het licht van de laatst genoemde mogelijk heid te vrezen. Dat zou dan die angst zijn, die van ouds her bekend staat als slechte raadgeefster. De ontruiming van de H. Hartkerk, die de gemoederen hoog heeft doen oplopen reden dan ook, want die re den hoeft niet per se in de aangebrachte zaak zelf te liggen; een relatief onbelang rijke zaak kan op zeker mo ment het breekijzer zijn om al langer bestaand ongenoe gen aan te pakken. Besluit men de aangebrachte zaak in behandeling te nemen, dan heeft de Vaticaanse instantie natuurlijk tijd nodig om zich op de hoogte te stellen en de zaak te bestuderen. Het is derhalve niet meer dan lo gisch dat, hangende dit on derzoek, de beslissing van de plaatselijke bisschop wordt opgeschort. Kerkelijke be roepsprocedures wijken in dit opzicht niet af van bur gerlijke. Zo'n opschorting wil hele maal niet zeggen dat de Vati caanse instantie het besluit van mgr. Ernst om de H. Hartkerk te sluiten zal te rugdraaien. Puur zakelijk gezien is het zelfs erg on waarschijnlijk, want ook Rome is zeer gevoelig voor fi nanciële argumenten. In dat opzicht zou het bisdom bij voorbeeld als sterk argument kunnen hanteren dat de be wuste kerk best open te hou den is op voorwaarde dat het toekomstige jaarlijkse ex ploitatietekort bij het Vati caan gedeclareerd kan wor den. Sluitingen van kerkgebou wen zijn geen uitzonderlijk Mgr. H. C. A. Ernst verschijnsel in de Roomse kerk, waar ook ter wereld. En het is zeer onwaarschijn lijk dat de H. Hartkerk de laatste kerk is die in de stad - foto archief de stem Breda en daarbuiten gesloten zal worden. Volgens een rap port van enkele jaren gele den zullen van de vijf kerken in Breda-west er zeker twee foto de stem/johan van gurp gesloten moeten worden en waarschijnlijk zelfs drie. Na alle kerken die er in Breda in het verleden al gesloten zijn, ziet dat rapport het voortbe staan van zes kerkgebouwen in de hele stad met de grootst mogelijke somberheid in. Elf kerkgebouwen zullen in heel Breda in stand gehouden kunnen worden, concludeert het rapport op basis van cij fers en ontwikkelingen over de periode 1970 - 1980. Anno 1986 kan men zeggen dat zelfs dat aantal misschien nog te optimistisch is. En al gebeurt de sluiting van een kerk bijna nooit emotieloos, het gezonde verstand verzoent zich in het algemeen vrij snel met de onontkoombare nood zaak: niet met tranen, maar alleen met harde guldens is een kerkgebouw te exploite ren en die guldens moeten komen van de gebruikers. Als die er structureel te wei nig zijn, houdt het op. En in Breda-zuid zijn er structu reel te weinig gebruikers om alle bestaande kerken in stand te houden. Voorkomen van onvermijdelijke proble men in de toekomst is dan een beter beleid. Dat een bepaald kerkge bouw gezichtsbepalend is voor een stadsbeeld en uit dien hoofde behoort te blij— Ondanks misverstanden en communicatiestoornissen in het verleden, een unieke bijzondere synode van de Ne derlandse bisschoppen in 1980 en een bezoek van de paus vijf jaar later wordt de relatie Nederland - Rome nog altijd bemoeilijkt door sociaal-culturele barrières. In Romeinse ogen kan de ontruiming van de H. Hart kerk daarom ook in een an der opzicht een blamage zijn die koste wat het kost had moeten worden voorkomen. Het wegslepen van biddende mensen uit een kerk door po litie op last van de bisschop: wat voor indruk moet dat wel niet geven aan niet-gelo- vigen Ondergraaft dat niet de geloofwaardigheid van de kerk, zweemt het zelfs niet naar heiligschennis Maar volgens de regels van de Ro meinse diplomatie is het hoe dan ook een blamage voor een bisschop. Zoiets kan en mag niet meer gebeuren. Een Romeinse maatregel is der halve op zijn plaats voor heel Nederland, want de laatste katholieke kerk is hier nog lang niet gesloten. Geruchten willen dan ook dat het 'Su premo Tribunale' in Rome, te vergelijken met onze Neder landse administratieve rechtbank, een richtlijn in voorbereiding heeft volgens dewelke elke toekomstige kerksluiting vooraf goedkeu ring moet hebben van het Vaticaan. Gezagsafhanke- lijke katholieken zouden daar zeker niet over treuren. Door Lidy Nicolasen DE fraudeurs onder de uitkeringsgerechtigden lichten de staat voor miljoenen op. Dat doen ze door premies te ont duiken zoals de koppel bazen of uitkeringen te innen waarop ze geen recht hebben. Voeg daarbij het feit dat de gemeenten en de bedrijfs verenigingen soms de wet te ruim uitleggen en daarom te gul met het geld strooien, én de administratieve fouten die ze maken. Nalatigheid kan dan het gevolg zijn. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) schat dat hij de schatkist uiteindelijk met een blijvend bedrag van 650 miljoen gulden kan verrij ken, als hij de fraude aan het licht weet te brengen. De fraudeurs moeten dan het ten onrechte ontvangen geld terug betalen. Dat hij erin slaagt het misbruik hele maal ongedaan te maken, gelooft ook hij zelf niet. De Interdepartementale Stuurgroep Misbruik en On eigenlijk gebruik (ISMO) vertelde het hem al. 'Er be staat bij mensen nu eenmaal de geneigdheid voordeel te behalen door zich niet te houden aan de regels van de overheid'. Met andere woor den: hoe waterdicht de wet geving ook is, altijd is er door de mazen heen te glip pen. Al bij de presentatie van de plannen voor de nieuwe Werkloosheidswet kondigde De Graaf aan dat hij zich te gelijkertijd zou werpen op de bestrijding van de fraude. Overigens met luide bijval van de Tweede Kamer. Een van de belangrijkste maatregelen die De Graaf wil nemen is het plan om uitkeringsgerechtigden zelf 'aannemelijk te laten maken' dat hij of zij die uitkering te recht heeft ontvangen. Als dat niet lukt, wordt de uitke ring stopgezet of moet er geld op tafel komen. Op zo'n moment denkt iedereen aan de bijstands vrouwen die, al of niet aan geklaagd door de buurman, tot voor de rechter dienden te bewijzen dat zij niet sa menwoonden met hun nieuwe vriend. Hoe vaak die vriend ook bleef slapen of hoe regelmatig er ook een mannelijk overhemd aan de waslijn wapperde. Diep verontwaardigd is op deze processen gereageerd. Ook De Graaf ging dat te ver. Om die reden kondigde hij onlangs aan bij de wet LAT-relaties te zullen res pecteren en aanvaarden. Maar bovendien wil hij zijn nieuwe plannen niet laten ontaarden in een klopjacht op uitkeringsgerechtigden. Het is de staatssecretaris er allereerst om te doen het misbruikte geld terug te krijgen. Het heeft de be drijfsverenigingen en ge meenten in het verleden de grootste moeite gekost om precies aan te tonen wan neer en hoelang werd ge fraudeerd. Zichtbaar werd dat vooral in de processen tegen koppelbazen, waar voor complete archieven doorgeworsteld moesten worden om de bewijslast bo ven tafel te krijgen. Het kabinet wil daar nu van af. De fraude wordt ge- consteerd en vervolgens is het de taak aan de fraudeur om 'aannemelijk' te maken dat de uitkering niet ten on rechte heeft ontvangen. Over deze omkering van de bewijslast is aanvanke lijk alleen gesproken in het kader van de nieuwe werk loosheidswet. Nieuw is dat De Graaf dit systeem voor alle uitkeringsgerechtigden wil laten gelden, dus ook voor bejaarden en mensen die van de bijstand leven. Bovendien wil De Graaf niet alleen het geld terug, hij vindt dat de uitkering ook moeten worden ingetrokken bij wijze van strafmaatregel en dat voor de grote frau deurs de politie ingeschakeld moet worden. Nog dit jaar zal de staatssecretaris laten weten hoe hij het msibruik en oneigenlijk gebruik pre cies wil aanpakken. Daartoe behoort ook een verbeterde controle en een duidelijker regelgeving. Bo vendien verwacht De Graaf veel heil van de administra tie die de bedrijfsverenigin gen moeten gaan bijhouden om te weten hoe lang iemand heeft gewerkt of hoelang iemand een uitkering kreeg. Datzelfde geldt voor de in voering van een sociaal-fis caal nummer (Sofi-num- mer), waardoor gegevens uit te wisselen zijn. Er is geen politieke partij en geen maatschappelijke groepering in Nederland die niet vindt dat De Graaf de fraude in de sociale zeker heid moet bestrijden. Maar de manier waarop dat dient te gebeuren, roept de emoties op. Toch zal de soep niet zo heet worden gegeten als die wordt opgediend, zo toont Divosa (de vereniging van directeuren van gemeente lijke sociale diensten) al aan. Onomwonden verklaart di recteur Van Vliet dat de uit keringsgerechtigde altijd het voordeel van de twijfel moet krijgen, als ook na hoor en wederhoor een definitief oordeel niet te vellen is. 'De indruk moet niet worden ge wekt dat heel Nederland uit oplichters bestaat', zegt hij. (ADVERTENTIE) .0391100 f9 d fl9j?. t H .bisrfgiliev Christiaen Jansz den Enghelander, baljuw te Breila, anno 1748. m .MiiÈtmmi Harmen Pteter de Wit, student rechten te Leiden, anno 1986 UTRECHT (ANP) - De Zie lienfondsraad wil dat de zie kenfondsen de 800.000 vrijwil lig verzekerden die zich na d opheffing van het vrijwilli giekenfonds op 1 april particu lier moeten verzekeren op nieuw en beter informere over de verschillende moge lijkheden daartoe. Verzekerden die inmiddel al een andere dan de zoge noemde standaardpolis vo ex-vrij willig verzekerde hebben geaccepteerd, moete dat desgewenst alsnog ong- daan kunnen maken. De commissie toezicht va de Ziekenfondsraad heeft vol gens een woordvoerder geco stateerd, dat de standaar brieven die de Vereniging va Nederlandse Ziekenfondse (VNZ) heeft opgesteld voor h informeren van de verzeke den niet volledig ware Daarom is de VNZ gevraagd volgende week in een bijeen komst van de werkgroep p blieksvoorlichting van h Voorlichtingscentrum Social Verzekering akkoord te gaa met een nieuwe folder of bri voor de verzekerden. Aan ve zekerden die al eerder zijn naderd zullen de fondsen g richte, persoonlijke informat moeten verstrekken. DEN HAAG (ANP) - Bij alle gebruikers van compac disc-spelers vinden de zog noemde CD-schijven veel duur. Dit stelt de Consume tenbond vast na een peil' onder bezitters van d~ nieuwe geluidsinstallatie, resultaten van de peili staan in de Consumentengi van februari, samen met test van nieuwe CD-spelers. Gezien de grote vraag na CD-schijven ziet de bond g* redelijke grond voor de aan kondigde prijsverhoging d de producenten. Hier is v gens de bond duidelijk spra van tekort schietende conc rentie. Wat de gebruikers van compact-disc vooral ergert dat een dubbel-CD twee k zo veel kost als een enk Wat bij de gewone zwa schijf anderhalf keer zoveel De gebruikers hopen dat prijs, gemiddeld 45 guld snel zal dalen. EINDHOVEN (ANP) - Bij onderzoek naar een omva rijke fraude binnen het meentelijk apparaat van gemeente Eindhoven zijn h ambtenaren en bestuurd niet afgeschermd. Dat stelt het college burgemeester en wethoud in een brief aan de raadsco missie voor bestuurlijke a gelegenheden, openbare.o~ en veiligheid. Het'óolJejje oi keht ook, dat processen v< baal zouden zijn vervalst bepaalde personen te béschi men. -v Na afronding van het c derzoek hebben zowel rechi cheurs van de Eindhovei politie als verdachten v Waard dat bestuurders hoge ambtenaren buiten scl waren gebleven. - Staatssecretaris De Graaf de fraudebestrijding in de week aangekondigd. Opva controle van gegevens ov l'jkheid om van een uitker van zijn goede trouw als h Vooral dat laatste maakt 9isteren al voor een 'klop waarschuwing zal vooral want uit de plannen van h niets. Op de eerste plaats om diend moeten worden. Op door uitvoeringsorganen ^gesteld. Die zal zeker dit net kabinet er zich wel van als er te gemakkelijk in ge 'eld. Dat gevaar doet zich nummer (sociaal-fiscaal nu °ver onderzoek aan. Het belangrijkste argum Z|en is dat het voorstel vo aansluit bij hetgeen het ka Werkloosheidswet. Uitgangspunt is en blijft vermoeden van fraude of de uitkeringsgerechtigde danks terecht een uitkerin U|tkering kan worden teru Of deze maatregel nu er Ppter afschrikken. En wi K'eine fraudeur gepakt zal neeft al vérder plannen beh Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: J 23,60 per maand; J 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18 30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinkrplsfiflc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllF DEZE week zijn in de zuidelijke landsde len de carnavals- kranten weer verschenen. De carnavalskrant is het lijfblad van de prins en een voetstuk voor diens dignitarissen; een extra uitlaatklep dikwijls voor de sauweiaars; podium voor te kenaars, rijmelaars, dialect schrijvers en een kansel voor burgemeesters, beschermheren en voorzitters die iedereen veul leut toewensen, maar met een ondertoon van houwut netjes. Ik houd zelf van carnavalskranten maken en doe dat dan ook al jaren. Andermans carnavals kranten interesseren me in zoverre dat ik met belangstel ling bekijk hoe ze zijn gemaakt. De monderne druktechnieken hebben nieuwe mogelijkheden geschapen waarvan we twintig jaar geleden nauwelijks durf den dromen; een vrijwel onbe perkte ruimte voor fantasie, creativiteit en zelfwerkzaam heid. Vroeger kroop je met de piepkleine redactie een avond bij elkaar. Fles en glazen op ta fel. Binnengekomen en zelfver vaardigde kopij doornemen. Op de dummy aangeven waar je de belangrijkste artikelen wilde hebben. Foto's en teke ningen een beetje indelen. De rest moest je maar aan de druk kerij overlaten. Dat was in de dagen dat letters nog uit lood werden gegoten. Het enige dat onveranderd is gebleven is de fles met de gla zen op tafel. Het redactieteam is wat groter geworden. Er zit ten mensen bij die kijk op lay out hebben. Je bepaalt de in houd van de krant nu helemaal zelf, tot op de millimeter en van kolom tot kolom. Desnoods monteer je zelf het fotografisch zetsel tussen de tekeningen, kleurbalken en fotovlakken. De drukker hoeft dan nog slechts de pagina te fotograferen en van de film een drukplaat te maken. Bange vraag die elke redac teur van de carnavalskrant zou moeten bezighouden is: wie be loont al de genomen moeite door de krant te lezen? Bange vraag zeg ik, want zit ik zelf niet steeds aan te hikken tegen al die lange stukken in bande loos gespeld dialekt? Wie, be halve de tonprater zelf, gunt zich de tijd om zich door de grijze brij van afgedrukte sau- wels te worstelen? En wie raakt geamuseerd door de overmaat aan onbegrijpelijke want in terne kwinkslagen over en weer van de carnavalsvereniging? Je moet je, denk ik, al tame lijk nauw bij de carnaval be trokken voelen wil je überhaupt tot lezen worden geprikkeld. Ik maak dat op uit mijn ervarin gen met de carnavalskranten van aanpalende prinsdommen. Zoals ik zei: ik kijk er graag naar om te zien hoe ze in elkaar gestoken zijn, maar probeer ik ze te lezen dan raak ik meteen ontmoedigd door m'n eigen on begrip. Voor de buitenstaander is er geen touw vast te knopen aan de gein van andermans car- navalsland en zo hoort het ook. Maar dit verschijnsel doet zich ook voor in eigen carnavalsland bij de minder nauw betrokke nen. Het is maar dat de redac- I teur het weet. j Eén ding verschilt wel heel j sterk met vroeger. En dan be- j doel ik heel vroeger, nog voor de eerste wereldoorlog. Je hoort j mensen wel eens klagen dat we j tegenwoordig zo onbehouwen j met elkaar omgaan. Dat klinkt dan net alsof het vroeger beter j was. Ik heb een paar carnavals- j kranten - jaargangen 1908, i 1910, 1911 en 1912 - uit het i zich dan Oosterbosch noemende j Oosterhout en die getuigen an- ders van dat gezegende vroeger. In één oogopslag is het grote verschil met nu te zien: van- i daag de dag ziet niemand de komst van de carnavalskrant i met zorg en vrees tegemoet, i Dat moet zeventig jaar geleden anders zijn geweest! Een hoogbejaarde stadge- j noot vertelde mij jaren geleden i eens het volgende: „Je had hier een vooraanstaande familie met i veel geld en die zou een keer ongenadig op de korrel worden genomen in de carnavalskrant. Alvorens echter de krant uit te i brengen zorgde de uitgever er- j voor dat de betrokken familie via via te horen kreeg wat er zoal over haar in de krant i stond. Daarop haastte het hoofd van de belaagde familie zich naar de drukker om de i hele oplage op te kopen. Ver- i volgens vulde de drukker de door dit handeltje leeggekomen plekken in zijn paginavormen i met teksten en 'advertenties' die de betrokken familie niet deerden en die hij al lang klaar had üggen, drukte de krant op- nieuw en bracht hem uit. Twee keer kassa!" Dit verhaal hoorde ik vóór i de hierboven genoemde oude j kranten gevonden werden en ik geloofde het maar half, maar nu ik met eigen ogen kan zien waartoe 'Peer van Peeren', 'Ko- bussie', 'Jan Baksteen' en hun 'carnavalsvrienden in staat wa ren, slik ik het verhaal met huid en haar. Het venijn zat vooral in de fantasie-advertenties. Nu weet de hemel zij dank niemand meer wie er bedoeld werden in teksten als de volgende: Monsieur W. van den Hout et Madame De Nicht van Hoessel kunnen tot geruststelling van hunne familie mededeelen dat hel huisgezin NIET vermeerderd zal worden, al is het nog zóó lek ker!!! Of deze: VERTROKKEN naar ik weet niet waar, is den heer Adrianus Henkels, wegens het speculeren in liefde. Zijn troetel achtige Marie achterlatende. Dat is niet netjes. Cryptische teksten, ver draaide of verzonnen namen, maar geloof maar dat de meeste ingezetenen van het kleine stadje dat Oosterhout toen was precies wisten over wie en wat het ging. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1986 | | pagina 2