CARAVAN+CAMPING RAI 86 m Nederlanders horen tot langste volken MINISTER BLIJFT MELCHIOR STEUNEN Bommelding voor Haags station Meewerken of status van vrij beroep kwijt 4Geen reden voor oproep korter werken' Economieles in ber oepsonderwij s I )eïreiyd Europese snelle spoorverbinding mogelijk ook door West-Brabant Slechte start T5 PAGINA 2 DONDERDAG 30 JANUAR11986 T28 PAGINA 3 BINNENLAND Groei in schadeclaims beroeps ziekten verwacht Brisantgranaat ontploft in houtkachel CDA vraagt om debat overld9rilIO°'ül euthanasie VAN DER REIJDEN DREIGT SPECIALISTEN DE STEM COMMENTAAR DEN HAAG - De Limburgse zakenman Mel- chior denkt dat het geen probleem is geld van internationale fondsen te krijgen, waaronder die van de olie exporterende landen (OPEC), om de Arubaanse economie gezonder te ma ken. >1 31 januari t/m 4 februari BINNENLAND NCO-subsidie Ontsnapte gepakt Kabelbreuken Captafol sleven dat zij een herstructu- de buitenlandse ond de 26 miljard nelt en dat zij '1 maken aan de onopolies in de suikerindustrie, die monopolies zijn politieke bben toebedeeld, dat ontkent, enwereld in Ma- noeg van het zo- 'crony-kapitalis- Business Day. schrijft dat Mar- -ite had om een an naam bereid hem te steunen, voor een minis- Aquino, aanvan- menigeen zei de eid zelve, bijt te- van zich af. Zij president uit zich te tonen en ant even op haar be en van lafheid, daarmee op het cos het zuidelijke danao, een broei- et communistische lamitische verzet, ~lf trok daar bij ten al duizenden enden: in de stad en het ef maar gelastte onlangs ags bezoek aan en enkele andere eilanden af 'we- echte weersvoor- Hij voedt daar- chtenstroom over ele gezondheid, president hoeft 'ezen, en hij haalt gina's van alle oen hij vorige ens een verkie- komst moest wor- en door helpers en rop met zijn arm rband verscheen, t opnieuw aan. "eer was dat een had vastgegre- arbij zware ver- had toegebracht, anhang maakt zich zaad over de grote oor diens gezond- vooral de Ameri ca aan de dag leg- New York Times met een ander, of- pport dat Marcos tweede Wereldoor- n het verzet heeft oals de president r zegt. erikaanse leger zou 'e Tweede Wereld- twee maal toe een an Marcos om er van zijn verzets- et een beweerde van 300 tot 8.300 ~n afgewezen. De u nooit hebben be- president riep ter g oud-strijders op n dat hij wel dege- t verzet heeft geze- ij wees er nog eens kreupel is omdat de oorlog aan zijn .•ond is geraakt. n, er bestaat wel ■yuwen opgeleid. - foto archief de stem lerzeeërs van de Rus- F-klasse, een fregat, orvetten en 25 snelle llevaartuigen. De zijn uitgerust met iel- en andere raket zijn voor terroristi- ties wel de taak van tie is. Koffeman wil ncipiële discussie' wel c stel vast dat de taak geval wel is opgedra- n de politie. Dus vindt vindsman dat dit tot ik behoort. De politie ian de mogelijkheid de aussee in te schakelen Vindt dat door dit soort ander dringend werk gedrang komt of als vindt dat er onvol- mensen en materiaal n deze extra taak er bij len." nt twee: terroristen altijd duidelijk dat icties wat hen betreft zijn. Je kunt vaststel- it iet politie-apparaat iet meest geëigende is rlog te voeren. En punt Ik stel vast, dat in het jen, bij vergelijkbare en, bijvoorbeeld bij apingen, de mare- see en het leger zijn in- Daar is de politie niet ;estuurd." UTRECHT (ANP) - Het Nederlandse volk hoort tot de langste ter wereld en wordt nog steeds langer. De gemiddelde volgroeide man (geme ten op 18-jarige leeftijd) is 1.82 meter hoog, de gemiddelde vrouw ruim 1.68 me ter. Dat is gebleken uit een onderzoek on der 42.000 kinderen van nul tot negentien jaar, dat in 1980 is gehouden door consul tatiebureaus en schoolartsen. Vergeleken met 1965, toen eenzelfde onderzoek werd gehouden, zijn de jon gens 4 centimeter langer geworden, de meisjes 2 centimeter. Het Tijdschrift voor Sociale Gezondheidszorg publiceerde de cijfers. In de ons omringende landen zijn kin deren en jonge volwassenen gemiddeld kleiner, zo hebben onderzoekers van de Rijksuniversiteit Limburg en het Wilhel- mina kinderziekenhuis in Utrecht vast gesteld. Binnen Nederland bestaan ech ter ook verschillen: in de noordelijke provincies zijn de schoolkinderen gemid deld twee centimeter langer dan hun leeftijdgenoten in het zuiden des lands. Ook de sociale klasse is van invloed op de lengte. Kinderen uit lagere sociale mi lieus zijn op de middelbare schoolleeftijd- zo'n anderhalve centimeter kleiner dan kinderen uit hogere milieus. Vergeleken bij 1965 hadden de onder zochte kinderen in de meeste leeftijden een iets lager gewicht in relatie tot hun lengte. Dat kan volgens de onderzoekers betekenen dat er een tendens is naar een slankere lichaamsbouw. Bij het onderzoek is ook gekeken naar de seksuele ontwikkeling van de kinde ren. Gelet op de lichamelijke kenmerken en op de leeftijd waarop meisjes voor het eerst menstrueren, bereiken de kinderen nu gemiddeld een paar maanden eerder seksuele volwassenheid dan in 1965. De gemiddelde leeftijd waarop meisjes voor het eerst ongesteld worden was in 1980 13 jaar en vier maanden, zo'n ander halve maand vroeger dan vijftien jaar daarvoor. Vergeleken met de meisjes uit andere landen zijn de Nederlandse meis jes laat met hun eerste menstruatie. De seksuele rijp'ing van Nederlandse tieners verloopt nu sneller dan vroeger: er zit gemiddeld minder tijd tussen de aanvang en de voltooiing van de seksuele groei, zo blijkt verder uit het onderzoek. DEN HAAG (ANP) - De Haarlemse advocaat mr. T. Boekman verwacht dat door veranderingen in het nieuwe Burgerlijk Wetboek de werkgevers in de naaste toekomst vaker zullen op draaien voor de gevolgen van beroepsziekten, die hun medewerkers oplopen. Het aantal schadeclaims zal explosief groeien. Daar bij moet worden gedacht aan miljoenen guldens. De meest voorkomende beroepsziekte is slechtho rendheid. Ons land telt thans een miljoen slechtho renden. Dertien procent van hen liep dit ongemak op als gevolg van de uitoefening van zijn beroep. Deze voorspelling doet de advocaat in TNO-magazine Toegepaste Wetenschap. Het grote verschil met de hui dige juridische gang van za ken is dat de bewijslast straks bij de werkgever komt te liggen. Die zal dan moeten aantonen dat hij al les heeft gedaan om schade bij zijn werknemers te voor komen. Nu is het nog andersom. De werknemer moet bewij zen dat de schade aan zijn gezondheid op het werk is veroorzaakt. In vele geval len is dat erg moeilijk aan te tonen, omdat de schade meestal in de loop der jaren ontstaat. Daardoor kan het oorzakelijk verband soms nauwelijks of niet worden aangetoond. Per jaar doen zich in ons land zo'n honderdduizend bedrijfsongevallen en be roepsziekten voor. Slechts in 1 promille daarvan komt het tot een claim bij de werkge ver. Boekman verwacht straks een groei naar 1 pro cent. Dat zou dus neerkomen op duizend schadeclaims per jaar. Internationaal geld voor Aruba' BERGEYK (ANP) - Een ont ploffende brisantgranaat in een brandende houtkachel heeft twee inwoners van het Brabantse Bergeyk de schrik van hun leven bezorgd. De koperen punt van de granaat boorde zich in de wand van de keuken waar de kachel stond. Een bewoner raakte licht gewond aan het gezicht door rondspringende vonken. De granaat heeft vermoede lijk tussen de partij hout geze ten die afgelopen zomer in de buurt van Arnhem was ge kocht. Door de explosie wer den de glazen ruitjes van de kachel verbrijzeld. Later is in de as in de kachel de huls van de granaat teruggevonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De voorzitter van de Tweede Kamer, Dol man, zal vandaag laten weten of volgende week al de kamer kan vergaderen over de euthanasiebrief van het kabi net. Om een spoedige behan deling werd gisteren gevraagd door CDA-woordvoerder Borgman. Dolman wilde voorkomen dat over deze kwestie in de Kamervergadering van giste ren te uitvoerig zou worden gepraat. Hij riep daarom de woordvoerders van de ver schillende partijen op vanoch tend vroeg met hem de moge lijkheid van zo'n vergadering te bezien. Het CDA hecht zeer aan de behandeling van de brief van het kabinet. Dat is tegen de zin van coalitiegenoot de WD, die dan tijdens een Kamerdebat tot loyaliteit aan het stand punt van het kabinet (voorlo pig geen wettelijke regeling van euthanasie) kan worden gedwongen, op straffe van een vertrouwensbreuk. De VVD wil ook de handen nog vrij houden om met het voorstel van D66 in zee te gaan. Eerder spraken de liberalen zich nogal positief uit over dat voorstel, dat de bestaande praktijk in feite legaliseert. nqh-mw 'Ja ]OOT£) UilQfi' Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) dreigt de medische specialisten on der de ziekenhuizen te laten vallen, als zij niet bereid zijn mee te werken aan tariefsverlaging op dit mo ment. Een aanwijzing die dat mo gelijk moet maken zal worden opgelegd als de specialisten niet meewerken. Dat zou in houden dat ziekenhuizen van één vast bedrag ook de specia listen moeten betalen. Bovendien dreigt de be windsman de specialisten aan te pakken op hun acties als die verscherpen. „Als er acties ko men die tegen de wet indrui sen zal ik naar het kabinet moeten en zelf tot actie over gaan", aldus Van der Reijden gisteren in de Tweede Kamer bij de afhandeling van zijn be groting. De bewindsman zei bereid te zijn een gesprek aan te gaan 0p veel punten te kort schietend, in veel opzichten niet voldoend - in dit soort termen veroordeelt de Voorlopige Commissie voor de Milieu Effect-rapportage (MER) het rapport dat de Centrale Organisatie voor Radio-actief Afval (COVRA) opstelde over de milieu-effecten van een berging voor kernafval. In deze berging, die öf in Borssele of in Moerdijk wordt gebouwd, moet in de na- bije toekomst het radio-actief afval van laboratoria, ziekenhuizen en kerncentrales tijdelijk worden opgeslagen; óók het langle vende kernsplijtingsafval dat vrijkomt bij de opwerking van de reactorstaven van een kerncentrale. Vorig jaar maakte de oud-commissaris der koningin Geertse- hia, die kernafval niet gevaarlijker vond dan griesmeel, in op dracht van Winsemius een eerste selectie van plaatsen die ge schikt zouden zijn voor een opslag van kernafval De COVRA, de toekomstige exploitant, stelde vervolgens vast dat zelfs bij het ergst denkbare ongeval evacuatie van de omwo nenden nimmer nodig zou zijn. Maar wel op grond van 'niet vol doende onderbouwde' gegevens, zoals de Voorlopige MER-com- missie nu heeft vastgesteld. Gelukkig heeft minister Winsemius (Milieubeheer en Ruimte- 'J)ke Ordening) niet de gewoonte om af te gaan op adviezen van sen enkel orgaan; gelukkig ook zijn er wettelijke vereisten, waar san een MER-rapport moet voldoen, zodat een redelijke norm- s,el |ng uiteindelijk toch min of meer gegarandeerd is. Maar dat neemt niet weg dat de COVRA, nog vóór zij zich in net zuidwesten dés lands heeft gevestigd, de eigen geloofwaar digheid zeer sterk heeft ondergraven. En dat is een slechte start «oor een bedrijf, dat de taak en verantwoordelijkheid op zich neeft genomen in het dichtbevolkte Nederland een opslag te rea geren voor afval, dat - bij onoordeelkundig handelen - nog vele mensenlevens lang een bedreiging voor de volksgezondheid kan met de specialisten, maar hij weigert een duimbreed toe te geven. „Ik ben al genereus ge noeg geweest in het verleden", aldus Van der Reijden. Hij zei ook het nodig te vin den „de specialisten bij de staart te trekken". Volgens hem heeft het vorige kabinet (Van Agt-Den Uyl) dat ver zuimd te doen. De bewinds man rekende de Kamer voor dat hij de specialisten nog niet al te hard is gevallen tot nog toe. De specialisten hadden sinds 1984 55 miljoen per jaar moeten bezuinigen. In 1984 kwam daarvan ƒ45 miljoen binnen. „De rest heb ik al la ten zitten", aldus Van der Reijden. Van afgelopen jaar is niet meer dan 25 miljoen ge realiseerd. De Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) gaat de bij haar aange sloten specialisten oproepen om de protestacties van de LSV tegen de plannen van staatssecretaris Van der Reij den. Dat heeft het LAD-be- stuur gisteravond besloten. Een bommelding heeft gistermiddag het treinver keer van en naar Den Haag Centraal Station ontregeld. Een half uur lang, van 12.50 tot 13.20 uur, lag het trein verkeer stil. Passagiers in de stilstaande treinen en op de perrons en in de centrale hal werden naar buiten gedirigeerd. Onderzoek van de Haagse politie en de spoorwegpolitie leverde echter niets op. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er is geen reden om het bedrijfsleven op te roepen in 1990 een 32-urige werkweek te realise ren. Door daar niet langer op te wijzen wordt geen 'ontmoedigend beleid' gevoerd. Verdergaande verkor ting van de werktijd moet wel degelijk nagestreefd worden. Op die manier ontliep mi nister De Koning (Sociale Za ken) gisteren de kritiek van PvdA-fractievoorzitter Den Uyl, die de minister kapittelde over opmerkingen die hij eer der in een interview had ge maakt. Daarin had hij gezegd niet langer op de invoering van een 32-urige werkweek in 1990 te zullen hameren. Be langrijker was dat dit jaar een 36-urige werkweek binnen be reik zou komen. Den Uyl verweet De Koning de breuk met eerdere uitspra ken. Hij zei dat de overheid wel degelijk moet aandringen op versneld korter werken, omdat alleen op die manier de werkloosheid teruggedrongen kan worden. De Konings op merkingen noemde hij een 'ar- moedebod'. De bewindsman ontkende de arbeidstijdverkorting niet langer te zien als middel in de strijd tegen de werkloosheid. Hij weigerde alleen te zeggen dat korter werken slechts suc cesvol is als dat in 1990 tot een gemiddelde arbeidstijd van 32 uur per week leidt. Een motie van Den Uyl daarover werd door hem ontraden. De woordvoerders van de grote fracties in de Kamer ge bruikten het debatje overigens als een mogelijkheid om hun uitgangsstellingen voor de verkiezingen te benadrukken. Van onze Haagse redactie Dit lijkt hem nodig omdat minister De Koning (An tilliaanse zaken) geen grote bedragen meer over heeft om Aruba economisch zelfstandiger te maken. Dat bleek gisteren tijdens Koning is Melchior bereid die een persconferentie in Den Haag van Melchior en De Ko ning. Het gezamenlijk pu blieke optreden van de Neder landse minister en de Lim burgse zakenman onder streepte de uitlatingen van de bewindsman dat het vertrou wen dat de Nederlandse rege ring in de heer Melchior heeft niet is geschaad. De Tweede Kamer had zoals eerder gemeld bezwaren tegen de een miljoen dollar die Mel chior van Nederland ontving om te bekijken hoe de Aru baanse economie volwassener te maken. Later sloot zich daar de Arubaanse premier Henny Eman bij aan. Volgens hem is er geen miljoen dollar voor een Nederlandse goud zoeker nodig om er achter te komen wat er aan de ontwik keling van Aruba gedaan moet worden. Het omstreden eindrapport dat Melchior gemaakt heeft wordt op verzoek van minister De Koning herschreven. Poli tieke passages worden ge schrapt. De in Den Haag aan wezige gevolmachtigde minis ter van Aruba, Merywheather, legde uit waarom. „Mijn rege ring heeft zich ten strengste gedistancieerd van de poli tieke stellingname, die de ba sis is van het zogenaamde rap port Melchior: namelijk de on afhankelijkheid van Aruba. Dat druist immers regelrecht in tegen het regeerprogramma van mijn regering. (Aruba wil eerst via een referendum we ten of de bevolking wel onaf hankelijkheid wenst, red.)". Op verzoek van minister De passage over de onafhanke lijkheid uit het rapport te ha len. Melchior bestreedt gisteren de kritiek van de Tweede Ka mer. „Grote internationale fir ma's van naam en faam staan te trappelen van ongeduld om zich in Aruba te mogen vesti gen. Om dat mogelijk te ma ken willen wij internationaal gaan 'fund-shoppen' (interna tionale fondsen aanspreken). Er is in de hele wereld een stuwmeer van grote, interna tionale fondsen, zoals het OPEC-fonds, die boordevol subsidiegelden zitten. Het hoeft daarbij helemaal geen probleem te zijn als je al een fonds hebt aangesproken. Meestal krijg je ook van een tweede nog wel geld," aldus Melchior. Volgens de ondernemer staat het in ieder geval vast dat er, met zijn hulp, een Aru baanse mijnmaatschappij komt die goud gaat delven. „Dat is goed te doen," zo zei hij. Minister De Koning blijft daarom van mening dat de Nederlandse regering een goede slag geslagen heeft om Melchior in te schakelen. „Het is geen weggegooid geld, en Melchior is de enige die het echt aandurft. Het rapport brengt natuurlijk pas zijn geld op als er zich echt firma's ves tigen op Aruba. Maar dat ri sico loop je altijd met ontwik kelingswerk. En echte zeker heid heb je alleen als je er zie kenhuizen neerzet. Want zie ken zijn er altijd." ZOETERMEER (ANP) - Staatssecretaris Ginjaar-Maas (On derwijs) wil voor de eerste twee leerjaren van het lager be roepsonderwijs een uur economie verplicht stellen. Zij acht dit vak belangrijk voor consumentenonderwijs. Ook zal zij bij de herziening van de eindexamenprogramma's voor het VWO, HAVO, MAVO en het LBO aandacht besteden aan de doelstellingen van dit onderwijs. Volgens Ginjaar-Maas kan consumentenonderwijs bijdragen aan de doelstelling van het emancipatiebeleid. (ADVERTENTIE) ALLES OVER CARAVANNEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE I* X 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. VZMZIZ^^, Amsterdam rai -1 Ons landje is op de aardbol nauwelijks te onderscheiden en toch zijn er zaken waarin wij écht groot zijn. Bijvoor beeld onze lengte. Nederlanders behoren tot de langste mensen ter wereld. Dat is iets om trots op te zijn. We moeten niet met ons hoofd in de wolken gaan lopen natuur lijk De Nederlander zit nog steeds in de groei, want in een paar jaar zijn we weer een paar centimeter langer geworden. In het noorden is men gemid deld twee centimeter langer dan in het zuiden. Dat is met opzet gedaan. Anders zou het verschil met de Belgen wel erg opvallend zijn geweest. We zijn een hersenpan groter dan andere volken. Dat moe ten we uitbuiten! Vroeger gebruikten we onze lengte en onze kracht en be heersten we de wateren van de wereld. We konden pakken wat we wilden, we waren rijk. Kijk maar naar dat schip van de Verenigde Oostindische Compagnie. 'De Geldermalsen' heeft puur goud aan boord. En weet u van wie dat is? Dat is van U! Ja, echt. U bent de gelukkige win naar! De Nederlandse Staat is de erf genaam van die schatten. Waarom maken we ons druk om de dalende opbrengst van het aardgas? Laten we al onze wrakken verzamelen. In de oceanen lig gen nog veel brokstukken van onze Gouden Eeuw. Laten we ze pakken. Onze armen zijn toch langer dan die van de an deren. MERIJN DE Nationale Commissie voor Ontwikkelingssamenwerking (NCO) heeft voor 1986 aan 107 projecten een bedrag van 10,5 miljoen gulden subsidie toege kend. Alle subsidies zijn be stemd voor informatieprojec ten over de Derde Wereld en ontwikkelingssamenwerking die in Nederland worden uit gevoerd. In de loop van het jaar zal de NCO nog eens voor een bedrag van twee miljoen gulden ter beschikking stellen. In de door de NCO gesubsi dieerde jaarprojecten zitten 150 fulltime arbeidsplaatsen die door 225 mensen worden bezet. IN een woning in Tilburg is vroeg één van de drie gevan genen aangehouden, die op 24 december waren ontsnapt uit de gevangenis Schutterswei in Alkmaar. Het is de 26-jarige Tilburger M. de W., die in Alk maar een straf van tien jaar uitzat wegens diefstal met do delijke geweldpleging. DOOR drie breuken in onder zeese PTT-kabels wordt het telecommunicatie-verkeer tussen Nederland en geheel Groot-Brittannië ernstig ge hinderd. Volgens PTT kan het nog enkele dagen duren voor dat de storingen zijn verhol pen. HET Landbouwschap heeft boeren en tuinders en hun me dewerkers het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen die captafol bevatten ontraden, nadat dit eerder al was gedaan door de Voedingsbond FNV. Het schap heeft er in een ver klaring op gewezen dat on langs gegevens over de giftig heid bekend zijn geworden waaruit blijkt dat captafol op de langere termijn gevaar kan opleveren voor de gezondheid van de mensen die er mee werken. Van een onzer verslaggevers BREDA/UTRECHT - De kans is groot dat over negen jaar supersnelle treinen met 300 ki lometer per uur door het Westbrabantse landschap ra zen. De ministers van Verkeer van Frankrijk, West-Duits- land, België en Nederland ne men deze zomer een defini tieve beslissing over de aanleg van de supersnelle spoorver binding tussen Parijs, Brussel, Amsterdam en Keulen. Tijdens de ministersconfe rentie in Brussel zijn de on derwerpen waarover nog one nigheid bestaat voor nadere studie overgedragen aan een internationale werkgroep. Zo is er nog onduidelijkheid over de vraag hoe de kosten van zeven miljard gulden ver deeld gaan worden. Men ver wacht weliswaar op basis van de positieve ervaringen van de Franse spoorwegen met de su persneltrein TGV, in Europees verband jaarlijks zeker 15 miljoen passagiers te kunnen vervoeren. Maar alleen de fi nanciële opbrengst uit kaart verkoop zal niet voldoende zijn. Ook de overheden zullen nog een flinke bijdrage moe ten leveren in de hoge investe ringskosten. Voor Nederland zouden, af hankelijk van de keuze van het tracé, de kosten tussen één en drie miljard gulden gaan bedragen. Daarvoor zou de reistijd per trein op het traject Amsterdam-Parijs met drie uur ingekort kunnen worden tot twee uur en vijftig minu ten. Volgens president-direc teur L. Ploeger van de Neder-, landse Spoorwegen kan Ne derland kiezen uit twee moge lijkheden. Of de snelle Euro pese trein gaat over het be staand trace tussen Brussel en Amsterdam over Antwerpen en Rotterdam. Of er wordt een nieuwe spoorlijn gebouwd die dan, in tegenstelling tot de eerste mogelijkheid, aange past wordt aan de hoge snel heid van de TGV (train a grande vitesse). De aanleg van een nieuwe lijn kan dan westelijk of oostelijk van de nu bestaande spoorlijn van Antwerpen naar Rotterdam gekozen worden. Volgens directeur Ploeger van de NS biedt de laatste optie een goede kans om in het noorden van België de lijn Amsterdam-Parijs direct te laten aansluiten op het tracé van Keulen naar Brussel. Hierdoor zou ook een snelle verbinding tussen onze hoofd stad en Keulen gerealiseerd worden. Inmiddels is er al een strijd losgebrand over de vraag waar de haltes gepland gaan worden. Het lijkt nu zeker dat ook Rotterdam en Antwerpen een stopplaats krijgen. Vorige week werd bekend dat Roosendaal zeker niet tot de uitverkorenen gaat behoren. De maanden die de minis ters van verkeer nog resten tot juli 1986, zullen ook nodig zijn om de recente goedkeuring van de Kanaaltunnel te be trekken in het plah voor een Europees TGV - proj eet.

de Stem | 1986 | | pagina 3