UITBLAZEN 'Marcos wordt opnieuw winnaar' Libië ijzersterk in de lucht 'Terreur geen zaak voor politie' Nederland MINISTER Roofmoord te Breda! VOORZITTER GERT KOFFEMAN (ACP): CDA vraagt om debat overld'J' euthanasie DE STEM COM Slechte start pvpn DONDERDAG 30 JANUAR11986 ACHTERGROND T5 PAGINA 2 OPPOSITIE FILIPPIJNEN GELOOFT NIET IN EERLIJKE VERKIEZINGEN Boycot Belangen Intensief Gebrek Treinkaping DONDERDAG 30 JANU/ Brisantgranaat ontploft in houtkachel TEGEN de bedoeling in vandaag toch maar weer een aflevering over spreekwijzen en straatliederen (Afl. 17). Ik had me voorgenomen weer terug te keren naar de oude frequentie van één aflevering per week, maar er blijven nog zoveel brie ven binnenkomen dat een iets snellere afwikkeling mij nood zakelijk lijkt. Dit is per slot van rekening een dagblad. In een schrift dat ik van Frans van Dongen uit Ooster hout ter inzage kreeg vind ik een lied over een roofmoord in Breda. De jonge vrouw van een groenteman wordt in haar wo ning vermoord gevonden door de slager: De moord werd door een man ontdekt die dagelijks hen 't vlees ver strekt. Op zijn geroep kwam geen ge hoor, zoals gewoonlijk van te voor. Toen ging de man op onderzoek en vond haar liggend in een hoek. Gesneuveld lag zij daar, het hoofd verplet door een bar baar. Het exemplaar van het lied dat ik heb is getypt op vergeeld pa pier en ongedateerd. Ik leg het lied voor aan een collega op de krant van wie ik weet dat hij nog niet zo lang geleden een oude Bredase moord heeft on derzocht. Hij is verrast. De om standigheden die in het lied worden opgesomd - klaarlichte dag, roofmotief, groenteboer en slager, slachtoffer pas getrouwd - stemmen overeen met de om standigheden van de moord die hij onderzocht. Als het klopt, handelt het bed over een drama uit 1929. In het refrein smeekt de schrijver 'de Heer' de dader aan te wijzen 'opdat hij voor zijn le ven lang, verdwijnt uit onze men senrang. De twee laatste regels van het lied luiden.' En komt hij niet in het gevang, onrust blijft zijn leven lang. Profetische woorden? De dader zal het, als hij nog leeft na 57 jaar, als enige weten want hij werd nooit gevonden. de Munck uit Hulst vraagt zich in zijn briefje af of ik soms denk te promoveren op de 'Moord van Raamsdonk'. Voor dat geval stuurt hij me een knipsel uit (vermoedelijk) De Maasbode. Het is niet mijn bedoeling op de 'Moord' te promoveren, noch om het lied aan een diepgaande studie te onderwerpen, al heb ik zo lang zamerhand verschillende ver sies genoeg om er het zoveelste standaardwerkje over te kun nen schrijven. Dit echter is, zo bleek ook uit veel reacties, al vaker gedaan door lieden die er beter voor waren uitgerust. Wat mij betreft is de 'Moord van Raamsdonk' hier afgehandeld. Nogmaals dank ik al die lezers die mij versies of delen van dit bloederig verhaal toestuurden, vaak recht uit het geheugen op geschreven. In het stukje waarin ik om de 'Moord van Raamsdonk' vroeg, informeerde ik ook naar de 'Litanie van Bakel'. Daar- WIM KOCK over kwam heel wat minder binnen. A. Welten-Kouwenberg uit Terheijden stuurde een lied, getiteld De Koet van Baokel, een soort boerenfilosofietje op rijm dat niet voldeed aan de be schrijving die me tijdens een te lefoongesprek met een lezer van die 'Litanie' werd gegeven. Gré Brozowski-Nelissen uit Breda stuurde niet minder dan dertien verzen en liederen en daarbij zat Het Bakels Ei. Ik denk dat dit die 'Litanie' moet zijn. Ik sloeg er de Kempense liederen-bijbel van Harrie Franken op na en jawel: daar staat het ook in. Alleen op on dergeschikte punten is het iets anders en het heet hier: Bao- kelse metten. In de tijd dat er nog geen pof- mutsen bestonden hadden de boeren van Baokel ene groenen bol gevonden. Ze gingen ermee naar de burge meester, maar die wist er niet goed raad mee. Niemand wist precies wat het was, maar de meesten dachten: een ei. Beslo ten werd het ei te bebroeien om te zien watter uit zou komme. Waar het in het hed om gaat is de 'konten-parade' die op dit besluit volgt: en toen kwamen de wijven van alle rang of klas d'r kont laote keuren of ze goed voor het broeien was. Ik zal u een paar smakelijke voorbeelden geven: Daar kwam een wijfke uit de stad die zee vur mèn kont heb ik den twidde prijs gehad. Toen kwam de vrouw van de lui tenant die haoi 'n kont mee vergulde rand Toen kwam de vrouw van Han- neske Luiten die had een kont daar konde stille nacht op fluiten. Toen kwam de vrouw van Jan Petal die had een kont als een kaze mat. Toen kwam de vrouw van Pietje Verheyen die had een kont daar konde schaatsen op rijden. Toen kwam de vrouw van Frans de Vaan die had een kont als een beugel baan. De pastoor die ervan ha geheurd zee tegen z'n meid: is jouw kontje al gekeurd? Enfin: en 't is wezenlijk waar gebeurd 't concilie hee alle konten goed gekeurd Desondanks komt van het broeien niets terecht. In Bao- kelse metten gingen ze in de rouw en laarden ze allemaal hun konten zwart. Het andere hed eindigt met de uitspraak van een te hulp geroepen geleerde: Want wa gullie aankeek voor 'n ei was 'n veurhistorische kiezelkei. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal. Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of J 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19 00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. 3D3ü!_ Van onze redactie buitenland TWEE weken voor de presidentsverkiezingen op de Filippijnen neemt de spanning in dat land met de dag toe. De oppo sitiekandidaten Corazan Aquino en haar 'running mate' Salvador Laurel, die in hun verkiezings tournee honderdduizen den mensen op de been weten te brengen, ma ken uit die belangstel ling op dat zij een gerede kans maken president Marcos van zijn tot voor kort onaantastbare troon te kunnen stoten. Maar er bestaan bij andere Filippijnse oppositiebewe gingen ook grote twijfels, vooral door de steun die pre sident Marcos geniet van de VS. Immers, de VS zien in president Marcos een belang rijke vazal en weten hun grote militaire belangen op de Filippijnen vooral onder zijn bewind veilig. Marcos heeft bovendien al eerder la ten zien er weinig moeite mee te hebben verkiezingsuitsla gen naar zijn hand te zetten. Cesar Taguba, internatio naal vertegenwoordiger van de Filippijnse Nationalisti sche Alliantie voor Gerech tigheid en Vrijheid (NAJFD) is uitgesproken pessimis tisch. Volgens Taguba gaat Marcos de verkiezingen met de steun van de VS winnen omdat die grootmacht Mar cos ziet als de beste garantie voor het voortbestaan van de Amerikaanse militaire bases op de Filippijnen, Taguba lichtte het standpunt van zijn organisatie deze week in Den Haag nader toe. De NAJFD is aangesloten bij BAYAN, een federatie van ruim 1.000 or ganisaties van boeren, arbei ders, kerkelijke groeperin gen, vrouwengroepen en an dere organisaties met in to taal 1,5 miljoen aanhangers. Een gemaskerde student tekent hier met een spuitbus een kruis over het embleem van de VS-ambassade in Ma nila. Filippijnse studenten, verenigd in de militante Lea gue of Filipino Students, protesteren vooral tegen de grote VS-steun voor president Marcos en roepen daarom op tot boycot van de presidentsverkiezingen. - fotosap BAYAN kondigde eerder aan de verkiezingen op 7 fe bruari, waarbij een president en een vice-president worden gekozen, te zullen boycotten. Volgens Taguba is die boycot gerechtvaardigd, vooral om dat Marcos weigerde af te treden voor de verkiezingen. In de Filipijnse grondwet staat dat alleen vervroegde verkiezingen kunnen worden gehouden als de functie van president vacant is. Presi dent Marcos heeft toegezegd te zullen opstappen, maar pas als de winnaar van de komende verkiezingen is beëdigd. Marcos neemt het op tegen Corazon Aquino, de weduwe van de in augustus 1983 ver moorde oppositieleider Be- nigno Aquino, die kandidaat is gesteld door de gematigde oppositie. Taguba vindt niet dat Bayan door de boycot juist president Marcos in de kaart speelt en potentiële stemmen aan mevrouw Aquino ontneemt. Zij heeft volgens hem maar een ge ringe kans op de overwin ning. Daarnaast vindt hij haar economische en poli tieke programma onduide lijk. BAYAN is van plan door allerlei acties op de Filipij - nen de boycot te steunen. Zo zal op de dag van de verkie zingen worden 'gepost' bij de stembureaus om verkie zingsfraude en 'terreuracties' te voorkomen. Er zullen ver der demonstraties worden gehouden bij Amerikaanse bases en een protestmars naar de hoofdstad Manila vanuit het noorden en zuiden van het noordelijke eiland Luzon. Taguba verwacht dat circa tien van de ruim 24 miljoen Filipijnse kiezers de boycot zullen steunen, zeker als ook het Nationaal Democratisch Front (NDF) zijn aanhang weet te mobiliseren. Het NDF is een koepelorganisatie waarbij onder meer de Com munistische partij van de Fi lipij nen (CPP) is aangesloten. Het NDF is een verboden or ganisatie. De CPP ziet even min als Bayan veel heil in de verkiezingen en verwacht daarnaast weinig van het 'koppel Aquino-Laurel'. Over de rol van de VS zei Taguba tenslotte nog dat de Amerikaanse belangen in de Stille Oceaan en de ASEAN- landen (Filipijnen, Indonesië, Thailand, Malaysia, Singa pore en Brunei) enorm groot zijn. Het voortbestaan van de militaire bases op de Filipij nen is daardoor van strate gisch belang voor Washing ton. President Marcos heeft bewezen een betrouwbare bondgenoot te zijn, en van mevrouw Aquino moet dat nog worden afgewacht, aldus Taguba. Inmiddels reist met name Corazon Aquino stad en land af om zoveel mogelijk steun te vergaren. President Mar cos doet het voorlopig nog rustig aan. Hij houdt zich meer op in en om de hoofd stad waar hij de kiezers dui delijk maakt dat ze op hem moeten stemmen. Aquino's uitgangspunt is 'beëindiging van de Marcos-dictatuur' en herstel van de democratie. Zij zei bereid te zijn om het leger in te zetten tegen iedere beweging - 'of het nou com munisten zijn of niet' - die de democratie wil omverwer pen. Marcos beschuldigt Aquino van meet af aan dat zij gemene zaak maakt met de verboden communistische partij die haar opzij zou schuiven als zij presidente wordt. Zijzelf en de partij ontkennen dat. „De woorden van een dictator die zijn einde voelt naderen", zei Aquino. Zij voegde eraan toe dat zij vergeleken met presi dent Marcos geen ervaring heeft met 'verkiezingsfraude, liegen en het vermoorden van politieke tegenstanders'. Corazon Aquino treedt in de voetsporen van haar man Benigno. Deze vond in augustus 1983 de dood toen hij bij zijn terugkeer na drie jaar ballingschap in de Ver enigde Staten op de luchtha ven van Manila werd dood geschoten. Een officieel on derzoek wees uit dat de aan slag een militair komplot was. Een rechtbank sprak echter alle gedaagde militai ren, onder wie de bevelheb ber van de Filipijnse strijd krachten generaal Fabian Ver, eind vorig jaar vrij. Toen die uitspraak bekend werd, stelde Corazon Aquino zich tegen wil en dank na mens de gematigde oppositie kandidaat stelde voor de (vervroegde) presidentsver kiezingen die president Mar cos in november uitschreef. Salvador Laurel is haar 'kop- pelgenoot' als kandidaat voor de functie van vice-president die na de verkiezingen in ere wordt hersteld. Getweëen voeren zij sinds half decem ber intensief campagne, waarbij in veel plaatsen me nigten van soms honderden duizenden mensen op de been zijn. Corazon Aquino teert vol gens Marcos op de populari teit van haar man en heeft totaal geen politieke erva ring. Hij acht zich als enige capabel genoeg om de econo mische en politieke crisis te overwinnen waarin de Fili pijnen al enkele jaren verke ren. En naar zijn zeggen weet alleen hij hoe het communis tische verzet moet worden aangepakt. Dit verzet is de laatste jaren flink gegroeid, wat met name de Verenigde Staten, die grote strategische belangen hebben op de Fili pijnen, zorgen baart. Corazon Aquino verzekert het bedrijfsleven dat zij streeft naar een herstructu rering van de buitenlandse schuld die rond de 26 miljard dollar schommelt en dat zij een einde wil maken aan de lucratieve monopolies in de kokos- en suikerindustrie. Marcos zou die monopolies vooral aan zijn politieke vrienden hebben toebedeeld, ofschoon hij dat ontkent. Maar de zakenwereld in Ma nila heeft genoeg van het zo genoemde 'crony-kapitalis- me', aldus Business Day. Deze krant schrijft dat Mar cos zelf moeite had om een zakenman van naam bereid te vinden hem te steunen, zelfs in ruil voor een minis terspost. Corazon Aquino, aanvan kelijk zoals menigeen zei de bescheidenheid zelve, bijt te genwoordig van zich af. Zij daagde de president uit zich een vrouw te tonen en ant woord te geven op haar be schuldigingen van lafheid. Zij doelde daarmee op het feit dat Marcos het zuidelijke eiland Mindanao, een broei nest van het communistische en het islamitische verzet, mijdt. Zijzelf trok daar bij bijeenkomsten al duizenden belangstellenden: in de stad Davao waren het et maar liefst 300.000. Marcos gelastte onlangs een driedaags bezoek aan Mindanao en enkele andere zuidelijke eilanden af 'we gens de slechte weersvoor uitzichten'. Hij voedt daar mee de geruchtenstroom over zijn wankele gezondheid. Want de president hoeft maar te niezen, en hij haalt de voorpagina's van alle kranten. Toen hij vorige week tijdens een verkie zingsbijeenkomst moest wor den gedragen door helpers en de dag daarop met zijn arm in het verband verscheen, was de boot opnieuw aan. Zijn verweer was dat een vrouw hem had vastgegre pen en daarbij zware ver wondingen had toegebracht. Marcos' aanhang maakt zich vooral kwaad over de grote aandacht voor diens gezond heid, die vooral de Ameri kaanse media aan de dag leg gen. De New York Times kwam nog met een ander, of ficieel, rapport dat Marcos tijdens de tweede Wereldoor log niet in het verzet heeft gezeten, zoals de president keer op keer zegt. Het Amerikaanse leger zou direct na de Tweede Wereld oorlog tot twee maal toe een verzoek van Marcos om er kenning van zijn verzets groep, met een beweerde aanhang van 300 tot 8.300 man, hebben afgewezen. De eenheid zou nooit hebben be staan. De president riep ter verdediging oud-strijders op te bewfjzen dat hij wel dege lijk in het verzet heeft geze ten. En hij wees er nog eens op dat hij kreupel is omdat hij tijdens de oorlog aan zijn knieën gewond is geraakt. DEN HAAG (ANP) - Li bië, dat voor zijn kust in een zenuwenoorlog is verwikkeld met de Amerikaanse zesde vloot, beschikt over le ger dat is uitgerust voor acties buiten zijn grond gebied. Vooral de Libische lucht macht lijkt een geducht wa pen; het is potentieel de sterkste in de Arabische we reld met bijna 600 toestellen. Saoedi-Arabië beschikt over ruim 200 gevechtsvlieg tuigen en Egypte over ruim 450 vliegtuigen en helikop ters. Dit blijkt uit gegevens van het International Insti tute for Stategic Studies in Londen. Maar deze krachtigste mi litaire machine in Noord- Afrika kan zich volgens in ternationale deskundigen niet meten met de macht van Israel, laat staan die van de Verenigde Staten. De Noordafrikaanse staat, die in 1985 rond 3,5 miljard gulden uitgaf aan Defensie (23 procent van de nationale begroting), heeft een groot leger, 73.000 man, gezien de bevolkingsgrootte van nog geen 3,5 miljoen inwoners. Daarbij komen nog de reser ve-eenheden van de volksmi litie van rond 40.000 man en het paramilitaire islami- tisch-Panafrikaanse legioen van 7.000 man. De Libische landmacht beschikt volgens het IISS over ongeveer 2.800 tanks van Russische makelij, T-54, T-55, T-62 en T-72. De luchtmacht van de Li bische leider Gaddafi lijkt sterk op papier maar heeft zich zwak getoond in haar optreden ondanks de aanwe zigheid van geavanceerde gevechtsvliegtuigen van Franse en Sovjet-makelij. Problemen als onvoldoende opgeleid personeel, slecht on derhoud van het materieel en gebrek aan piloten hebben Libië ertoe gedwongen zeker 450 van zijn gevechtstoestel len op te slaan, waaronder Migs-21, Migs-23, Migs-25-s, en bommenwerpers van de types Tu-22 en Su-22. De Russen hebben herhaaldelijk geklaagd over het slechte on derhoud op de bases van Tri poli, Benghazi en Tobruk. De 8.500 man troepen tel lende Libische luchtmacht beschikt in theorie over 42 gevechtshelikopters en 535 gevechtsvliegtuigen, waar onder 26 Mirages F-led en zes Mirages F-1BD. De problemen voor de Li bische luchtmacht worden verergerd door het gebrek aan goed opgeleide Libische piloten. Dat heeft haar ertoe gedwongen Palestijnen, Noordkoreanen, Syriërs en soms ook Russen de toestel len te laten vliegen. Volgens het IISS vormen buitenlan ders ook „een groot deel van het technische onderhouds personeel". Militaire deskundigen ge ven de Libische vliegers of toestellen weinig kans in ge vechten met de moderne F-15 en F-16 gevechtsvliegtuigen en hun goed opgeleide Ame rikaanse of Israëlische pilo ten. Voor zijn luchtverdedi ging is Libië naar wordt ver moed zwaar afhankelijk van de Russische SAM-15-raket- ten, luchtdoelwapens met een bereik van rond 400 km op een hoogte van 30 km. Als de Libië mag dan over over een ijzersterk militair personeel beschikken, er bestaat ivel een gebrek aan goed opgeleid personeel. Om die reden voorden ook vrouwen opgeleid. - foto archief de stem raket goed wordt gebruikt kan de SAM-15 elk geavan ceerd toestel neerhalen. Maar van Israëlische piloten is het bekend dat zij boven Libanon ervaring hebben opgedaan in het omzeilen van SAM-aan- vallen. Of de Amerikanen die kennis hebben overgenomen is niet bekend. De Libische marine heeft 6.500 man troepen onder de wapenen. Ze beschikt over zes onderzeeërs van de Rus sische F-klasse, een fregat, negen korvetten en 25 snelle patrouillevaartuigen. De laatste zijn uitgerust met luchtdoel- en andere raket ten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - „Bewaking van gevoelige objecten en gebouwen onder de dreiging van terroristi sche acties hoeven niet in eerste instantie een zaak van de politie te zijn. Daarvoor komen marechaussee en leger eerder in aanmerking. Minister Rietkerk (VVD) van binnenlandse zaken moet ons maar eens uitleggen waarom hij in zijn telex aan de politiekorpsen niet heeft gewezen op het feit dat assistentie van de mare chaussee bij terroristi sche acties gewenst is." Dit zegt voorzitter Gert Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond. De zaak komt maandag weer aan de orde tijdens het offi ciële overleg tussen Rietkerk, zijn collega-bewindsman Korthals Altes van justitie en de bonden. Koffeman, in het blad CFO-magazine: „Ik vind het verwijtbaar. Ik vind het ook verwijtbaar dat Rietkerk de zaak nu met allerlei dood doeners probeert te sussen. Hij moet niet proberen met fraaie volzinnen weg te plak ken dat er blunders zijn ge maakt". Voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politiebond reageerde enkele weken geleden, toen er sprake van was dat door Li bië gesteunde terroristen aanslagen zouden kunnen plegen in Europa en ook in Nederland, dat de politie niet in staat was die acties doel matig te bestrijden. In een later afgezwakte verklaring zei Van der Linden dat de po litie onder dergelijke om- RIETKERK .dooddoeners. standigheden beter de benen kon nemen. Koffeman is het eens met Van der Linden als hij zegt dat de politie onvoldoende is uitgerust tegen activiteiten van terroristen en ook te weinig mensen heeft om zo'n taak uit te voeren. Blijft de vraag of men maar beter kan 'weglopen' als de terroristen er aan komen. Koffeman: „Een onzinnige vraag. Onze mensen doen on der soms ontzettend moei lijke omstandigheden hun uiterste best om de hun opge dragen taken zo goed moge lijk uit te voeren. Door deze opmerking (van Van der Lin den - red.) krijgt de burger de indruk dat hfj aan de wilde beesten is overgele verd, alhoewel er natuurlijk veel te verbeteren is bij de politie. Maar dat roepen we al jaren." De opmerking over weglo pen heeft volgens de ACP- voorzitter nog een ander na delig effect. Namelijk dat burgers, die worden bekeurd - 'en dan meestal toch al niet zo vriendelijk zijn gestemd' - de agent vragen of deze niet beter de benen kan nemen. Maandag zal Koffeman Rietkerk en Korthals Altes vragen waarom niet gewezen is op de mogelijke assistentie van de marechaussee. „Die wordt soms ook ingezet als het gaat om kwesties van openbare orde, zoals kra kersrellen. Terrorisme gaat dat verre te boven en ik vind het toch wel buitengewoon vreemd dat daar nu met geen woord over is gerept." Los daarvan vraagt Koffe man zich af of bewaking van objecten die mogelijk doelwit kunnen zijn voor terroristi sche acties wel de taak van de politie is. Koffeman wil 'die principiële discussie' wel aan. „Ik stel vast dat de taak in dit geval wel is opgedra gen aan de politie. Dus vindt de bewindsman dat dit tot die taak behoort. De politie heeft dan de mogelijkheid de marechaussee in te schakelen als ze vindt dat door dit soort zaken ander dringend werk in het gedrang komt of als men vindt dat er onvol doende mensen en materiaal zijn om deze extra taak er bij te nemen." „Punt twee: terroristen maken altijd duidelijk dat hun acties wat hen betreft óórlog zijn. Je kunt vaststel len dat het politie-apparaat niet het meest geëigende is om oorlog te voeren. En punt drie: Ik stel vast, dat in het verleden, bij vergelijkbare gevallen, bijvoorbeeld bij treinkapingen, de mare chaussee en het leger zijn in gezet. Daar is de politie niet op afgestuurd." UTRECHT (ANP) - Het Neder volk hoort tot de langste ter wei wordt nog steeds langer. De gemiddelde volgroeide man ten op 18-jarige leeftijd) is 1.82 hoog, de gemiddelde vrouw ruim 1. ter. Dat is gebleken uit een onderzc der 42.000 kinderen van nul tot neg jaar, dat in 1980 is gehouden door c tatiebureaus en schoolartsen. Vergeleken met 1965, toen eer onderzoek werd gehouden, zijn d gens 4 centimeter langer geword meisjes 2 centimeter. Het Tijdschri Sociale Gezondheidszorg publicee cijfers. In de ons omringende landen zij deren en jonge volwassenen gem 4 In te BERGEYK (ANP) - Een ont ploffende brisantgranaat in een brandende houtkachel heeft twee inwoners van het Brabantse Bergeyk de schrik van hun leven bezorgd. De koperen punt van de granaat boorde zich in de wand van de keuken waar de kachel stond. Een bewoner raakte licht gewond aan het gezicht door rondspringende vonken. De granaat heeft vermoede lijk tussen de partij hout geze ten die afgelopen zomer in de buurt van Arnhem was ge kocht. Door de explosie wer den de glazen ruitjes van de kachel verbrijzeld. Later is in de as in de kachel de huls van de granaat teruggevonden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De voorzitter van de Tweede Kamer, Dol man, zal vandaag laten weten of volgende week al de kamer kan vergaderen over de euthanasiebrief van het kabi net. Om een spoedige behan deling werd gisteren gevraagd door CDA-woordvoerder Borgman. Dolman wilde voorkomen dat over deze kwestie in de Kamervergadering van giste ren te uitvoerig zou worden gepraat. Hij riep daarom de woordvoerders van de ver schillende partijen op vanoch tend vroeg met hem de moge lijkheid van zo'n vergadering te bezien. Het CDA hecht zeer aan de behandeling van de brief van het kabinet. Dat is tegen de zin van coalitiegenoot de VVD, die dan tijdens een Kamerdebat tot loyaliteit aan het stand punt van het kabinet (voorlo pig geen wettelijke regeling van euthanasie) kan worden gedwongen, op straffe van een vertrouwensbreuk. De VVD wil ook de handen nog vrij houden om met het voorstel van D66 in zee te gaan. Eerder spraken de liberalen zich nogal positief uit over dat voorstel, dat de bestaande praktijk in feite legaliseert. Op veel punten te Kort schietend, i - m dit soort termen veroordeelt de Milieu Effect-rapportage (MER Organisatie voor Radio-actief Afv milieu-effecten van een berging vc die óf in Borssele óf in Moerdijk v\ bije toekomst het radio-actief afva en kerncentrales tijdelijk worden vende kernsplijtingsafval dat vrijk reactorstaven van een kerncentrali Vorig jaar maakte de oud-comr ma, die kernafval niet gevaarlijke dracht van Winsemius een eerste schikt zouden zijn voor een opslag De COVRA, de toekomstige ex| dat zelfs bij het ergst denkbare on nenden nimmer nodig zou zijn. M doende onderbouwde' gegevens, missie nu heeft vastgesteld, gelukkig heeft minister Winseri ij)ke Ordening) niet de gewoonte een enkel orgaan; gelukkig ook zij aan een MER-rapport moet voldo ste|l'n9 uiteindelijk toch min of mee Maar dat neem] niet weg dat d net zuidwesten dés lands heeft g< oigheid zeer sterk heeft ondergrai oor een bedrijf, dat de taak en neeft genomen in het dichtbevolkt' seren voor afval, dat - bij onoord - nensenlevens lang een bedreigine

de Stem | 1986 | | pagina 2