'SITUATIE IS LEVENS GEVAARLIJK Veel gemeenten hebben BKR-werk in de kelder Zeeuwse mts-ers starten bedrijf i INTERESSE Gemeente Belangen Groot Sas: binnenstad verder opknappen Veel fracties in B en W opnemen DAIHATSU M. de Roo kampioen Eendracht Terneuzen Scholieren 01 5 zich in Oostb •DONDERDAG 30 JANUAR11986 VAN ZEELAND SPELTRIC BJV GOOIT DUIVELSKNOPEN OP MARKT politierapport pakt Politie Goes verdachte van aantal inbraken op lONPERDAG 30 JANUARI OP WEG NAAR GPV/RPFTERNEUZEN: OPSLAG TOCH GEEN GROOT PROBLEEM Extra excursies Halley-expo V olkssterrewacli Terneuzen VI Ti 6 PAGINA ZEELAND 2 Buurtschap Driewegen in actie tegen verkeer Van een onzer verslaggevers DRIEWEGEN - Bijna alle bewoners van Sint-Annastraat, Driewegenstraat, Ho- gendijk en Oudeland- sedijk in de buurt schap Driewegen heb ben hun handteke ning gezet onder een brief aan het gemeen tebestuur van Ter- neuzen waarin zij met spoed afsluiting voor het doorgaand ver keer van de Driewe genstraat eisen. „Als voetgangers voe len wij ons ten zeerste be dreigd daar er geen enkel voetpad aanwezig is. Om dat er verkeer mogelijk is uit beide richting blijft er voor ons in de toch al smalle straat weinig ruimte over", zo staat on der meer te lezen. De handtekeningenactie is op touw gezet door meerdere bewoners en uitgevoerd door het echtpaar Mark en Christel Lafort. „Het is echt heel erg", zei Christel gistermiddag. „Als ik uit mijn tuintje stap moet ik oppassen niet van de sokken gereden te worden en onze overbuurvrouw durft amper met haar fiets de straat over te Door dit straatje in Driewegen komt veel doorgaand verkeer, maar een voetpad is er niet. steken, omdat door de onover zichtelijke bocht niet te zien is of er al dan niet verkeer komt". De bewoners van Driewe gen wijzen er in hun brief op dat het doorgaande verkeer zich ook niet houdt aan de ma ximum-snelheid van vijftig kilomter per uur. „En het ver keersbord 'maximumlengte 6 meter' wordt vele malen ge schonden". De aanleg van de nieuwe vierbaansweg heeft Driewe gen weinig soelaas geboden. „Integendeel", zegt Christel. „De verkeersstroom is eerder toe- dan afgenomen. Door gaand verkeer is er de hele dag door, maar vier keer per dag is er een soort verkeers- stoot, veroorzaakt door men sen die werken in het haven en industriegebied, 's Morgens, 's middags en 's avonds rijden die via Driewegen naar en van - FOTO 0E STEM/CORJ DEBUth hun werk". De bewoners van Driewegen staan er dan ook op dat de gemeente het bestem mingsplan Driewegen-Haar- manweg uitvoert, waarin be paald is dat alle aansluitingen op de Hogedijk voor autover keer worden afgesloten. „Het is echt te gek, wat nu gebeurt". Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - „Een paar mts-ers op een hoopje en dan duivelsknopen produceren, dat valt niet mee". Productie leider Enno Bulderok uit Zuidzande maakte er gister avond een grapje over, maar verder verliep de officiële pre sentatie van een nieuw be drijfje, gisteravond in de Vlis- singse mts, bloedserieus. Speltric BJV (besloten jeugdvennootschap) heet de nieuwe loot aan de onderne- mersstam. Twintig eindexa menkandidaten van de mts hebben zich onder die naam verenigd om alvast wat erva ring op te doen in het bedrijfs leven. Onder de vleugels van een echte Raad van Commis sarissen en met een aandelen kapitaal van 2000 gulden gooit de kersverse onderneming, producent van 'spelletjes en luxe artikelen in de ruimste zin van het woord' de ko mende maanden duizend 'dui velsknopen' op de markt, een behendigheidsspel dat bestaat uit zes kleine houten balkjes. In mei wordt de onderne ming weer geliquideerd. Want dan is het zaak dat het mts-di- ploma wordt binnengehaald. Tot die tijd spelen de twintig mts-ers hun eigen onderne- mersspel, precies zoals dat in het bedrijfsleven wordt ge speeld. Stimulator was de Junior kamer Walcheren, die de mts- ers met raad en daad terzijde stond. De school verleende verder alle fasciliteiten, die de tijdelijke onderneming tot een succes moeten gaan maken. De Vlissingse PvdA-wethouder D. Bruinooge is lid van de Raad van Commissarissen. Hij mocht gisteren een prototype van de 'duivelsknoop' onthul len, een uitvergrote versie uit gevoerd in gestoomd beuken hout. De president-directeur van het bedrijfje, mts-er J. Daane, had er meteen een bestem ming voor. „Je kunt het wel een kunstwerk noemen, dat toch zeker op de Vlissingse boulevard niet zou misstaan", fluisterde hij de wethouder in. TERNEUZEN - Mevrouw J. J. uit de Edward Grieghof te Terneuzen deed gisteren aan gifte van diefstal uit de ber ging van haar flat. Daaruit verdween in de periode van 22 tot 29 januari een hutkoffer, enkele dekens en wat keuken gerei. OOSTBURG - Op het Raad huisplein is de bromfietser N. van D. uit Aardenburg met de personenauto van P. T. R. uit Eede in aanraking gekomen. Dit gebeurde toen Van D. op de bromfietsoversteekplaats de weg overstak. Er was mate riële schade. OOSTBURG - Op het indus trieterrein is in een bestelauto, eigendom van J. V. uit Oost burg, ingebroken. Er is voor 2 3.000 gulden gereedschap ontvreemd. Van onze correspondent GOES - De gemeentepolitie in Goes heeft gistermorgen de 34-jarige Goesenaar L. S. aan gehouden en ingesloten op verdenking van een aantal in braken de laatste maanden. De man heeft nog geen beken tenis afgelegd. Met de eveneens gistermor gen aangehouden 16-jarige K. K. uit Kapelle kwam aan het licht dat deze op 4 januari van dit jaar in Goes een brom fiets had gestolen. De jonge man is na bekend te hebben vrijgelaten. De brommer is in beslag genomen. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Het generaal kampioenschap 1985 bij de postduivenvereniging De Een dracht, aangesloten bij de af deling Zeeland van de ZNB, is gewonnen door M. de Roo. Na in 1983 en 1984 tweede te zijn geworden, is dit de kroon op het werk. Elf keer een eerste prijs behaalde R. de School meester in het afgelopen sei zoen, vandaar zijn tweede plaats. Derde werd J. den Ex- ter. Bij de jeugd won evenals vorig jaar Jolanda Harte de kampioenstitel vóór Johnny Buijze. Generaal kampioenschap: 1. M. de Roo 119 punten, 2. R de School- mester 115, 3. Jac den Exter 86, 4. E. van de Veeke 80, 5. M. Risseeuw 72, 6. Koch-Riemens 69, 7. F. Mollet 69, 8. J. den Hamer 67, 9. Jac Buijze en zoon 62 punten. Óp een gedeelde tiende plaats klasseerden zich A. Baart en J. Geelhoedt met 58 pun ten. Aangeduide kampioenscha pen: vitesse oude duiven: 1. R. de Schoolmeester, 2. F. Mollet, 3. M. de Roo; midfond: 1. R. van de Veeke, 2. R. de Schoolmeester; fond: 1. Koch-Riemens, 2. J. Doorns en i va dochter, 3. R. van de Veeke; vluchten: 1. M. de Roo, 2. G. y3 Houdt, 3. J. de Smidt; vitesse jont duiven: 1. M. de Roo, 2. A. v; Houdt, 3. J. den Hamer; fond: den Exter, 2. J. Geelhoedt, 3. R, de Veeke. Onaangeduide kampioenschap pen, vitesse oude duiven: 1. Ri (j Schoolmeester, 2. M. de Roo, 3, j Risseeuw; midfond oude duiven: A. Baart, 2. Koch-Riemens, 3.'K Buijze en zoon; jonge duiven: i den Exter, 2. R. de Schoolmeesti 3. M. de Roo; fond jonge duiven; M. de Roo, 2. Ko Buijze en zoon J. Geelhoedt; fond oude duiven; A. Arens en dochter, 2. Koch-% mens, 3. R. van de Veeke; navlucj ten: 1. R. de Schoolmeester, 2.' (j van Houdt, 3. M. de Roo. Jeugd neraal kampioenschap: 1. J. HarJ 28 punten, 2. J. Buijze 24, 3. A. Mot 22, 4. W. Risseeuw 22, 5. E. Dey punten. Eindstand oude duiven; A. Moes, 2. J. Harte, 3. W. seeuw; jonge duiven: 1. J. va Houdt, 2. J. Harte, 3. E. Dey. Van onze correspondent T GROEDE - De groep die in Groede carnaval viert is niet zo groot. De jeugd is dolen- thousiast, terwijl zeven papvreters de carnavalstra ditie in ere weten te houden. „De eigen bevolking steunt ons wel met de loten- verkoop, maar loopt niet zo nu warm voor de bals zelf", al- tij< dus Sjoekje Krokké-Mink, ter zelf nauw betrokken bij het cai jaarlijkse gebeuren. Toch Zu zal carnavalsvereniging De zet Papvreters ook dit jaar weer be< aandacht besteden aan de al feestelijkheden. vol Wooi Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ge meente Belangen Groot Sas wil verder gaan met de re novatie van de binnenstad in Sas van Gent. Met name de Groot Majoorstraat en de Kleine Markt zullen als het aan Gemeente Belangen Groot Sas ligt in de volgende raadsperiode grondig opge knapt worden. Dit werd gisteravond dui delijk tijdens een bijeen komst in De Speye in Sas van Gent. Naast de lawaai overlast van de Walsemolen en het gemeenschapshuis in Philippine dat voor Ge meente Belangen Groot Sas een hoge prioriteit heeft, wil deze partij verder gaan met 'het meer leefbaar maken van Sas van Gent', aldus de huidige wethouder en lijst trekker L. Marquinie. Van de lijst is een aantal oud-gedienden verdwenen. Financieel specialist W. de Roo doet het wegens zijn leeftijd wat rustiger aan en I staat derhalve op een ne gende plaats. C. Barbé heeft een politieke zijstap ge maakt naar de VVD die dit jaar voor het eerst in Sas van Gent met een eigen lijst aan de verkiezingen mee doet. Op mogelijk verkies bare plaatsen (momenteel heeft Gemeente Belangen Groot Sas vijf zetels in de raad) zijn A. van Belleghem uit Sas van Gent, M. Hemel- soet-De Jaeger uit West- dorpe en H. Janse uit Sas van Gent, de nieuwe gezich ten binnen de partij. De lijst waarmee Ge meente Belangen Groot Sas' de verkiezingen ingaat is als volgt vastgesteld: 1. L. Mar quinie, 2. M. Weemaes, 3. A! van Belleghem, 4. M. Hemel soet-De Jaeger, 5. H. Janse, 6. H. Hemelsoet, 7. C. Staal, R. de la Ruelle, 9. W. de Roo, 10. I. Selis, 11. M. Verstraete, 12. J. van Esbroek, 13. P, Freijzer, 14. H. de Smet, 15. M. Snijders-Graafmans, lC, H. Dortant, 17. G. Verbeke, 18. P. de Roover. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In het col lege van B en W van Ter- neuzen moeten zoveel moge lij k raadsfracties vertegen woordigd zijn. Voor een nieuw te vormen college zou een programma moeten worden opgesteld waarmee gewerkt kan worden bij de samenstelling en dat dient als basis voor het te voeren beleid. In principe mag geen en kele groepering bij voorbaat worden uitgesloten' van het college. Wel moet gelet wor den op voldoende bestuur lijke bekwaamheid en inzet van de kandidaat-wethou ders. Dit staat te lezen in het (uitvoerige) programma van GPV/RPF, die in Terneuzen gezamenlijk de gemeente raadsverkiezingen ingaan. Onnodig te vermelden dat bij deze partijen Gods Woord leidraad moet zijn voor het handelen van de gemeentelijke bestuurders. Voor deze partijen betekent dit onder meer dat de ge meentelijke overheid niet moet meewerken aan activi teiten die op zondag plaats vinden, terughoudend moet zijn met het subsidiëren van bepaalde activiteiten die in ieder geval een openbaar karakter dienen te hebben. In veel zaken dient het ge meentebestuur een voor beeldfunctie te hebben. Zo moet men het roken in open bare scholen en andere ge meentelijke gebouwen te gengaan, vinden GPV/RPF. „Vanwege het onrustba rende toenemende alcohol gebruik zal bij gemeente lijke recepties en bijeen komsten het alcoholgebruik worden beperkt. Ook aan gesubsidieerde instellingen en sportverenigingen dienen door mddel van verplichte huisregels voorwaarden te worden gesteld", zo staat in het programma te lezen. GPV/RPF vinden dat de gemeente met kracht de strijd tegen de werkloosheid' moet aanvatten. Het ver dient daarom aanbeveling na te gaan wat de effecten op de werkgelegenheid zijn' van verbreding van het Ka naal Gent-Terneuzen met bijbehorend sluizencomplex en moet realisering van de" WOV voortdurend worden bepleit. Wat GPV/RPF ook, wel zien zitten is privatise-1 ring van taken die niet tot de verantwoordelijkheid van, de overheid behoren en die even goed (of mogelijk be-" ter) door particulieren kun nen worden uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers ^ARDENBURG - Het nieuwe woonwagen- :entrum langs de üedeweg in Aarden- tjurg is niet erg in ;rek. Van de zes standplaatsen ajn er nog maar drie bezet, /oorlopig blijkt er geen be- angstelling voor de reste- ende drie lege plaatsen te be- aan. Het centrum is ruim ander halve maand geleden in ge- iruik genomen. De drie fami- ies die er nu staan, komen uit ichoondijke en Hulst. De roorzitter van het Woonwa- jenschap Zeeuwsch-Vlaande ren, G. van Schaick, vindt het iet zo vreemd dat er momen- ;el niet veel belangstelling is /oor Aardenburg. „Het een- rum is nieuw, de beplanting i nog lang niet volgroeid, zo- lat er nog totaal geen bescher- ning tegen de wind is. Vooral a de wintermaanden is dat rg hinderlijk. Daar komt nog ■ens bij dat woonwagenbewo- lers een erg sterke groeps- iand hebben. Ze verlaten niet omaar een centrum om zich a een nieuwe plaats te vesti- ;en. Wij doen pogingen om de nensen naar Aardenburg te rijgen, maar dat gebeurt ab- bluut niet tegen hun zin". In de zestiger en zeventi ger jaren, toen de bomen in Nederland nog tot in de hemel groeiden, heb ben gemeenten in het ka der van de Beeldende Kunstenaar Regeling (BKR) veel stukken aan gekocht van binnen de betrokken gemeente ge vestigde kunstenaars. Met de aankopen via deze sociale regeling is het inmiddels een stuk minder geworden. Het ministerie van Sociale Zaken heeft de afgelopen jaren steeds hogere drempels opgeworpen. Zo moesten kunstenaars het afgelopen jaar zelf voor minstens 8.000 gulden aan werk verkopen, wil den ze nog voor de rege ling in aanmerking ko men. Ondertussen rusten veel van de aangekochte werken in vergeten hoe ken van zolders en kel ders. Stukken die om welke reden dan ook niet de - bedoelde - weg ge vonden hebben naar kale wanden in gemeentehui zen, bibliotheken, zieken en bejaardentehuizen. VVD-voorman Ed Nij - pels heeft onlangs al voorgesteld de stukken uit de opslagplaatsen te rug te geven aan de ma kers, die dan zouden moeten proberen de spul len te verkopen. Het idee leverde een storm van protesten op. Een kenne- lijk nijpend probleem is intussen nog niet opge lost. Hoe nijpend zijn die moeilijkheden eigenlijk in Zeeuwsch-Vlaande ren? door Rein van der Helm Een kleine inventarisatie leert dat het probleem van de BKR- kunstwerken in Zeeuwsch- Vlaanderen nogal meevalt. Er is hier dan ook geen sprake van aantallen zoals die in de grote Nederlandse steden aan de orde zijn en bovendien heeft men op diverse plaatsen een redelijk succesvolle bruikleen-procedure op touw gezet. „Het zou natuurlijk nog be ter kunnen", zegt Niek Hol- laardt, in Hulst belast met het beheer van de kunstwerken. „Maar van de rond 130 werken - allemaal schilderijen - die de gemeente indertijd heeft aan gekocht, zijn er momenteel zo'n kleine zeventig uitgezet." Op de gemeentelijke zolder in de Vossenstad staan de reste rende zestig intussen wel te 'verinteresten'. Volgens de geldende regels mag BKR-kunst niet beschik baar gesteld worden aan par ticulieren. Van Hollaard zou dit best mogen veranderen. „Als een particulier bij ons een bepaald werk in bruikleen zou willen hebben zal ik zo'n aan vraag bij het college positief adviseren. Zo'n werk kan dan toch beter een huiskamer sie ren dan dat het ongezien op zolder blijft liggen?". Veel geld Ook Aardenburg heeft in dertijd driftig meegedaan aan de BKR-regeling, omdat nogal wat kunstenaars in dit stadje waren neergestreken. Het re sultaat is te zien. Behalve dat BKR-werk de wanden siert van gemeentehuis, politiebu reau, bibliotheek, diverse scholen en de buitenmuren van de ambtswoning, neemt het ook een flink stuk van de toch forse kelderruimte onder het gemeentehuis in beslag. „Het staat niet in de weg. Maar als het idee van Nij pels ingang zou vinden zou ik het prima vinden", aldus de heer Bakker van de afdeling So ciale Zaken, die erop wijst dat in de loop der tijd toch flink wat gemeenschapsgeld in de aangekochte kunstwerken is gaan zitten. „Bedragen van 1000 tot 1500 gulden voor een kunstwerk waren geen uit zondering", zo zegt hij. In Oostburg heeft een flink deel van de aangekochte kunst een weg gevonden naar ge bruikers. Ook hier nemen de (semi)-openbare gebouwen het leeuwendeel voor hun reke ning. „Dat gaat overigens niet helemaal gratis", aldus J. Scheele van het bureau Wel zijn. "Er worden bruikleen overeenkomsten gesloten, waarbij de 'afnemer' zich ver plicht de werken te (laten) ve- zekeren." In deze West-Zeeuws- Vlaamse gemeente wordt evenmin gesold met het be heer van de werken, zoals el ders in den lande weieens het geval schijnt te Zijn. „Het niet uitgeleende werk is opgesla gen in de kluis van het streek museum ih IJzendijke. Maar ja, daar ligt het wel niets te doen en dat is jammer". Alles weg In Terneuzen heeft al het aangekochte BKR-werk een bestemming gevonden, zo kon cultureel ambtenaar Kees de Vos trots verklaren. De Schel- destad had ongeveer 130 tot 150 werken aangekocht en op vier na zijn die allemaal ter be schikking gesteld van diverse instellingen. „Uitgangspunt is wel dat het niet-commerciële instellingen moeten zijn, maar gelukkig hebben we er daar van nogal wat in onze ge meente", aldus de heer De Vos. Voor de BKR-aankopen had Terneuzen in het vroegere ge bouw van de brandweer aan de Schoolweg een veilige ruimte gecreëerd. „Bij de ver huizing van de brandweer hebben we niet naar een nieuwe ruimte behoeven uit te zien, want alles was uitge leend. De vier werken die er nog zijn kunnen wegens be schadiging niet uitgegegeven worden. Dus voor ons is de op slag van BKR-werken geen enkel probleem, in tegenstel ling tot wat ik wel van andere gemeenten heb gehoord". Aardenburg zit goed inz'n beeldende kunst. FOTO DE STEM COH J DE BOEH kantie zijn er extra rondlf! dingen in Volkssterrewaï Simon Stevin in Hoeven, komeet van Halley zal daar! centraal staan. half uur, beginnen op 4 uur, op zaterdag 8, zondag maandag 10 en dinsdag Hl' nuari. t De woonwagencentra in luist en Sluiskil zijn overbe- et, zodat verwacht werd dat nkele bewoners van daar aar Aardenburg zouden ver- uizen. „Ze blijven liever tus- :n bekenden en/of familie in en overvol centrum zitten, an dat ze vertrekken", zegt an Schaick. Hij verwacht wel dat, als et nieuwe onderkomen in .ardenburg een volwassen «planting heeft, het vol komt. lede ook omdat Sluiskil en luist binnenkort moeten slui- in. Het centrum in die laatste ilaats, waar officieel 32 stand- laatsen zijn, wordt bewoond oor 42 families. Het gaat bin- len niet al te lange tijd dicht a de bewoners worden ver- preid over drie nieuwe loca- ies van acht tot tien stand- ilaatsen rondom Hulst. iervliet HOEVEN - .n d, voorstellen van de ge- ieente Terneuzen, alvorens ze ventueel besluiten om te ver- iuizen naar Aardenburg. Het t T t i, „„07a„ï emeentebestuur van de In de tentoonstellingszaal theldestad mQet binnenkort een natuurgetrouwe kopie ekendmaken waar een of het tapijt van Bayeux; met*,x___ ventueel meer centra binnen Ie gemeente gevestigd kunnen 'orden. Zoals bekend had men, ge- originele 'Bayeux-steek' met natuurlijk geverfde wd een het enorme tapijt na? borduurd. In de tijd van .«m men, 6C- lem de Veroveraar was ook; teund door GS van Zeeland, komeet van Halley dichtbij,1 liervliet als nieuwe vesti- aarde, waarvan op het tag ;ingsplaats op het oog. Hierte- verslag werd gedaan. -Ben rPOO QiiAfm r\ir\ rv/ilr 'en rees enorm verzet en ook rondleidingen^ duren a™»e raad gaf niet het benodigde groene licht. Tijdens de begro- ngsbehandeling in de Staten ondigde gedeputeerde Maris- oster echter aan dat Terneu- twee nieuwe lokaties op iet oog heeft. Nog niet be kendgemaakt is welke dit zijn. 'erwacht wordt dat dit pas na le raadsverkiezingen lakend 'ordt. Bridge - Leden van bridged' Emergo speelden in restaur» De Milliano de achtste vM strijd van de wintercompe' tie. Uitslag A-lijn met 8 par? 1. echtpaar Den Haan, 2. vrouw Biesbroeck-de Risseeuw, 3. mevrouw San® ni-de heer IJsebaert. (ADVERTENTIE) ui ho in OOS' Rosal een houd een s zak t< uur. ons li beert krijg Nami Zeeu1 Vrou haar Na bodei wees' grote wette syste De n in Zi Amei Vo king volge derer wegg dorre ken. ten ii vrou1 nen volk onrec kelijl Ro: met 1 heel steun te kr: Hoek officiële dealer verkoper: Bedrand Vael GARAG! SU PONT TERNEUZEN BV Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Van een onzer verslagge >OSTBURG - Het Zeeuws Instituut 'hg (ZIKV), afdeling Oostburg, begi «cursus voor middelbare scholieren htrum Den Hoekzak in Oostburg. Ut-eerste les is komende zaterdag, 1 ia £.®arna komen er nog elf cursuso g Tijdens de lessen leren de cursiste en, zeefdrukken, tekenen en schildi lrJ?en. v?n "todellen en portretten ma ente is Ridette Martens. ,v 'h het etsen en zeefdrukken in v 'n ^et werken met houtskool, ir ®rs^billende verfsoorten. De cursi aTiTi <*an twaalf cursisten ins 'fessen kost, inclusief de te gebi '1 ven kan tot en met vandaag, 30

de Stem | 1986 | | pagina 16