Ontspannen in een bak met zout water Vis eten? Revolutii kranteir Drie keer zo zout als de Dode Zee BINNEN WOENSDAG 29 JANUAR11986 EXTRA OP WOENSDAG: n 1 PAGINA 4 EEN NIEUW fenomeen op de lucratieve markt van stressbestrijding is 'tanking'. Een uit de Verenigde Staten overge waaide rage, die het nu ook in Neder land lijkt te gaan maken. De Belgen wa ren ons voor - liefhebbers van 'tanking' konden tot voor kort voor deze vorm van ontspanning alleen in een instituut in Brussel terecht - maar nu is ook in Nederland de eerste tank te vinden. 'Sauna Sun BV' in Ridderkerk heeft de alleenverkoop voor Nederland in han den. 'Tanking'; simpelweg stappen in een bak (tank) met zout water om tot optimale ontspanning te komen. Maar ook 'tanking' in de figuurlijke beteke nis: energie bijtanken waardoor je het leven van alledag -met stress, want iedereen komt wel eens onder hoge druk te staan - weer de baas kunt. On zin? Onze verslaggeefster wilde er wel eens meer van weten en toog (voor de zoveelste klus die week) naar Ridder kerk. Toe aan een fikse brok 'relaxing'. ANTI-STRESS-TANK IN OPMARS PAPIER VOOR UW PEN O.L. Heer op zolder Koffie Nieuwe naam PvdA Dierenleed Afgescheept Mestwetten Aanschuiven Jimmy WOENSDAG 29 JAN HENGEL- RUBRIEK PERSMAGNAAT SHAH AMSTERD; DoorMarja Klein Obbink RIDDERKERK - 'Sauna Sun' is gevestigd naast een winkelcentrum in Ridderkerk. Bij binnenkomst - net op tijd, haastwerk - krijg ik de gelegenheid aan de bar te acclimatiseren. Achter me zijn een tiental dames, allen gekleed in een witte badjas, bezig een mooi gegarneerde meloen te verorberen. Onderdeel van een 'beauty-day' wordt me verteld. Corrie, sportmasseuse en schoonheidsspecialiste - 'noem me maar gastvrouw' - laat niet lang op zich wachten. Zij voert me mee naar de 'echte' sauna, die onder het winkel centrum doorloopt. M'n schoe nen moet ik verruilen voor slippers. Helemaal achterin, naast de massage- en pedi cure-afdeling, staat het 'ding'. Een kunstof bak van ruim twee meter lang, ruim een me ter hoog en een meter breed. Aan de schuine kant zit een luik, waardoor je naar binnen kunt stappen. Het zweet be gint me nu letterlijk en fi guurlijk uit te breken. Maar m'n begeleidster weet me heel handig op m'n gemak te stel len. Ik word verzocht me uit te kleden en me te hullen in een witte badjas. Daarna is het tijd voor een douche én een be zoek aan het toilet. Van bin nen en buiten helemaal schoon. Na nog even een 'ont spannen' praatje, voel ik me in staat aan het karwei, want zo zie ik het toch nog, te begin nen. Golven Corrie toont me hoe ik lang zaam in de bak kan glijden. Dat lukt zonder te spetteren. Het luik gaat dicht en het wordt aardedonker. Ik pro beer een standje te vinden. Waar laat ik m'n armen? Hoe ver kan ik m'n hoofd laten zakken? Ik bemerk dat ik me niet zo druk hoef te maken. Hoe dan ook, ik blijf drijven. Allengs.,rustiger laat ik me meevoeren op de golven; ja hoor, golven. Via een bandje op de luidsprekers hoor ik ze aanspoelen, met heel af en toe het geluid vanIk probeer het instrument te achterhalen. Je moet toch wét te doen heb ben. Niet gewend aan het idee dat je nu helemaal aan jezelf bent overgeleverd ('wat een luxe...') en je gewoon moet laten gaan. 'Yoga is ook niks voor mij', denk ik nog. De slaapmuziek lijkt 't te gaan winnen. Het bandje zou acht minuten blijven spelen, ('ge noeg om ontspannen te ra ken'). Loom Klopt. Ik word loom. Blijven denken, voelen, de zintuigen op scherp, maar vooral wak ker blijven, hou ik mezelf voor; ik moet m'n ervaringen straks toch wel op papier kun- HET PRINCIPE van 'tan king' is vrij simpel: in een bak met 600 liter wa ter op lichaamstempera tuur wordt een enorme concentratie (400 kg) aan zout opgelost. Deze con centratie is drie maal zo groot als in de Dode Zee. Afgesloten van licht, geluid en reuk laat je je drijven op het zoute wa ter; een gevoel van totale gewichtloosheid en opti male ontspanning is het gevolg. Een natuurkun dig verschijnsel, dat in de ruimtevaart al langer be kend is (Wubbo Ockels sprak toch ook al verheer lijkt over dat zweverige gevoel...), gebaseerd op de wet van de zwaarte kracht. Normaal gebruik je, al dus de folder, 90 procent van je energie in de dage lijkse strijd tegen de zwaartekracht. Om ge woon op je benen te blij ven staan dus. Eenmaal binnen in de tank, in die drijftoestand, laat je in feite het water 't werk doen. De spieren komen volledig tot rust. Maar ook de zintuigen: het waarnemingsvermo gen wordt scherper. Ken merkend is dat je het ge voel van ruimte en tijd verliest. Er zijn 'tankers' die, behalve voor het op- laden van de geestelijke en lichamelijke accu, in de tank kruipen om het leervermogen te vergro ten. Proeven zouden heb ben uitgewezen dat leer stof die via videobeelden geprojecteerd wordt in de tank, sneller wordt opge nomen. Soms tot drie keer zo snel. De experimenten gaan door. De 'tank', Een kunstof bak van ruim twee meter lang, ruim een meter hoog en een meter breed. Aan de schuine kant zit een luik, waardoor je naar binnen kunt stappen. - FOTO ROB VAN HEYST nen zetten. Voorlopig alleen maar bezig met ademhalen en het luisteren naar m'n hart slag. Toch wel last van de druk op m'n oren. M'n oogle den worden zwaar, te zwaar om nog even te kijken hoe donker 't toch wel is. Ik voel niets meer. Zit alles d'r nog op en d'r aan? Met moeite beweeg ik m'n teen en raak de wand. Even terug in de werkelijk heid. Gevolg van die beweging is wel dat ik verder lijk te drijven. Een rondje. Kan eigenlijk niet, want de bak is maar een meter breed. Het gevoel voor tijd ben ik verloren. Hoe lang lig ik erin? Twintig minuten, schat ik. Ik begin me nu toch te vervelen. Pas als de muziek begint weet ik dat de drie kwartier ver streken zijn. Ik mag eruit. Met moeite hijs ik me uit de bak, opeens zo zwaar. Corrie wacht me op. Heel goed getimed, want ze krijgt een stortvloed van woorden over zich heen. Ik moet m'n ervaringen kwijt. „Best wel lekker", hoor ik me zelf zeggen. Eerlijk is eerlijk. M'n lijf zit onder het zout. Tijd om 't eraf te spoelen. In en in schoon en heerlijk rozig begeef ik me weer naar m'n gastvrouw. Ze begrijpt m'n ervaringen. Ze doet zelf ook aan 'tanking'. „De tweede keer is het al een stuk lekker der", vertelt ze. „In het begin is het wennen, doe je allemaal indrukken op. Vergeet niet: ontspannen moet je leren. Is het bijvoorbeeld bij massage zo dat je door iemand anders ontspannen wordt gemaakt, in de tank moet je het helemaal zelf doen". En: „Er komen hier zakenlui die in de tank gaan liggen met de bedoeling nu eens rustig een probleem te overdenken. Dat kan ook; je bent ontspannen, helder, en wordt door niets en niemand afgeleid". Hoe lang ik me zo lekker blijf voelen, op zo'n bad kan teren, weet ze niet. „Dat is voor iedereen verschillend. Vast staat wel, volgens onder zoekers, dat een uur tanking te vergelijken is met vijf uur slaap". Op medisch gebied staat het 'tanken' nog in de kinderschoenen. Psycho-ana- lytici zijn wel in hoge mate geïnteresseerd in dit middel dat patiënten 'los' kan maken. Er zijn al kreten als 'terug brenging in de baarmoeder' gevallen... Ook op lichame lijk gebied blijkt 'tanking' een heilzaam effect te hebben. Corrie zegt dat er bijvoorbeeld met psoriasis-patiënten (lij ders aan een huidschilfer ziekte) goede resultaten zijn geboekt. Zij verwacht dat bin nen niet al te lange tijd in alle ziekenhuizen 'tanks' zullen staan. We zullen zien. Een hele ervaring rijker neem ik afscheid. Op naar Breda. Heerlijk, zo ontspan nen achter het stuur. Ze kun nen me allemaal de pot op. Even opletten waar ik af moet slaan, tussen die wirwar van verkeersaders. Ik héd 't kun nen weten. Half vijf, de spits; midden in een file. Hoe lang duurde die ontspannen toe stand ook al weer? Ik hou 't vijf minuten vol, maar dan heb ik van pure ergernis m'n eerste sigaret weer aangesto ken. Hoezo stress? ÏSS0*. De H. Hartkerk wordt geslo ten. Zo heeft de bisschop be paald op voorstel van het door hemzelf aangesteld en benoemd kerkbestuur. Toch werd er nog gebeden in de H. Hartkerk door een groot deel van de parochianen. Nu zal de beslissing tot het slui ten van de kerk en het op heffen van de parochie ver moedelijk gebaseerd zijn op rationele en financiële gron den. Maar het kerkvolk had daar geen boodschap aan. Ook niet nadat de rechter op juridische gronden het kerkbestuur (lees de bis schop) in het gelijk had ge steld. Op zondag 5 januari en op zondag 22 januari luidden de klokken en velen kwamen getrouw ter kerke (op 12 jan. minstens 88 aan wezigen). Echter de zondagsmis mocht op last van de bis schop niet worden gevierd en dus ook geen communie worden uitgereikt. De gelo vigen werden dus onthou den van de sacramenten. Natuurlijk konden die gelo vigen naar een andere kerk gaan. Dat was zelfs de be doeling van de bisschop. Hartkerk te gaan en daar te bidden demonstreerde men duidelijk het niet eens te zijn met het genomen besluit. Nadat de kerk op last van de rechter (op verzoek van de bisschop) dwangmatig was ontruimd, dienden de gelo vigen hun toevlucht elders te zoeken. Op zondag 19 ja nuari ging een zestigtal pa rochianen ter kerke in Meerseldreef (29 met de bus en de rest met eigen ver voer). Zoiets kan men niet lang volhouden. Het zoeken is nu naar een geschikte zol der om zoals weleer, tijdens de vervolging van de katho lieken in Holland, in het ge heim de h. mis te kunnen vieren. En dat door een be sluit van de bisschop die de geloofsbeleving moet stimu leren. Is het niet ten hemel schreiend? Breda Henk Hozef Naar aanleiding van uw ar tikel van woensdag 22 ja nuari over koffie bevreemdt het mij dat de koffieprijzen in België vrij stabiel zijn. Hier wordt tot op heden niets gehoord over koffie prijsverhogingen. Mogelijk dat België de koffie uit een land betrekt waar de oogst niet is mislukt, of hebben wij hier in Nederland weer eens te maken met een Hol lands zakenfoefje! Oosterhout J. Roovers Volgens sommige opiniepei lingen groeit het ledental Geen wonder dan ook. Een 40-tal prominente figuren uit de politieke arena van andere partijen heeft zich en bloc als lid van de PvdA aangemeld. Allemaal zeer principiële personen. In de politieke doolhof hebben ze wel een poosje lopen te zoe ken naar de goeie richting. Eerst bij het CDA, later bij een kleine linkse splinter partij totdat hun oog viel op de veelbelovende PvdA. Daar kunnen ze dus aantre den als een soort apostelen en de fakkel (als die nog brandt) doorgeven aan an dere principiële zwervers. Het is dan ook geen wonder dat het gerucht gaat dat het de bedoeling is de naam van de PvdA te wijzigen in PPvdA waardoor het moge lijk voor andere principiële aantrekkelijker wordt om ook lid te worden, want zo als u wel begrijpen zult, luidt die naam 'Principiële Partij v.d. A'. Breda F. Vorstenbosch Een reactie op het stukje van 22 januari j.l. Zeker is het schitterend dat de dieren het leed voor mensen oplos sen. Doch ik zet er een groot vraagteken bij. Waarom kunnen ze de dierproeven niet beperken, want in elk land worden dieren gebruikt voor vivisectie. Waarom dan niet samenwerken? Zijn mensen zo zelfzuchtig dat ze te beroerd zijn om gegevens uit te wisselen? Dat be spaart een hoop dierenleed. Nu ik toch reageer wil ik dit ook nog even kwijt. Dank zij die proeven kennen wij ook onszelf (mooimaken). Besef ren (kan ook een van uw huisdieren worden) ook ge bruikt worden om te zien hoe u reageert op die nieuwe lipstick, nagellak, shampoo, after shave etc. Dat er men sen rondtoeren om dieren op te pakken, (waar ze nog geld voor krijgen ook) en ze af te leveren aan bedrijven die de dieren (mis)bruiken door proeven te doen op kosme- tisch gebied. Ik weet wel, dat niet iedereen hierdoor is wakker geschud, maar denk na! Etten-Leur Lilian Moonen Ik heb onlangs de Raad van Arbeid gebeld om te infor meren naar de kinderbijslag over het vierde kwartaal. Ik kreeg een juffrouw aan de lijn. Ogenblikje, zei ze, ik verbind U door. Ik viel van mijn stoel toen ik hoorde: „U spreekt met het antwoord apparaat van de afdeling kinderbijslag. Als U wil re clameren over de betaling van het vierde kwartaal moet U 10 februari terugbel len". Voor veel mensen is de cember een erg dure maand. Velen zullen op de kinder bijslag zitten te wachten. Het is ongehoord, dat je door ambtenaren afgescheept wordt met een antwoordap paraat, als je al ruimschoots recht hebt op de kinderbij slag. De betreffende ambte naren moeten voor deze on behoorlijkheid ter verant woording worden geroepen. Helaas zijn moeders met kinderen meestal geen ac tievoerders. P. Breukers Als regelmatige Stemlezer heb ik me voor de zoveelste keer weer eens verbaasd en geërgerd over onzinnige en niets met de waarheid van doen hebbende artikelen die regelmatig in uw blad voor komen. Het recentste voor beeld hiervan is het artikel in Dagblad De Stem van vrijdag 24 januari 1986 met als kop 'Voer mestwetten niet overhaast in'. U schrijft nl. dat in de voorstellen van de ministeries per ha maar 125 kg, 250 kg en 350 kg mest per ha mag worden uitgere den. Met dergelijke hoeveel heden mest kun je nog niet het kleinste volkstuintje be mesten. De hoeveelheid moet nl. niet kg mest zijn maar kg fosfaat. De NCB en het Landbouwschap zouden volgens u maar 100 kg mest per ha als norm willen aan houden, dus normen die nog lager zijn dan de ministers voorstellen, terwijl ze het daar niet mee eens zijn, om dat die te laag zouden zijn. Als ik dergelijke onzin lees, begrijp ik de man niet die zoiets kan schrijven. En wat moet ik denken van andere artikelen waarvan ik geen kennis heb waarin u me dus van alles wijsmaakt. Een dergelijke krant met derge lijk personeel lijkt mij voor elke prijs te duur. Zundert H. v. Oers Calais-Rijsel-Gent-Terneu- zen - Treintunnel aanslui tend intercity Vlissingen- Amsterdam en of Vaste de Westerschelde. Nu de treintunnel onder het Nauw van Calais definitief is, is het zaak hier naar het noor den de infrastructuur aan te passen. Engeland heeft al tijd gepleit voor snelle ver bindingen in alle windrich tingen in Europa. Van be lang is hier dat Gent-Ter- neuzen (denk aan Benelux of Euregio verband) Vlissin- gen en Rotterdamn vise- versa snel bereikbaar zijn. De route Brienenoord is en zal altijd een knelpunt blij ven. De Zeelandroute is niet voor niets aangelegd. Met enige aanpassing geeft het het verkeer een snelle door tocht mits de VOW er komt. De bovengenoemde spoor verbinding biedt vele moge lijkheden. Zowel België als de heer Ploeger, directeur van de Nederlandse Spoor wegen, bepleiten een extra grensovergang voor railver- voer voor zakelijk (vracht) maar ook toeristisch ge bruik. De economie zal hier door een grote impuls krij gen, zeker in de zwak econo mische gebieden. Bijvoor beeld Zeeland zodat de werkgelegenheid en het ver- trekoverschot terugloopt. Dit geldt zeker voor West- Vlaanderen in België. Het traject voor een spoorver binding moet gesitueerd worden op de oost-oever van het Kanaal Gent-Terneuzen zodat bruggen geen opont houd geven. Deze route is zeer veilig omdat deze langs de grote weg loopt en weinig kleine kernen doorkruist. We liggen nog op schema als we niet versagen mar aan pakken! Axel IK STOND voor de hek ken van het Witte Huis en wachtte om binnengelaten te worden. Een geünifor meerde man, die in een hokje zat, riep mij via een luidspreker toe dat ik geduld moest oefenen. In tussen passeerden tientallen bevoor rechte collega's die deden alsof ze aan gene zijde van de hek ken kind aan huis waren. Ik voelde mij minnetjes, klein en niet op mijn gemak. Het üefste was ik meteen naar huis gegaan. Een zeer slordig uitziende man met rood haar en een ge wiekst lachje op de üppen, sprak me aan. Hij lispelde. En hoestte. Ladingen süjm rommelden er gens in zijn borstkas. Onder zijn rechterarm hield hij een oude guitaar geklemd. De geüniformeerde man in het hokje groette hem via de luidspreker. En ik kreeg ander maal te horen dat ik nog even geduld moest hebben. De man met de guitaar heette Jimmy. Hij kwam iedere zomer naar de hoofdstad waar hij, met zang en snarenspel, in zijn le vensonderhoud voorzag. Hij be woog zich in de onmiddellijke nabijheid van het Witte Huis en hield daar het handje op voor de tienduizenden toeristen die er een kijkje kwamen nemen. Nu stond hij op het punt naar het zuiden te gaan, vertelde hij. Daar was het veel warmer. „Jimmy gaat over een paar dagen naar Texas", zei de man in het hokje. „Naar Georgia, stommeling", schreeuwde Jimmy. Hij lachte al te uitgelaten en ik kon tot diep in zijn slecht on derhouden mond kijken. „Dit soort lui laten ze de pre sident bewaken", schreeuwde Jimmy. Hij sloeg een paar ak koorden aan op zijn guitaar en maakte een danspasje. Ik voelde me nogal ongeluk kig, vooral omdat Jimmy nu vlak bij me was komen staan. Hij rook zoals hij er uitzag. Ik keek gelaten naar een rij li mousines die achter de hekken stond. Een muisgrijze eekhoorn holde over de presidentiële ga zons. Verderop bracht een ca meraman zijn spulleb irl stelling. Jimmy begon te zingen. Over het zuiden. Over de warmte daar. En over zijn moeder die nu alweer jaren dood was. „Hij maakt een hoop geld hier", zei de bewaker. Waarop Jimmy iets buitengewoon ob sceens in diens richting riep. Toen zei Jimmy, die ernst en luim met een opmerkelijk ge mak van elkaar wist te scheiden tegen mij: „Prima vent die d: binnen woont. Ik noem hem tijd gewoon Ronnie. Ronajj Reagan". Hij wees met een bt. nige vinger in de richting vaj het Witte Huis op de top waai. van de Stars and Stripes klap. perden in de winterse bries. Terwijl ik die kant uit keet zei Jimmy: „Je moet me tien dollar geven. Nee, vijf dollaj Vijf dollar is genoeg". „U kunt binnenkomen", a, de bewaker tegen mij. Ik deed de deur van het hokjt open en ging binnen. „Val dood met je vijf dollar", riep Jimmy, „Ik heb die verdomde vijf dollai van jou geeneens nodig." Een beetje ontluisterd liep J langs de gazons naar de perskj. Door Jo Wijnon mer. De muisgrijze eekhoorns gaven iets huiselijks aan het vei blijf van de machtigste man vaj de wereld. Tevoren had ik dacht, dat ik gebukt zou g onder een gevoel van opperst! gewichtigheid. Daar was ik Kijk mij toch eens. Maar het was allemaal gewoon. De cameraman huiver de. Er joeg een tochtige wind vlaag rond de westelijke vleugel van het gebouw. Toen ik de perskamer binnen ging, keek niemand op of om. Voor het eerst smds ik Amerika was, voelde ik me moe derziel alleen. Om de een of andere reden kreeg ik het gevoel dat ik tegti iemand moest roepen: hartstikke dood met je vijf lar!". Maar dat durfde ik niet Dat durfde Jimmy alleen. Mar die noemde de president dan ook gewoon Ronnie. Toen ik weer buiten kwan was Jimmy weg. Er was alleen een toerist die zijn vriendin fotogra feerde met het Witte Huis op de achtergrond. TilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllI 'VIS uit de Leurse haven niet eetbaarZo luidde een vrij vertaald berichtje recentelijk in dit dagblad. Zou men daar in de tijd van Adriaan van Bergen ook al last van hebben ge had Zeer waarschijnlijk heeft die bekende turf schipper nimmer vermoedt dat men later 'zijnLeurse haven zo grondig wist te verzieken. Afval werd in kuilen in de bodem gestort, zo heette het. Logisch denk je dan dat die rommel ook in het water terecht kwam én in de vis. Zo'n waar schuwing is op z'n plaats, zeker wanneer men be denkt dat de vis, in de Leurse haven gaat het vooral om paling, wordt meegenomen en gegeten. Veel paling soms. Er zijn sportvissers die zich wel twee keer beden ken alvorens ze nis meene men om te eten. Daar is ook wel reden toe. Veel vissen - zo bleek uit het OVB-rap- part: De invloed van che mische waterverontreini ging op nis en visstand van onze grote rivieren - passen zich aan vervuiling aan. Witvis, met name brasem en voorn, bezitten dat ver mogen. Sinds de eeuwwis seling blijken er echter grote veranderingen te zijn opgetreden in grootte en samenstelling van de vis stand in b.v. de Rijn. Vooral echte riviervissen zoals barbeel, de winde, de kopvoom, de sneep en de rivierprik en ook rivier- trekvissen als de zalm, de elft, de fint en de houting zijn sterk teruggelopen in aantal of verdwenen. Gek genoeg staat daar weer een toename van brasem, snoekbaars en zee prik te genover. Toch heeft men niet kunnen aantonen dat de chemische vervuiling al die veranderingen teweeg heeft gebracht. Het zijn vooral de cultuurtechni sche maatregelen geweest zoals de bouw van stuwen, ontginning en bedijking die de paaigronden van veel vissoorten hebben ver nietigd (zalm) of onbereik baar hebben gemaakt. Er zijn dus nissen die zich er wel doorheen slaan, maar zijn die vissen niet giftig, zijn ze eetbaar Dus een kwestie van smaak. Vis is nog niet eetbaar wanneer er geen gif in zit. Smaak doet er nogal wat toe. Welnu de smaak van ri vier-voorn of -brasem, maar ook van snoek kan men het beste vergelijken met een hap warme mod der. Dat smaakt vaak naar fenol, niet alleen een ver dachte stof waar het om verwekken van kankert gaat maar bovendien smaakbedervend, een waarschuwing Het palingschandaal met de PCB's ligt nog vers in het geheugen. Dat zijn moeilijk aan te tonen stof fen, die het eten van paling uit bepaalde wateren zeker twijfelachtig maken. Er komen echter alweer nieuwe wolken aan de ho rizon. Kleur- en smaakstof fen die sportvissers gebrui ken om vis te lokken b.v. in sommige wateren vangen beroepsvissers paling met rood vlees. Dat komt van de kleurstoffen in rode maden welke wedstrijdvissers veel gebruiken. In wateren waar veel sportvissers ko men zou zoiets best kunnen, maar of het schadelijk is of niet, dat moet nog worden onderzocht. In paling blijkt boven dien een parasiet voor te komen die waarschijnlijk uit het buitenland afkom stig is. Nederland voert na melijk ook heel veel paling in. Vooral glasaal, maar ook aal bestemd om verder op te kweken of voor roke rijen. Die parasiet blijkt ntt al over heel ons land te zijn verspreid en in paling voor te komen. Het is een worm die huist in de zwemblaas en de paling bij bepaalde aantallen ernstig in de groei te remmen. Daar paling alvorens te worden bereid van de inge wanden wordt ontdaan ia de parasiet niet schadelijk voor de mens. Vis meene men hoeft voor sportvissers helemaal geen alibi te zij" om te vissen. Sportvissers zetten hun vis gewoon te rug. Wie zich niet kan in houden mag best eens eert portie naar binnen werken, maar vindt u het erg als ik mijn beurt ooersla? 4 Ge BRUSSEL (ANP) - Ne derlandse Tweede-Ka merleden hebben Brussel gesprekke: gevoerd met NAVO secretaris-generaal Lord Carrington, NAVO-opperbevel- hebber generaal Ro gers en de chef van he militaire comité gene raai De Jager. Tijdens deze gesprekke brachten de topfunctionari: sen van de NAVO aan c Nederlandse parlement, riërs de boodschap over d< de kruisvluchtwapens ui sluitend bondgenootschap pelijke doeleinden dienei De besluitvorming daarovt heeft dan ook alleen in mu tinationaal kader plaats. Hc feit dat Nederland een plaa singsovereenkomst met Verenigde Staten wenst aa te gaan, geeft Nederland no geen bijzondere positie i het bondgenootschap, aide deze functionarissen. Ui voerig werd gesproken ovi de vraag wat er gebeurt a de hoogste alarmfase in NAVO - 'general alert' wordt afgekondigd en Nj derland niet zou willen me doen. Met name doet zicj dan de vraag voor of Amerikanen toch over de Nederland gestationeerd kruisvluchtwapens kunna beschikken en ze kunnen al LONDEN (AFP/BTR) - Britse krantenuitgevers lijk op weg het verzet van de gd fische bonden tegen de mode nisering van de pers te brekt De drijvende kracht achtl de aanval van de uitgevers] de Britse persmagnaat Shah. Hij wil in maart een i de modernste middelen drukte krant uitbreng waarbij de weerbarstige gd fici nauwelijks te pas zull| komen. Shah wil zijn nieuwe kra| 'Today', begin maart op markt brengen. Bij het dr ken zal gebruik gemaakt w<J den van de modernste dru en kleurtechnieken. 'Tod| moet een oplage van 1,2 joen krijgen en zal de he! van de gebruikelijke prijs kq ten. Nieuw is dat de krant j maakt wordt door ongeorg niseerde werknemers. Om deze doorbraak te f<J ceren, bediende Shah zich de nieuwe vakbondswetlj van de regering-Thatch Daarmee wist Shah alle dj de Britse pers gekoesterde 1 EMU:kWld;WM:n AMSTERDAM (ANP) - Het Dan heeft het dinsdag laten afweten. I vel Wall Street hoger was geslc] hoesten in een onzeker Amsterf Nagenoeg alle grote fondsen on soms zelfs fors. Uitzonderingen 1 den gevormd door Koninklijke 1 die tegen het middaguur ƒ1 beter °P ƒ167,40, en Bührmann-Tett *net een vooruitgang van ƒ4 op 13! Akzo zakte ƒ2,80 naar ƒ159,3L Hoogovens ƒ1,40 naar ƒ84,70, teij Unilever ƒ6 kwijtraakte op ƒ384. hps en KLM wisten het verlies t perken tot enkele dubbeltjes. Bij de banken liep ABN voorop! een daling van ƒ6 op 582, Van de i leraars werd Stad Rotterdanf goedkoper op ƒ138 en AMEV ƒ2,41 ƒ85,60. Nedlloyd moest ƒ2,30 achfc naar ƒ194,70, Gist-brocades ƒ4 ƒ279 en Pakhoed ƒ1,30 naar ƒ79,30. van der Grinten verloor f8 op ƒ44 Wessanen ƒ2 op ƒ248. De obligatj narkt was prijshoudend gestemd. I Vmfdie zich losmaakt van de Phchtingen aan de staat van J Kreeg aanvankelijk een advies Ij van ƒ290, twee gulden meer dan dag was betaald. De stukken gil echter uiteindelijk op ƒ285 in an banden over. Het verlies voor Vmf nam latt J°t ƒ4,50 op ƒ283,50. Ook verder Jokale markt wemelde het van del iezen. Slechts weinig fondsen kon- aan de malaise onttrekken, zl rgruan-Heybroek, die ƒ120 ómll 8më naar ƒ1580. Bols moest ƒ2,50 p/ geven op ƒ119,50, KNP f 2,30 op f li Meneba ƒ2 op ƒ127,50. Thon rUver zakte bijna ƒ3 weg naar 7W j q v aeneas antrwGi.c IL antonius antonius vongr. OJ.V. V* daniel gasthuis gasthuis gasthuis n fsthuis hooghuys ih prot.z.hs SfoG-hs II' ProU.hs aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes i de brouwer! (tilburg) 1 (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) i klokkenbeij liduina ('s-h'bosch)l ('s-h'bosch)l ('s-h'bosch)f

de Stem | 1986 | | pagina 6