even..t UITBLAZEN Val olieprijs goed voor onze economie 'Z.-Afrika nekt frontlijnstaten' Het stiefkind van de economie Boeren gebruik] Auto en aardgas VOORDELIG VOOR BEDRIJFSLEVEN, NADELIG VOOR STAAT Militaire aangelegenheden te 'waarden-gevoelig' Ockels ke WOENSDAG 29 JANUAR11986 ■ACHTERGROND WOENSDAG 29 JA Rekensom SADCC-RAPPORT BEREKENT MEER DAN 10 MILJARD DOLLAR Veilig Blokkade WASHINGTON - verslagenheid, vert enorme explosie die| kaanse tijd) voordee hemel boven de kul minuut na de lance maakte aan de vlucll Amerika te verdoveif Rijden auto's op aardgas? Bij mijn we ten niet. Toch moe ten automobilisten meer accijns voor hun benzine gaan betalen omdat de aardgasprijs ineen is ge stort. Ingewikkeld alle maal. Van het marktme chanisme kun je zeggen wat je wilt, maar je kiijgt er de boter bij de vis. Ondermijnen de Sa- oudi's de olieprijs? Bijna al de volgende dag merken we het aan de pomp. De ene prijsver laging volgt op de andere. De molens van de staat malen langzamer. De aardgasprijs daalt weliswaar, maar er lag nog een afspraak uit de dure tijd de tarieven te verhogen. „Ja maar!" roepen wij. De staat delibereert. Mis schien stijgen zodadelijk de prijzen wel weer en dan moeten ook de tarieven omhoog. Al licht, dat snapt iedereen. Zo gaat het aan de benzinepomp al jaren. De staat rekent, raad pleegt de schatbewaarder. De bodem van de schatkist is weer in zicht. Door de dalende prij zen zal de aardgas-export mil jarden minder opleveren. Daar kan ook niet nog eens een bin nenlandse prijsverlaging bij. De buitenlandse klant kan naar de Russen of de Algerijnen lopen als de Hollanders hem te duur worden, maar de binnenlandse verbruiker zit vast aan zijn le verancier. Er moeten verkiezingen ge houden worden. Sneu voor Onno Ruding (wist u trouwens dat Onno Ruding in het buiten land Herman Ruding heet? Ik hoorde hem van de week op de BBC, in zijn hoedanigheid van tijdelijk internationaal bankier. De omroeper kondigde hem aan en refereerde herhaaldelijk aan hem als Herman Ruding). Sneu voor Ruding dus, die na derende verkiezingen, want an ders had hij de poot stijf kun nen houden waarop Van Aar- denne weer had kunnen zeggen dat we in het verleden te weinig voor ons CV-gas hebben be taald. Nu wordt er gefluisterd en gesuggereerd dat er misschien in juli wel een tariefsverlaging inzit. Als de energieprijzen laag blijven natuurlijk. Misschien gebeurt dat wel en dan heeft de staat mooi een half jaar extra winst in z'n zak zitten. De staat, dat zijn we in theorie zelf. Het is dan ook een schrale troost te beseffen dat we de centjes van de uitgestelde ta riefsverlaging toch wel kwijt zouden zijn geweest. Via een verhoogde benzine-accijns bij voorbeeld. Mickey Mouse In Engeland dreigen Mickey Mouse, Donald Duck en nog een legertje van zulke mensen met schilderachtige namen hun riant betaalde banen te verlie zen. Micky Mouse bestaat na tuurlijk niet, maar hij staat wel op de loonlijsten in de Lon- dense krantenwereld van Fleet Street. De salarissen die naar Mickey Mouse en Donald Duck gaan, worden op de werkvloer verdeeld onder de drukkers en zetters van vlees en bloed. Dat gebeurt onder toe zicht van de Father of the Cha pel, een paterachtige titel voor WIM KOCK de man die in het bedrijf de vakbond vertegenwoordigt. De door Maggie Thatcher inmiddels beperkte macht van de Britse vakbonden heeft vaak tot bizarre toestanden geleid. Klassiek is het voorbeeld van de stokers die nog steeds op electrische treinen meereden, maar veel absurder in feite is de wijze waarop de grafische bon den in Fleet Street de kranteba ronnen hun macht oplegden. Daarbij moet wel meteen ge zegd worden dat de magnaten het de bonden ook niet altijd al te moeilijk maakten. Dat krijg je wanneer een tycoon zijn for tuinen verdient in bijvoorbeeld olie en er kranten op nahoudt uit prestigeoverwegingen. De macht van de vakbon den leidde er ook toe dat Fleet Street met een hopeloos verou derde, technische uitrusting zit. De sprong voorwaarts die ge maakt moet worden om de techniek in te halen wordt steeds groter en kost meer ba nen; niet alleen die van de Mic key Mouses en de Donald Ducks. Het is de 'provinciaal' Eddy Shah geweest die bel luidde voor de laatste ronde in Fleet Street. Shah had met zijn mo derne apparatuur geen leden van de grafische bond meer no dig. Hij ging in zee met de bond van electriciëns, door stond een maandenlange bele gering van de grafici en staat nu op het punt een nieuw lan delijk dagblad te lanceren naar het voorbeeld van USA Today, een moderne krant in vierkleu rendruk. Rupert Murdoch is de eer ste Fleet Street-baron die Shah's voorbeeld volgt. Zijn gloednieuwe, hypermoderne krantenfabriek in Wapping, de voormalige Londense dokken- buurt, stond sinds maanden be mand en startklaar. Journalis ten die al geruime als 'ziek' te boek stonden bleken zich daar inmiddels te hebhen bekwaamd in de beeldschermtechniek zo dat ze hun overige collega's snel konden inwerken. Die col lega's worstelden overigens nog wat met hun sociale geweten. Ze wilden de grafici niet zo maar in de steek laten, waarop Murdoch ze overhaalde met een salarisverhoging van 8000 gulden en een gratis ziektekos tenverzekering. Afgelopen vrijdag mislukten de onderhandelingen met de grafici over modernisering van de techniek opnieuw. De grafi sche bonden riepen een staking uit. Murdoch sloeg hard terug. Hij zette 6000 grafici op straat en verplaatste in één beweging de produktie van zijn vier kran ten met een gezamenlijke op lage van 8 miljoen naar Wap- ping. Met de coup van Murdoch is de Slag om Fleet Street nog lang niet gestreden, maar het is wel duidelijk dat er van een ommekeer sprake is. De bon den hebben te langen leste hun hand overspeeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie; drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie. L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326 Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door John van Oppen DE OLIEPRIJS schiet in sneltreinvaart omlaag. Hij is al geduikeld van 34 naar onder de 20 dol lar, maar de prijsslag wordt in alle hevigheid door. Welke gevolgen heeft dat voor de Neder landse economie? De beide oliecrises in de ja ren zeventig - veroorzaakt door twee enorme prijsexplo- sies - hadden een economi sche recessie tot gevolg. Ge voelsmatig zou je dus denken dat een omvangrijke prijsda ling juist gunstig zou moeten uitpakken. Toch zit de kwestie niet zo simpel in elkaar. Er kleven voor- en nadelen aan die plotseling prijsdaling. Ze lijkt - althans op korte ter mijn - voordelig voor het be drijfsleven en de huishou dens, en nadelig voor de staat. Laten we eerst de voorde len op een rijtje zetten. Al- leerst bekijken we de effec ten voor het bedrijfsleven. De energienota vormt een be langrijk onderdeel van de produktiekosten en een da ling van de olieprijzen drukt' die bedrijfskosten meteen omlaag. Dat maakt het pro- dukt goedkoper, waardoor de afzetmarkt - en daarmee de winst - kan stijgen. Voordelig is de prijsdaling ook voor de huishoudens. Een blik op het telraam op de benzinepomp zegt genoeg. De koppeling van de gasprijs aan die van olie, heeft boven dien tot logische consequen tie dat per 1 juli de gasprijs voor de kleinverbruikers zal moeten dalen, of minister Van Aardenne dat nou ver wacht had of niet. Voor de schatkist daaren tegen lijkt de prijsdaling na delig uit te pakken. De staat loopt enkele miljarden aan inkomsten mis als de olie prijs zakt, want Nederland verdient - vanwege de prijs- koppeling - meer aan zijn aardgas naarmate olie duur der is. De olie sleurt in zijn vrije val de gasprijs mee om laag en het is zonde dat ons aardgas, dat hoe dan ook schaars is, nu tegen afbraak- prijzen geëxporteerd wordt. Want contract is contract en ook de buitenlandse afne mers zullen minister Van Aardenne houden aan zijn afspraken. Het ministerie van Financiën houdt er reke ning mee dat de prijsval uit draait op een strop van zo'n 3 4 milj ar,d gulden. De vraag of de prijsval gunstig is voor onze econo mie, is dus niet zo eenvoudig te beantwoorden. Je kunt ook niet via een rekensom uittel len of de voordelen voor het bedrijfsleven en de huishou dens, de nadelen voor de schatkist overtreffen of an dersom. De uitkomst van zo'n inge wikkelde becijfering is sterk afhankelijk van de vraag hoe je allerlei economische bewe gingen, die gepaard gaan met de daling van de olieprijs, in- l#10 H'l l#'J l»'l l«7« 1*77 1 i Prijsontwikkelingen in Nederland van huisbrand olie en aardgas voor gezinsgebruik sinds 1970. - FOTO ANP schat. Zo verwachten nogal wat deskundigen dat de da ling van de olieprijs de eco nomische groei dit jaar met één procent doet toenemen, tot 3,5 procent. De verlaging van de kostprijs voor het be drijfsleven kan immers lei den tot omzetstijging en wel licht zelfs uitbreiding van de werkgelegenheid. Voor de schatkist betekent dit dan weer méér belasting opbrengsten, extra btw-in- kosten, extra afdrachten van sociale premies en minder uitkeringen. De strop van 3 4 miljard die het ministerie van Financiën in eerste in stantie noemde, wordt dus minder door die economische groei-stimulans. Het betoog van minister Ruding dat het financieringstekort in één klap omhoog gejaagd wordt door de dramatische prijsda ling, (dat tekort is inmiddels - uiterst moeizaam - terug gebracht tot 7,7%) verdient om die reden wel enige nuan cering. Toch blijft de prijsval voor onze economie een twee slachtige zaak. Die conclusie dringt zich nog nadrukkelij ker op als het vraagstuk van uit een geheel ander oogpunt bekeken wordt. De prijsdaling is onmis kenbaar conjuctureel van aard. Structureel gezien kun nen de brandstofprijzen al leen maar stijgen, want 's werelds ene rgievoorraden zijn beperkt en hoe schaarser het produkt wordt, hoe hoger de prijs. De economie zou op nieuw geschreven moeten worden als die wet plotseling niet meer zou opgaan. In alle rapporten van in ternationale organisaties, zo als de OESO, wordt ervoor gewaarschuwd dat met name in de jaren na 1990 fikse prijsstijgingen onontkoom baar is. De huidige verlaging kan dan ook alleen maar ge zien worden als een tijdelijk neergaande 'knik' in een prijscurve die uiteindelijk slechts omhoog kan lopen. De huidige verlaging is slechts uitstel van executie en doet niets af aan de noodzaak to., energiebesparing en het zoe ken naar alternatieve bron nen. Dat blijkt ook overduide lijk uit het betoog van de op dit terrein zeer gezagheb bende Jamani, minister van olie van Saoedi- Arabië. Hij heeft onomwonden laten we ten dat de huidige prijzen oorlog niet meer dan een dwangmiddel is. Hij wil de landen die de OPEC-prijzen ontduiken op de knieën bren gen en alle producenten weer tot één prijsafspraak dwin gen. Niet voor niets heeft Ja mani ook het bedrag van 15 dollar laten vallen. Juist op dat prijspeil is oliewinning uit de Noordzee voor de 'nieuwe sjeiks' als Noorwe gen en Engeland niet renda bel meer, want 15 dollar (minder dan de helft van de 'gewone' verkoopprijs) is exact de kostprijs die zij moeten maken om hun olie boven de zeepsiegel te krij gen. Het betoog van Jamani om tot duidelijke prijsafspraken te komen, is niet alleen van belang voor de olieproduce rende landen. Ook de olie-af nemers hebben baat bij een doordachte prijsplanning op lange termijn. Daarbij moet er vooral voor gezorgd word- den dat de prijsstijgingen (noodzakelijk vanwege de toenemende schaarste) zich niets schoksgewijs maar ge leidelijk voordoen, zodat ze opgevangen kunnen worden door alle landen. De oliecrisis in de zeventi ger jaren werd immers niet op de eerste plaats veroor zaakt door de explosieve prijsstijgingen op zich, maar méér nog door de snelheid waarmee dat gebeurde. Door die shocks werd het economi sche wereldverkeer ontre geld. Er kwam een geld stroom op gang naar de olie producerende landen, die dat geld niet meteen uitgaven. Juist dat laatste leidde tot stagnatie en een wereldwijde economische recessie. Die ervaring heeft econo mische deskundigen tot de overtuiging gebracht dat een prijsstijging niet per defini tie negatief, en een prijsda ling niet per definitief posi tief hoeft uit te pakken. Vanuit het oogpunt van crisisbeheersing bezien gaat niet op de eerste plaats om de richting waarin de prijs zich beweegt, maar om de snel heid waarmee de prijsveran- dering wordt doorgevoerd. Dat is ook de reden waarom niemand staat te juichen bij deze nieuwe schok. Op korte termijn kan het voor som mige landen misschien wel een leuke oppepper voor de economie betekenen, maar de olielanden zullen de veer die ze nu moeten laten, op lange termijn ongetwijfeld terug verdienen. Zij moeten im mers hun infrastructuur zien te ontwikkelen vóórdat de oliebronnen zijn opgedroogd. DEN HAAG (ANP) - Sinds de landen van zui delijk Afrika in 1980 be sloten tot onderlinge economische samenwer king om hun afhanke lijkheid van Zuid- Afrika te verminderen is voor meer dan tien miljard dollar schade aangericht als gevolg van Zuidafrikaanse agressie en destabilisa tie. Tot die schatting komt al thans een van de conferen tiestukken die het samen werkingsverband SADCC (Southern African Develop ment Coordination Confe rence) heeft opgesteld voor de jaarlijkse conferentie met de donorlanden, die donder dag en vrijdag wordt gehou den in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare. Bij de berekening van de economische kosten van Zuidafrikaanse acties in de buurlanden telt de SADCC- studie de directe schade door sabotage aan bruggen en verbindingen en vernietiging van fabrieken, scholen en materieel. Daarbij worden opgeteld de economische kosten van vluchtelingenstromen; van wederopbouw in door droogte getroffen gebieden waarvan het effect weer te niet werd gedaan door guer rilla-activiteit, met name in Angola en Mozambique; en van hogere militaire uitga ven. Voorts wordt geraamd hoeveel inkomsten deze lan den gemist hebben door het verlies van produktiecapaci- teit, verlies van inkomsten uit toerisme en export en van investeringen die niet door gingen als gevolg van de in stabiliteit. Als die schatting ook maar bij benadering realistisch is, dan beloopt de schade die Zuid-Afrika aanricht in de buurlanden een veelvoud van het bedrag aan ontwik kelingshulp dat SADCC de afgelopen vijf jaar heeft ont vangen. Het schade-bedrag zou dan overeenkomen met eenderde van de totale ex portopbrengst van de negen SDACC-landen in deze vijf jaar. In Harare maken Angola, Mozambique, Botswana, Le sotho, Swaziland, Malawi, Zimbabwe, Zambia en Tan zania met de donors de ba lans op van de afgelopen pe riode en bespreken de plan nen voor de komende vijf jaar. Van donor-zijde zullen onder meer de 12 landen van de EG, de VS, Canada en de Noordse landen vertegen woordigd zijn. Nederland heeft tot en met 1984 122 miljoen gulden hulp beschikbaar gesteld aan SADCC. Vorig jaar zijn geen nieuwe bedragen uitgetrok ken, omdat de beschikbare gelden nog lang niet waren uitgeput. Het zwaartepunt van de Nederlandse hulp (96 miljoen gulden) ligt bij het handel tussen de SADCC- landen is wel iets gegroeid. Al en met al is de afhanke lijkheid van Zuidafrikaanse goederen en diensten niet toegenomen „maar het is niet duidelijk of ze vermindert", zo concludeert een SADCC- studie. Donors kunnen wel be hulpzaam zijn bij het herstel van havens en transportrou tes, maar SADCC-landen moeten zelf voor de veilig heid zorgen, zegt een hoge ambtenaar van het mihiste- rie van ontwikkelingssamen werking in Den Haag. „Je hebt er niet veel aan als een zojuist gerepareerde brug wordt opgeblazen zodra je je rug hebt gekeerd". herstel en de modernisering van de haven van Beira in Mozambique, die ook voor Zimbabwe van groot belang is. De transportsector zal veel aandacht krijgen in Harare, omdat de afhankelijkheid van verbindingen door Zuid- Afrika steeds meer zorgen baart. Veel landen zijn sterk aangewezen op de haven van Durban. Voor Lesotho was een Zuidafrikaanse blokkade van drie weken voldoende om de regering ten val te brengen. Op het gebied van tele communicatie en luchtver keer hebben de SADCC-lan- den hun onafhankelijkheid in de afgelopen vijf jaar be langrijk versterkt. Maar wat betreft de verbindingen over land blijft de regio even af hankelijk van Zuid-Afrika als voorheen. De onderlinge In de haven van Beira kan veilig gewerkt geworden, maar de spoorlijn naar Zim babwe wordt onveilig ge maakt door guerrilla-acties van de nationale verzetsbe weging MNR, die met Zuid afrikaanse steun opereert. In Den Haag meent men dat Mozambique en Zimbabwe samen „toch een heel eind moeten kunnen komen" met de bescherming van de corri dor Beira-Harare. Zimbabwe heeft rond 10.000 militairen in Mozambique gestatio neerd. Gezien.de snelle verslech tering van de situatie binnen Zuid-Afrika is vermindering van de afhankelijkheid voor de buurlanden des te drin gender geboden, stelt een SADCC- studie. Pretoria heeft herhaaldelijk gewaar schuwd dat het niet zal schromen de effecten van eventuele sancties af te wen telen op de buurlanden. Re cente Zuidafrikaanse dreige menten aan het adres van Zimbabwe, Botswana en Le sotho en nieuwe invallen in Angola zullen dat gevoel van urgentie verder hebben ver sterkt. Zoals een van de con ferentiestukken stelt: „SADCC heeft geleerd de Zuidafrikaanse dreigemen ten, anders dan de beloften, zeer ernstig te nemen"r Na jaren van economische neergang was er in 1985 weer sprake van een enige econo mische groei. De voorspellin gen voor 1985-1990 gaan uit van groeicijfers van vijf tot minder dan één procent, maar tussen de SADCC-lan- den onderling kunnen grote verschillen zijn. Gezien die grote versciiei- denheid, uiteenlopend van het conservatieve Malawi tot het marxistische Angola, heeft de organisatie eer. pragmatisch, zakelijk karak ter. Maar de politieke ont wikkelingen in zuidelijk Afrika zullen in Harare niet buiten beschouwing kunnen blijven, al zullen die uitdruk kelijker aan de orde komen op het beraad van de front lijnstaten op 3 en 4 februari in Lusaka met de ministers van buitenlandse zaken uit de twaalf EG-landen. Door Hans Rooseboom „HET WURGKOORD van de biljoenenschuld, dat thans tientallen lan den en hele werelddelen verstikt, is een direct ge volg van de bewape ningswedloop", zei de Russische partijleider onlangs in zijn toelich ting op het voorstel alle kernwapens af te schaf fen. Economie en bewapening. Twee van de heetste hang ijzers ter wereld. Geld, grondstoffen, welvaart, ar moede en wapens: zij vormen de inzet voor bijna alle men selijke activiteiten en con flicten. Dat economie en bewape ning veel met elkaar te ma ken hebben is op het eerste gezicht voor iedereen duide lijk. Maar vreemd genoeg blijken economen een grote aarzeling te hebben om zich werkelijk wetenschappelijk in te laten met de economi sche gevolgen van militaire bestedingen, terwijl dezelfde economen zich wel grondig in alle denkbare sectoren van het maatschappelijk leven verdiepen (landbouw, ont wikkelingssamenwerking, verkeer en vervoer, de bouw, etc). „De geschiedenis van het economisch denken, in zoveel opzichten boeiend en divers, vertoont ten aanzien van het thema van bewapening, oor log en vrede een zekere schraalheid. In vele economi sche werken is zelfs niet de geringste verwijzing naar dit thema aan te treffen". Dit schrijft de econoom prof. dr. B. (Bob) Goud zwaard in de inleiding tot het zojuist verschenen 'Jaarboek van de Studiekring Post- Keynesiaanse Economie', dit jaar gewijd aan 'Economie, bewapening en ontwikke ling'. De bundel wil in een leemte voorzien. Valt het met buitenlandse economen nog wel mee, de Nederlandse vakbroeders la ten het helemaal afweten. De Groningse econoom prof. dr. H. de Haan constateert in zijn bijdrage aan deze bundel dat het „opvallend is dat wij in Nederland wel grote aan tallen ontwikkelingsecono men opleiden, maar geen en kele op de militaire sector ge specialiseerde econoom, ter wijl de bestedingen ten be hoeve van ontwikkelingssa menwerking nog niet de helft zijn van die voor militaire doeleinden". Vanwaar deze economen- huiver ten aanzien van de militaire sector, die toch (dat blijkt uit deze bundel) voor economen heel aardige pro- blematieken opwerpt? Goudzwaard houdt het erop dat het onderwerp voor de meeste economen te 'waarden-gevoelig' is. „Wie kan nu over bewapening en over vraagstukken van oor log en vrede als economist schrijven en denken, zonder zoniet expliciet dan toch wel impliciet zijn eigen waarde oordelen daarover prijs te geven? Vanuit de premisse dat de economiebeoefening zuiver wetenschappelijk dient te zijn past in feite geen afzonderlijke aandacht voor dit vraagstuk". De economen die aan deze bundel bijdragen bewijzen dat er in weerwil van die 'waardengevoeligheid' een heel aantal zuiver economi sche vraagstukken bestaan die uit uit de bewapening voortvloeien. Wij willen ons hier beper ken tot het artikel van prof. De Haan die enkele economi sche aspecten van militaire bestedingen in de ontwik kelde landen behandelt, die belangstelling van economen rechtvaardigen (in ontwik kelingslanden ligt alles na tuurlijk anders). Enkele van die aspecten: - De mondiale bewape ningsbestedingen beslaan meer dan 6 procent van het bruto nationaal product, d.w.z. in 1985 meer dan 1000 miljard dollar (een 1 met 12 nullen). Reden genoeg voor een gezonde economische analyse. - „Een interessant vraag stuk voor verdere analyse", aldus De Haan, „is de vraag in hoeverre militaire beste dingen de economische groei positief of negatief beïnvloe den". Denk maar aan het ar- GOUDZWAARD .schraal. - FOTO ARCHIEF DE STEM gument dat door voorstan ders van het onderzoek naar SDI (Starwars) wordt aange voerd: militair technologisch onderzoek kan een belang rijke aanzwengelende wer king hebben op civiel onder zoek. „Indien men erkent dat de economische groei voor namelijk door de technische vooruitgang wordt bepaald, ligt het voor de hand aan de militaire bestedingen een po sitieve invloed op de econo mische groei toe te kennen". - Wat is de eventuele in vloed van militaire bestedin gen op de doelstellingen van het stabilisatiebeleid: volle dige werkgelegenheid, prijs- stabilisatie en evenwicht op de betalingsbalans. Is er ver band tussen inflatie en mili taire bestedingen? - Welke invloed heeft de militaire sector op de aard van de industriële structuur? - Wat zijn de gevolgen van ontwapeningsmaatregelen voor de militaire industrie en de daarin aanwezige ar beidsplaatsen? Dit is het be kende vraagstuk van de 'con versie' (omkering), kortweg: van zwaarden tot ploegscha ren. Prof. de Haan concludeert aan de hand van een derge lijke (zeer onvolledige) op somming dat hieruit „moge blijken dat de economische aspecten van militaire beste dingen best 'aardige econo mie' over een 'onaardig pro bleem' opleveren". De Haans uitwerking van bovenstaande opsomming is noodgedwongen sterk tech- nisch-specialistisch, maar wél duidelijk zijn enkele van zijn conclusies. - Er is „geen excuus" voor het gebrek aan aandacht dat economen hebben voor de economische aspecten van militaire bestedingen (6% van het mondiaal BNP). - „Er bestaan voldoende redenen om de gevolgen voor de economische groei als ne gatief te beoordelen". Mili tair onderzoek stimuleert de groei minder dan onderzoek in de civiele sector. Zie daar voor het verschil tussen bij voorbeeld de VS en Japan. - Militaire bestedingen zijn geen doeltreffend instrument om conjuncturele werkloos heid te bestrijden. - Er bestaan onvoldoende aanwijzingen dat militaire bestedingen een inflatoir ef fect hebben. - Het hele onderzoek in deze kwesties wordt enorm bemoeilijkt door het ontbre ken van cijfermateriaal (er is veel geheim in de militaire sector). Vooral de landen van het Warschaupakt zijn on willig hierover mededelingen te doen. Maar ook in het al gemeen kan worden gesteld dat „onvoldoende gegevens beschikbaar zijn over het be slag dat de militaire sector legt op schaarse produktie- factoren als arbeid, kapitaal en technologie". Dit gebrek aan werkelijke gegevens, nodig voor een de gelijke economische analyse, is waarschijnlijk de hoofd oorzaak van de schrale be langstelling van de kant van vak-economen. Desondanks geeft het boek op basis van die schaarse ge gevens een overvloed aan ta bellen, schema's en bereke ningen, wat de derde wereld I betreft vooral op het gebied van grondstoffen. Aanbevo len aan eenieder die belang- I stelling heeft voor het beheer van deze aarde. B. Goudzwaard (red.): Eco-1 nomie, bewapening en ont wikkeling. Bijdragen: prof. dr. H. de Haan, dr. E. Schok- kaert, drs. P. Terhal, prof. dr. B. Goudzwaard, prof. mr. B. V. A. Rölingt, prof. drs. J. G. Waardenburg. Uitg. Samson, Alphen aan den Rijn. Jaar-1 boek Studiekring Post-Key- nesiaanse Economie 1985. Prijs 31,50. RUIMT EVA A Van onze verslaggever MAASTRICHT - Een ge gen indruk maakte gistj avond Nederlands eei astronaut Wubbo Ockels. Vijf van de zes astronj ten, die gisteren omkwar bij de explosie van het ruil teveer, kort na de lancerf van Cape Canaveral, wal goede bekenden van hem.l Met a) de verongelufl mannelijke bemanning sf den van het ruimteve Challenger', had Ockels tij ningsstages doorlopen voorbereiding op een rui| tevlucht. Eén van hen was zelfs i kels' kamergenoot in het I sa-opleidingscentrum A Van onze corresp President Ronald Re| slagen", en „vervuld beelden van de witte ro Zijn woordvoeder Lait Speakes legde, nog geen hl uur na de ramp, een nietsza gende verklaring af, waar] meteen duidelijk werd datf het Witte Huis niet meer we geloofd in de overlevingska! sen van de zeven bemanning leden van de Challenger. In het Huis van Afgevas, digden werden meteen enk] minuten stilte in acht gen men. Senator Jake Ga (Utah), de man die onlangs j eerste politicus in de ruin was, deelde de onheilsboc schap mee aan een verslag^ Senaat die eveneens enkl minuten stilte in acht nam. F Hoe is het mogelijk?, vrij gen de meeste Amerikar zich af. Er zijn maar liefst 65 mande ruimtevluchten weest. Er waren 25 geslaad vluchten met de Space Shut) Er kon niets misgaan, was de algemene opinie. Zcj dagmorgen nog verscheen e opgewekte en breed lacher Steven McAuliffe, de man v astronaute Christa McAulif op de televisie. Zijn vro] was niet bang, verklaarde 1| „Ze weet zeker dat de Challa ger niet zal worden gelancee als niet alles perfect is gel geld", liet hij weten. Kort na de ramp kri Amerika de beelden te zJ van de Challenger-bemannil aan het ontbijt: vrolijke ma sen, op het punt een enorn uitdaging aan te gaan. aandacht richtte zich voog op Christa McAuliffe, die het einde van de week paar lessen uit de ruimte geven aan de Amerikaar] schooljeugd. UTUVR EN MILIt Van een BREDA - Verscheidene I ven zijn ziek geworden nad oe zwaar giftige Luxan Mol) j De agrarische werknemel FNV beklaagd over misselij1 Idemigheid en hoofdpijn. Bijl j fosfor waters tof vrij, een gasT De Voedingsbond is nu ir] §aat aan de hand daarvar voor het gif, dat ongeveer f Werd gepresenteerd, moet /latuur en Milieu meent al t liet verleden in een andere 1 °den moet worden. - De Stichting voert al gerl Metten, mede doordat ze niJ uere dieren in de wei doden] l'eu: „Het moet definitief wq de weilanden is het scha pPul valt tegen". In West-Brabant, de oru oundert en Rijsbergen beri oenteel voor op een ééndaaf xan Mollentabletten in hun f Jseerd door het ministerie L Ten voor de veehouderij) eu vordt afgenomen door de ar Luxan Mollentabletten nagnesiumfosfide. Het is e, het n per kil°- De tabletten Boa leg~geweer in de mold l üer de grond vocht bij kol f?s waterstof dat naar knofl T't roeit. L/ariwege de risico's die aa ket eonsulentschap i L 'o het toelaten van d& Lv w n Wel omdat oordeeik] ,'Ils> willen er geen onge il ®ens Natuur en Milieü p,.?er, r e'ders in het land F;wiji het aantal ongeluk* "aar toeneemt.

de Stem | 1986 | | pagina 2