ruttcnen Terneuzen overweegt sloop van twee flats ZEVEN ASTRONAUTEN GEDOOD BIJ EXPLOSIE NA START tresse Yoorl [de rol - al Cabaret) NTDEK DE RSCHILLEN plossing Tandarts in Zeeland wordt iets duurder Enorme run op zomervakanties Twee doden bij sloop van Amer- centrale Merijntje Jan Tlmman zo goed als uitgaschaakt Goedkope koffie was hout 26ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers j Ramp ernstige vertraging ruimteprogram VANWEGE VOORTDURENDE LEEGSTAND Vermoorde man gevonden in bos in Zundert LPG goedkoper WOENSDAG 29 JANUAR11986 Boeren ziek na gebruik mollengif Ontspannen in tank met zout water Casper de Boer geknipt voor 'De aanslag' I 14 DAGEN GRATIS DE STEM „de 4in1 krant T3Z PAGINA GIDS 21 Ambassades - 12,14.20, 16.45.19.10 en 21.30 u. Cocoon. Ambassades Club 1 - 12,14, 16,18, 20 en 22 uThe mean season. Ambassades Club 2 - 12,14, 16,18, 20 en 22 u. The angels are funny. Ambassades Club 3 - 12,14, 16,18, 20 en 22 u. City heat. Ambassades Club 5 - 12, 14.20,16.45,19.10 en 21.30 u. Kiss of the spiderwoman. Brabo - 12,14,16,18, 20 en 22 u. The last starfighter TIJI - 12,14,16,18, 20 en 22 u. P.R.O.F.S. Wapper - 12,14.20,16 45, 19.10 en 21.30 u. Target. BRUGGE Komplex Zwart-Huis Gulden Vlies 1 20 en 22.30 u. Runaway. Gulden Vlies 2 20 en 22.30 u. P.R.O.F.S. Gulden Vlies 3 20 u. The Breakfastclub. 22.30 u. City limits. Memllng 20 u. City heat. Rembrandt 20 u. Vrouw als lustvoorwerp. HULST De Blaauwe Hoeve - 13.30 u schieting voor bejaarden. KOEWACHT Oude Molen - '13.30 u. schieting voor bejaarden. exposities Kunt u met een gerust hart via Oe Stem doen meteen ..Kleintje" onder de rubriek VakantieImmers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te bobben voor deze specifieke ..Kleintjes" rubriek. DE STEM Op pagina 3 meer over de ramp met de Challenger: Amerika verbijsterd Wubbo Ockels: On danks ramp moet ruimtevaart doorgaan Ergste ramp in de ruimte tot nu toe Een analyse van onze ruimtevaarmedewer ker Smolders Poolse tv legt verband met Star Wars MIDDELBURG Zeeuws Museum, Abdij 3- 9 - Bekroonde ontwerpers zes jaar Kho Liang Ie prijs. Geop. ma. t/m vrij. 10-17 u. (tot 14 febr.). ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kunsten - Schilderijen en teke ningen van 1880-1914 Geop. dag 10-17 u. ma. gesl. (tot 9 febr.). pntallen mensen hebben zich al opge^ de Nederlandse versie van de Sijzonder is dat deze mensen, ondei i niet lieien weerhouden door het tel itbetaald. al- De animo om in de Neder-I >ed. landse versie te spelen is grootl rier aldus Els Enschede. Zij heefl er- in totaal 34 dansers, zangers i de en acteurs nodig. Het orkeslj hop bestaat .uit twaalf mensen plu :ent een dirigent, ties De aanloopkosten bedragen! •rde 75.000 gulden. Gehoopt word! in. op subsidie van de gemeentf| em- Amsterdam en sponsor-geldei eine van bedrijven. Elke voorstelj De ling kost voorts nog eens 4.0C het gulden, g en Musical Workshop stre van naar een sterke bezetting mei Er ervaren talenten. De hoofdrol| ge- len zijn weggelegd voor al 1 Liza kende artiesten. Er zijn onder! :hael handelingen gaande. Namerj noemt Enschede nog niet. Ramp met ruimteveer WASHINGTON - Nog geen halve dag na de catastrofe met de Challenger begonnen met name in Washington de be zorgde discussies over de toe komst van de ruimtevluchten. Politici zowel als ruimtevaart deskundigen gaven te kennen dat de ramp 'een zeer ernstige terugslag voor het ruimte vaartprogramma betekent' en dat de voor dit jaar geplande vluchten 'aanzienlijke vertra gingen' kunnen oplopen. Bovendien is het verlies van dit toestel een enorme finan ciële aderlating. Het nieuw bouwen van een shuttle kost ongeveer 1 miljard dollar. Ge geven het feit dat het ruimte vaartprogramma toch al on der druk staat vanwege de in grijpende bezuinigingen voor dit en het komende jaar, mag worden verwacht dat Nasa voor de naaste toekomst een veel beperkter programma kan uitvoeren. Van een oruer verslaggevers CÈERTRUIDENBERG - Tij- rfens sloopwerkzaamheden ïan de voormalige Amercen- irale in Geertruidenberg zijn gistermiddag twee mannen om het leven gekomen. Het zijn twee werknemers van de Sloopcombinatie Am sterdam, P. Snoek (27) en E. Zwart (36), beiden afkomstig uit Haarlem. Omstreeks 5 uur stortte een deel van het dak van het voor malige bedrijfspand in. De precieze oorzaak staat nog niet vast. Naar schatting 50 brand weerlieden en personeel van de PNEM zijn tot gisteravond laat bezig geweest met het zoeken naar de stoffelijke overschotten, en het ruimen van het puin. De arbeidsin spectie begint vandaag aan een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. (ADVERTENTIE) rüttchen ook sterk in gebruikte personen wagens- en exclusieve modellen Kom kijken bij m m breda Personenwagens 076-653950 Zorgvlietstr. 1Breda ojnq do 'oanq uba )UBJitiz's et 'ueEiput aeeq 'duieioanq do) ba uiau 'aainop uba japnoqos 'st1* '3uiunanao)s 'aapjop uba pjooq Om zelf koffie te branden WASHINGTON (RTR/AFP/UPI) - Ondanks de ramp met het ruimteveer Challenger, waarbij gisteren zeven astronauten de dood vonden, gaat het Amerikaanse ruimtepro gramma gewoon door. Kort na de lancering vanaf de basis Cape Canaveral explodeerde de Challenger in een enorme vüurbal. De brokstukken kwamen in zee terecht. Zoekacties naar mogelijk overlevenden van deze grootste ruimteramp uit de geschiedenis leverden niets op. Amerika reageerde ge schokt op de ramp. President Reagan gelastte zijn jaarlijkse 'troonrede' State of the Union af. Hij spreekt die nu over een week uit. Het ruimtepro gramma moet volgens de pre sident doorgaan, al zal eerst een grondig onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ramp. Hij heeft vice-presi dent Bush naar Miami ge stuurd om het eerste onder zoek bij te wonen. Twee vrouwen Onder de slachtoffers zijn twee vrouwen, de 36-jarige elektrotechnisch ingenieur en biologe Judith A. Resnik, een specialist die in 1978 haar eer ste ruimtevlucht maakte en Christa Corrigan McAuliffe, een 37-jarige lerares die als passagier was meegegaan. De commandant van het ruimteveér was commandant Francis 'Dick' Scobee, een 46- jarige beroepsofficier van de luchtmacht, die een universi taire opleiding als ruimte vaartingenieur heeft gevolgd. In april 1984 nam hij als piloot van de Challenger deel aan de berging en reparatie van een defecte satelliet in de ruimte. De rest van de bemanning bestond uit de piloot van het ruimteveer, de 40-jarige Mi chael J. Smith. Als lucht machtvlieger had hij al meer dan 4.300 vlieguren gemaakt en in toestellen van uiteenlo pende soort gevlogen. Met de Challenger zou hij zijn eerste ruimtevlucht maken. Kunstmanen Verder Gregory B. Jarvis (41). Hij was ingenieur van Hughes Aircraft en zou gedu rende de vlucht talrijke expe rimenten uitvoeren om de bouw van kunstmanen te ver beteren. Ellison S.Onizuka (39) was majoor bij de luchtmacht. Hij maakte begin 1985 in op dracht van het ministerie van defensie zijn eerste ruimte vlucht met de Discovery. Ro nald E. McNair (35) was sinds 1978 aan de NASA verbonden. Met de Challenger maakte hij veren. in februari 1984 zijn eerste ruimtevlucht. McNair, na tuurkundige, was toen de tweede zwarte die een vlucht met een ruimteveer mee maakte. Groot alarm De Challenger zou zes dagen in de ruimte blijven en daar twee kunstmanen uitzetten. De Challenger had op het mo ment van de explosie een snel heid van driemaal die van het geluid en een hoogte van bijna 17.000 meter. Voor de ogen van honderden aanwezigen, onder vie dd echtgenoot van McAuliffe, hun twee kinderen en tiental len van haar leerlingen, viel de Challenger brandend terug naar de Aarde. Miljoenen Amerikanen zagen het onge luk op hun televisiescherm. De vluchtleiding stelde on middellijk het alarmpro gramma in werking. Helikop ters, bergingsschepen en snelle patrouillevaartuigen van de kustwacht begaven zich naar de plaats waar het ruimte schip was neergestort. De vlucht zou de 25ste van een Amerikaans ruimteveer en de tiende van de Challenger worden, alsmede de tweede van dit jaar, waarin de NASA in totaal 15 lanceringen op haar programma heeft staan om de achterstand op haar programma in te lopen. Voor dit jaar waren vijftien Space-Shuttlevluchten ge pland. Nasa opereerde tot het ver lies van de Challenger met vier shuttles. Nu een van de shuttles verloren is gegaan, betekent dat automatisch een forse vertragihg voor het pro gramma voor de komende ja ren. Daar staat tegenover dat de ruimtevaart, juist door het verschrikkelijke ongeluk, op nieuw in de belangstelling is gekomen. In Amerika is men, na tegenslagen, altijd geneigd extra krachtsinspanningen, ook op financiëel gebied, te ie- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG TERNEUZEN - Waarschijnlijk al met ingang van 1 mei aanstaande wordt de tandarts in Zeeland duurder, evenals zijn collega in West-Brabant. Dat komt door het invoeren van een uniform, landelijk tarief. Morgen zuilen de tandartsen zich uitspreken over het akkoord, dat de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde giste ren heeft bereikt met de particuliere ziektekostenverzekeraars. De tandartsen in het westen van het land zijn over het alge meen duurder dan hun collega's in het oosten en zuiden van het land. Dat hangt samen met de hogere kosten voor de praktijk huisvesting in de randstad. Worden de tarieven in het zuiden duurder, in de randstad zullen die iets dalen. Zestig procent van de tandartsen rekent voor een halfjaar lijkse controle thans tarieven die schommelen tussen 16,25 en 25,50 gulden. Er zijn ook 'uitschieters' naar beneden en naar bo ven: er komen bedragen voor van 15 tot 30 gulden. De hogere tarieven in Zeeland worden bevestigd door voor zitter J. van der Heijden van de Zeeuwse afdeling van de Maat schappij. „De.jonge tandartsen, die zich na 1975 gevestigd hebben, han teren al prijzen die overeenkomen met de nu voorgestelde tarie ven. De oudere tandartsen zitten vaak op een lager tarief dan hun jongere collega's, omdat zij in het verleden een eigen 'Zeeuwse prijslijst' hanteerden. Dat betekent dat die hun tarie ven moeten opschroeven", aldus Van der Heijden. Familieleden van Christie McAuliffe kijken vertwijfeld naar de ontploffing. AMSTERDAM (ANP) - Een slechte zomer 1985, lagere vliegtarieven, oplevende economie en de gezakte peseta zijn de belangrijkste re denen voor een massale boeking van zomerva kanties. Daardoor zijn de reisoperators ge noodzaakt extra personeel aan te trekken om aan de 'vraag* te kunnen voldoen. Inzet van extra personeel, absolute records, stijgingen tot 50 procent zijn de uitspraken van enkele grote Nederlandse reisorganisato ren in reactie op de losgebarsten zomervakan tieboekingen. Holland International laat weten dat op 20 januari het absolute record werd geboekt: meer dan 5.000 boekingen op een dag. Daar voor heeft deze touroperator een net van 4.000 verkooppunten en 100 datalijnen die overuren moesten maken. Bij een andere grote reisorganisator, Arke- reizen, ging het niet anders: een stijging van enkele tientallen procenten ten opzichte van vorig jaar, aldus een woordvoerder. De be langstelling geldt alle sectoren: de vlieg-, bus- en autoreizen. Op 20 januari noteerde Arke de 100.000ste zomerboeking. Nog nooit tevoren is dit getal zo vroeg in het jaar bereikt, aldus Ar ke. Neckermann Reizen kan dit verhaal bea men: nu al een stijging van 20 procent in de vliegvakanties, aldus een woordvoerder. En een stijging van 50 procent in de autovakan tiereizen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De woning bouwvereniging Terneuzen beschouwt sloop van twee flatgebouwen aan de Peter van Anrooylaan als 'een reële mogelijkheid' om iets te doen aan de voortdurende leegstand daar. „Er moet iets gebeuren en dat mogen wat mij betreft geen halve maatregelen zijn. Daarom is sloop en vervan gende nieuwbouw zeker een mogelijkheid," aldus giste ren directeur H. Engelsma, in reactie op de aangekon digde sloop van een aantal flats in Helmond. Voorzitter A. Janse van de Terneuzense vereniging dingt er niets op af. „Als we een slooppremie krijgen zeg ik: het liefst slopen. Zoals het er nu bij staat, zijn die gebouwen te jong om te slo pen. Ze hebben te veel ge kost en bovendien is slopen ook duur. Maar ze komen zeker voor sloop in aanmer king, als je kijkt naar de leegstand," aldus Janse. De flatgebouwen aan de Peter van Anrooylaan tellen 160 woningen, die eind jaren zestig werden gebouwd, voornamelijk om het snel groeiende personeelsbestand van Dow Chemical onder dak te kunnen bieden. Het duurde geen tien jaar voor er de eerste gaten in vielen. Nu is het een tactiek van de woningbouwvereni ging om de leegstand zoveel mogelijk te ocncentreren in die twee flatgebouwen. Veel moeite kost dat niet, want qua woonomgeving heeft de straat al zo'n slechte naam dat de animo om er te wonen gering is. Eenzelfde soort 'galerij flats' heeft de woningbouw vereniging nog meer staan in Terneuzen-Zuid. Ook daar kost de verhuur de grootste moeite. „De galerij flat is in Terneuzen geen ge wild artikel meer," stelt En gelsma vast. Daarom bestu deert de vereniging ver schillende mogelijkheden om er iets aan te doen. Een fikse opknapbeurt en het vinden van een andere bestemming horen daar ook bij. Het splitsen van de wo ningen tot voor jongeren aantrekkelijke eenheden, was even een succes, maar de behoefte is in Terneuzen niet groot. „Er is onvoldoende vraag op grote schaal," zegt En gelsma, die uiterlijk over een half jaar duidelijkheid wil over de toekomst van de flatgebouwen. Van een onzer verslaggevers ZUNDERT - Een bosarbeider heeft in een bos in Zundert het met kogels doorzeefde lichaam van een man gevonden. De rijkspolitie tastte gister avond laat nog volkomen in het duister omtrent de identi teit en herkomst van de man. Het is voor de tweede maal in betrekkelijk korte tijd dat een bosarbeider in Zundert het lichaam vindt van een doodgeschoten man. Het slachtoffer, een man van tussen de 35 en 40 jaar, bleek door verschillende ko gels getroffen te zijn. Het technisch onderzoek had gis teravond nog niets opgeleverd. Vandaag wordt beslist of er een recherchebijstandsteam op de zaak wordt gezet. ROTTERDAM (ANP) - De ad viesprijs voor autogas (LPG) gaat morgen als gevolg van de gedaalde noteringen op de in ternationale oliemarkt met 3 cent per liter omlaag. De adviesprijs wordt dan 65,9 cent per liter. Door deze verlaging is de prijs voor LPG binnen een week tijd al met 7 cent omlaag gegaan. Jan Timman heeft voor de derde achtereenvolgende keer verloren van Artur Joesoepov. In de zevende schaakpartij van de twee kamp tegen de Rus leek Timman zijn positie enigs zins te overschatten, maakte geen gebruik van een mogelijkheid tot het ne men van een rustdag en verloor vervolgens kans loos Joesoepov heeft nog slechts twee remises nodig om zich te plaatsen voor de finale van het kandidaten toernooi. M Zie sportpagina De Voedingsbond FNV overlegt met de arbeidsin spectie of het mollengif Lu- xan moet worden verbo den. Steeds meer boeren en loonwerkers blijken er ziek van te worden. mZie pagina 3 Uit Amerika is een nieuw fe nomeen op het gebied van fitness over komen waaien. 'Tanking' heet het en het houdt in dat je drie kwartier in een afgesloten tank met zout water gaat liggen. Als alles goed is kom je er heerlijk ontspannen uit, zo wel geestelijk als lichame lijk. m Zie pagina Extra Casper de Boer, opge groeid in Terneuzen, nu Amsterdammer, speelt de rol van Peter in de film 'De aanslag', die binnenkort in première gaat. Een buiten kans voor een jongen van 23: „Ik was blijkbaar het type dat ze nodig hadden. Niet te gezond. Het was per slot van rekening honger winter". m ZieGids-1 NIJMEGEN - Op een aantal plaatsen in Nijmegen zijn gisteren pakken koffie te koop aangeboden, die bij nader inzien verpakte blokjes hout bleken te zijn. De pakken werden op straat voor 2 tot 3,50 gulden aan geboden, goedkoper dan de huidige koffieprijs. De pakken, nogal vuil, werden aangeboden als zouden ze een beetje brandschade opgelopen hebben. De mensen die, zonder de waar goed te bekijken, op de handel zijn ingegaan ontdekten al snel dat ze geflest waren. De goed geïmiteerde pakken koffie zijn kennelijk zelf gemaakt: een blok hout precies ter grootte van een pak vacuüm koffie en een in kleur nagedrukte wikkel. (ADVERTENTIE), Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 68,06/Kwartaal 23,60/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT ZN KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: I IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA ^Bellen kan ook: 076-236911. i

de Stem | 1986 | | pagina 1