ëvën UITBLAZEN D18T1M 'State of the Union'zal optimisme uitstralen Alle godsdiensten naar Assisi Hoe veilig is de Kanaaltunnel PvdA: get garantie herstel uil Moord te Oosterhout! REAGAN GEEFT GEEN KRIMP ONDANKS DE ZICH OPHOPENDE PROBLEMEN UNIEK VREDESINITIATIEF VAN PAUS HYPERMODERN VEILIGHEIDSSYSTEEM DESTEM.COM Zware klus WIM KOCK DINSDAG 28 JANUAR11986 ACHTERGROND T5 PAGINA 2 1 DINSDAG 28 JANUARI Zaken doen Haags hoogstandje Populair Dieet Agenda DE KONING: Collectieve vrije dagen verkeerd middel ADV MET de doodstraf, afgeschaft rond 1870, verdween ook de publieke belang stelling voor de 'moordlie deren'. Die waren immers pas compleet als ook ge zongen kon worden over de terechtstelling van de misdadigers. Dat, althans, be weren de meeste schrijvers die onderzoek hebben gedaan naar dit soort Uederen, zoals bij voorbeeld Guus Luyters die in 1968 voor uitgever Thomas Rap alle coupletten verzamelde die hij van de Moord van Raamsdonk te pakken kon krij gen. Dat resulteerde in een fraai geïllustreerd boekje dat me ter inzage werd gestuurd door W. Verkooijen uit Ooster hout. Luyters vond er 97 plus nog 37 varianten. Het boekje bevat ook de 'beruchte' sexuele variant, die in het eveneens bij Rap verschenen 'Pudding Gisteren' (1966) stond en die iedere scholier uit die jaren uit het hoofd kende. Al was dan, volgens de des kundigen, de publieke belang stelling verdwenen; in de jaren '20 werden 'moordüederen' nog steeds gemaakt. Frans van Don gen uit Oosterhout gaf me het in een schrift geschreven lied Geheimzinnige moord te Ooster hout op 9 augustus 1925. Het handelt over de moord op een zeer braaf meisje dat door het bos naar 'den Dongen' fietste en niet levend werd terugge zien. Na dagen zoeken vonden haar broer en zwager haar ein delijk: Zij lag daar onder houtgewas, verscholen en omkoord. Want door verworging zij daar was, geheimzinnig wreed vermoord. Zo eindigt het niet erg handig in elkaar geknutselde rijm. Het stond ook in de Liederencou- rant die mevrouw Van der Zan- den-V isker uit Terheijden me stuurde. De onbekende uitge ver daarvan had het trouwens druk gehad met gewelddadig heden. Behalve bovenstaande moord bevatte de krant ook nog Een laffe moord te Rotter dam en Drama te Oosterhout. Dit laatste lied, dat gezongen moest worden op de wijs van Overschotje, handelt over een uit de hand gelopen familieru zie. De beginregels zijn weinig vleiend voor mijn huidige woonplaats: Oosterhout is thans het plaatsje, veel besproken in de krant. Over vechten en moorddaden, zeer ten nadeel van haar stand. Zegt dat wel. Er werden messen getrokken: Messen werden er gegrepen, flik'rend zwaaiend door het ge woel. Het ging er hard aan toe en he laas viel er een dode. Het üed eindigt met de opwekking vre delievend met elkaar om te gaan. De emancipatie zat de sa mensteller van de krant ook niet lekker. De roaring twenties hadden zich een nieuw vrouw beeld geschapen: De vrouwen gaan zich nu eman ciperen, de waanzin van dit systeem stijgt ten top! Ze loopen in zoo weinig mogelijk kleren, en knippen zich gewoon een jon- genskop. Maar ik neem den moed om te beweren: dat wordt straks de vrouw haar eigen strop! Dat was alleen nog maar het refrein van het lied Het 'bubi' kopje. Lang haar, kort haar, het is nooit goed en hetzelfde geldt voor de roklengte: Rokken kort en korter nog de haren, loopt meneer de Vrouw nu langs de straat. De mannen zien de dreigende gevaren, voelen dat dit misloopt vroeg of laat. Want ik wed dat er over een paar jaren, geen huwelijk en geen ooievaar meer bestaat. De liefde wordt finaal failliet verklaard, zucht de rijmelaar een couplet verder nogmaals. Nou, wij weten dat het allemaal is meegevallen. Onze moeders met hun 'bubi'-ko pjes en korte zakjurken zijn allemaal aan de man gekomen. Nog even terug naar Oos terhout. W. Giesing uit Breda schrijft dat hij zelf 'De moord van Raamsdonk' nog heeft ge speeld op bruiloften. In de oor log zelfs nog. „De ceremonie meester bewaarde dit lied meestal tot zo halverwege het feest, wanneer de aanwezigen geacht werden voldoende alco holica te hebben ingenomen voor een enthousiaste uitvoe ring van de telkens weerke rende antwoordregel Van fio faldera, van fio faldera, van fio fio fio faldera. De heer Giesing herinnert zich nog één bruiloft speciaal omdat de band toen, vanwege de spertijd niet meer naar Breda kon terugkeren en ter plekke moest overnachten: „Ik herinner me een trouwfeest in de woonplaats van de heer Koek en wel in hotel Flora op de Heuvel" schrijft hij. (U speelde niet alleen in mijn woonplaats meneer Giesing, maar zelfs in wat een kleine twintig jaar later mijn zeer ge liefde stamcafé en logeeradres zou zijn). Hij gaat verder: „Ik speelde toen in het bandje dat voor de muziek zorgde. Hoewel de Moord eigenlijk a capella dient te worden uitgevoerd, hebben wij hem integraal mee gespeeld, wat door de feestgan gers zeer op prijs werd gesteld." „U zult intussen wel onder de Moorden van Raamsdonk bedolven zijn", schrijft me vrouw Oomes-va n Oerle uit Breda. Nou, zo erg is het niet, maar de coupletten rolden bij bosjes over m'n bureau ja. Ook mensen die zich nog maar en kele coupletten konden herin neren hebben de moeite geno men deze op te schrijven. Zeer bedankt daarvoor. We laten de (blijkbaar overbekende) Moord van Raamsdonk voor wat hij is en gaan verder met andere ver zen, want daarvan zaten er ook heel wat tussen de moord-po st. (Wordt vervolgd). (Dit is de 16de aflevering van de serie 'Bij wijze van spreken'). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiR Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DOOT Jo Wi-inen ir„+ nnn i noViorl tmn rlo \rnnr7ittpr tran liilrü hoTiiiniomoon Ho natie DoorJo Wijnen DE State of the Union - de jaarlijkse beleidsbood- schap die de Amerikaanse president aan het Con gres afgeeft - wordt dit keer geen uitputtend stuk, maar een korte en beknopte presentatie wat Ro nald Reagan voor ogen staat. Mogen we de belang rijkste assistenten van de Amerikaanse president geloven, dan zullen in de vanavond uitgesproken 'troonrede' alleen djb hoofdlijnen van Reagans be- gev leid worden aangegeven. De verwachtingen zijn niet bijzonder hoog gespannen. Al vele jaren voorspellen ken ners van het politieke kli maat de president grote moeilijkheden. Al vele jaren wordt gezegd dat Reagans politieke plannen 'onmoge lijk' en 'onhaalbaar' zijn. Maar Ronald Reagan heeft een bijna ongelooflijk ver mogen ontwikkeld om poli tiek te overleven en onmoge lijke situaties naar zijn hand te zetten. Dus zeggen de kenners aan de vooravond van Reagans vijfde State of the Union „dat er weliswaar niets van zijn uitspraken klopt, maar dat het niettemin toch wel zal lukken." Te verwachten valt dat de president, vooral wat zijn buitenlands beleid betreft, krachtige taal zal spreken te gen ieder land dat het waagt terroristen te steunen of on derdak te verlenen. Zijn woorden worden kracht bij gezet door de manoeuvres die op dit ogenblik voor de Libi sche kust worden gehouden en die nog tot vrijdag zullen voortduren. De president zal wellicht ook de gelegenheid aangrij pen om nog eens duidelijk te maken dat zijn Star-Wars- programma - het nucleaire verdedigingsschild in de ruimte - een zaak is waar over met hem, althans voor lopig, niet te praten valt. Hij zal wellicht nog eens zeggen dat juist de 'regionale' conflicten in de wereld een geëigend onderwerp zijn om met de Sowjet Unie en an dere landen over te praten. En tenslotte zal hij het feit, dat hij vorige week volko- President Ronald Reagan. - FOTO ANP men werd overrompeld door de nieuwe ontwapenings voorstellen van de Russische partijleider Gorbatsjov, zo veel mogelijk proberen te verdoezelen. Dat alles zal hij doen met inzet van al zijn retorische vaardigheden. En ook nu weer zal het Congres langdu rig applaudiseren en zal de pers een tikkeltje meesmui lend moeten toegeven dat de president een indrukwek kend redenaar en een on grijpbaar politicus is. De meeste aandacht zal de president besteden aan de begrotingsvraagstukken, ook al omdat die het de vorige week opnieuw bijeengeko men Congres zeer bezighou den. Het wordt een uiterst moeilijk jaar voor de Ameri kaanse volksvertegenwoor digers. Aan de vooravond van de State of the Union gonst het dan ook van poli tieke activiteit in Washing ton. Immers, vóór 31 oktober van dit jaar, moet de begro ting voor 1987 gereed zijn. Dat wordt een zeer moeilijk karwei, omdat op die begro ting voor om en nabij de 60 miljard dollar moet worden bezuinigd. Die bezuinigingen zijn on ontkoombaar omdat het Con gres zelf de zogenaamde Gramm-Rudmanwet heeft aangenomen die het begro tingstekort van 220 miljard dollar in 1991 ongedaan moet maken. Slaagt het Congres er niet in zelf op bevredigende wijze met het rode potlood door de begrotingskolommen te gaan, dan treden - op ba sis van de Gramm-Rudman wet - automatische bezuini gingen in werking. Er is slechts een manier om de pijn van die zeer ingrij pende bezuinigen enigszins te verlichten: belastingver hogingen. Reagan wil daar niet aan. Vlak voor het weekeinde heeft de president nog bezoek gehad van de voorzitter van de senaatscommissie voor fi nanciën, Bob Packwood. Deze kreeg te horen dat de president absoluut niet denkt aan belastingverhogingen. Waarop Packwood zich met zijn commissie terugtrok op een buiten in Virginia. Daar bleek de helft van zijn com missie juist wél voor belas tingverhogingen te zijn. De druk die op de Ameri kaanse volksvertegenwoor digers wordt uitgeoefend, is intussen bijzonder groot. De burgemeesters van de grote Amerikaanse steden, vorige week bijeen in New Orleans, hebben uiterst krachtig opgeroepen niet te bezuinigen op de toch al on toereikende fondsen voor de grote steden. Minister van defensie Weinberger voert zijn eigen oorlog tegen het bezuinigingsbeleid, waarvan ook zijn departement het slachtoffer gaat worden. De minister wil de congresleden doen geloven dat de bezuini gingen „de veiligheid van ons land in gevaar brengen." Allerlei organisaties en in stellingen lopen in Washing ton te hoop met de boodschap dat, als zij het slachtoffer worden van de onvermijde lijke bezuinigingen, de natie een ramp staat te wachten. Nienmand weet precies hoe het ongelooflijk gecom pliceerde probleem van de begroting moet worden aan gepakt. Ronald Reagan zal, in zijn State of the Union, doen alsof hij het weet. Hij zal het Con gres met zijn onverwoest baar optimisme tegemoet treden, hij zal een krachtige speech houden, maar hij zal ieder detail en iedere reken som vermijden. En hij zal tenslotte een overbluft Con gres achterlaten dat met ge meend enthousiasme applau- diseert voor de nog immer zeer populaire president. The State of the Union zal aldus de zoveelste manifesta tie worden van het politieke raadsel dat Ronald Reagan nu eenmaal is. Welk verhaal Reagan de Amerikanen ook zal vertel len, vast staat nu al dat zijn populariteit er niet onder zal lijden. En mocht de natie dan toch verwijten maken, dan zijn die uitsluitend bedoeld voor het Congres. Want dat krijgt- verdiend of niet ver diend - de boeman voor alle lopende problemen toege speeld. Door Cees Manders PAUS Joannes Paulus II wil een religieuse 'top', in Assisi. Zaterdag avond sprak hij daar over in de Basiliek van 'Sint Paulus Buiten de Muren', tijdens een plechtige eucharistievie ring ter afsluiting van de Ecomenische Gebeds week. Hierbij waren ook afgevaardigden van de orthodoxe, protestantse en anglicaanse kerken aanwezig. Voor de religieuse 'top' no digt de paus de leiders van alle belangrijke religieuse stromingen in de wereld uit, niet alleen de leden van de grote christelijke familie. Ook joden, boeddisten, hin- doeisten, mohamedanen en anderen. De paus verklaarde met de leiders van de andere gods diensten in overleg te zijn „om met hen een speciale ge bedsontmoeting te organise ren voor de vrede, in het stadje Assisi, de plaats die de engelachtige figuur van de heilige Franciscus heeft ver anderd in een centrum van universele broederschap." De Organisatie van de VN heeft dit jaar tot Internatio naal Vredesjaar uitgeroepen en de paus is van plan daar werk van te maken: de ge bedsdag van Assisi „zal een dag van gebed zijn, waarop de spirituele verdesbeweging haar meest betekenende en hoogste momenten zal bele ven. De datum en de omstan digheden van die ontmoeting zullen zogauw mogelijk wor den vastgesteld, in overeen stemming met diegenen die mijn uitnodiging om deel te nemen zullen aanvaarden." Volgens de paus is de vrede een zaak die ieder mens, ge lovig of niet, godsdienstig of Paus Johannes Paulus II. - FOTO ANP niet, aangaat: „Niemand mag onverschillig blijven tegen over een probleem dat het heden en de toekomst van de mensheid zo intiem raakt. Allen moeten gemobiliseerd worden om een bijdrage te leveren aan de zaak van de vrede. De oorlog wordt be slist door weinigen, de vrede vereist de solidariteit van al len." Nemen alle godsdiensten in de wereld inderdaad de uitnodiging van de leider van de katholieke kerk aan, dan zal er in het Umbrische stadje Assisi een topontmoe ting plaats kunnen vinden die in de geschiedenis van de mensheid haar weerga niet heeft. Eén van de grootste en gezaghebbendste Italiaanse kranten, de Romeinse 'La Republica', geeft als com mentaar: „Dit pauselijke ini tiatief past wis en waarach tig bij al die andere grote, spectaculaire acties die het pontificaat van Wojtyla ken merken en die tot doel heb ben het prestige van de Hei lige Stoel te bevorderen." De 'Corriere della Sera', de grootste krant van Italië, schrijft: „Het is de eerste keer dat 'Rome' de grenzen van het christelijke ecomene overschrijdt voor een zo ge weldige vredesbeweging die drie kwart van de mensheid omvat." Zijn uitnodiging voor de religieuse wereldtop in Assisi was niet de enige opzienba rende uitspraak van paus Joannes Paulus II het afgelo pen weekend. In een rede voor leden van de 'Beweging voor het leven', een italiaanse anti-abortus vereniging, haalde hij fel uit naar die re geringen die abortus op de een of andere manier moge lijk maken of bevorderen. „De overheid die abortus fi- nanciëel ondersteunt werkt mee aan de uitvoering van een doodvonnis", aldus de paus zaterdagochtend in het Vaticaan. „De eliminatie van het on geboren leven (de paus spreekt over 'nascituro') is tegenwoordig helaas een ver schijnsel dat nogal wijd ver breid is in de wereld, zelfs in landen die een duizenden ja ren oude christelijke traditie kennen, zoals Italië. Abortus wordt gefinancierd met ge meenschapsgeld en mogelijk gemaakt door wetten die zijn gemaakt met behulp van re deneringen waarvan het werkelijk niet moeilijk is de bedrieglijkheid en het gebrek aan samenhang te ontdek ken". De 'Osservatore Romano', de 'spreekbuis' van de paus maakt van de gelegenheid gebruik een pagina's lange campagne tegen abortus te ondernemen. Daarin krijgt de Italiaanse statistiek een markante plaats. In 1982 (zo schrijft de 'Osservatore') stonden er in Italië tegenover elke 1000 geboortes 379,9 abortussen. In 1984 waren er al 389,5 abortussen op elke 1000 geboortes. Door Roger Simons DE GEPLANDE trein- tunnel onder het Kanaal is een reusachtige on derneming. Hij wordt nu al „het grootste bouw werk ter wereld" ge noemd. De constructie van praktisch alle reus achtige kunstwerken heeft mensenlevens ge vergd. Aangenomen mag worden, dat ook de treintunnel onder het Kanaal geen uitzonde ring zal zijn op die regel. Aan de toekomstige 'chun- nel' is echter wel het voordeel verbonden, dat voor zijn con structie alleen bekende tech nologie zal worden toegepast. Volgens experts zijn er wei nig technische problemen aan verbonden. Dit werd honderd jaar geleden al be wezen. Proefboringen, uitge voerd in de jaren 1881-'83, brachten aan het licht dat de toenmalige plannen voor een Kanaaltunnel uitvoerbaar waren. Een Anglo-Franse geologi sche en geofysische studie, die in de jaren 1964-'65 werd gedaan op last van de rege ringen van Londen en Parijs, leverde het bewijs dat de On derste krijtlaag die van de Shakespeare Cliff, nabij het Engelse Folkestone, onder het Kanaal doorloopt naar Sangatte, bij Calais, prak tisch ononderbroken en wei nig poreus is. Door een der gelijke grondstof is het mak kelijk boren, veel makkelij ker trouwens dan doorheen het harde kwartsiet dat de Japanners hebben moeten doorboren om de Seikan- treintunnel van bijna 54 km lente tot stand te kunnen brengen tussen hun hoofdei land en het noordelijke Hok kaido. Deze Japanse tunnel ligt ook veel dieper, namelijk op 138 meter onder de zeebed ding. De Kanaaltunnel daar entegen zal komen te liggen op een diepte van gemiddeld 40 meter onder de zee. Vol gens het toonaangevende Britse wetenschappelijke tijdschrift 'New Scientist' is het nog steeds mogelijk dat de tunnelgravers onderweg op een belangrijke geologi sche fout zullen stoten (in 1973 moest trouwens om die reden een andere route wor den gekozen) maar die kans wordt toch uiterst klein ge noemd. De 'New Scientist' zegt dat de ventilatie van de treintun nel een veel moeilijker pro bleem zal zijn. De Anglo-Franse studie groep van de jaren zestig kwam tot de conclusie, dat de breedte van de zogeheten on- derhoudstunnel tussen beide treintunnels misschien van 4,5 meter op 5,5 meter zal moeten worden gebracht om de nodige luchtverplaatsing tot stand te kunnen brengen. Een dergelijke verbreding zou volgens de 'New Scien tist' de kosten van het project gevoelig kunnen verhogen. Volgehs de ontwerpèfs van de Kanaaltreintunnel zullen de drie mollengangen wor den uitgerust met uiterst mo derne veiligheidssystemen. In geval van nood kunnen de treinreizigers worden geëva cueerd via de onderhoud- stunnel, waarin zich minia- tuurtreinen zullen bevinden, bestemd voor de verplaatsing van het technische personeel, ambulanciers, dokters, ver pleegsters en politie. Hoe de tunnels zullen wor den beschermd tegen aanval len, uitgevoerd door terroris ten, is een geheim. Wel wordt gezegd, dat niet alleen het zeewater, maar ook de kalklagen de tunnels zullen beschutten tegen explosies, veroorzaakt door dieptebom men. De Anglo-Franse treintun nel onder het Kanaal zal een stuk smaller zijn dan een autotunnel, die bovendien geboord zou moeten worden doorheen de veel minder goed handteerbare blauw grijze zeeklei, gelegen onder de krijtmergel, die zich be vindt onder de gewone krijt- lagen. Een dergelijke ver- keerstunnel zou dus nog veel dieper onder de zee moeten worden gegraven. De spoorbreedte in de treintunnels onder het Ka naal zal dezelfde zijn in En geland als in Frankrijk, na melijk 1,432 meter. De maat van de treinwagens zal ech ter wel verschillen. Deze van British Rail zijn smaller en wat minder hoog dan die van de Franse SNCF. Dit heeft tot gevolg, dat Britse treinen wel kunnen rijden in Frankrijk en de meeste andere conti nentale landen, maar dat Franse treinèri filet verder zullen kunnen dan het inter nationale station van Kent. Britse spoorwegbruggen zijn namelijk veel te laag en ook te smal, terwijl bovendien in de stations de perrons hele maal anders zijn gebouwd. Tenzij British Rail reusach tige bedragen investeert (die zij niet heeft) om het spoor wegnet tussen de Kanaalkust en Londen helemaal aan te passen, waarbij ook nieuwe bruggen geslagen zouden moeten worden, kan er dus helemaal geen sprake zijn van naar Londen razende TGV-treinen uit Frankrijk. In de Kanaaltunnels zullen speciale shuttletreinen rij den, die zeer hoge en brede wagens trekken, waarin niet alleen gewone auto's maar ook vrachtwagens en toe- ringcars kunnen worden ge plaatst. Daarnaast zullen deze tunnels ook bruikbaar zijn voor Franse en Britse treinen. De spoorwegmaat schappijen van beide landen zullen de CTG geregeld een hoge vergoeding moeten be talen voor het gebruik van de tunnels voor personen- en vrachtvervoer. HET botert met de dag slechter tussen de rege ringspartijen CDA en WD. De ergernis is zo hevig dat CDA-fractie- leider De Vries er geen bezwaar meer in ziet om vol ergernis het gedrag van zijn coalitiegenoot aan de kaak te stellen. Afgelopen weekend be tichtte hij er de WD let ter lijk van 'afstand te nemen' van afgesproken beleid. Zat de uitspraak van de vooraanstaande WD-ers Smit-Kroes en Wiegel dat „het CDA uiteindelijk toch niet te vertrouwen is", De Vries al niet lekker, de hen gel die de WD uitwierp naar de PvdA om steun voor het initiatiefwetsvoorstel gelijke behandeling ging hem hele maal te ver. De liberalen zijn trots op hun eigen wetsvoorstel, maar omdat er bij het CDA weinig eer te behalen zou zijn nodig den zij de PvdA officieel uit om samen de discussie aan te gaan. De PvdA, in dit soort situaties nooit te beroerd om te helpen, reageerde met een weids gebaar door de intentie van de WD te onderschrij ven en de uitnodiging te aan vaarden. Overigens met een eigen lijst van discussiepunten in de hand en met de waarschu wing dat de sociaal-demo craten er zo nodig een eigen proeve van wet op de sekse discriminatie tegenaan gooi en. Want over één ding wor den PvdA en WD het niet eens: de uitzondering die de WD - een buiging naar het CDA - wenst te maken voor het bijzonder onderwijs om homosexuele leerkrachten te weren. Het geflirt over en weer zint De Vries helemaal niet. „De VVD verzwakt de coali tie door nu zaken te gaan doen met de PvdA," heft hij zijn waarschuwende vin gertje. En dan spreekt hij niet alleen over de gelijke be handeling, maar ook over de discussie rond het vraagstuk van de euthanasie. Bij De Vries hoeft niemand aan te komen met de uit spraak van Smit-Kroes als zou „Ed (Nijpels) het geweten van Ruud (Lubbers)" zijn. De CDA-voorman: „De enige die dat gelooft is Nij pels. En zelfs dat betwijfel ik nog." „HA HA, nee hoor, ik was niet aan het mee-demonstre- ren. Ik kwam toevallig terug van een afspraak, toen ik de meute zag. Toen heb ik mij - als goed zoon van een oud commissaris van politie - even vergewist van de situa tie. En daarna ben ik, zoals De Vries afstand FOTO DE STEM/COR J. DE BOER het een keurig parlementa riër betaamt, het Kamerge bouw ingegaan." Onderwijswoordvoerder Ad Lansink (CDA) moest vo rige week woensdag een la ding tomaten en eieren in casseren toen hij zich even op het Binnenhof waagde, maar Hans Gualthérie van Weezei (eveneens CDA) kon temid den van de 4.000 demonstran- Van Mierlo dieet - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP ten tegen de nieuwe regeling voor de studiefinanciering, met dreigende teksten als 'De geplukte kip strikes back', rondwandelen zonder dat hem een haar werd gekrenkt. Volgens Van Weezei had den de demonstranten het ook niet op Lansink persoon lijk gemunt, maar was hij er slechts het slachtoffer van dat Deetman (die na een vlugge blik door het raam al leen maar zei: „Dit doet me niks") weigerde naar buiten te komen. De politieke betrokkenheid van de studenten was blijk baar niet zodanig, dat ze ook Van Weezei als CDA'er her kenden. Hoewel Van Weezei het feit dat hij tomaat- en ei-vrij bleef, precies andersom ver klaart: „Mijn populariteit in het land is nu eenmaal gren zeloos." „WIM Deetman was vroeger vast het jongetje dat gretig aanbood een piepende radio grondig te repareren. Typisch iemand die dan het ding he lemaal uit elkaar haalt, waarna hij wat minder piept, maar ook kraakt. (PvdA-Kamerlid Wallage in het debat over de studiefi nanciering) LACHEN, gevat en alert rea geren, moppen tappen, gou den bergen beloven en nóg aardiger zijn dan je al bent - als lijsttrekker heb je dat al lemaal voor je kiezers over. De zaterdag formeel tot D'66-lijsttrekker aangewe zen Hans van Mierlo is een dieet begonnen om, als de strijd straks écht ontbrandt, gestroomlijnd voor de dag te komen. Dagenlang al eet hij bijna uitsluitend kaas, zij het in alle soorten en variaties: van gewone jong belegen tot Friese komijnekaas. „Hij is al enkele kilootjes kwijt," zegt zijn voorlichter, die eigenlijk ook graag lijnt maar daarvoor niet de moed kan opbrengen. In zekere afdelingen van D'66 pakt men de campagne wat anders aan. Zo had de afdeling Gennep zaterdag voor het congresgebouw, de Flint in Amersfoort, een ca ravan, waar gratis koffie en soep werden verstrekt. En Van Mierlo? Na zijn magistrale rede aan het slot van het congres zaterdag liep hij ruim anderhalf uur te an tichambreren, zij het steeds binnen een straal van dertig meter van de bierpomp. Pra tend, piekerend, overleggend. Brak hij zich dan nu al het hoofd over landsproblemen van groot gewicht? Nee hoor. De kersverse lijsttrekker was er alleen nog niet uit waar hij die avond nu eens zou gaan eten. DE Tweede Kamer heeft deze week als belangrijkste agen da-onderwerp de behande ling van de laatste begroting, die van Volksgezondheid Daarnaast wordt ruim aan dacht besteed aan betere on derwijsvoorzieningen voor doven en de mogelijkheid op grotere schaal gehandicapte" in het bedrijfsleven aan werk te helpen. Vanmiddag na de stem mingen krijgt Den Uy' (PvdA) eerst gelegenheid De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) te inter pelleren nu die van zijn ge loof inzake het nut van ar beidstijdverkorting lijkt ie zijn gevallen. De Eerste Kamer handelt- onder meer - de begroting van Economische Zaken af. Van een onzer verslaggevers pEN HAAG - Vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het al uitgezeten voorarrest wegens meervoudige moord, pat is de nieuwe eis tegen de -jarige Haagse huisarts B., die in hoger beroep voor het Haagse gerechtshof terecht staat wegens vier gevallen van actieve euthanasie (in 1983 en '84) bij het verzorgingstehuis pe Terp in Den Haag. In eerste instantie werd hij in augustus vorig jaar door de rechtbank veroordeeld tot 1 jaar cel (met aftrek), na een eerste eis van 8 jaar. In drie ZEEGSE (ANP) - Ar beidsduurverkorting in roostervrije dagen voor het gehele personeel dreigt volgens minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid als middel tot be strijding van de werk loosheid te mislukken. Bedrijven sluiten de poort (bij voorbeeld tus sen kerst en nieuwjaar) waarmee het uitgangs punt van handhaving van de bedrijfstijd wordt verlaten. De organisato rische problemen zijn hiermee weliswaar opge lost, maar die oplossing is wel duur, aldus De Ko ning, die van werkgevers, in overleg met werkne mers intelligentere oplos singen verwacht. De bewindsman wees op de produktiviteitsver- laging die door sluiting van een onderneming ontstaat. Bovendien gaat deze oplossing volgens De Koning ten koste van de herbezetting, het uitein delijke doel van ADV, en per saldo van de econo mische groei. Hij waarschuwde er voor dat als werkgevers, in overleg met vakbewe ging, er niet in slagen in telligente oplossingen te vinden voor ADV per dag of per week met handha ving van of uitbreiding van bedrijfstijden, deze vormen schadelijk zijn. Schadelijk voor econo misch herstel en voor de werkgelegenheid en daarmee mislukt als middel tot bestrijding van de werkloosheid. Van onze Haagse DEN HAAG - De PvdA-fra heeft het CNV gisteren gei willen geven dat zij de social als ze in het volgend kabinet PvdA-fractieleider Den Uyl zei tijdens een persconferentie in Utrecht weliswaar dat de PvdA herstel van het niveau van de uitkeringen op 75% van het laastverdiende loon na streeft, maar hij voegde daar ogenblikkelijk aan toe dat dit 'n stappen moet gebeuren. Ook zal de economische groei voldoende moeten zijn om het herstel mogelijk te maken. PvdA-Kamerlid Ter Veld vulde dat nog aan door erop te wijzen dat voor de PvdA de uitkeringsduur belangrijker is aan de hoogte van de uitke- r'ng. Als de Tweede Kamer gedwongen wordt tussen die twee te kiezen, neigt de PvdA flus naar langer behoud van uitkering dan herstel van 1 OOK hele met Van Mierlo als onbetwis opgave worden om bij de vet \A/n'n de concurrentieslag tussen vvd De 'partij van de duidelijkheic *en met wie ze na de verkiezingen oorkeur maar dat is voorlopig eer enverdrag met Amerika als een ge amengaan met de sociaal-demoi eerd. Wat moet de linkerzijde, w aangewezen, met zo een partij? •van Mierlo is D'66. De andere k( nrj tvan ion9e mannen en vrouwer pontieke vernieuwjng op de barrica ten burgers geworden met mee ere dan voor het politieke kanssp tn ,n 9,roeP grijze schimmen de hui< m-iinks gestalte te geven. Hij zal Mio6ten trekken. Dat wordt een zet tiJf'o zelf ook twintig jaar ouder Ke boodschap: het nieuwe is er a uiucpt VAivtwci 1ZZUU.

de Stem | 1986 | | pagina 2