Sinte Pier weer op z n best Vanafmaandag3februari a.s. zijn wij nog makkelijker te bereiken. Chasséveld 3 \IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN Werkgroep krijgt veel klachten over kinderbescherming Breskensel judoka's succesvol Historie Zwin herdenken in straatnamen' OP WEG NAAR Politieke betrokkenheid voorop op lijst D'66 tINA ZEELAND 3 piNSDAG 28 JANUAR11986 VAN ZEELAND politierapport KAMERLEDEN: Volkerak /Zoommeer niet onnodig laten vervuilen Protest DERDE BONTE AVOND NIEUWVLIET Jubileum van schoolbestuur F van Lanschot Bankiers Plaatselijk nieuws Sluis Eede T20 PAGINA ZEELAND 4 6SINGEN - In het bej aar- entrum aan de Koude- seweg werden zondag mantels gestolen uit een lerobe. De waarde van de Wen jassen bedraagt 1300 lien. BSINGEN - In een sport- aan de President Roose- jlaan werd sportkleding ter Irde van 350 gulden wegge nen. [SSIINGEN - Bij werk- aeden aan het Sport- senbad aan het Basken-, gplein werd een inbraak Éeegd. Er werd materiaal I waarde van 2500 gulden olen. - Op de parallelweg I de Patijnweg kwam de 21- Ige fietser P. van de W. uit Vikzee in botsing met de 67- |ge fietser J. V. uit Goes. De V. kwam te vallen en is een hoofdwond overge- |cht naar het Bergzichtzie- nuis. /ES - Op de kruising Ring en West-'s-Heer Hendriks- Iderendijk verleende de be- aurder van een personenau- de 74-jarige M. de K. uit: es, geen voorrang aan een 'rsonenauto, bestuurd door 1 45-jarige C. H. uit Krab- ndij ke. Door de botsing ge- bkten de heer De K. en zijn I [ïtgenote dusdanig gewond; zij overgebracht moesten [rden naar het Bergzichtzie- huis. Beide auto's moesten hrden weggesleept. r.-JANSTEEN - Tijdens hetl gelopen weekend werd inl i in aanbouw zijnde woning St.-Jansteen een compres- r, behorende bij een gips-l luitmachine, gestolen. De I limpressor is eigendom vanl fct stucardoorsbedrijf B. uit] festkapelle. JLST - Gistermiddag oml ngeveer 12.25 uur vond op de [rote Markt een aanrijding| laats tussen twee personen- Jito's. Hierbij ontstond mate-| Iele schade. Het ongeluk ge- j leurde toen bestuurder R.V. ft Geraardsbergen, rijdendel Ver de Grote Markt naar Ichting Gentsestraat, be- lerkte dat hij de Gentsestraat fet in mocht rijden. V. stopte, ed achteruit en botste tegen I achter hem komende auto-I estuurder C. van D. uit |IEUW-NAMEN - Tussenl ondagmiddag en gistermor- len werd ingebroken in de j lantine van de voetbalvereni ging Hulsterloo. Om binnen te komen werd een raampje ge- lorceerd. Binnen werd de kan- |ine geheel doorzocht, terwijl I evens een meterkast gefor-l |eerd werd. Uit de meterkast! verd een busje met restgeldl Jiit de kassa meegenomen, be vattende 230 gulden en 970] Belgische frank. TERNEUZEN - Gistermorgen >mstreeks acht uur raakte de lutomobilist L. R. te Philip- j jine op de Dowweg te Terneu- :en, ter hoogte van de spoor wegovergang, vermoedelijk! loor het gladde wegdek in een] ilip. Hij raakte de macht over -iet stuur kwijt, met als gevolg lat het voertuig in een enkele meters lager gelegen sloot be-l landde. De bestuurder kwam] met de schrik vrij; de autoj werd aanzienlijk beschadigd. TERNEUZEN - Bromfietsster] M.H. uit Terneuzen moest gis termorgen met een zwaar ge kneusde heup en verwondin-l gen aan een van haar armen] in het Juliana-ziekenhuis inj haar woonplaats worden op-| genomen, na een ongeval op de j rotonde nabij de Van Steen-I bergenlaan. Door het gladde] wegdek raakte ze in een bocht in een slip en kwam te vallen. OOSTBURG - Maandagmid-I dag heeft men in de Breedes-j traat een snelheidscontrole ge-J houden. In totaal passeerden] er 570 voertuigen en 26 reden] harder dan de toegstane snel-] heid van 50 km. De hoogste gei meten snelheid ter plaatse wasj 78 km. Van onze sportmedemerker HORST - Enkele jeugdlede" van de judoclub Bresken" kwamen in het Limburg"] Horst goed voor de dag tijde"; het daar gehouden toernC De talentvolle Oostburg Astrid van Vlierberghen sloot haar optreden met eerste plaats. Een tweede stek was er v<* Wendy Simonse uit Breske1^ Een klassering die h plaatsgenoot Sjaak van Velde eveneens achter naam kreeg. Steen de W°» Oo^iburg eindigde in groep als derde. Van een onzer verslaggevers I SLUIS - De historie van het Zwin wil het college van B en \V van Sluis herdenken in straatnamen welke de wegen in het nieuwe bestemmings plan 'Het Zwin' krijgen. Een voorstel hiertoe wordt ko mende donderdag behandeld inde gemeenteraad. Het Zwin was tussen 1100 en 11600 een van de belangrijkste I zeehavens van West-Europa. I Het verbond de Noordzee met de havens van Brugge, toen een van de machtigste steden van West-Europa. Ook andere belangrijke havensteden, zoals Sluis en Damme, lagen aan het Zwin. Het Zwin heeft in de histo rie van Sluis een belangrijke rol gespeeld. 'Veel wel en wee is via het Zwin tot onze stad gekomen', stelt het college. Het vakantiedorp 'Het Zwin' van de projectontwik kelaar R. Coltof heeft nog geen straatnamen. Die namen moe ten er snel komen omdat men momenteel volop bezig het dorp te bouwen, het moet voor de zomerperiode klaar zijn. Enkele namen zullen herin neren aan zeeslagen die bij Sluis zijn uitgevochten. Zo verwijst de 'Grote Christoffel- straat' naar het commanda- schip van Jan van Heylle, hij vocht een slag uit in 1340. Het was het eerste zeetreffen tus sen de Fransen en de Engelsen tijdens de 100-jarige oorlog. 'De Jan Buucstraat' verwijst naar de Vlaamse admiraal die in in 1387 bij Sluis tegen de Engelsen vocht. 'Wouter Jan- senstraat', een zeeheld die in 1405 een Engels schip verover de, 'Joost de Moorstraat', een admiraal, 'De Kaapvaart straat' herinnert er aan dat Sluis tussen 1488 en 1492 het centrum van de kaapvaart was en 'Gerrit van Hoeke- straat' die in 1695 een Duin kerker kaper bij Sluis ver overt. De Sluise gemeenteraad komt donderdag 30 januari bijeen, de vergadering begint om 19.30 uur. Forse ledengroei bij Plattelandsj ongeren Van onze correspondent OOSTBURG - De KPJ-kring Oostburg (die heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen omvat) heeft de afgelopen zeven jaar het ledental zien groeien van twintig tot meer dan honderd le- den, variërend in de leeftijd van 15 tot 30 jaar. Men beschikt hierdoor over een behoorlijke verte genwoordiging van de jeugd uit de streek. DEN HAAG - Het Volkerak en Zoommeer moeten, na de aan leg van de Oester- en Philips- dam, op natuurlijke wijze ver zoeten en liefst pas nadat de Rijn schoner is geworden en dus minder schadelijke stoffen naar deze binnenwateren af voert. Dat pleidooi van de Kamer leden Veldhoen (PvdA), Wil- lems (PSP) en Tommei (D66) is vervat in schriftelijke vragen aan de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Winsemius (Milieubeheer). In hun vragen wijzen de drie Kamerleden erop dat na alle moeite en kosten, besteed aan het op peil houden van het Oosterscheldemilieu, het wat wrang aandoet als het Volke rak en Zoommeer onnodig zouden vervuilen. Dat kan worden voorkomen als niet geforceerd wordt verzoet. In hun vragen wijzen de parlementariërs op verschil lende rapporten van de Delta dienst van Rijkswaterstaat en het Rijksinstituut voor de Zui vering van Afvalwater (RI- ZA), waarin grote zorg over de toekomstige waterkwaliteit van Volkerak en Zoommeer wordt uitgesproken. Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Bijna 500 handtekeningen zijn het re sultaat van een protestactie in Philippine tegen het voorne men van de ZWN de busdien sten in het dorp te verminde ren. De handtekeningen worden donderdagmorgen aangebo den aan burgemeester drs. W. Dusarduijn van Sas van Gent. Initiatiefnemer Van Zanten weet zich daarbij gesteund door een vertegenwoordigster van de stichting Reizigers Openbaar Vervoer. Hoewel de KPJ geen onte vreden vereniging is, bestaat wel kritiek op het beleid van de gemeenten. „Ze schieten flink tekort in voorzieningen en komen weinig tegemoet aan de wensen van de jeugd. Er is in onze regio niet veel voor deze groep", aldus oud- voorzitter Luc Buysse en de huidige voorzitter Theo Die- rikx. „Alles voor de toeristen en voor de anderen niets". In zijn bijna 50-jarig be staan staat bij de KPJ nog steeds één doel voorop: ont spanning voor jongeren. Dat streven spreekt kennelijk de jeugd aan. „We zijn nu niet meer alleen een club voor agrarische jongeren. Iedereen is van harte welkom. Cultuur, sport, ontspanning en creati viteit zijn de zaken waar we naar streven". Het (rooms-katholieke) ge- I loof speelde vroeger een be langrijke rol in de KPJ, een afkorting van katholieke Plat telands Jongeren. „Nu wordt laar niet meer zo zwaar aan getild", aldus Buysse. Ook de samenwerking met de twee andere plattelands jongeren verenigingen is uitstekend. Er is een centrale hiervoor opge richt. „Er zijn wat mentali- teitsverschillen vanuit grond beginselen, maar er wordt toch heel veel samengewerkt." Het verjongde KPJ-bestuur, I bestaande uit voorzitter Theo Dierikx, secretaresse Miranda van den Hemel, penningmees- Willy Aernouts en nog en- jkele leden heeft voor dit jaar weer volop plannen. Agrarisch „Kenmerkend voor onze I vereniging is de vriendschaps band", vertelt voorzitter Die rikx. „Bij ons kan iedereen veel kanten op. Studenten die buiten de provincie studeren, hebben via ons een binding met anderen. Ook na de studie worden vaak via onze vereni ging de contacten weer nau- wer aangehaald. We voorzien todelij k in een behoefte". De KPJ-leden zijn allemaal I tussen de 15 en 30 jaar. Een af gebakend geheel, omdat I Jaarna doorstroming naar de "~B voor de hand ligt. Hoewel Ja agrarische oorsprong niet helemaal is te verbloemen, worden er tijdens discussie avonden ook geheel andere nderwerpen aan de orde ge steld. „We staan open voor iedereen. We willen de overige leden niet alleen opschepen met de agrarische problemen. Deze jongeren zouden graag meer overleg zien met de ge meenten. Luc Buysse: „Men eist altijd activiteiten met een vormende kant. Dit heeft in vloed op de subsidie. Er wordt misschien veel uitgegeven voor jongeren, maar zoiets als Den Hoekzak dat is niets voor ons. Alleen cultureel bezig zijn is ook niet alles". Discotheek De plannen van twee onder nemers om in Oostburg een nieuwe discotheek te stichten wordt door beide bestuursle den toegejuicht. De gemeente heeft die plannen gedeeltelijk gedwarsboomd door geen toe stemming te geven de disco in het Ledeltheater onder te brengen. Het Oostburgse col lege vreesde overlast voor de omwonenden. De onderne mers willen echter toch een zaak in West-Zeeuwsch- Vlaanderen opzetten en zijn nu op zoek naar een geschikt pand. „Het tweetal moet ruimte voor zijn plannen krijgen. Een duw in de goede richting heb ben ze nodig. Wij zijn toch ook stemgerechtigden die uit gaan". Ondanks de geringe mogelijkheden in deze regio voor de jeugd, wil de KPJ toch alles proberen om continuïteit te waarborgen. „De platte landsj eugd is in de vergetel heid geraakt", besluit oud voorzitter Buysse. „Den Hoek zak werkt voor de vereniging afschrikwekkend. Er is voor ons een enorme drempel, hoe wel ik inderdaad van mening ben dat de verenigingen zelf ook enthousiaster zouden kun nen zijn om iets te organise ren". De KPJ heeft voor dit jaar dan ook veel activiteiten ge pland, zoals een volleybaltoer nooi, toneel, bowlen, schaatsen in Brugge, sporttoernooi, can- ravalswagen bouwen en het organiseren van een schuur- feest. Daarnaast is het club blad 'Ad mao lukt' een uitste kende uitlaatklep voor de le den en het bestuur. Ook in de komende jaren hoopt de KPJ zijn belangrijkste doelstelling, ontspanning, te waarborgen. Aan het verjongde bestuur en zijn leden zal het niet liggen. Het optreden van de toneelgroep De kokkemull'n met het koor van de vierde, vijfde en zesde klas van de Johan Willem Friso school. - fotowimkooyman Van onze correspondent NIEUWVLIET - Het in de wintermaanden zo rustige Nieuwvliet stond dit week einde weer eens op zijn kop. Reden: de derde editie van de bonte avond wilde nie mand uit Sinte Pier en om geving missen. Het organi serende kwartet, bestaande uit Greetje de Hullu, Angela Hanenbergh, Jaap Fremouw en Bram de Keuninck, zag zich zelfs genoodzaakt een derde uitvoering (de zater dagmiddagmatinee) aan de twee toe te voegen. Veel succes oogstte het op treden van de tienergroep met hun creatie 'Ochtend gymnastiek voor bejaarden'. Daarnaast bracht dezelfde groep ook nog een vertaling van het Abba-repertoire ten gehore. Dit alles onder lei ding van Angela Hanen bergh en Greetje de Hullu. Ook het optreden van de kleutergroep met 'Catoolje' onder leiding van Marianne Lucieer en Greetje de Hullu, mocht er wezen. Natuurlijk ontbraken de blaasgroep Nieuwvliet on der leiding van David Lu- teijn en de plaatselijke ac- cordeongroep met Ineke Mi- chielsen aan het hoofd niet. Na de pauze zorgde de musi cal 'Ja schat, nee schat', waarin 18 acteurs en actri ces in samenwerking met leerlingen van de openbare basisschool Johan Willem Friso de afgeladen Stads herberg in vervoering brachten, voor een daverend slot. Dit onder regie van Bram Luteijn. „Het wordt steeds beter. Niet alleen wat we voor het voetlicht brengen, maar ook de belangstelling. Het was deze keer jammer genoeg zelfs zo dat we mensen van buiten de kern Nieuwvliet geen toegangskaart konden verschaffen. Hoewel we dit laatste betreuren is het voor ons en alle medewerkers toch een brok erkenning van de vele uren repeteren. Ver geet niet dat we ook dit jaar al in oktober begonnen zijn", aldus Angela Hanenbergh. IJZENDIJKE - De stichting rk centraal schoolbestuur in de gemeente Oostburg hield een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan in hotel Hof van Koophandel te IJzendijke. Voorzitter C. Vermeulen was vol lof over de goede samen werking met het gemeentebe stuur van Oostburg, waardoor in 4 van de 5 woonkernen ba- sisschoolen konden worden gestart met een goede huisves ting. „Sinds de oprichting van het schoolbestuur in 1970, is er een kleuter- en een lagere school, beide in Slijkplaat, gesloten. Daarnaast is de rk lagere school in Groede een fusie aangegana met de protestants christelijke school in die woonkern en ressorteert nu onder een eigen bestuur", al dus de heer Vermeulen. De rk basisschool in Schoondijke blijft een zorg voor de toe komst, wat het leerlingenaan tal betreft. Voor de andere vier scholen in Oostburg, IJzendijke, Hoofdplaat en Breskens ziet hij de toekomst met vertrou wen tegemoet. A. Lips, die na mens de directies van de vijf basisscholen het woord voer de, somde de vele voordelen op van het vormen van een cen traal schoolbestuur. Na het of ficiële gedeelte was er een koud buffet voor 120 aanwezi gen. Muzikaal werd de avond omlijst door Het Scheldekwar- tet. (ADVERTENTIE) Maandag 3 februari a.s. om 9.00 uur opent F. van Lanschot Bankiers N.V. haar nieuwe kantoor aan het Chasséveld in Breda. Naast 'Het Turfschip'. Dat betekent niet alleen een betere behuizing. Maar ook een betere parkeergelegenheid. Met alle voordelen van dien. Tot vrijdag 31 januari 12.00 uur kunt u nog terecht in ons oude kantoor aan de Veemarktstraat 44. Wij proberen de verhuizing vanzelf sprekend zo te regelen, dat u daar geen enkele hinder van ondervindt Mocht dit onverhoopt toch het geval zijn, dan vragen wij u begrip voor de situatie. Graag tot ziens in ons nieuwe pand. Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL/TERNEUZEN - De onlangs opgerichte werk groep 'Klachten over de Raad Kinderbescherming' heeft, na de eerste publikaties over het ontstaan van de werkgroep veel re acties ontvangen. Volgens initiatiefnemer Rob de Rooy zelfs zo veel dat volgens hem geconcludeerd moet worden dat de Raad voor de Kinderbescherming slecht functioneert. Mr. J. van Gent, secretaris van de Raad voor de Kinder- Volgens De Rooyg vertonen de circa vijfenzeventig brie ven opvallend veel gelijkenis. In vrijwel alle reacties wordt de raad verweten dat deze zich eenzijdig opstelt en geen reke ning houdt met de belangen van beide partijen. Uit de brieven blijkt volgens De Rooy ook veel angst. Man nen dan wel vrouwen Zijn bang het advies van de raad aan te vechten omdat ze vre zen dat een dergelijke han delswijze later in hun nadeel zal uitvallen. De werkgroep 'Klachten over de Raad Kinderbescher ming' werd enige tijd geleden opgericht toen zich rond De Rooy een aantal mensen ver zamelde dat, meestal vanwege toewijzing van kinderen na een echtscheiding, vrijwel al lemaal met een gevoel rond liep 'onrechtvaardig' te zijn behandeld. Veel mensen blijken moeite te hebben met de wijze waarop de Raad voor de Kin derbescherming als adviseur van de kinderrechter optreedt. Vooral op de 'geheime' rap portage wordt veel kritiek geuit. Vele briefschrijvers kla gen over een gebrek aan open heid waardoor er over hun ruggen heen beslist wordt. In beroep Uit de reacties blijkt verder dat veel mensen te weinig we ten van de juridische gang van zaken. Van de mogelijkheden om in beroep te gaan, had men zelden of nooit gehoord. Ook wist men te weinig dat men de rapportage wel degelijk kan inzien. Veel klachten kwamen er ook over het functioneren van de advocatuur. Die werd ge makzucht en desinteresse ver weten. „Het enige wat hen in teresseert", zo bracht een briefschrijfster onder woor den, „is het geld. Mijn belan gen waren niet van belang. Later heb ik begrepen dat mijn advocaat en die van mijn man het op een akkoordje ge gooid hebben. Zo waren ze het snelst van ons af". De werkgroep, die in de toe komst actie wil ondernemen, heeft als gevolg van de publi- katie inmiddels ook contact met de SOR, de Stichting On derzoek naar de Nederlandse Rechtspleging in Familieza ken (SOR). Van onze correspondente SLUIS AARDENBURG - In zijn algemene ledenvergade ring van 24 januari heeft de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de politieke partij D'66 besloten alleen die personen op de lijst voor de komende gemeenteraadsver kiezingen te plaatsen die zich de afgelopen jaren actief (da gelijks, wekelijks, maande lijks) met het ondersteunend werk hebben bezig gehouden. „Hiermee willen de Demo craten duidelijkheid verschaf fen aan de kiezers, zodat ze weten dat hun stem gaat naar personen met echte politieke betrokkenheid. Bij het samen stellen van de verkiezingslij sten is het gebruikelijk dat er uit allerlei 'hoeken en gaten' personen aangetrokken wor den, die bepaalde belangen of groeperingen vertegenwoordi gen, maar na de verkiezingen weer voor vier jaar worden bedankt", aldus een woord voerder van D'66. „Aan een dergelijk kiezersbedtog willen de Democraten niet meedoen". Voor de gemeente Sluis ko men er zodoende de volgende personen op de lijst: 1. Henk Masclee, 2. Thérese van Lare- de Kaestecker, 3. Theo Hen- drikse, 4. Ad van Oorschot, 5. Hans Henry, 6. Johan Ver meulen. Op de lijst van de ge meente Aardenburg staan: 1. Herman van Rie, 2. Wim Westphaal, 3. Nicolette Jans- sens-Zwart. bescherming in Breda, is ver wonderd over de hoeveelheid klachten die bij de werkgroep is binnengekomen. „Er bestaat een klachtenregeling. Over het optreden van onze medewer kers kan worden geklaagd. In eerste instantie kan men daar voor terecht bij de secretaris. Is men dan niet tevreden, dan kan men naar een klachten commissie. De klachten wor den uitvoerig met de betrok ken personen behandeld. Waarom hebben de mensen, die een brief hebben geschre ven naar de werkgroep, niet de bestaande klachtenproce dure gevolgd?", zegt mr. Van Gent. Kinderen Volgens hem heeft de Raad voor de Kinderbescherming voornamelijk op twee manie ren met ouders en kinderen te maken. Dat gebeurt als kinde ren opvoedkundig gezien in een ongunstige situatie verke ren. De raad legt dat soort za ken ter beslissing voor aan de rechter. Verder komt de raad eraan te pas als bij echtschei dingen gestreden wordt over toewijzing van kinderen. „Als op basis van een op voedkundig ongunstige situa tie er juridische maatregelen worden genomen, dan is dat nooit plezierig voor ouders. Maar de rechter neemt een be slissing. Als men het niet eens is kan men in beroep gaan", merkt Van Gent op. „Ze heb ben het recht zich door een ad vocaat te laten bijstaan. Die kan hen ook volledig informe ren over de procedure". In echtscheidingszaken, waarbij de Raad voor de Kin derbescherming zonodig advi seert over toewijzing van kin deren, is het volgens Van Gent ook de rechter, die de beslis sing neemt. „De raad gaat nooit op de stoel van de beslis ser zitten. Maar de rapportage van de raad is wel van belang. Van die verantwoordelijkheid zijn we ons bewust", aldus Van Gent. Dat mensen wat angstig te genover de raad voor de Kin derbescherming staan kan hij wel begrijpen. Van Gent: „Het vloeit uit de mensen zelf voort. We proberen met die angst zo goed mogelijk om te gaan. Bij advisering kiezen we niet voor de ene of andere ouder. Het gaat ons erom dat de kinderen zo goed mogelijk terecht ko men. Daarbij hakken we in dien nodig knopen door. En zoiets kan overkomen als par tijdigheid". Mr. Van Gent ontkent dat de rapportage geheim is. „In een rapport staat niet meer dan hetgeen met de mensen zelf is besproken. Het concept wordt aan hen voorgelegd. De rapportage mogen ze later in zien. Ze krijgen er een uitnodi ging voor om dat te komen doen. De advocaat krijgt het rapport". De secretaris is bereid om met De Rooij te praten over de klachten, die de werkgroep heeft verzameld. Vorige week heeft hij daarover De Rooij een brief geschreven. „Als we fouten gemaakt hebben zullen we dat eerlijk erkennen en die ook proberen op te lossen. Daar heb ik geen enkele moeite mee", aldus Van Gent. PvdA - De Sluise PvdA-frac- tie houdt vandaag in het ge meenschapscentrum 't Zoute Vestje een openbare fractie vergadering. Aan de orde komt de agenda van de raad. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Biljarten - Om organisatori sche redenen is de eerste com petitieprijskamp van De Grensbiljarters verschoven van 1 naar 22 maart. De aan vang van de nieuwe competi tie is in clublokaal café Du Commerce op de grens Eede- Maldegem.

de Stem | 1986 | | pagina 11