Dramatisch weekeinde Timman pen. 'IK BEN GEGROEID ALS ALLROUNDER Herhaling van Saccolongo TWEEMAAL WINST JOESOEPOV Schaatsfan beloond V ergeer Hein Vergeer stopt na O.S WK VELDRIJDEN LEMBEEK A88 i Jan Timman kijkt over de schouder van Joesoepov naar de I stelling tijdens de zesde partij, die evenals de vijfde voor 1 hem verloren ging. - fotoanp TILBURG (ANP) - In een vlaag van spontane woede heeft Jan Timman de voorzit ter van de wereldschaakbond (FIDE) Florencio Campoma- nes eens een 'hufter' genoemd. Varianten van die onparle mentaire uitdrukking schoten de Amsterdamse schaakaris tocraat zondagavond door het hoofd voor de ongeoorloofde en nodeloze haast, die de Filip pijn uit eigener beweging maakte met de tweekamp te gen Artur Joesoepov. Campomanes stond er op dat Timman begin januari aantrad tegen de 25-jarige grootmeester uit de Sovjet- Unie en ging achteloos voorbij aan het gebrek aan voorberei ding van Nederlands schaaki dool. Dat gemis resulteerde in een dramatisch weekeinde voor Timman, die zijn voor sprong van een punt in ach tenveertig uur omgebogen zag in dezelfde achterstand. Ne derlagen in de vijfde en zesde ronde transporteerden Joesoe pov naar de positieve kant van het scorebeeld (3,5-2,5). Joesoepov verbleef voor de match anderhalve maand in de studeerkamer en stelde zich tot in details op de hoogte van de agressieve speelwijze van Timman. Dat bleek zondag in de zesde partij, waarin Tim man met wit uit was op revan che na de onnodige en onfor- tuinlijke nederlaag in de tweede zitting van de vijfde partij. Joesoepov had onder couvert de enig winnende zet (Te5) afgegeven; Timman had vrijdag met zijn laatste zet, in tijddwang, de remisekans ver gooid. Verlies stimuleert Timman, het is inmiddels een bekend gegeven. Na de theoretische discussie in de vijfde partij ging hij in de zesde het ge vecht aan op het gebied van de improvisatie en creativiteit. Zes zetten volgde hij de theo rie van het orthodox dame gambiet. Op de zevende week hij met het hoogst ongebruike lijke Db3 af van de tekstzet e3. Alleen Kasparov speelde in de derde partij van zijn tweede match tegen Karpov die zet en kwam niet verder dan remise. Met zijn achtste zet stuurde Timman aan op een uiterst scherpe partij. Zijn lange ro- chade wordt in de theorieboe- ken met vraagtekens omge ven, het teken van de twijfel. Zwarts reactie was logisch en consequent. Hij bracht de pionnen op de damevleugel in opmars. Wits plan was geba seerd op de doorstoot van de d-pion naar d6, zodat na de zestiende zet een uiterst ge compliceerde stelling ont stond, waarin de secondanten in beide kampen zich hardop afvroegen wie er nu eigenlijk beter stond. Ulf Andersson, de kleine Zweed, toverde de ene na de andere analyse uit het hoofd, maar vertrouwde uit intuïtie de witte stelling niet. Zeker niet nadat Joesoepov met zijn zeventiende zet zijn loper op c3 had geposteerd. „Dat is een visgraat in de keel van wit. Heel gevaarlijk". Timman zelf was na afloop zeer ontevreden over zijn pas sieve spel in die fase. Hij meende dat hij op zijn zeven- Kookpunt tiende zet Dg6+ had moeten spelen in plaats van De4 en op 19. Lxb5+ in plaats van De6. Bovendien was 21. Td6 sterker dan De4 en had het plaatsen van de loper op b3 geforceerd tot winst geleid. Analyses zullen uitsluitsel moeten brengen over Tim mans alternatieven. In de par tij vond Joesoepov voortdu rend het origineelste en ge vaarlijkste antwoord, waar door hij wits aandacht vastna gelde op de matdreiging op de b-diagonaal en de verstik kingsdood (Lc8-f5) voor wit een constante bedreiging vormde. De Rus stak voor zijn kansrijke tegenspel veel tijd in de stelling. Heel veel bedenk tijd. Na negentien zetten had hij reeds twee volle uren in de stelling gestoken, zodat voor de resterende 21 zetten nog slechts een half uur restte. Maar ook Timman spendeerde veel tijd aan zijn aanvalsdrift en bereikte na zijn 22ste zet hetzelfde tijdstip. In de tijdnoodfase werd de spanning opgevoerd tot het kookpunt. In de commentaar zaal werd de ene na de andere mogelijkheid aangedragen, maar weinige voorzetten ble ken in de ogen van commenta tor Hartoch te voldoen. In de speelzaal zaten de 'knots' en de 'aristocraat' met hoogrode wangen intensief op het bord te turen en op de klok te ram men. Voor zijn laatste twaalf zetten had Joesoepov nog twaalf minuten, voor zijn laatste tien nog zes, voor de laatste zes nog drie, maar toen had hij zijn plan rond. Terwijl Andersson steeds treuriger ging kijken, alle voordeel van de twijfel voor wit liet varen en zwart open lijk tot winnaar verklaarde, leek Timman een uitweg te vinden. Zijn 29ste zet Ph4 werd door Andersson met vreugde begroet. „Hij vecht, werkelijk een uitstekende zet". Maar te doorzichtig voor Joesoepov, die in vliegende tijdnood zijn kalmte en de controle over de stelling be hield. Met enkele krachtzetten werd de witte stelling platge walst en na 38 zetten gaf de zichtbaar aangeslagen Tim man de partij op. De twee nederlagen in serie hebben het beeld van de twee kamp uiteraard volledig om vergeworpen. In de resterende vier partijen zal Timman ten minste een keer moeten win nen om verlenging te bewerk stelligen. Gezien de speel- sterkte en vorm van zijn te genstander geen eenvoudige opgave. Partijen Afgebroken stelling vijfde partij: Wit: Kf2, Tb5, pionnen a4, g4 en h3; Zwart: Kg8, Tc3, pionnen e4 en g6. Het zettenverloop van de voortzetting van de vijfde partij is: Wit: Joesoepov Zwart: Timman 41 Tb5-e5 Tc3-c4 51 Tb6Xg6Kg4xh4 42 a4-a5 Tc4-a4 52 Ke3-d3 Kb4-h5 43 Kf2-e3 Kg8-g7 53 Tg6-c6Kh5xg5 44 g4-g5 Kg7-f7 54 Kd3-c3Kg5-f5 45 h3-h4 Kf7-g7 55 Kc3-b3Ta4-al 46 Ke3-f4 Kg7-f7 56 Kb3-c4 Kf 5-e5 47 Te5-b5e4-e3+ 57 Kc4-c5Tal-a2 48 Kf4xe3Kf7-e6 58 Kc5-b6 49 Tb5-b6+ Ke6-f5 Zwart geeft op. 50 a5-a6 Kf5-g4 De zesde partij heeft het volgende ver- Joop: W*t: Timman Zwart: Joesoepov: d2-d4 d7-d5 c2-c4 e7-e6 Pbl-c3 Pg8-f6 Pgl-f3 Lf8-e7 Lcl-g5 h7-h6 6 Lg5xf6 Le7xf6 26 Ddl-b3 c7-c6 0-0-0 d5xc4 Db3xc4 b7-b5 Dc4-b3 a7-a5 e2-e4 a5-a4 Db3-c2 Pb8-d7 d4-d5 c6xd5 e4xd5 a4-a3 d5xe6a3xb2+ Kcl-bl f7xe6 Dc2-e4 Lf6xc3 De4xa8 0-0 Da8-c6 b5-b4 Lfl-c4 Kg8-h8 21 Dc6-e4 Dd8-c7 22 Pf3-h4 Pc6-e5 23 Lc4-d3 Pe5xd3 24 Ph4-g6+ Kh8-g8 25 Tdlxd3Tf8xf2 Td3-f3 Tf2xf3 g2xf3 Dc7-d6 üb De4-c2 e6-e5 29 Pg6-h4 Lc8-e6 30 Thl-dl Lc3-d4 31 Dc2-a4 Dd6-d8 32 Da4-c6 Le6-d5 33 Tdlxd4e5xd4 34 De6-b5 Dd8-a8 35 kblxb2da8xa2+ 36 Kb2-cl Da2-al+ 37 Kcl-d2 Dal-c3+ 38 Kd2-dl Ld5-b3+ ;Wit geeft op. 27 Prijs incl. 5% BTW 31 (huisjdieren KOOP; Whippet pups Jet stamboom. Ingeënt arvo, ontwormd Teil i| 153-1306. let plaatsen van LEINTJE vormt een we- inlijke bijdrage tot hel ■aliseren van uw doel IenDUIZENDEN lezen u!_ i benutten wordt in een groter £t belangrijkste woord. er in de advertentie op. tkelijk en snel. r HET BEDRAG AFLEZEN dat brieven onder nummer contante betaling kunt u een girokaart (dus géén giro- ot |u een acceptgirokaart tratiekosten in rekening Jrlad De Stem, Postbus 3229, advertenties. overslaan, kje gebruiken. Vergeer knokt ziek naer titel OSLO - Op het moment dat de concurrentie I tijdens het Europees kampioenschap in Oslo dacht „We hebben Hein Vergeer te pakken", knokte de Nederlandse titelverdediger als een voorbeeldig kampioen terug. Met een winnende tijd van 1.57.94 op de 1500 meter en een persoonlijk record van 14.52.87 op de tien kilo meter 'sloeg' Vergeer de tegenstanders gisteren op het I natuur-ijs van het Bislet-stadion knock out en werd daarmee de eerste Nederlander in de geschiedenis, die in het schaats-mekka van Scandinavië een Europese I titel binnen haalde. vergat te schaatsen". En Henk Gemser: „Mis schien zij n we wel te voorzich tig geweest. Ik zag dat Tomas Gustafson, toch de Olympisch kampioen op de 5000 meter, to taal uitgeput raakte. Daarom heb ik Vergeer geadviseerd om het rustig aan te doen". „Werkelijk grote klasse", zo Tiep coach Henk Gemser emo tioneel uit. „Vergeer heeft hier Imeer geleerd dan het gehele l'vohge seizoen. Toen ging het h'an een leien dakje, nu moest hij vechten". Dat Hein Vergeer tot in het diepst van zijn reserves moest gaan om zich met zijn tweede Europese kroon op rij te kun nen tooien, kwam voort uit ujn zo merkwaardige vijf ki lometer van zaterdag. Met een I zevende plaats op die afstand gaf Vergeer vooral de Russen Mop. Zijn 7.15.06 stak schril af 'egen de winnaarsscore van de als tweede in het eindklasse ment geëindigde Russische de butant Alexander Mozin, die lot 7.10.53 kwam. Wedstrijdritme Vergeer: „Het zat gewoon in I gebrek aan wedstrijdritme. I Zo'n vijf kilometer daar moet I je in wonen. En dat gevoel I ®ijg je alleen als je die af stand veel rijdt. Door het vele I Rechte weer dat we voor dit kampioenschap het gehele sei zoen bijna hebben gehad, kon- Oen we maar drie keer een vijf kilometer doen. En dat is veel 1 je weinig, Ik raakte vooral de aatste twee rondjes in moei lijkheden. Ik wilde te snel, ik Van onze speciale verslaggever OSLO - Hein Vergeer heeft met zijn Europees kampioenschap in Oslo 1600 gulden (uitbetaald in gouden munten) 'ver end' plus 200 Noorse kronen. Dat eerste be drag is de vastgestelde jjcrste prijs, het tweede bedrag (ongeveer tachtig Buien) kreeg hij van een Noorse schaatsfan. Vergeer: „Die man Wilde een handtekening, k gaf die en toen duwde wat in mijn hand. Een riefje van honderd kro- nen- Ik wilde dat terug gen, maar toen stak hij JJ'eer zo'n briefje in mijn nand en rende weg. Toen bn" maar êehou- Handrem Opnieuw dus zoals in Go thenburg tijdens de drietan den wedstrijd schaatste de 24- jarige Vergeer met de hand rem aan. Achteraf zonder ern stige gevolgen, maar het dwong hem wel om op de tweede toernooidag vol in de aanval te gaan. En dat terwijl hij juist op de 500 meter had aangegeven verdedigend te willen rijden. „De sprint had harder ge kund, maar ik wilde geen ri sico nemen. Als je op je bek gaat, is het helemaal afgelo pen", zo verklaarde Vergeer zijn aanvankelijke benadering van dit 81ste Europese kam pioenschap in de geschiedenis van de ISU. Alles bij elkaar dwong het Hein Vergeer om gisteren de remmen los te gooien. Via een uitschieter op de schaatsmijl moest hij de aandringende Russen (Mozin, Sjasjerin en Goeljajev) plus Tomas Gus tafson en toen Ook nog Michael Hadschieff van zich afschud den. Hein Vergeer: „Ik ben blij dat ik hier zoveel tegenstand heb gehad". Uit balans Als een mes zo sneed Ver geer op de 1500 meter door de bochten. Iets te scherp zelfs, want in de laatste bocht haakte zijn linkerschaats even in de sneeuwrand. Gemser; „Ik schrok me rot. Hij raakte uit balans, maar gelukkig kon hij herstellen. Vergeer reed geweldig gediciplineerd. We hadden afgesproken dat hij zo snel mogelijk in zijn slag zou proberen te komen en als je dan ziet dat hij tien klappen na de start al diep zit, zeg ik: dit is een grote kampioen". Vergeer: „Ik was helemaal niet bang. Die mijl zit bij mij altijd wel goed". Nog had Ver geer echter geen zekerheid, zo als vorig seizoen in Eskilstuna, waar hij via de winst op de eerste drie afstanden na de 1500 rfteter al de titel op zak had. De het toernooi afsluitende Ervaring rondgang over 25 ovalen moest de ontknoping brengen. Alex ander Mozin speelde de troef kaart uit door in de eerste rit op de tien kilometer een magi strale 14.31.93 neer te zetten. Een tijd, die Vergeer noopte om in ieder geval onder zijn persoonlij k record tot aan Oslo (15.02.43) te duiken. Nerveus „Ik moet eerlijk bekennen dat ik knap nerveus werd. Ik dacht: weer zo'n idiote Rus die verschrikkelijk hard gaat. Maar er zat niets anders op om onder mijn persoonlijk record te gaan zitten. Het was eerst even zoeken, maar na een paar rondjes had ik het ritme te pakken. Ik wist snel dat ik het zou halen". Vergeers vriendin Carolien: „Zoiets is slecht voor je hart. Ik dacht dat dat van mij zou ontploffen, zo zat ik in span ning". Vergeer haalde het dus met 14.52.87. „Ik was pas echt zeker van mijn- eerste plaats, toen Gustafson zijn schema niet bleef vasthouden. Gustaf son had immers al eens op Bis- let laten zien dat hij onder de 14.30 kon rijden. En hij had 14.29 en nog wat nodig om mij te pakken", aldus Vergeer, die met dit Europees kampioen schap dubbel zo blij is als dat van vorig seizoen. „Het was heel anders. Er stond een veel grotere druk op mij. De mensen verwachten wat van je. Vorig jaar niet. Tweede worden zou gezien worden als een afgang. En die wetenschap speelt op zulke dagen constant door je hoofd". Hein Vergeer gaf toe dat op sommige momenten in Oslo de twijfel bij hem de overhand kreeg. „Achteraf, als je kam pioen bent geworden, klinkt het misschien vreemd, maar toch ben ik blij dat ik hier zo veel tegenstand heb gehad. Voor mezelf heb ik bewezen dat ik als allrounder gegroeid ben. Mijn duurvermogen is groter geworden. En ik voel dat het nog harder kan. Als het weer een beetje meezit en we kunnen de komende weken eindelijk eens normaal trai nen, dan zie ik het WK in In zeil wel zitten. Tenslotte heb ik nu ervaring met het verde digen van een titel. Daarom zal ik in Inzeil veel minder nerveus zijn. Ik weet wat het is". Van onze speciale verslaggever OSLO - Hein Vergeer is vast van plan om na de Olympische Winterspelen van 1988 in het Canadese Calgary te stoppen met schaatsen. Vanaf dat mo ment geeft de dan 26-jarige Vergeer voorrang aan het ver werven van een behoorlijke positie in de maatschappij. Om af te trainen zal hij - als hij een goede sponsor kan vinden - waarschijnlijk na '88 nog twee jaar mara thons gaan rijden. In Calgary wil Hein Vergeer per se een gouden medaille veroveren. „Het maakt niet uit op welke afstand, als ik maar zo'n plak te pakken krijg. Dat lijkt me toch het mooiste wat een sportman kan bereiken". Door Jean Nelissen LEMBEEK - Een uur na zijn zege haalde Albert Zweifel (36) uit zijn sporttas een paar bruine schoenen met gebogen zool en vreemdsoortige doppen eronder. Grote kluiten halfopgedroógde modder hingen er aan en verborgen een beetje het profiel van het schoeisel. Zweifel wees op deze schoe nen. „Zeven jaar lang hebben ze thuis in een kast gestaan. Ik heb er dierbare herinneringen aan, want ik droeg deze schoe nen toen ik in Saccolongo we reldkampioen werd. De laatste weken had ik informatie uit België gekregen dat Lembeek net als Saccolongo destijds ook één grote modderpoel zou zijn. Uit voorzorg heb ik deze spe ciale schoenen meegenomen en ze vandaag gebruikt. Ze hebben weer hun diensten be wezen". Toen Zweifel in 1979 op het schandalig slechte parkoers in Saccolongo zijn vierde prof- titel behaalde, zegevierde des tijds een dag eerder bij de amateurs een volslagen onbe kende Italiaan, Vito di Tano. Zeven jaar verstreken en zo wel Zweifel als Di Tano zakte af naar de middenmoot in hun categorie. Maar afgelopen weekend herhaalde zich de ge schiedenis. Weer liet de UCI de titelstrijd in een soort moe ras verrijden en weer stonden Zweifel (zondag) en Di Tano (zaterdag) op de hoogste trede van het erepodium. Zweifel, vroeger al 'de koning van de modder' genoemd, greep op basis van zijn loopvermogen zijn vijfde wereldtitel en Di Tano liep met zijn schoen maat 46 en zijn lange benen alle amateurs uit de wedstrijd. V erslagen Over Lembeek zal het laat ste woord nog niet gesproken zijn. Klaus Thaler verscheen inderdaad niet aan de start en riskeert een schorsing. Roland Liboton, na twee ronden met Stamsnijder en de Zwitsers Richard en Zweifel de kop groep vormend, verloor plot seling terrein, probeerde nog een keer terug te komen en verliet vervolgens schielijk de omloop. Strijden Eigenlijk was Hennie Stam snijder achteraf met zijn bronzen medaille niet hele maal ongelukkig. Het slagveld overziend zei hij„Ik ben ten minste nog strijdend ten onder gegaan". Vervolgens schoof Stamsnijder het falen van de favorieten op de organisatie van de Super Prestige. „Zij la ten ons rond de jaarwisseling in één maand tijds. vier top wedstrijden rijden. Liboton en ik hebben ons leeggeknokt en de Zwitsers bleven netjes thuis. Ze koersten wat tegen elkaar en kwamen met reser ves naar Lembeek". Henniè Stamsnijder nog in het kielzog van de Zwitser Ri chard. In de slotfase moest de Nederlander Richard en diens landgenoot Zweifel door kramp laten gaan. - fotoanp Krampen "Terwijl in Lembeek het oor verdovend geluid van honder den Zwitserse koebellen over de modderbrij dreunde, ver telde Hennie Stamsnijder, die na het uitvallen van Liboton zijn tweede wereldtitel voor het grijpen leek te hebben, over het moment waarop de onverbiddelijke waarheid aan het licht kwam dat hij niet kon winnen. „Twee ronden voor het einde demarreerde ik. Want ik wilde die twee Zwit sers niet mee naar de streep nemen. Ik stampte uit alle macht op de pedalen, pakte twintig meter voorsprong en op dat moment schoot de kramp in mijn linkerbeen. Dat is voor mij altijd het signaal dat het afgelopen is. De kracht vloeide uit mijn benen en de kramp bleef in het been zitten tot na de finish. Ik heb mij in die ene demarrage geforceerd, het was meteen over". Bitter Met Stamsnijder als derde, Groenendaal als vierde, Van Bakel als achtste en Baars als zestiende bleef Nederland bij de profs nog redelijk in de wedstrijd. Een dag eerder haakte bij de amateurs favo riet Martin Hendriks, die last had van een beenblessure, al spoedig af en kreeg Huub Kools met uitzicht op de bron zen medaille in de laatste ronde een verschrikkelijke in zinking. Kools had de fout ge maakt te veel op zijn fiets te willen blijven zitten, waar door hij in de sneeuwstorm bevangen werd door de koude en niet eens meer zijn versnel ling kon schakelen. Lembeek zal voor velen, vooral ook voor de toeschouwers, van .wie" de meesten hun kleding meteen in de wasmachine konden stoppen, een nare herinnering blijven. De macht van het geld, Lembeek bracht een half miljoen gulden op tafel, (ver) leidde de wielerbond naar een onwaardige omloop. Het ge volg is dat er een heel jaar lang weer twee rijders, Zwei fel en Di Tano, in de regen boogtrui rijden, die op een normaal parkoers hun we reldtitel nergens waar kunnen maken. Zo zal Lembeek nog lang een bittere nasmaak hou den. Uitslag profs: 1. Albert Zweifel (Zwi) 1 uur 16 minuten en 33 seconden, 2. Pas cal Richard (Zwi) op 38 seconden, 3. Hen nie Stamsnijder (Ned) op 1 minuut en 15 seconden, 4. Reinier Groenendaal (Ned) op 3.16, 5. Martial Gayant (Fra) op 3.44, 6. Paul de Brauwer (Bel) op 4.10, 7. Beat Breu (Zwi) op 4.29, 8. Frank van Bakel (Ned) op 5.16, 9. Patrick Thevenard (Fra) op 5.26, 10. Robert Vermeire (Bel) op 5.36, 11. Jokin Mujika (Spa) op 6.05, 12. Marcel Russenberger (Zwi) op 6.32, 13. Stephen Douce (GBr) op 6.47,14. Rudy de Bie (Bel) op 7.16, 15. Nico Ney (Lux) op 7.34, 16. Henk Baars (Ned) op 8.03. Uitslag amateurs: 1. Vito di Tano (Ita) 1.08.30; 2. Ivan Messelis (Bel) op 1.19; 3. Ludo de Rey (Bel) op 1.36; 4. Hans-Rudi Büchi (Zwi) op 2.01; 5. Damiano Grego (Ita) op 2.12; 6. Alain Daniel (Fra) op 2.26; 7. Dirk Pauwels (Bel) op 2.26; 8. Petr Kloucek (Tsj) op 2.37; 9. Peter Hric (Tsj) op 2.38; 10. Huub Kools (Ned) op 3.03; 11. j1 Laurent Cailleau (Fra) op 3.04; Ondrej Glaza (Tsj) op 3.15; 13. Christopher Young (GBr) op 3.26; 14. Radomir Simu- nek (Tsj) op 3 41; 15. Mike Kluge (WD1) op 3.41; 18. Noël van der Ley (Ned) op 3.56. Uitgevallen onder andere Martin HendriJts en Jo Martens (beiden Ned).

de Stem | 1986 | | pagina 9