Akzo in beroep tegen VS-invoerstop vezels KDE ILLEN KABINET PRAAT OVER GEVOLGEN OLIEPRIJSDALING Rebellen in Oeganda nemen hoofdstad in -1 Bloemen voor de prins Mak mur vroeg geld aan asielzoekers Verdrag kruisraketten niet zonder VS ter discussie finnnmnao Ier: laars D S S I N G MAANDAG 27 JANUAR11986 Bil T7 PAGINA 2 FINNEN-BUITENLAND5 Diamantfraude Eu thanasieplan och naar Raad van State DEN HAAG - Het kabinet besluit waarschijn lijk morgen tot een aantal extra bezuinigings maatregelen. 'Plan Melchior over Aruba is interessant9 ONDERZOEK NAAR SURINAAMSE STICHTING Ü66 VOLGT VAN MIERLO: IEUWS0VERZICHT DÜDDD Levenslang voor racistische moord Reagan wil beperking Euroraketten Thather benoemt nieuwe minister Zaïre laat Belg gaan Nieuwe staatshoofd in Aden aangekomen BINNENLAND Rotterdamse filmprijs voor 'Shoah' Douane doet grote hasjvangst Kermisexploitanten boos op Van Zeil CDA tegen VVD-wetsvoorstel Vervoersbond wijst cao-voorstel af Zon en maan Hoogwater .14,16,18, 20 en n de toverketel. 12,14,16,18, 20 o deel 2 14, 16,18. 20 en Crete jungle, 12,14.20, n 21 30 u Cocoon. Club 1 - 12,14, 2 u. The mean es Club 2 - 12,14, 22 u. The angels es Club 3 - 12,14, 22 u. City heat les Club 5 - 12, 19.10en 21.30 u. iderwoman. 2,14,16,18, 20 en t starfighter 14. 16.18, 20 en 22 12,14.20,16.45, 30 u. Target. wart-Huis les 1 u. Runaway, les 2 u. P R O F S, les 3 eakfastclub limits. als lustvoorwerp. aert - 14.30 u. RG Museum, Abdij 3- onde ontwerpers zes ang Ie prijs Geop. ij. 10-17 u. (tot 14 al een spel zonder et al een doorslag- t, of, als u wilt, el- ien, want iedereen en apparaatje, dat t mogelijk. ontdaan. Dat stelt de undmixer in staat zelf ndré Hazes; Anita of Berdien Stenberg te Ei* komt binnenkort og een verbeterde ver- aarbij een microfoon eleverd, die het moge- akt meteen met de vol- playback-band mee te soundmix doe het zelf- jkheden hebben we te aan Arthur van de t Uden, een man die als cus voor verschillende maatschappijen heeft kt. ur is een enthousiast laar en bouwde thuis al n mengtafel, studio-ef- pparatuur en technisch ingewikkelde video- tie-apparaten. De Voice bedacht hij tijdens een tie: „Ik maakte thuis ijn mengtafel al vaak n met muziek voor ar- n. Dus het principe paste eite al veel langer toe." uea iund 'se(3 ui 'ueui uba bui 'UBUI UBA jeen 'uappwj 'uaAoqsiipa-i 'si(un SJB 1 ARNHEM (ANP) - Het Ne derlandse concern Akzo gaat bij de Amerikaanse federale rechter in beroep tegen de beslissing van de Internatio nal Trade Commission (ITC) in de VS om het concern een invoerverbod voor het su pervezel Twaron' op te leg gen. Akzo is zeer teleurgesteld over het feit, dat de Ameri kaanse president Reagan geen gebruik heeft gemaakt van zijn bevoegdheid die De- slissing ongedaan te maken. Het invoerverbod voor 'Twaron', dat daarmee defi nitief is geworden, wordt door Akzo beschouwd als een onrechtmatige handels praktijk van de Verenigde Staten. De ITC besloot op 25 no vember Akzo tot oktober 1990 een invoerverbod op te leggen voor 'Twaron'-pro- dukten in de vorm van ga ren, vezel, pulp, papier of weefsel. Akzo/Enka had on geveer 5 procent van de to tale 'Twaron'-produktie, die begin volgende maand van start gaat in de fabriek in Emmen, naar de VS willen exporteren. Afnemers van Akzo/Enka zijn overigens vrij om hun produkten, waarin 'Twaron' is ver werkt, naar de VS te expor teren. Een oordeel van de Ame rikaanse rechter in het door Akzo in te stellen hoger be roep tegen de ITC-beslissing, kan volgens Wansink binnen een jaar worden verwacht. Akzo en het Amerikaanse chemieconcern Dupont de Nemours zijn al geruime tijd gewikkeld in een ingewik kelde octrooistrijd met be trekking tot het Akzo-vezel 'Twaron' en Duponts nage noeg identieke vezei 'Ke- vlar'. Behalve een klacht bij de Europese Commissie lopen nu ook octrooi-inbreukacties van Akzo tegen Dupont in de VS, het Verenigd Konink rijk, Frankrijk en Italië. Het gaat hierbij steeds om het octrooi van Akzo op een voor de produktie van het super vezel essentieel oplosmiddel. Staatssecretaris Bolke- stein (buitenlandse handel) is zeer teleurgesteld over het besluit van president Rea gan. Bolkestein zei zaterdag via de radio dat door het be sluit van Reagan een nog lo pende juridische procedure van AKZO tegen Dupont doorkruist wordt. Volgende week bezoekt een Ameri kaanse handelsmissie ons land. Van die gelegenheid zal zeker gebruik worden gemaakt om het Neder landse ongenoegen over deze zaak duidelijk onder woor den te brengen, aldus Bolke stein. Mogelijk extra bezuinigen Vervolg van pagina 1 Het is evenzeer denkbaar dat de Antwerpse diamantsector, die als een mobiele handel be schouwd kan worden, naar el ders zal uitwijken. Aan het begin van de Eerste Wereld- wrlog week de Antwerpse liamantsector ook uit, naar Amsterdam, maar zij werd in 918 naar België teruggelokt net de vooruitzichten van een .oepel fiscaal regiem. Datzelfde gebeurde na de "weede Wereldoorlog, toen de (elgische regering aan dia- nantairs, die naar Engeland in de V.S. waren gevlucht, be- bofde dat zij geen belasting loefde te betalen over hun vinsten, die zij tijdens de oor- ag hadden gemaakt, hoewel ij officieel gedurende de oor- og hun domicilie hadden ge- ïad in België. Antwerpen herleefde als wereldcentrum van de dia- nanthandel, maar de laatste aren ondervond zij grote te genslagen. De koers van de ïollar en de concurrentie van lage Ionen-landen speelde de diamantairs parten; zo on stond in Bombay een dia mantcentrum, waartegen Antwerpen slechts moeilijk kon concurreren. Het aantal banen in de bedrijfstak daalde in ongeveer 10 jaar dan ook van 20.000 naar 8.000. In de af gelopen jaren deden zich en kele faillisementen voor van gerespecteerde ondernemin genen zelfs de misdaad deed zijn intrede in de diamant buurt bij het Centraal Station van Antwerpen. Zo werd op mysterieuze mjze een vrouwelijke dia mantair met messteken in een töilet gedood en liet een be llende handelaar, die in finan- (iele moeilijkheden verkeerde, tich overvallen om zodoende verzekeringspenningen te kunnen incasseren. Het be drijf Kirschen Roger Co. kwam eerder in het nieuws, toen in juni 1982 een lading goud van 50 kilo op weg van zijn kantoor naar het vlieg veld Zaventem gestolen werd. De daders zijn nooit gevonden. Van onze Haagse redactie "EN HAAG - Het kabinet is van plan nog in de lopende ka binetsperiode de 'proeve' van Mn wetsontwerp over de euthanasie naar de Raad van State te sturen voor advies. Dat zegt minister Brinkman (Volksgezondheid) in een in terview met de Volkskrant van afgelopen zaterdag. Daar mee zet het kabinet met name de VVD onder druk om niet alsnog in zee te gaan met het mitiatief-wetsvoorstel van D66. Dat wil de euthanasie praktijk wettelijk regelen. Het kabinet heeft een an dere weg gekozen, als compro mis tussen de VVD-wens om een regeling te maken en de "A-eis dat er geen wetge- v»ig komt. De 'proeve' die het kabinet wee weken geleden presen teert is geen wetsvoorstel en zou dus ook niet vóór de ver kiezingen van mei in het par ament komen. De 'proeve' wil euthanasie alleen mogelijk maken als de dood aanstaande 's en er van ondraaglijk lijden sPrake is. De WD-fraetie in de 'weede Kamer heeft nog niet !ezegd dat hij niet verder wil net het initiatief van D66. Dat °Bwaar PrrHDeh weer met 'et CDA opleveren. Om dat nu 'oor te blijven gaat het kabi- et mogelijk toch al vóór de 'erkiezingen naar de Raad au State met een wetstekst, e VVD riskeert dan een echte euk in de coalitie als men ian niet voor de aanpak van le' kabinet zou kiezen. Van onze Haagse redactie Dat zal gebeuren in eeti extra zitting van het kabi net. De bezuinigingen zijn nodig omdat de schatkist enkele mil jarden aan inkomsten dreigt mis te lopen als gevolg van de gedaalde olieprijzen waaraan ook het Nederlandse aardgas is gekoppeld. Die inkomstenvermindering kan al gauw 3 a 4 miljard gul den bedragen, zeker als ook besloten zou worden de gas- prijs voor huishoudens per 1 juli te verlagen. Minister Ruding (Financiën) is niet tegen een verlaging van de gasprijs, maar stelt wel als voorwaarde dat het financie ringstekort niet verder stijgt. Op dit moment bedraagt dat tekort 7,7 procent. Als een verhoging van het financieringstekort onaf wendbaar zou zijn, zijn extra bezuinigingen nodig. Waar die moeten vallen was gisteren niet te zeggen. Minister De Koning van So ciale Zaken zei zaterdag bij zijn aankomst op Schiphol dat het duidelijk is dat er als ge volg van de oliecrisis snel wat moet gebeuren. De Koning is niet te^en een zekere lastenverzwaring 'voor de burgers als daar maar da lende energieprijzen (gas, ben zine en dergelijke) tegenover staan. De minister wil er in het ka binet wel alles aan doen om de koopkracht als geheel op peil te houden. Dat is ook de wens van alle politieke partijen, zo blijkt uit hun verkiezingspro gramma, zo verklaarde de mi nister. De sterke olieprijsdaling heeft ook in het weekeinde voor de nodige ontwikkelin gen gezorgd. Volgens de Saoe- dische staatsradio is een olie prijs van dertien dollar per vat (159 liter) niet uitgesloten. Iran heeft laten weten zijn olieproduktie te halveren en de verkoop van zijn olie op de vrije markt voorlopig stop te zetten. Egypte gaat zijn olie produktie verminderen en Oman heeft zijn munteenheid gedevalueerd. Mexico zoekt toenadering tot de OPEC (Or ganisatie van Olie Exporte rende Landen). Ter geruststelling heeft de minister van olie van de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said al-Oteiba, verklaard dat het nog niet te laat is voor coördinatie van het beleid tussen de landen binnen de OPEC en daarbui ten. Amerikaanse banken zijn bang dat Mexico door de da ling van de olieprijs gedwon gen wordt vergaande nieuwe regelingen voor zijn buiten landse schuld te treffen. KAMPALA (RTR) - Het Oegandese Nationale Ver zetsleger (NRA) heeft zondag de hoofdstad van Oeganda, Kampala, ingenomen. De leider van de guerrilla, Yoweri Museveni, maakte bekend dat hij de regerende Militaire Raad had ontbonden. Kampala viel de rebellen in handen na straatgevechten met regeringstroepen die twee dagen duurden en die aan beide zijden honderden ge sneuvelden kostten. De lijken van de gesneuvelden lagen op straat toen duizenden Oegan dese burgers uit hun huizen kwamen om de machtsoverne ming door het NRA te vieren. Regeringssoldaten op de vlucht voor de guerrilleros van het NRA vielen zondag vestigingen van de Verenigde Naties in het noordoosten van Oeganda aan en mishandelden leden van de staf. Naar in Nai robi opgevangen radioberich ten meldden, verschaften drie vrachtwagenladingen rege ringssoldaten zich toegang tot de terreinen van het Wereld Voedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties in Moroto in het noordoosten van Oeganda bij de grens met Ke nya. „De toestand is ernstig... En kele personeelsleden (in Moro to) worden mishandeld. Zij willen onmiddellijk geëva cueerd worden", aldus een on bekende woordvoerder van de Internationale Arbeidsorgani satie. In Kampala bewogen de burgers zich voor het eerst in een gespannen week die ein digde met de NRA-aanval op de stad, vrijelijk op straat Museveni, die sprak voor Ra- dio-Oeganda - terug in de ether na sinds vrijdag te heb ben gezwegen -, zei dat hij de regerende Militaire Raad van voorzitter generaal Tito Okello had ontbonden. Museveni, ooit minister van defensie, zou vice-voorzitter van de raad zijn geworden krachtens het vredespact dat op 17 december in Nairobi met Okello werd gesloten. Een groepje Nepalese schoolkinderen bood prins Bernhard afgelopen zaterdag bloemen aan bij diens aan komst in Nepal. De prins die een vierdaags bezoek aan dit koninkrijk in de Himalaya brengt, werd op het vlieg veld van Katmandu welkom geheten door prins Gyanen- dra, een jongere broer van koning Birendra. - fotoap SCHIPHOL (ANP) - Minister De Koning van Antilliaanse zaken meent dat het afgelopen week verschenen rapport van de Limburgse zakenman Mel chior over de financiële en economische toekomst van Aruba 'interessante sugges ties' bevat. Hij kan zich wel voorstellen, dat de huidige re gering van Aruba er over is gevallen dat Melchior er in zijn rapport van uit gaat dat het eiland na 1996 onafhanke lijk zal zijn. Voor potentiële investeerders maakt dat ech ter niets uit, zo meent de be windsman. Hij zei dit zater dagmiddag na een reis door Spanje en Portugal. De Koning wil met een defi nitieve reactie wachten, zei hij, tot hij heeft gesproken met premier Eman van Aruba. Die wil zelf ook eerst overleg met de Nederlandse minister voor hij verder praat met Melchior. De Tweede Kamer had vo rig jaar veel kritiek op de drie miljoen gulden die Melchior van Nederland kreeg voor zijn onderzoek op Aruba. (ADVERTENTIE) Aan strand, bossen, rivieren, J -j li i jl buggy's, fietsen COSTA paardrijden, tennis, SPOKTIIA kanovaren, surfen, duiken, vissen, golf, \Jm lam fitness, bridge, PORTUG4L kleiduif schieten etc. ZESTIENHOVEN - OPORTO V.V. Vonk Reizen °*Uo °^79a Van onze Haagse redactie DEN HAAG/ ROTTERDAM - Er komt een justitieel onderzoek naar de Surinaamse stichting Makmur in Rotterdam. Justitie is in de handel en wandel van de stichting geïnteresseerd omdat medewerkers geld zouden hebben gevraagd aan Surinamers die in Ne derland asiel zoeken. De afdeling Asielzaken van het ministerie van Justitie heeft bevestigd een aantal asielzoekers soortgelijke ver klaringen hebben afgelegd bij de Rotterdamse vreemdelin genpolitie. De zaak-Makmur werd za terdag aan het rollen gebracht door de Vara-radio. Volgens Surinaamse asielzoekers moesten ze aan de stichting Makmur 2.500 betalen bij aankomst in Nederland. In ruil daarvoor werd de asiel zoekers geleerd hoe ze het beste konden worden geaccep teerd als asielzoeker. Daar voor werden verzonnen ver halen over pogingen tot staatsgrepen en dreigingen met fysiek geweld bij terug keer naar Suriname aan de autoriteiten opgedist. In afwachting van een be slissing over de asielaanvrage kregen de Surinamers een bij standsuitkering en woonruim te. Makmur zou die bijstands uitkeringen zijn adres laten binnenkomen. Nadat daarvan per maand per aanvragers zo'n 200 was afgehouden werd het geld doorgesluisd naar de asielzoekers. Staatssecretaris Korte-Van Hemel wilde zaterdag in het programma de Rooie Haan geen veroordeling van de praktijken van Makmur uit spreken. Ze zei wel dat ze de goéde naam van de 'bonafide asielzoekers' aangetast voelt. Ze zal er overigens niet voor zorgen dat de bijstandsgelden teruggevorderd gaan worden. „Wat mensen met een uitke ring doen, als ze die terecht hebben ontvangen, moet men zelf weten", aldus de bewinds vrouw. Somohardjo ontkent dat zijn organisatie aanasielvra- gers bemiddelingsgeld vraagt. Volgens Somohardjo wordt van mensen die door bemidde ling van Makmur naar Neder land zijn gekomen wel een fi nanciële bijdrage gevraagd van 200 gulden per maand. Maar dit moet worden gezien als kamerhuur, omdat deze mensen worden onderge bracht in huizen van de stich ting Makmur, aldus Somo hardjo. „Ook verwachten wij van deze mensen dat zij hun steentje bijdragen bij het werk in ons opvangcentrum in Rot terdam. Wij zijn nu eenmaal een verzetsorganisatie tegen het bewind van Bouterse en de politieke vluchtelingen moe ten ook in Nederland actief betrokken blijven bij de ver zetsbeweging", aldus de voor zitter van Makmur. Het is volgens Somohardjo pertinent onjuist dat Makmur indirect wordt gesubsidieerd via de sociale uitkeringen die de asielzoekers in Nederland ontvangen. „Wij ontvangen veel donaties vanuit Surina me", aldus de voorzitter van Makmur, die heeft aangekon digd vandaag 'opening van za ken' te zullen geven. Van onze Haagse redactie AMERSFOORT - Als het par lement besluit een verdrag met de VS aan te gaan over de plaatsing van 48 kruisvlucht- wapens in Woensd recht, zal D66 zich daarbij neerleggen. Alleen als er zich op interna tionaal gebied veranderingen voordoen, zal D66 aandringen op een andere uitwerking van het verdrag, maar nooit zon der wederzijdse instemming. Tot dit standpunt kwam het drukbezochte (duizend van de rond 6500 leden waren aanwe zig) congres van D66 zaterdag in Amersfoort. De democraten toonden een grote eensgezind heid op dit punt, hoewel min der dan bij de keuze van hun lijsttrekker, Hans van Mierlo. Hij werd met overdonderend gejuich en applaus geaccep teerd als partijleider bij de ko mende verkiezingen. Op het punt van de kruis- vluchtwapens bleef het stand punt van het hoofdbestuur grotendeels overeind. Alleen een aanpassing van de afde ling Bergen op Zoom/Roosen daal/Breda kreeg een meer derheid: D66 zal het verdrag, nakomen, maar elke de kans aangrijpen om samen met de VS tot een andere uitwerking van de overeenkomst te ko men. Het hoofdbestuur had zich vastgelegd op het naleven van het verdrag, tegen de slui ting waarvan de huidige frac tie van D66 zich nog zal ver zetten. PvdA-leider Den Uyl ver weet D66 afgelopen weekeinde een „passieve houding". „Bij afwachten komt het geluk niet uit de hemel vallen", aldus Den Uyl, die zei te betreuren dat de democraten zich niet echt uitspraken tegen deel name aan een eventueel nieuw CDA/WD-kabinet. Het con gres van D66 besloot zich wel uit te spreken tegen deelname aan een „beleid waartegen op positie is gevoerd". Het con gres weigerde dat uit te leggen als een boycot van een CDA/ WD-coalitie. Kersvers lijsttrekker Van Mierlo sloot ook geen enkele samenwerking uit. In zijn toe spraak hekelde hij de WD die naar zijn mening weigert D66 te erkennen - „wie heeft het over de wet gelijke behande ling", aldus een ironische Van Mierlo - en verweet hij Lub bers heel voorzichtig een wet telijke regeling van de eutha nasie voor zich uit te schuiven. „Het CDA was bijna zeventig jaar onafgebroken aan de macht. Ik kan niet zo gauw een land bedenken buiten Oost-Europa waar dat het ge val was", aldus Van Mierlo spottend. Van Mierlo zei nadrukkelijk zich ongemakkelijk te voelen in de rol van 'goeroe' van D66. Eerder hadden enkele spre kers daar onder protest van de zaal al op geduid. „We weten wat er met een goeroe kan ge beuren", riep een spreker uit, doelend op het verdwijnen van Bagwan. Van Mierlo zei na het congres dat „eigenlijk de an dere partijen ons dwingen tot mannetjesmakerij, maar fei telijk ben ik niet de enige die de kar trekt". MONTAUBAN (REUTER) - Twee leden van het Franse vreem delingenlegioen zijn zaterdag tot levenslang veroordeeld voorde moord op een jonge Arabier, die zij neerstaken en uit een rij dende trein gooiden. Een derde beklaagde kreeg 14 jaar gevan genisstraf. Het was de uitkomst van een vierdaags proces, dat veel aandacht kreeg in de Franse pers. De moordzaak vergrootte in brede kring de bezorgdheid over het toenemende racisme in Frankrijk. WASHINGTON (RTR) - President Reagan is van plan een be perking voor te stellen van het aantal Amerikaanse en Sovjet- raketten voor de middellange afstand in Europa. Hiermee wil hij reageren op het recente voorstel voor kernwapenvermindering van Sovjetleider Gorbatsjov. Dit meldde gisteren de Washington Post. Op gezag van Amerikaanse functionarissen, die anoniem wensten te blijven, zei de krant dat het Amerikaanse staats hoofd over ongeveer een week op het aanbod van Gorbatsjov zal reageren. Morgen spreekt Reagan de 'State of the Union' uit. Het ligt voor de hand dat hij dan aandacht zal besteden aan het voorstel van de partijleider van de Sovjet-Unie om in fasen te komen tot een afschaffing van alle kernwapens in het jaar 2000. LONDEN (DPA) - Premier Margaret Thatcher van Groot-Brit- tannië heeft zaterdag Paul Channon benoemd tot minister van handel en industrie. Hij is de opvolger van Leon Brittan, die vrijdag aftrad in verband met de Westland-affaire. Channon (50) behoort tot de bekende bierbrouwersfamilie Guiness. Ond^f premier Edward Heath was hij onderminister voor Noord-Ier- land en van 1981 tot 1983 was hij minister voor de kust in de re- gering-Thatcher. Brittan moest aftreden nadat hij vertrouwe lijke informatie aan de pers had laten uitlekken. Het Lagerhuis houdt maandag een spoeddebat over de vraag of Thatcher be trokken is geweest bij het lek. Door onze correspondent BRUSSEL - Een geheime boodschap van koning Boudewijn aan president Moboetoe van Zaire heeft ertoe geleid dat gratie is verleend aan de Zaïre-expert van de Socialistische Partij Ro nald van den Bogaert, die in september tot 10 jaar gevangenis straf was veroordeeld. Van den Bogaert werd in juli van dit jaar in Kinshasa opgepakt, toen hij bandjes, knipsels en pamfletten tegen het bewind van Moboetoe het land wilde binnensmokke len. In september werd hij tijdens een schijnproces,dat integraal door de televisie werd uitgezonden, veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf wegens 'samenzwering tegen de Zaïrese staat.' ADEN (REUTER) - Het nieuwe staatshoofd van Zuid-Jemen, Haider Abubaker AL-Attas, is zaterdag vanuit Moskou in Aden aangekomen. In de Zuidjemenitische hoofdstad is de rust weer gekeerd na twee weken van gevechten waarbij duizenen doden zijn gevallen. Uitgebrande tanks, autowrakken en verwoeste ge bouwen getuigen van de felle strijd die er de afgelopen twaalf dagen heeft gewoed. Het centraal comité van de communistische partij van Zuid-Jemen benoemde AL-Attas vrijdag tot interim- staatshoofd. De 49-jarige Al-Attas was premier onder de nu af gezette president Nasser Mohammed. ROTTERDAM (ANP) - De prijs van het Filmfestival Rotterdam voor de beste documentaire is toegekend aan Shoah, de onlangs op de Nederlandse televisie uitgezonden film over de jodenver volging in de Tweede Wereldoorlog van regisseur Claude Lanz- mann. Dit is zondag door de festivalorganisatie bekendgemaakt. De prijs voor de beste vernieuwende film van het afgelopen jaar gaat naar de speelfilm 'Detective' van de Franse regisseur Jean- Luc Godard. Deze film met in de hoofdrollen onder andere Claude Brasseur, Nathalie Baye en Johnny Halliday, gaat over een aantal zeer uiteenlopende mensen dat in hotel Concorde in Parijs verblijft. 's-GRAVENDEEL (ANP) - De douanerecherche van Rotterdam heeft zaterdagavond in samenwerking met de rijkspolitie van 's- Gravendeel en de justitiële dienst van de rijkspolitie district Dordrecht acht personen aangehouden op verdenking van in voer van hasj. De partij hasj - vermoedelijk enkele tonnen - werd gevonden in een van de masten van het motorschip Corne lia. Het schip vaart onder Hondurese vlag en lag al sinds don derdag in 's-Gravendeel afgemeerd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën zondag bekengemaakt. De douanerecherche had via de rijkspolitie te water uit Amsterdam informatie gekregen dat de Cornelia met 15 ton schroot naar Marokko was vertrokken. Het vaartuig kwam echter met 500 ton schroot daar weer vandaan. Dit wekte argwaan, temeer daar de kapitein van het schip bij de douane en de politie geen onbe kende was wat betreft drugsmokkel, aldus de woordvoerder van het departement. NULAND (ANP) - De uitlatingen van staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken over onvoldoende veiligheid van de kermissen in Nederland zijn slecht gevallen bij de Nederlandse Kermis Bond (NKB). Dit bleek zaterdag tijdens de jaarvergade ring van de Nederlandse Kermis Bond (NKB) in het Brabantse Nuland. Van Zeil sprak donderdag bij de opening van het con gres van de Europese Vereniging van Kermisexploitanten in Amsterdam over de te geringe veiligheid op de Nederlandse ker missen. De grieven tegen de toespraak van Van Zeil betreffen onder meer dat hjj op een Europees congres uitsluitend spreekt over de situatie in Nederland, één van de ongeveer vijftien bij de Europese Vereniging aangesloten landen. Kritiek heeft de NKB ook omdat Van Zeil zijn uitspraken over onvoldoende veiligheid van Nederlandse kermissen baseert op schattingen en niet op feiten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA zal niet meewerken aan een wetsvoor stel van de WD dat een einde wil maken aan discriminatie op grond van sexuele geaardheid en leefgedrag. WD en PvdA had den eerder deze week besloten samen verder te gaan met een initiatiefvoorstel over het vraagstuk van de gelijke behandeling. Het CDA vindt nu dat het vraagstuk niet „rijp" is voor wetge ving, zoals de WD die wil. Voor het CDA wringt de schoen vooral op het punt van de vrijheid van scholen om bijvoorbeeld homofiele docenten te kunnen weigeren. De WD vindt daarvan, dat weigering alleen mogelijk zou mogen zijn als de betreffende man of vrouw zijn geaardheid heel nadrukkelijk ten voorbeeld zou stellen. UTRECHT (ANP) - De leden van de Vervoersbond FNV werk zaam in het beroepsgoederenvervoer over de weg hebben zater dag het eindbod van de werkgevers voor een nieuwe cao afge wezen. Wel zijn de leden bereid met een tweejarige cao in te stemmen, op voorwaarde dat de beschikbare loonruimte van ruim acht procent anders wordt besteed dan de werkgevers in gedachten hebben. Zo'n duizend leden bezochten zaterdag de vergaderingen over het eindbod van de werkgevers, aldus een woordvoerder van de bond. VANDAAG/ Zon op: 08.28. Zon onder: 17.18. Maan op: 18.54. Maan on der: 09.42. MORGEN/ Zon op: 08.27. Zon onder: 17.20. Maan op: 20.16 Maan onder: 09.58. VANDAAG/ Bath: 04.20-16.35 Hansweert: 03.54-16.12. Terneuzen: 03.17-15.32. Vlissingen: 02.57-15.13. Wemeldinge: 04.29-16.48. MOR GEN/ Bath: 04.56-17.10. Hansweert: 04.29-16.46. Terneuzen: 03.51- 16.07. Vlissingen: 03.32-15.48 Wemetdinqe: 05.07-17.26.

de Stem | 1986 | | pagina 3