Pleidooi voor Gerard Kemkers FIDE beslist vandaag over revanchematch itieslag i ij smuller TG HENK GEMSER GAAT IN DE AANVAL WAT KUNNEN DE RUSSEN IN OSLO Nederlands paard in Prix d'Amerique tdelijke \aapjes Nederlandse tennissers winnen in Helsinki Toivonen leidt in Rally van Monte Carlo ze naast elkaar terschelde snij- Strandt er een het een knok- strijd tussen 's toevallig vanuit [ids glorie op z'n keek de natie ilag tussen Smit (gave van Ajax- heviger wordt. |Grande-affaire gediend. Brehme gaat naar Bayern München NAC vraagt ontslag voor Smits en Meyer Positief advies trainerschap Johan Cruijff OSLO - Wat kunnen de Russen tijdens de Europees kampioenschap all-round dat ko mend weekeinde op het haast heilige natuur ijs van het Bislett-stadion in Oslo wordt ge houden? Dat is de grote vraag die vrijwel iedereen beheerst in de Noorse hoofdstad. EK in Bislett Weer verlies handbalteam Mesker weer ronde verder Jaspers in tweede ronde Overwinning softbalsters Oefenvoetbal T47 m m anders meegemaakt. Ruiters. Ze reageren im- deukje liggen we niet neest gewone zaak dat aat". trtij om de Rio Grande fland kunnen genieten, en keek Wijsmuller hoe Smit ploeterde barse strand. Een week rd. Meer sleepboten er Ide betere stuurlui aan lijk en levensgevaarlijk |verklaring: Sleepboten achter zich hebben bij jeiging heen en weer te drie boten bij de Rio Ltrossen van 800 meter |n breeksterkte' van 200 epboot onder z'n draad vee dingen gebeuren: er af of de boot ver- r. Of zoals iemand bij tte: „Lig je op dat on- tien boten op een rij, In de kortste keren naar Jggen". de Rio Grande is uit- prestigeslag. De aan- 1.000 gulden bedragen, ergers kunnen er nau- 1 hebben. Het bedrijf ot IJsland en bracht s-bevoorradingssche- i sleper als de IJsland ertigduizend gulden per voor supply-schepen zo- 117 en de Smit Lloyd [25.000 gulden. Smit ver met een kostprijs |:ing 100 000 gulden (100 Bij de berging waren [rokken. Vraag aan Thijs ISmit Tak nog wat over plstuk van de Rio Gran de Smit-woordvoer- hangen, maar ja her haal een riskant beroep, elooflijk veel geld mee t je kunt ook enorm on- werden deze week tgestald. - fotoap en sneller toestel dat ;er is in het gebruik, zoekt Europese part- om dat project te be ten. hun beurt zijn de ikanen al weer verder, rma Douglas ontwik- ;en vliegtuig dat acht sneller moet gaan dan ;luid. Zeg maar, aanko- voordat je bent ver en. Van onze speciale verslaggever OSLO - Henk Gemser is er niet van overtuigd dat Neder land morgen en zondag in Oslo tijdens het Europees kam pioenschap all-round het sterkst mogelijke viertal op het natuur-ijs van het Bislett- stadion zal brengen. De Friese trainer van het vaderlandse heren-kernploeg had graag gezien dat junior Gerard Kemkers het toernooi over de grote meerkamp in de Noorse hoofdstad had afgewerkt. Wie voor de Drentse jonge ling (pas achttien geworden) had moeten wijken in de EK- ploeg die nu bestaat uit titel verdediger Hein Vergeer, nummer twee in het eindklas sement van vorig seizoen Frits Schalij, Yep Kramer en Egbert Post, wilde Henk Gemser niet zeggen. „Dat doet er niet toe, maar in mijn ogen had Kemkers hier in Oslo van de partij moe ten zijn", zo ging Henk Gem ser gisteren in de frontale aanval en vuurde in het hotel van de Nederlanders in de buurt van de koninklijk paleis in Oslo een schot voor de boeg af richting Begeleidings Com missie Kernploegen (BCK), het eindverantwoordelijk 'insti tuut' bij de samenstelling van de definitieve afvaardigingen naar de internationale toer nooien. „Als ik de lijnen had mogen uitzetten dan was Kemkers nadat hij eind december de drielandenwedstrijd tegen Zweden en Noorwegen in Go thenburg geredenhad bij onze ploeg gebleven. En had hij dus ook meegeselecteerd voor een EK-plaats." Bij het begin van het hui dige seizoen al maakte Henk Gemser duidelijk dat het hem niet zint dat hij als trainer geen eindverantwoordelijk heid draagt. Bij verlenging van zijn contract zal hij daar dan ook een belangrijk punt van discussie van maken. „Ik wil het niet alleen voor het zeggen hebben, maar ik wil wel wat te vertellen hebben", zo luidt de stellingname van de docent aan het CIOS in Heerenveen. Gemser gaat er vanuit dat aan Kemkers de kans geboden had moeten worden komend weekeinde in Oslo ervaring op te doen. In de evaluatie van het huidige seizoen met de BCK zal Gemser zich ook sterk maken voor het afschaf fen van de jaarlijkse drielan- den-ontmoeting met Noorwe gen en Zweden. „Schaatse^ is een puur op het individu gerichte sport en daarom is een landen-ontmoe- ting in mijn ogen een achter haalde zaak", zo vertelde Gemser, die volgend seizoen meer ruimte op de schaatska- lender wil om zich met zijn ploeg meer als in deze maan den te kunnen richten op de strijd om de World Cup. „In die wedstrijden valt geld te verdienen en daar de Ne derlandse schaatsers het fi nancieel gezien niet al te breed hebben, kies ik voor die aan pak. Maar als we volgend'sei- zoen ook nationale kampioen schappen per afstand gaan verrijden dan zal er op de ka lender geschrapt moeten wor den. Minder selecties en dus geen interland meer. Dat is de enige oplossing." De man die zich het pleidooi van Gemser voor Gerard Kemkers zou moeten aantrek ken is 'indringer' Egbert Post. Zelf beseft de schaatser uit Klazienaveen dat hij als 27-ja- rige nauwelijks nog op krediet mag rekenen, maar terecht stelt hij: „Als ze me niet wil len, moeten ze maar harder dan ik rijden." Egbert Post blijft er bij dat hij omdat hij afgelopen werk- einde Robert Vunderink in Alkmaar zo overduidelijk te rugwees terecht zaterdag en zondag aan het EK in Oslo zal deelnemen. „Ik heb voor me zelf het idee dat ik goed bezig ben. En hoe anderen er over denken, dat raakt me niet zo. Eerst het EK en dan zien we wel weer verder." Oosterstorm met windkracht tien door onze sportredactie MÜNCHEN - FC Bayern München heeft met FC Kai- serslautern overeenstemming bereikt over een transfer van Andreas Brehme. FC Bayern, dat al in een eerder stadium met de voet baller tot een akkoord geko men was, betaalde DM. 2 mil joen voor de 25-jarige links back, die 20 interlands speelde. *FC Köln heeft zijn Schotse reserve Vincent Mennie voor DM 250.000 aan de Schotse Premier League-club FC Dundee verkocht. Mennie komt voor het eerst in zijn prof-carrière uit voor een Schotse club. De zoon van een in West Duitsland gelegerde militair, begon zijn loopbaan bij Borussia Lippstadt, de club waar ook de Rummenigge- broers ooit hun eerste schre den zetten. In navolging van Hans Krankl kiest een andere ex- topspeler voor een tweede di visieclub uit Wenen. De Ar gentijn Mario Kempes verruilt deze week de Spaanse eerste divisieclub Hercules Alicante voor Vienna. Van onze sportredactie BREDA - Eerste divisieclub MAC heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Breda ont slag aangevraagd voor de se- lectiespelers Tom Smits en Geert Meyer. De twee voetbal lers vormen een relatief zware last voor de begroting van de elub, zijn beiden de dertig ge passeerd en zijn geen basis speler meer. De contracten van Meyer en Smits lopen aan het eind van bet seizoen af. Voor Tom Smits werd vorig jaar eveneens ont slag aangevraagd. Toen oor deelde het Arbeidsbureau .de aanvraag van NAC ongegrond en werd de club verplicht Smits voor de duur van ten minste een seizoen een aan het aflopende contract gelijk waardige verbintenis aan te bieden. ZEIST (ANP) - De licentie commissie van de KNVB heeft j .fondsbestuur positief ge adviseerd over het verlenen dispensatie aan de onge- d'Plomeerd werkende Johan Cruijff. Komende dinsdag neemt het «•stuur van de voetbalbond de beslissing. Dat college staat et als de commissie onder lei- mng van bondsvoorzitter Jo an Marie. Voor de interim- noofdtrainr van AZ '67, Frits oetekouw, is het advies gege- en hem een tijdelijke dispen satie te verlenen. Over Wim ic„ Haneëem van Feyenoord Negatief geadviseerd. Van onze speciale verslaggever Rob van Deursen Zal titelverdediger Hein Vergeer in staat zijn de verwachte oosterstorm met windkracht tien te weer staan? Volgens de chef-trainer van de Russische schaatsploeg Gerald Bikov wel. „Vergeer wordt opnieuw Europees kampioen. Mijn jon gens zijn nog niet zo ver dat ze hem kunnen verslaan. Ten minste in de grote meerkamp niet. Op sommige aparte af standen wel, maar Vergeer is meer all-round", zo schuift Bi kov, die gisteren met het vier tal Viktor Sjasjerin, Nikolai Goeljajev, Andrei Jermolin en Alexander Mozin rechtstreeks vanuit het Zwitserse Davos in Oslo arriveerde, slim de rol van absolute favoriet naar Hein Vergeer toe. Toch leert de seizoensrang lijst van de belangrijkste deel nemers aan het 81ste Europese kampioenschap in de geschie denis van de Internationale Skating Union (ISU) heel wat anders. De eerste vier plaatsen worden op de lijst gedecideerd ingenomen door het Sovjet viertal dat in Oslo in actie zal komen. Hein Vergeer volgt op zeer eerbiedige afstand en moet vijftien man voor zich dulden. Nu zegt zo'n seizoensrang lijst natuurlijk niet alles, want de tijden zijn vaak onder to taal verschillende omstandig heden neergezet. Zo komen de scores van Sjasjerin en Goel jajev van het wonder-ijs van de Medeo-baanbij Alma Ata en daar scheelt het altijd een forse slok op de schaatsborrel. Maar... een indicatie blijft het wel, zij het niet meer dan dat. Victor Sjasjerin en Nikolai Goeljajev vormen de 'bekende' factor in de Russische ploeg, Andrei Jarmolin en Alexan der Mozin de totaal onbeken de. Beide schaatsers zijn zelfs niet terug te vinden op welke internationale ranglijst dan ook. Het inzetten van het tweetal verraste. Zeker omdat coach Bikov Oleg Bozjev (we reldkampioen in 1984; vorig jaar derde bij het EK in Eskil- stuna) en Igor Malkov (Olym pisch kampioen op de tien ki lometer) tot zijn beschikking heeft. Door het wegblijven van die twee, heeft in Oslo de geruch tenstroom de kracht van een bergrivier gekregen. Bozjev en Malkov zouden nog niet inzet baar zijn omdat de 'speciale' medische aanpak binnen de Russischeploeg een honderd procent zekere gang naar de dopingcontrole onmogelijk maakt. Bikov: "Pure kletspraat. Bozjev heeft van half augus tus vorig jaar tot eind septem ber niet kunnen trainen we gens een knieblessure. Hij werkte die achterstand in con ditie nog niet helemaal weg. En Malkov blijft nu eenmaal een specialist op de lange af standen. Daar Vergeer zijn toernooien opbouwt vanuit een scherpe sprint, is hij eigenlijk bij voorbaat kansloos om in. het gevecht op de ere plaatsen mee te spelen. Van daar zijn afwezigheid." Door velen wordt er ko mend weekeinde flink wat verwacht van Viktor Sjasje rin, sinds afgelopen drievou- Van onze speciale verslaggever OSLO - Het Europees kampioenschap all round voor heren, dat dit weekeinde in Oslo wordt gehouden, zal voor 99 procent zeker op het na tuur-ijs van het Bislett- stadion worden gehou den. Het moet vandaag en morgen in de gister middag zonnige Noorse hoofdstad warm water gaan regenen om de schaatsmeute te doen verplichten uit te wijken naar het kunstijs van Valle Ho vim. Ondanks het feit na melijk dat de tempara- tuur in Oslo 's middags oploopt tot twee tot vier graden Celsius boven nul, zit er volgens een woord voerder van de organisa tie zo veel vorst in de grond onder Bislett dat niets het EK daar in de weg zal staan. „We zullen een perfecte ijsvloer kun nen leveren. Deze weers omstandigheden - 's- nachts vorst, overdag lichte dooi - zijn zelfs ideaal." dig houder van een wereldre cord toen hij in Davos met 4.03.22 op de 3000 meter zijn wereldtijd op de vijf kilometer en zijn wereldrecord punten- aantal grote meerkamp nog meer oppoetste. Maar zelf kent Sjasjerin grote twijfels. „Ik voel me meer een Medeo-rij- der. Buiten Alma Ata gaat het bijna altijd fout met mij. Al geef ik toe dat dat wereldre cord in Davos van zaterdag een stevige opsteker was. Voor mezelf dus vooral." Sjasjerin mag dan zijn twij fels hebben, wat betreft de ne gentienjarige Nikolai Goelja jev bestaan die nauwelijks. Coach Bikov: „Hij kan Ver geer hier in Oslo het dichtst benaderen. Het is een jongen die precies weet wat hij wil. Als het dit keer nog mislukt, beschouw ik dat beslist niet als een ramp. Hij moet veel le ren. Het belangrijkste is dat hij zich niet gek laat maken. Dat hij zich zelf blijft." En eerder in het seizoen Oleg Bozjev: „Vergeer gaat een kwaaie aan hem krijgen. Goeljajev heeft op mij voor dat hij een gave techniek heeft. Ik moet het meer van knokken hebben." Goeljajev zelf, die sinds 1978 op de schaatst staat en sinds 1983 deel uitmaakt van de natio nale Russische selectie, houdt zich op de vlakte. De opval lend op de Westduitse won- der-tenniskind Boris Becker lijkende Goeljajev wijst op het feit dat zijn tien kilometer nog inhoud mist en is als een van De Nederlandse schaatsploeg op het Noorse ijs schuift Egbert Post naar voren; van links naar rechts Hein Vergeer, Henk Gemser, Frits Schalij en Yep Kramer. - fotoanp de weinige Russen bereid de tijden op de Medeo-baan neer gezet als aparte gevallen te zien. „Het EK vormt mijn eerste, echt grote toernooi. Dus veel ervaring heb ik niet. Dat en mijn minder sterke tien kilo meter kunnen mij opbreken. Vergder blijft voor mij de grote favoriet." Een laatste zin, die in het Russische kamp veel gebezigd wordt. Immers, dat vormt de bekende tactiek van de kansrijke underdog BIEL (ANP) -- Het Neder landse herenteam heeft don derdagavond ook de derde en laatste wedstrijd tegen Zwit serland verloren. In Biel werd het deze keer 17-24. Ook in de voorgaande duels scoorden de Zwitsers 24 keer. Toen kwam Nederland niet verder dan respectievelijk ne gen en vervolgens dertien te gentreffers. Bij de rust stond Oranje al met 9-14 achter. Leo Nieberg was de Neder landse topscorer met vijf doel punten, waarvan vier uit strafworpen. De overige tref fers kwamen op naam van Jan Willem Hamers (4), Patrick van Olphen (4), Joop Fiege (2), Henk Groener (1) en Robert Fiege (1). MOSKOU (AFP) - Voorzitter Florencio Campoma- nes van de wereldschaakbond (FIDE) zal vandaag een beslissing nemen over de nieuwe voorstellen, die de Russische schaakfederatie heeft gedaan over de revanchematch om de wereldtitel tussen de nieuwe kampioen Gari Kasparov en ex-titelhouder Anatoli Karpov. Dat is donderdag in Moskou bekend geworden. De voorzit ter van de Russische federatie, voormalig ruimtevaarder Vi- tali Sevastianov, is naar Zwit serland gereisd om met Cam- pomanes te overleggen. Volgens de jongste voorstel len, waarmee Karpov en Kas parov zich na een lange bij eenkomst akkoord hebben verklaard, zal de revanche- match (over maximaal 24 par tijen) nu in juli of augustus in Leningrad beginnen. Beide spelers hebben concessies ge daan. Karpov, die op 9 november zijn titel verloor aan Kaspa rov, heeft er in toegestemd de revanchematch, die oorspron kelijk op 10 februari had moe ten beginnen, enkele maanden te verplaatsen. Bovendien gaf HELSINKI (STT) - Het Ne derlandse tennisteam heeft donderdag in Helsinki zijn eerste wedstrijd voor de tweede divisie van het toer nooi om het Europees kam pioenschap voor landenteams, het vroegere Koningsbeker toernooi, met 3-0 van België gewonnen. Menno Oosting en Huub van Boeckel versloegen in hun partijen voor het enkelspel respectievelijk Karei de Muynck en Jan van Langen- donck. Bovendien zegevierden Oosting en Van Boeckel in het dubbelspel over Alain Bri- chant en Van Langendonck. Nederland speelt vrijdag te gen Ierland, dat eerder even eens met 3-0 van de Belgen had gewonnen. De gedetailleerde uitslagen van Neder- land-België zijn: Menno Oosting-Karel de Muynck 3-6 7-5 6-3, Huub van Boec- kel-Jan van Langendonck 7-6 (7-2) 6-0, Oosting/Van Boeckel - Alain Brichant/ Van Langendonck 6-3 6-4. De stand in de poule is: 1. Nederland en Ierland 1-2,3. België 2-0. WICHITA (Reuter) - Neder landse beste speelster Mar- cella Mesker heeft in het ten nistoernooi in Wichita de kwartfinales bereikt. De Haagse versloeg de onbekende Francaise Isabelle Demongeot in twee sets. Vooral in de eerste set had Mesker grote problemen met haar tegenstandster, die zich pas na de tie-break gewonnen gaf. In de tweede reeks had Mesker minder moeite en had zij een verlenging niet nodig. De enige verrassing in de tweede ronde was de neder laag van de geplaatste'Debbie Spence. Zij verloor in twee sets van haar Amerikaanse landgenote Camille Benjamin. Uitslagen tweede ronde damesenkel- apei: Marcella Mesker (Ned)-Isabelle Demongeot (Fra) 7-6 (7-5), 6-3 Camille Benjamin (Vst)-Debbie Spence (Vst) 6- 4, 6-4 Kate Gompert (Vst)-Leigh Thompson (Vst) 6-0, 2-6, 6-2 Ann Hen- rickson (Vst)-Grace Kim (Vst) 6-1, 6-3 Anne Smith (Vst)-Larissa Savtsjenko 6-3. 7-6 (7-3) Betsy Nagelsen (Vst)- Niege Dias (Bra) 6-3, 6-1 Wendy White (Vst)-Vicki Nelson (Vst) 6-3,7-6 (7-2). DEN HAAG (ANP) - Noble Atout, de zes jarige hengst van John van Exter, zal de finitief zondag in Parijs deelnemen aan de 62e Prix d 'Amerique. Trainer-rijder Jan Kruithof, de Franse trainer van Ne derlandse afkomst, heeft dit bevestigd. De 2650 meter lange draverij met een prijzengeld van twee miljoen francs wordt per traditie op de laatste zondag van januari gereden op het Franse draf bastion Vincennes. Op deze baan met zijn afdaling aan het einde van de rechte lijn, gevolgd door een bocht en een krachten slopende heuvel, vallen alleen de zeer sterken in de prijzen. Noble Atout is er zo een. In de Prijs van Bourgogne, de tweede van drie koersen die als voorbereiding op de Prix d Amerique zijn gehouden over rompelde hij de complete concurrentie. Zondag gaat de strijd echter over een 350 meter langere afstand en zullen alle deelnemers pas werkelijk op hun top zijn. Noble Atout zal dan niet tot de grote fa vorieten behoren maar als een gevaar lijke outsider worden beschouwd. Niet in het minst omdat trainer-pikeur Jan Kruithof dit seizoen bijzonder succesvol is. Gemiddeld leverden elke vier starts één overwinning op. In de geschiedenis van de Prix d'Ame rique waren tot nu toe tweemaal voor Nederland rijdende paarden succesvol. In 1960 zegevierde de legendarische Hairos II met pikeur Willem Geersen, die al bij zijn leven een legende was. In 1946 werd bij uitzondering op de baan van Enghien en in twee series gekoerst. Quick Wil liams van Stal Amsterdam won de eerste serie. Op de sulky zat Jan Kruithof, de vader van de pikeur die zondag Noble Atout aan de start brengt. hij zijn fiat aan het voorstel de cyclus om het wereldkam pioenschap voortaan weer over drie in plaats van twee jaar uit te smeren. Kasparov slikte zijn weige ring een revanchematch te spelen in en accepteerde als speelplaats Leningrad hoewel hij eerder zijn voorkeur voor Londen had uitgesproken. Van onze sportredactie ROTTERDAM (ANP) - Op de vierde speeldag van het natio nale knock out driebanden- toernooi in Rotterdam hebben Dick Jaspers uit St. Wille- brord en Aart Gieskens uit Eemnes zich voor de tweede ronde geplaatst. Jaspers versloeg Martin van Leeuwen uit Rotterdam in 45 beurten, Gieskens was in 62 beurten te sterk voor Gerard Lorist uit Alkmaar. Het toer nooi wordt volgende week donderdag voortgezet. Er ne men 32 biljarters aan deel. De uitslagen zijn: Dick Jaspers Martin van Leeuwen Aart Gieskens Gerard Lorist 50 45 51.111 29 454 0.644 50 62 8 0.806 46 62 5 0.741 AUCKLAND (Reuter) - De Nederlandse softbalploeg heeft woensdag in Auckland bij de strijd om de wereldtitel de tweede overwinning be haald. Indonesië, dat tot de achtste speeldag ook slechts een zege had geboekt, werd door de Ne derlandse dames met 7-1 ver slagen. Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten blijven de ranglijst zonder puntverlies aanvoeren door overwinnin gen op respectievelijk Canada (1-0) en Australië (2-1). Uitslagen achtste ronde: Verenigde Sta ten- Australië 2-1, Nieuw-Zeeland-Ca- nada 1-0, Italië-Zimbabwe 8-1, Taiwan- Puerto Rico 2-1, Nederland-Indonesië 7- 1, China-Japan 5-1. Stand: 1. Nieuw-Zeeland 8-16; 2. Ver enigde Staten 8-16; 3. China 8-14; 4. Ca nada 8-10; 5. Australië 8-8; 6. Puerto Rico 7-8; 7. Taiwan 8-8; 8. Japan 8-6; 9. Neder land 8-4; 10. Italië 7-4; 11. Indonesië 8-2; 12. Zimbabwe 8-0. MONTE CARLO (AFP/ANP) - De Fin Henri Toivonen heeft in de Rally van Monte Carlo de leiding overgenomen van zijn landgenoot Timo Salonen. In de 28e klassementsproef sloeg Toivonen met zijn snelle Lancia toe. Na dertig van de 36 proeven heeft hij een voor sprong van 37 seconden op Sa- lonen. De afstand met nummer drie, de Italiaan Massimo Bia- sion, is al vrij groot: bijna twee minuten. In de beruchte nacht van de lange messen zal het leidende trio uitmaken wie de eerste rally, tellend voor het wereldkampioenschap, gaat winnen. De stand na 30 proeven is: 1. Toivo- nen/Cresto (Fin/Ita) Lancia Delta 54 8 uur, 13 minuten en 27 seconden, 2. Salonen/Harjanne (Fin) Peugeot 205 Turbo 16 op 37 seconden, 3. Biasion/ Siviero (Ita) Lancia Delta 54 op 1,56, 4. Mikkola/Hertz (Fin/Zwe) Audi Sport Quattro op 6,30,5. Röhrl/Geist- dorfer (BRD) Audi Sport Quattro op 18,54, 6. Kankkunen/Piironen (Fin) Peugeot 205 Turbo 16 op 24,53, na 29 proeven: 39. Sintenie/Sintenie (Ned) Opel Manta 1200 op 2.28,06. WAALWIJK (ANP) - Feyen oord heeft donderdagavond in Waalwijk een oefenwedstrijd tegen eerste divisieclub RKC met 1-0 gewonnen. Rep zorgde in de zeven tiende minuut voor de Rotter damse treffer. Er waren onge veer 800 toeschouwers.

de Stem | 1986 | | pagina 7