UITBLAZEN Consument komt op de koffie Laatste acte van anjerrevolutie 'De strijd gaat jaren duren' 'Maatregf drinkend PVDA EN Roze bril is terug ëvën PORTUGEZEN KIEZEN EERSTE BURGERPRESIDENT WAGENINGS ECHTPAAR ONTSNAPT UIT ZUID-JEMEN Rio Grande losgetrokken 'Meer loon jspoorwegen' DESTEMCOJ Geen frontale WIM KOCK VRIJDAG 24 JANUAR11986 ACHTERGROND T5 PAGINA? Speculanten Prijsopdrijving Ongepast Troosteloos Dramatisch Freek de Jonge Evacuatie PVDA IN VRAG •den HAAG - Minisl houdt vooralsnog voe [voelen voor grote ve: jvoor studiefinancierir AA ACHT DAGEN l'bTRECHT (ANP) - Nu het [S-personeel sinds 1 januari 16 geen trendvolger meer is, lien de vakbonden dat de i-directie dit jaar met een loonsverhoging van circa drie orocent over de brug komt. BIJ de post zat een stropdas. Stropdas sen zijn altijd aan mij besteed. Dat weten de re gelmatige lezers van deze rubriek wel. Ik vind dat een stropdas een heer on derscheidt van andere mannen. Ook nog in deze tijd waarin kleren niet meer zo de man maken als ze plachten te doen. Het was een mooie das, in een glanzende grijs blauwe kleur. Een heel mo derne kleur als die van de das die ik vorig jaar bij Rolls Royce kreeg (de vliegtuigmotoren, niet de auto's). Dat was een licht grijze, zijdeachtig glanzend en bescheiden versierd met het ge borduurde silhouet van de nieuwe Toy-straalmotor voor de Fokker-100, geplaatst tussen tussen twee grillig getrokken lijnen; één lichtblauw, de an dere rose. Ik keek nogal op van die das. Op het eerste oog onge woon en dus lelijk, maar de PR-man van Rolls Royce ver zekerde me dat hij nu juist hoogst modern was, recht uit het atelier vandaan. Op zijn ge zag heb ik hem een paar keer gedragen bij m'n blauwe blazer. Niemand kwam er blijkbaar van onder de indruk, behalve die ene keer toen ik vertelde dat het een Rolls-Royce-das was. Toen heb ik me gehaast te verklaren dat het 'maar' Rolls Royce van de vliegtuigmotoren was. Dat scheelde. De nieuwe grijs-blauwe das heeft slechts één versiering, niet eens tussen streepjes of lijntjes geplaatst. Het is een gebor duurde witte Concorde-, zij-aan zicht en in een klimmende hoek. Heel klein, heel fijn. Toch zijn op het staartvlak nog duidelijk de rood-wit-blauwe Air France-kleuren te onder scheiden. De Concorde. In een van de vele verhalen die ik dezer dagen las over de nieuwe Kanaal-tun nel kwam ik de Concorde weer eens tegen. De tunnelplannen gingen uit van bekende technie ken en zouden daarom niet tot zo'n debacle leiden als met de, eveneens Frans-Britse, krachts inspanning voor de Concorde. Sommige journalisten hebben op hun schrijftafel een doosje sjablonen staan. Daaruit putten ze wanneer hun eigen vermo gen een zaak kernachtig te ka- rateriseren even tekortschiet. Hebben ze het over een ambi tieus projekt dat belastinggel den verslindt, of juist niet, dan halen ze de Concorde uit het doosje. Het Concorde-sjabloon is verouderd. De Concorde heeft weliswaar nooit zijn hoge ont wikkelingskosten terugver diend, maar Air France en Bri tish Airways zijn er in de afgelo pen tien jaar in geslaagd een al leszins rendabele exploitatie met de Concorde op te zetten. Mensen vergeten snel en onthouden te weinig. De Con corde was een Europees ant woord op de Amerikaanse uit daging (Serban Schreiber: Le défi Americain) die - weet u nog? - destijds de Europese elite zeer verontrustte. De Con corde werd geboren op de te kentafels toen het vooruit gangsgeloof nog ongeschokt was. En de Concorde was niet alleen. Er was een race aan de gang. De Russen bouwden hun 'Concordeski'. De Amerikanen die op achterstand lagen, pro beerden een veel grotere stap te zetten en hadden ontwerpen op papier voor supersone vliegtui gen die - in tegenstelling tot de Concorde en 'Concordeski' - tevens jumbo's waren. Vrijwel iedereen die bij de luchtvaart betrokken was, of er alleen maar interesse in had, was er van overtuigd dat we in de ja ren zeventig de lange vliegaf- standen supersoon zouden af leggen. De ommekeer was abrupt. De Club van Rome trok aan de bel en het geloof in de vooruit gang veranderde in vrees voor de ondergang. Sneller, groter, beter was groei en groei werd een taboe. De eerste oliecrisis deed er nog een flinke schep el lende bovenop. Goedkope vliegtuigbrandstof werd plotse ling peperduur. Voor de Ameri kanen was het 't gemakkelijkst: zij hadden slechts supersone vliegtuigen op papier. De 'Con cordeski' van de Russen brak tijdens een demonstratievlucht bij Parijs in stukken. Maar de Fransen en Britten zaten met een afgeronde ontwikkeling waarin al zeer veel geld was ge stoken: een volwaardig, ge slaagd en vlieggereed super soon vliegtuig. De hoge brandstofkosten, de lawaaierige motoren en daat tegenover een beperkte capaci teit (100 passagiers) maakten de Concorde opeens commer cieel en ecologisch onaantrek kelijk. British en Air France ru ien er al aan vast en namen er ieder zeven in dienst. Geen en kele andere luchtvaartmaat schappij toonde nog belangstel ling. De Europese triomf werd alle glans ontnomen door de mist van pessimisme die over de oude wereld neerdaalde. Dat doemdenken, je hoort er nu niets meer over,maar dat is toch iets van nog slechts giste ren? gb rrwtj SB t?B*i isrt ■roe"i De Fransen en Britten moesten,.wel. Ze kregen te kam pen met tegenslagen en tegen werking. Langzaam maar zeker echter veroverde de Concorde een redelijk rendabele plaats in hun vluchtschema's. Vliegen met de Concorde is duur. Des ondanks is er een vaste klan tenkring van passagiers ont staan, met geld genoeg voor wat de Concorde biedt: snel heid en luxe. Inmiddels gaan we op de ja ren '90 aan en worden er weer ballonnetjes opgelaten over een eventuele hervatting van de ontwikkeling van supersone passagiersvliegtuigen. Wéér in Europa. Ik kan me voorstellen dat Air France, tien jaar nadat de eerste Concorde in commer ciële dienst werd gesteld, in feeststemming stropdassen rondstuurt. Het mag weer. De roze bril wordt mode. lllllllJIIIIIJIflJllfJIIlJIIJlllllllllllJINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiln Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst076-236803. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, «01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1«01100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14. «01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Paul Seelen IN MINDER dan een maand tijd is de winkel prijs van een half pond koffie met bijna één gul den gestegen. De consu ment, de gedupeerde van deze ontwikkeling, vraagt zich terecht af waarom? De voornaamste reden van de recente opdrijving van de koffieprijs, is volgens voor zitter C. Eijgendaal van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders - zeer toe passelijk gehuisvest aan de Max Havelaarlaan in Am stelveen - de extreme droogte in het voornaamste koffie land ter wereld, Brazilië. De oogst zal daardoor dit jaar duidelijk bij de verwachtin gen achterblijven. Andere koffieproduce- rende landen als Guatemala, Colombia en een aantal Afri kaanse leveranciers kunnen hun produktie niet verhogen. Dat kunnen ze niet omdat zij door internationale afspra- ken aan exporthoeveelheden gebonden zijn en hun ge brekkige infrastruktuur niet op uitgebreider vervoer is in gesteld. Volgens de wetten van de economie bevordert de koffieschaarste bij een ge lijkblijvende vraag de duurte van produkten. Eijgendaal ziet echter nog een tweetal andere oorzaken. Allereerst de prijsopdrijving door de activiteiten van spe culanten op de internationale termijnmarkten. Bij de kof fiehandel zijn twee markten te onderscheiden. De natura- markt, waarop de koffie branders rechtstreeks kopen van de planter, en een ter mij nmarkt. Dat is een inter nationale beurs, waar het produkt niet werkelijk van hand tot hand gaat, maar en kel in de vorm van waarde papieren wordt verhandeld. De belangrijkste voor de kof fiehandel zijn die van Lon den en New York. Er wordt gekocht en ver kocht, de naam geeft het eigenlijk al aan, op termijn. Aanbieder en afnemer spre ken nu af, om over drie maanden een bepaalde hoe veelheid koffie te verhande len tegen een op dit moment vastgestelde prijs. Voor de planter is dat voordelig, hem wordt een bepaalde prijs ge garandeerd. Tot een werke lijk transactie komt het op de termij nmarkt echter nooit. Na enige tijd wordt zo'n waardepapier weer aan an deren verkocht, al of niet met winst. Deze termij nmarkt wordt beheerst door speculanten die niet in het produkt, maar enkel in geldelijk gewin geïnteresseerd zijn. Met het ineenstorten van de tinmarkt en de weinig aanlokkelijke situatie op de oliemarkt on dernamen de beleggers de laatste maanden een ware run op de koffietermijn- markt, met name nadat het gerucht van de droogte in Brazilië de ronde deed. Deze beleggers zijn vaak zeer kapitaalkrachtig. Neem Ha- gemeijer, een Nederlandse speculant in koffie. Deze stapte vorig jaar uit de ter- mijnmarkt met een verlies van maar liefst 19 miljoen gulden. De winsten worden nooit vermeld, maar daarbij gaat het zeer waarschijnlijk om nog grotere bedragen. Willen de branders nu kof fie kopen van de planters, dan moeten zij tegen de be leggers opbieden. Voor hen steeg de kostprijs dan ook aanmerkelijk. Eijgendaal: „Men zou om deze reden kunnen stellen, dat de beleg gers op de termijnmarkt de koffieprijs hebben opgedre- Dan is er nog een derde re den, waarvan Eijgendaal overigens het belang niet goed kan inschatten: „Het hamsteren door de consu ment". 'Met het uitzicht op prijsverhogingen werden de laatste weken grote hoeveel heden koffie ingeslagen door de Nederlandse huishoudens. Eijgendaal: „Op de interna tionale situatie heb ik weinig zicht. Als het hamsteren ech ter alleen in Nederland plaatsvindt zal het op de prijs wenig invloed hebben. De consument, kan er dus, zoals wel eens geopperd wordt, weinig aan doen". Volgens de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders is de recente prijsopdrijving al met al zeer begrijpelijk. De consumen tenorganisaties hebben ech ter fel gereageerd op het nieuws. Woordvoerder Bru- seker van Konsumenten Kontakt (KK) bestrijdt de noodzaak van de prijsverho gingen stellig: „Wij hebben sterk de indruk dat de koffie- branders nu nog uit oude goedkopere voorraden afzet ten en vinden een dergelijke prijsverhoging op dit mo ment dan ook ongepast". KK heeft het ministerie van eco nomische zaken daarom ge- vraagd de kwestie uit te zoe ken. Hoe het ook zij, de consu ment is van de recente prijs- opdrijving de dupe, hij is het die 'op de koffie komt'. De branders en handelaren kun nen hun schade afwentelen. Het enige dat de gebruiker zou kunnen doen, is minder van het 'kostbare' vocht op- slorpen. Dit ligt echter niet in de lijn der verwachtingen. Volgens Eijgendaal hoeft de consument echter niet in paniek te raken. Hij denkt dat het ergste leed geleden is en dat het bij de recente prijsverhogingen zal blijven. Door Anton Theunissen NIET zonder leedver maak en zelfs met hei melijk plezier genieten de Portugezen van het toneel van een politiek demasqué. Misschien zijn ze thans getuige van de laatste acte van de anjerrevolutie, want links en rechts vechten met ongekende heftig heid om één vette prijs, die wel eens gewonnen zou kunnen worden door rechts: het president schap. Zondag mogen zeven mil joen kiesgerechtigde Portu gezen naar de stembus om de opvolger van de populaire en tien jaar functionerende pre sident Eanes te kiezen. Waarschijnlijk valt de be slissing niet in de eerste ron de, omdat geen der kandida ten zondag meer dan 50 pro cent kan scoren. In dat geval heeft op 16 februari een tweede ronde plaats tussen de twee kandidaten die de meeste stemmen weten te be halen. De hoofdrolspelers in de race voor het presidentschap zijn allen door de wol ge verfde politici, die allen ook min of meer een eerste viool speelden in de woelige» (tegen van de bloemc wo7l,tie^ Geen van hen tësfFisfti Ikwï^ len in de categorie van de 're volutionairen', al zou je de vrouw in het kandidatenge- zelschap, een door revolutie en Het Grote Geluk bevlogen ongetrouwde dame, die op zijn minst blijft dromen van 'die mooie dagen en tijdens de campagne het lonkend perspectief in larmoyante beelden blijft oproepen, daartoe kunnen rekenen. Met een knipoog naar een andere, grote revolutie spreekt zij over 'mijn campagne in de duizend dorpen'. De drie mannelijke kandi daten zijn min of meer 'gera felde leiders', mensen die niet onbeschadigd en zonder frus traties in hoofd- en bijrollen de Portugese politiek sinds 1974 een verdrietig, om niet te zeggen triest en troosteloos gezicht hebben gegeven. Links heeft drie kandida ten - twee mannen en één vrouw - in het veld gestuurd - de kandidaat van de com munisten doet alleen maar op papier mee en valt dus te verwaarlozen - en rechts één man. De man van rechts is de 44- jarige Diogo Freitas do Ama- ral en het staat vrijwel vast, dat hij de twee ronde zal ha len. De hoogleraar in de rechten die vice-premier en minister van buitenlandse zaken geweest is, heeft de steun van het minderheids kabinet van de (centrum rechtse) sociaal-democrati sche partij (PSD) van pre mier Anibal Cavaco Silva. De premier behaalde in oktober bij de parlementsverkiezin gen een opzienbarende over winning die vooral ten koste ging van de socialistische partij van Mario Soares, waarmee de PSD tot vorig &jaar zomer een coalitierege- -ftiifi'gevormd had. Ook kan Freitas do Amaral rekenen op de steun van de céntrum- rechtse christen-democrati sche partij (CDS), waarvan hijzelf voorzitter geweest is. Men verwacht dat hij onge veer 40 procent van de stem men zal halen. De andere kandidaten zijn alle drie afkomstig uit de centrum-linkse hoek. De be kendste en meest ervaren van hen is Mario Soares, die sinds 1974 drie keer premier geweest is en over een grote internationale ervaring be schikt dank zij zijn functie in de Socialistische Internatio nale. Deze 62-jarige politicus heeft echter in de loop der ja ren aan aantrekkingskracht verloren, waardoor men hem Soares - -fotoanp niet zonder meer een tweede plaats bij de verkiezingen van zondag toedicht. Bij de strijd om deze plaats, die recht geeft op het meedoen aan de tweede en beslissende ronde op 16 fe bruari, ondervindt hij waar schijnlijk de meeste concur rentie van Maria Lourdes de Pintasilgo, die in 1979 gedu rende een half jaar de eerste vrouwelijke premier van Portugal was. Maar deze 55- jarige links-katholieke poli tica, die Portugees ambassa deur bij de UNESCO in Pa rijs geweest is en op persoon lijke titel adviseur van presi dent Eanes is, heeft geen steun van een partij en moet het vooral van haar persoon lijk charisma hebben. De minste kans lijkt Fran cisco Salgado Zenha te heb ben. Deze 62-jarige jurist is jaren de rechterhand van Soares geweest, maar in 1980 scheidden hun wegen omdat ze diepgaande verschillen van mening hadden. Sinds dien neemt hij meest radicale standpunten in, wat hem de steun oplevert van de com munistische partij. Over de krachtsverhou dingen is het nog echt gissen. De opinipeilingen vertonen en wisselend beeld, zodat zondag verrassingen aller minst zijn uitgesloten. Zeker is dat de uitslag hoe die ook uitvalt geen stabiel Portugal zal opleveren. Freitas do Amaral - huizenhoog favo riet - is voorstander is van een presidentieel stelsel naar het voorbeeld van de Ver enigde Staten of Frankrijk. Hij zei na zijn verkiezing voorstellen in deze richting te zullen doen. Hij kan be schouwd worden als de ver tegenwoordiger van het 'oude Portugal', de oude Maria Lourdes de Pinta silgo --fotoanp reactionairen die waar schijnlijk niet meer de demo nische geesten van weleer kunnen oproepen, maar ze ker de laatste 'rode anjers' uit de Portugese samenleving zullen plukken. Hij is zeker een briljant geleerde en een sympathieke man. Mario Soares beleeft de meest dramatsche uren van zijn politieke carrière. Een paar maanden geleden leek hij het presidentschap voor het grijpen te hebben, maar de zware verkiezingsneder lagen van vorig jaar heeft zijn image beschadigd. Als premier zette hij Portugal economisch op het goede spoor en loodste Lissabon in de EG. Maar dankbaarheid kent de politiek niet. Soares zal ten prooi vallen aan de saudade, een soort Sehn- sucht, een vage melancholie, niet geformuleerde bitter heid en spijt, die volgen op een teleurstelling. Hij zal ze ker proberen af te reizen als 'elder statesman', maar de vraag is of hij wel zó groot is. Zenha heeft behalve de steun van de communisten, ook die van de nieuwe partij voor democratische vernieu wing (PRD). Deze beroept zich er op dat zij de partij van Eanes is, maar de presi dent is aan handen en voeten gebonden door het feit dat het staatshoofd zich niet di rect met de partijpolitiek in laat. Waarnemers menen trouwens dat de PRD, die in oktober voor het eerst mee deed aan verkiezingen en meteen de derde partij van het land werd, misschien een te voortvarend debuut heeft gemaakt. Bij de gemeente raadsverkiezingen van de cember boekte ze een opmer kelijk mager resultaat, ai deed ze toen lang niet overal Als Maria Lourdes de Pin-1 tasilgo in de eerste ronde opj de tweede plaats weet te ein digen, lijkt zij niet kansloos j om in de tweede ronde Frei tas do Amaral te verslaan. Voor Soares schijnt deze kans kleiner te zijn als hij f zondag tweede wordt. Reder, I hiervan is dat de communis- tische partij, die de socialisti sche ex-premier als haar be-1 langrijkste tegenstander! heeft aangemerkt, al te vet-1 staan heeft gegeven dat ze hem in de tweede ronde niet| zal steunen. Wordt een linkse kandi daat president van Portugal - er komt in ieder geval i eerste burgerpresident in i jaar -, dan zal misschien nogl iets van de bloemenrevolutiel gered worden. Wordt Freitas I do Amaral de man, dan zal I het 'oude Portugal' met zijn I futeboll, fado en Fatima," weer gekoesterd worden zal de laatste acte van de an-1 jerrevolutie snel opgevoerd worden. Of de Portugezen I daarvoor zullen applaudise-l ren, valt moeilijk voor te| stellen. Door Alex Ruitenbeek „OP het moment dat er een straaljager over vloog, gingen alle Ara bieren in één keer naar huis. Het was een uur of elf, maandagmorgen. Ons werd niets verteld, maar al gauw bleek dat er een opstand was uit gebroken. Er was geen tijd meer voor fase 1 van ons alarmplan; we gin gen meteen over tot fase 2: thuisblijven, en voed sel, water en benzine in slaan". Ogenschijnlijk rustig, maar met de ontberingen nog op het gezicht vertellen Al- bert en Patricia van Aarst over de spannendste week in hun leven. „Ik verliet mijn werk, haalde Sanne van school en ging naar huis", vervolgt Al- bert. Amper thuis brak de hel los. De rebellen, die het vlieg veld hadden veroverd, trok ken vandaar met zwaar ma terieel op naar de regerings gebouwen in Aden. Er leid den meer wegen van het vliegveld naar het regerings centrum, maar op één na wa ren ze allemaal kapotgescho ten. Er restte nog slechts een weg: die langs het strand. Daarheen trokken dus de re bellen met hun tanks én de regeringstroepen met hun anti-tankwapens. En juist aan die weg stond de flat van Albert en Patricia en talloze andere buitenlanders. De hele week werd rond DE Wageningse Ingenieur Albert van Aarts (37) ging vorig jaat voor de tweede maal In zijn leven naar Zuid-Jemen. Als specla- list In Irrigatiewerk stuurde de FAO (de voedselorganlsatie van I de Verenigde Naties) hem naar het kleine Arabische staatje. Zijn vrouw Patricia (35) en zoontje Sanne gingen mee. Vorige week maandag brak er In Zuid-Jemen een opstand uil I Communistische rebellen probeerden het communistische re-1 gime van president All Nasser omver te werpen. Uit het land sij pelen nog steeds berichten over een bloedige strijd met een on-1 gewisse uitkomst. Patricia en Sanne werden na vijf benauwde dagen In de I hoofdstad Aden vorige week vrijdag geëvacueerd, Albert be reikte de volgende morgen de veiligheid. het flatblok van Albert en Patricia met scherp en grof materiaal geschoten. Om elke meter grond werd ge streden. Het aantal lijken in de straten en op het strand groeide snel. „We mogen blij zijn dat we hier nog zitten," vertelt Pa tricia. „We zaten midden in de frontlinie. De kogelgaten zaten naast ons keukenraam. En de flat naast ons werd ka potgeschoten. Dat was op derde dag. Toen besefte ik pas dat het echt was". Bij Albert drong dat besef Albert van Aarts. - foto cord 0tting al eerder door. Hij was door de Verenigde Naties aange wezen als 'verbindings- en inlichtingenofficier'. Met zijn auto hielp hij VN-mensen vervoeren. Zo kwam er 's dinsdags een verzoek binnen van de Algerijnse ambassa de: een medewerker lag ge- Een tank van de opstan delingen raast voor de flat van Albert en Patricia van Aarts langs. Albert van Aarts maakte deze foto zelf vanuit een gat in de muur van zijn flat. FOTO ALBERT V AARTS wond thuis. Albert nam als vrijwilliger de taak op zich om hem te vervoeren en ging naar de flat van de Algerijn. „Het bleek dat die man al dood was. Bij hem thuis was een granaat ingeslagen die hem de rechterarm had afge rukt. Door het uitblijven van medische hulp bloedde hij dood. Toen heb ik hem naar het mortuarium gebracht". Patricia bleef de gehele week thuis. Eerst alleen met Sanne, maar al gauw kwa men er ook Fransen en an dere Nederlanders bij hen in de flat. ,,'s Maandags was er in alle vroegte een meisje uit Nederland aangekomen met een videoband van Freek de Jonge. Die hebben we toen 's avonds gekeken. Voor de rest was het rondhangen. Het ergste was als er straaljagers Je wist niet waar ze heen gingen. Maar zodra het enigszins rustig was, kwa men alle buitenlanders in het flatblok naar buiten en praatten we met elkaar". Om afleiding te vinden hield Patricia een dagboek bij. Daarin staat ook de zin snede: 'Sanne huilt'. „Dat was niet uit angst, maar om dat hij niet naar buiten mocht kijken", legt Patricia uit. 's Vrijdags spraken de strijdende partijen een be stand af opdat de buitenlan ders geëvacueerd konden worden. „Inpakken was moeilijk. (Beetje afscheid ne men)", schrijft Patricia in haar dagboek. „Het doet pijn om te zien hoe een stad, waar allerlei dingen ten goede aan het veranderen waren, zin loos verwoest wordt", ligt- haar droefenis toe. De evacuatie vond plaats I op het strand voor de flat vanl de Nederlanders. Zij verliep vlot en zonder paniek, verteltI Patricia, 's Avonds om elll uur was zij zelf aan de beurt I Ze moest tot haar borst doorf het water waden om bij kleine sloep te komen. D«l bracht haar en zo'n vijftien! anderen over naar een gr° l tere sloep, die op haar beur'-| weer naar de BrittaniWj voer. De volgende ochtend kor.-1 den de mannen pas aasl boord. Inmiddels was het be l stand verstreken en haddenl de partijen hun stellingen! weer betrokken. Albert dot j berde richting Brittanni'l toen de stad al weer in branJl stond. Zeven uur later kwa l men de evacueés aan in D]t bouti. Berooid, maar ongel schonden. I Een terugkeer naar Zuw'l Jemen zit er niet in. Patrioj trekt een intens lelijk gezi®-I als het woord 'terug' valt. AJ bert zou het weliswaar Be" bezwaar vinden terug moeten om zijn project ai 'jl maken, maar Patricia Sjl een praktisch probleem, .PI strijd is verworden tot ee®L stammenstrijd. Regio's f\ elkaar traditioneel niet W| gen, vechten hun oude vetel uit. En nu er eenmaal do®i zijn gevallen, roept dat we^| om wraak. Dat gaat duren". VHiUUAti 24 JrtlMUAl Van onze Haagse redactie den HAAG - De Pvd, fractie in de Tweede Kam vindt dat alcoholmisbru door schippers aan bandi moet worden gelegd. V. het kabinet worden maatr gelen gevraagd én adviezi voor de gemeenten lan vaarwegen. De kamerleden Stoffek en Castricum herinneren c ministers Rietkerk (binnet De Van onze pari Aan de door hem vastg beurs (3520 gulden voor tl Voor uitwonenden) voor i jman niet of nauwelijks g< CDA en FVdA zijn gister avond na Deetmans antwoorc jlirect rond de tafel gaan zitter om een gezamenlijke wijzi ging (die dus kan bogen op eer kamermeerderheid) voor t< DEN HAAG (ANP) - Na ach lagen te hebben vastgezeten ii liet Griekse vrachtschip Ri< Grande in de nacht vai woensdag op donderdag dooi drie zeeslepers losgetrokken. Tijdens hoog water slaag den de IJsland en de Smit- jloyds 123 en 117 erin het schip Êaar open water te slepen. Het chip is naar Rotterdam ge sleept, waar het aan een repa- fatiewerf van Verolme is af gemeerd. In totaal heeft het bergings- [bedrijf Smit Tak zes keer ge probeerd het 178 meter lange jschip te bergen. De eerdere po gingen waren in zoverre suc cesvol dat de slepers erin [slaagden de Rio Grande om te trekkken, zodat hij met zijn boeg naar zee kwam te liggen. De vakbonden willen een peel terug van de koopkracht korting van circa 4,5 procent die de NS'ers in '82 incasseer- pen. IJN de metaalindustrie, vanouds l'ers van het arbeidsvoorwaarc week de onderhandelingen be Voor de Industriebond FNV sta •ng tot 36 uur per week hierbij I '°zen heeft voor de leiding var verhoging voor de werkenden •yaal produktieproces de hooi verdere arbeidstijdverkorting daarom zijn ze er falikant teger I Tot dusverre is niet gebleke wondermiddel is voor het sch 'e'd- Het percentage herbezet 9en en daar waar een tekort be werkroosters weinig flexibel zij •et produktieproces. Er zijn e Telden. Deze zullen in beteker I 'nisch herstel aanhoudt en s [stoeiende behoefte aan vakbek - Niemand is er mee gebaat d: 9en Zouden uitlopen op een b en de sociale partners. Daar z ant van de werkgevers wordt yeiegd bij het zoeken naar wer astriebond FNV lopen mensei 9 van arbeid nu een dogma nen valt. tnPe 'Ddruk, die naar buiten ge een gesloten front vormen eigrote ondernemingen kunne h!Lende werkomstandigheden l0r?r|jyen heeft bovendien wein ach» li de vakbeweging zijn e L' erban, die onder de gege vv fchten van een °P de sPi,s L v" arbeidsduurverkorting he j?er Panen bij een ongestoi tsn, sentrekkers aan de ondi" L *0rden door zakelijk ingesti Lnpm 'ds eigenbelang het re leiiiifH' Een Prestige-slag rond 'el|lk voor alle partijen.

de Stem | 1986 | | pagina 2