Romantiek en avontuur in Brits-Indië Travolta journalist met pit in 'Perfect' BURG -Poor P'ecf/j ook in de BIOSCOOP Speelfilms op televisie VPRO actief op Filmfestival Rotterdam X f°on SNTE TERNEUZEN Prijs voor Pakula-fïlm (THE FAR PAVILLIONSIN EXOTISCH DECOR mr MAATREGEL VRIJDAG 24 JANUAR11986 A65 G ders van Terneuzen bren- dat zij besloten hebben de egen parkeerplaatsen voor 120) aan te wijzen als alge- laatsen. t ligt vanaf heden voor een lentesecretarie, afdeling al- t tegen betaling der kosten isteld orts binnen dertig dagen na lajesteit de Koningin te rich- isaris der Koningin, St.-Pie- g in te dienen) beroepschrift 986 iders voornoemd, C. Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretaris T2 PAGINA GIDS 1 'Nederlandse film naar internationaal niveau' Van onze filmredactie )E VPRO gaat nog naar dan vorige ja- en de schouders zet- en onder het Film- estival Rotterdam, at vandaag wordt ;eopend en duurt tot 2 èbruari. Het festival wordt voor Je 15-de keer gehouden n vindt plaats in de za- en van Luxor, Lumière n de Lantaarnffet Ven sier in Rotterdam. In Rotterdam beschikt de VPRO over een eigen filmzaal (Lumière 4). Morgen en over morgen vertoont de VPRO twee festivalfilms, er wordt een VPRO-prijs uitgereikt en bovendien stak de omroep geld in drie films die op het festival hun premiere beleven. Zondagavond praat Adriaan van Dis in Rotterdam met filmers en mensen die met het Filmfestival te maken hebben. Een van die gasten is de Joegoslavische regisseur Dusan Makavejev, aan wie in Rotterdam een retrospectief is gewijd. Daarna wordt de film 'Bez Konca' van de Pool Krzysztof Kieslowski ver toond. Deze film speelt tegen de achtergrond van het verzet van Solidariteit tegen de Poolse regering. Later zal deze film ook tijdens het Filmfesti val te zien zijn. De VPRO besluit de zon dagavond met een recht streekse reportage van de uit reiking van de Rotterdam Awards, die dit jaar voor het eerst worden toegekend. Een internationale jury kiest de 'meest vernieuwende film van 1985', de beste documentaire en de beste niet-westerse film en kent 'de oeuvre-prijs' toe. Daarnaast wordt ook nog de VPRO-Cinema Jubileum Prijs (groot 20.000 gulden) uitgereikt aan de maker van de beste Ne derlandse Film van 1985. De jury bestaat uit internationale crititci, die alle lange Neder landse speelfilms van het af gelopenjaar beoordelen. Gast heer is Adriaan van Dis. Zaterdagavond brengt de VPRO als nachtfilm ook al een film die in Rotterdam te zien zal zijn. Het is 'Huang tudi' van de Chinees Chen Kaige. Chinees De film toont aan dat men in China nieuwe wegen is inge slagen en handelt over het conflict tussen twee generaties in een strenge, feodale wereld. De absurdistische film 'A zed and two noughts (ZOO)' van Peter Greenaway is een van de films die de VPRO mede geproduceerd heeft. Greenaway trok in 1982 de aandacht met zijn 'The Draughtman's Contract'. In Scene uit 'A Zed and two noughts'. FOTO VPRO zijn nieuwe film draait het om een dierentuin, Darwin, seks, de schilder Vermeer en het Romeinse Pantheon. Andrea Ferreol speelt de hoofdrol, maar in een van de in Neder land gesitueerde scenes zien we ook Gerard Thoolen en Guusje van Tilborgh. De tweede door de VPRO gesteunde film is 'The River bed', de eerste speelfilm van de Amerikaanse Rachel Reichman, een ontdekking van Huub Bals, de artistiek leider van het Filmfstiuval Rotterdam. Tenslotte gaat in Rotterdam de nieuwe film in première van Johan van der Keuken, een coproduktie van VPRO, Suisse Romande en TV1. 'I love dollar' is 'een doorlopend spel met abstracte begrippen', met geld als verbindende schakel. Van der Keuken maakte opnamen in Amster dam, New York, Hong Kong en Genève. Risico De mensen die verantwoor delijk zijn voor het ambitieuze filmbeleid van de VPRO zijn Roelof Kiers, Harrie Hosman en Jannie Langbroek. Zij vin den dat in Nederland moet kunnen wat de Duitse ZDF en het Engelse Channel Four al lang doen: als tv-maatschap- pij investeren in de filmindus trie. Het gaat daarbij voorna melijk om kleine, moeilijke films, waaraan een zeker ri- sisco is verbonden. De drie VPRO-mensen ge loven niet dat film en tv el kaar op deze manier in de weg zitten. Zelfs als een film eerst op de tv wordt vertoond en pas later in de bioscopen, hoeft dat helemaal niet nadelig te zijn voor de zalen. „Als Nederlandse omroep zijn we natuurlijk gericht op het verbeteren vanhet Neder landse filmklimaat", aldus Roelof Kiers en de zijnen. „De Roelof Kiers: 'Utrecht' is te provinciaal. Nederlandse Filmdagen in Utrecht zijn ons echter te pro vinciaal, te benepen; daar he- ben de commmerciële belan gen en de producenten een veel te grote invloed gekre gen". „Rotterdam is veel interna- tionaler; daar komen de men sen en het publiek dat wij de moeite waard vinden. Met onze prijs en dat mag best ge zien worden als een afstand nemen van utrecht, willen we de Nederlandse film in contact brengen met dat inernationale niveau". hn onze filmredactie Amerikaanse film Ireamlover' van regisseur ilan J. Pakula heeft de Grote tijs gewonnen op het veer- iende internationale Festival (i Film Fantastique, in het ranse Avoriaz. Éénentwintig films uit ze en landen dongen naar de rijs. Ze werden beoordeeld oor een jury met onder meer Claudia Cardinale en Jerry lewis en Richard Lester als voorzitter. Nederland, dat in de Grand Prix won met De lift', was dit jaar niet ver- egenwoordigd. 'Dreamlover' handelt over le jonge vrouw Kathy Gard ier (Kristy McNichol), die zich irobeert te ontworstelen aan aar dominante vader. Als zij een avond alleen thuis is, Iringt een aanrander haar luis binnen. Ze overmeestert leman en doodt hem. Vanaf dat moment wordt zij haar dromen door haar anvaller achtervolgd. Zij «eigert psycho-analyse, maar mot uiteindelijk toch onder «handeling bij dokter Mi- liael Hansen. Deze bestudeert iet gedrag van slapende die- 'en. Hij ontdekt dat Kathy's ïeval uniek is. Pakula won eerder in 1975 net The Parallax view' de Prijs van de Kritiek op het ilmfestival in Avoriaz. Dreamlover', die op het festi- 'al zijn wereldpremière be- eefde, is Pakula's tiende film. Zijn meest bekende films tot M toe zijn 'All the president's Mn' (1978) en 'Sophie's choice' «983). Kane Abel. Amerikaanse h-film naar een bestseller van Jeffrey Archer. Dynasty- achtig verhaal over macht, ambitie en wraak van 320 mi nuten. Met Sam Neill (bekend van Reilly) en Peter Strauss. •Wild Geese II. Oorlogsmis dadiger Rudolf Hess (Lau rence Olivier) moet ontvoerd "orden uit de Spandau-ge- vangenis in Berlijn. De Ame- Jjkaanse beroepskiller (Scott ®enn) krijgt opdracht te in filtreren. •All of me. Komedie met Lily "Violin en Steve Martin over Verstappen in andere andere ■-hamen. •Broadway Danny Rose. Re fute komedie met Woody Al- 'enen Mia Farrow in de Hoofdrollen. De come-back van afgezakte zangers. •Het verboden bachanaal. Witn Verstappen verfilmde oimon Vestdijk. •Love At First Bite. Komi- ohe Dracula-film met George Hamilton en Susan Saint-Ja- hies. King of Comedy. Robert eNiro wil het vak leren van otniek Jerry Lewis in film an Martin Scorsese. ranks. Amerikaanse solda- J in Engeland in film van 'in Schlesinger. Met o.a. Ri- "ard Gere en Vanessa Red- Plve. of the Needle. Donald in land spionneert voor .tkr in Engeland. v. o Hogs of War. Naar boek t Frederick Forsyth. Huur- plegen staatsgreep. Met Christopher Walken. f" Door Marjan Mes EXOTISCHE avontu renverhalen zijn weer helemaal in. Met het gevolg dat de koloniale achtergronden van landen als Afrika en India telkens met veel aplomb worden opge rakeld. Maar dan wel hoofdzake lijk als een mooie visuele stoffering voor actie en ro mantiek. 'The Far Pavillions', door Peter Duffell gemaakt naar de gelijknamige bestseller van de schrijfster M.M. Kaye uit 1978, is een duur en prachtig aangekleed spekta kel. Het speelt zich af hal verwege de 19e eeuw in Brits-Indië. Kosten noch moeite zijn gespaard om de kijker in verrukking te brengen met grootscheepse massascènes, mooie lokaties en fraai ge decoreerde Hindoe-rituelen. Ben Cross, die indertijd in druk maakte als de hoofd rolvertolker in 'Ghandi', speelt thans de rol van een romantische held. Een heel wat minder overtuigender rol dan die van Ghandi, ter wijl de film zelf zich even min kan meten met dit epos en nog minder met 'A Pas sage to India'. Maar die film was dan ook gebaseerd op een echt goed boek, van E.M. Forster, en op wezenlijke karakters. Vergelijken doet men maar beter niet, want tenslotte heeft de film 'The Far Pavillions' ook geen an dere pretenties dan een spannend en vooral roman tisch avonturenverhaal te zijn. En in die opzet is hij re delijk geslaagd. Shariff Als jongetje werd Ashton Pelham-Martyn (Ben De bruidsstoet onderweg tijdens een gevaarlijke tocht in 'The Far Pavillions'. Cross), nadat zijn ouders waren vermoord, gered door zijn Hindoe-verzorgster en groeide hij op aan het hof van een Indisch vorst (Omar Shariff), die hij als zijn va der beschouwt. Hij is inmid dels, na een studie in Londen (de film rept hier allemaal nauwelijks van), luitenant bij een Brits regiment. Van wege zijn afkomst voelt hij zich sterk bij de Indiërs be trokken, wat hem door zijn collega's niet in dank wordt afgenomen. Als hij de opdracht krijgt om een bruidsstoet te bege leiden naar een verre stad ontmoet hij zijn vader weer, die hem zal bijstaan tijdens de gevaarlijke tocht. Een van de twee bruiden, die uit gehuwelijkt zullen worden aan een bejaarde vorst, blijkt zijn vroegere vrien dinnetje Anjuli (Amy Ir ving). Wanneer hij haar tij dens een ongeval met haar draagstoel gered heeft, ont dekken zij eikaars ware identiteit en bloeit de liefde op. De tocht is vol gevaar en dreiging, maar uiteindelijk bereiken zij toch het doel. Niet nadat de geliefden el kaar heimelijk, gebruik ma kend van een opstekende zandstorm, hebben bemind in een grot. Na de huwe lijksinzegening wordt Ash ton met een militaire missie naar Kaboel, Afghanistan, gestuurd, waar zijn beste vriend tijdens een hevig vuurgevecht om het leven komt. Als hem het bericht be reikt, dat Anjuli met haar stervende man na diens - FOTO CONCORDE FILM dood zal worden verbrand, voert hij, als Indiër ver momd, een actie om haar te redden. Haar halfzuster, die vrijwillig voor de weduwen- verbranding kiest, omdat zij de officiële vrouw van de vorst was, wordt tijdens de massale plechtigheid, door Ashton met een schot uit haar lijden verlost. Samen gaan de geliefden er van door, de 'Far Pavillions', het verre paradijs (de be sneeuwde toppen van de Hi- malaja), tegemoet. 'The Far Pavillions' van Peter Duffell. Casino 1 in Breda. Van onze filmredactie IN 'Perfect' van James Bridges speelt John Travolta bepaald niet onver dienstelijk een journalist van het Amerikaanse blad Rolling Stone. De zelfde filmer regisseerde Travolta, die meer kan dan alleen met de smalle heupen wiegen, eerder in 'Urban Cow boy'. De hardwerkende journalist moet een artikel schrijven over de fitness club, die hij beschouwt als de vrijge- zellenontmoetingspunten van de jaren tachtig. Zijn belangstelling wordt ge voed door zijn interesse voor een aan trekkelijke lerares aerobic-dansen (Jamie Lee Curtis). Zij worden verliefd, maar zijn hardnekkige manier om haar tegen haar zin informatie te ontfutselen, gooit roet in het eten. Jamie wijst hem er op, dat al ben je nog zo'n bevlogen nieuwsjager, niet alles geoorloofd is om je zin te krijgen. Zijn onthullende verhaal zou heel wat mensen kwaad kunnen berokkenen, houdt zij hem voor. En hij is wel zo vriendelijk om zijn artikel te veranderen. 'Perfect' ziet er modern en actueel uit, maar heeft behalve de nadrukke lijke boodschap weinig te vertellen. Jann Wenner, de echte hoofdredacteur van Rolling Stone, speelt zichzelf en de schildering van het dynamische mi lieu lijkt levensecht. Toch is het alle maal te gladjes om echt te raken.Per- fect' van James Bridges. Mignon in Breda. John Travolta in 'Perfect'. FOTO COLUMBIA 'In de schaduw van de over winning', de spannende 'oor logsfilm van Ate de Jong draait nog in Cinesol 3 in Bre da. Jeroen Krabbé is een bra- voure-achtige verzetsstrijder en Edwin de Vries een listige joodse intellectueel, die Duit sers om de tuin leidt om joden van transport naar de concen tratiekampen te redden. Vooral een geslaagde actiefilm met goed spel en wat minder geslaagd als ideeënspel over de verschillende houdingen van mensen tijdens de Tweede Wereldoorlog toen collabora tie en verzet in eikaars ver lengde konden liggen. De rol van Krabbé is geïnspireerd op de figuur van de kunstenaar en verzetsstrijder Gerrit van der Veen, die van Edwin de Vries op de raadselachtige joodse arts, Friedrich Wein- reb, wiens ware motieven om met de Duitsers samen te wer ken, nooit volledig zijn opge helderd. In Cinesol 2 in Breda wordt 'La Historia Oficial' geprolon geerd. Een boeiende en ontroe rende Argentijnse film over de politieke bewustwording van een lerares wier vermoedens toenemen, dat haar geadop teerde dochtertje een kind is van een door de generaals ver moord echtpaar. Zij ontmoet een van de 'dwaze moeders', die wellicht de grootmoeder van haar kind is. Haar man, een rechts zakenman, verzet zich heftig tegen haar ontdek kingstocht naar de waarheid. Cinesol i in Breda gaat door met de onderhoudende vrien denclubfilm 'St. Elmo's Fire'. Problemen met volwassen en zelfstandig worden van. een groep oude vrienden van de middelbare school. Leuk ge speeld door een aantal acteurs, die ook in 'The Breakfast Club' optraden. Die laatste film is overigens te zien in Ci- nem'actueel 2 in Bergen op Zoom. IBllHIilli Casino in Breda gaat verder met de Richard Pryor-kome die 'Brewster's Millions' en met de vechtfilm 'Commando' met Arnold Schwarzenegger. 'Back to the future', het spannende en amusante fan tasie-avontuur over een jon gen, die in de jaren vijftig be landt met een tijdmachine auto, blijft nog in Grand Theater in Breda, City 2 in Roosendaal, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom en De Ko ning van Engeland in Hulst. Filmhuis Concordia in Breda vertoont deze week 'Tristana' van Luis Bunuel. Complexe film met surrealis tische, symbolische en sociale elementen uit 1969. Catherine Deneuve speelt een wees meisje dat door haar bejaarde voogd (Fernando Rey) tot zijn minnares wordt gemaakt. Ze vlucht met een jonge kunst schilder, maar keert met een beenamputatie bij hem terug, trouwt met hem en wordt dan de dominerende partner. Zeer indringend geacteerd. Tot en met woensdag 29 januari. Om 19.30 en 22.00 uur. Op donderdag 30 januari vertoont Filmclub Concordia in Theater Achterom in Breda 'Tootsie' van Sydney Pollack. Met een virtuoze Dustin Hoff man als een werkloze acteur, die in travestie als een actrice solliciteert en dan zijn ver momming vol moet zien te houden, ook als hij als man verliefd wordt op Jessica Lan ge. ZATERDAG Huang tudi (China 1984, Ned. 2, 23.10 uur). De 33-jarige Cheng Kaige maakte bijzondere de buutfilm over het harde feo dale boerenbestaan in het China van vlak voor de Tweede Wereldoorlog. Lawrence of Arabia (USA 1962, Did. 1, 22.20 uur). Het met zeven Oscars bekroonde le vensverhaal van de myste rieuze Engelse officier T.E. Lawrence. Met Peter O'Toole, regie: David Lean. Die Musterknabe (Oostenrijk 1963, Did. 2, 15.50 uur). Kome die met Connie Froboess en Peter Alexander. One trick pony (USA 1980, Did. 2, 23.25 uur). Zanger Paul Si mon speelt de hoofdrol in een door hem zelf geschreven mu ziekfilm. La signora senza camelia (Ita lië 1953, Did. 3 WDF,.22.30 uur). Lucia Bosé en Andrea Cecchi in een vroege film van Miche langelo Antonioni. Design fot living (USA 1933, België 1, 16.05 uur). Gary Coo per, Fredric March en Miriam Hopkins in een Ernst Lu- bitsch-komedie naar een to neelstuk van Noel Coward. ZONDAG Bez konca (Polen 1985, Ned. 2, 20.37 uur). Vrouw probeert te leven zonder haar man, die slachtoffers van politieke pro cessen verdedigde. Regie: Krzysztof Kieslowski. Tevye und seine Töjphter (W.- Dld./Israël 1967, Did. 1, 14.50 uuj-). Het bekende Anatevka- verhaal verfilmd door Mena- chem Golan met Shmuel Ro- densky in de rol van Tevye. WOENSDAG Voro-Nova (Nederland 1984, Ned. 2, 21.00 uur). Film van Mildred van Leeuwarden en Dick Rijncke over het thema leven en overleven. Gui xin shi jian (China 1979, Did. 2, 22.35 uur). Chinese offi cier ontsnapt in 1940 uit Ja panse gevangenschap. The bad and the beautiful (USA 1952, België 2, 20.20 uur). Kirk Douglas als een meedo genloze producent, die zijn co me-back wil maken. Regie: Vincente Minelli. DONDERDAG Ivy (USA 1947, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Mooie en ambi tieuze Ivy vergiftigt haar man. Met Joan Fontaine en Herbert Marshall. Rgie: Sam Wood. Le Bal (Italië 1983, België 2, 20.20 uur). Verfilming van èen beroemde theatervoorstelling zonder dialoog van het Parijse Théatre du Campagnol door Ettora Scola.

de Stem | 1986 | | pagina 17