fISHANDEL IONS 'Storm grootste tegenstander' Hengelaars vissen het liefst op de Zestigvoet B EN W HULST IN BEROEPSCHRIFT: Postkantoor in Nieuw-Namen blijft voorlopig open Veel onderwijszaken op agenda van gemeenteraad Axel Dagelijks levende kreeften Riolering gaat door DE STEM 74 BR MERKEN VRIJDAG 24 JANUAR11986 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 H. Hageman nieuwe directeur woning bouwvereniging BEROEP DORPSRAAD OP INWONERS J-osl/oèt mmmA VERHUIZING?? PIERRE KINTGENS BEDWONG ACONCAGUA Waogentjes kalken in Hulst PAPIER VOOR UW PEN Gezinsverzorging Plaatselijk nieuws Axel Nieuw-Namen Kloosterzande "Ja wa zetten de tijd even stil om u in de maand januari'86 nog te la ten profiteren van ons reserve ringsaanbod van december 1985. Want door de gigantische aanloop van de afgelopen weken heeft mis schien niet iedereen tijdig een keuken-naar-wens kunnen reserve ren tegen prijzen van 1985 voor le vering wanneer dan ook in 1986. SU Daarom heb ik de fabrikant kun- nen overhalen om ons nog 4 we ken extra reserverings uitstel te I geven. Tot 31 januari kunt u dus nog beslissen voor levering van een echte Hebaform-keuken te- gen oude prijs." Da's nou typisch CVT, geen "hoge- I drukverkopen" met ongewenste toeters en bellen, maar 'n goed I doordacht keukenvoorstel naar üw budget en leefwijze. Nu dus I maar doen wat u al zo lang van plan was... 'n echte CVT-keuken bestellen! (ens b.v. |l. 076-225349 (burg - Roosendaal - Ittervoort IT - Tel. 01140-13914 Tel. 076-225705 Autobedrijf SPINVELD B.V. EXTRA'S PRIJS zonnedak I 7.500,- 7.500,- 8.95D,- 8.500. f 10.500,- 11.500,- 13.950.- 12.500. 12.950- f 13.500.- 1.200 sttoiHA schutdak LP9 zonnedak IP6 diesel diesel diesel automaat automaat automaat sdajifdak 900 1.000 1.000 1.200 >9.620 12.200 10.000 $0.200 15 000 3.000 16.000 0-deuts gesloten grijs kenteken calmolet 8.950.- 9.500, 0.000- 8.500, 9.000.- 9.500,- 9.000.- 7.950. 7.050.- 7,950,- 7.950. 8.950. 9.500.- J 0.500,- j 9.500.- 12.500.- 11.950,- 12.500.- 10.900. 9.500.- 11.950, 13.950, 13.950,- 13 500.- 1 12.050,- 18.950. 1 18.950.- 1 23.500. 21.950. 18.950. 20.950,- 21.950. 21.050. 26.500.- 10.500.- 18.950, 27.500.- 12.950.- 12.950. 1 27.500. 23.950. 23.950.- 1 20.950,- I 17.950. 12.950.- 12.950,- 4.150,- 6.950.- 13 950,- 10.050,- f 6.500,- I 9.500, I 6 950,- I 8.500, 13.050. I 24.950.- hebben 3 tot 6 maanden iion-garantie Tel. 076-225705 kl Autobedrijf SPINVELD B.V. T22 4 Voor volksgezondheid is sluiten Hulst ernstig' Van een onzer verslaggevers HULST - De beëindiging van de klinische functie van het St. Liduina ziekenhuis zal zeer ernstige gevolgen hebben voor het peil van de volksgezondheid. Burgemeester en wethouders zeggen dat in het kroonberoep dat ze nu bij de Raad van State hebben aangetekend, tegen het besluit van de staatsecretaris om het ziekenhuis te sluiten. Van een onzer verslaggevers HULST - De heer Herman Hageman uit Hulst wordt de nieuwe directeur van de Hul ster Woningbouwvereniging. Hij aanvaardt zijn functie per lmei. Hageman volgt de huidige directeur J. van Denderen op, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Hageman is al een aantal ja ren secretaris van de Hulster Woningbouwvereniging. De sociaal-economische en overige maatschappelijke con sequenties, zo voegen B en W eraan toe, „moeten zonder meer als desastreus voor onze regio worden bestempeld. De inwoners vanonze gemeente en de alhier gevestigde instel lingen op het gebied van de zorg worden hierdoor in ern stige mate benadeeld". Het college zegt door het besluit van de staatssecretaris recht streeks in zijn belang te zijn getroffen. Om het beroepschrift tijdig in Den Haag te krijgen, heb ben B en W het voorlopig bij die uitspraken gelaten. Wel wordt meteen gevraagd om binnen een bepaalde termijn de gronden van het beroep te mogen aanvullen en het be roep nader te motiveren. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De be woners van Kruispolder, Vo gelfort en Pauluspolder zijn enthousisast over de gemeen telijke plannen om woningen aan te sluiten op de riolering. Dat blijkt uit een enquete die onder alle betrokken inwo ners is gehouden. In totaal werden 93 formu lieren verspreid. Slecht 1 in woner gaf te kennen tegen aanleg van riolering te zijn. Vijf formulieren konden niet worden opgehaald, omdat de bewoners (van zomerhuisjes) niet thuis bleken. Gewacht wordt nu nog op de prijs van de Heidemij en dan kan het karwei zo snel mogelijk begin nen. De gemeente Hulst heeft het overigens bar druk met aller lei beroepen en procedures rond de ziekenhuiskwestie. Behalve het al genoemde lo pen er nog drie andere be roepsprocedures. In een brief aan de gemeenteraad voor spellen b en W dat het daar niet bij zal blijven. Immers, als straks de bouwvergunning voor het Terneuzense zieken huis komt kunnen er alweer twee nieuwe procedures wor den aangespannen. Eentje te gen het verlenen zelf, een an der tegen de voorwaarden in die vergunning. Omdat al die beroep- en bezwaarschriften geen schorsende werking heb ben, ziet het er bovendien naar uit dat dat ook nog verzoeken tot schorsing, dan wel het tref fen van een voorlopige voor ziening ingediend moeten worden. Ook het bestuur van het Hulster St. Liduina ziekenhuis is binnen de voorgeschreven termijn bij de Raad van State in beroep gegaan. Over de in houd van dat beroepschrift wilde voorzitter P. de Schrij ver echter nog geen medelin- gen doen. Dit om het komende gesprek met het ziekenhuisbe stuur uit de Kanaalzone niet te bemoeilijken. Dat gesprek, over mogelijke deelname van Hulst aan de ziekenhuizenfu- sie in Zeeuwsch-Vlaanderen, vindt maandag plaats. (ADVERTENTIE) V h GEBRUIKTE WAGENS met garantie, nu ruime keuze in onze showroom Fred van Eedenstr. 1 Terneuzen tel. 01150-13456 Hof te Zandepl. 17 Kloosterzande tel. 01148-1412 Van een onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - Het post kantoor in Nieuw-Namen blijft voorlopig open. Als de opwaartse lijn in het aantal handelingen zich voorzet, ziet het er naar uit dat de PTT- vestiging voor het dorp behou den blijft. Na een proeftijd van twee jaar moet geconcludeerd wor den dat het postkantoor in Nieuw-Namen niet voldoet aan de PTT-normen. De PTT wil de inwoners echter nog een laatste kans geven om de le vensvatbaarheid van deze voorziening aan te tonen. „Dat zullen ze de komende maanden moeten waarma ken", zegt waarnemend direc teur H. Hageman van de PTT (ADVERTENTIE) ij! 75 JAAR VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS Huur bij ons t de gepaste wagen S Fred, van Eedenstr. t, Terntuzen, tel. 01150-13456 t Hol le Zandepl 17. Kloosterzande. tel. 01148-1412 jf DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jansen (plv. chef), Emile Calon, Co Meertens, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène Verstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Clé van Katwijk. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: C. Menu, privé tel. 01150- 95839. in Hulst. „Wij hebben in ieder geval al het mogelijke ge daan". Hij doelt daarmee on der meer op de gewijzigde openstelling van het kantoor in Nieuw-Namen. De ope ningstijden zijn nu voor ieder een gemakkelijk. Met name denkt de dorpsraad van Nieuw-Namen dat de ope ningstijd tot half zes op vrij dag een belangrijke bijdrage kan leveren aan een frequen ter gebruik van het postkan toor. Overigens is er met name in december een flinke stij ging geconstateerd van het aantal lokethandelingen. Ge hoopt wordt dat die ontwikke ling doorgaat. De komende dagen gaat de dorpsraad, die zich indertijd ook heeft beijverd voor de komst van een nieuwe PTT- vestiging, de dorpsbewoners aansporen zoveel mogelijk handelingen te verrichten. „Het postkantoor moet behou den blijven", zegt de dorps raad in een pamflet, dat in heel Nieuw-Namen in de bus zal worden geduwd. „Maar dan zal de gehele gemeen schap daaraan mee moeten werken. Niemand uitgezon derd". De dorpsraad waarschuwt in het schrijven dat de peilda tum voor het aantal handelin gen in april ligt, dus dat snelle actie geboden is. „Het moet en is haalbaar. Het is voor ieder persoonlijk en voor de leef baarheid van Nieuw-Namen van groot belang dat het post kantoor behouden blijft". In het stencil zet de dorps raad op een rijtje hoe de bewo ners kunnen meewerken. Door het openen van een postreke ning of spaarrekening, alle be talingen via het postkantoor te doen, kopen van busabonne menten, verzenden van pa ketjes en aangetekende brie ven en het afhalen van visak- tes. Ook wordt nog een tip meegegeven om het aantal handelingen op te voeren. Door bijvoorbeeld geld op te nemen met meerdere betaal kaarten en storting van be dragen op de eigen rekening over meerdere keren te sprei- Ptk Cenln 7134 m. 2.8 '84 Kintgens op de top van de piek Lenin. Door Rinus Verberkmoes HULST - „Stormen met windsnelheden die op kun nen lopen tot 230 kilometer per uur waren de grootste tegenstanders bij de beklim ming van de Aconcagua", herinnert de in Hulst woon achtige Luxemburger Pierre Kintgens zich als de beklim ming van deze 6959 meter hoge berg in Argentinië ter sprake komt. Een beklim ming die hij begin 1984 vol tooide. Dat deze beklimming weer in de belangstelling staat, ligt aan het feit dat er momenteel door vier Neder landers, een nationale pri meur, pogingen worden on dernomen die berg te be dwingen. Een uitdaging die volgens Kintgens zal slagen. Waarom dat zo is, legt hij uit. „De Aconcagua is een berg, die bij een beklimming van de noordwand weinig bergbeklimmingstechiek vergt. Zelfs een klimtouw is overbodig. Zodoende is het een beklimming waarvoor geen ervaring als Alpinist nodig is". Dat er toch maar 35 tot 40 procent in slaagt de top te bereiken, heeft volgens Kintgens andere oorzaken. „Veel klimmers weten dat deze berg niet moeilijk te bedwingen is. Met een be hoorlijke dosis optimisme wordt daarom gestart. Tijd nemen om te acclimatiseren wordt dan ook vaak overbo dig geacht. En dat is een fout die uiteindelijk tot opgeven noopt. Daarnaast ontbreekt het bij sommigen aan door zettingsvermogen en wordt vergeten voldoende te drin ken. Want ondanks dat je het gevoel hebt geen dorst te hebben, is drinken een nood zaak. Een vaste vuistregel is, per duizend meter hoogte, hetzelfde aantal liters vocht per dag. Dus bevind je je op 3000 meter, dan moet je mi nimaal drie liter per dag drinken", verduidelijkt hij. Waar de Nederlandse ex peditie voor een nationale primeur in de Andes wil gaan zorgen, slaagde Kint gens als import-Hulstenaar (hij woont daar sinds 1979) al in januari 1984. Zijn trip naar het Argentijnse ge bergte duurde een maand. Schema De eerste periode werd Pierre Kintgens: conditie moet goed zijn. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER gebruikt om te wennen aan de ijle lucht door enkele kleinere bergen te beklim men, om vervolgens af te reizen naar Mendoza. Een plaats op 850 meter hoogte. Van daaruit werd per taxi koers gezet naar het 1870 ki lometer verder en op 2720 meter hoogte gelegen Puenta del Inca. Een neder zetting bestaande uit een hotel, een postkantoor, een station, een kazerne en een aantal warmwaterbronnen. Vanaf deze pleisterplaats werd met muilezels koers gezet naar Plaza del Mulas op 4250 meter hoogte. In deze plaats, het basiskamp, wer den de vijf muilezels vaar wel gezegd om te voet ver der te gaan naar kamp 1, Argentina Antardia op 5400 meter. De volgende klim reikte tot Planta Mura op 5850 meter om vervolgens via Indepencia op 6200 meter hoogte door te stomen naar de top. Een top die voor Kintgens niet de hoogste was. Het hoogste punt dat hij ooit besteeg, was zoals hij meldt: „De piek Lenin met zijn top op 7134 meter in het Russische Pamir-gebergte". Een ietwat moeizamere be klimming dan de 'Hel van Argentienië', maar niet zo moeilijk als het bedwingen van bergen in Alaska met ijs, sneeuw en bittere kou als tegenstanders. „De beklim ming van de Aconcagua is het best te vergelijken met het klimmen op de Kili- mandscharo in het Afri kaanse gebergte. Deze berg is eveneens goed door in goede conditie verkerende begbeklimemrs te bedwin gen", aldus de 54-jarige Kintgens. Een man die naast voornoemde beklimming meerdere malen naar Zuid- Amerika afreisde om er zijn passie te beoefenen. Een passie die ondanks dat er veel gevaren aan kle ven, voor hem boeiend en uitdagend blijft. Temeer, daar Kintgens weet wat hij doet. Een kennis van zaken die, zoals hij stelt 'een nood zaak is om risico's te vermij den'. Een opvatting die mede aan de basis ligt van het ja renlang door kunnen gaan met het beoefenen van berg beklimmen. Want wat vóór alles geldt, veiligheid voor alles, geldt zeker in momen ten waarin je als kleine man te maken krijgt met gewel dige natuurelementen. Kint gens weet dat als geen an der. Het lang van tevoren uitstippelen van de volgende reis past daarin. Want thuisblijven is nu eenmaal een woord dat voorlopig nog niet voorkomt in het woor denboek van de Hulsterse globetrotter. Van onze correspondent CLINGE - De wedstrijdvis sers van de Clingse Henge laars hebben het liefst dat wedstrijden voortaan worden gehouden op de Zestigvoet. En wei op de daar geplaatste der tig bruggehoofden. Dat bleek tijdens een bij eenkomst, waarop de vissers hun wensen konden kenbaar maken. De overige viswaters van de club vonden de ongeveer der tig aanwezigen minder ge schikt voor wedstrijddoelein den. Ook de hengeltijd moet ruimer worden. Drie uur in plaats van twee. Het gebruik van rode maden als aas wordt verboden, omdat deze beestjes ziekteverwekkend zouden zijn. Het prijzenschema blijft vrijwel hetzelfde. Dat bete kent dat de helft van de deel nemers een prijs mee naar huis krijgt. Wel zal de toekenning van de prijzen veranderen. Dat ge beurde in het verleden steeds volgens het gewicht. Voortaan volgens de behaalde klasse- mentspunten. De kampioens titel zal worden vervist over drie wedstrijden. Naast de ge bruikelijke wedstrijden wordt ook nog geprobeerd een inter nationaal hengeltreffen te or ganiseren met Belgische en Nederlandse verenigingen. De aanwezige leden waren wel geporteerd voor de verto ning van een film of een lezing over wedstrijdvissen, maar een bezoek aan de Visma in Rotterdam oogstte weinig bij- val. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse gemeente raad krijgt in de eerste verga dering van het jaar een fiks aantal onderwijszaken op zijn bordje. De rk. basischooi St. Antonius heeft de medewer king van de raad nodig om een vergoeding in de wacht te sle pen voor de schade die bij een poging tot diefstal is ontstaan aan een dependance aan de Gen. Maczekstraat. In november vorig jaar werd de raamkoepel van het platte dak vernield en is lood gestolen uit de rand van de koepel. Door regen en sneeuw is er waterschade ontstaan. Het bestuur van de Gaspar van der Heyden school wil de centrale verwarmingsinstal latie verbeterd zien en de spouwmuren isoleren. Het be stuur vindt het ook nodig dat de duer van de berging in de hal van de school inbraakvrij wordt gemaakt. De rk. basischooi De Eike laar in Koewacht zit ook al met verwarmingsproblemen. De cv ketel is totaal versieten waardoor de school niet meer optimaal te verwarmen is. Da gelijks moet water bijgevuld worden. Een onhoudbare si tuatie waar het schoolbestuur graag een eind ziet. Om de gasrekening te druk ken moeten de spouwmuren worden geïsoleerd. Een bij komstig probleempje is dat het oudste gedeelte van de school uit 1931 geen spouwmuren heeft. Als er geen afdoende maatregelen getroffen kunnen worden moet van het rijk een hogere verwarmingstoeslag worden gevraagd. Aan de openbare Prinses Marijke school wordt al jaren godsdienstonderwijs gegeven door de Ned. Hervormde Kerk. Dit gebeurt door vrijwillgers die daarvoor geen vergoeding Van onze correspondent HULST - Vrijdag 31 januari houdt de carnavaisstichting De Vossen het jaarlijkse wao gentjes kaiken. De stichting gaat een week voor het begin van het grote feest de wagen bouwers van de kern Hulst met een bezoek vereren. On der muzikale begeleiding van de boerenkapel De Kalleseien vertrekt prins Emiel met zijn hofhouding en andere belang stellenden om 20.00 uur vanuit café De Ster naar Schuddebe- rus voor een bezoek aan de boerenjongens. Om ongeveer 21.00 uur wor den zijj verwacht bij de bou wers van Tivoli aan de Beeste- markt, waarna zij naar het Oranje Bolwerk gaan om de wagens van de Moerschans, Nieuw-Hulst, De Statie, Botje bai Botje en de prinsenwagen te bezichtigen. Zijn zijn om ongeveer 22.30 uur terug in het Vossenhol waar door belang stellenden een kom erwten soep gegeten kan worden. Dit is de eerste avond van het drukke programma dat door de carnavalsstichting is sa mengesteld en een graadmeter is voor de stemming van de komende dgen. 1 O0***0* Door uitspraken, die gedaan zijn bij het afscheid van me vrouw Van Haren, is onrust ontstaan onder langdurig zieken en bejaarden die af hankelijk zijn van de Stich ting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen. De Stichting heeft als doelstel- mogelijk hun huishouding te laten doen. Wat je zelf nog kunt doen, blijven doen en zo lang mogelijk. Als bij aanvang van hulp samen nagegaan wordt of de opdracht van de hulp vra gende en de helpende over eenstemt, is de hulp afge stemd op de actuele situatie. De idee van mevrouw Van één straat of buurt, geeft grote problemen. Hoewel de gezinsverzorgsters een zwijgplicht hebben en per soonlijke dingen geheim moeten houden, kan het bijna niet anders dat privé- dingen regelmatig doorko men, want zeker in kleine kernen kent iedereen ieder een. meeste onrust is ont- staan over de idee de hulpen om de twee jaar te wisselen. Het is een hele stap als je al tijd zelfstandig je huishou den hebt gedaan en plotse ling hulp nodig hebt. Als je een 'vreemde' in huis haalt, moet er een vertrouwensba sis groeien. Zo'n proces kan veel tijd kosten. Als die rela tie er eindelijk is, is het heel hard om na twee jaar te moeten brek-m. Dat geeft krijgen. Dit gaat veranderen. B en W stellen daarvoor 800 gulden per jaar beschikbaar te stellen. Behalve onderwijszaken krijgt de raad ook een subsi dieverzoek van de stichting Woonwagenwerk Zeeuwsch- Vlaanderen te behandelen. Voor het ondersteunen van so ciaal-culturele activiteiten voor de bewoners van het woonwagencentrum in Koe wacht is in het ontwerp rijks programma Welzijn Minder heden een bedrag van 2400 geraamd. Om dit geld te van gen moeten de te houden acti viteiten gericht zijn op relatie verbetering, belangenbeharti ging en introduktie en maat- schapeiijke oriëntatie. De ge plande activiteiten voldoen aan die eisen. B en W stellen voor 2397 toe te kennen. Subsidie, maar dan voor een bedrag van 5433, wil het col lege ook geven aan de EVA werkgroep Axel. De werk groep wil halverwege 1986 een projekt vrouwenleerjaar van start laten gaan. In de cursus zal gepoogd worden de zelf redzaamheid, de bewustwor ding van de eigen situatie en het zelfvertrouwen van de deelnemende vrouwen te ver groten. De raadsvergadering op dinsdag 28 januari begint om 19.00 uur. Soos - De soos voor alleen staanden van Axel en omge ving houdt zaterdag 25 januari weer een gezellige bijeen komst in De Vlaschaard te Koewacht, aanvang 20.00 uur. Er wordt bingo gespeeld en een loterij gehouden. De mu ziek wordt verzorgd door het orkest De Williams. KVO - De KVO afdeling Nieuw-Namen houdt dinsdag 28 januari een vergadering in zaal R. Thilleman, aanvang 19.30 uur. Mevrouw Van de Bulk houdt een quiz over tuin, bloemen en natuurbescher ming. De Klooriaan - Zoals vele ja ren traditie is, wordt het car navalsboekje van de Klooria- nen met daarin het uitge breide programma, vrijdag huis aan huis bezorgd. Tevens houdt men dan de jaarlijkse collecte om de financiën voor het carnavalsfeest rond te krijgen. De samensteller van het boekwerkje, Will Due- rinck, weet telkens op origi nele wijze uiting te geven aan de sfeer van het earnavalsge- beuren te kloosterzande. Het carnaval in Kioorianenland begint met een bejaardenmid dag zaterdag 1 februari in zaal Van Leuven. (ADVERTENTIE) GRATIS APK-KEURING in combinatie met een grote beurt Red. van Eedenstr. 1, Terneuzen, tel. 01150-13456 Hof te Zandepl. 17. Kloosterzande, tel. 01148:1412 onrust, temeer waar de ideeën van mevrouw Van Haren al besproken zijn met de hulpverleensters en niet met de cliënten. Zij worden weer eens buitenspel gezet. Eerst moet blijken of ZIJ de nieuwe koers willen volgen. Uiteindelijk gaat het om DIENSTVERLENING. Mevrouw H. Hendriks Tak, Axel.

de Stem | 1986 | | pagina 13