UITBLAZEN Proeve verplicht rechter tot niets Coup in Lesotho komt Pretoria erg goed van pas Links in Frankrijk komt terug TEGEN even Overbodig die tunnel! Derde deel van zwarten in VS onder armoedegrens Unie BLH] laat de 32 uur vallen DE STEM C< Geen zuivei WIM KOCK WOENSDAG 22 JANUAR11986 DlBflM ACHTERGROND WSW-ers komel vandaag in actie "2P koffieprijs voor de cons I ba veranderen". Dat wü Lft- \.de reacfie van een wo na TbI,anders in ons land 1 koS ,ors zou 9aan stijg] p °rt na deze gerustellenl kaa? anders te liggen. Via tl Dak de consument irJ p koffie betalen dan drie w| behh" eC,hte verklaring voorl enn^n koffiebranders nl aan ?e„vraa9 van de consul land«l J,li°P de wereldmaii Hoi koffiebranders beschil ties7l's vo|komen terecht dl seaiiont0nt^aardi9d hebben j wachto k har|delwijze. Zelfs] Om o bescbikking van de k| i heeft ïer ne 9edupeerde col i de kom sch'fn van dat d - K°ffieprijzen zeer ten eige DIE tunnel zou er niet moeten komen. Dat ben ik eens met al die Engelse conservatieve- iingen, die er in de afgelo pen weken hun afschuw over hebben uitgesproken in tientallen krante- en tijdschriftartikelen. „De tunnel tast onze unieke eiland mentaliteit aan", schreef een Britse heer onverbloemd. Eilandmentaliteit als een erf goed om trots op te zijn. Ik zou er niet opgekomen zijn, ook niet als Brit zou ik denken, maar ik mis natuurlijk juist de eilandmentaliteit. De eilandmentaliteit is een van de dingen die mij hinderen in Groot Brittannië, maar - moet ik er in één adem aan toe voegen - het is tevens de groot ste charme van de Britten. Voor de Britten ligt de hele rest van de wereld abroad. Overzee. Dat is, ondanks vüegtuigen, draagvleugelboten, hovercrafts en snelle ro-ro-veren, verder weg dan simpel 'over de grens'. En ondanks het feit dat een groot deel van die overzeese wereld ooit vanuit Londen werd bestuurd en Engelse le gers sinds de middeleeuwen met grote regelmaat het Kanaal zijn overgestoken, zijn de Brit ten een beetje wereldvreemd gebleven. Het gemak waarmee zelfs een altijd zorgvuldig haar woorden kiezende BBC World- service iets of iemand in Enge land het grootst, het mooist of het best ter wereld noemt, is verbluffend. „De Britse dok werkers zijn de hardste werkers ter wereld", hoorde ik een vak bondsman eens, tijdens een sta king allicht, doodserieus in een televisie-panel verklaren. Nie mand sprak hem tegen, terwijl de Britse dokwerkers al sinds mensenheugenis op alle zeven zeeën berucht zijn om hun, la ten we zeggen: omslachtige ma nier van werken. Het zal nu zo'n 15 jaar gele den zijn, Engelands toetreding tot de EG was nog volop in dis cussie, dat een moedige Engels man in een hotelbar te King's Lynn, zich in zijn eentje een avond lang verweerde tegen en kele Nederlandse journalisten, die wilden dat Engeland bij de EG kwam en ook vonden dat dit in Engelands belang was. Vijf tegen één, terwijl de één nog de handicap had dat hij de gastheer van de vijf was, het was geen kunst. We haalden zijn argumenten een voor een onderuit. Behalve het laatste. Daaraan hield hij met grote halstarrigheid vast. Engelands sanity stond op het spel, zei hij ook weer uit die, elke Engels man aangeboren, overtuiging dat Engeland uniek is, wat in menig opzicht trouwens waar is. weggevaagd, was zijn mening en daar kon wat hem betreft geen economisch argument te genop. Al ben ik het woord sanity (nog) niet tegengekomen in de vele stukken en stukjes die de afgelopen weken aan de chun- nel zijn gewijd; de meeste van die artikelen demonstreren pre cies dezelfde vage maar zorge lijke redeneertrant als die van onze gastheer destijds in King's Lynn. Een van de mooiste ar gumenten tegen de tunnel die ik tegenkwam, luidde als volgt: „als de regering haar wens doorzet, zal de opwindende aanbhk van Dovers witte krij trotsen vanuit zee de meeste reizigers niet langer vergund zijn." Een andere schrijver voor spelde de ondergang van Enge land als maritieme natie: „De komst van de tunnel en de af braak van de veerdiensten zal ons steeds meer tot een aan hangsel van Europa maken." Mijn eigen belangrijkste ar gument tegen de tunnel blijk ik te delen met ene Gavin Stamp, wiens artikel in The Spectator deze week door NRC-Handels- blad werd overgenomen. toch ben ik blij dat het Kanaal er is, niet alleen omdat het ons scheidt van de Fransen, maar ook omdat het een reis naar het buitenland (hoe af schuwelijk veerboten vaak ook zijn) omgeeft met een zekere glans die niet zal uitgaan van een tunnel." Ik moet er niet aan denken om in een trein gezeten, voort te razen door een onder tiental len meters water en aarde be dolven buis. Op de armzaligste veerboot waait een frisse wind aan van het ruime sop en kun je althans de illusie koesteren dat je je redden kunt per vlot of sloep als er iets ergs gebeurt. Maar zo'n door Engelsen en Fransen samen in elkaar ge knutselde buis, wie met een greintje verbeeldingskracht durft daar in? Ik niet in elk ge val. Met de afschuwelijkheid van veerschepen valt het echt wel mee. Daar zijn prachtige, snelle schepen bij en zelfs op de verouderde Belgische veersche pen werden tot nu toe malse biefstukken gebakken. Naar Engeland varen is heel iets an ders dan even een of twee gren zen overwippen. Naar Enge land varen is reizen en dat kun nen we tegenwoordig toch al zo weinig. Of je zou de transpor ten per jumbo naar Malaga en het over de autosnelweg bollen naar Parijs ook vormen van rei zen moeten noemen. Hoe lachwekkend soms ook de gevolgen zijn; van mij mag Britain een honderd procents eiland blijven. En de Britten eilanders. Die tunnel zou er dus niet moeten komen. Het was duidelijk dat hij met dat woordje sanity veel meer bedoelde dan alleen maar gezondheid en ook meer dan geestelijke gezondheid. Alles wat Engeland was en onder scheidde van de rest van de we reld eigenlijk. Hij schilderde de bezoedelende gevolgen van de al jaren op gang zijnde Ameri kanisering van zijn land. Als daar ook een golf van Europea- 3 nisme overheen moest spoelen zou de Britse sanity worden iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiP Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 56, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326 Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030 Postadres: Postbus 13. 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 23, 4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910 Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 PAGINA 2 Door Jan van de Ven DE 'proeve' van het ka binet over euthanasie heeft geen gevolg voor de rechtspraak. Een proeve van wetsvoorstel is immers nog geen voorstel en helemaal nog geen wet. Strikt formeel staat de jurisprudentie over euthanasie hoger op de ranglijst dan de proeve, die we deze week voorgelegd hebben gekregen. Wat we van het kabinet hebben gehoord is een lang verwachte politieke uit spraak. Niemand rekende er nog op, want we wisten im mers van de CDA-aarzelin- gen. Op de valreep, een Ka mer-initiatief hing immers in de lucht, hebben CDA- en WD-ministers dan toch de handen ineen kunnen slaan om de 'proeve' te produceren. De samenleving weet nu wat de coalitie-partners in het kabinet politiek haalbaar achten. Indien sprake is van een 'concrete doodsverwach- ting' en er is aan nog enkele voorwaarden voldaan dan zou euthanasie niet verboden hoeven zijn. Een uitgekiende stellingname, waarin het denken van premier Lubbers herkenbaar is. Lubbers, die een stap richting Korthals Altes deed en een minister van justitie, die eveneens water in de wijn deed. Kortom, een politiek com promis. Zoals ook in de Tweede Kamer een politieke consensus groeide tussen de fracties van PvdA, D'66 een VVD. In de Kamer was men het eens geworden op de stel ling 'uitzichtloze noodsitua tie'. Aan de hand van 'con creet' en 'uitzichtloos' zullen we over de gevolgen voor de rechtspraak naar aanleiding van de jongste politieke ont wikkelingen bekijken. De rechter komt in een hem voorgelegde zaak tot een oordeel aan de hand van wet, jurisprudentie, maatschap pelijke gevoelens. De politiek kan een rol spelen in de weg ing, als politici bij herken bare meerderheid te kennen geven in welke richting het recht zal ontwikkelen. In het geval van euthana sie heeft de rechterlijke macht tot in hoogste instan tie de afgelopen jaren - bij ontbreken van wetgevende activiteiten - uiterst behoed zaam een jurisprudentie ont wikkeld, waaraan iedereen zich zonder merkbaar gemor Minister F. Korthals-Al tes (Justitie). - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP conformeert. Er wordt wel gezegd, dat meer duidelijk heid op dit punt is gewenst, maar de criteria om eutha nasie te kunnen toepassen zijn inmiddels zover uitge kristalliseerd dat van ondui delijkheid nauwelijks meer, sprake kan zijn. De initiatiefnemers van de Tweede Kamer hebben zich in een herkenbare meerder heid geschaard achter de rechtsontwikkeling, die een 'uitzichtloze noodsituatie' noodzakelijk acht om met in gebouwde medische afwe ging een dringend verzoek tot euthanasie te kunnen ho noreren. De Kamer vervult geen voortrekkersrol. Zij geeft wel aan, dat de wetge vende meerderheid zich schaart achter het rechtsden- ken van de rechterlijke macht. De 'proeve' van het kabinet doet daar niets aan af. Minis ter van Justitie Korthals Al tes laat dat ook via een van de ochtendbladen weten. Hij erkende dat de proeve min der ver gaat dan de recht spraak. En hij durfde geen voorspelling te doen over de gevolgen van de proeve op het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie. Het vervolgingsbeleid moet zijn afgestemd op wat de rechter zal doen. De minister zegde min of meer toe, dat hij geen nadere instructies zal geven over een vervolgingsbeleid. „We moe ten afwachten wat de rech ters doen." Het standpunt van de rechters laat zich raden. Zij zien een uitgesproken meer derheid van de Kamer voor stander van de jurispruden tie. Nu volgt ter instandhou ding van de regeringscoalitie plotseling een minder ver reikend standpunt van het kabinet, dat vooralsnog tot niets verplicht. De rechter lijke macht zou inkonse- kwent zijn als de eigen be leidslijn nu zou worden ver laten. Stel even, dat de WD- Tweede Kamer-fractie zich losweekt van het Wessel-Tu- instra-initiatief. Dan ont staat ogenschijnlijk een ge heel nieuwe situatie, omdat daardoor geen Kamermeer derheid meer te vinden is voor het wetsvoorstel, waarin de mogelijk ruimere opvatting 'uitzichtloze nood situatie' is opgenomen. Laten we er ook van uitgaan, dat de WD-fractie zich door het kabinet laat beperken tot de 'concrete stervensverwach- ting' en samen met de CDA- fractie (die overigens nog niet weet wat ze zal doen) een wet van die strekking onder schrijft. Heeft de rechter daar een boodschap aan? Reken er niet te vast op. De wetgever kent de rechtsont wikkeling. Komt hij (CDA en WD) ter sauvering van een samenwerkingsverband met een wet, die achter loopt op de ontwikkeling dan mag de rechter door die wet heenkij ken en zich een WD herin neren, die naast een 'concrete doodssituatie' ook een 'uit zichtloze noodsituatie' aan hangt. Met andere woorden: de rechter mag bij afweging van strafbaarheid een wet negeren van een wetgever, die opzettelijk wenst achter te lopen op de ontwikkeling, omdat de rechter over meer bronnen beschikt om zijn standpunt te bepalen. Een meer voorkomend beeld en zeker geen burger lijke ongehoorzaamheid van de rechterlijke macht. De wetgever pleegt namelijk in veel gevallen achter de prak tijk aan de lopen. Op het mo ment, dat we met een nieuwe wet te maken krijgen is vaak de rechtsontwikkeling al verder. De rechter doet in zo'n geval niet gemakkelijk een stapje terug. Liever volgt hij het rechtsdenken. Ook in geval van achterlo pende euthanasiewetgeving borduurt hij voort op wat hem vertrouwd voorkomt. Zoals eerder geschreven en door velen opgemerkt: de huidige euthanasie-praktijk laat zich niet aantasten. Zij is onomkeerbaar. De politiek mag dit gegeven in eigen voordeel vertalen. DE nieuwe machthebber in Lesotho, generaal Justin Lekhanya, is een beroepsmilitair die als conservatief te boek staat. Hij maakte maan dag bekend dat het land 'voorlopig' geregeerd zal worden door een mili taire raad, die 'vrede en verzoening' zal vestigen. De politici waren daar toe niet in staat geble ken, meende de gene raal. De staatsgreep in dit door Zuid-Afrika ingesloten land is kennelijk zonder bloedver gieten verlopen. Inwoners van de hoofdstad Maseru zei den dat slechts enkele scho ten waren gehoord, maar voor zover bekend waren er geen gewonden. Enkele hon derden inwoners van Maseru zongen en dansten op straat nadat het nieuws van de coup bekend werd. De ongeveer 45-jarige Lekhanya, bevelhebber van de 1.500 man paramilitaire troepen van Lesotho, is vol gens waarnemers een uitge sproken anti-communist en voorstander van een betere relatie met Zuid-Afrika, Hij heeft nog geen opheldering gegeven over het beleid dat hem voor ogen staat, maar waarnemers houden reke ning met de mogelijkheid dat Lesotho onder Lekhanya het non-agressiepact met Zuid- Afrika zal sluiten, dat de af gezette premier Leabua Jo nathan steeds heeft afgewe zen. „Hij is Pik (Roelof Botha) zijn jongen" en zal zich in schikkelijk tonen, zei Bryan Bench van het Zuidafri- kaanse Instituut voor Inter- Para-militairen in de hoofdstad van Lesotho na de machtsovername. nationale Zaken. „Hoe lang dat duurt is een andere zaak". De generaal zou de tendens naar nauwere sa menwerking met communis tische landen kunnen keren en zich ook harder kunnen opstellen tegenover de aan wezigheid van het African National Congress in Leso tho. In een eerste reactie op de coup zei de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha dat hij verheugd zou zijn over 'elke vermindering van de span ning met Lesotho en met elke maatregel die de vrede zou kunnen herstellen langs de grenzen tussen onze twee landen'. In een commentaar, geschreven voor de coup, stelde het regeringsgezinde dagblad Die Burger dat Zuid-Afrika niet werkeloos zal kunnen toezien bij een groeiende aanwezigheid van het oost-blok binnen zijn eigen grenzen. „Zuid-Afrika heeft geen nieuwe crisis met Cubaanse inmenging nodig op de drempel van de (Oran je) Vrijstaat", meende Die Burger met een verwijzing naar het bezoek van de Cu baanse minister van buiten landse zaken aan Lesotho. Volgens diplomatieke krin gen was Lekhanya ook ge kant tegen het bezoek van de FOTO AP Cubaanse minister Isidoro Malmierca. De nieuwe machthebbers hebben aangekondigd dat koning Moshoeshoe II zal aanblijven als staatshoofd van Lesotho. De koning ge niet aanzienlijke populariteit onder de 1,5 miljoen burgers van het land, maar heeft geen politieke macht. De af gezette premier Jonathan (71) zou nog in zijn buiten huis in de bergen buiten Ma seru verblijven, maar ver scheidene ministers zouden per vliegtuig zijn gevlucht. Lekhanya zou ook gekant zijn tegen de groeiende in vloed van de jeugdliga van Jonathans Basotho National Party, die goede contacten onderhoudt met het African National Congress. Diploma ten en politieke waarnemers in Zuid-Afrika menen dat Jonathans steun aan het ANC en zijn gespannen ver houding met Zuid-Afrika zijn val hebben bewerkstel ligd, al heerste er in Lesotho ook wijdverbreide onvrede met Jonathans autoritair be stuur. Er zijn geen tekenen van verzet tegen de nieuwe machthebbers. Alleen bij het gebouw van de nationale ra dio zouden militairen gesta tioneerd zijn. Het militair be wind riep de bevolking op gewoon aan het werk te blijr ven. Rond lunchtijd trokken opnieuw toeterende auto's en zingende mensen met ge balde vuist door de gewoon lijk stille hoofdstraat van het hoofdstadie. Volgens ooggetuigen reed maandag een trein uit Zuid- Afrika over de grens naar Maseru, de eerste sinds Pre toria drie weken geleden een blokkade instelde. Als gevolg van die blokkade was een acuut tekort aan brandstof ontstaan, terwijl hier en daar ook levensmiddelen schaars werden. Het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, gene raal Johan Coetzee, zei maandag dat een lading wa pens van Sovjet-makelij was gevonden op trein met be stemming met Lesotho. Het zou gaan om mijnen, hand granaten en explosieven. (AFP REUTER) Door Bob van Huët WANNEER er in Frankrijk op dit moment parlementsverkiezingen zouden worden gehouden, dan krij gen de rechtse oppositie-partijen sa men 54 procent der stemmen. De re gerende socialisten, die sinds 1981 over de absolute meerderheid in de Nationale Vergadering beschikken, zouden tot 30 procent komen. Met communisten en linkse splinterpar tijen haalt links een totaal van 44 procent. Dat blijkt uit een in het rechtse weekblad Le Point gepubliceerde opiniepeiling van het serieuze bureau IFOP. De cijfers beves tigen het langvoorspelde verlies van de so cialisten, straks in maart, maar geven tege lijkertijd aan dat de overwinning van rechts minder spectaculair zal zijn als werd veron dersteld. In drie maanden tijd heeft links het gat van 20 percentagepunten met rechts weten te halveren. De Socialistische Partij (PS) kroop in die periode omhoog van 22 procent naar 30 en maakt daardoor goede kans bij de verkiezingen ondanks het verlies toch de grootste partij van het land te blij ven. De PS profiteert de laatste tijd vooral van wat in Frankrijk het effect-Mitterrand wordt genoemd. Veel meer dan zijn voor gangers bij vorige verkiezingscampagnes, heeft de socialistische president zich opge worpen als een ware partijleider. Een daar over geïrriteerde oppositie-afgevaardigde noemde Mitterrand onlangs de afficheplak ker van de socialisten. De president heeft de, kortgeleden nog in het verlies berustende socialistische achterban een nieuwe moraal gegeven. Mede door een aantal succesvolle optredens op radio en televisie nadert zijn persoonlijke populariteit de psychologisch belangrijke grens van 40 procent aan posi tieve meningen. De socialist Mitterrand heeft daarbij de laatste weken bovendien steun gekregen uit onverwachte hoek: De economie. Het terugbrengen van de inflatie tot minder dan 5 procent in 1985 is misschien wel het belangrijkste argument van de so cialisten geworden. Een aantal politieke waarnemers ziet in de tamelijk verrassende terugkeer van links ook het resultaat van enige strategische blunders van rechts. Te lang lijkt de opposi tie het terrein te hebben gelaten aan econo mie-minister Bérégovoy en zijn dagelijkse lofzang over de dalende inflatie. De ex-Gis- cardisten van de liberale UDF en de Neo- Gaullisten van de RPR van Chirac waren zo zeker van de overwinning dat ze zich een luxe-discussie over het al dan niet 'cohabi- ter' (samenwonen) met president Mitter rand na de zege konden permitteren. Een in gewikkeld constitutioneel touwtrekken, dat niet echt wervend heeft gewerkt op het elec toraat, dat - om met Fabius te spreken - nu beducht lijkt voor 'pagaille' (rotzooi) tussen de president en de nieuwe parlementaire meerderheid. Handig hebben de socialisten dit door Mitterrand opgeworpen probleem in hun voordeel weten te draaien. Het onlangs door de UDF en RPR opge richte platform van samenwerking lijkt daardoor niet bijzonder stabiel. Wanneer het onder de last van de onderlinge ambities zou bezwijken, kan dat nog rare situaties opleveren. Een primeur zou dat overigens niet zijn in Frankrijk, want iets dergelijks werd door socialisten en communisten ge presteerd bij de de parlementverkiezingen van 1978. de gedoodverfde overwinnaars werden op de valreep verliezers omdat ze el kaar het licht niet in de ogen gunden. Tussen communisten en socialisten is overigens van samenwerking absoluut geen sprake meer. De socialistische strijdkreet dat het erop aan komt 'nuttig' (lees: niet communistisch) te stemmen, lijkt commu nistenleider Marchais en de zijnen toch pijn te gaan doen. Aan de extreem-rechtse kant ziet het er eveneens ongunstig uit voor Jean-Marie le Pen, die volgens de laatste peilingen niet boven de 6 a 7 procent zal ko- Door Jo Wijnen DE viering van de eerste officiële Martin Luther Kingdag, afgelopen maandag, heeft in de Verenigde Staten aan leiding gegeven tot tal van bespiegelingen over de positie van de zwarte bevolking in het land. Algemene conclusie: de burgerrechten worden vrijwel overal gerespec teerd en een meerder heid van de zwarten heeft het materieel aan zienlijk beter dan twin tigjaar geleden, toen do minee King zijn histori sche burgerrechtmarsen hield. Dat neemt niet weg dat een aanzienlijk deel van de zwarte bevolking het nog steeds bijzonder moeilijk heeft en zelfs nog een verdere verslechtering van zijn posi tie tegemoet mag zien. Bij dat alles komt nog dat de discussie over de plaats van de zwarten in de Ameri kaanse samenleving niet meer zo levendig is, omdat vooral de immigranten sterk de aandacht trekken. In Amerika leven op dit ogen blik bijna 29 miljoen zwar ten. Dat is 12 procent van de totale bevolking. Het aantal van de zogenaamde Hispa- nics - de immigranten uit Mexico, Midden-Amerika en Cuba - is intussen gestegen tot 17.6 miljoen mensen. Dat heeft de aandacht voor een deel afgeleid van de proble men waarmee de zwarte be volking worstelt. De omvang van die proble men laat zich gemakkelijk afleiden uit het gegeven dat een derde deel van de zwarte bevolking zich nog steeds on- der de armoedegrens be vindt. Een groep van 3.5 mil joen zwarten is er ronduit slecht aan toe en gaat gebukt onder chronische armoede en gebrek. Een groot deel daar van leeft in de stedelijke get to's waar de problemen al leen nog maar toenemen. In die getto's was tot voor een jaar of tien geleden nog sprake van verschillende so ciale klassen. De zwarten die een goede baan hadden, woonden temidden van de zwarten die het niet konden redden. Daar is nu geen sprake meer van: de zwarten die het materieel voor de wind gaat of die zich een goede plaats in de samenle ving hebben weten te vero veren, zijn uit de getto's weg getrokken en wonen nu, tus sen de blanken, in de betere wijken van de steden. Uitgesproken tragisch is het probleem van de ver scheurde of niet complete zwarte families. In 1950 was 16 procent van de kinderen onwettig. Nu is dat rond de 50 procent. In 1960 had 21 pro cent van de zwarte families geen mannelijk gezinshoofd. Nu is dat eveneens 50 pro cent. (Bij de blanken is slechts 15 procent van de ge zinnen vaderloos). Het over grote deel van deze incom plete gezinnen is aangewezen op zeer karige' uitkeringen. Kinderen van ongehuwde moeders of van gescheiden ouders hebben maatschappe lijk dan ook zeer weinig kan sen. In 1955 bedroeg het werk loosheidspercentage onder de zwarten 8.2 procent. Nu is dat 14.9 procent. (Het werkloos heidspercentage onder de blanken bedraagt 5.9. pro cent). De jeugdwerkloosheid onder de zwarten is zeer hoog: 41.6 procent. Voor een aanzienlijk deel van de zwarten blijft de si tuatie uitzichtloos. De econo mische basis om een gezin te vormen is zeer smal. Voor 100 huwbare zwarte vrouwen zijn slechts 50 mannen met een baan „beschikbaar". Zo blijven miljoenen zwarte Amerikanen in een vicieuze cirkel van armoede ronddraaien. De toestand in de stedelijke getto's verslech tert snel. De criminaliteit is er zeer hoog. Dat geldt ook voor het drugsgebruik. Het aantal scheidingen is even zeer hoog. Ook de kinder sterfte in de getto's is aan zienlijk hoger dan bij de blanke bevolking en is de laatste jaren zelfs weer ge stegen. De voormalige Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young - nu burgemeester van Atlanta - stelde ter gele genheid van King Day vast: „De natie begrijpt nog steeds niet ten volle wat King voor dit land heeft betekend". Dat is zonder twijfel waar Dominee King heeft de zwar ten een volwaardige plaats is de Amerikaanse samenle ving gegeven en hij heef Amerika bovendien bewust gemaakt van de beklagens waardige positie die de zwarte bevolking innam Maar dat de maatschappelij ke, sociale en economisch' integratie van de zwarten is de Amerikaanse samenle ving voltooid is, kon bij de viering van de eerste KM Day niet worden gezegd. WUCN&UAU22 JA OEN HAAG (ANP) - Het C heeft bezwaar tegen het oi de naam AR'85 deelnemen de verkiezingen door het meriid A. Wagenaar (tot t kort lid van de RPF) en aanhangers. De naam AR'85 lijkt volg het CDA te veel op die var in 1980 ontbonden Anti Rc lutionaire Partij (ARP), van de drie componer waaruit het huidige CD7 opgebouwd. Het CDA heeft de Raad State gisteren gevraagd de schrijving door de Kiesr; van Wagenaar en de zij: onder AR'85 ongedaan te i ken. De Raad beslist vanda; Het CDA voerde bij mo Pv DEN HAAG (ANP) - Werk mers van een groot aaj werkplaatsen van de so werkvoorziening (WSW) men vandaag in actie uit test tegen het achterblijj vanhun arbeidsvoorwaard| Werkonderbrekingen, nifestaties en kantinebije konsten vormen de ho moot van de landelijke ac| da(. De ambtenarenbonden i en AbvaKabo steunen de I tics. De bonden vinden dat de WSW-ers sinds '83 al te\j isbezuinigd. Voor dit jaar s zij bovendien nauwelijks betering in de arbeidsvd vaarden. Vandaag overleg! ie bonden weer op het min ;erie van sociale zaken werkgelegenheid met vel genwoordigers van de Verq ging van Nederlandse meenten (VNG) en staat cretaris De Graaf. Volgens een woorvoeij van de AbvaKabo zijn eij Zuidwest-Nederland werkonderbrekingen te wachten. BEILEV (ANP) - De BLHP, vakbond van vo middelkader, houdt niet ger vast aan een 32-ui| werkweek in 1990. VoorziJ J. Werkhoven van de Unie| dinsdigavond op een le vergadering in Beilen dat van kortzichtigheid en stj heid tou getuigen om aan standpunt vast te houden j tuige de positieve ontwik lingm in de economie. Mrt minister De Kon vindt de Unie dat eerst de urigg werkweek maar gerealiseerd moet word Ook de MHP, de vakcenti] var middelbaar en hoger j soreel, waarbij de Unie is a! gesloten, heeft inmiddels f 32'Urige werkweek in 19901 centrale doelstelling la| schieten, zo deelde een wo vierder van de MHP mee. Een woordvoerder van FNV vond de opstelling Unie en MHP weinig geluk! De FNV houdt vast aan 32 in 1990. tan Ooijen HST PvdA-Kamerlid Dal v:n Ooijen keert na de verkj zhgen op 21 mei van dit jj net in de Tweede Kamer f ng. Reden is dat hij op kcL trmijn wordt benoemd totl vin het college van bestil ian de Open Universiteit] Ieerlen. Van Ooijen, lid v Dominicaner orde en J nige RK-priester in het ement, was vijftien jl ■'ol ks ver tegen woordi ger. held zich in het bijzonder j J1g met vraagstukken op gebied van onderwijs en aerheden.

de Stem | 1986 | | pagina 2