Hollands uitje: scheepje kijken 4M st in 4e l&oeddbz Schildjes en spiraaltjes do VVD-vi Kanaal CULTUl MAANDAG 20 JANUAR11986 EXTRA OP MAANDAG Invalide - tóch mens PAGINA ZEELAP PAPIER VOOR UW PEN 'Bonds-bons' Waardering Hart voor Brabant? Jammer MEDISCHE RUBRIEK FRNEuzEN - ZondJ i g °mstreeks 12.00 uu T48 HET STRAND van Wassenaar gisterenmorgen, typisch Nederlands hondenweer. Normaal zou je de voetstappen kunnen tellen. Nu is het voor negen uur al een omge ploegde zandbak. De Randstad trekt er massaal op uit. Het vlot trekken van de Rio Grande als voorstelling van 'Hollands Glorie' met de duinen als tribune. Moonboots aan, de hond mee en neus in de wind. Scheepje kijken bij windkracht 9 als typisch Hollands uitje.„Pa vergeet je de verrekijker niet, Jantje hou op met dat gezeur!". Door Paul de Schipper „ZELF HEB ik jaren op een sleepboot ge varen. Ik heb Vero nica nog vlot getrok ken. Hoe ze het gaan doen? Kijk, met die twee boten op de kop. Trekken en dan maar wringen. Het voorschip moet eerst naar zee. Achter zit de machinekamer. Dat is te zwaar om aan te sjorren. De waterballast hebben ze er al uitgepompt, daarom staan die pompen aan dek". De man draagt een schip perspet. Als deskundige groeit hij met de minuut in autoriteit en trekt tientallen toehoorders. Voor een zon dagmorgen is het nog vroeg, maar ter hoogte van de ge strande Rio Grande staan al duizenden mensen. Ze zien hoe drie sleepboten van het bergingsbedrijf Smit Tak de kabels strak trekken. De 'zeetractoren' van de Rotterdamse berger liggen op een afstand van achthon derd meter van het schip. Vanwege hun eigen diep gang kunnen ze niet dichter bij komen. Voor de bergers is dat een extra handicap. Za terdag moest er een redding boot te hulp komen om de eerste nylon lijnen over te brengen. De grote afstand tussen sleepboten en schip levert ook een extra risico op voor de sleeptrossen. Als de kabels, doorhangend onder eigen gewicht, de langzaam aflopende zeebodem raken en gaan schuren, breken ze onherroepelijk. Op de brug van de Rio Grande staat Smit-bergings- leider Hans Walenkamp. Een rijzige vijftiger die al door veel water is gewassen. Hij hielp tankerbranden blussen in de Perzische Golf en had vorig jaar de leiding bij de berging van de Mont Louis. Even voor negenen geeft hij het commando: „Klapje vooruit". De radio-commu nicatie met de sleepboten is kort en zakelijk. De boten zetten aan en..er komt be weging in de Rio Grande. Op het strand orakelt de schip perspet overstoorbaar: „Ja hij gaat, maar hij moet er wel tegen kunnen. Het is een lang schip en als ie in Japan gebouwd is, dan kunnen er wel eens lasnaden springen, 't Is net als met auto's. Die Japanners bouwen wel vlug, maar het is dikwijls een slappe constructie. Als het misgaat met dat wringen, breekt die hele schuit in stukken". Plotseling hangt er aan de boeg een uitgerafelde staal kabel, het droeve restant van de sleeptros van de Smit Lloyd 123. Gebroken, de ka bel heeft het zand geraakt. Vanuit Scheveningen en Wassenaar stroomt het pu bliek in drommen toe. De wegen naar Wassenaar zijn al verstopt geraakt. Op de duinovergangen is het al el lebogenwerk. Wie de Rio .Lokt het oude juttersbloed? Grande wil gaan bekijken, moet er een stevige wande ling voor over hebben: min stens drie kwartier door het rulle zand. Wie uit Scheve ningen komt, heeft terug de wind tegen. Dat betekent pa raplu's dicht en petten en mutsen vasthouden. Voor kleine kinderen is het even te ver. En zo slepen pa en ma de jongste door het zand Een voorwaarde voor de gezellige zondagsstemming op het Noordzeestrand: hoor de meeuwen schreeuwen en de kinderen dreinen. Bij de Rio Grande staan de mensen mannetje aan man netje aan de vloedlijn. Jon getjes'met laarzen aan spe len in de aanrollende golven. Ze klauteren over de drang hekken die bij opkomend water tot in de branding staan. Wie durft er nog ver der? De duinhellingen zitten vol mensen. Beschutting zoe kend tegen de storm graven ze zich in als konijnen. Hele families tegelijk. Terwijl va der beneden driftig met de video tekeer gaat, schenkt moeder koffie en deelt broodjes uit. Een jong stel ligt te vrijen onder een stuk plastic en peuters bouwen een zandkasteel. Een ijverige ondernemer start het fornuis van z'n koek en zopiekraam. Hij is de eerste vanmorgen. Commercieel gezien had die Koreaanse kapitein z'n schip natuurlijk beter voor het Kurhaus kunnen leggen. Verder gebeurt er eigen lijk niet zoveel. Het schip is een paar graden naar zee ge draaid en daar blijft het voorlopig bij. Vanavond gaan de sleepboten het op nieuw proberen. Lukt dat niet, dan is er vanmorgen nog eén herkansing, want Smit heeft van Rijkswater staat tot vanmiddag de tijd gekregen het zaakje te kla ren. Een heli van KLM Noord- zeehelicopters vliegt wat rondjes om de Rio Grande. Op het dek lopen in oranje pakken gestoken runners van Smit heen en weer. Het contact tussen schip en strand wordt onderhouden met een rubberboot. De te waterlating van het bootje zorgt voor enige spectakel. Scheepsberging is dikwijls een zaak van lange adem. Gelet op de positie van de Rio Grande kan het voorstel ling met prolongatie worden. Henk Drenth van Smit Tak: „Het kan dagen duren, even trekken, een klapje vooruit, een klapje achteruit en weer wachten op het volgende tij, twaalf uur later. Je snapt niet wat al die mensen er in zien om op dat strand te gaan staan kleumen". Wat bezielt ons eigenlijk om met duizenden tegelijk, storm en striemende regen trotserend, naar een ge strande schuit te gaan kij ken? Gewone nieuwsgierig heid, de onweerstaanbare aantrekkingskracht van de zee? Of is het nog oud jut tersbloed, zo prachtig ver woord door een historisch gebed van een Terschellinger dominee die sprak: „Heer als er dan toch een schip moet stranden, laat het dan op Terschelling wezen". ken en doen daardoor bepaalj werden. Dwars door alle ar.:, sten en zorgen en de strubbe. lingen om het kind heen schreef zij de roman over zich. zelf. Van nobel en gelaten vaarden van een lot, zoals buitenwacht dat eigenlijk mooi vindt was geen sprake Zelfs durfde deze vrouw spreken niet zó hevig en zich. zelf wegcijferend van het kiBj te houden, dat zij het per thuis wilde verzorgen. Dal moedig; het is levensechtEtu zelfde openheid ademt het re. laas van Renate Rubinsto- - doorgewinterd M.S.-patiên. te. WAT MOET een mens doen om een boek te ma ken, dat binnen een paar weken nummer één staat op de top tien van de boekenverkoop Wat voor een opzienbarende geschiedenis moet je beschrij ven of welke populaire dan wel oer-geestige stijl hanteren om dit resultaat te boeken? Van je leed en ellende een succes-story maken door de lezer in mooie bewoordingen voor te houden, hoe je gelouterd uit jouw privé strijd te voorschijn bent geko men en nu met overgave je lot aanvaardt? Dit antwoord - hoe sinister en tegelijk recht - voor -z'n-raap ook - is fout. Een dergelijke uitgave kan ve len herkenning geven, kan sti mulerend werken, maar een bestseller wordt het nooitHoe dan? Het veelbesproken 'Nee heb je' van Renate Rubinstein kreeg ik op Nieuwjaarsdag en dezelfde avond al had ik het uit. Ik heb ervan gesmuld. Van een boek waar in de auteur je meeneemt door een groeiend aantal jaren met de ziekte mul tiple sclerose en in evenredig heid toenemende invaliditeit, kun je moeilijk zeggen, dat het leuke lektuur is. Maar onder houdend ontspannend in dringend onthullend - noem maar op: dat kén allemaal En de stijl, de manier van schrij ven, het woordgebruik, de zins opbouw, de hele construe tie van het boek mogen en moe ten zelfs door de lezer normaal beoordeeld worden. Normaaldat woord gebruik ik hier bewust. Want het bij zondere van dit 'Nee heb je' is gelegen in het feit, dat het zo verschrikkelijk gewoon en alle daags is. Dat is blijkbaar nog heel ongewoon, zodra het over een handicap gaat. Alom wordt dit boekje van Renate Rubin stein besproken, het wordt be jubeld en aanbevolen. Terecht allemaalMaar recensenten die spreken over de troost voor an dere zieken of die zeggen zich na lezing bijna te schamen voor het eigen beweeglijke lijf, heb ben het toch niet helemaal goed begrepen. Zij tonen moeite met andermans handicap; zien die apart van de mens om wie het gaat. En zo zitten we niet in el kaar. Renate Rubinstein heeft geprobeerd dit duidelijk te ma ken. Als voorwoordje geeft zij deze waarschuwing Dit boek gaat over ziek zijn en over mij zijn. Je kunt die onderwerpen niet van elkaar scheiden. Het is dus een egocentrisch boek vol goede raad aan mijzelf. Dit doet mij denken aan het verhaal, dat jaren geleden werd geschreven door de moeder van een diep zwakzinnig kind. Dat boek je ging over het zwaar ge handicapte meisje, maar slechts zijdelings Waiif "SüiSaÜ hoort er ook bij' was het verhaal van een vrouw, die probeerde dui delijk te maken wat die handi cap-dat-kind in haar eigen le ven uitwerk te, hoe haar den- -iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Staat er dan niets in ovt multiple sclerose, de gen ziekte, die verhullend danYti verhelderend M.S. heet, ma ondanks dat wat populairdj woordgebruik nog lang niet i|. gemeen bekend is? Natuurlij wel, maar die informatie is koppeld aan de auteur. Da door werd 'Nee heb je' ondanfc de terloopse tips tóch geen va handeling over een ziekte over een gehandicapt mens Als tweede-generatie M.S. kind heb je het makkelijk li het lezen van zo'n boek. Je ba gewend dwars door handicap heen te kijken. De eerste vijl tien jaar van mijn leven 1 een 'normale' moeder, daar» een moeder met M.s. Dat had consequenties en er veranderd; veel. Successievelijk verdwent al de drempels uit ons huis, s gelijkertijd werden de drempi in mijn moeders leven steeè hoger. Maar mijn moeder ti veranderde niet, zij was al di jaren gewoon mijn moeds zichzelf. Renate Rubinstein schrijft 'Nee heb je' over zichzelf, zoal ze gewend is te doen bij sche den, grote reizen, verhuizen e al wat haar bezighoudt. Van onze parlementaire i PEN HAAG - De Tweede Kamerfractie i minister Smit-Kroes O en Waterstaat) duidelij spraken over het waarop de verbreding i Kanaal door Zuid-I zal zijn gerealiseerd. Die verbeteringstj zouden uiterlijk 1993 i zijn afgerond, maar de scheldewerken leggen i B^STst©* «eve»®' In uw blad van 13-1-86 lees ik een bericht over een FNV-vergadering in Roosendaal. Hierin wordt de naam 'bonds-bons' gegeven aan een vakbondsbestuur der, die vergaderde met een aantal chauffeurs uit het be- roepsgoederenvervoer. Deze fascistoïde benaming voor een bezoldigde bestuurder van een vakorganisatie in een Nederlandse krant past niet in het naoorlogse Ne derland! In de vooroorlogse jaren werd die benaming veel gebruikt in fascistische en nationaal-socialistische kringen. Het is een scheld woord voor bezoldigde poli tici en vakbondsbestuurders die, zo heette het, allemaal corrupt waren. De burger lijke en clericale pers nam het woord maar al te graag over. Daar kwam men eerst in het geweer toen de eigen belangen werden aangetast, doch toen was het te laat. Tijdens de bezetting heeft men kunnen zien waar wer kelijk de bonzen zaten. De mensen die over de ruggen van de medemens omhoog klommen en en zich te hun nen koste verrijkten. Ho- penlijk zal nimmer worden vergeten hoe de op vak bondsbestuurders schel dende grote en kleine 'füh- rers' zich verrijkten en kunstschatten roofden. Er zijn zeer zeker meer dan voldoende landgenoten die nog weten waar de werke lijke 'bonzen' zaten. De land- en volksverraders als Mussert, v. Geelkerken enz. kan men toch niet met man nen als Wim Kok, Harm van der Meulen, Herman Bode en de vele honderden vak- U<Ztt Het beeld dat de mens zich van Boeddha vergaarde is geen beeld van een mager asceet, maar een god die genoot van het vette der aarde kompleet met een hangbuikje, bollend en breed. Hij dankt Zijn naam, De Grote Verlichte, die het aardse wist te ontstijgen, de Vorstenzoon die een godsdienst stichtte aan Zijn glimlach en eeuwige zwijgen. Ondoorgrondelijk zwijgen, gehuld in die vage glimlach, die hem als een antwoord geldt ontvangt de pelgrim op al zijn vragen die hij De Verhevene Boeddha stelt. Ook de proleet, die de maag tot Hem richtte, na een blik op Zijn bollende bast of vetzucht de geest van De Grote Verlichte in de zelfde mate had aangetast. bondsbestuurders vereen zelvigen? Een journalist die zijn lezers respecteert, noemt politici en bezoldigde bestuurders van werkne mers- of werkgeversorgani saties geen 'bons'. Breda F.G. Heijkoop NU IK in deze tijden van koude en sneeuw elke mor gen in alle vroegte De Stem op mijn deurmat hoor val len, heb ik er behoefte aan mijn waardering uit te spre ken voor de krantenbezor gers. Deze, veelal jonge mensen, zorgen er toch elke morgen, en zo zes keer per week, voor dat we in alle vroegte het nieuws tot ons kunnen nemen. Och zult u zeggen, maar daar worden ze toch voor betaald! OK, maar het blijft zeker in deze tijden ook al laat men wel eens een steekje vallen een waardering waard. Bergen op Zoom Piet van den Kieboom Dries van Agt is het nieuwe type commissaris van de ko ningin: hij gaat overal de boer op voor meer welvaart en meer werkgelegenheid in 'zijn' provincie. Maar is de commissaris ook begaan met het lot van West-Brabant? Tonnen vervuilde grond, mestoverschotten, afvalstof fen en kruisraketten krijgen wij toegeschoven; ons wach ten steeds smeriger werkge legenheid en steeds hogere risico's. Nu smeekt de com missaris de premier om èén of meer kerncentrales op het industrieterrein Moerdijk. Hij doet dat op persoonlijke titel, juridisch volkomen in de haak. Toch een weinig in teger aandoende wijze van handelen door iemand, die via gangbare, democratische procedures zijn zin niet krijgt. Een minister-presi dent, die geloofwaardig wil blijven, zou zich door per soonlijke brieven van mach tige bestuurders niet mogen laten beïnvloeden. Commis saris Van Agt gelooft op recht in kernenergie. Maar hij negeert schaamteloos de adviezen van deskundigen, die plaatsing van een kern centrale op Moerdijk ontra den met het oog op onze ge zondheid en veiligheid. Na vraag op het provinciehuis in Den Bosch leerde me, dat een provinciecommissaris een rijksorgaan op zich is; zijn functie is uitsluitend bestuurlijk. Mag van een commissaris van Noord- Brabant daarnaast niet wat meer hart voor de mensen in deze hoek van de provincie verwacht worden? Breda Janny Jansink IK VOND het jammer te moeten constateren, dat de heer Martens zich slecht heeft laten voorlichten, of het anders zo doet lijken, hetgeen zeker niet aan de door De Stem verstrekte in formatie gelegen kan heb ben, anders zou hij kunnen weten dat wij geen actie voerden tegen bedrijven die de CAO ontduiken, maar te gen de werkgeversorganisa ties die ons een smerige CAO aan willen smeren. In- deraad horen we bij, zo niet zijn we, de best betaalde chauffeurs van Europa, maar dat geldt voor de meeste bedrijfstakken in Nederland. Feit is wel, dat de chauffeur met zijn onre gelmatige en lange werktij den (vaak 's nachts) naar verhouding slechter betaald wordt dan iemand in 3-ploe- gendienst. Dat de werkge vers terughoudend zijn om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren vinden wij dan dus wél verwonderlijk. Dat ze die dan óók nog willen versléchteren onbegrijpe lijk!! Dat de heren van de EVO ons dan ook nog crimi neel gedrag verwijten, vind ik wel leuk, of zouden ze soms vergeten zijn dat ze ons 12 jaar geleden iden tieke acties lieten voeren om hün eisen kracht bij te zet ten. 'Sorry' zoals de FNV reeds adverteerde, maar als er in andere bedrijfstakken gestaakt wordt, gebeurt dat logischerwijs op het werk. Welnu; veel chauffeurs ko men zelden op de zaak en wij zeggen dan ook: „Als wij op ons werk staken, is dat exact daar waar het nu ge beurde, namelijk op de weg." Breda M. v.d. Boogaard OP 6 oktober 1980 stopte de firma A.H. Robins Company bij elke huis- en vrouwen arts een brief in de bus. De 'We lede Izeerge leerde Heer/ Vrouwe' werd beleefd doch dringend ■verzocht om, in dien aanwezig, bij iedere pa tiënte het Dalkon-schildje acuut te verwijderen. Het ■was niet de eerste keer dat het schildje (een soort spi raaltje) in het nieuws was. Vijf jaar eerder had Robins het ijlings uit de handel moeten nemen omdat het te veel onaangename bijwer kingen had. Nu bleken vrou wen, die nooit eerder last hadden gehad, ook risico te lopen op ernstige infecties Het antieke ding blijft maar voor nieuws zorgen. Nog geen drie weken gele den schreef Robins weer een brief. Op last van een Ame rikaanse rechtbank moest de firma meedelen dat alle vrouwen die nadelige gevol gen van het schildje hebben gehad, of die ooit denken te ondervinden een schade claim kunnen indienen (hoe je dat moet aanpakken staat aan het einde van dit stuk je). Wat voor nadelige gevol gen? Eigenlijk alle onaage- name bijwerkingen die ook andere spiraaltjes kunnen vertonen. Zo kom ik moeite loos op het tweede onder werp: Hoe veilig zijn spi raaltjes? Dat weet men niet Tenminste niet heel precies. Vandaar dat je in diverse ar tikelen over de risico's van het spiraaltje, steeds onge veer hetzelfde leest, maar nooit precies hetzelfde. De spiraal is een vreemd lichaam en volgens de wet ten van de geneeskunde be spoedigt een vreemd li chaam een ontsteking. Vroe ger dacht men dat bacteriën via het touwtje de baarmoe der in kunnen klimmen, maar over dat "bacterie trap je' hoor je niet meer. Wel over ontstekingen in het kleine bekken, dus van baar moeder, eierstokken en eilei ders met verschijnselen van koorts, buikpijn, afscheiding en uitblijvende menstruatie. Dat overkomt 2 tot mis schien wel 7 procent van de spiraaldraagsters. Als de eileiders zijn ontstoken is de kans op onvruchtbaarheid 20 Vooral vrouwen met sterk ivisselende contacten lopen dat risico. Die zouden, aldus een recent artikel in het Ne derlands Tijdschrift voor Geneeskunde, er beter aan doen om naast het spiraal ook een condoom te gebrui ken. Tot nu toe dacht men dat jonge vrouwen onder de 25, die nooit eerder zwanger zijn geweest, ook een ver hoogd risico lopen. Daar be gint men nu aan te twijfe len. In een Amsterdams on derzoek bleek daar niets van, en uit Amerika hoor je de zelfde berichten. Het belangrijkste risico van de spiraal is dat je toch nog zwanger wordt. Die kans is 1 tot 3% (0,5-2% zegt weer een andere deskundige) en daarmee tot 200 keer groter dan bij de pil. Als de spiraal nog verwijderd kan worden volgt in een kwart van de gevallen een miskraam, kan dat niet, dan stijgt dat aan tal tot de helft. Omdat zo'n miskraam ook weer compli caties kan opleveren is het verstandig om bij het eerste teken van zwangerschap de arts te raadplegen. Tot voor kort verdacht men de spiraal er ook van buitenbaarmoe- derlijke zwangerschap (EUG) te bevorderen. Dat zit toch wat ingewikkelder in elkaar. De pil beschermt te gen en EUG maar met de spiraal heb je er net zoveel kans op als wanneer je hele maal geen voorbehoedsmid del gebruikt. Omdat Neder landse vrouwen massaal van pil op spiraal zijn overge stapt, steeg daarmee ook het Links de Lippes Loop, rechts de Saf-T-coil. In het midden het beruchte Dalkon schildje. De foto moet van voor 1975 zijn, want in dat jaar haalde firma Robins het schildje uit de handel. aantal EUG's. De kans is erg klein. Maar omdat het aan tal vrouwen dat de spiraal gebruikt erg groot is, zijn dat nog altijd tussen de 50 en 280 per jaar. Grimmige cijfers. Toch schreef de vrouwenarts J. Kremer in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde van een half jaar te rug dat „de risico's van de spiraal voor de gebruikster te verwaarlozen klein zijn, mits.En dan somt hij een paar voorwaarden op. De spiraal moet vakkundig tuo- ren ingebracht. Niet bij vrouwen met een verhoogde kans op ontstekingen van de geslachtsorganen. Vrouwen moeten op de hoogte worden gebracht van de grotere kans op zwangerschap in verge lijking met de pil en ook „over mogelijke complica ties en over de wijze waarop ze de schade daarvan kan be perken." Dat alles liefst schriftelijk. En die cijfers dan? Twee dingen. Het gaat toch om ta melijk kleine percentages. De ernstigste complicaties zijn weer percentages van percentages. Verder klinkt „2% wordt toch nog zwan ger" onheilspellender dan „98% wordt dat niet." En twe/e, het allerbelangrijkste: Alle voorbehoedsmiddelen hebben hun (kleine) risico's. Ze blijven, aldus vrouwen arts prof. Dony, „in welke vorm dan ook voorlopig een compromis tussen betrouw baarheid, bijwerkingen en I acceptatie." Sterker nog Ook helemaal niets gebrui ken en dus kinderen krijger, heeft, zoals alles in het leven zijn risico's. Die zijn dan wel klein, maar net als die van alle voorbehoedsmiddelen ook niet te verwaarlozen Tot slot de schadeclaim. Ir Nederland zijn 40.000 Dal kon-schildjes ingebracht I naar schatting lopen nor I tussen de 10 en 100 vrouwen met die schildjes rond. I Iedereen die nadeel heeft on dervonden van het Dalkoti- schildje, of er nadeel van denkt te krijgen, of er nadeel I van heeft gehad als gevoljl van het gebruik dotfl iemand anders, kan claim indienen. Dat kon twee manieren. Rechts- streeks bij de firma Rotnns l Brief of briefkaart met W>|'| ledige naam en adres a»5| Dalkon Shield, P.O. Bos 4ti\ Richmond, Virginia 232(1 USA. Die moet daar voor 31 april aankomen en u krijf'l dan een Engelstalgie vrtt-l genlijst terug. Makkelijke'J is het om de claim naar Consumenten bond te sturf-l (Leeghwaterplein 26 25210 I Den Haag). Die wil de claii^l bundelen en helpen met WI invullen van de vragenlijtj ten. HULST - Een patrouille van de Rijkspolitie trof| dagnacht om 01.35 uurl Hontenissestraat nabij weg 60 aan de rechterk personanauto in de slo„ De eigenaar A. de D. uil kwam kort daarop ten plaatse. De D. rook naai hol, hem werd een bl] afgenomen en tevens verbod opgelegd. KAPELLEBRUG - kruising Gentsevaar kamstraat vond vrijdag om 19.25 uur een aan plaats tussen twee per auto's. Hierbij ontstond! riële schade. Het ongeil beurde toen bestuurder! P. uit Hulst, komende f de Roskamstraat, de G vaart op wilde rijden er bij geen voorrang verl aan de automobilist J. dq 1 St. Gilliswaas die van I gische grens kwam. I KAPELLEBRUG - A. I uit Moerbeke Waas verJ I vrij dagavond om 20.40 i Ide kruising Gentsevaar, I kamstraat geen voorran [bestuurder G. S. uit KI |VanH. kwam vanaf dq [kamstraat gereden en v I Gentsevaart op rijden. L. I daarop volgende botsinj I stond materiële schade. ■SAS VAN GENT - v 1 Westkade had zaterdag |om 21.10 uur een eenzijd- I geval plaats. Bestuurde! luit Westdorpe kwam ml 1 personenauto vanuit de jting Belgische grens, flauwe bocht op de We. raakte de auto in eeq kwam in de linkerbezj recht, ontwortelde een jbomen en kwam zo te» stand. Hierbij raakte dl ■«tal-loss. T. kwam er ktaik vanaf. I's-HEERARENDSKEK*. Zaterdagavond is inbral Pleegd in de woning van" milie J. A. J. in de Arenq 's Heerarendskerke afwezigheid van de bev Joor het forceren va| 'apraam in de bij keu] ben de woning binne- rongen. Er wordt verml jueuren-tv, een video-J U 060 scanner, een tallatie, een encyclopt. I""banden. De waarq I «gestolen goederen 1 ■13.000 gulden. .^KNEUZEN - Op de, lev! Y16uwstraat-Schel<] fTo„ innenvaartweg •r,i 5leuzen verleende 1 «raag omstreeks 14.00 amY"irder van een Perl Vl' E- S. uit Terneuzerf rrang aan de autom kan .urt Sas van Gent.| L 1Jding die hiervan 1 h,:® Was> werden beidei gen aanzienlijk beschj [Reuzen - Bij eeni K6DleeV2n Vriidaë °P zal Einf;Ügde inbraak in eel Ban on van 4e firmq Peuzel ,Bellamystraat tl KumSeenbedragval r 8UIden gestolen. 1 1

de Stem | 1986 | | pagina 4