i verlie: Jan de Rooy uitgevallen Wïtherspoon wereldkampioen zwaargewicht are der stemming marathon 2^^ AZC winnaar Van Haselen -toernooi Toivonen snelste in eerste proeven van 54e Rallye MC donzeker BESTUURSLID BODY BUILDING FEDERATIE OP THEMADAG ANABOLEN: PAGINA SPORT 4 mi S i PAGINA SPORT 5 Anderlecht en Borussia naar PSV-toernooi Everton naar Rotterdam Pintor ■mm Huisartsen Maatregelen Zaalhockeyteam pint in Lie vin VADER SABINE WIL ORGANISATIE OVERNEMEN 112 (VIAANUAG 20 JANUAR11986 pp in Assen, waar hij won. - foto ANP i 272.1; 2. Van Kempen 262.2; 3. Van der I Duim 249.5; 4. Pronk 217; 5. Maarssen I 211.3; 6. Boon 207; 7. Cazemier 207. I Dames: 1. Nauta; 2. Van Tol; 3. Alderts I 4. Van der Meer; 5. Corina Slagter (Men-1 pel). Stand KNSB-klassement: 1. Alderts I 115.1; 2. Uitham 91.4; 3. Van der Meer 86 I 4. Nauta 80.1; 5. Van Tol 78.2. Veteranen: 1. Hoekstra; 2. Visser; 3. Van I der Meulen. f Stand KNSB-klassement: 1. Visser 2403 I 2. Hoekstra 235.8; 3. Gijzen 160. eker of Hilbert van der Duim val kan doen op het werelduur- fer uit Heerenveen wil op woens- Idrie dagen voor het wereldkam pers, een poging wagen in zestig i meter af te leggen, ïmermann heeft Van der Duim |dat de conditie van de baan die iet optimaal is. Het weekeinde ag voorafgaat wordt de kunst- strijden ijsspeedway. der Duim van plan het record |art 1983) aan te vallen op zater- 1 het wereldtiteltoernooi. Ook dat de baandirectie in Inzeil. iofwielrenner Gert Jakobs, zaterdag-] bn om de Grote Prijs van Alkmaar ii oegleiding een startverbod gekregei Itionaal kampioenschap, zaterdag 1 .naar, moet zich het komende week-| Jip op het ClOS-centrum in Sited Je wielerseizoen. Manager Henny Lie- p geen vrij-af geven. ae on- in- in adse feterd dat leder- :1de. werd eer- cord- ïlfin- ng. digde es als Ro de 60 nden. ingen i van 400 taven Wan- (AAC) tterdam) Vit (Uni- sserman (De Ba- iorghans van der Ik (ADA) (Lycur- SV) 55,0, m (Ned. EINDHOVEN (ANP) - Ander-I lecht en Borussia Mön-| chengladbach staan vast deelnemers aan het PSV-toer-j nooi, dat twee weken voor aanvang van de eredivisie competitie 1986/87 wordt gej houden. Het is de bedoeling dat e Zuidamerikaanse topformatt het viertal voetbalteams vfl maakt. Het toernooi wordt o 1 en 3 augustus in Eindhove) gehouden. ROTTERDAM (ANP) - Engelse kampioen Everton i deelnemen aan het Rotte dam-toeraooi, dat op 1 augustus in de Kuip wordt gej houden. Everton is de een' ploeg, die door de organisato ren is vastgelegd. Het ontvangende Feyenoori is een vaste deelnemer aanh traditionele zomerevenei ment, dat twee weken v# aanvang van de Nederland competitie plaats heeft. ATLANTA (RTR) - De Ame rikaanse pugilist Tim Wither- spoon is voor de tweede keer in zijn professionele loopbaan wereldkampioen bij de zwaar gewichten, WBA-versie, ge worden. Hij versloeg in At lanta in een gevecht over vijf tien ronden titelhouder Tony Tubbs op punten. Eerder had Witherspoon de wereldtitel in 1984 verloren aan Pinklon Thomas. De puntenzege van Wither spoon kwam niet tot stand door een unanieme uitslag. Een jurylid gaf een onbeslist (143-143), in welk geval Tubbs de titel zou behouden. De twee andere leden gaven Wither spoon het voordeel van de twijfel: 144-143. In het gevecht heerste Wi therspoon in de eerste acht ronden. Vooral in de vierde was hij oppermachtig met gave combinaties. Tubbs, die zich in die fase op de been hield door veel te hangen, raakte in het tweede deel van de partij op dreef. Samart Payak-Arun juicht, terwijl Pintor groggy in de ring ligt. - fotoap De wereldkampioen ver keerde ondanks zijn gewicht van 122 kilo in goede conditie en dreef de uitdager in de slot fase, met uitzondering van de dertiende ronde, nog in het nauw. Voor Tubbs betekende de nederlaag zijn eerste in 23 gevechten. De 23-jarige bokser Samart Payak-Arun heeft de wereld titel in het lichtvedergewicht (WBC) overgenomen van de zeven jaar oudere Mexicaan Lupe Pintor. De uitdager uit Thailand sloeg de titelhouder in Bangkok na 1 minuut en 31 seconden in de vijfde ronde met een linkse hoek knock out. Met die klap eindigde voor Pintor een miserabele dag. De Mexicaan was de titel op de weegschaal al kwijtgeraakt, omdat hij niet aan de limiet van 55 kilo voldeed. Hij woog drie pond te zwaar. Bij een eventuele overwinning van Pintor was de titel vacant ver klaard. Na de weging zei Pin tor dat - ongeacht de uitslag - zijn gevecht tegen Samart on herroepelijk het laatste was. -v Is - j* 3 - S f -O X XXX - .>«r. •v:xv. Robert Havekotte (rechts) van het bondsteam in duel met André de Jeu van AZC. - foto anp We gaan de goede kant op' Door Romain van Damme BREDA - Aan het eind van zijn ongeveer een uur durend betoog liet professor Tjeerd van Wimersma Greidanus de volgende tekst op het projectiescherm verschijnen: 'Sport verstandig, zonder doping'. Daarvoor was het projectiescherm gevuld met een anabole steroïden-menu voor een beginnend body-builder. Honderden tabletten en 35 injecties in zeven weken. Gevorderden in deze sport gaan soms nog veel verder. Professor Tjeerd van Wi mersma Greidanus, hoogle raar farmacologie aan de universiteit van Utrecht en bestuurslid van het Neder lands Olympisch Comité, was een van de zes sprekers op de tweede landelijke in formatiedag van de Neder landse Body Building Fede ratie (NBBF). Met als thema 'anabole steroïden'. Misbruik Onder meer door het con gres Doping in de Sport dat de NISGZ vorig jaar hield, is het misbruik van anabole steroiden de laatste tijd her haaldelijk in het nieuws ge weest. Staatssecretaris van WVC, Joop van der Reijden, stak de beschuldigende vin ger voornamelijk uit naar de bodybuilders en de sport scholen. Van der Reijden riep dat het schandalig was, maar liet onlangs niets van zich weten, toen de NBBF aanklopte voor subsidie, no dig om vijf informatiedagen vol voorlichting over ana bole steroiden te organise- j ren. „We hebben het toen maar helemaal zelf gedaan", aldus Peter van der Zon, be- I stuurslid NBBF en schrijver van het boekje 'Anabole ste- reiden'. „Met onze beperkte middelen zijn we er in ge- agd twee landelijke in formatiedagen te organise ren. Op deze manier probe ren we wat aan het mis bruik te doen". In Breda werd de tweede informatie dag gehouden. Eerder waren de sprekers neergestreken in Bunnik, waar slechts 50 be langstellenden aanwezig waren. In Breda was de in teresse groter. Met name uit België waren nogal wat bo- dy-builders aanwezig. „Lo gisch", meende een van hen, „in Belgie wordt er absoluut niet over gesproken. Bij ons kun je vrijwel bij niemand terecht. In Nederland is men wat dat betreft veel verder". Peter van der Zon, die het gehoor boeide met een voor iedereen begrijpelijk ver haal over doping, beaamde dat later. „Er is heel veel ge schreven over anabole ste roiden. Na dat congres is er wel het een en ander veran derd. Diverse sportscholen zijn door de mand gevallen, de huisartsen tonen meer belangstelling. De informa tie is verbeterd. De taboe sfeer is doorbroken. Men is toleranter geworden. Ik ge loof dat het misbruik, ondes kundig gebruik, minder ge worden is. Helemaal uitban nen lukt volgens mij niet, maar we gaan de goede kant op". Een van de genomen maatregelen is het uitvoeren van dopingcontroles bij be langrijke wedstrijden. De NBBF en de IFBB (de inter- Een beeld van de 'zaal' tijdens de bijeenkomst in Breda. nationale bond) hebben in middels een eigen lijst met verboden middelen. Uitge breider dan de lijst van het IOC. Nadeel is echter dat niet alle stoffen goed opge spoord kunnen worden. Ze ker niet als de middelen oraal ingenomen worden, volgens insiders gevaarlij ker dan spuiten. En gevaarlijk kan het zijn. Professor Tjeerd van Wimersma Greidanus liet alle schadelijke bijwerkin gen nog eens de revue passe ren. Dat lijstje is veel uitge breider dan de voordelen. Anabole steroïden breken het vet af en stimuleren de eiwitproduktie en de aan maak van rode bloedli chaampjes. Daar staat ech ter tegenover dat het ge bruik van anabole steroïden kan leiden tot niervergro ting, groeistoornissen, leve rafwijking, toename choles terol, psychische onrust, slaapstoornissen, bij man nen prostaatvergroting en bij vrouwen menstruaties toornissen. „Maar", voegde Greidanus daar aan toe, „de bijwerking hangt af van de dosis die gebruikt wordt. En hoe de persoon in elkaar zit. Als iemand een asperientje neemt, kan hij maagklach ten krijgen. De ander voelt niets. Het gevaar is dat veel bijwerkingen door de ge bruiker zelf niet opgemekrt worden. Slapeloosheid en onrust zijn nog wel te mer ken. Maar meestal blijft het daarbij. Daarom is het aan te raden dat iedereen die spierversterkende middelen gebruikt, naar een arts stapt om zich uitgebreid te laten onderzoeken". Dat doet Michel Karsten, huisarts uit Haarlem, regel matig. "Een arts moet bege leiding bieden", stelde hij zaterdag in Breda, „ook al is de betreffende arts tegen het gebruik van spierverster kende middelen. Ik vind dat iedereen vrij moet zijn. Een sporter moet zelf uitmaken of hij anabole steroïden ge bruikt. Dan moet je hem of haar zo goed mogelijk bege leiden". Door bijvoorbeeld te ver tellen dat krachtsporters niet alleen aan krachtsport moeten doen. „Hij moet dy namisch bezig zijn. Ook aan fietsen doen, of zwemmen. Nog wat. Je hoort vaak, je moet over die pijndrempel heen. Niets is minder waar. - foto hans chabul Maximaal trainen moet je nooit doen. Dan ga je op een gegeven moment kapot". Aan het eind van de lange ,dag vol informatie kwamen nog twee Nederlandse top- bodybuilders aan het woord. Alwin Djaoen gaat er vanuit dat een algemeen verbod niet de oplossing is. „Voor lichting is veel belangrijker. Ik hoop daarom dat zich steeds meer artsen in deze materie gaan verdiepen". En Willem Kman tot slot: "Ik stoor me aan het feit dat bo dy-building en anabole ste roïden steeds aan elkaar ge koppeld worden. Ik train nu vijftien jaar. Een echte top per ben ik niet. Maar ik wil laten zien dat body-builden ook zonder anabole steroi den kan. Alleen doe je er dan wat langer over". ren. Dus dat het procentsgewijs alle®®J viel. Met die aanpak probeer ik de F wapenen tegen de pogingen om I i onderuit te halen. Kijk, een Hein •dt nu al gek gepraat over het EK in j dan de taak om hem in onze gesprei toernooi zo ver mogelijk weg te houoj aiding te bezorgen, want anders ra ap misschien in de war door de span1"1 wordt aangesmeerd. Gelukkig is Verg vatbaar voor die dingen. Vrijdag lia; vanuit Zürich boven Nederland coru ij nuchter dat het gelukkig niet waai® ind. En later op de dag rijdt hij in Haa« j van 27 seconden. Keihard dus. Dan spr :ranen in mijn ogen. Door al die teg® t het weer laat hij zich niet ontmoed>f bewijst zijn klasse". Vandaar dat Br er vanuit gaat dat een beeld van 1 zich in ieder geval wel zal herhalen: L'Jj r Europees kampioen. „Het is een onn™ :ie schaatser", besluit de coach. LIE VIN (AFP) - De Neder landse herenploeg heeft zon- |j«g het internationale zaal- I 'nckeytoernooi in het Noord- I 'faose Lievin gewonnen. In de Inadle werd Frankrijk met 5-4 l!etslagen. Nederland haalde eindstrijd door winst op Tjemet7-6. AMERSFOORT (ANP) - Doel man Wim Helmzing van het bondsteam De Kikvorsen kon zich de haren wel uit het hoofd trekken. In de laatste minuut van het 30e Van Haselentoer- nopi werkte hij op knullige wijze een afgedwaalde bal over de eigen doellijn. Het was misschien niet meer dan vijf centimeter maar de lijnrech ter zag het goed. Door die fout kwam AZC op 7-7. Dat was voldoende om de eindzege te pakken. De Kikvorsen vielen zelfs terug naar de derde plaats, want Duisburg ein digde net als de beide Neder landse teams op zeven match- punten en had het op één na beste doelgemiddelde. In dit toernooi van de mid delmaat konden de Neder landse teams een rol van bete kenis spelen, doordat de win naar van vorig jaar, Cuba, een jeugdteam stuurde en Barce lona ook bepaald niet impo neerde. Bondscoach George Geurtsen had vooraf gezegd dat zijn Kikvorsen niet moch ten winnen, gezien de afwe zigheid van alle Robbenspe- lers in zijn selectie. Deze wer den door trainer Harry Vriend in een trainingskamp 'vastge houden'. Achteraf zei hij dat de Kikvorsen niet hadden mo gen verliezen. Hij doelde daar mee op de blunder die zijn ploeg in de laatste minuut nog de winst kostte. Waardering had hij voor het spel van zijn jeugdspelers Ro bert Havekotte, Wico de Vries en Hans Nieuwenbrug. Hij wilde aan hun optreden even wel geen conclusies verbinden. Wico de Vries bijvoorbeeld toonde zich onbeheerst in dit toernooi. Hij werd drie keer uit het water gestuurd en daardoor miste hij de laatste periode. Met betrekking tot de international Remco Piel- stroom in de ploeg van AZC was hij kritisch. „Je hebt ge zien dat deze jongen zijn keuze niet kan maken en daar moet hij nu eindelijk eens volwas sen in worden. Zo komt hij er niet". Uitslagen tweede ronde (tussen haakjes periodestanden): Duisburg-Cuba 10-7 (2- 0, 3-3, 2-2, 3-2), Kikvorsen-Barcelona 9-6 (3-0, 2-2, 2-1, 2-3), AZC-AZ&PC 12-10 (2- 2, 3-2, 5-3, 2-3), derde ronde: Duisburg- Barcelona 7-7 (2-3, 3-1, 1-2, 1-1), AZC- Cuba 5-9 (1-2,1-2,1-3, 2-2), AZ&PC-Kik- vorsen 9-12 (2-2,4-4,0-4,3-2). Uitslagen vierde ronde: AZC Alphen- Barcelona 9-6 (1-1, 4-1, 3-2, 1-2), Cuba- AZ&PC 11-8 (3-3, 2-2, 3-2, 3-1), Kikvor- sen-Duisburg 5-9 (1-1,2-3,1-3,1-2). Uitslagen vijfde ronde: AZC Alphen - Kikvorsen 7-7 (3-0, 1-3, 1-3, 2-1), Barce lona - Cuba 13-12 (5-5,2-2,3-3,3-2), Duis burg - AZ&PC 12-9 (1-1,6-2,2-4,3-2). Eindstand: 1. AZC 7 punten, 2. Duisburg 98 7, 3. De Kikvorsen 7, 4. Barcelona 5, 5. Cuba 4,6. AZ&PC 0. AIX-LES-BAINS (AFP) - De aanlooproute van de 54e Ral lye Monte Carlo is eenvoudig geweest. Slechts vijf van de 156 vertrekkers, de organisa toren hadden de tocht openge steld voor ten hoogste 160 equipes, voltooiden de duizend kilometer naar het verzamel punt Aix-les-Bains in de Al pen niet. Eén van de favorieten, Markku Allen, met Lancia be gonnen in Sestriere, had het ondanks de goede omstandig heden tamelijk moeilijk. Net als in de rally van Groot-Brit- tannië had hij problemen met Van Grimbergen was met Veffers topscorer in de fi- a'e tegen de Franse A-ploeg. BdÏÏagen: Nederland-Italië 9-7 'an tmtenmalcers Bovelander 4, Kersbergen 2, Benninga 2 en ■rens), Nederland-Oostenrijk 7-4 .y.ind,.r 3, Van Kersbergen, ma henninga en Mes), Neder- «O-Frankrijk 8-8 (Bovelander 3, 'enü5"!3 2' Benninga, Van Kersber- 11 Mes); om de zevende plaats: - Wales 6-3; om de vijfde 'ïakmi, Bei®ië - Frankrijk B 6-2; I Tales: Frankrijk A - Italië 8- v d - Spanje 7-6 (doelpun- [brLTderland- Bovelander 2, Van rgen 2- Bierens 1, Mes 1 en t). om de derde plaats: (talië 8-6; finale: Nederland Sfcrla-a rii^ A 5_4 (doelpunten Ne- L Van Grimbergen 3, Van rergen 1 en Bovelander 1). KIFFA - Jan de Rooy, die zijn Daf Turbo Twin als een li mousine over de meest ver schrikkelijke woestijnpistes laveerde, heeft de strijd moe ten staken. Ter hoogte van Kedougou reed De Rooy met een flinke vaart in een diepe kuil met water van ander halve meter diepte, waardoor het linkervoorwiel van de truck afbrak. Hoewel de assis- tentie-wagen snel ter plaatse was en De Rooy toch nog door sukkelde tot het einde van de eerste special, besloot de Daf- equipe, mede doordat ze door de reservevoorraad banden heen was, de pijp aan Maarten te geven. Pas later ontdekte De Rooy dat een paar middenhands- beentjes van zijn linkerhand was gebroken, waardoor navi gator Yvo Geussens zijn plaats achter het stuur innam. Met De Rooy als navigator arri veerde de Daf Turbo Twin gisteren als eerste deelnemer in het eindstation Dakar. Wel iswaar vier dagen eerder dan Door Jos Maas zijn grootste rivaal, de Frans man Groine, maar buiten het klassement. Voor de niets ont ziende overwinningsdrang van Jan de Rooy betekende dit een koude douche. In Dakar ventileerde De Rooy dat hij teleurgesteld is in Patrick Verdoy, de opvolger van Thierry Sabine. „Deze man neemt onduidelijke be slissingen. Sinds Verdoy het allemaal in de hand heeft, is alles chaotisch en vaag gewor den". De Rooy verklaarde te vens volgend jaar niet onder de leiding van Verdoy naar de rally terug te keren. Omdat er gisteren een storm in de woes tijn van Mauretanië opstak, werd de rit opnieuw gewij zigd. De nieuwe organisator vond het veiliger vanwege het slechte zicht, dat soms maar vijftig meter bedroeg, de ka ravaan niet over de meest ver laten pistes te sturen. Alle vliegtuigen en helicopters moesten overigens aan de grond blijven. Intussen heeft de nieuwe or ganisator Verdoy een telex van de vader van Thierry Sa bine ontvangen. Sabine senior liet weten woensdag in Dakar aanwezig te zullen zijn. „Uit respect voor de deelnemers die ondanks hun verdriet beslis ten de wedstrijd conform de wens van mijn zoon door te zetten". Vader Sabine, die chi rurg is, deelde verder mede dat er een negende rally Pa rijs-Dakar komt. „Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat die droom in het Afrika dat Thierry boven alles liefhad, blijft voortleven", aldus de va der van Thierry Sabine. Het is niet uitgesloten dat Sabine sr. deze legende levendig zal hou den. Thierry Sabine liet name lijk een gedeelte van zijn ver mogen beleggen in de stichting TSO (de Thierry Sabine Orga nisatie), waaruit zijn vader mogelijk geld voor de rally kan putten. Na de voorbije twee dagen is motorcoureur Gaston Ra- hier niet meer bij de eerste tien in het algemeen klasse ment te vinden. De Belg moest zaterdag met twee lekke ban den en een defecte versnel lingsbak af rekenen en kwam daardoor te laat binnen, het geen hem een straftijd van tien uur kostte. De Italianen hebben de laatste twee dagen de etappes bij de motoren ge dicteerd. Zaterdag won De Pe tri bij de specials, terwijl gis teren Franco Picco de rit op zijn naam schreef. De Frans man Cyril Neveu blijft leider met een voorsprong van ruim een kwartier op zijn landge noot Lalay. Bij de wagens gaat de Franse equipe Metge/Le- moyne (in een Rothmans Por sche) stevig aan de leiding. De Belg Jackie Ickx, die gekop peld is aan de Franse filmac teur Claude Brasseur volgt met een achterstand van an derhalf uur op de tweede plaats. Van de twee nog over gebleven Nederlanders staat Anne Kies bij de motoren op de twintigste plaats. Zijn ach terstand op de leider bedraagt 33 uur, 37 minuten en 36 secon den. Het echtpaar Kees en Mieke Tijsterman staat in het auto-klassement met een Mit- subitshi 49ste op een achter stand van 50 uur, 51 minuten en 31 seconden van leider Met- ge. Algemene klaMementen: motoren: 1. Cyrille Neveu (Fra), Honda 59 uur 19 min 56 sec; 2. Gil les Lalay (Fra), Honda, op 15 min 38 sec; 3. An drea Balestrieri (Ita), Honda, op 1 uur 14 min 01 sec; 20. Anne Kies (Ned), KTM, op 33 uur 37 min 26 sec.; auto's: 1. Metge/Lemoyne (Fra), Por sche,, 32 uur 13 min 05 sec; 2. Ickx/Bnuseur (Bel/Fra) Porsche, op 2 uur 11 min 45 sec; 3. Ri- gal/Maingret (Fra) Mitsubishi, op 6 uur 18 min 02; 49. Tijsterman/Tijsterman (Ned) Mitsubishi, op 50 uur 51 min, 31 sec. het electrische circuit van zijn wagen. „Ik heb langs de auto weg, in de buurt van Bergamo, bijna een uur stil gestaan. Technici van de fabriek heb ben vrijwel ieder onderdeeltje dat voor vervanging in aan merking kwam, vernieuwd. Toch heb ik het idee dat de wagen nog steeds niet gebruik kan maken van het volledige motorvermogen dat onder de kap zit". In de eerste proeven in de buurt van Aix-les-Bains bleef Alen niettemin in de buurt van de andere favorieten, voor wie de verschillen in de eerste proeven slechts in seconden werden uitgedrukt. In de Al pen lag de sneeuwgrens zon dagavond ongeveer op 800 me ter, waardoor de wagens af wisselend op harde sneeuw, dooisneeuw en schone stukken weg moesten rijden. Snelste man in de eerste proeven, die tienduizenden toeschouwers naar de bergwe gen hadden gelokt, was Henri Toivonen, wiens vader twintig jaar geleden de sterrit naar Monte Carlo won. De stand na de eerste drie proeven: 1. Toivonen (Fin) /Cresto (Ita), Lancia, 20 minu ten en 43 seconden, 2. Salo- nen/Harjanne (Fin), Peugeot, op 1 seconde, 3. Alen/Kivimaki (Fin), Lancia, op 0.09, 4. Bia- sion/Siviero (Ita), Lancia, op 0.11, 5. Kankkunen/ Piironen (Fin), Peugeot, op 0.16, 6. Pond/Arthur (GBr), Austin, op 0.37, 7. Saby/Fauchille (Fra), Peugeot, op 0.40, 8. Mik kola (Fin)/Hertz (Zwe), Audi," op 0.46, 9. Michele Mouton (Fra)/Harryman (GBr), Peu geot, op 0.50, 10. Röhrl/Geist- dörfer (WD1), Audi, op 0.54.

de Stem | 1986 | | pagina 13