lisch *LEEG- EN BELAND Jenden (m/v) ijdienst SINDS» eind '83 komt Nederland regelmatig uit bij de wereldbekerwedstrijden ski voor dames. Verantwoordelijk daarvoor is de Westduitse Christa Kiilshofer, die na een ruzie in de Westduitse bond gretig een door Nederland aangeboden startlicentie aanvaardde. Op eerbiedige afstand wordt zij gevolgd door Angelika van der Kraats, wel in het bezit van een Nederlands paspoort. Van der Kraats, die de nodige problemen heeft met bondscoach Ernst Zwinger en de pijp aan Maarten wil geven, wodnt al jaren in Davos. Na haar komt er een hele tijd niets. Een doorn ih het oog van een aantal ski enthousiastelingen, die Nederland in de goede lift willen helpen. Reeds jaren werd er gezocht naar een mogelijkheid om een ski internaat op te richten. Die mogelijkheid deed zich onlangs voor in het Oostenrijkse Altenmarkt, waar een voormalig hotel gehuurd werd. Veertien ski-talenten hebben een plaatsje gevonden op het nu nog peperdure internaat. In de toekomst moet daar verandering in komen. Een verhaal over geld, talent en idealen. n Gat lelingsproces floten tot de (mische zaken en drietal sectoren, Ifdeling Arbeids- lmedewerk(st)ers. een bering van de 1st; lianciële gegevens projekten en zo net betrekking tot |tie; nheden waarbij Linnen worden nedewerker bij fcrnemingsplannen, |ses en onder- Idrijfseconomische sn te handelen. |s van comptabili- het gemeentelijk varing tot aal 9. bitmaken van de reuring altijd vóór Iden de in de pelingen. [burgemeester en en leidinggevende Ime uitgenodigd te I bij de direkteur van l-kom, telefoon (076) len aan de direkteur p, 4800 RH Breda. 1 (SVRZ) beheert in de bctoren van de gezond- waar ongeveer 370 fen ongeveer 500 perso- 386 van start zal gaan |12 weken duurt. sriode tijdens welke op [ht. 12 weken praktijk opge- [vaarbij de theoretische ninste 17 jaar zijn en in I's: MAVO, INAS of LBO pr de duur van de oplei- iraagt op dit moment )f een arbeidsplaats kan snstaande vacatures. wM. Lommers, praktijk- omer (01185) 1216. waar ongeveer 206 men- ongeveer 250 personen. op korte termijn een goed en kleding, nheden van linnengoed, asserette, len. linnendienst, zoals naai- weefselsoorten, or mevrouw H. Harmsen. bereiken onder nummer 'ermelding van het huis n na verschijning van dit i, Postbus 100,4330 AC Elly en Ad van Oosterhout voor het internaat. „Zoals ieder beginnend bedrijf hebben we hier ook te kampen gehad met kinderziektes". Simon Wolf, vice-voorzitter van de Nederlandse Skivereniging biedt directeur Ad van Oosterhout een schilderij aan big de officiële opening. Naast een bedrag van 5000 gulden was dat voorlopig de enige schenking. Tussenstop op weg naap de top Door Romain van Damme ALTENMARKT - Uiteindelijk werd de stap genomen. In het Oostenrijkse Altenmarkt, een lieflijk plaatsje in het Salzbur- gerland met fraaie skipistes, werd een pand gehuurd om de Nederlandse skitalenten, die dol graag willen doorstoten naar de wereldtop, onder te brengen. Een droom werd werkelijkheid. Het Nederlands skilyceum opende eind augustus de poorten voor veertien ski- taienten, variërend in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Onlangs stond de offiële opening op het programma. Een feest voor de leerlingen, die zich iedere dag moeten houden aan strenge regels. 'Be waakt' door acht docenten en het echtpaar Van Oosterhout, de directie van het Neder lands skilyceum. v Het idee om een ski-internaat op te richten, was niet nieuw. Reeds vijftien jaar geleden werd een dergelijk plan gepresenteerd. Maar het bleef, wegens geldgebrek, bij plannen. Tot drie jaar geleden oud-wedstrijdskiër Jan-Piet van der Meer het balletje weer eens aan het rollen bracht. Niemand nam hem serieus, maar het werd anders toen zijn vader zich met de zaken ging bemoeien. Met als resultaat dat in mei '83 de Stichting Nederland Skilyceum in het leven geroepen werd. Na veel arbeid, veel vergaderen en nog veel meer rekenen, was het augustus vorig jaar dan eindelijk zover: de Nederlandse skitalenten konden hun koffers pakken. „Dit is de enige manier om de Nederlandse talenten hogerop te brengen", meent Jan-Piet van der Meer. „Zelf heb ik geruime tijd in de Nederlandse kernploeg gezeten. Maar wat deed ik nou? In de vakanties naar Oostenrijk of Zwitserland trekken om te gaan skiën. Dat was het dan. Logisch dat je dan niet de illussie moest koesteren ooit te kunnen wedijveren met de skiërs uit de Alpenlanden. Het was aardig en daar bleef het bij. Het viel me altijd op dat de talenten tot twaalf, dertien jaar goed meekonden met hun leeftijdgenoten uit de an dere landen. Maar daarna ging het mis. Er moest immers gekozen worden. De school of de sport. Studeren in Nederland en trainen in de Alpenlanden gaat niet. Ja, je kunt gaan stude ren in Oostenrijk of Zwitserland. Maar de moeilijkheid is dan, dat er uitsluitend les ge geven wordt in het Duits. Voor veel kinderen toch een probleem. Hier in Altenmarkt kan er getraind en gestudeerd worden. Met' Neder landse docenten. Voor veel ouders een gerust stelling". Het Nederlands skilyceum in Altenmarkt. een voormalig hotel waar het voor de leerlingen goed toeven is. FOTO'S DE STEM Bij toeval De Stichting Nederlands Skilyceum liep bij toeval tegen het pand in Altenmarkt aan. Op soek naar goede pistes om de Lowlander-kam- pioenschappen, een strijd tussen Nederland, België, Luxemburg, Engeland en Denemar ken, te kunnen houden, kwam men voor het fraaie stulpje te staan. „We werden getipt", vertelt Jan-Piet van der Meer. „Het is een ho tel, een zeer ruim hotel. De eigenaar had ver teld enigszins in moeilijkheden te zitten. Die wilde het pand wel verhuren. Toen wij de prijs hoorden, dachten we meteen: jammer, veel te duur". Desondanks werd er nog eens gerekend. Uiteindelijk nam de Stichting toch de gok. voor 330.000 gulden per jaar wordt het pand gehuurd. „We hebben een contract van tien laar", zegt Jan-Piet van der Meer, die vol trots het bezoek rondleidt. „Het is veel geld, maar ik vind dat je de leerlingen ook wat moet kunnen bieden. Je kunt ze moeilijk in een achteraf-ho- telletje stoppen". Dat is het zeker niet geworden. De leerlin gen hebben niet te klagen over gebrek aan luxe. De fraaie appartementen worden ge deeld door twee tot vier leerlingen. Een over dekt zwembad, een sauna, ruimtes waar geta feltennist kan worden, een waarlijk schitte rende keuken, waar iedere kok zich thuis zal voelen en plaats genoeg voor de leslokalen. Het had slechter gekund. Zoiets kost derhalve veel geld. De Stichting had niet veel tijd nodig om te ontdekken, dat het aantrekken van alleen ski-talenten vol strekt onvoldoende was om de begroting (1,7 miljoen gulden) sluitend te maken. Vandaar dat ook kinderen, die het skiën alleen maar leuk vinden om eens te doen, de gelegenheid geboden werd hun intrek te nemen in Alten markt. Daarvoor moet aardig wat geld neer geteld worden. De kinderen, die geen lid zijn van de ski-selectie, betalen 37.500 gulden per jaar. Volgend jaar wordt dat 40.000 gulden. Af gaand op de fraaie automobielen op het par keerterrein en de dure bontjassen aan de kap stok voor de meeste ouders geen probleem. „Klopt", geeft Van der Meer, voorzitter van de Stichting toe, „er waren drie kinderen, die absoluut niet konden skiën. Dat staat wat raar op een skilyceum. Maar we moeten deze com binatie maken, anders komen we er niet aan uit. Dit systeem levert overigens voordelen op. Kinderen, die hier niet voor het skiën zitten, worden gestimuleerd door de kinderen, die wel intensief met het skiën bezig zijn. An dersom is dat ook het geval. Ze helpen elkaar. Want iedereen weet dat de schoolresultaten ook goed moeten zijn. Aan de studie kan veel aandacht geschonken worden. De klassen zijn klein. De grootste groep telt zeven kinderen. Je kunt dus spreken van individueel onderwijs. De begeleiding is uitstekend". De ski-talenten, die het vlakke Nederlandse land ontvlucht zijn, hoeven heel wat minder geld mee te brengen dan de 'recreanten'. De ouders dienen 20.000 per jaar over te maken. Heel wat minder, maar nog altijd een bedrag dat er zijn mag. „Ja", zegt Van der Meer, „tot nu toe ziet het er nog wat elitair uit. Maar we moesten wel zoveel vragen, anders was het niet haalbaar. We hebben nu 44 kinderen op het lyceum zitten. Na de kerstvakantie zijn er vier bijgekomen. Het bewijst dat we op de goede weg zijn. Maar je kunt zelf wel uitreke nen dat het te weinig is om quitte te spelen. We hebben aan het eind van dit eerste jaar een te kort van 500.000 gulden, maar we hebben vol doende garanties van onder meer particulie ren dat we kunnen blijven draaien. Maar in derdaad, we zullen op een gegeven moment dat tekort moeten terugdringen. Je kunt niet eeuwig met een dergelijk tekort werken": Ideeël Desondanks doet de Stichting er van alles aan om het de skitalenten, of beter gezegd, de ouders van die talenten, mogelijk te maken hun kinderen naar Altenmarkt te sturen. „Ze betalen nu 20.000 gulden", rekent Van der Meer nog eens voor, „we hebben dus hulp no dig om rond te komen. Als Stichting willen we 10.000 gulden per selectielid in de pot storten. Want het gaat ons om de ski-toekomst van Nederland. We zijn ideeël bezig. We hoeven absoluut geen winst te maken. Daar gaat het ons niet om. Wij willen ervoor zorgen dat Ne derland straks in het skiwereldje voor vol aangezien wordt. Kijk, het is heel gemakkelijk om straks quitte te spelen. Of zelfs winst te maken. Als we willen, zitten hier volgend jaar vijftig kinderen van geforuneerde ouders. Die kunnen allemaal 40.000 gulden betalen. Maar dan schieten we ons doel voorbij. Het gaat ons om de talenten, die moeten verder geholpen worden. Kinderen van minder rijke ouders maar gezegend met veel talent, moeten hier een kans krijgen. Die moeten kunnen trainen onder deskundige leiding. Wij als Stichting willen helpen, maar we kunnen het niet alleen. Dat is niet op te brengen. Bovendien is het niet reeël ten opzichte van de andere kinderen. Die zouden dan als sponsors van de skitalenten gaan optreden". Sponsors. Ze zijn in Altenmarkt van harte welkom. Frans van den Brink, directeur van Ad-Vice-promotions, is daarom aangezocht bedrijven warm te maken voor het skilyceum. „Een verschrikkelijk moeilijke klus", weet Frans van den Brink inmiddels. „Het pro bleem is dat je niet met resultaten kan aanko men. Ik kan niet zeggen: 'Kijk, we hebben erg veel kansen om de wereldbeker te veroveren'. Dat duurt ongetwijfeld nog een aantal jaren. Maar de bedrijven zijn pas geïnteresseerd als er resultaten zijn. Als ze zeker zijn dat er over geschreven wordt, als ze zeker zijn dat de tele visie er regelmatig bij is. Maar dat lukt je niet zo maar. Resultaat op korte termijn is onmo gelijk. Dat maakt het extra moeilijk om spon sors te strikken". De Stichting lonkt echter niet alleen naar sponsors. NOC (Nederlands Olympisch Comi té) en NSF (Nederlandse Sport Federatie) wor den niet overgeslagen. De Stichting weet ech ter inmiddels dat er vanuit die hoek weinig te verwachten valt. „Geen geld", zegt Johan van der Haar, hoofd maatschappelijke begeleiding van de NSF. „We hebben al te veel moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Jammer. Want het is een zeer goed initiatief. Studie en training zijn hier in Altenmarkt goed te com bineren. Ik ben daarvan een zeer groot voor stander. Als het skiën mislukt, hebben de kin deren nog altijd iets waarop ze kunnen terug vallen. De druk is daardoor wat minder groot". Blijft over de Nederlandse Skivereniging, die volgens insiders over voldoende geld be schikt om zeker in de zo moeilijke aanlooppe riode de helpende hand toe te steken. Maar tot nu toe werd er bitter weinig overgemaakt: slechts 5000 gulden om walkie-talkies te kun nen aanschaffen. De Skivereniging verschuilt zich achter het gegeven dat het Skilyceum een particulier initiatief is en dat het heel wat minder geld te verteren heeft dan algemeen gedacht wordt. Desondanks heeft de Stichting de moed nog niet opgegeven. „We blijven aankloppen. Straks is de budgetbespreking weer aan de aorde. Dan moet er toch wat mogelijk zijn. Want nogmaals, het gaat ons om de minder draagkachtige kinderen die erg veel talent hebben. Deze periode is niet gemakkelijk. Stel dat er straks een paar talenten doorbreken, dan komen de sponsors gemakkelijker naar hier. Dan kun je de cirkel rond maken. Maar zover is het nog niet". Het skilyceum in Altenmarkt, dat dolgeluk kig is met de Nederlanders („Voor het toe risme in deze streek zeer belangrijk", aldus WV-baas Edi Kocher), wordt gerund door het echtpaar Van Oosterhout. Ad en Elly waren verbonden aan het in Utrecht gevestigde on derwijsinstituut Blankestijn waar ze het on getwijfeld een stuk rustiger hadden. „Het is keihard werken. Bij ieder beginnend bedrijf heb je te maken met kinderziekten. We hebben net zoveel mee- als tegenvallers gekend. Het enige dat eigenlijk nieuw voor ons is, is de combinatie studeren/sporten. In het skiseizoen is de verhouding vijftig procent sporten, vijf tig procent trainen. Het begin was niet zo ge makkelijk omdat het vrij laat begon te sneeu wen. Je kunt hier ongeveer tot eind april skiën. Daarna trekken we met de talenten naar onder meer Kaprun, waar altijd geskied kan worden". Aanvankelijk was Andreas Dutzi, de voor malige bondscoach, als directeur sportief ver bonden aan het skilyceum. Dutzi besloot na drie maanden echter zijn geluk elders te pro beren en maakte de weg vrij voor Bami Ko- vacs. Die staat nu dagelijks met de Neder landse talenten op de piste van Zauchensee, ongeveer tien kilometer van Altenmarkt, waar keihard getraind wordt. Het ligt in de bedoeling dat Kovacs in de naaste toekomst regelmatig bezoek krijgt van Ernst Zwinger, de bondscoach, die mogelijkheden ziet om een aantal talenten naar de wereldtop te brengen. Voor alle duidelijkheid, in het skiwereldje hoor je bij de Wereldtop als je bij de eerste der tig zit. Eén van die talenten is onder meer Nicole van Steenbeek. Een Nederlandse, die al jaren in het Italiaanse Cortina d'Ampezzo woont, waar haar vader chemische produkten ver koopt. „Ik ben naar Altenmarkt gekomen voor mjjn studie", legt ze uit, „in Italië zat ik in di verse jeugdselecties. Met heel goede trainers. Maar je zit daar natuurlijk op een Italiaanse school. Niet zo best voor mijn Nederlands. Ja, voor mij is dit internaat een uitkomst. Al moest ik in het begion wel wennen. Cortina d'Ampezzo is een fantastisch mooi dorp, met zeer veel skigebieden. Ik voelde me daar thuis. Ik hoop hier hogerop te komen. Als ik het ge voel heb stil te blijven staan, ga ik weer te rug". Voor het skilyceum is dat niet te hopen. Im mers, Nicol van Steenbeek is één van de talen ten, die het gat dat na Kinshofer en Van der Kraats valt, kan opvullen. „En dat is nou pre cies de bedoeling", benadrukt Jan-Piet van der Meer regelmatig. „We willen dat er straks een opvolger of opvolgster voor Kinshofer klaar staat. Na haar en Van der Kraats komt er een hele tijd niets. Daarin moet verandering komen. Daarom hebben we deze gok genomen. Ik geef toe dat het nu nog erg veel geld kost. Ik hoop uit de grond van mijn hart dat we straks kunnen zeggen dat ieder getalenteerd kind bij ons terecht kan. Dan hebben we bereikt wat we willen. De toekomst van de skisport in Ne derland veilig stellen".

de Stem | 1986 | | pagina 9