Carnavalviering in Sluis 4Cliché afbrekendat is mijn doel9 ZEELAND Bedrijfswoning verdeelt de Oostburgse raad 24 DAGEN iüONTBUI 'Eerste paaV ook voor Nepali Het gat van BEZWAARSCHRIFT INGEDIEND BIJ GS 6Te oude' kandidaat trekt zich boos teruij ON DER SC 24 DAGEN ZATERDAG 18 JANUAR11986 VAN ZEELAND TENTOONSTELLING VAN IJZENDIJKSE FOTOGRAAF Weer kleding- diefstal in Goes GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) verzet zich te gen de mogelijkheid dat de Tolal-raffina- derij in het Sloegebied onbeperkt LPG mag gaan aanvoeren. HELPT NEPAL GIRO7475 MIDDELBURG! Plaatselijk nieuws Aardenburg BURGEMEESTER VLISSINGEN Vleesdieven gepakt bij Torro Goes )or kostwin r-k. kerkdiensten I I DE STEM „de 4in1 krant" T20 PAGINA ZEELAND A 17ATERDAG 18 JANUARI -ü Van een onze r verslaggevers SLUIS - De carnavalviering in Sluis is voornamelijk ge richt op de jeugd, wat echter niet wil zeggen dat de oude ren hieraan geen plezier kunnen beleven. De organi satie berust bij de Stichting Jeugdcarnaval Sluis, die al enkele maanden druk bezig is met de voorbereidingen en die dit jaar op een flinke fi nanciële injectie van Sluis Promotie kan rekenen. Donderdag 6 februari brengt Prins Patrick met zijn gevolg een bezoek aan de Sluisse basisscholen. Voor de origineelst verklede kin deren van elke klas zijn drie prijsjes beschikbaar, terwijl alle kinderen worden ge- trakteerd op chips en limo nade. 's Avonds wordt door Prins Patrick het carnavals bal in het Kindertehuis aan de St. Annastraat opgeluis terd. Ook daar worden de kinderen getrakteerd en zijn er prijzen beschikbaar. Vrijdag 7 februari krijgen de zieke Sluisse kinderen, die in ziekenhuizen verblij ven of ziek thuis zijn, een at tentie. Zaterdag 8 en zondag 9 februari zal door de Sluisse Carnavalsstichting met di verse wagens worden deel genomen aan de carnavals optochten in Aardenburg en IJzendijke. De grote dag van het Sluisse carnaval is maandag 10 februari. Om 13.00 uur worden in de St. Pieterstraat de wagens voor de carna valsoptocht opgesteld. De voorzitter van de Stichting Jeugdcarnaval de heer Ad Ulijn verwacht ongeveer 25 wagens in de stoet, een groot aantal groepen o.a. ook uit Brugge, Damme en Knok- ke/Heist, terwijl het mu ziekgezelschap 'Apollo' en twee dweilorkesten uit Zuidzande en Terneuzen de optocht zullen opluisteren. Vorig jaar waren er onge veer 700 deelnemers aan de optocht en dit zullen er dit jaar naar verwachting nog meer zijn. De optocht start om 14.00 uur en volgt het parkoers Zilversmidstraat, Klooster straat, Ridderstraat, Nieuw- straat, Kapellestraat, Groote Markt, Nieuwe Weg, Wal- plein, Kaai, Oude Kerk straat, Plompe Toren, Nieuwstraat. Na ontbinding van de stoet wordt om 16.00 uur in de 'Frietstal' een li monadebal gehouden, waar ook de prijzen zullen worden uitgereikt voor de origineelst verklede kinderen in de-leef tijdsgroepen 0 tot 5 en 6 tot 14 jaar. De verdere Sluisse carna valsviering concentreert zich in de vier horeca-be drijven op het Moleneind, waar de dweilorkesten voor de sfeer zullen zorgen. Om 21.30 uur is in café 'Eikenlo' de prijsuitreiking voor de kleinere wagens en de beste verklede deelnemers in de categorie boven 14 jaar en om 23.00 uur voor de grote wagens door Prins Patrick. Daarna zal het carnavals feest in Sluis zich voortzet ten tot in de kleine uurtjes. Van een onzer verslaggevers IJZENDIJKE - De IJzen- dijkse fotograaf Peter Ver- durmen houdt van maandag 20 tot en met zaterdag 25 ja nuari een foto-expositie over de Vredesbeweging in Ne derland. De tentoonstelling vindt plaats in het Oost- burgse multi-functioneei centrum Den Hoekzak. Het betreft hier een expositie met beelden van het volks petitionnement, de scholie renstaking op 1 november vorig jaar en de actie's bij de vliegbasis Woensdrecht. De expositie was tot eind deze week in een Haags jongren- centrum te zien, na Den Hoekzak gaat ze naar Utrecht. Peter Verdurmen noemt zichzelf documentair-foto- graaf. „Ik ben geen sociaal fotograaf. Ik leg bepaalde maatschappelijke gebeurte nissen vast, maar ik bepaal mij niet tot de kritische be weging. Politiek houd ik mij overal buiten". Sinds twee jaar is Peter bezig met delen van de maatschappij vast te leggen op de gevoelige plaat, het maken van foto-documen taires. „Ik werd toen 30, en had het gevoel dat ik toch mijn leven wat meer rich ting moest geven". Zijn eerst project was 'Buitenmensen', een serie over oude inwoners van West-Zeeuwsch-Vlaan deren, mensen die hun hele leven buiten bezig waren ge weest. Ruim een jaar gele den bracht hij in eigen be heer een boek over die men sen uit dat landelijk de aan dacht trok. Buurthuis Daarna maakte hij een se rie over de Engelse mijnwer kers die in staking waren. „Foto's van het leven van alle dag in de mijndorpen. Ik ben niet op geweld uit, dat zien de mensen toch wel in de kranten en op de televisie. Ik probeer zoveel mogelijk de werkelijkheid vast te leg gen. Toen ik in Engeland was heb ik bijna geen vecht partijen gezien. Toch denken velen dat die staking erg ge welddadig was. Dat komt door het vertekende beeld van de media". Na de middelbare school werkte hij een tijdje in een buurthuis in Hoek. Daar was ook een fotoclub, hij nam deel aan die club en het ma ken van foto's boeide hem enorm. „Ik ben toen begon nen met familieplaatsjes en vervolgens ben ik gaan wer ken voor kranten. In tegen stelling tot persfotografen blijf ik de zaken volgen. Ik ga niet alleen tijdens een be langrijke gebeurtenis naar bijvoorbeeld Woensdrecht, maar ik ga ook als alles daar vredig is, als er geen hard- nieuws gemaakt wordt. Kopstukken Juni vorig jaar begon Pe ter met het vastleggen van de Nederlandse vredesbewe ging. „Geen kopstukken, die horen niet echt tot de bewe ging. Zo heb ik een foto van de start van het volkspeti tionnement waar Sienie Strikwerda, de voorzitster van het 'Komitee Kruisra ketten Nee', de eerste hand tekeningen in ontvangst nam. Op die foto is al te zien dat ze er niet meer in gelooft. Ik heb ook ervaren dat iemand als Mient-jan Faber probeert zoveel mogelijk op de foto's te komen. Bij de ge wone mensen van de vredes beweging ben ik zo iets nooit tegen gekomen, soms wel het tegenover gestelde, dat ze liever niet op de foto's wil len". „Ik zorg wel dat ik afstand tot mijn onderwerp hou. Ik wil mij niet binden, ik wil onafhankelijk zijn. Ik heb ook geen bijzondere band met de vredesbeweging. Ik wil laten zien wat er in de samenleving omgaat. Ik Een foto die Verdurmen maakte van een scholieren staking in Middelburg. weet dat fotografie maar be perkte mogelijkheden heeft. Als ik een plaat van een de monstrant maak die met een agent aan het praten is, dan zegt dat nog maar weinig. Ze kunnen wel ruzie hebben of ze vertellen elkaar mis schien een mop. Ik laat maar een klein stukje van de wer kelijkheid zien. Je kunt het leven niet samenbundelen in enkele beelden, maar door een serie te maken probeer Peter Verdurmen: 'Politiek houd ik mij overal buiten'. - FOTO WIM K00YMAN ik wat meer te laten zien dan dat de mensen via de televi sie tot zich krijgen". Hij wil niet alleen ellende laten zien. „In Woendrecht wordt ook gelachen". Vol gens hem is Woensdrecht bijna afgelopen. „Voor mij zeker. Ik blijf het nog wel een beetje volgen, maar ik ben daar niet zo druk meer mee bezig. Ik heb al weer een ander project onder handen. De Europese Rock Roll". De keren dat hij in Woensdrecht is geweest is hem opgevallen dat de actie voerders daar nooit geloofd hebben dat het parlement de kruisraketten zou tegen houden. „De mensen daar hebben heel hun vertrouwen in de democratie verloren, ook in de burgerlijke vredes beweging. Ze gaan echter wel door met hun acties en zullen niet wijken voor het systeem". Peter is ook bij andere ge legenheden geweest, zoals de bijeenkomst in de Haagse Houtrusthallen waar pre mier Lubbers sprak tegen honderden ruggen. Ook volgde hij de gebeurtenissen rond het volkspetitionne ment, onder andere in Zee land. „Ik wil het menselijk ge zicht van de gebeurtenissen laten zien. De cliché's afbre ken. Agenten zijn in de regel geen meppers, de mensen van de basisbeweging zijn geen relscheppers. De be trokkenen zijn gewone lie den die ook wel eens naar het toilet moeten. Het pro bleem is echter dat de 'te genstanders' zo ver van el kaar staan. Zo ontmoette ik een agente die dolgraag eens in contact wilde komen met de actievoerders. Het kwam echter niet bij haar op om tijdens haar vrije tijd ge woon naar het vredeskamp te gaan en eens met de men sen daar te praten". GOES - In de nacht van don derdag op vrijdag werd inge broken bij het modecentrum bij de Stenenbrug te Goes. Ddaders kwamen binnen door een ruit uit de voordeur te ne men. Er werd dames- en he renkleding ter waarde van 27.000 gulden gestolen. Eerder deze week gebeurde in Goes ook al een omvang rijke diefstal van kleding. Toen werd in een winkel voor 37.000 gulden aan spijkerbroe ken buitgemaakt. ZMF tegen onbeperkte aanvoer LPG bij Tolal Van een onzer verslaggeefsters Het dagelijks provin ciebestuur laat die moge lijkheid open in een twee tal milieu-vergunningen die het aan Total wil ge ven. De milieufederatie heeft daar een bezwaar schrift tegen ingediend. Het gaat om vergunnin gen op het terrein van de hinderwet en de lucht verontreiniging. Total wil zelf meer LPG gaan produceren en de moge lijkheid hebben om LPG aan te voeren wanneer de betrok ken installatie onverhoopt zou komen stil te liggen. Dit om te voorkomen dat er onvoldoende LPG beschikbaar zou zijn voor het benutten van de maximale capaciteit van de raffinaderij. Total heeft een opslagcapaciteit voor 4.000 ku bieke meter propaan en 12.000 kubieke meter butaan. GS vinden het niet nodig een maximum aan de LPG- aanvoer te stellen, omdat deze tot de opslagcapaciteit beperkt zal blijven. De milieufederatie vindt dat GS daarmee voorbij gaan aan de mededeling van Total dat 'thans' niet tot uit breiding van de overcapaciteit zal worden overgegaan. Dat houdt volgens de ZMF geen waarborgen in voor de toe komst. De federatie verwijst in dit verband naar de 'ver werpelijke salami-taktiek' waarmee Dow-Terneuzen de LPG-aanlanding in de Braak manhaven veilig heeft gesteld. Dat ging vogens de ZMF via het aanvragen van verschil lende opeenvolgende vergun ningen. Mocht Total vergunning krijgen voor onbeperkte im port van LPG dan moet men er rekening mee houden dat men het bedrijf later niet zal kunnen weigeren om de op slagcapaciteit te vergroten, al dus de milieufederatie, die vastgelegd wil zien dat de aanvoer beperkt dient te zijn tot de bestaande opslagcapaci teit. De ZMF wijst ook nog eens op de aanwezigheid van een kerncentrale en de mogelijke bouw van nieuwe kerncentra les op minder dan drie kilome ter afstand van de Total-raffi- naderij. De regering heeft vastgesteld dat explosiege vaarlij ke inrichtingen in be ginsel niet binnen zo'n straal van drie kilometer gevestigd mogen worden. GS vinden die bepaling niet van toepassing. Maar de ZMF denkt daar an ders over en wijst erop dat het explosie-potentieel van het Total-complex bij een uitbrei ding van de LPG-aanvoer be langrijk wordt verhoogd. Mevrouw Rutten, in de heimachine, slaat de eerste paal - FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ook de uitbreiding van een school brengt geld op voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Bij het slaan van de eerste paal voor 25 nieuwe lokalen bij de scholengemeenschap De Wellinge in Middelburg over handigde voorzitter Ubink van het schoolbestuur een en veloppe met 400 gulden, de opbrengst van consumpties in de schoolkantine. De echtgenote van de Middelburgse burgemeester, me vrouw C. Rutten-Bovendeerd, sloeg die eerste paal. In de lokalen zal lager en middelbaar beroepsonderwijs gege ven worden. 1 Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oostburgse gemeenteraad is met tien tegen zes stemmen akkoord gegaan met een voor stel van de wethouders om goedkeuring te geven aan de plannen van een inwoonster om op het industrie terrein van Oostburg een bedrijfswoning met garage boxen op te richten. Burgemeester C. Spijker boer had zich tegen het voor stel gekeerd. „Ik maak ge bruik van mijn recht om mijn raadgevende stem te laten doorklinken", verdedigde hij zijn opstelling. „Ik heb steeds duidelijke bedenkingen gehad tegen het plan, zowel op het gebied van Ruimtelijke Orde ning, de geluidsoverlast als over de grondprijs". Dit zei hij naar aanleiding van de op merking van G. van Schaick (CDA) dat het onbehoorlijk van de voorzitter was om zijn eigen mening kenbaar te ma ken. De fractie van de PvdA en de D&T-leden I. de Hullu en H. van der Weegen stemden tegen het voorstel. De sociaal democraten hebben zich altijd tegen het bouwen van een wo ning op een bedrijfsterrein ge keerd. De twee D&T-ers vin den dat de ondernemer op deze manier aan erg goedkope grond komt waarop zijn huis komt. I. de Hullu kwam met een voorstel om de grondprijs te verhogen, dat plan kwam echter niet in stemming omdat hij onvoldoende steun kreeg. De voorstanders vinden dat de ondernemer het recht heeft om bij zijn bedrijf te wonen. „Ze zal daar de lusten en de lasten van ondervinden", zei de liberaal A. Legrand „Onder andere zal ze geluidsoverlast van andere bedrijven hebben". Om die reden wilden de voor standers dan ook niets weten van verhoging van de grond prijs. Jaarfeest Sint Sebastiaan Donderdag 24 januari vierll handbooggilde Sint Sebasf tiaan zijn patroonsfeest. Oil 14.00 uur is er een eucharistie-! viering in de parochiekerk! van Aardenburg, gevolgd don de koningschieting. 'Sire' El Geernaert moet zijn titel hierf bij verdedigen. Om 16.00 uil wordt een vriendenschietirj gehouden, waarna men oc! 19.00 uur in gezelschap van dip dames aan tafel gaat. Van onze correspondent DEN HAAG - Een kandidaat voor het burgemeesterschap vd Vlissingen heeft zijn sollicitatie boos ingetrokken omdat hem ij gebleken dat de gemeenteraad van die stad hem met 56 jaar Ij oud vindt. „Ik vind het uitermate kwalijk dat een relatief grote gr» van bestuurders met dikwijls een uitstekende staat van dien op grond van een leeftijdscriterium dreigt te worden uitgesli ten", schrijft de ex-sollicitant, Zuid-Hollands gedeputeerde! Hoek van Dijke (PvdA) aan minister Rietkerk (Binnenland Zaken). De gemeenteraad van Vlissingen had de Zeeuwse commissi ris van de koningin Boertien laten weten dat de nieuwe burg meester minstens twee ambtstermijnen moet kunnen uitdier® Boertien concludeerde daaruit dat de kandidaten dus zei twaalf jaar jonger dan 65 moeten zijn. Hoek van Dijke heeft van zijn eigen commissaris mr. S.I tijn begrepen dat 'de Vlissingse school aanhang dreigt te krijg in den lande'. „Er zijn voorbeelden te over van situaties waarbij me® van half de vijftig nog een fors aantal jaren uitstekend hebbe kunnen functioneren", schrijft Hoek van Dijke aan Boertie Hij stelt dat Thomassen van zijn 56e tot zijn 65e jaar 'bepai' niet de slechtst denkbare burgemeester van Rotterdam is f weest'. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers GOES - In de vroege morgen uren van donderdag werd de politie gewaarschuwd door de alarminstallatie van de super markt Torro aan de Marconi straat. Toen de politie poolshoogte ging nemen trof zij op het ter rein van een garage aan de overzijde drie jongelui aan, die op de achterbank van hun auto een hoeveelheid vlees hadden liggen. Deze jongelui, de 22-jarige G. A. K., de 20-ja- rige L. S. en de 22-jarige F. V., allen afkomstig uit Goes, had den het vlees weggenomen uit de supermarkt. Zij zijn mee genomen naar het politiebu reau. Daar bekenden de jongelui negen inbraken. In de periode tussen half november en he den hebben ze ingebroken in een belastingkantoor, scholen, een ziekenhuis en winkels. Het onderzoek duurt voort. OL 19 WltBBS Dat kan. Met zo'n vrijblijvend proef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. EEN WEERBERICHT op lange termijn. Zo omschrijft Piet Faas uit Cadzand zelf zjjn filosofie over 'het gat van Cadzand', een kleine strook met opklaringen die de West-Zeeuws-Vlaamse badplaats de meeste zonuren van heel Nederland bezorgt. Faas maakte er al melding van in Noordzee Nieuws, een naar zijn hotel genoemde pe riodiek, uiteraard bedoeld voor vakantiegangers. Uiteraard is het 'weerbe richt op termijn' zonniger dan de werkelijkheid. De duinafslag bij Cadzand-bad is niet bepaald een gevolg van opklaringen. Maar Piet Faas beweert wel stellig dat 'onze bevoorrechte bad plaats' meer zonneschijn krijgt dan welk ander oord ook. „Er loop namelijk een re genzone via Zeebrugge in oostelijke richting landin waarts en een regenzone achter de Walcherse kust, eveneens oostwaarts. Tussen deze regenzones heeft de ZO ONDERSCHEIDEN de heren R. Barbé, gedeputeer de, C. Ockeloen, burgemees ter en B. Bumb, directeur, zich van de gewone man. De laatste, die van 1980 tot 1984 bij Dow Chemical in Terneu zen werkte, en sindsdien in Midland, USA, wordt officier in de orde van Oranje-Nas- sau. En daarbij mogen de eerste twee, prominente Zeeuwen en plaatsgenoten, niet ontbreken, zo besluit de Dow-top in Midland. Een uitstapje naar Mid land is daarom onderdeel van een reis, die door som mige ongetwijfeld jaloerse achterblijvers, wat boosaar dig 'snoepreisje' wordt ge noemd, maar die natuurlijk de vriendschapsbanden tus sen Dow en Zeeland (Ter- neuzen) bevestigt. Naar wij pas later mogen vernemen. Want menig achterblijver blijkt niet eens op de hoogte van de trip van het Terneu- zense duo, laat staan van hun reisdoel, laat staan van de reden waarom Bumb, die vier jaar in Terneuzen werkte en kort voor zijn ver- Bumb: officier. Ockeloen: uitstapje "1 ~,ZUID - BEVELAND !©ee r> ~v«IJ-DIiVOtiAHD -ut ,0, arocjlie Maria Magdalena: fccrlL ZOnd' 9 00 en la3° u- rlkzee H. Willebrord, Mo- Postcode I Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS VAN 10,50. (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen l| naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 1 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911 - 'Al I fcnstr co willebrord I Kativiat'9 u- zond. 11 u. ffeltte Ont, L' Vrouw Onbe- |l u angenis' zat- 17 u. zond. lewitf a"a""oord. zat-10-30 ïnd. io.3o u H' Eligius' 231 19 u- I Era H- Jozef, ofwel zat. I lï H dagenT Z°nd' °m 9'3° (°m £.nna: ofwel zat. 19 u. i'v«zande - n Ur'(0,1? de 14 da6en>- iart in Vrouw Hemel- ,zat 19 u-zond. 9.30 u. EREN" ZEEtJWSCH - VLAAN- at 19 ubu "s f Maria Hemelvaart, zond. 8 en 10 ÉttervUët!0Sd'19enl9u- Ontxrr, Maria Onbe- ntvangen, zat. 19 u. zond., 10 - H. Barbara, zat. 17 u.

de Stem | 1986 | | pagina 22