ONDERWIJSTELEVISIE FILMT ACTIE Milieufederatie blij met advies Raad Waterstaat O Actie Petrus Hondius verfilmd als docu-drama Zeeuws Landschap koopt waardevol natuurgebied VOLVO Voorlichtingsbijeenkomst chemisch bedrijfsafval VEI doet onderzoek OVER UITHOUDINGS VERMOGEN GESPROKEN CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN ZATERDAG 18 JANUARI 1986 VAN ZEELAND er OOKJE INITIATIEF KAMER VAN KOOPHANDEL VERDIEPING WESTERSCHELDE 1 Gitschberg muSTRIEZ- VLAANDEREN aar Spanje naar mogelijkheden utoverhuur ET BUS Scheldemond' loet mee aan >asketbal- tampioenschap RT ZEEUWS 'BEWUST GEKOZEN VOOR TERNEUZEN' DRIE HECTARE IN CLINGEPOLDER markten Raad van State: Geen probleem met bouw van mosselbedrijf nabij Yerseke Plaatselijk nieuws Biervliet Sluiskil A57 T16 PAGINA ZEELAND 3 richt, Teutoburgern -C. Hagc, tel. 05753-2^' .vans. Ook m Luxembur» -ridders: zin in 'n korte s/Malmedy ligt nu vo uf met of zonder bege e huur comfort, ingericht naf 84,- p weekend (3p, restaurant, snack, wasse- ug de gratis brochure, ook vens zomer), bij ons reser- o vakanties, Bakkerstraat "2-40775 (kantooruren), ennen sjes. Tel. 010-222960. Wilt u zeker zijn van uw 1608-22699 en ontvang f0j. ping met groot zwembad ArdecheU 2-8 pers. op rustig schoon .04789-1825. geh. inger. stacaravan Zee. 03499-81983. e familiecamping, ind" zult hebben? Vr. dan aravans te huur. Engeland-Wales-Schot- 020-448647. rt aan de schone ADRIA la en Rimini villa's en 1)1899-17193/020-419196, Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een aan zienlijk deel van het che misch afval dat in kleine en middelgrote bedrijven vrij komt, verdwijnt nog steeds ongecontroleerd in het mi lieu. In het belang van een schoon milieu wil de over heid hieraan extra aandacht schenken, door het verbete ren van de handhaving van de wet- en regelgeving voor chemische afvalstoffen. In samenwerking met de Regionale Inspektie van de Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne organiseert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-VIaanderen een voorlichtingsbijeenkomst voor het regionale bedrijfs leven over chemisch be drijfsafval op 28 januari. De Wet Chemisch Afval geeft regels en voorschriften voor de verwijdering van chemisch afval en afge werkte olie. In de praktijk komt dit neer op afgifte aan verwerkingsbedrijven die een vergunning hebben voor verwerking van chemisch afval of afgifte bij een ge meentelijk depot. Kleinere hoeveelheden chemisch af val kunnen bij de gemeente lijke depots worden ingele verd terwijl grotere hoe veelheden rechtstreeks kun nen worden afgevoerd naar de verwerkingsbedrijven. Als grens wordt ongeveer 500 kilogram chemisch afval per j aar gehanteerd. Om deze zaak onder de aandacht te brengen van de betrokken bedrijven wordt de voorlichtingsbijeenkomst gehouden. Hiertoe hebben de bedrijven een schrifte lijke uitnodiging ontvangen. Op de bijeenkomst zal naast de algemene voorlichting over chemisch bedrijfsafval ook een toelichting worden gegeven op de verwijdering van het chemisch afval via de gemeentelijke depots en tevens zal een presentatie plaatsinden van een aantal vervoers- en verwerkings bedrijven van chemisch af val. Petrus Hondius helpt Nepal Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De laatste jaren heeft scholen gemeenschap Petrus Hondius in Terneuzen het schooljaar steeds afgesloten met een of an der project ten bate van het ontwikkelings werk. Dit jaar heeft de school gekozen voor Zeeland helpt Nepal, waaraan de hele onderbouw (brugklassen er kassen 1,2 en 3) meewerkt. Van een onzer verslaggeefsters GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie is zeer tevreden over het advies dat, naar nu bekend is geworden de Raad van de Waterstaat heeft uitgebracht over de nota Verdieping Wes- terschelde. Dit belangrijkste adviesorgaan van minister Wachttijden? U Jsehe kabinelift en Ir uur. Sneeuwge- wrgeten. Moderne feen altijd perfecte Jreiken? Vergeet u Kg is voor het ver Ites en 03' SÜDTUtOL fTAUEN ïa/blanes 150-415210 (ook 's avonds). |Le klas-camping kljy 4 km van Benidorm vils en biedt aan: STACARAVANS IW. (min. 2 pers.) JtENa 255,- PP a 465,- pp u klaar staat op onze cam- - p.p/p.w. [vanplaatsen al v.a. 10,- pJ 1-14653 of 40989. En dat is aanleiding voor de Nederlandse Onderwijs Tele visie het gebeuren op en om de school op beeldband vast te leggen voor een utzending in het kader van de serie 'Mon diale Vorming voor het Voort gezet Onderwijs'. Zeven weken lang wordt tij - dens allerlei lessen het onder werp Nepal aan de orde ge- met als vaste noemer Cultuur verkenning en zijn de leerlingen tussen de bedrijven door bezig met het opzetten van de actie, die op zaterdag 1 maart wordt afgesloten met diverse (geldopbrengende) ac- (iviteiten. Want dat is het uit eindelijke doel van de schoolse inspanning: geld voor de actie Zeeland helpt Nepal. Hoewel de leerlingen alles zelf moeten doen wordt de hele van zaken begeleid en gecoördineerd door leraar Sjaak Begijn en conrector Adri Jansen. Vlaamse kermis 0p de afsluitdag vinden in de lokalen van het Petrus Hondius rommelmarkten ilaats, wordt een Vlaamse termis gehouden, is een ten toonstelling van Sam-Sam (ontwikkelingshulp) te zien, evenals een stand van de We reldwinkel met zijn bekende Derde-Wereldprodukten. Te vens vindt de trekking plaats van de loterij, waarvoor de school 10.000 loten a één gul den wil afetten. „De leerlingen moeten zelf zorgen voor spulletjes voor de markt, en prijzen voor de lote rij. Daartoe moeten midden stand en horeca in alle kernen van Terneuzen zien te bewe gen. De grote bedrijven zijn aangeschreven voor een fi nanciële bijdrage om de zaak goed te kunnen organiseren", aldus Sjaak Begijn. Het gemeentebestuur van Terneuzen werkt, zo werd duidelijk, van harte mee aan deze actie. Binnen de kortste keren was een vergunning voor de loterij geregeld door burgemeester C. Ockeloen. Even spontaan stelde hij een medewerk(st)er beschikbaar die onder meer. kan assisteren bij de te maken buitenopna men voor de t.v.-film. De bur gervader zal de afsluitende dag openen en in principe is toegezegd dat commissaris der koningin dr. C. Boertien aan het eind van de dag symbo lisch de totaal-opbrengst van de actie in ontvangst neemt. |naar o.a. Barcelona ret v.a, tot Benidorm/Alicante va. 17068/130978. Vntie met crocus lef Reizen, 04950-30958. Ir meer dan 32 plaatsen. Vraag |n reizen 040-539070. thtige en goedkope land lie meren. Ook res. van camp- B5-435050 Lid SGR. Van een onzer 'verslaggevers ffiRNEUZEN - Het Neder lands Economisch Instituut in [otterdam gaat een vooron- lek uitvoeren om daar- foor de ontwikkelingsmoge lijkheden op het gebied van kaven en industrie in feeuwsch-Vlaanderen nader «definiëren. Het afgelopen jaar heeft de tommissie infrastructuur van ie Kamer van Koophandel en en -verkoop. Huur v.a- 52, Arcen, tel. 04703-1273. 3mer vakantie o.a wc, douche, koelk., kachel k. Rij bew BE v.a 750,- pw.al'l Itoverh. 04744-2345, Zandstr. 58. - en bestelauto's busjes. ie (crocus) i ski-gebied frzorgd. Hotel h.p. er mogelijk, n, tel. 04950-30958. ietours 135. ƒ175.' ƒ260. ƒ280- ïeer u boven de 26 en onc*er,5 ,1 s hoger. Opstapplaatsen: Am* agelijks vertrek. •stemmingen bij 0. Amsterdam. 020-275151 n Italië, Frankrijk, Engelandel Travel, tel. 043-219059.J antie! in 'n privéhuis. villa'11 Zwits., Eng.. BRD, Skand. etc 0108). Drs. A. Binkhuysen floU' stricum. 02518-57953. Von een onzer verslaggevers hREDA - Vier scholen uit irabant en één uit Zeeland «men volgende week zater- »S in Breda tegen elkaar uit "de voorrondes van het Ne- Wands basketbalkampioen- •toap voor scholen. De «euwse school die meedoet is Rijksscholengemeenschap *®eldemond uit Vlissingen. 0e wedstrijden worden ge- in de gymnastiekzalen jm het Newman College en de GTS. De wedstrijden pinen om 9.30 uur en duren "ongeveer 16.30 uur. Naast 'Scheldemond' nemen "*i het Newman College uit t whet Dr- Moller College i,r?aa'wÖk, De Rooi Pannen «Wilburg en het St. Jans Ly- m.uit Den Bosch. Het toer- ln Breda wordt georgani- door de sportcommissie het Newman College. «n het toernooi om het Ne- ands kampioenschap doen led i 55 scholen uit heel nm? mee- Iedere school óne met zes teams mt: drie Sens- en drie meisjesteams. «nü 16 za4 'n aPril worden «Peeld in sporthal De Maas- ln Den Bosch, een soort snd/4 van het Neder- erlf,. etba', waar de Ne" aek S hasketbalkampioen ua Den Bosch zijn thuis- rijden speelt. Het toer- DOfJJ^dt^mogelijk gemaakt Fabrieken Zeeuwsch-VIaan deren zich diepgaand bezon nen over de eenzijdige econo mische structuur van zijn werkgebied, mede als gevolg van de onvolledige infrastruc tuur van Zeeuwsch-VIaande ren. „Daarom is het van het grootste belang het ontwikke- Iingspotentieel van Zeeuwsch- VIaanderen te leren kennen", aldus de Kamer. In samenwerking met de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone en het haven schap Terneuzen is daarom tot het doen van het vooronder zoek besloten. Aan de ledenvergadering van de kamer, die 24 januari vanaf 's middags 14.00 uur bij eenkomt in het (nieuwe) on derkomen in het Schuttershof gebouw, wordt daarom ge vraagd voor dit onderzoek een bedrag van 10.000 gulden be schikbaar te stellen. Tijdens de vergadering houdt de heer T. Schellekens, lid van de PTT-Kamer Zee land, een inleiding over de ontwikkelingen binnen dit staatsbedrijf. Stafmedewerker W. de Potter van de kamer geeft vervolgens een toelich ting op de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling 1985. MIDDELBURG - Beroepsgoe- derenvervoer - De Nationale organisatie voor het beroeps- goederenvervoer wegtrans port (NOB) Zeeland, houdt haar jaarlijkse algemene pro vinciale leden vergadering za terdag 25 januari in De Vroone te Kapelle. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur. Na de ope ning door voorzitter H. de Boot spreekt drs. J.F. Scherpenhui- zen, staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat over het onderwerp „Nederland 1986: een agenda voor actie". NOB-directeur ir. M.G.W. Hallmans besteedt vervolgens aandacht aan „Aktualiteiten in het wegvervoer". Voor da mes die de vergadering niet bijwonen is een programma tijdens de vergaderuren sa mengesteld. 1 Nicolet Sahetapy was één van de leerlingen van scholengemeenschap Petrus Hondius die gistermiddag deelnam aan de eerste selectie, gefilmd terwijl samensteller Jan Zwerus met haar in gesprek is Hier wordt zij - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Wij zijn mo menteel bezig met het project Mondiale Vorming voor het Voortgezet Onderwijs, spe ciaal bedoeld voor brugklas sen en lagere klassen van het middelbaar onderwijs. Er worden in totaal achttien pro gramma's van een half uur ge maakt. Het eerste jaar is ais onderwerp Arm en Rijk geko zen. Daarvoor zochten we nog een onderwerp dat duidelijk moest maken: Wat kunnen jongeren doen aan het ophef fen van deze tegenstelling. Toen viel mijn oog op de actie Zeeland helpt Nepal en via- via kwamen we uiteindelijk in contact met deze school, Pe trus Hondius in Terneuzen". Jan Zwerus van de Neder landse Onderwijs Televisie, die samen met Hans Holtkamp het project vorm geeft, is dui delijk in zijn nopjes met de hartelijke samenwerking die hij van de school en de ge meente Terneuzen ondervindt. „Wij hebben bewust geko zen voor een locatie buiten de Randstad. Op de televisie lijkt het soms of er alleen in de Randstad wat gebeurt en wij hebben daarom eens naar an dere gebieden gekeken". Hoofdrolspelers De wijze waarop de actie van de leerlingen van Petrus Hondiusvoor 'Zeeland helpt Nepal' wordt verfilmd staat de samenstellers helder voor ogen. „Het wordt wat wij noe men een docu-drama. We zoe ken vier hoofdrolspelers (leer lingen) uit en die gaan we vol gen. Uiteraard met een draai boek als leidraad. We willen laten zien wat jongeren kunnen doen aan, in dit geval, ontwikkelingshulp. Gelijktijdig willen wij onze kijkers aan het denken zetten over de tegenstelling arm-rijk. Daarom dat de vier hoofdrol spelers, twee jongens en twee meisjes, elk een andere visie op ontwikkelingshulp zullen hebben", zegt Jan Zwerus. Tegenstelling Tussen de bedrijven door worden kijkers onder meer geconfronteerd met de tegen stelling tussen de mening, die soms in Nederland wordt ge ventileerd ten opzichte van buitenlanders, en de spontane wijze waarop anderzijds geld voor 'verre landen' wordt in gezameld. „Dat is ook de reden dat een van de rollen wordt gespeeld door een meisje met een buitenlandse afkomst. Ne derland is tenslotte een multi- raciale samenleving" Overigens zal de film niet 'belerend' zijn. „Wij willen al leen ons publiek confronteren met diverse meningen over ontwikkelingshulp, zonder daarbij een waarde-oordeel uit te spreken. De conclusies moet je aan de kijkers zelf overlaten", zegt Jan Zwerus. "Daarom dat wij van harte aan de film meewerken", zegt conrector Adri Jansen van het Petrus Hondius. „Het is niet zomaar een vrijblijvende film, maar draagt bij aan de me ningsvorming van jeugdigen. En dat sluit natuurlijk aan op het onderwijs". Hij en leraar Sjaak Begijn zullen leerlingen en het televisieteam met raad en daad bijstaan. Screen-test De selectie van de hoofdrol spelers is gistermiddag begon nen. Jan Zwerus sprak met di verse jongens en meisjes en legde hun beeltenis vast op eeldband. „Dan ga ik die eens p mijn gemak bekijken, want behalve dat ze goed spreken moeten de spelers ook goed overkomen. Soms kom je daarbij voor verrassingen te staan, dus beginnen we met een ruime selectie. Uiteinde lijk worden er acht uitverko ren die een echte screen-test moeten doen. Een stukje acte ren. Daaruit worden de vier spelers uiteindelijk gekozen." Bedoeling is zo'n kleine zes uur film op te nemen in de week van 24 februari tot en met 1 maart. De leerlingen worden gevolgd op school, in de straten van Terneuzen en omliggende dorpskernen. Als ze bezig zijn met het maken van panelen die een plaats krijgen op de Nepal-tentocn- stelling, het inzamelen van prijzen voor de loterij, tijdens de lessen. Kortom: bij alles waarmee ze bezig zijn als voorbereiding op het slagen van de actie. „En de afslui tende dag met al zijn activitei ten is ook het slotbeeld van onze film". De Nederlandse Onderwijs Televisie zendt de uiteinde lijke film, die een half uur duurt, uit op 26 mei 's morgens om 09.30 en 27 mei 's morgens om 10.30 uur. Van een onzer verslaggevers CLINGE - De Stichting het Zeeuwse Landschap heeft een natuurgebied van zo'n drie hectare aangekocht in de Clin- gepolder, vlakbij de grens met België. De flora en de fauna van het gebiedje worden als bijzonder AARDAPPELTERMIJNMARKT AMSTERDAM - In Bintje 35- 50mm werden 32 contracten ver handeld voor levering april tegen f 10,00 tot f 9,70 per 100 kg. De stem ming was prijshoudend. In Bintje 50mm werden 468 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van f 18,20 tot f 17,80 per 100 kg en voor levering mei 264 contracten tegen f 19,20 tot f 18,90. Ook hier was de stemming prijshoudend. waardevol omschreven. Het Zeeuwse Landschap hoopt op termijn een steeds grotere op pervlakte van het gebied te kunnen veiligstellen. De plantengroei in het stuk Clingepolder wijkt sterk af van die in de rest van Zeeland. De bodem bestaat overwegend uit arme zandige gronden en mede daardoor is het land er van oudsher extensiever geëx ploiteerd. Dit met gunstige ge volgen voor de flora en fauna. Hoewel er ook een ruilverka veling is doorgevoerd, oogt het landschap nog bijzonder onge rept. Jaren geleden al zijn door het Zeeuwse Landschap pogingen ondernomen het ge biedje veilig te stellen. De Clingepolder is rijk aan zeldzame planten en dieren. Voor veel soorten het laatste toevluchtsoord in Zeeland. Het gebied U gelegen op de over.j. gang van hogere zandgronden naar laaggelegen kleipolders en daardoor komen er karak teristieke planten en dieren voor. Zo herbergen de ven netjes een beschermde vis soort en vliegen er niet minder dan zes verschillende soorten libellen rond. Zelfs de havik wordt de laatste jaren gere geld tijdens het broedseizoen waargenomen. Pas eind van de zeventiger jaren werd de rijkdom van het gebied herontdekt. Staatsbos beheer was toen al eigenaar van enkele van de meest be langwekkende piassen, de Kriekeputten. Nu dus is het Zeeuwse Landschap er even eens in geslaagd drie hectare van de Clingepolder aan te ko pen. Geprobeerd wordt om in de toekomst nog meer aanko pen in het gebied te doen. (ADVERTENTIE) Mr. F.J. Haarmanweg 49 telefoon 01150-97455 I Smit-Kroes neemt daarin de wensen die onder andere door de ZMF in de inspraakproce dure zijn ingebracht, volledig over. Zo moeten de schor- en in- tergetij de-gebieden afdoende worden beschermd, de ver vuilde baggerspecie moet net zo worden behandeld als in het Rotterdamse havengebied ge beurt (dat impliceert berging op het land), voordat de ver dieping wordt uitgevoerd moet duidelijk zijn dat de kwaliteit van het Scheldewa- ter sterk verbeterd wordt. Vooral de stem van de Raad van de Waterstaat voor de laatste eis, is een sterke steun in de rug om te bereiken dat aan een eventueel uitdiepings akkoord de eis wordt verbon den dat in het hele Schelde- stroomgebied zuiveringsmaat regelen worden genomen. De uitspraak over de bag gerspecieproblemen wordt wel heel relevant, gezien de nieuwste gegevens over de vervuiling die al met het hui dige onderhouds-baggerwerk gepaard gaat. De ZMF be treurt alleen dat de raad niet ingaat op de redenen voor de uitdieping, hoewel zij consta teert dat hierdoor een afwe ging van voor- en nadelen van de uitdieping mogelijk is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Raad van State ziet voorshands geen problemen voortvloeien uit de bouw van een nieuwe mossel- schoonderij aan de Korringa- weg in Yerseke. Dat blijkt uit de afwijzing door de afdeling Rechtspraak van een schorsingsverzoek, dat de NV De Meulemeester en Co en J. Mieras-Adriaanse BV bij de Raad van State indien den. Deze twee bedrijven ex ploiteren een kreeftenkweke rij met bassins op buitendijkse terreinen aan de Molenpolder dijk. Het sluisje dat de water toevoer naar hun bassins re gelt, ligt pal naast de uitwate ring van de nieuwe mossel- schoonderij die Van der Endt wil bouwen. Stress De Meulemeester en Mieras vrezen dan ook grote schade als de bouwplannen van Van der Endt, die van B en W van Reimerswaal en van GS van Zeeland al toestemming kreeg, doorgang vinden. Kreeften hebben het zuiverste water nodig dat er is, met zo min mo gelijk zwevende bestanddelen. Het afvalwater van de mossei- schoonderij bevat nogal wat zand, en bovendien wordt het zeewater vlak voor de water- inlaat van het kreeftenpark nog extra verontreinigd door de schroefbewegingen van de coasters, die bij Van der Endt de schelpen afleveren. De kreeften zouden daardoor makkelijk 'stress' kunnen op lopen, en hun conditie - en daarmee hun houdbaarheid - zou daardoor sterk teruglopen. De afdeling Rechtspraak heeft ondanks deze bezwaren de gemeente en provincie in het gelijk gesteld. Vlakbij het kreeftenpark aan de Molen polderdijk heeft ook Delta Mossel BV, een bedrijf dat 25 tot 30 van de mosselmarkt in Yerseke beheerst, al zijn wa- teruitlaat, en Van der Endt voegt aan de- hoeveelheid af valwater die hier al uitkomt slechts 2 toe. Daarnaast, aldus de afde ling Rechtspraak in haar voorlopige uitspraak, ziet het ernaar uit dat Van der Endt ook probleemloos zijn vergun ning inzake de Wet op de Ver ontreiniging van het Opper vlaktewater zal krijgen, wat andermaal onderstreept dat de watervervuiling zeer be scheiden zal zijn. Prijskaarting - De stichting welzijn voor ouderen houdt dinsdag 21 januari een prijs kaarting. Die is in 't Trefpunt in de Kerkstraat en begint om 14 oo uur. De Sterre - De biljartclub De Sterre hield onder leiding van de heren P. Raas, M. van Ta- tenhove en R. Schelfout een biljartprijskamp. 18 leden na men hieraan deel en de uitslag is als volgt: 1. J. de Bodt, 2. R. de Graeve, 3. P. Raas, allen met 120 punten, 3. G. de Vlie- ser 115.5. R. Schelfout 112.6. A. Luycks 108 punten. Voor iedere deelnemer was er een prijs. VNKV - Op woensdag 22 ja nuari houdt de VNKV-Sluiskil voor haar leden een avond over 'smakelijk verantwoord eten.' De avond, die wordt ge houden in De Ark aan de Spoorstraat te Sluiskil, begint om 19.30 uur en wordt begeleid door een diëtiste

de Stem | 1986 | | pagina 21