5 WESTDUITSE KINSHOFER OP DE PISTE VOOR NEDERLAND MMEL BV ■monteurs ZATERDAG 18 JANUAR11986 I2.~ excl. b.t.w. STER OCCASIONS JIL VERKREGEN 1984 BIBTIM EXTRA T47 PAGINA SPORT 3 ÈCIAAL: ïover car 0983 - 20.000 km 4IEUWÜ! gue. 4-drs1 Idrs. 1978-1981-1982 fiv. extra's 1985 ((grijs)1979 lravan 1.3igj] UN WARN LIEREN gebruikte onderdelen ielbedrijf jid 23, Breda 10591 laad leverbaar afdak, radio cass. stereo, :n, w.w.-gtas, radio algen, w.w.-glas, ca.', radio ITIE-AUTO'S glas (radio cass., 5-versn.-bak, c.d., tn, radio cass.. c.d., w.w.-glas radio cass., c.d., w.w.-glas Ik, alu. velgen, el. ramen, w.w.-glas, |el. ramen, Tempomat., w.w.-glas en lotorverwarming, radio cass. is, radio cass., trekhaak 1984 .1984 Ifdak, c.d.. w.w.-glas. radio cass 1983 eigen, w.w.-glas, alarminst. en AMG- .1983 1983 ■airconditioning, alu. velgen, el. schuif- 11982 In. velgen, w.w.-glas. radio cass 1982 alu. velgen, alarminst., w.w.-glas 1982 I w.w.-glas-1982 lias, hoofdst. achter.1982 v.-glas1982 w.w.-glas1981 Z-1980 c.d., w.w.-glas1983 Conditioning, c.d., w.w.-glas1983 1983 1981 1980 1983 Ik wil weer bij de toe heren Door Romain van Damme ALTENMARKT - Christa Kinshofer kijkt verbaasd. De vaandeldraagster van de Ne derlandse Skivereniging heeft moeite met de kritiek van Angelica van der Kraats. De in Davos woonachtige Van der Kraats kan het niet zo best vinden met bondscoach Ernst Zwinger. Een Oostenrijker die zich in de ogen van Angelica van der Kraats wat al te nadrukkelijk met Kinshofer bezig houdt. Onlangs liet Angelica van der Kraats, volgens velen zeer talentvol en deelne mend aan wereldbekerwed strijden, haar kritiek opte kenen in een Nederlands sportblad. Vader Van der Kraats deed er vervolgens nog een schepje bovenop. Door bemiddeling van de NSF zijn de gemoederen in middels wat gesust. Van der Kraats die de laatste tijd trainde met de Zwitser Bar- geatzi lijkt weer van plan te zijn zich te melden bij de Nederlandse kernploeg. Christa Kinshofer, in juli '83 met dank een startlicen tie van de Nederlandse bond aanvaardend na een ruzie in de Westduitse bond, begrijpt het niet zo best. „September vorig jaar raakte ik zwaar geblesseerd. Ik mocht abso luut niets doen. Bondscoach Ernst Zwinger kon toen erg veel aandacht schenken aan Angelica van der Kraats. Ik vind dat Angelica een zeer goede skister is. Ik begrijp de kritiek van haar niet zo goed. Ze heeft zich altijd wat op mij gericht. Logisch toch. Ik heb de nodige ervaring. Ik arrogant? Wie zegt dat? Welnee, ik ben altijd mezelf gebleven". „Ik weet dat er in dit we reldje, een klein wereldje, zeer veel afgunst is. Ange lica heeft wat problemen met zich zelf. Tegenover mij is ze altijd vriendelijk. Als ik nu hoor dat ze kritiek heeft, is ze niet eerlijk. Als er wat is, moet ze dat ook tegen mij zeggen. Het is toch begrijpe lijk dat de andere leden van de selectie zich op mij rich ten. Dat was in West-Duits- land precies hetzelfde. Daar nam ik de anderen eveneens op sleeptouw." De Nederlandse Skivere niging was twee en een half jaar geleden uitermate blij dat Christa Kinshofer voor het 'Flachland' Holland wilde uitkomen. Eindelijk iémand die bij de wereldbe kerwedstrijden wat te bete kenen had. Bovendien leek het de Nederlandse Skivere niging een goed idee om Kinshofer het Nederlandse talent te begeleiden. Aan er varing geen gebrek. „Ik was veertien toen ik mijn eerste World-Cupwed- strijd skiede. Ik heb zes keer een reuzenslalom gewonnen. In '81 de wereldbeker in de combinatie gewonnen. Op de Olympische Winterspelen in Lake Placid op dat onder deel de zilveren medaille ge wonnen. Zes keer Westduits kampioen geweest en twee keer in mijn land sport vrouw van het jaar. Dat was in '80 en '81. Ja, ik heb veel succes gekend." In West-Duitsland was Christa Kinshofer derhalve een vedette. Zo gaat dat daar. Boris Becker weet in middels wat dat betekent. Kinshofer weet nu ook wat er gebeurt als de successen wat minder worden. „In '83 ben ik naar Neder land uitgeweken. Ik stond derde in het klassement. Toen blesseerde ik mijn en kel. Ik ben twee keer geope reerd. Tien maanden kon ik niets doen. Ik kon amper lo pen. In '82 ben ik weer be gonnen. Maar uiteraard was ik niet zo succesvol meer. Ik was niet meer de beste. Ja wat wil je, bijna een jaar uit de roulatie. Dan duurt het wel even voor je de goede draad weer te pakken hebt. Om een lang verhaal kort te maken, ik viel niet meer in de smaak bij de trainer. Willi Lesch was dat." „Twintig was ik toen. Maar ik werd ingedeeld in een selectie met kinderen van veertien jaar. Ik was zo teleurgesteld dat ik stopte. Ik dacht, ik doe het niet meer. Toen meldde Neder land zich. Ik kon een licentie krijgen. Ik was dolblij, maar toen kwam de tweede te leurstelling. De Westduitse bond zorgde er voor dat ik al mijn FIS-punten kwijt raakte. Dat was voor mij het hoofdprobleem. Ik moest weer helemaal opnieuw be ginnen. Nu heb ik weer vol doende FIS-punten om mee te mogen doen aan de We- reldbekerwedstrij den. In die tijd leerde de 24-ja- rige Christa Kinshofer knokken. Volgens eigen zeg gen is ze vooral mentaal een stuk sterker geworden. Dankzij de tegenslagen. „Ik Christa Kinshofer, bij Annemarie Moser (links) en Irene Eppler op de schouders na een World Cup Slalom in 1979 in Berchtesgaden gewonnen te heb ben: „Ik wil weer naar de top. Want daar hoor ik thuis". -FOTO ANP Christa Kinshofer gaat stijlvol langs een poortje irt een sla- lom-circuit. - FOTO ANP heb er lang over gedaan om die teleurstelling te verwer ken. Altijd zat ik bij de wed strijden in de eerste groep. Nu moest ik plotseling als laatste starten. Verschrik kelijk was dat. In het begin was dat zeer moeilijk. Nog niet eens zo lang geleden was ik in West-Duitsland een superstar. Een vedette. Je weet hoe dat gaat. Ik was jong en onbezorgd. Je hebt eigenlijk nauwelijks in de gaten wat er allemaal rond je gebeurt. Nou, een voor beeld. Er moesten eens foto's gemaakt worden van het Westduits team. Ik was er niet omdat ik naar de dokter moest. Er werden geen foto's gemaakt omdat Kinshofer er niet bij was. Ja, dat zette bij de andere selectieleden wel eens kwaad bloed. Maar kon ik het helpen dat die fo tografen zo redeneerden? Trouwens met de West duitse pers heb ik nooit zo veel moeite gehad. Alleen ben ik nu natuurlijk niet zo interessant meer. Ook dat was wennen." Blondine Christa Kinsho fer geeft echter nog niet op. Ze wil in aar toch niet slechte carrière laten zien dat ze bij de wereldtop hoort. Daar wordt keihard voor getraind. „Ik wil weer terugkeren aan de top. Nee, aan de Olympische Spelen kan ik niet meer meedoen. Of ik moet terugkeren naar West-Duitsland. Maar, dat doe ik niet. Al heeft Willi Lesch al laten weten dat hij het toch jammer vindt dat ik niet meer in de selectie zit. Dat heeft me goed gedaan. Maar geen reden om Neder land te bedanken en terug te gaan. Nee, ik zie dat niet als wraak nemen. Kijk, als er ruzie is, hebben er twee schuld. Ook ik zal fouten ge maakt hebben. Ongetwij feld. Dat behoort nu tot het verleden. Ik ben Christa Kinshofer en ik wil skiën op een zo hoog mogelijk ni veau." Het zal ongetwijfeld nog even duren eer het zover is. De Westduitse moet er im mers voor zorgen dat ze zo veel mogelijk FIS-punten, nodig om te mogen starten in de wereldbekerwedstrij den, verzamelt. Vandaar dat Kinshofer ook van de partij was bij de Lowlander-kam- pioenschappen. Een strijd tussen Nederland, België, Engeland, Luxemburg en Denemarken. Kinshofer won in Altenmarkt onbe dreigd. „Inderdaad heel wat an ders dan de wedstrijden die ik in voorgaande jaren deed. Maar ik zie dit louter als een FIS- race. Ik wil zoveel mogelijk op de piste staan. Omdat Ne derland mij een licentie heeft gegeven, kan dat. Ik heb het in de Nederlandse selectie uitstekend naar de zin. In Duitsland telde de se lectie ongeveer twintig meisjes. De sfeer was opper vlakkig. In het Nederlandse team is het gezelliger. Je hebt meer contact met el kaar. Ik kan zeer goed met de kinderen opschieten. Ik kan ze wat leren en ik geloof ook wel dat ze dat van me aannemen. Ik wil helpen Ook Angelica van der Kraats. Ik heb niets tegen haar. Ik train zeer veel. Ik krijg weer zelfvertrouwen. Laatst was ik tijdens een wereldbekerwedstrijd twaalfde. Dat is niet slecht. Ik ben goed van start gegaan". Maar Christa Kinshofer wil meer. De Westduitse die in de zomer thuis is in Rosen heim, een dorpje tussen München en Salzburg, haar man in de sportzaak en ten- nishal helpt, denkt daarom nog niet aan stoppen. Terug aan de top. Op haar manier. „Weet je, een trainer ver langt erg veel van de skiers. Je moet alles geven, keihard zijn voor jezelf. De trainer verlangt dat. Ja en amen. Maar dat kan ik niet. Ik wil me zelf als persoon ontwik kelen. Als je steeds maar ja en amen zegt, blijf je steken. Het is trouwens geen team sport. Dat wordt altijd ge zegd. Maar dat is natuurlijk niet waar. Ik alleen en nie mand anders sta bovenaan de start. Ik moet zo sneml mogelijk naar beneden ko men. Het is een gevecht te gen jezelf". glas ik, w.w.-gU is. trekhaak Ld., w.w.-g' las. radio cass k-glas N.-glas w.w.-glas .WW ERCEDES-DEALEB: nastraat 36 >1. 04168-1236-2392 PIIIIIMIIIIIlllllllllllllllllJIJIIJIIIIJJJJIIIIIJIIJIIIIIIIIIIMIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllim IRCEDES-BENZ 1CCASION LAAT rE WENSEN OV0t| get. glas, alu. velgen-1984 imaat, magn. velgen, get. glas LPG-|nst.- 1984 t, get. gias, aiu velgen198J et. glas, spoilers voor en achter1 jitvoerlngI984 airconditioning, get. glas, alu. velgen- ...1984 1984 schuifdakj98? airconditioning """rt ....1981 ■Leidingen Service B.V- ing van Kabel- en Leidingwerkzaamhede11 vraagt aansluitingen met certificaat- itaties aan: K.L.S. AB Klundert Moer# THUNDER BAY (ANP) - Coach Cliff Stewart bemoeit zich niet met de organisatori sche problemen rond het Ne derlands ijshockeyteam, dat in januari oefenduels tegen De neraarken en Frankrijk zag geannuleerd. De Canadees neeft echter wel actie onder nomen op een ander vlak. Hij neeft voedingsexperts van de ®iversiteit in zijn woonplaats Thunder Bay gevraagd een "ieet samen te stellen voor zijn selectie. Goed eten is voor Ste- '"I, die Nederland eind de- fember begeleidde tijdens het internationale toernooi van woningen, de eerste serieuze stap in de voorbereiding voor strijd om het wereldkam pioenschap voor B-Mnden, Vln 20 tot 29 maart in Eindho ven. Stewart hëeft er begrip "oor, dat de clubs uit de hoog ste klasse van de nationale c°mpetitie in deze fase geen spelers willen afstaan voor oefeninterlands. De hofleve- anciers, die te kennen hebben rpven alle aandacht op het «en van de play-offs te rich- krijgen van half februari jetoek van Stewart. Hij volgt I 20 veel mogelijk wedstrij- j6?Inc'(; kampioensronde, zo- "ij de kandidaat-interna- 8°ed in de gaten kan u6n' Enkele zwakke pun- heeft de 38-jarige Stewart ratiiddelss ontdekt. „De jon- ib ZI^n niet a'leen te zwaar, tona- ontberen °°k de juiste voor 6611 topevene- °nclusie 'tokl! ^ie conclusie 6e~ - na Groningen, waar «land in een matig bezet k'erri°0' vier£*e en laatste j6 Stewart, opvolger van baar Zweden terugge- Claus Wallin, werd Coach Stewart zet ijshockeyers op dieet Cliff Stewart: „De jongens zijn niet alleen te zwaar, maar ontberen ook de juiste conditie landse IJshockey Bond (NIJB) aangetrokken. De Canadees moet het nationale team in op timale staat brengen voor de wereldtitelstrijd, waaraan acht landen deelnemen. Hij kent de Nederlandse ijshoc- keywereld nog van 1983. In dat jaar loodste Stewart Oranje in Boedapest van de C- naar de B-groep. Stewart, als speler- coach in de jaren zeventig heel Europa doortrekkend, hield het daarna voor gezien en ver trok naar zijn vaderland. Daar trad hij op commissiebasis in dienst van een makelaardij in onroerend goed. Toen de NIJB hem benaderde, zei hij meteen ja. „Ik wil per se de Olympi sche Winterspelen in Calgary meemaken. Er is toch niets mooiers dan in je eigen land coach te zijn bij het belang rijkste wintersportevenement ter wereld?" Waarmee Ste wart te kennen geeft, dat hij Nederland ten minste tot 1988 wil bijstaan. Ondervoorzitter Van 't Wout van de NIJB heeft al laten doorschemeren daar geen bezwaar tegen te hebben. Dat het een part-time baantje betreft, vindt Stewart aller minst een probleem: „Het is een aardigheidje. Ik ken de meeste jongens nog van '83. Half maart gaan we een week in trainingskamp. Wel wat kort als je het met het buiten land vergelijkt - alle landen zonderen zich vier tot zes we ken af - maar naar Neder landse maatstaven mag je van geluk spreken". voor een topevenement" Stewart doet het allemaal voor een salaris, dat meer weg heeft van een onkostenvergoe ding. „Geen probleem, dat geld zegt me niets. Als makelaar ben ik een vrije jongen, die in komsten heeft als hij huizen of grond verkoopt. Ik verdien ge middeld tienduizend Canadese dollar per maand, tja, dat is ongeveer twintigduizend gul den. Naar dat bedrag kan ik fluiten, als ik dadelijk terug kom in Nederland". De trainer realiseert zich dat de gemid delde Nederlandse internatio nal nog minder krijgt dan hij „Ze krijgen wat centjes voor een hapje en een drankje en dan houdt het op. Drie kennis sen van mij uit Thunder Bay spelen in Italië, waar ze al be hoorlijk verdienen. Voor een paar interlands met Canada krijgen ze vijftienduizend dol lar. Dat is in Holland onmoge lijk". Uitdaging Stewart vindt het, in weer wil van de beroerde financiële situatie, een uitdaging de Ne derlanders op het juiste ni veau te hrengen. Hij is name lijk geschrokken van de terug gelopen kwaliteit. „Technisch zijn de spelers nog wel onder legd. Maar qua uithoudings vermogen zijn ze niks. Ik heb ze toch zien eten. Veel van wat wij in Canada fast food stuff noemen: hamburgers en dat soort vettigheid. Mijn vrien den van de universiteit schrij ven een streng menu voor, met veel koolhydraten en proteï nen. Die vind je veel in rijst, pasta's, vis en kip. Dat levert uiteindelijk een enorme kracht op, die je ook tegen sterke teams in de laatste pe riode op de been houdt". In Stewarts achterhoofd speelt de gedachte dat Neder land in Eindhoven zal moeten uitblinken in het zogenaamde forechecken, het storen van de tegenstander op diens eigen helft. „Daarbij zullen we het spelen op de man niet schu wen", voorspelt Stewart met een brede grijns. „Lekker Ca nadees, ik weet zeker dat we met die speelwijze succes kun nen hebben". Dat succes moet volgens Stewart een plaats in de top vier opleveren. „Eindi gen we lager, dan zou je kun nen stellen dat we hebben ge faald". Maar de coach is opti mistisch: „Ik zoek toch zeker de spelers uit, die zich voor mij en voor de ploeg meer dan honderd procent willen ge ven". Stewart zegt de 22 namen voor de definiteve selectie al te weten. Maar hij wil nog niet vertellen wie het zijn. „Het kan zijn dat drie of vier jon gens tijdens de play-offs door de mand vallen". Wel wil Ste wart kwijt, dat aanvaller Tony Collard wat hem betreft zo het nationale team in mag. Collard, afkomstig van Hee renveen, speelt bij de Oosten rijkse kampioen Klagenfurt. Met dit team schakelde Col lard gemakkelijk Amsterdam uit in de tweede ronde van het Europese bekertoernooi. Van Klagenfurt kreeg Collard evenwel geen toestemming eind december naar Gronin gen te gaan. Hij heeft daarom nog minder voorbereiding neegemaakt dan de rest van het Nederlands team. „Collard is helemaal gek van scoren", vindt Stewaret. „Buiten het ijs is hij een aardige, bescheiden jongen. Zodra hij binnen de boarding komt, wordt hij wild in de positieve zin van het woord. Hij ziet alleen het doel voor zich, hij is bereid zijn stick te breken om te kunnen scoren. Met hem heb je resul taat. En het resultaat, dat we in maart boeken, is het enige dat voor mij telt". ''''''""iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiifHiiiiifiiiiiiiifMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiMiimiiumiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim

de Stem | 1986 | | pagina 15