UITBLAZEN Vrije zaterdag op de helling? Moskou en Tokio willen van knelpunt af Aboe Nidal zweert bij verwarring even..; DUSfllJ DEOT1M Machtspositie Haïtiaanse president lijkt te wankelen Werken op zaterdag WIMKOCK DONDERDAG 16 JANUAR11986 ■ACHTERGROND1 WERKNEMERS IN DE REGIO WACHTEN DOORGAANS AF Doorbreking Arbeidsrooster BEZOEK SJEFARDNADZE DOORBREEKT GRIMMIGE SFEER Koerillen OPPOSITIE TEGEN DUVALIER GROEIT Die ENKELE miljoenen mensen hebben dins dagavond het laatste televisie-journaal gezien, neem ik aan. Door de bank genomen kijken er elke avond zo'n vier mil joen en een groot deel daarvan zal dat laatste nieuws wel afwachten, mensen kunnen weten hoe 'de vakbonden' denken over de 'aanval' van de werkgevers op de vrije zaterdag. De nieuwe FNV-baas gaf daarover een voor zijn milieu zeldzaam ge nuanceerd oordeel. Wie de tele visie niet heeft gezien, maar ge wend is zijn nieuws op te doen in de trein, door de koppen in de kranten van andere reizigers mee te lezen, zal misschien enigszins in verwarring zijn ge bracht. De twéé meest gelezen kranten in de trein spraken el kaar zo op het oog nogal tegen: De Telegraaf. 'Bonden wijzen zaterdagwerk niet aF. De Volkskrant: 'Vakbonden vinden werken op zaterdag on zinnig en absurd'. Krachtige taal van de kop penmaker van deze oude vak bondskrant, maar zijn vroegere leraar-Nederlands zal wellicht de wenkbrauwen fronsen. On zinnig én absurd? Het is een beetje veel van het ongerijmde. Absurd, zegt het woordenboek, betekent onzinnig, ongerijmd. Koppen schrijven valt niet mee, zo weet ik uit lang niet vergeten eigen ervaring. Het ge wicht van een bericht schrijft een bepaalde plaats voor en vergt, terwille van de noodza kelijke opvallendheid een gro ter lettertype. Daarvan gaan er maar zoveel in een kolom. De kop moet de kern van het be richt weergeven, sterker nog: de kern van de kern. Een kop telt zelden meer dan zes zeven woorden. Ik heb even de tijd genomen om de woorden te tel len in de koppen op de eerste vijf tekstpagina's van De Stem van gisteren (woensdag). Ik kom op een gemiddelde van 4,6 woorden per kop. Koppen schrijvers zijn dus mensen van weinig woorden (en lezers die volstaan met koppensnellen zijn luie lezers wie veel ont gaat). Het is nog steeds gebruik dat kopregels zoveel mogelijk 'vol lopen', dat wil zeggen: de kolom(men) van voor naar ach ter volledig vullen. Heel nauw luistert het tegenwoordig niet meer. In mijn leerlingentijd moesten ze, onder invloed van de opmaak die het toen nog landelijk verschijnende Vrije Volk hanteerde, precies en op de halve letterbreedte vol lo pen. Dat was vooral bij koppen van twee of meer regels (en dat zijn de meeste) een heel ge schrijf en getel. Vooral ook dat laatste want niet alle letters hebben dezelfde breedte. Soms zat je wel een half uur op een kop, telkens zoekend naar ver vangende woorden, korter of langer. De letters 'm' en 'w' wa ren echte koppendoders, maar met een '1* en een 'i' in de kop kon er wel weer een 'm' of 'w' extra mee. Schreef de koppenmaker van De Volkskrant 'onzinnig en absurd' om zijn tweede kopre- llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll gel vol te laten lopen. Ik denk het niet want dan had hij ook kunnen volstaan met bijvoor beeld 'volstrekt onzinnig'. Dat zou niet alleen al onzinnig ge noeg zijn geweest maar het woord 'volstrekt' is ook precies even lang als de woorden 'en absurd'. Inclusief de spatie, want spaties tellen mee. Het heeft er dus meer van weg dat niet de vakbonden, maar de koppenschrijver van De Volks krant zelf ontzet van z'n stoel viel en vervolgens zijn eigen schrik en woede verwoordde: onzinnig en absurd. Ik kan er begrip voor opbrengen. Zelden ventileer ik in deze rubriek uitgesproken menin gen. Ik ben een beroeps-twijfe laar rommel liever wat met de meningen van anderen, belang rijker dan ik. Hun meningen houd ik graag tegen het licht of ondersteboven om te zien wat eruit valt. Waaraan het NOS- journaal de mening ontleende dat er werkgevers/)/anne« zijn om weer op zaterdag te gaan werken, weet ik niet. Ik ben op mijn speurtocht door de media niet méér tegengekomen dan enkele pleidooien van werkge verszijde voor werken op zater dag. Toch had de omroepster het over het plan van de werkge vers om van de zaterdag weer een werkdag te maken. Ik vind dat onzorgvuldig geformuleerd. Dat is dus een mening. Ik zal me aan nog een tweede me ningsuiting te buiten gaan van daag: ik ben falikant tegen wer ken op zaterdag. Er zijn 1001 redenen te be denken om dit verworven recht met hand en tand te verdedi gen. Zaterdag werkdag zou een ramp zijn voor de jeugdveld- sporten, die het moeten hebben van de tienduizenden kostwin ners die auto's vol spelers naar uitwedstrijden besturen. In on telbare huishoudens zou het met vallen en opstaan bereikte evenwicht in de verdeling van huiselijke taken worden ver stoord. Nederland zal binnen de kortste keren weer vervetten wanneer de zaterdagse trim mers en tennissers, fietsers en zwemmers achter bureaus, draaibanken en beeldschermen gaan zitten. Enfin de.voorbeel den liggen voor het oprapen. Maar het ergste zou toch zijn het verlies van een echte vrije dag. Een dag waarop niets moet, waarop je desgewenst in bed kunt blijven liggen of juist vroeg opstaan om naar Parijs te rijden en op zondag weer terug te keren. Aan arbeidstijdver korting hebben we niks als de werkweek weer wordt uitge breid. Zes vrije stukjes dag van de ATV wegen niet op tegen één echte vrije dag. Ik zie het er niet van ko men: de terugkeer van de zesde werkdag. Maar ik wil er op tijd een uitspraak over hebben ge daan. Tegen! Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Postadres: Postbus 23,4900 AA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 23,60 per maand; 68,05 per kwartaal of 264,45 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangenOnze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrolatipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 John van Oppen en Ad Burger STAAT de vrije zater dag op de helling Die vraag rijst, nu vijftien 'captains of industry' tijdens een bijeenkomst in Amsterdam gefiloso feerd hebben over de be- drij fs-economische voordelen van het ver lengen van de openings tijden van kantoren en fabrieken. Volgens die topmanagers kan werken in de avonduren of op zaterdag, hun concur rentiepositie (en daarmee hun omzet en winst) verbete ren. Maar ook al hebben deze topmanagers van bedrijven als Nutricia, Meneba en de Friesch-Groningsche Hypo theekbank een proefballon netje opgelaten, daar mag toch niet de conclusie uit ge trokken worden dat èlle werkgevers er nu naar stre ven om hun personeel op za terdag te laten werken. De centrale werkgevers-organi saties, zoals VNO en NCW, zijn er zeker niet op uit om de vrije zaterdag collectief af te schaffen, hoewel het herin voeren van een zesdaags werkrooster voor sommige bedrijven zonder meer ge wenst is. Noch het VNO, noch het NCW heeft ooit gepleit voor uniforme herinvoering van de zaterdag als werkdag. Beide organisaties lieten gis teren desgevraagd weten dat ook nooit te zullen doen, doodeenvoudig omdat per bedrijf onderzocht moet wor den of langere openingstij den wel nastrevenswaardig zijn. Maar als dat inderdaad het geval blijkt te zijn, dan moet de verlenging van de bedrijfstijd ook onderwerp van gesprek worden in de be treffende CAO-onderhande- lingen, zo vinden VNO en NCW. De heer A.F.J. van Tuijl, secretaris van de Brabants- Zeeuwse Werkgevers (BZW) spreekt van een 'belangrijke doorbreking van een dogma'. „Alleen daarom al is dat idee goed. Het doorbreekt het vastgeroeste idee dat er in bepaalde sectoren op zater dag niet gewerkt zou kunnen worden. En zeg nu zelf, waarom zou men in de de tailhandel wel op zaterdag werken en in de industrie niet", aldus de heer Van Tuijl. Ook uit bedrijfsecono misch oogpunt vindt de werkgeversorganisatie het plan om naar een zesdaagse werkweek te gaan alleszins de moeite van het overwegen waard. „Naarmate het proces van de arbeidstijdverkorting verder gaat, moet je de indi viduele werktijd en de be- drijsftijd ontkoppelen. Als de werknemers 38 uur in de week gaan werken, hoeft dat niet te betekenen dat je be drijf ook maar 38 uur in de week draait. Je moet de be drijfstijd handhaven of - als dat enigszins mogelijk is - vergroten. Dat kan door te gaan werken op zaterdag, maar dat kan ook door vijf dagen per week langer door te werken, bijvoorbeeld door met twee ploegen te gaan draaien in plaats van met één", aldus Van Tuijl. „Zeker bij bedrijven die erg veel in dure machines hebben geïn vesteerd en die veel afzetmo gelijkheden hebben, kan dat op den duur rendement ople veren". Van Tuijl zegt geen idee te hebben hoeveel bedrijven in West-Brabant in Zeeland van zins zijn om de zesdaagse werkweek in het CAO-over- leg in te brengen. „We heb ben onze leden daarover nog niet geënqüeteerd, maar ik verwacht dat er wel wat be drijven zullen zijn die op deze suggestie zullen in gaan". Navraag bij de industrie bonden leert dat zij vanuit het bedrijfsleven nog weinig voorstellen hebben gekregen die in de richting gaan van de zesdaagse werkweek. „Het plan zal wel als een schot voor de boeg bedoeld zijn. Gewoon om even te testen wat de werknemers ervan vinden", reageert FNV In dustriebond-districtsbe stuurder De Jong. Zijn CNV-collega Rietkerk verwacht dat de zesdaagse werkweek pas ter sprake zal komen als tijdens de CAO- onderhandelingen de 36- urige werkweek besproken gaat worden. „Als de werk week teruggaat van 38 naar 36 uur zullen de werkgevers wel met dat idee van werken op zaterdag komen", aldus Rietkerk. De CNV-bestuur- der wijst daarbij op het Geertruidenbergse chemie bedrijf Jan de Poorter, waar voor een aparte CAO geldt: daar is de directie met plan nen gekomen om, gelijktijdig met een verdergaande ar beidstijdverkorting, de zes daagse werkweek in te voe ren. „Niet over gesproken, niet over gedacht en niet over ge schreven", beantwoordt een woordvoerster van het Et- ten-Leurse bedrijf Byron Jackson de vraag of daar al over een zesdaagse werk week is gedacht. Het Etten- Leurse Byron Jackson staat model voor de meeste Zeeuwse en Westbrabantse bedrijven, waar het idee van het opgeven van de vrije za terdag hoogstens zeer vrij blijvend is besproken. „Mochten we onze arbeids tijd willen verlengen, dan be staan daarvoor andere ma nieren dan het werken op za terdag. Wij werken met erg veel vrouwelijke werkne mers, wat betekent dat de weerstand tegen werken op zaterdag al heel erg groot is", aldus de heer Van Dijk, di recteur sociale zaken van de Bredase snoepwarengigant Van Melle. Het idee van herinvoering van de zaterdag als werkdag is trouwens niet nieuw. In een Philips-studie, uitge voerd in 1984, kwam al naar voren dat het werken met een zesdaags (of zelfs zeven daags) arbeidsrooster de pro- duktiekosten omlaag brengt, vooral voor kapitaalinten sieve bedrijven. De peper dure machines in deze onder nemingen staan, vooral se dert de invoering van de kor tere werkweek, te lang onge bruikt. Ze leveren daardoor onvoldoende rendement. Door het personeel nu in ploegen in te roosteren en óók op zaterdag (of 's avonds) een team te laten werken, worden die peperdure ma chines intensiever benut, zo dat de kostprijs per eenheid produkt daalt. Dat betekent prijsverlaging, een verbete ring van de concurrentiepo sitie, dus meer omzet, dus meer winst, aldus de redene ring. Toch gaat dit 'ideale mo del' niet voor èlle bedrijven op. Voorwaarde is allereerst dat het bedrijf actief is op een groeisector. Er moet im mers een markt zijn voor de extra hoeveelheid produkt die geleverd wordt, anders ontstaat overproduktie. Bo vendien worden de voordelen van de langere openstelling van bedrijven kleiner, naar mate men minder kapitaal goederen in het produktie- proces betrekt. Woordvoerders van FNV en CNV wijzen er in dit ver band op, dat verlenging van de bedrijfstijd in principe be spreekbaar is, als het maar niet gaat ten koste van de centrale doelstelling van de vakbeweging: verlaging van de werkloosheid. Concreet betekent dit dat de vakbewe ging er niet mee akkoord zal gaan als de bedrijfstijd ver lengd wordt via overwerk door het reeds in dienst zijnde personeel. Voor de ex tra openingstijd zullen nieuwe mensen aangenomen moeten worden. EEN smalle zeestraat van nog geen vijf kilo meter breed scheidt Ja pan van de Sovjet-Unie. De Goyomai-straat ligt tussen het noordelijkste Japanse eiland Hok kaido en Suisho, een van de Habomai-eilanden. En ofschoon de naam het niet zou zeggen, maken de Habomai-eilanden deel uit van de Sovjet- Unie. Russische militairen be zetten in september 1945 Ha- bomai, Shikotan, Kunashiri en Etoforu, die vallen onder de Koerillen-archipel die zich uitstrekt van Hokkaido tot aan het Siberische schier eiland Kamtsjatka. De Sov jet-Unie beschouwt de eilan den sindsdien als Russisch grondgebied, in tegenstelling tot Japan. De kwestie is er de oorzaak van dat de twee landen zelfs officieel nog geen vrede heb ben gesloten. Wel herstelden zij in 1956 de diplomatieke betrekkingen. De Sovjet- Unie bood toen Habomai en Shikotan aan, in ruil voor een vredesverdrag. Japan eiste als voorwaarde echter alle vier eilanden terug. Sindsdien zit het overleg over de Koerillen muurvast. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Edoeard Sjevardnadze, zal bij zijn be zoek aan Japan met de terri toriale aanspraken gecon fronteerd worden. Sjevard nadze is de eerste minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie die sinds 10 jaar naar Japan gaat. Zijn voorganger, Andrej Gromy- ko, hield het na een bezoek in januari 1976 voor gezien, om dat Japan voet bij stuk hield. Niet alleen de territoriale kwestie vormde een struikel blok voor een verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Tokio in de afge lopen jaren. De Russische in val in Afghanistan van eind 1978, de militaire opbouw van de Sovjet-strijdkrachten in het Verre Oosten en het her stel van de banden tussen Ja pan en China in de jaren '70 verhinderden een toenade ring tussen de twee landen. Met het aan de macht ko men van partijleider Michaïl Gorbatsjov is er in Moskou, zo zeggen politieke waarne mers, in Moskou een andere wind gaan waaien. Gorbats jov streeft naar modernise ring van de Russische econo mie, en daarbij zijn Japanse investeringen en technologie welkom. Dit zou mede ver klaren waarom de Russen het initiatief namen tot het bezoek van Sjevardnadze, al wordt zowel in Moskou en Tokio gewaarschuwd tegen te hooggespannen verwach tingen. Er gaan sinds een maand geruchten dat Moskou water in de wijn wil doen en weer bereid is om Habomai en Shikotan terug te geven. Een adviseur van Gorbatsjov, Jevgenii Primakov, zou bij besprekingen in Tokio vorige maand daarop hebben gezin speeld. Maar de Japanse en de Russische autoriteiten wilden desgevraagd niets an ders kwijt dan dat de stand punten niet veranderd zijn. Habomai en Shikotan zijn de twee kleinste van de vier eilanden. Kunashiri en Eto- rofu zijn een stuk groter en strategisch gezien belangrij ker. Een van de eilanden be schikt over een ijsvrije ha ven. De Russen hebben ver der op de eilanden een troe penmacht van ca. 12.500 man, twee eskaders van MiG-23- vliegtuigen en voeren er ma rinepatrouilles uit. Japan schortte eind 1982 de uitwisseling van technologie met de Sovjetunie op uit pro test tegen de vermeende be trokkenheid van Moskou bij de afkondiging van de staat van beleg in Polen. Het zou nu bereid zijn de maatregel op te heffen als Moskou Ja panners toestemming geeft de graven van hun voorou ders op de zuidelijke Koeril len te bezoeken, zo zei on langs een Japanse functiona ris. Indertijd werden de 16.000 bewoners van de eilan den gedwongen te verhuizen. Moskou heeft naar ver luidt veel belangstelling voor moderne industriële techno logie, zoals robots, micro processoren en biotechnolo gie. Sommige goederen val len echter onder de categorie van strategische goederen die niet naar communistische landen, zoals de Sovjetunie, mogen worden geëxporteerd. De handel tussen Japan en de Sovjetunie beliep in 1984 3,9 miljard dollar, vergeleken met een recordbedrag van 5,6 miljard dollar over 1982. In diplomatieke kringen in Tokio wordt verondersteld dat de Japanse premier, Yasuhiro Nakasone, om on der andere zijn binnenlandse positie te versterken en zijn kansen op een derde ambts termijn als premier te ver groten uit is op een diploma tiek succes. Hij heeft her haaldelijk aangedrongen op de noodzaak tot een 'alge mene benadering' van de be trekkingen met Moskou, waarbij de kwestie van de Koerilllen een van de te be spreken agendapunten moet zijn en niet meer hèt onder werp van gesprek. Minister van buitenlandse zaken Shintaro Abe, een van zijn rivalen voor het premier schap, is daar vierkant tegen. Het officiële Sovjet-pers bureau TASS benadrukte dat Moskou en Tokio manieren moeten vinden om de span ningen in de wereld, met name in Azië en de Stille Oceaan, te verminderen in plaats van te hameren op uit eenlopende standpunten of het accent te leggen op ver zonnen problemen. TASS doelde daarmee kennelijk op de Koerillen-kwestie. Volgens TASS heeft Mos kou Japan voorgesteld om een verdrag van goed buur manschap en samenwerking te sluiten. Ook in de jaren '70 wilde Moskou zo'n verdrag met Tokio, alvorens een vre desverdrag te sluiten. Mos kou wil verder ook praten over vertrouwenwekkende maatregelen die gelden voor het Verre Oosten, over een verdrag inzake het niet toe laten van kernwapens tot Ja pan, en over een overeen komst waarbij Moskou be looft geen kernaanval op Ja pan te doen. De Sovjet-Unie wil langs deze weg bereiken dat er een 'Pan-aziatisch forum' naar het voorbeeld van de Confe rentie van Europese Veilig heid en Samenwerking (CVSE) wordt bijeengeroe pen. Een dergelijk voorstel is in mei 1985 door Gorbatsjov gelanceerd. Japan heeft daar tot nog toe niet op gerea geerd. Sjevardnazde zal na zijn vierdaags bezoek aan Japan op 19 januari doorreizen naar Noord-Korea, een land dat al jarenlang balanceert tussen de twee communistische mo gendheden, en vervolgens Mongolië. Hoe lang deze be zoeken zullen duren, is niet bekend. (ANP) OP Haïti heerst een cri sissituatie en volgens waarnemers kan die een bedreiging vormen voor de macht van president Duvalier. Voor het eerst in de geschiedenis van dit arme land lijkt een groot deel van de bevol king, onder aanvoering van de jeugd, de angst van zich af te zetten en lijkt zij vastbesloten de president openlijk zijn macht te betwisten. Dit ondanks het wakende oog van het leger en de volksmilitie, de 'Tontonö Macoutes'. Het begon eind november van het vorige jaar met een betoging van jongeren in Go- naïves, de op drie na grootste stad van het land. De jonge ren betoogden tegen de ar moede en het onrecht. Bo vendien riepen zij leuzen te gen president Duvalier, die in 1971 de macht overnam van zijn vader. Het leger ant woordde met het openen van het vuur. Het gevolg was vier doden. Sedertdien zijn er meer anti-regeringsbetogingen ge weest. In Gonaïves vielen daarbij opnieuw doden. Ver leden week kondigde de mi nister van binnenlandse za ken, Pierre Merceron, aan dat leger en militie voortaan krachtiger tegen demon stranten zullen optreden. Tegelijkertijd tekent zich een crisis af tussen de macht hebbers en de katholieke kerk. De regering sloot ra- dio-Soleil enkele weken, de zender van de katholieke kerk. Op 12 december ver dween de zender uit de lucht, die zich als een van de wei nige systematisch keerde te gen de armoede, de oppressie en de honger. Ruim twee we ken later kon radio-Soleil weer uitzenden, naar eigen zeggen dankzij druk van de Amerikaanse regering en de Haïtiaanse bevolking. Ontredderd door een crisis die zij niet had voorzien, be sloot de regering tot een noodsprong. Het kabinet werd ingrijpend veranderd. Duvalier maakte op nieuw jaarsdag bekend dat er veer tien nieuwe ministers waren aangesteld, dat vier invloed rijke functionarissen als am bassadeur naar het buiten land waren gezonden en dat een aantal topfuncties was verdwenen. Dit bracht echter geen rust. En ook de prijsverla ging van vijf basisprodukten maakte geen einde aan de onrust. De jongeren gaan nu strij den tot het einde, zo ver klaarde Gerard Gourgues van de liga van de rechten van de mens. En een jonge priester uit Gonaïves is van mening dat er sprake is van het overwinnen van de angst. „De mensen durven nu met elkaar te praten, te strijden tegen de macht". Voor het eerst circuleren er in Haïti, waar 77 procent van de bevolking analfabeet is, stencils tegen president Duvalier. In één daarvan werd opgeroepen tot een schoolstaking. De regering besloot daarop verleden week tot de sluiting van alle scholen en universiteiten om demonstraties te voorkomen. In een ander vlugschrift wordt opgeroepen tot een al gemene staking op aan staande maandag. Van wie de oproep afkomstig is, is niet bekend. Eind vorige week was het kalm op Haïti, maar de span ning hangt in de lucht. Het minste of geringste zou kun nen leiden tot onlusten. De veiligheidstroepen, die in de grote steden in staat van pa raatheid zijn, houden zich op de achtergrond. In Gonaïves zijn de troepen in de kazer nes teruggetrokken. In privégesprekken filoso feren intellectuelen nu over de tijd na Duvalier, iets wat een half jaar geleden nog on denkbaar leek. „Het is het begin van het einde", aldus een buitenlandse waarnemer in de Haïtiaanse hoofdstad Door Alex Ruitenbeek OVERAL in Noord-, West- en Zuid-Europa staan schietgrage agen ten en militairen klaar om hem en zijn volgelin gen neer te schieten: Aboe Nidal, Palestijn en terrorist. Voor zijn goede zaak doet hij de Europese auroriteiten en burgers sidderen van angst. Is Nidal 50, 49 of 42 jaar oud? Zijn leeftijd is een van de talloze schimmigheden die Nidal omgeven. Foto's, als ze er al zijn, van hem geven geen uitsluitsel, want ze zijn allemaal in het geheim ge maakt en bijzonder vaag. Hij gaat prat op zijn acht valse paspoorten en zijn re cente plastische chirurgie (in Italië!). En alsof dat nog niet genoeg is gaat ook het ver haal rond dat hij in 1977 in de Verenigde Staten is geweest voor een hartoperatie. Waar of niet waar? Nidal mag de wereld graag in verwarring brengen. Het liefst met ko gels. Aboe Nidal is de leider van de Revolutionaire Raad van Al Fatah, de Palestijnse be weging die verantwoordelijk is voor de kaping van een Egyptisch vliegtuig op Malta in november vorig jaar (60 doden) en de aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen, Kerst 1985. De zeven tien doden, burgers en agen ten, bezorgen Europa nu nog ongemakkelijke weken. Als het zo uitkomt - afhan kelijk van het doelwit - ope reert Nidals beweging onder een andere naam: Revolutio naire Organisatie van Socia listische Moslims, Arabische Nationalistische Jongerenor ganisatie, de Zwarte Juni bijvoorbeeld. Nidal is al sinds 1973 actief als terrorist; met 72 aansla gen zijn hij en zijn volgelin gen absolute recordhouders onder de Palestijnse terroris ten, aldus Ariel Merari van het Centrum voor Strategi sche Studies in Tel Aviv. Me rari: „Bij zijn carrière verge leken is de beruchte terrorist 'Carlos' een padvinder." Schattingen van het aantal volgelingen lopen uiteen van 300 tot 800 (het laatste getal is van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken). Aboe Nidal (Arabisch voor vader van de strijd) is de schuilnaam van Sabri al- Banna. Hij stamt oorspron kelijk uit Jaffa, toen dat nog in het door de Britten gecon troleerde Palestina lag. Vol gens een biografie, geschre ven door de Israëlische jour nalist Yossi Meiman, kreeg Nidal als zoon van een wel gestelde koopman een goede opleiding. In 1948 vluchtte de familie al-Banna voor de joden die de staat Israel stichtten. Zij kwam terecht in Nabloes, toen nog Jordanië, nu de door Israel bezette westelijke Jor- daanoever. Nidal gaf korststondig les in Nabloes en vertrok naar Saoedi-Arabië en vervolgens naar Koeweit. Daar kwam hij in contact met Yasser Arafat die er in 1959 zijn Al Fatah oprichtte. Nadat de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO in 1962 een feit was geworden, bekwaamde Nidal zich in de recrutering van Palestijnse studenten voor de gewa pende strijd. In 1970 ging Nidal voor de PLO naar Bagdad, hoofdstad van het toen nog zeer radi cale en anti-joodse Irak. Het land weekte Nidal los van Arafat; dat was niet zo moei lijk omdat Arafat in Nidals ogen de Palestijnen verried na de fataal verlopen Yom Kippoer oorlog (1972). De eerste zelfstandige actie van Nidal - overigens niet te verwarren met Aboel Abbas, vriend van Arafat en man achter de kaping van de Achille Lauro - was de bezet ting van de Saoedische am bassade in Parijs in 1973. Een jaar later gaf Nidal zijn be weging een officiële naam: de Revolutionaire Raad van El Fatah. Aboe Nidal vage figuur - FOTO AP1 En omdat het meteen maar afgelopen moest zijn met het pro-zionistische gedoe van Arafat, stuurde Nidal een moordcommando op zijn vroegere leidsman af. Arafat, die toen nog in Damascus zat, overleefde de aanslag dank zij de paraatheid van Syri sche agenten. Nidals grootste 'succes' vóór de aanslagen in Rome en Wenen was de aanslag op de Israëlische ambassadeur Argov in Londen. De moord poging op 3 juni 1982 misluk te, maar de Israëlische mi nister van Defensie Sjaron greep haar aan om Libanon te kunnen binnenvallen. En dat leidde uiteindelijke tot de verdrijving van Arafat uit Libanon. Irak is sinds 1980 niet meer de beschermheer van extre misten als Nidal (zoals Syrië dat niet meer is van Arafat). Nidal heeft wel onderdak ge vonden in Syrië en is, naar de westerse wereld aanneemt, te allen tijde welkom in Libië. Arafat verblijft een groot deel van de tijd in Tunis, vandaaruit de acties van Ni dal veroordelend: „Hij is niet meer dan een werktuig in de handen van de Syrische en Libische geheime diensten. Voor hen ronselt hij dolende Palestijnse studenten."

de Stem | 1986 | | pagina 2