Henk Elsink en drs. P. in Terneuzen Ballet in concert ODI Vogelwaarde speelt Zondvloed Abstract marmer THEATER wordt f-serie Jozef van den Berg en zijn geliefden Oidipoes van Claus in Zuidlandtheater NIETS ALLES Soundmix- en playback- show in Sas van Gent Uitgaan in België Nog te zien Verwacht Café Theatre bij Tiffany Filmhuis Terneuzen Filmdag in Koewacht 'Mannen onder 't mes' in Knokke Feydeau: boulevard theater in Brugge Automatisch schrift Bekroonde ontwerpen POLONAISE Naturel nONPERDAG 16 JANUAR11986 Sam: Ik wil even fcunctioneren jij Adam?" kke Jager, ethicus lalige kleinkunst is het on- |aakt door de BRT en de i de Belg Jan Geysen heb- s gewerkt. Samen maakten gorden nogal wat klassieke lingen en de 'Hollanders' bint aanstaande zondag om I een wapen in de taalstrijd (en de gehate Walen. pan slaat het genre ook in herland aan, onder invloed x Franse chansonniers zoals lustaki en Brassens. Opeens lken er zolderkamer-poëten [met een gitaar. Slechts en ten komen boven drijven, fels Jaap Fischer, Boudewijn [Groot, Miels Cools, Kor van Gooten, Hugo Raspoet en ter Peter Blanker, Joost liissl, Ivan Heylen, Dimitri In Toren, Paul van Vliet en lie anderen. [Kleinkunst is in het begin Inoniem met visnetten, fesnse kaas, gitaargetokkel jx kaarslicht. In duistere j Aaltjes leren de jongeren hun liel op het maar al te goed- lillend publiek. Het eeuwige I riderwerp 'liefde' moet [aatsmaken voor betere tek- ren. Maatschappelijke bewo- fenheid is zo'n onderwerp. De j Erste kleinkunstenaars ko- i fen voort uit de wereld van j Jnderwijzers en studenten. Jkandige studenten beginnen len eigen platenfirma, waar Tooral Jaap Fischer van profi- leert. Diens formidabele talent krijgt de kans om zelfs zonder hulp van de radio zijn eigen generatie massaal achter zich Je krijgen. Geen veertiger die Tiiet minstens drie liedjes van Fischer uit zijn hoofd kent, .erwijl hij toch bijna nooit op |radio en tv is gebracht. Han Peekei en Jan Geysen I (zitten als twee heren tegen-1 [over elkaar en mogen om de j beurt hun kennis spuien. Tus-1 sen hen wringt zich dan een I [elektronisch 'schilderij' dat I gaat praten en zingen. Die vormgeving is niet onaardig. De makers hebben duidelijk I I geprobeerd zinnige televisie te I maken. En het onderwerp is natuurlijk uitstekend. Er is, te oordelen aan de eer-1 ste aflevering die zondag I wordt gedraaid, geen poging! gedaan om chronologisch tel werk te gaan. Ook is de stijl I van Wim lbo niet geïmiteerd I Boeiend is vooral wat de ar-J tiesten over hun collega's melden hebben. t,sterdam is nog tot en met 26 It grafische kunst van Edvard in zijn leven' is samengesteld (stein collectie (groot 200 bla- ideeld in verschillende perio- Jeze Noorse kunstenaar begon In litho, houtsnede en ets her in zijn schilderijen, die voer irde komen zijn kindertijd en laar; verblijf in buitenland', iwen, verwarring en ziekte; yensjarenEigenlijk samen te De Schreeuw', als litho uit 1895 (zie foto). twee solokunste naars bezoeken deze week het Terneuzense Zuidland- theater, zaterdag taalkun stenaar drs. P. en volgende week woensdag cabaretier Henk Elsink. De enige over eenkomst die de twee heb ben, is het feit dat ze solo spelen, verder gaat iedere vergelijking mank. Drs. P. is een fenomeen in de Nederlandse Kleinkunst- wereld, vooral als zijn eigenzinnig taalgebruik ter sprake komt. De nummers van hem ontstaan uit een behoefte, zich met meestal aangereikte thema's - fruit en groenten, leestekens, li chaamsdelen - zo goed mo gelijk te amuseren. Ze ko men niet rechtstreeks uit zijn ziel maar absoluut ook niet uit een meezingfabriek. Ze moeten het hebben van de originaliteit en de vak manschap. Hij heeft de Nederlandse taal verrijkt, zijn kracht is dat hij een erg breed publiek heeft. Zowel jong als oud kan van zijn optreden genie ten. Niet voor niets heeft hij enkele 'hits' in de top-40 ge had. Zieleroerselen, cliché- grappen en actualiteit mijdt hij, wel wordt afwiseling van tekstbouw en muziek nagesteefd. dat een aantal nummers plantaardig is', komt door medewerking van hem aan een land- en tuinbouwkundig radio-pro gramma. Henk Elsink heeft zich twee jaar terug getrokken uit het theater. Die periode werkte hij aan een nieuwe One-man-show. Een pro gramma met oude 'Henk El- T1 HET SUCCES van Hoeren- leed was voor Tffany Hulst voldoende om het Multatuli- teater uit Antwerpen voor de derde keer naar de Rey- naertstad te halen. Zaterdag 18 januari spelen de actrices onder leiding van Guido Maeremans De drie Jeannes. Dit stuk dat het publiek laat lachen zonder ooit vulgair te zijn, is geschreven door Eliane en Martine Boëri, Eva d'Arlan en Chantal Pel- letier, Patrick Hiketick schreef de liedjes. In een aantal humorvolle sketches (gekruid met vro lijke liedjes inonvervalst Antwerps dialect) vertellen de drie Jeannes, gewone al ledaagse vrouwen, over hun mannen. De man-vrouw-re- latie raakt iedereen en uiteraard zijn niet alleen de mannen verantwoordelijk voor de relatiestoornissen. De Jeannes proberen de alledaagse sleur te doorbre ken. Hun kritiek is scherp, humorvol en reëel. De man nen voelen er blijkbaar niets voor om hun privileges te laten schieten. Enkele van deze zaken worden fijntjes op de korrel genomen. Vest zaktheater dat het publiek boeit omdat het nauw bij het geheel wordt betrokken. Aanvang 20.30 uur, toe gangskaarten 8,50. Henk Elsink. sink'-elementen, sketches over 'Joop met zijn lat-rela- tie' en 'Billy uit de profiel schets'. Dolle pret, de stille - FOTO ARCHIEF DE STEM glimlach en het aandachtig luisteren wisselen elkaar in een hoog thempo af. Kenmerkend voor de pro- Drs. P. gramma's van Elsink zijn de nauwgezette typeringen. Typeringen die met alge mene wijsheden komen, die het publiek wijzen op de soms absurde 'gewone situa ties'. Henk Elsink wordt deze keer begeleid door de jonge pianist Bart-Jan van - FOTO WILLEM FREDERIK Ettekhoven en nu en dan on dersteund door opnamen van het Metropole-orkest. Drs. P, zaterdag 18 janua ri, aanvang 20.00 uur toe gang 15,- CJP/Pas 65 7,50. Henk Elsink, woensdag 22 januari, aanvang 20.00 uur, toegang ƒ23,50 CJP/Pas 65 17,50. IN DE RODE ZAAL van de Singel in Antwerpen speelt ac teur Jozef van den Berg De geliefden van het geluk van morgen. Zowel op Boulevard of Broken Dreams als in de vele theaters kwam het publiek in de ban van het spel van Van den Berg. In de geliefden leidt hij samen met zijn pop penfamilie schipbreuk en spoelt hij aan op een strand met één palmboom. Afwisselend vertelt hij over het doel van zijn boottocht, geeft een relaas van zijn reis of voert innemende gesprekken met zijn familie. Voortdurend doet hij een broep op het pu bliek en voert hen mee in zijn fantasie. Jozefs dwaas, span nend en weemoedig gedoe maakt van de geliefden een pret tige voorstleling. Speciaal voor de volwassenen die hun fan tasie nog niet hebben verloren en voor de kinderen heeft hij enkele subtiele wijzigingen in het programma aangebracht en gaf het de andere titel Het geluk van morgen mee. Speel- data 17 januari om 20.00 uur en 18 januari om 15.00 uur. 'THE END of august' van re gisseur Bob Graham draait vanavond in het Terneuzense filmhuis Zuidland. De film is gebaseerd op de roman The Awaking' van Kate Chopin. Het verhaal speelt zich af aan het begin van deze eeuw in New Orleans. Het verhaal gaat over een jonge vrouw die na een mislukte liefdes periode ontdekt dat ze meer belangstelling voor schilde ren heeft dan voor kinderen. Ze schockeert haar omgeving en knoopt relaties aan met 'vreemden' en besluit om haar eigen leven te leiden. Als haar oude liefde terug keert hoopt ze dat ze de oude relatie weer kan voortzetten. Doordat ze enkele afspraken niet is nagekomen lukt dat niet. Haar geliefde laat haar in de steek en weer is ze al leen. De firn begint om 20.00 uur, toegang f6,- CJP/Pas 65 f5,-. van de miniserie Ballet in concert. Ook het monumentale paTtituur van Le sacre du Printems van Igor Stra vinsky ligt deze avond op de muzieklessenaar en het or kest onder leiding van Emil Tchakarov begeleidt even eens de eerste laureaat van de afgelopen Elisabethwed- strijd: Nai-Yuan Hu, in het overbekende romantische eerste vioolconcerto van Max Bruch. Aanvang 20.00 uur. Preludeconcert van 19.00 tot 19.30 uur gratis. De Jeugd Ontspanning Koe wacht (JOK) heeft voor zon dag 19 januari een (vrolijke) filmdag georganiseerd in ontmoetingscentrum De Vlaschaard. Men heeft de hand weten te leggen op twee films, die respectieve lijk jong en oud zullen aan spreken. Zondagmiddag om 14.00 uur begint Billy Turf, een film voor de jeugd van 3 tot 12 jaar. Billy, het dikste stu dentje ter wereld, is betrok ken bij een uitvinding van die van water benzine maakt. Als boeven dit ont dekken begint het pas goed. Voor filmliefhebbers van 13 jaar en ouder begint 's avonds om 19.30 uur de ko medie The Woman in Red, met Gene Wilder en Kelly Lebrock. In deze rolprent raakt een degelijk vader en echtgenoot nogal van streek door de verschijning van een knappe vrouw in een rode jurk. Leden van JOK betalen voor de jeugdfilm 1,50, niet- leden 2 gulden. De avond film kost de leden 3 gulden en niet-leden 3,50 gulden. DE TONEELVERENIGING ODI uit Vogelwaarde speelt IN HET cultureel ontmoe tingscentrum Scharpoort te Knokke wordt zaterdag 18 januari de komedie 'Mannen onder het mes' van Alain Bleasdale door het Ensemble Bent opgevoerd. Walter van den Broeck verzorgde de vertaling en de regie is in handen van Paul Chamberlain. Het stuk gaat over negen personen die een kliniek be volken, waar een aantal he ren wacht op hun operatie: sterilisatie. De echtgenotes ontbreken niet en de staf van het ziekenhuis heeft de handen vol aan de patiënten. Maar er Zijn ook nog andere problemen, Annelies Vaes, Karei Deruwe. Laes van den heuvel en Jakob Beks ne men de hoofdrollen voor hun rekening. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegang is 250 frank. van de overleden Hulsterse auteur Louis Lockefeer De Zondvloed, een stuk dat zich in de Tweede Oorlog af speelt. Zaterdag en zondag in het dorpscentrum te Vogel waarde, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 24 januari in Den Dullaert Hulst, aanvang 20.00 uur; 21 februari in De Halle Axel, aanvang 20.00 uur en 9 maart in het Zuid- landtheater te Terneuzen, aanvang 14.00 uur. Toegang ƒ7,50. DE KNS UIT BRUSSEL speelt dinsdag 21 januari in de stadsschouwburg van Brugge een van de meest guitige stukken van de grootmeester van het Franse boulevardtheater. Een vrouw aan mijn been van Georges Feydeau is een bij zonder leuk en onderhou dend stuk amusement. Intriges met verloofden en maitresses en allerlei op de onmogelijkste momenten op het toneel verschijnende fi guren, bezorgen de bezoe kers een gegarandeerd spri- titueel avondje lol. Nand Buyl tekent voor de regie. Aanvang 20.00 uur. Nai- Yuan Hu. - FOTO ARCHIEF DE STEM „GEEN GEWIP, geen ge spring meer, niets dan ani male halfbewuste houdin gen en gebaren". Zo vatte de bekende balletdanser Nij- inski de vertolking van de Prélude i l'après-midi d'un Faune op muziek van Claude Debusse samen. Dit baanbrekende impressionis tische orkestwerk wordt door het Koninklijk Filhar monisch Orkest van Vlaan deren zaterdag 18 januari in de Blauwe zaal van De Sin gel gespeeld in het kader OIDIPOES IN KOLONOS door het Arca-theater is morgen te zien in het Ter neuzense Zuidlandtheater. Julien Schoenaerts speelt de rol van Oidipoes en Aafke Bruining zal onder meer de rollen van Antigone, Isme- ses en Koor op haar nemen. Voor het derde achtereen volgende jaar komt het DE SOUNDMIX- EN PLAYBACKSHOW is zaterdag in de Vlaanderenhal in Sas van Gent te zien. Henny Huisman komt die dag met de hele KRO-karavaan naar het grens stadje. De show begint om 21.00 uur, maar daarvoor worden de al bezoekers bezig gehouden door de Enterprise Disco Show, die compleet met diaprojectie en lichteffecten ook in de pauze en na afloop de evenementenhal tot een muziektempel omtoveren. Arca-theater in het Zuid- land met een belangwek kende produktie. Be langwekkend omdat het hier gaat om de persoonlijke vi sie van de bekende Belgi sche schrijver Hugo Claus op Sophocles 'Oidipoes'. De man die zonder dat hij het wist zijn vader vermoordde en trouwde met zijn moeder. Het is een ontroerend werk. Oidipoes, de gewezen vorst van Thebe, heeft zijn straf volbracht. Alleen in Athene vond hij menselijk medelijden. Hij is blind en doof geworden. Hij nadert het hof der Eumiriden bij Kolonos, een plaats waar geen mens een voet mag zet ten. Daar wordt hij door de goden op geheimzinnige wijze uit het leven weggeno men. Aanvang 20.00 uur, toe gang 15,- CJP/Pas 65 6,-. P'imiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiKiKiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiififiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ 1 Werk van Frank Verstraete. FOTO WIM K00YMAN taten hebt. Ineke van BuU- ren heeft batik ingelijst; oen presentatie waarmee we wat moeite hebben. Terne® omdat haar tamelijke mo numentale opzet teveel aan banden gelegd wordt. De schilderijen van Gerard van den Boson en Piet van Riel zijn noga' bedacht en gewrongen rea- tioneel, zodat er meer sprake is van een soort decoreren dan van schilderen. BIERVLIET - Art-House aan de Markt 1 te Biervliet laat werk zien van twee MIDDELBURG - Kleurrijk, schijnbaar achteloos tot stand gekomen, is het schil- "er-, teken-, en collagewerk van Geert Baas. Men kan ernaar gaan kijken in de ex positieruimte van de Zeeuwse Kunstuitleen, de hBK in de Kuiperspoort te Middelburg. De kracht van °aas lijkt vooral te schuilen m beperking. Zijn veelal be scheiden vormen lijken wil lekeurig tot stand gekomen volgens een automatisch schrift. Bij het aanbrengen van kleur moet hij bedacht zamer te werk zijn gegaan. bij de Kunstuitleen spreekt ™etl °ver 'organische vor- j b met een lyrisch karak- •ov- Geert Baas werkt op Papier en geeft kleur aan 1" werkjes middels olie- u, Pigment, pastel en £oorpotlood. Te zien t/m 22 oruari. Open: dinsdag t/m zaterdag 13.30-17 uur. leerlingen van de Academie voor Schone Kunsten te Eeklo. Frank Verstraete uit Eeklo en Sia Braakman- Mulder uit Philippine. Van hem zijn beeldhouw werken en schilderijen te zien. Hij maakt abstracte marmeren objecten. Zijn schilderijen, deels geverfd, dee,s gespoten, geven een beeld van een doodse wereld waarin zombies ronddolen. Zij maakt gestyleerde ge bruiksvoorwerpen: vazen, schotels en kommen. Te zien t/m 9 februari. Open: dagelijks tussen 9-12 uur, op zaterdagen ook tus sen 13-16 uur. Zondags ge sloten. MIDDELBURG - De Kho Liang-prijs, zo'n zeven jaar geleden in het leven geroe pen door het Amsterdams Fonds voor de Kunst, is in Nederland de enige speciale onderscheiding voor indu striële vormgeving met na tionale bekendheid. De be kroonde werken uit de afge lopen zes jaar zijn momen teel te zien in het Zeeuws Museum te Middelburg. Eerder werden ze al in Rot terdam en Enschede ten toongesteld. De 'industrial design' om vat een breed terrein, zo breed zelfs dat een nauw keurige omschrijving on doenlijk is. Men kan beter de praktijkresultaten bekijken, zoals nu mogelijk is in het Zeeuws Museum. Men treft er zes werken van indu striële ontwerpers, om ver schillende redenen tot stand en op de markt gebracht. Kho Liang was in de jaren 1955-1975 één van Neder lands belangrijkste indu strieel ontwerpers en bin nenhuisarchitecten. Zijn werk wordt met audio-vi- suele middelen belicht. Ook zonder zo'n kunstgreep proeft men er Kho Liangs sfeer. Immers hij ontwierp destijd het interieur van het museum. Te zien tot 14 fe bruari. Open: maandag t/m vrijdag 10-17 uur. sUllllllllltlllflIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillilllllilllilllflIllilliltillllllllIllllilliillllliilllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllillllllflIlilillllllIllllililllKlllllüflIIIILH Eindredactie: Henk Postma Wiiiiiiiiiiitimiiiiiiimiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiliiiiiliiiirc AXEL - Ramon de Nennie, studerend aan de lerarenoplei ding te Tilburg, maakt illustraties voor kinderen. Hij tekent en schildert. Kindergalerij Bellemans in Axel laat t/m 14 fe bruari werk van hem zien. Zijn 6 meter lange doek 'Polonai se', werd bekend werd tijdens de laatste kinderboekenweek. De galerie van Bellemans is er te klein voor maar toch haalde hij het werkstuk naar Axel. Het is er nu te zien in de bilbiotheek. In Galerij Bellemans kan men terecht tijdens de winkeluren. TERNEUZEN - Wie geen interesse heeft in 'modern' schilderwerk kan terecht in de hal van het Terneuzens gemeentehuis. Daar is mo menteel werk te zien van de Oostenrijkse Brigitte Ober- lechner. Er hangen portret ten, dieren, stillevens en naakten in zachte tinten. Oberlechner probeert de werkelijkheid weer te geven en bedient zich daarbij zo wel van pastel, olieverf, acryl en krijt. Ze volgde les sen aan kunstacademies in Londen en Wenen. Haar werk was onder meer te zien tijdens exposities in Ameri ka, Spanje en Oostenrijk. Te zien t/m 7 februari. Open tijdens kantooruren. TERNEUZEN - NIETS ALLES, een jonge stich ting gevormd door zes kun stenaars uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen, pre senteert zich in het Terneu zens museum aan de Zeeuwse bevolking. Stape lingen, foto's, tekeningen en schilderijen, kortom veel van alles, maar niets dat on der één noemer kan worden gevangen of het zou, zoals de stichting dat zelf benadrukt tot het zogenaamde post modernisme moeten beho ren. Het is hen in ieder geval gelukt de ruimte van het museum optimaal te benut ten. Met name de foto's van Johan Klein en de stapelin gen van Harald Huyser springen er uit. De stapelin gen, natuurstenen die in een wankel evenwicht staan op gesteld, lijken nog steeds on derdeel van de natuur. Met de foto's, zelfportretten, is opvallen gemanipuleerd. Er zijn etsen te zien van Richard Beek, die ook voor komen in het eerste boekje van de stichting 'Spaanse aarde onder glazuur'. Het boekje bevat gedichten van André van der Veeken, die een bnjg slaan tussen de Stapelingen van Harald Huyser. FOTO WIM KOOYMAN Spaanse burgeroorlog en de Spaanse toeristenindustrie. Verder treft en er werk aan van Peter Clijsen en Hans de Ruyter. Te zien t/m 25 januari. Open: dinsdag t/m vrijdags 9.30-12 en 13-17 uur. Maan dag en zaterdag ook van 9.30-12 uur. Galerie Trouwvaille Ter neuzen, Axelsestraat 104. Airbrush-fantasieschilde- rijen van Mario Baert uit Terneuzen. Tot 1 februari. Open tijdens de winkeiuren. Streekmuseum IJzendijke. Leven en werk van wijlen Charel Varin uit Ijzendijke. Open van maandag t/m vrijdag 10-12 uur en 13.30-17 uur. Zaterdag en zondag 14 - 17 uur. Museum voor Schone Kun sten Gent. Vier beroemde series etsen van Goya. Tot 26 januari. Dagelijks open van 9-12.30 en 13.30-17.30 uur (maandag gesloten). Galerie 66 Oostburg, Oude Stad 66. Mail Art Internatio nal. Te zien vanaf vrijdag. Tot 1 februari. Open: Woens dag t/m zaterdag 14-17 uur. Galerie Esprit Clinge. Schil derijen en tekeningen van Hendrik van Veenendaal. De opening wordt vrijdag avond om 20 uur verricht door de Axelse boekhande laar-galeriehouder R. Belle mans. Te zien t/m 26 februa ri. Open: maandag, woens dag, donderdag en vrijdag 13.30-18 uur. Vleeshal Mid delburg. Nieuwe Beelden van Tom Puckley. Opening vrijdag om 17.00 uur. T/m 16 februari. Open: dinsdag t/m zaterdag 13-17 uur, zondag 14-17 uur. Bellamy 19 Vlissingen. Om trent schilderkunst. Werk van Jon Marten. Opening zaterdag om 15 uur. Open: dinsdag t/m vrijdag 10-12.30 een 13.30-17 uur, zaterdag 13-17 uur. Zeeuws Kunstenaars Cen trum, Kloveniersdoelen Middelburg. Schilderijen van Peter Koole. Opening zaterdagmiddag. Open: dinsdag t/m zondag 14-17 uur, donderdag ook van 19- 21 uur. Illustratie van Ramon de Nennie P'^iiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiMHiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiimiiiiiimmiiiiiiimiiiiiMiiiiimiiimiiiiiMiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiim

de Stem | 1986 | | pagina 19