LANGE WEG TE leugdis de dupe van beslissing college Oo Modeprenten zijn weerslag van de geschiedenis Revaluatie gulden is nadelig voor exportpositie Dat levert u elke maand een stukje extra inkomen op. sten van VVD laanderen verenigde spaarbank iNUARI 1986 VAN ZEELAND )CH DISCO/THEATER IN DE REGIO OPZETTEN Plaatselijk nieuws Aardenburg Voor 35.000 gulden aan broeken gestolen Schietingen OOSTBURG/BRES- KENS - Een vijftal West-Zeeuwsvlamin gen heeft serieuze plannen in hun regio een lokale omroep te beginnen. BERGSE BEZIT GROOTSTE VERZAMELING IN HET LAND NCB-VOORZITTER HOOFDPLAAT: markten U wilt uw maandelijkse inkomen aanvullen met de rente van uw spaargeld? Dat kan met de vijf jaar vaste Maandrente- rekening van de Verenigde Spaarbank. De minimum inleg is f 15.000,- en u krijgt 63/4% rente per jaar (6,96% effectief). Wij maken de rente elke maand automatisch aan u over. T20 PAGINA ZEELAND 4 inen voor lokale oep in Oostburg rider: 'Nauwelijks sprake van overlast' - FOTO WILLEM MIERAS :uws- .ijn de un de be- joslburgse W om geen geven om Oostburg n disco/ Uige me- Frank sen na- len van hoogte n de direc- de onder- rote disco- ilder in Deze zo dat Frapo overnemen ot dé uit- van West- ren. Ze "re nstem- enaar van neuzenaar v. i 1de het mdat hij in idabele be- kan voe- Zeeuws- gaan in n in Bel- of Wal- o i. er, met oeristen- U jeugd ipo wilde in bren- ïegatieve iet bij de Ze wach- Standaert Ledel- e vorm ze toch i de regio st zo snel de jeugd „Tot december zijn we in gesprek geweest met het col lege. We waren redelijk hoopvol gestemd maar toen kwam dus plotseling die brief", zegt Pol Aertssen. Het Ledeltheater is volgens hem een ideaal gebouw om een disco/theater te huisvesten. „Er zijn ruime parkeermo- gelijkheden in de directe omgeving". Juist om die re den, keerden B en W zich echter tegen de plannen van Frapo, omdat het college vreest dat een disco voor de omgeving nadelige gevolgen zal hebben. Bij een negatieve beslis sing zal de gemeente er niet aan ontkomen, wil men het Ledeltheater behouden voor de streek, om financiële steun te verlenen aan Stan- daert. Het college wil het theater behouden, om er on der andere voor te zorgen dat de operette-vereniging Zoma jaarlijks voor de eigen bevolking kan optreden en omdat het de enige bioscoop en grote theaterzaal in de gehele regio is. Frank: „Als wij het pand hadden overgenomen dan zou de Zoma kunnen blijven optreden. Die garantie heb ben we gegeven. De theater functie zou blijven bestaan, we zouden die functie zelfs uitbreiden. We halen naar de Hooizolder nationale en in terna tionele sterren, dat wil den we in Oostburg ook doen, want daar is een markt voor". Pol: „Nu zal de gemeen schap moeten betalen om het theater te behouden terwijl wij zonder een cent subsidie het plan wilden uitvoeren. Wij zouder er gewoon voor zorgen dat Oostburg uit het isolement wordt getrokken, en de jeugd zo weer in de eigen regio uit kan gaan en niet naar België moet uit wijken". Volgens het tweetal tilt het Oostburgse college veel te veel aan de geluidsover last. Pol: „Nu parkeren en vertrekken ook auto's en brommers van het Ledel- plein. En kijk eens naar de Oostburgse Markt waar ook mensen wonen. Daar staan elk weekend bergen brom mers en daar is ook nog de overlast van mensen die 's nachts een frietje komen pakken". Naast De Hooizolder heeft het tweetal ook een grote disco in Oud Gastel. Die uit gaansgelegenheid staat mid den in het centrum maar zorgt niet voor overlast. Dat komt met name door de aan pak van het duo. Frank: „Wij runnen een bedrijf, een disco is niet meer een café met wat extra lichten. Wij hebben mensen die er zorg voor dragen dat de bezoekers hun voertuigen op een fatsoenlijke manier parkeren. Doen ze dat niet dan komen ze de disco niet binnen en als er bezoekers zijn die vechten dan hebben we een paar sterke jongens die de vechtersbazen er di rect uitgooien. De ruziezoe kers komen dan de tent nooit meer binnen. Zulke maatre gelen zijn effectief want de jongeren willen uit. Kunnen ze de disco niet meer binnen dan missen ze hun vrienden en vriendinnen en dat vindt niemand leuk. Zowel de po litie als het gemeentebestuur van Westkapelle en Oud Gastel zijn zeer positief over ons. Wij zorgen er gewoon voor dat er nooit rotzooi is". De middenstand van Oostburg stond achter de plannen van het duo. met name omdat een disco/thea ter die regiofunctie van Oostburg zou versterken en omdat de plaatselijke horeca zou mee profiteren van de zuigkracht van een grote disco. De twee zijn er verbaasd over dat niemand van het Oostburgse gemeentebe stuur eens is komen kijken in Oud Gastel of Westkapel le. „Hadden ze dat gedaan, dan konden ze met eigen ogen zien dat wij voor bijna geen overlast zorgen". Pol: „Het college durft geen ver antwoording te nemen voor de eigen jeugd. Het is niet vreemd dat West-Zeeuwsch- Vlaanderen zo erg aan het vergrijzen is". efsters aantal aams, jbbink, inscho- eldhuis, -.ïïiïa.jri regio uur vol- Zuid- smijn Oost en in Aar- openbare bijeenkomst belegd (aanvang 20.00). Hier houden minister Schoo en de fractie voorzitter en lijsttrekker van de Tweede kamerfractie, Ed N ij pels, een inleiding. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Vanaf ongeveer 21.30 is er een informeel samenzijn, waarbij iedereen persoonlijk in contact kan treden met de kamerleden en de minister. Boiling - Voor leden van de Aardenburgse bolclub De Ware Vrienden werd een bol ling gehouden. Uitslag: 1. M. Rieteco-W. Gijsel-W. Rogiers, 2. J. Focke-J. de Vreeze-R. Schoonacker, 3. R. Goethals-H. Marclé-F. Rieteco. Samenkomst - In het kader van de internationale bidweek wordt dinsdag 21 januari in Aardenburg een oecumenische gebeds- en zangdienst gehou den in de Ontmoetingskerk aan de Sassenstraat, aanvang 19.00 uur. LOETINGE - In de nacht van dinsdag op woensdag is een in- raak gepleegd in een im- en exportbedrijf aan de Jachtstraat Uoetinge, Daarbij is voor 35.000 gulden aan spijkerbroeken buitgemaakt. Men is via een draairaam binnengekomen. Door een houten wand te vernielen kon(den) de dader(s) bij de spijkerbroeken komen. OVEZANDE - Bar R2, ko- ningsschieting, 33 schutters: Piet de Jonge, Jaap Rentmees ter en Johan Rentmeester schoten vier keer de blokvogel af. In de elfde ronde plaatste Johan Rentmeeser de beslis sende treffer. Hij werd koning van de liggende wip voor het seizoen 1986. 'S-HEERENHOEK - Zaal De Koren- beurs, Concordia, liggende wippen, 58 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: A. Voet, Soranus; tweede hoge vogel: G. van Koeveringe, Ons Genoegen; eerste zij vo gel: M. Verdonk, Concordia; tweede zij- vogel: G. van Garsel, Soranus; derde zij vogel: J. Rijk, ADLM; vierde zij vogel: K. Traas, Eensgezindheid; grootste aantal (6): M. Verdonk, Concordia. Wip 2: eerste hoge vogel: G Haasdonk, Willem Teil; tweede hoge vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; derde hoge vogel: J. Rent meester; eerste zijvogel: P. Rentmeester; tweede zij vogel: E. Rentmeester Cz, allen Willem Teil; derde zij vogel: J. de Rijke, Edele Handboog; vierde zij vogel: C. Je- remiasse, Zorgvlied; grootste aantal (6): J. Rijk, ADLM; vliegende vogels: L. de Jonge, Concordia en Jos Goense, Eensge zindheid. Van onze correspondent Binnenkort wordt hier toe de stichting Lokale Omroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen opgericht. „Het belooft een lange weg te worden voor we alles heb ben gerealiseerd, maar we blijven doorgaan", aldus Flip Keymel uit Breskens, een van de initiatiefnemers. Ook de OLON (Organisatie Lokale Omroepen Nederland) is al van de plannen op de hoogte. „Het zijn serieuze mensen die achter de West-Zeeuws- Vlaamse plannen zitten", al dus A. de Boer, regiovoorzitter van de afdeling Zeeland van de OLON. „Momenteel worden er alleen machtigingen ver strekt aan omroepen met ka belaansluitingen. We zijn dan ook op de etherradio aangewe zen, maar landelijk is hiervoor nog geen beslissing genomen". De lokale omroep streeft voornamelijk naar het zoveel mogelijk verstrekken van lo kale informatie over cultuur, wetenschap of actualiteiten. Daarnaast zal er enige muziek te horen zijn. In Goes gaat men binnen kort wellicht van start, na een strijd van drie jaar. Op Tholen is al de eerste lokale (Zeeuwse) omroep. Verder zijn er plan nen voor lokale omroep in Middelburg, Vlissingen, Schouwen-Duiveland en Hulst. „Financieel komt er natuur lijk wel wat om de hoek kij ken", vervolgt De Boer. „Voor het eerste jaar moet je met vrijwilligers en technische fa ciliteiten toch nog rekenen op vijftigduizend gulden". Recla me-inkomsten zijn voorlopig nog uit den boze. Dit is een lo kale omroep nog niet toege staan. „En de zelfwerkzama- heid bij de lokale omroep mag zeker niet ontbreken. Toch streven wij als OLON naar een structurele subsidie voor deze lokale omroepen". Voor Zeeland wil De Boer een bevoorrechte positie aan vragen. „Wij hebben hier nog maar één lokale omroep, ter wijl er in alle andere provin cies al meer zijn, dat is toch schandelijk. Zeeland heeft ex tra aandacht nodig". Waar de omroep eventueel wordt gehuisvest is niet zeker. De PTT stelt volgens Keymel zelf de zendlokatie vast. De vijf initiatiefnemers streven naar Oostburg of directe om geving. VERZAMELWOEDE, reislust en een drang om alles tot de bodem uit te zoeken. Deze drie factoren hebben bijgedragen tot de uitzonderlijke collectie modeprenten, die in het bezit is van Marjes Ghering - Van lerlant in Bergen op Zoom. Haar verzameling geldt als de grootste prive-collectie in Nederland. Vandaar ook dat ze over twee jaar haar medewerking verleent aan een tentoonstelling, die dan in het Kos tuummuseum in Den Haag wordt gehouden. Modeprenten zijn volgens Marjes Ghering méér dan een simpel plaatje met een of an dere modestijl erop. Ze vormen geïllustreerde getuigen van de geschiedenis. Door Ans van Goch BERGEN OP ZOOM - Het begon allemaal heel simpel: „Iemand zei op een gegeven moment tegen me: 'Ga eens wat verzamelen'. Mijn man was namelijk apotheekhou dend huisarts en ik was nogal aan huis gebonden. Ik begon met postzegels, later werden dat topografische prenten en weer later mode prenten. Waarom? Postze gels werden duur, topogra fische prenten schaars en modeprenten kon je destijds, we schrijven begin zeventi ger jaren, practisch voor niets krijgen", vertelt Mar jes Ghering. In de loop der jaren kreeg ze meer tijd. De huisapo theek verdween, de kinde ren werden groter. „Dus ik ging op een gegeven moment eens uitzoeken wat ik alle maal had en waar die pren ten vandaan kwamen. Tot mijn verbijstering kwam ik tot de ontdekking dat er erg weinig documentatie op dit gebied bestaat. Vandaar dat ik er zelf maar eens achter aan ben gegaan". Een en ander heeft tot ge volg dat Marjes Ghering in middels een autoriteit is ge worden waar het gaat over het rubriceren van mode prenten. „Laat mij een prent zien en ik weet te zeggen uit welke tijd het ding stamt, waar hij vandaan komt of in welk tijdschrift hij stond", daagt ze uit. Deze kennis heeft ze niet zomaar vergaard. Er zijn ja ren van gesnuffel in biblio theken in Parijs, Berlijn, Milaan, Brussel en Den Haag overheen gegaan. De wetenschap die ze opgedaan heeft, tekent ze op in een boekwerk dat te zijner tijd hét internationele naslag werk op het gebied van mo deprenten moet worden. Het boeiende aan die prenten is volgens Marjes Ghering dat ze een weerslag zijn van de loop der geschie denis. „Zo zie je op een gege ven moment de fiets in het decor opduiken, later een auto en weer later een vlieg tuig. De kleuren zijn som berder wanneer een vorst is overleden enzovorts". Ook leert de (mode)historie dat kleding door de eeuwen heen naast een praktische functie ook nog andere ta ken had. De mensen wilden er aantrekkelijk uitzien. En door middel van de kleding was te zien wat de rang of stand van de drager of draagster is. „Achter de prenten gaan vaak hele ver halen schuil", lacht Marjes Ghering. „Het merkwaar dige echter is dat de wijze van kleden door de tijd heen niet zoveel verschillend is. Zo hebben de vrouwen altijd lange rokken gedragen. Pas in de eerste wereldoorlog, toen de vrouwen buitens huis aan de slag gingen om dat hun mannen naar het front moesten, werden de rokken korter". De Bergse modefreak be nadrukt dat een modeprent niet verward moet worden met een of ander fotootje uit een tijdschrift als de Libelle. „Vergeet niet dat beroemde kunstenaars in het verleden modeprenten hebben ge maakt. Zo bezit ik een re productie van 'n tekening van Picasso, maar ook an dere gevestigde namen als Watteu, Leclerc, Dufy en Helleu tekenden dit soort dingen, voordat ze echt be kend werden. Toen de mo detijdschriften verschenen, gaven die de opdracht om prenten te maken. De teke naars begonnen daarop van lieverlede hun werken te signeren. Dat is bij prenten van voor die tijd nauwelijks het geval. Maar aan een aantal kenmerken of een nummering kan ik zien waar ze vandaan komen. Gelukkig heb ik min of meer een fotografisch geheugen en dat scheelt een heleboel". Het fenomeen (mode) prenten dateert in feite uit de zeventiger jaren van de achttiende eeuw, wanneer in Frankrijk de eerste mode tijdschriften ontstaan. „Daarvoor bestonden overi gens ook wel afbeeldingen van kleding. Zo maakten reizende artiesten als een Albrecht Dürer tekeningen van de vrouwen die hij on derweg tegenkwam. Ook van de zonnekoning en zijn hofhouding bestaan kos tuumprenten", weet Marjes Ghering. De meeste zijn afkomstig uit Frankrijk, de bakermat van de mode. „Later ga je zien dat andere landen gaan copiëren. Zo heb ik afbeel dingen van een en dezelfde tekenaar in een Franse, En gelse en Duitse variant, ter wijl de Franse de oorspron kelijke is. De Engelsen heb ben dan bijvoorbeeld een andere kleur jurk, terwijl op de Duitse prent ook nog een kind staat". Wanneer Marjes Ghering zo'n wetenswaardigheid ontdekt, stapt ze er mee naar een vaktijdschrift en publi ceert erover. Zo schreef ze in 1983 in het Engelse blad 'Costume' een beschouwing over het Engelse modeblad 'The Fashionable Magazine' (1786), waarvan later delen werden overgenomen door het Franse 'Le Magasin des Modes Nouvelles Franchises et Anglaises'. En in 1980 ver scheen in het periodiek 'An tiek' een beschouwing 'Cabi net des modes ou les Modes Nouvelles' over het gelijk namige Franse tijdschrift van haar hand. Ghering: 'vreselijk weinig documentatie te vinden'. - FOTO DICK DE BOER „Ik vind het allemaal ont zettend leuk om te doen", vertelt ze enthousiast. „Daar komt nog bij dat ik iemand ben die echt alles tot op de bodem uit wil zoeken. Bo vendien leer je een oude ste wardess (ze werkte in de vijftiger jaren als zodanig bij de KLM, red) het reizen niet af. Ik vind gewoon dat een modeprent gedateerd moet zijn, anders is t-ie waardeloos. Doordat ik vroeger postzegels heb ver zameld, heb ik goed leren kijken. En ik zei het al eer der: Op dit gebied bestaan nauwelijks goede naslag werken". Marjes Ghering geeft wel toe dat er wel boeken be staan, maar dat je daar in ternationaal weinig aan hebt: „De Fransman Gau- driault heeft wel een boek over dit onderwerp geschre ven, maar dat gaat over de Franse modeprenten. Ook bestaat daar een boekwerk in het Duits over.Ik ben de gene, die het spelletje inter nationaal speelt. Misschien ligt het aan het feit dat wij Hollanders op dit gebied niet zo chauvinistisch zijn, dat niemand eerder op het idee is gekomen", veronderstelt Marjes Ghering. En in die zelfde adem: „Het is wel een enorm karwei". Ze veronderstelt dat er wel degelijk behoefte is aan zo'n boekwerk. „Zeker, voor musea, handelaren en ver zamelaars. Per slot van re kening bezit ik zelf onder hand een mooie basiscollec tie om het verhaal aan op te hangen". Hoewel ze veel afweet van mode, de geschiedenis van de kleding en de modepren ten is Marjes Ghering zelf niet bedreven in het maken of ontwerpen van kleding. „Integendeel, ik kan amper een draad door een naald krijgen", gekscheert ze. HOOFDPLAAT - „De aangekondigde mogelijke re valuatie van de gulden, in april, zou wel eens een ver slechtering van onze exportpositie naar de landen met een zwakke munt kunnen betekenen". Dit zei voorzit ter _M. C. M. van Damme van de Hoofdplaatse NCB- afdeling tijdens de jaarvergadering in café De Vriendschap. Het jaar 1985 was volgens Van Damme een goed jaar wat de opbrengsten betreft. Daar tegenover was het met name met de prijzen van aardap pelen en uien erg droevig ge steld. Men kan op dit moment amper de kostprijs nog halen. „Binnen EG-verband is er sprake van een verdere toe- AMSTERDAM, 15 jan. - In Bintje 35- 50mm werden 31 contracten verhandeld voor levering april tegen 10,60 tot 10,40 per 100 kg. De stemming was flauw. In Bintje 50mm werden 473 contrac ten verhandeld voor levering april bij een prijs van 19,30 tot 18,90 per 100 kg en voor levering mei 161 contracten te gen 20,50 tot 19,90. De stemming was eveneens flauw. TERNEUZEN - Veiling: Per stuk: knol selderij 9-49. Per bos: selderij 52-57. Per kg: breekpeen 9-20, prei 30-65, rode kool 14-22, spruiten 50-100, Deense witte kool 7-14, witlof A2 120-160, B 140-150, klasse 3 110-130. name van suiker, graan, vlees en boter", zo zei hij. De Hoofdplaatse NCB-voor- zitter voorziet een mogelijke quotering van de granen in de toekomst. De medeverant woordelijke heffing voor gra nen wordt er een met haken en ogen. Verder wordt iedere boer opgezadeld met een mest- boekhouding. „Dit in een ge bied waar alleen een mestte- kort is", zo zei hij. Voor de nabije toekomst voorziet hij een moeilijke pe riode voor de Europese land bouw. Hij verwees hierbij naar de situatie in de VS, waar de landbouw in een periode van 25 jaar aanzienlijk terug- geboerd is. Tijdens de vergadering werden de bestuursleden P. Temmerman en O. Waagjes herkozen. Na de vergadering was er een koffiemaaltijd met aansluitend een seriekaarting. De jaarlijkse gezinsdag is vastgesteld op vrijdag 7 fe bruari. (ADVERTENTIE) 6 3A% rente. INLICHTINGEN: Dl^raCTSKANTOREN BREDA, CATHARINASTRAAT15, TEL. 076-222433. GOES, GROTE MARKT 40 TEL. 01100-30870.

de Stem | 1986 | | pagina 17