Havenschap: verplaatsing activiteit Ovet Lichte groei van goederenvervoer haven Terneuzen 'In de storm staan e wat er overeind bh SPAANSE AARDE ONDER GLA STOFPROBLEMEN DAIHATSU I Dode door ongeval in huis Sluis DONDERDAG 16 JANUAR11986 T16 PAGINA ZEELAND politierapport Plaatselijk nieuws Hoek Zaamslag CDA Sas handhaaft viertal bovenaan DU PONT Politie rolt Bredase jeugdbende op KUNSTENAARSSTICHTING 'NIETS=ALLES' DlBflM VAN ZEELAND EEDE/ST. ANNA TER MUI DEN - De rijkspolitie hield in Eede en St. Anna ter Muiden een verkeerscontrole gehou den, in samenwerking met de douane. In totaal werden 116 personenauto's gecontroleerd en zestien vrachtauto's. Tijdens deze controle bleek een vijftal auto's met een ka potte uitlaat te rijden, drie auto's met gladde banden, twee autobestuurders droegen geen autogordels en bij een vrachtauto werd een overtre ding van autovervoer goede ren geconstateerd. Vier andere bestuurders van vrachtauto's bleken te lang achter het stuur te zitten. Er werd één rijverbod opge legd. De douane controleerde op de zogenaamde rode diesel en wegenbelasting. Hoeveel auto's in totaal daarmee in overtreding waren was nog niet bekend, omdat de mon sters van de dieselolie nog ge controleerd moesten worden. PHILIPPINE - Aan de Hoge- weg is in de nacht van dinsdag op woensdag om 01.50 uur door de rijkspolitie een tweetal stropers aangehouden. Dit waren de uit het Belgische Boeckhout afkomstige 45-ja- rige J. E. van H. en de 34-ja- rige F. P. de V. Bij het tweetal werden een vuurwapen en een aantal patronen aangetroffen. SCHOONDIJKE - Op de krui sing Tragel-Oost en Dorps straat verleende W. J. B. uit Schoondijke, toen hij de Dorpsstraat kwam opgereden, geen voorrang aan E. K. uit IJzendijke, die op de voor- rangsweg reed. Bij de aanrij ding die ontstond werden beide voertuigen zeer zwaar beschadigd. Lampionoptocht - De stichting Evenementen Hoek houdt vrijdag 31 januari de traditio nele lampionoptocht ter ere van de verjaardag van konin gin Beatrix. Vertrokken wordt om 18.45 uur vanaf het Molen plein. Na afloop is er voor de kinderen chocolademelk in het buurthuis. De muziek is in handen van showband Irene. De route is als volgt: Molen plein, Markt, Molendijk, Iris straat, Vremdieke, Gerbera- laan, Narcisselaan, Oud-Vlis- singen, Markt, Molenplein. ZLM - De ZLM-afdeling Zaamslag houdt maandag 3 februari de algemene verga dering in restaurant De Kraag. Op deze bijeenkomst, die om 14.00 uur begint, houdt burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen een inleiding over 'Agrarisch bedrijf en plaatse lijke overheid'. Bij de bestuursverkiezing is de heer C. Dekker aftredend en herkiesbaar. Voorts komen de (jaar)verslagen van secre taris, penningmeester en fi nanciële commissie aan de or de. Tevens wordt de contribu tie vastgesteld. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het havenschap Terneuzen wil de door het (kolen)overslagbedrijf Ovet veroorzaakte stofproblemen in het havenge bied 'zeer serieus aanpakken'. Een deel van de activiteiten van Ovet zou zelfs moeten worden verplaatst. „Want de stofhinder beperken is erg belangrijk voor de kwaliteit van het gebied," aldus havenschapsdirec teur G. van Houweninge gisteren in een toelichting op de jaarcijfers van het havenschap. Daaruit blijkt onder meer een afname van de papieraan- voer. Hoewel hij geen direct verband wilde leggen met de stofoverlast, zag Van Houwe ninge het bij Ovet opwaaiende kolengruis wel als een belang rijke handicap bij de uitbrei ding van havenactiviteiten. Nathouden van de kolenber gen alleen is naar zijn mening niet voldoende. Op basis van de adviezen van een ingenieursbureau is men tot de slotsom gekomen dat 'de meest stofgevoelige ac tiviteiten van Ovet moeten worden verplaatst'. Uiteraard Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De vier zittende raadsleden voor het CDA in Sas van Gent mogen ook 'de kar trekken' als binnenkort de strijd om de raadsze- tels ontbrandt. De leden vergadering wees dins dag in De la Bourse de huidige fractievoorzitter L. van Waes uit West- dorpe aan als lijsttrekker bij de gemeenteraadsver kiezingen. Na hem ko men: 2-R.Bruggeman, Sas van Gent, 3-R. de Mul, Philippine, 4-G. de Buck, Westdorpe, 5-A. Obrie, Zandstraat, 6-me- vrouw C. Ploegaert-de Groff, Sas van Gent. Het Sasse CDA heeft inmiddels een concept verkiezingsprogramma gedeponeerd bij de leden'. Het zal binnenkort op een ledenvergadering defini tief worden vastgesteld. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bedrand Vael TERNEUZEN SM Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-81125 Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het goederenvervoer in de haven van Terneuzen is vorig jaar met 2,5 procent gestegen: van 8,4 miljoen ton in 1984 tot 8,6 miljoen ton in 1985. Ter- neuzen steekt daarmee gunstig af bij andere Benelux- havens waar de goederentrafiek over het algemeen op hetzelfde niveau bleef. gebeurt dat binnen de haven terreinen in Terneuzen. Het is de bedoeling de zeefinstallatie in noordwestelijke richting te verplaatsen. Daarbij dient men een ruime afstand tot de Terneuzense woonwijken in acht te nemen. „Want anders krijgen we daar weer proble men mee, en dat is niet de be doeling," aldus Van Houwe ninge. Vooral Aug. de Meyer heeft last van het kolenstof van Ovet. Deze buren in het ha vengebied hebben daarover al fikse ruzies gehad, al is de ver standhouding op het ogenblik niet slecht en doet, ook volgens Van Houweninge Ovet er veel aan om de hinder te beperken. Overigens heeft ook de Co- kesfabriek een kolenterrein bij de Zevenaarhaven, dat men wil proberen te verplaat sen - in overleg met dit bedrijf en Ovet- omdat het te dicht bij zowel De Meyer als Broomchemie ligt. „Die be sprekingen lopen. We hopen die zaken in 1986 te regelen," aldus de directeur. Van onze correspondent SLUIS - Dinsdagmiddag om streeks 14.15 uur is in de Zuid- dijkstraat in Sluis de 50-jarige P. de Feijter dood in zijn wo ning aangetroffen. Volgens de plaatselijke arts die een onderzoek instelde, moet De Feijter tegen een droogtrommel zijn gevallen. Daarbij zou de man zijn nek gebroken hebben, als gevolg waarvan hij overleed. Toch is ook in het Zeeuws- Vlaamse havengebied de groei minder sterk dan in 1984, zo blijkt uit een overzicht van het havenschap. Het havenschap ontving vo rig jaar 4,5 miljoen gulden aan zeehavengelden, ongeveer even veel als in 1984. Aange zien overige inkomsten en ook de uitgaven verder weinig verschillen van die in 1984, re kent men weer op een winst "an ongeveer een milioen gul den. Het totaal aantal zeesche pen dat Terneuzen aandeed daalde met enkele procenten tot 1841, maar de tonnage groeide met een procent tot 10,59 miljoen brt. Het havenschap Terneuzen gaf vorig jaar bijna vijftien hectare grond uit. Voor de in dustriële bedrijvigheid in de kanaalzone was 1985 een goed jaar. De investeringen op dat terrein namen toe met 19 pro cent Van een onzer verslaggevers RAAMSDONKSVEER - De politie in Raamsdonksveer heeft zes minderjarige jongens achterhaald, die een aantal diefstallen op hun naam heb ben staan en betrokken waren bij een steekpartij in Raams donksveer. Ook zijn er zes jonge helers opgepakt. De twaalf waren al lemaal tussen de zestien en negentien jaar oud en afkom stig uit Breda. Twee weken geleden wist de Raamsdonksveerse politie één van hen aan te houden, nadat hij samen met een vriend een auto had gestolen. Via hem is de politie de anderen op het spoor gekomen. Uit de verhoren bleek dat een aantal van de zes groeps leden betrokken was geweest bij in steekpartij in Raams donksveer ruim een maand geleden. Een militair werd daarbij in het been geraakt. Ook bekenden ze een inbraak in een sportzaak in Gennip waarbij voor 10.000 aan sportkleding werd gestolen. Verder hadden zij een par- keermeter gekraakt in Ooster hout en een hadden ze tiental len keren inbraken gepleegd in personenwagens in Breda en Oosterhout. Bij de zes jeugdige helers werd een klein deel van de ge stolen goederen teruggevon den Door Emile Calon TERNEUZEN - In het Ter- neuzens museum is momen teel een expositie van de kunstenaarsstichting 'Niet- s=Alles' te zien. Werken van vijf Zeeuwsvlamingen en één Middelburger. Foto's, te keningen, schilderijen en objecten. In een vitrine lig gen etsen en gedichten, te vens is er een boekje te koop. De stichting in de huidige vorm is enkele maanden ge leden opgericht. De organi satie is aan de ene kant uit noodzaak geboren, aan de andere kant is het een expe riment. Noodzaak, omdat overal de geldkranen dicht gaan en zodoende moeten de kunstenaars de koppen bij elkaar steken om zich samen sterk te maken tegenover galeries en overheid. Expe riment, omdat de meesten nog nooit een samenwer kingsverband hebben gehad en omdat ook nog niet pre cies duidelijk is tot wat de organisatie zal uitgroeien, een soos of een culturele broedplaats. Oprichter is de schilder graficus Richard Beek, vroeger woonachtig in Westdorpe, nu in Middel burg. Andere deelnemers zijn oud glazenier, tegen woordig schilder/schrijver Peter Clijsen (Terneuzen), schilder Harald Huysers (Axel), dichter/fotograaf André van der Veeke (Ter- neuzen), fotograaf Johan Klein (Axel) en schilder Hans de Ruyter (Axel). De voorzitter, Ben Tuppert (Middelburg), is de enige niet-kunstenaar. Kritiek Niets=Alles stelt zich ten doel om zowel het collectief als de individu tot activitei ten aan te zetten, hun ont wikkeling te steunen en ook exposities, optredens, per formances en projecten te organiseren. Tot nu toe is de organisatie nog een puur Zeeuwse aangelegenheid. „Maar dat is toeval", aldus Hans de Ruyter. „Mensen die zich kunnen vinden in de doelstellingen en zelf ideeën hebben kunnen er bij ko men. Het maakt niets uit of ze in Gent, Groningen of Groede wonen. Ze moeten alleen één maal per maand naar de vergadering in Wal cheren komen". Tot nu toe zijn de leden enthousiast over de stich ting. „Als kunstenaar was ik lange tijd alleen bezig. Nu hoor ik wat er van mijn werk gedacht wordt. De le den nemen geen blad voor hun mond, terwijl ik vroeger wel kritiek op mijn werk hoorde, maar dat kwam dan meestal van bezoekers, dus je wist nooit of die kritiek gemeend was. Nu hoor ik commentaar op mijn werk. Niet inhoudelijk maar vooral op het technische vlak", zegt Peter Clijsen. „Je werk komt in de storm te staan en dan zie je wat er overeind blijft. Ik ben niet meer in het luchtledige be zig". Promoten De enige overeenkomst tussen de zes kunstenaars is dat ze allen lid zijn van de stichting. Ze hangen de stro ming het 'post-modernisme' aan. Een naam die zo vaag is dat iedereen die een beetje 'modern' werk maakt onder die noemer is te plaatsen. „De term 'Avant-garde' heeft afgedaan en 'modern' zegt nog minder. Met het eti ket 'post-modern' zijn we te vreden", vindt Johan Klein. „De aantrekkingskracht van de stichting is dat we el kaar steunen, onder andere op organisatorisch vlak. Hoe moet je een expositie inrich ten, hoe benader je galeries, hoe moetje subsidie aanvra gen. We verstikken elkaar op het creatieve vlak niet. Ev zijn wel plannen om de or ganisatie op te splitsen. De schrijvers gaan misschien een eigen werkgroep vor men, evenals de schilders. Daar moeten we binnenkort over vergaderen", zegt An dré van der Veeke. „We moeten elkaar wel regelma tig zien, het is belangrijk dat we contact met elkaar hou den". „We promoten eikaars werk natuurlijk ook", aldus Hans de Ruyter. „Als je een galerie binnen stapt met al leen je eigen mapje sta je natuurlijk niet zo sterk. Als je echter zo'n zaak binnen komt met een flinke map met werk van een groepe ring dan maak je meer in druk en kan je misschien wat meer eisen". Werkweek Korte tijd geleden heeft de groep een expositie verzorgd in Bloemendaal. Dat is vol gens de leden een groot suc ces geworden. „Die galerie houder daar heeft een grote fabriekshal tot zijn beschik king. Inplaats van in enkele dagen de zaak ophangen en dan geruime tijd een ten toonstelling houden konden we daar lange tijd werken in die ruimte en de expositie duurde slechts een weekend We hebben daar de kans ge kregen om onze werken aan de ruimte aan te passen Voor ons was het een echte werkweek", aldus Peter. „Wat mij in de stichting aantrekt is het constant koorddansen. Wij willen niet stilzitten", zegt hij De plannen van het Ter neuzense museumbestuur om te proberen een perma nente expositie over het he den en verleden van de ha venstad in het museum on der te brengen vindt de groep een slecht idee. „Dan blijft alleen het bovenge deelte van de ruimte over voor wisseltentoonstellin gen, en het museum is al klein. Het mag echt niet kleiner worden", zegt André De andere leden sluiten zich bij de woorden aan. „Er is in Terneuzen behoefte aan flinke wisselexposities, de inwoners hier moeten de kans krij gen om zo veel mo gelij k werk te zien. Bij een permanente expositie gaat die kans voor een deel verlo ren", is de mening van Clij sen. De derla betrc! stelling» onze be Niet elk recht in te", verte De stic naar w men gr in Term i gëving „Iedereer maar Uu feitehjl achter i De n verklaar „Niets ook de post-moe dat de vo alles, alk onze kun Van hun lege gezichten tot aan de Middellandse Zee bewaken zij Spanjes trots: de dood. Anarchisten. Fascisten. Communisten. De burgeroolog lijkt vergeten. Alleen historici stellen zich de verplichte vragen. Werd Madrid gered door de internationale Brigade. Goedkope chartervluchten voeren bejaarden aan. Boulevards vergrijzen. Latere generaties verkopen hoeden en Spaanse Aarde onder glazuur. Een van de zeven gedichten van André van der Veeke, verschenen in het boekje 'Spaanse Aarde onder gla zuur' waarin ook zeven et sen van Richard Beek staan. Het boekwerk is het eerste wapenfeit van de uitgeverij Sylo, een onderdeel van de stichting 'Niets=Alles'. Dit jaar is het precies een halve eeuw geleden dat de burgeroorlog in Spanje uit brak. Voor André van der Veeke en Richard Beek een goede gelegenheid om hun liefde voor het zuidelijke land te tonen. „De jaren dertig zijn voor Spanje een ontzettend be langrijke periode. De arbei ders daar waren toen hoog gestemd, ze hadden een hoopvol perspectief, een linkse regering. Niet alleen maatschappelijk, maar ook cultureel bloeide en broeide Spanje met een ongekende hevigheid. In die periode was Spanje de toetssteen voor iedereen. Je was voor of tegen, en waarvoor of waartegen dat was zo ont zettend breed", zegt de dich ter. Tijdens de burgeroorlog, Franco kwam in opstand te gen de socialistische rege ring, oefende het land^ een ongekende zuigkracht uit. Vanuit de hele noordelijke wereld stroomden mensen daarheen om deel te nemen aan een van de bloedigste oorlogen van de moderne historie. Engelse arbeiders, Amerikaanse schrijvers, Duitse intellectuelen, Belgi sche ingenieurs en vele kun stenaars gingen naar het verscheurde Spanje. Hitier stuurde zelf een gedeelte van zijn luchtmacht om te 'trainen' in het bombarderen van steden. De Russen, die veel officieren hadden ge stuurd, pasten daar ook hun verdeel en heers-theorie toe en lieten de communisten tegen hun bondgenoten de anarchisten vechten. Van der Veeke grote liefde is Spanje, zowel cultu reel als politiek. „Ik was een tijdje geleden bezig met een aantal gedichten over dat land. Toen kwam ik plotse ling tot de ontdekking dat het jubileumjaar bijna aan brak. Ik greep dat feit aan om mijn getuigenis af te leg gen. Samen met Richard, die met name in interesse heeft in de cultuur van Spanje, besloten we een boek te ma ken". „De gedichten zijn een in terpretatie van toen en nu, het zijn geen politieke ge dichten. Ik heb geprobeerd de impressie van een tocht door Noord-Spanje vast te leggen, maar dat is niet ge lukt. Het geluid van de wind ontbreekt. Het is mij niet ge- Een ets van Richard Beek. lukt dat geluid op schrift vast te leggen". Het motto van het boek is van de Spaanse schrijver Garcia Lorca, 'Gekleed in zwarte mantels denken dat de wereld klein is en het hart oeverloos'. De gedichten en de etsen staan los van elkaar. De gin enige overeenkomst is Span je. Toch is het de beide kun- li stenaars gelukt om een ge heel te maken. Het boek d ruikt naar Spanje. De uitgave is ook in een oplage van 60 stuks losbla dig te verkrijgen met de on- 1'

de Stem | 1986 | | pagina 16