:ET Fregat in dienst gesteld et riële MStem RT ZEEUWS Duurdere gulden ongunstig voor middenstand in de grensstreek Beter kijken naar groeve met handleiding Clingse Hengelaars peilt wensen leden Personeel bespreekt positie met vakbond 'Diamant' in Nieuw-Namen I I®meuzer, Hulst en Goes. I «rassen en telefoon- I "winners op pagina 2. I n!!ne,U2en' Rein van der |"e'm(editie-chef), Jan DONDERDAG 16 JANUAR11986 VAN ZEELAND banden- ionteren en uitla- tiging te ONDANKS GEWAPENDE ROOFOVERVALLEN sven aan is woon- Middel- -varing in hij krijgt ons be- brief met >to en de Wten i I hulstej? ziekenhuiskwestie I Kantoren Plaatselijk nieuws Boschkapelle Kloosterzande Clinge Hulst Koewacht Graauw Axel GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE VAN DUYSE-MAHU Al 2 122 PAGINA ZEELAND 2 t Nog geen greep op ER casino s Magazine ine en heb f22,50f ir f f I tzegel Door Eugene Verstraeten Casino's hebben een criminaliteit oproe pend karakter. Het zijn, zoals dat heet, overvalgevoelige ob jecten. Het casinogebeuren onttrekt zich groten deels aan de invloed van de lagere overhe den als de gemeente. Het is een zaak van de rijkswetgever, maar zo lang men daar nog niet alles op een rijtje heeft kunnen speelclubs hun gang gaan. De gemeente kan, met de algemene politieverorde ning in de hand, een vergun ning weigeren. Maar dan moeten er wel klinkende motieven op tafel komen. Bijvoorbeeld verstoring van de openbare orde. Schie tende gangsters zijn niet be paald bevorderend voor de rust. „Maar", meent burge meester F. Jacobs van Hulst, „dat kun je niet de casino's inde schoenen schuiven. Het is niet het casino dat de orde verstoort. Als het gaat om overvalgevoelige objecten zou je ook juweliers en ban ken moeten sluiten. Kortom, als je op die grond een ver gunning weigert straf je de bestolene en niet de dief". Wildwest Groepscommandant adju dant P. de Koning van de Hulster Rijkspolitie denkt dat de belangrijkste vraag is hoe voorkomen kan worden dat burgers die niets met de casino-activiteiten te maken hebben bij dit soort zaken betrokken worden. „Ik kan me voorstellen dat een ge zinnetje net passeert als er een overval wordt gepleegd en wordt geconfronteerd met gewapende gangsters". Volgens De Koning een ge dachte die reëel is. „Als je binnen kort tijdsbestek drie overvallen hebt verwacht je gewoon de vierde en de vijf de. Zoiets is niet te voorko men. Je moet er natuurlijk wel wat aan doen, zoals onze inval vorige week, voordat de ene op de andere gaat schieten. Dat soort wild west moeten we hier niet hebben". Het feit dat het casino Ritz pal op de grens staat maakt de zaken er niet ge- Casino's. De gemeente Hulst heeft er drie binnen de gren zen. Maar op zodanige locaties dat niemand er last van heeft. Wat er binnen gebeurt ontrekt zich aan het ge zichtsveld van de burger. Dus eigenlijk is er niets op tegen dat mensen er in een rustig sfeertje een gokje wagen. Af gezien natuurlijk van het eeuwige strijdpunt of observatie roulette wel of geen kansspel is. Andere koek wordt het als tot de tanden gewapende gangsters er een soort 'klein Chicago' van maken. Binnen korte tijd is de speelclub Ritz aan de grens bij Kapellebrug drie keer overvallen. De laatste keer vielen er ook scho ten. Vorige week was het de beurt aan de politie om binnen te vallen. Op een van de casinomedewerkers werd een pistool aangetroffen. Aangeschaft om bij een nieuwe 'hold-up' de bandieten een koekje van eigen deeg te ge ven. Een bedenkelijke ontwikkeling, maar de politie staat voorlopig machteloos. makkelijker op. Voor over vallers wel, natuurlijk. Voor de politie niet. „We hebben een uitstekende samenwer king met onze Belgische po- litievrienden", stelt burge meester Jacobs, „maar voor de opsporingsdiensten is de grens toch een handicap". Hij wijst op de omslachtige procedure voor de uitleve ring van een van de overval len verdachte Italiaan, die momenteel tijdelijk huisves ting heeft gekregen in een Brusselse cel. „Als er 's nachts iets gebeurt is het al moeilijk om een volledige politiemacht snel op de been te krijgen", zegt De Koning. „Grensoverschrijdend ligt dat nog een stuk moeilijker". Luchtjt Geruchten dat er aan de casinoklanten vaak ook een 'duister luchtje' kleeft zijn moeilijk hard te maken. „Er wordt beweerd dat het geld dat daar wordt omgezet niet altijd van een regelmatige bron afkomstig is", aldus Jacobs. „Gevoelsmatig denk ik dat mensen die een hele week hard voor de kost moeten werken niet zozeer de neiging hebben om na de betaaldag daar hun loon zakje te legen. Mogelijk gaat er best wel zwart geld om, of opbrengsten van beleggin gen die de belasting niet kent, misschien ook van misdaad. Maar daar hebben we geen gegevens over". De recente roofovervallen hebben daarvoor overigens wel een paar aanwijzingen gegeven. „Als de politie een onderzoek in stelt doen veel bezoekers niets liever dan verdwijnen voordat de poli tie komt. Bovendien hebben zelfs de beroofden een uiter mate geringe aangiftebe reidheid, terwijl ze toch he lemaal uitgeschud zijn. Ze weten liever niet dat ze er geweest zijn, terwijl ze toch goede getuigen zijn. Dat zijn dan punten waarvan je zegt, als dat geld allemaal van re gelmatige afkomst is kun je dat niet rijmen". Smet De 'gokkers' blijken de meest uiteenlopende pas poorten te bezitten. Eén ding hebben ze gemeen, ze komen vrijwel allemaal uit België. „Bij die overvallen heb ik nog nooit iemand van deze kant gezien", aldus De Ko ning, die er voor waar schuwt dat er niet al te snel een criminele smet op de ca sino's mag worden gewor pen. „Zo'n uitbater heeft ge woon een handig gat in de markt gevonden om een goede boterham te verdie nen. Het zijn uitsluitend de overvallen die de casino's in een wat duistere sfeer ge bracht hebben. Maar zonder dat is het gewoon een ge bouw waar je voorbij fietst". Burgemeester Jacobs ver wacht inmiddels dat binnen een half jaar het laatste cas inohoofdstuk wel zal zijn geschreven. Hij denkt dat binnen dat tijdsbestek de vraag wordt opgelost of ob servatieroulette nu wel of niet wettig is. „Het lijkt mij dat de teneur duidelijk de richting van een kansspel uitgaat". Hij meent trou wens dat de Nederlandse wetgeving op het gebied van kans- en gokspelen nogal inconsequent is. „Dat is wel licht nog de Calvinistische achtergrond. Vroeger von den we gokken een 'duivelse' besteding. Nu is het zo, langs de ene kant mag er niets, maar lang de andere kant floreren wel gokmogelijkhe den als de staatsloterij, toto en lotto en paarderennen. Je hele inkomen kun je omzet ten in loten en geen hond die er iets van zegt". Van een onzer verslaggevers HULST SLUIS - Met enige bezorgdheid beluisteren win keliers in de Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen, die voor een flink deel van hun inkomen afhankelijk zijn van onze zui derburen, naar de geruchten van een op handen zijnde re valuatie van de gulden en de mogelijk gelijktijdige deva luatie van de Belgische frank. „Het zou ons bijzonder slecht uitkomen", aldus een woordvoerder van de VW in Sluis. „Afgelopen jaren heb ben we de Belgische kooptoe risten in aantallen zien terug lopen. Momenteel trekt de zaak weer lekker aan, het is nog wel niet op het peil van 1980, maar het gaat steeds be ter. Een goedkopere frank zou voor ons een slechte zaak kun nen worden". Iets minder pessimistisch is secretaris G. Dhaens van de Hulster middenstandsvereni ging. „Wijzigingen in wissel koersen zijn natuurlijk nooit een goede zaak en brengen na tuurlijk onrust. Het zou reuze jammer zijn, want momenteel is het bezoekersaantal uit Bel gië aan Hulst weer bijna op het oude peil". Dhaens verwacht wel dat mochten de plannen voor re valuatie/devaluatie vastere vormen aannemen zowel Ka mer van Koophandel als Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond aan de bel zul len trekken. „Hoewel er wei nig aan te doen is". Hij wijst op de gevolgen van de vorige koersaanpassing die al met el reuze zijn meegeval len. „De Belgische frank steef van 5,2 cent naar iets van 5,f cent nu. Momenteel rekener wij 18 frank voor een gulden dar leggen we wel iets op toe maar dat is nog te overkomen Zou de echte koers straks ech ter uitkomen op 20 frank vooi een gulden dan kan dat na tuurlijk niet meer. We zuller het beste er maar van hopen". Van onze correspondent CLINGE - De wedstrijdcom missie van De Clingse Henge laars gaat bij de leden peilen welke wensen er zijn voor deelname aan wedstrijden. Daarom wordt vrijdag 17 januari om 19.30 uur een bij eenkomst gehouden in zaal de Troubadour. Er is een programma opge steld aan de hand waarvan de vissers hun zegje kunnen doen. Het begint met een op somming van alle door de ver eniging te organiseren wed strijden. Besproken wordt waar de wedstrijden gehouden zullen worden en hoe de stek jes voor de deelnemers worden aangewezen. Vragen die nog aan de orde komen zijn de toe voeging van deelname aan in ternationale wedstrijden en de aandacht voor het vliegvissen. Tot nu toe kregen de leden bij wedstrijden een regele- ment onder de neus geschoven, De wedstrijdcommissie is ech ter van oordeel dat er ook hier inspraak moet zijn. Het gaat om zaken als de duur van de vistijd, het te gebruiken voer en de prijzen. Om het wedstrijdvissen te bevorderen is het ook mogelijk om demonstraties te geven, films te draaien, lezingen de houden of ervaringen uit te wisselen. Ook een bezoek aan de VISMA in de Ahoyhalle te Rotterdam van 2 tot en met 7 april kan volgens de wed- strijdcommissie belangrijke zijn voor de leden. Voor de historische groeve in Nieuw-Namen is nu ook een excursiehandleidinkje van de persen gerold. Het boekwerkje is vooral bedoeld voor scholen die er een bezoekje brengen. Omdat er ruim dertig meerkeuzevragen opgelost moeten worden, wordt de excursieganger gedwon gen 'beter' te kijken naar wat er allemaal te zien is. De brochure is samengesteld door aardrijkskundeleraar C. Schuurmans van de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst. De uitgave is verzorgd door Staatsbosbeheer en Na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. Het boekje wordt toegestuurd aan scholen die een excursie aanvragen naar de groeve in Nieuw-Namen. - foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggevers I HULST - De AbvaKabo afde- |™S Hulst heeft een bijeen- 18|»nst belegd voor de leden die I werkzaam zijn in het met slui- IJJ"? bedreigde Hulster zieken- Op woensdag 22 januari wordt er in zaal Tiffany be raadslaagd over de mogelijk heden om het personeel bij de aan de gang zijnde fusie tus sen de Kanaalzone en Oost burg te betrekken. i g£ad_voor zuidwest neoerland |?S!nln9stljden: J ^-12.30/13.30-17.00 uur. I Redactie I cïS6niplv'chef). Emile I on,' 0 Meertens, Cor de I fo i!ot°)'Ton Koomen I pÏa Hulst: Frank Deij, Sn,e Verstraeten. I _'ddelburg. Henk Postma. IS Clévan Katwijk. fn1vertent|e-exploltatle IC M6C,eur Zee|and: f 95839nU' Pr'Vé tel °115°- Buitenspel Op dit moment, zo meent de bond, staat het personeel bui tenspel. De afdeling blijft op het standpunt staan dat het Hulster ziekenhuis behouden moet blijven maar vindt dat het personeel, als Hulst toch gesloten wordt, niet achteruit gesteld mag worden. Die vrees is aanwezig, nu de Kanaalzone en Oostburg bezig zijn alvast een formatieplaatsenplan sa men te stellen voor het nieuw te bouwen centrumziekenhuis in Terneuzen. Omdat Hulst nog niet bij de fusie betrokken is, wordt gevreesd dat er voor de Hulster personeelsleden niet veel meer in zit dan de dan nog vrijzijnde plaatsen op te vullen. De vraag wat het personeel nu te" doen staat vormt de hoofdmoot van de vergade ring. Die begint om 19.30 uur en ook districtsbestuurder F. Kramer zal erbij aanwezig O BORSELE - PvdA - De PvdA Borssele heeft de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. P. Vollaard - Nisse, is lijsttrekker. Op de tweede plaats staat R. de Bart - Hoedekenskerke, gevolgd door J. de Nooijer - s'Graven- polder. GOES - Psoriasisvereniging - In verpleeghuis Ter Valcke houdt De Psoriasis - Patiëntenvereniging Noord - Brabant en Zeeland dinsdag 28 januari een informatieavond over: De psychologische aspecten van Psoriasis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Iedere belangstellende is welkom. MIDDELBURG - Zeelandbrug - Het verkeer over de Zeeland- brug is het afgelopen jaar afgenomen. De tolhokjes werden in 1985 gepasseerd door zo'n 1 Vt procent minder voertuigen dan in 1984. De daling is vooral veroorzaakt door een verminderd aan bod van personenauto's. Er passeerden ook minder lichte vrachtwagens en motorfietsen. Alleen het zware vrachtverkeer nam toe. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van de provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. Door de afname van het verkeer liep de tol- opbrengst terug van 8,1 naar 7,9 miljoen gulden. In totaal pas seerden vorig jaar 2.581.413 voertuigen de brug, in 1984 waren dat er zo'n 34.500 meer. Het aantal personenauto's daalde met 1,7 procent, het aantal lichte vrachtwagens met 1,6 procent en het aantal motorfietsen met 12,3 procent. Het aantal zware vrachtwagens nam toe met 12,3 procent. Het diamanten paar. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - In hui selijke kring werd gisteren in Nieuw-Namen het dia manten huwelijksjubileum herdacht van-René van der Heyden en Bertha van Ec- ken. Het echtpaar heeft drie kinderen, zes kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Allebei op de leeftijd van 82 jaar genieten ze van een rustige oude dag. De echtelieden zijn gebo ren in Nieuw-Namen en hebben tijdens hun leven op verschillende plaatsen in Nederland gewoond. De heer van der Heyden heeft tot zijn tweeëntwintigste bij zijn vader in de mossel vangst geholpen. Zoals veel dorpsgenoten vond hij later werk in het baggerwezen. Eerst bij twee Nederlandse bedrijven. Hij heeft ook meegewerkt aan de sluizen van IJmuiden en Vreeswijk. Uiteindelijk kwam hij te recht bij een Belgische bag- germaatschappij. Toen heette die De Fransman, nu Dredging International. Hij kan hierover urenlang ver tellen. Zijn echtgenote heeft - foto wim kooyman altijd de zorg gehad over het gezin, maar de eerste dertien jaar heeft ook zij meegeva- ren. Het buurtcomité had gis teren gezorgd voor een feestelijke verlichting en versiering en kwam met een cadeau namens de hele buurt. Velen kwamen het echtpaar gelukwensen aan bieden, waaronder een af vaardiging van het gemeen tebestuur. De twee echtelie den hopen in alle rust nog lang bij elkaar te mogen blijven. Van onze correspondent VLISSINGEN - Het eerste luchtverdedigingsfregat van de Koninklijke Marine, de 'Ja cob van Heemskerck' is woensdag bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen in dienst gesteld door kapitein-luite nant ter zee J. Waltman, de commandant van dit schip. De kiel van het schip werd op 21 januari 1981 gelegd. Een tweede fregat van deze klasse, de 'Witte de With', zal half september 1986 met de proef vaart beginnen. De marine besloot tot de bouw van twee luchtverdedi gingsfregatten uitgerust met een geleide wapensysteem (vroeger Tartar) tegen doelen op middellange afstand, door de snelle ontwikkeling van de luchtdreiging ter zee in de ja ren zeventig en de daarmee gepaard gaande kortere reac tietijd. De schepen vertonen grote gelijkenis met de fregat ten van de Kortenaerklasse, maar worden niet uitgerust met een helicopter omdat de hiervoor benodigde ruimte in beslag wordt genomen door het geleidewapensysteem. Door het korter worden van de waarschuwings- en reac tietijd is het van belang dat de communicatie tussen de sche pen van een eskader optimaal is. Aangezien de luchtverdedi gingsfregatten ook kunnen worden ingezet voor de com mandovoering van een vloot- verband, zijn de schepen uit gevoerd met een uitgebreider communicatiesysteem zoals een datalink en een geautoma tiseerd informatiesysteem. Ook de sterkte van het wapen- technische en operationele personeel moest worden aan gepast aan de nieuwe technie ken, waardoor het totaal aan bemanningsleden op 200 is ge komen. Dolle Dinsdag - De plaatse lijke horeca houdt in samen werking met De Bosse Piel e De Neuters weer de traditie nele 'dolle dinsdag', dit keer 1 februari. Tijdens deze da worden carnavaleske spele gehouden voor ploegen van personen. Men kan zich late inschrijven bij café Va Schayck. Jaarvergadering - De afdelin Groenendijk van de Bouw- ei Houtbond FNV houdt vrij da 17 januari de jaarvergdaerin in zaal Van Leuven. Tijden deze vergadering, die om 19.3 uur begint, worden zes jubila rissen, die 25 en 40 jaar lid zijr in de bloemetjes gezet. Boven dien wordt er van twee be stuursleden afscheid genome) die in verband met werk naa een andere bond zijn overge gaan. Na het officiële gedeelt is er nog gelegenheid om na t kaarten en een dansje te wa gen. KVO - De eerste bijeenkoms van de KVO is donderdag 1' januari in zaal Van Leuven Deze avond wordt verzorgt door het Bureau Voorlichtinj Merkartikelen met als thema De huisvrouw als manager. Di avond begint om acht uur en i behalve voor leden van di KVO ook toegankelijk voo: familie, vrienden en bekenden Oud papier - Leden van di voetbalvereniging Hontenissi halen zaterdag 18 januar weer oud papier vanaf 09.0) uur. Oecumenische dienst - In di kerk te Groenendijk word vrijdag 17 januari, aanvan; 19.00 uur, een oecumenisch dienst vor katholieken en her vormden gehouden. Deze jaar lijkse gezamenlijke gebeurte nis is in het kader van de na tionale bidweek. De diens) wordt voorgegaan door domi nee Den Hartog en pastooi Verster. De gezangen wordt verzorgd door het bejaarden koor uit Kloosterzande. Kaarting - In café De Land bouw werd een kaarting ge houden waaraan 52 personei deelnamen. Uitslag: 1. L. d< Waal-Baert, 2. Willy de Block 3. J. de Letter, 4. Jo Martinet, E G. de Schepper. Gemeenschapsdienst - Zater dag 18 januari wordt een ge meenschapsdienst gehoudei in de kapel van de Blaauw( Hoeve. Het thema is 'nieuwi start'. Medewerking word verleend door combo en jonge renkoor. Aanvang 19 uur. Wafelactie EMM - Zaterdag lt januari gaan leden van mu ziekvereniging Eendrachi Maakt Macht uit Koewacht op pad, om huis-aan-huis de be stellingen op te nemen voor de jaarlijkse wafelactie. De wa feldag is zaterdag 25 januari en dan worden de bestelde wafels thuisbezorgd vanaf 's morgens 10.00 uur. De op brengst van deze actie is be stemd voor nieuwe muziekin strumenten te kopen onder andere voor de drumband. Prijskaarting - Sportvereni ging Aloy houdt vrijdag 17 ja- nauri een prijskaarting in he Sportcentrum aan de Dorps straat. Iedereen is welkom Aanvang 20 uur. Optreden - De Middelburgsf popgroep 'Take' treedt vrij dagavond 17 januari op in hel Axelse café Drie Schouwen aanvang 23.00 uur. DELFTS BLAUW Port, lies MAKKUM - Tichelur WEDGWOOD - Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstrast 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068

de Stem | 1986 | | pagina 15