DUITSLAND HEEFT EERSTE PAK SNEEUW Ski-bus nu ook naar Sauerland Dun vissen 's winters noodzaak UIT POSITIE H Egypte conl voorstel vo< 'Steun van I terreur onb< WOENSDAG 15 JANUAR11986 EXTRA OP WOENSDAG5 T11 PAGINA 4 Dierenleed Sociale Wetten Op zoek fesS&SS* PAPIER VOOR UW PEN Hoop en vrede Milieu WOENSDAG 15 JANUARI NOG GEEN TOP MET P NEDERLANDS MINIST Door Jack Arentsen DE PERIODE rond de Kerstdagen en Nieuwjaar mag in de wintersportlanden niet al te veel sneeuw gebracht hebben, de laatste dagen is op de meeste plaatsen een dikke witte vacht op het landschap en de bergen komen te liggen. De sneeuw is niet alleen beperkt gebleven tot Oostenrijk, Zwitserland, Noord-Italië en Frank rijk, ook vele Westduitse wintersportplaatsen niet al te ver van huis, hebben een stevig pak sneeuw gekregen. In het Sauerland is op verschillende plaatsen de sneeuwhoogte gestegen tot rond 50 cm, terwijl ook in de Harz voldoende ski- en langlaufmogelijkheden voorhanden zijn. Ardennen De Eifel en de Belgische Ardennen zijn er tot nu toe Een beetje bekaaid afgeko men als het op de gevallen hoeveelheid sneeuw aan komt. Het verleden heeft echter geleerd dat de gebie den die op een hoogte tussen de 500 en 800 meter hoogte liggen, pas later in het sei zoen hunportie sneeuw tege moet kunnen zien. Statistie ken van het Sauerland be wijzen dat onomstotelijk: half januari- eind februari is de meest sneeuwzekere periode voor dit gebied. De Belgische ski-club Weywertz in het grootste dorp van de zuidelijke oost kantons van België en niet al te ver van het beter be kende toeristen- en skicen trum Malmedy, heeft dan- ook nog niet alle hoop verlo ren op een geslaagd winter sportseizoen. Het dorp Weywertz, dat op een hoogte van 570 meter ligt, doet er namelijk alles aan om ook tijdens de win termaanden uit de schaduw van Malmedy te treden. In de zomermaanden is het ge bied al ontdekt door duizen den wandelaars, maar de streek - ideaal voor degenen die bij hetlanglaufen de grote drukte willen ontlopen - bood tijdens de winter te weinig accommodaties voor degenen die op de lange smalle latten door het prachtige boslandschap wil den trekken. Nieuw centrum Met de bouw van een cha let buiten het dorp, waar ge start kan worden voor ge spoorde loipen van 3,6,10 en 18 kilometer, is daarin nu veranderingen gekomen. Het ruime chalet, gebouwd in Scandinavische stijl, is de basis van een nieuw lang- laufcentrum in België. Over de sneeuwsituatie ter plaat sen kan men in Nederland (telefoon 080 - 44 5478 of 44 40 22 of 44 64 18) informatie in winnen. Het gebied is be reikbaar via de autosnelwe gen Maastricht-ri Luik-ri Aken-Verviers- Malmedy en afslag Butgenbach. Sauerland Het Sauerland heeft de laatste 10 dagen niet over sneeuwval te klagen gehad. Op vele plaatsen ligt een halve meter sneeuw en de meeste liften en loipen zijn in gebruik. De totale lengte van de loipen in het Sauer land bedraagt ruim 2.000 km en dat betekent dat in ver gelijking met vorig seizoen er 158 km is bijgekomen. Ook voor de alpine-skiërs zijn er meer mogelijkheden dan voorheen. Ruim 50 plaatsen in het Sauerland hebben gezamelijk 130 liften die desi"er toegang geven tot een totale afdaling van ruim 52 km. Er zijn zelfs 19 ver lichte skihellingen. Voor de liefhebbers van 'sleetje-rijden' zijn er ook nog 40 echte sleehellingen. En als men helemaal niet van aktiviteiten in de sneeuw houdt, maar wel de entourage van de sneeuw wil proeven, dan zijn er ook nog ruim 500 km sneeuw vrije wandelwegen. De wintersportgebieden hebben de laatste dagen niet over sneeuw te klagen gehad. Buspendel De reis naar het Sauer land is deze winter extra aantrekkelijk gemaakt om dat de reiswereld heeft ont dekt dat niet alleen de ski bus naar Oostenrijk en b.v. Zwitserland voor de winter sporter een prettig en goed koop middel van vervoer is, maar dat ook de pendelbus aantrekkelijk is voor dege nen die dicht bij huis willen blijven. Tot en met 17 maart rij den er tweemaal per week (op maandag en vrijdag) pendelbussen naar Olsberg, Willingen, Willingen-Usseln en Winterberg. Een re tourtje kost 85 gulden en men kan in 11 plaatsen op stappen: Arnhem, Breda, Eindhoven, Nijmegen, Den Bosch en o.a. Tilburg. Behalve de bussen van de Reisorganisatie Ideaal Rei zen uit Didam pendelt ook BBI Reizen in Amsterdam tweemaal per week met een skibus naar het Sauerland. Hier kost een retourtje tach tig gulden. Een opvallend arrangement biedt BBI mid weeks. Met de skibus heen op maandag en terug op vrijdag. Inclusief logies op basis van half pension in Hotel Der Sauerland Stern in Willingen (jaarlijks be zocht door zo'n 7.000 Neder landers) en het busvervoer, kost zo'n 'sneeuw-tussen- doortje' 375 gulden per per soon. Omdat het Sauerland ook vanuit Nederland goed be reikbaar is per trein, kan ook gebruik gemaakt wor den van een treinticket dat 135 gulden kost. Voor elke reisvorm geldt dat een com binatie te maken is met een hotelarrangement in Der Sauerland Stern. Sneeuwlijnen Voor aktuele sneeuwin- formatie in het Sauerland kan men terecht bij de Tou- ristikzentrale Sauerland, Postfach 1460, D-5790 Brilon. Telefoon: 09 49 23 11 15 30. Wanneer men in het bezit wil komen van een 32 pagi na's tellende wintersport- brochure met alle informa tie over accommodaties en prijzen, dan kan men ook te recht bij de Touristikzentra- le, maar dan moet het vol gende nummer gebeld wor den: 0949 29 61 91 229. Tot en met begin april be schikt Nederland ook over speciale sneeuwlijnen. De ANWB en het KNMI geven dagelijks aktuele informatie over de sneèuwtoestand in de wintersportlanden. Hier voor moeten de volgende nummers gebeld worden: voor wintersportmogelijk heden in de Belgische Ar dennen, de Eifel, het Sauer land en de Harz 06 910 910 20; voor Oostenrijk 06 910 910 30; voor Frankrijk, Zwitserland en Noord Italië 06 910 910 40. Goedkoopste Bex Busreizen uit Alphen aan de Rijn blijkt ook dit jaar weer de prijzenslag met de pendelbus naar de be sneeuwde skihellingen in Oostenrijk te hebben ge wonnen. Voor een retour- prijs van 75 gulden brengt deze tour-operator, die in 8 jaar het aantal vervoerde vakantiegangers naar de sneeuw en de zon van 4.500 naar 75.000 zag groeien, de wintersporter naar liefst 30 wintersportoorden in Oos tenrijk. De opstapplaatsen voor de nachtpendels zijn echter allemaal te vinden in de Randstad. Sneeuwgarantie Bex Reizen heeft in zijn wintersportprogramma ook de sneeuwgarantie inge voerd. De deelnemers aan de ski-safari in het Oosten rijkse Stubaital krijgen van deze tour-operator de ga rantie dat er elke vakantie kan worden geskied. „Veel wintersporters hebben aan de vorig seizoen alleen maar een kater over gehouden. De pisten waren omdat er veel te weinig sneeuw was geval len, vaak snel modderig. Er zat dikwijls weinig anders op om de dagen maar met een met 'après-ski' te begin nen", zegt directeur H.C. van Druten. 'Sporen in de sneeuw' is het motto van een arrange ment in het noordoosten van Beieren: in het Fichtelge- FOTO ARCHIEF DE STEM bergte. 'Sporen in de sneeuw' betekent niets meer en minder dan een aantal dagen achtereen langlaufen. De route gaat naar winter sportplaatsen als Mehlmei- sel, Bischofsgrün, Fleckl en Warmensteinach. Over de meegenomen bagage hoeft men zich niet te bekomme ren, want deze wordt iedere dag naar het volgende hotel gebracht. Om te kunnen deelnemen aan deze tocht moet men alleen op de hoogte zijn van de belang rijkste elementaire kennis van het langlaufen; de con ditie moet natuurlijk ook wel een beetje op peil zijn. 'Sporen in de sneeuw' kan al gedaan worden voor een prijs van rond 500 gulden. Het arrangement omvat naast 7 maal logies en half- pension, ook nog 6 middag maaltijden in restaurants langs de route, het vervoer van de bagage en natuurlijk de leiding van de tocht. Inlichtingen: Duits Reis informatiebureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam, tele foon 020 - 24 12 93/94/95 of bij Touristiek-Information Fichtelgebirge, Bayreuther- strasse 4, D-8591, Fichtel- berg. Telefoon 09 49 92 72 62 55. VISSEN met dunne lijnen is in de winterperiode nood zaak. Als men vist om te van gen tenminste. Wel jammer wanneer men langs de wa terkant loopt en ziet dat men nog steeds met lijnen vist waar men ook een bootje mee kan afmeren. Mag ik eens een schatting maken? Van de Nederlandse sport vissers vist 90M met te dikke lijnen! Niet alleen in de winter, maar het hele jaar door! Moet dun vissen dan? Meer specifiek: moet dun vissen in de winter? Jawel dat moet. Wanneer het water koud is, wordt een nylon lijn stijf. Hoe dikker, hoe stijver. Om gekeerd, wanneer het water warmer is» worden lijnen soepeler. In de winter is de vis bovendien veel gevoeli ger waar het om lijnen, aas en haken gaat, dan in de zo mer. Wanneer men boven dien op diep water vist, ver ergert dat de zaak, omdat er dan een veel groter stuk ny lon in het water hangt. Dat betekent meer weerstand voor de vis bij het nemen van het aas. Zo'n dunne lijn is, zeker in het geval van diep water, trouwens heel sterk. Modern nylon (er zitten hele sterke lijnen aan te komen) kan heel wat meer hebben dan dat van 10-15 jaar geleden. Vergelijk de trekkracht maar eens! Hoe langer de lijn hoe meer veerkracht (demping) er over is als het om grote sterke vissen gaat. En die vangt men in de win ter nu juist heel vaak! mer. Om de paar minuten een snuifje verricht vaak wonderen. Ook op zee Tuig Trouwens het hele vistuig moet een beetje worden aan gepast. Vergeet het vissen op voorn maar als men 14/100 gebruikt. 10/100 of dunner dat lijkt er meer op. Doet de vis het echter goed, en dat is vaak zo tijdens een dooipe- riode na sneeuwval of ijs, dan kan men dikker gaan en een grotere haak monteren. Ook de pen moet worden aangepast. Heel vaak vist men in de havens met veel te dikke pennen. Lang en slank moeten ze zijn en weinig lood verdragend. Zo'n pen reageert al wanneer een voorn nog maar aan het aas snuffelt, 2 millimeter omlaag en raak! Er is trouwens nog een re den dat het tuigje fijner moet. De vos kan alles veel beter zien. Denk niet dat vis sen nylon lijnen en haken niet kunnen waarnemen, dat kunnen ze wel, wat de dikte van nylon wordt als het ware door water nog eens onder het vergrootglas gelegd! In de winter ontbreken daarbij ook nog de algen die het wa ter in de zomer zo groenig maakten. Glasachtig is het nu vaak, vooral op de rivie ren. Dun vissen helpt dan echt wel om vissen, vooral grote voorns, te doen toehap pen. Voer matig. Wellicht al leen met voermaden en wat licht strooivoer, zeker in een haven. Maar doe dat dan nog regelmatiger dan in de zo- Wanneer het kabeljauw- tijd is (eigenlijk is die al voorbij) menen veel zeevis sers ook te moeten uitpakken met dik nylon op de molen spoel (tot 60/100 toe!), dito onderlijnen en aaslijntjes. Dat vangt niet! Dat vangt al helemaal niet wanneer de vangst uit wijting, steenbolk en schar blijkt te bestaan in plaats van gul. Ook zeevissen zijn heel gevoelig voor lijn dikte. Goeie zeevissers, die genen die zo vaak vooraan eindigen in onderlinge com petities of wedstrijden, vis sen doorgaans wat dunner dan de collega's en ook vaak met wat minder grote haken. Men pakt veel te snel naar een 4/0 of 5/0 als er nog geen gul te zien is. Bot is bijvoorbeeld ook een van die vissen die, wanneer het koud is, dikke aaslijnen links laat liggen. De bot pakt het aasje namelijk en gaat er mee op de bodem liggen. Daar zit weinig beweging meer in! Is de lijn te dik dan pakt de bot het aas veel min der snel. Schol in het voor jaar, evenals paling en tong allemaal lijden ze aan het euvel niet zo goed tegen het vissen met dikke lijnen te kunnen. Wanneer men dat nu weet, lijkt het verstandig de eigen materialen eens aan een on derzoek te onderwerpen. Meestal vist men dik omdat men bang is de vis te verlie zen door lijnbreuk. Er zijn heel iveinig vissen die het klaarspelen lijnen te breken die via een goede hengel- combinatie en afgestelde slip praktisch onbreekbaar ge maakt zijn. Het wordt wat anders als een ruwe bodem of kleiranden het vlug slijten van een lijn in de hand wer ken. Dun vissen is dus noodza kelijk om vis te vangen. Vroeger minder, toen zat er doodgewoon ook veel meer via en waren er minder sportvissers om van het p.k.- geweld van de huidige vis- kotters (niet zaaien en toch oogsten) maar te zwijgen. De huidige vissers zijn wat ge voeliger geworden voor dat soort zaken en dus wordt het aanpassen of stoppen. Toch wisten ook de 'oudere sport vissers best van wanten. Overdreven dik vissen deed en wel voor het vissen voor de pot op snoek, maar bij het baarsvissen of het vissen op paling kon men dat net zo goed vergeten als nu. Moderne lijnen kunnen veel hebben. Ze zijn gladder, in meer variaties wat soepel heid betreft of rek verkrijg baar, zodat iedere visserij wel een of meer ideale lijnen kent. Voorn vereist in de winter niet veel meerdan 10/100 vaak kan het echt nog veel dunner. Op zee kan men vanaf het strand heel vaak volstaan met 35/100 en onderlijnen van 30/100 (aaslijntjes op een dikkere hoofdlijn). Ook vanaf de boot is 40/100 dik genoeg. Wel met zo'n,lijn in perfecte staat zijn. Tweemaal per jaar of vaker vernieuwen als men vaak vist, of keer de lijn eens om (de voorkant het eerst op een lege spoel). Koop daartoe lijnen voor zee ook altijd op 500 of 100 m-spoe- len, da's veel voordeliger, ze ker wanneer men de onkos ten (en de lijn) verdeelt over een paar vismaats 'EEN KAT werd in Ooster hout aan een stok geregen'. Dit bericht haalde de voor pagina's van diverse kran ten. Walging en afkeuring alom. Enige tijd geleden sloeg een eigenaar zijn kat dood tegen een muur en ver dronk een ander zijn hond in een zak. Justitie greep stevig in, de kranten brachten het op de voorpagina. Gelukkig bestaan hierover geen mis verstanden. Zo gaan we niet met dieren om. Als dodep noodzakelijk is, mag het dier inslapen door bijvoorbeeld een spuit van de dierenarts, als het niet eetbaar is. In dien voor consumptie be stemd, komt het vakkundig, ongemerkt, aan zijn eind in de slachthuizen. Gerechte lijke vervolging wordt ten laste gelegd aan ieder, die een dier met welk voorwerp dan ook zou doorboren of doorsteken. Toch verbaast het ons, dat dit soort zaken de voorpa gina halen, terwijl veel mensen vergelijkbare geval len als 'sport' normaal vin den. We doelen hierbij op de jacht. Het jachtseizoen is weer aan de gang.Zou het voor de dierlijke slachtof fers veel uitmaken, zo kun je jé afvragen, of ze worden gedood door een schot hagel óf door een stuk hout wor den doodgeslagen. Heeft het bejaagde wild geen gevoel, wanneer met hagel poten of vleugels aan flarden worden geschoten, óf schieten de ja gers allemaal zó goed, dat ieder schot meteen dodelijk is? In het gunstigste geval worden de aangeschoten dieren gevonden door een jachthond, die het al of niet dode dier naar zijn baas sjouwt. Deze maakt het kar wei dan af door nek om draaien of tegen een paal slaan. Lang niet alle aange schoten dieren worden ge vonden, getuige de ganzen en eenden in polders en plassen, die met half afge schoten ledematen zich zwemmend of vliegend pro beren te redden, zo kreperen en, na veel dierenleed, dood gaan. Maar, door de jacht voor komen de jagers toch moge lijke schade, die kan optre den aan land-, tuin- en bos bouw? Dus is het een ver antwoorde manier om bezig te zijn: de jacht als 'sport', met het economische voor deel van het voorkomen van schade. Alhoewel nie mand kan de schade noemen die houtsnip, patrijs, ver schillende eenden- en gan- zensoorten kunnen aanrich ten. Maar ja, als jager wil je ook wel eens iets anders dan elke dag konijn!? Verande ring van de jachtwet zou minstens voor verschillende diersoorten een kans op een langer leven garanderen, zonder de jacht als sport en zonder schade aan wie dan ook. En dan spreken we nog niet van de loodvergifti- gingsverschijnselen bij al lerlei dieren, Onze stelling is, dat men van een bewust gekozen vorm van dierenmishande ling kan spreken, als men sen bewust het risico nemen een dier, tam of wild, ern stige kwetsuren te bezorgen bij een poging het te doden. En dót is toch wat 'de jacht- sport' beoogt? Breda Westbrabantse Vogelwerk groep Jan Benoist, secretaris IK HEB het stuk van belan genorganisatie Behoud Eigen Huis van de heer C. Mentzel in uw blad De Stem van 31-1-86 gelezen. Jammer is dat mensen die met dat probleem te maken hebben, zo weinig reageren. Wee echter de dwaas, die naar de ouderwetse gedachten heeft geleefd dat de mens op de eerste plaats zelf verant woordelijk is voor zijn le vensonderhoud. Hij mag er EEN AMERIKAAN die in Nederland woont had ons gezegd dat, als we echte Amerika nen wilden zien, wij ons minstens vijftig kilometer buiten Washington moes ten begeven.Ge voelig voor goede raad als we zijn, stapten we in onze wagen, namen de weg^JVUl langs de Potomac en re- den in noordwestelijke rich ting. Al die mensen die de rijtuigen van de ondergrondse met een lichte, maar onmiskenbare kno- fl ook geur bezwangeren, die met duizenden tegelijk de regerings gebouwen uit stromen, die de Amerikaanse hoofdstad tijdens het spitsuur tot een hel maken, die stempels in onze papieren hadden geslagen en ons enigs zins meewarig hadden gevraagd waar we eigenlijk vandaan kwa men, waren dus geen Amerika nen. Dat gold ook voor de me vrouw van de bank, voor de man die ons een auto had ver kocht, voor de meisjes die ons in een kleverige lunchroom een bo- terham-met-ham-en kaas had den toegestoken en voor de geü niformeerde heer die onze brie venbus iedere dag overvoerde met bedrukt papier. Geen Ame rikanen dus. En wat te zeggen van de uiterst hoffelijke man die met een lantaarn in de kruip ruimte van ons huis had gesche nen op zoek naar termieten en ander ongedierte? Wat te zeggen van de Joodse boekverkoper die ons nog een flinke korting had gegeven op een stapel tweede hands politieke lectuur? Op onze speurtocht naar de echte Amerikanen zagen we. eerst witte huizen die midden op reusachtige gazons stonden en die waren omgeven door Merce- dessen, Volvo's en Saabs. Men sen waren er niet te zien. Alleen hun meest begeerde dingen. Toen kwamen glooiende vel den, kale bomen, doodgevroren grassen en witte afrasteringen. Maar er was nog steeds geen mens te zien. Tenslotte, toen de aangegeven vijftig kilonmeter al ruimschoots waren overschreden, bereikten we een countryclub waar we overigens niet in' mochten. Vanaf de parkeerplaats konden we de rivier zien die bedaard in de richting van de hoofdstad stroomde. Er stond een koude wind die naar sneeuw en dode bladeren rook. Een paard graasde in een kleurloos wei land. En ofdstad stroomde. Er stond een koude wind die naar sneeuw en dode bladeren roo(| Een paard graasde in een kleur.l loos weiland. En nog steeds er geen mens te zien. Amerika was van God veij ten, stelden we vast. AmenJ zweeg. Amerika lag daar nuJ te mokken in de wind die a woei uit het westen. Opeens zagen we een truck J de verte. De wagen reed I witte hekwerken in de richlinl van een boerderij die op cl heuvel lag. We zagen een nul uitstappen. Hij droeg ttj blauwe baseballpet, een ny]j-| bodywarmer en gympies. To<J hij naar het huis liep, spuwde tl Door Jo Wijnen krachtig op de grond. Hij gooiil de voordeur, die was voorziet| van roestige ornamenten, een klap achter zich dicht, ngl als in een film. We keerden onze wagen «l reden terug naar de stad. ïl hadden tenminste een Amerikaan gezien en we zoude I hem nooit meer vergeten. Daarginds, in de stad, dat wa I ren geen echte Amerikanen, zol als Londenaren geen echte Erl gelsen, Parijzenaars geen edit! Fransen en Berlijners geen ecktl Duitsers zijn. Waarom? Dat wi l ten weniet. Hoofdstedelinpl zijn het land zelf en tegelijkcij tijd horen ze niet bij dat lantl Dat is nu eenmaal hun droetj lot. De lucht was nu loodgrijs. Dt| landhuizen aan de rand van dl stad lagen er nog steeds, dl voordeuren versierd met vof welkte kerstkransen. We wisten het nu: echte Anti rikanen dragen baseballpet!:! en spuwen bij het uit de au:J stappen krachtig op de En ze gooien de voordeuren vil hun huizen achter zich dicht zij als filmsterren dat doen. We koesterden ons eersttl vooroordeel liefdevol. En it| wisten dat we thuis waren. =7lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllW| op rekenen dat de Staat hem voor deze ondeugd zwaar zal straffen met een ongehoord hoge boete!! Een schrijnend voorbeeld van dit laatste is mijn geval. Ik heb 40 jaar als metselaar mijn brood ver diend, d.w.z. overdag 365 da gen per jaar. Wat vakantie was, wist ik alleen maar van horen zeggen. Bovendien heb ik samen met mijn vrouw, mijn moeder 26 jaar lang verzorgd tot aan haar levenseinde. Ik vond het niet 'fatsoenlijk' haar ten laste te laten komen van de gemeen schap. Elke gulden die met dit zwoegen kon worden ge spaard, werd gebruikt ter aflossing van mijn huisje. Nu ik als bouwvakker op 57 jaar werkloos ben gewor den, kan ik eerst mijn huis opeten voor ik recht op uit kering heb, terwijl er altijd wel premie voor ingehouden is. Dit gruwelijke onrecht is mij overkomen. En met mij nog vele anderen. Bergen op Zoom Willem Hul termans IN DE achter ons liggende dagen heeft in de kerst- en nieuwjaarsboodschap hoop en geloof in een zo zeer be geerde vrede en veiligheid op aarde doorgeklonken. Welke betekenis kan daar aan worden toegekend en wat kunnen de mensen doen met het vertrouwen in Gods bedoelingen? Is daaruit kracht te putten of zijn wij gedoemd tot een machteloos aanschouwen wat er zich in de wereld afspeelt, eeuwig wachtend op de komst van de Verlosser, zoals gepre dikt, die zal zegevieren over het kwaad? Het is daarbij gebleven tot heden en om die reden wordt geappelleerd aan ons optimisme. En dat is waardevol! De dialoog over vrede en veiligheid tussen de regeringsleiders der su permachten is op gang geko men, maar wordt voortdu rend verstoord en vertroe beld door wantrouwen en bedreigingen. Hierdoor be staat het vermoeden, dat zonder de onbeperkte pro- duktie van geavanceerde en uiterst geperfectioneerde I wapens onderhandelingen I niet meer mogelijk zijn, laat staan het bereiken van een I overeenkomst. Wetenschap-1 pers en fabrikanten hebben weinig zelfs in het gi geen belang in wapenbe-1 heersing, geleid door de eco-1 nomische motieven, die op I het spel staan en maken om I die reden onderhandelaart I over vrede en veiligheid tot I hun stromannen. Zolang de I wapenproduktie ongelimi- teerd en ongecontroleerd I waar ook ter wereld moge-I lijk gemaakt wordt, zijn on- f derhandelingen over vrede I en veiligheid een schijnver- toning. Een farce, omdat de wil ontbreekt de produktiel van wapens te beperken en de kernproeven te staken! Oosterhout H. Telchuys IN DE rubriek 'Papier voorl uw pen' van 3-1-86 sugge-| reert de heer Daemen uil I Rijsbergen dat het afge-l zaagde hout in onze bossenl nadelig zou zijn voor het mi-1 lieu. Hierop wil ik reageren. Niet I omdat de betreffende eige-1 naren of beheerders hun I eigen boontjes niet kunnen I doppen, maar omdat de be-1 treffende bossen tot ons na- f tionaal bezit behoren. De heer Daemen vergeet dat i het verleden de bossen pro-1 duktiebossen waren en daar hoorde 'houtverpachting' j bij. Terwijl het thans re-I creatiebossen zijn. Houtj sprokkelen en mastappeM (dennekegels) rapen was i» onze jeugd een noodzakelijk kwaad. Velen leefden in| grote armoede, zoals voorbeeld de landarbeiders I Voor hen was het sprokkel hout een onmisbare bijdrager aan hun kolenbudget. cj bijvoorbeeld. Staatsbosbe heer nou zo blij was met hei verdwijnen van dat hout uit| onze bossen, betwijfel ik,1 ik lees wat ir. J.P. van LonM huyzen schrijft in zijn W'f 'De houtteelt' uitgave Hij maakt daarin ondaj scheid in slechte en g humus. Iedere deskundig' landbouwer kent het enffljj belang van een laag go** humus. Ten opzichte van I goede humus schrijft ®j heer Van Lonkhuyzen: j „Het laten liggen van takken in het bosch zal in ®l opzicht eveneens guns°ji werken. De humus wor®| daardoor veel losser en i dus niet zo gemakkelijk ai- sluitend kunnen weI1 ken" Walther van Es, Ulvenhout Brits LONDEN (RTR/DPA/AP ring, die een week geleder defensie zag opstappen, ve in een benarde positie. Voor deze netelige toestand plaats Michael Heseltine verarr week juist uit het kabinet-Thai De 52-jarige Heseltine, die na zijn aftreden zijn hart luchtte over de 'dictatoriale' wijze waarop Margaret That cher met haar kabinet pleegt om te gaan, haalde maandag laat haast zijn ex-collega van handel onderuit. Op vragen van het Lagerhuislid Hesel tine aan minister Leon Brittan of hij op de hoogte was van een brief van 'British Aeros pace', antwoordde hij tot drie keer toe met 'nee'. Groot was de consternatie toen Brittan, die in het Lager huis het woord voerde terwijl de ook aanwezige premier Thatcher passief in de rege- ringsbank bleef zitten, later op de avond in het Lagerhuis als nog verklaarde dat de Britse ond brie han brie van kop Bril vesl hoo: hou P tere min digc het zei VOlj Sine rige te, I niet ken. CAIRO (UPI) - Egypte is te vreden over het besluit van de Israëlische regering het grens geschil over de enclave Taba te regelen in wederzijds over leg of, mocht dat tot niets lei den, door middel van interna tionale arbitrage. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Esmat Abdel-Meguid, sprak gisteren van een 'positieve en construc tieve houding die wij op prijs stellen'. Maar Meguid noemde het voorbarig te spreken over het terugkeren van de Egyptische ambassadeur naar Tel Aviv of over een topconferentie tussen president Moebarak en de Is raëlische premier Peres. Me- guic liscl met teks slui dooi tigd Bas: Hosni Moebarak: ...ont moeting met Peres voorba rig. -F0T0AP den haag (ANP) - De Ame rikaanse regering heeft Ne derland tot nu toe geen con crete bewijzen getoond voor Libische betrokkenheid bij de aanslagen op de vliegvelden yan Rome en Wenen. Dat neett de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren meegedeeld. „Libië heeft enige sympa- ie voor daden die wij als ter- orisme beschouwen, men kan met zeggen dat Libië lelie- ...y ls- maar dat zijn andere staten in de regio ook niet", al- rfde Woordvoerder. Wat Ne- *ot nu t°e is voorge- i gaat niet verder dan 'glo- aanwijzingen' en 'goed I ik nu rde vermoedens' dat Libië betrokken is bij terroris- Am8 -,de mededeling van de hiii+eri, aanse minister van Sh!lftnydse zaken George a. fz' dat de daders van de aanslag in Rome en Wenen lepra door Syrië gecontro- kwam y'. van de Libanon ririP^ K1, ikt de toch al ge- Eur™ rei(iheid van West- Lihië f °m maatregelen tegen ziin nemen nog verder te ODmeri®enomen' zo büjkt uit Uit van diplomaten. - eke overwegingen 'een rv! Stlu'tz sprak over i Svrio' ructieve dialoog met heeft i>P andere terreinen - trine Amerikaanse rege- een bmfntSancties tegen, of k°nd&!,Van' Syrië afge- gd zoals zij wel tegen Li bië 1 voeri van Den kaan op gen word hiera land gron verir gene eiger Wt bui te twaa pese nuar kade tieke kom< de West pak 1 terro Ne gen 'flanl eerst terro waar om z op te uit a gesel gen t In strijc de ac in he zozee zoek gelen naan sprek

de Stem | 1986 | | pagina 4