Amerikaanse daklozen verrast met Hollywood-party W h KRO: invloed Limburgse dekens niet vergroot |i(IJKERS NIET GECHARMEERD VAN 'REALISME' VAN SERIE 'LINDENSTRASSE' Rotten naar de rechter Duitse radio ook in revisie mar/uiir.T.T:r.'fTif Vervelend Pijnlijk 8r^:v ylvester ftallone sf betaalde iïeur er wereld Naargeestig Cronkite (69) wil met shuttle mee NOS wil weer radio-nieuws om half acht Protest van Russen tegen tv-serie VS Stedelijk Museum had recordbezoek Positief WOENSDAG 15 JANUAR11986 T2 i e volgende fleveringen Kf jUb vV*. v w Door Raoul van den Booten _ET GAAT niet goed met Lindenstrasse. De net veel ophef aangekondigde Duitse tv-serie van die naam, die een Europees antwoord zou noeten zijn op de Amerikaanse soap-opera's, blijkt zowel critici als tv-kijkers absoluut niet 3 kunnen bekoren. Dit uiteraard tot groot verdriet van de producent Hans W.Geissendörfer en de WDR die een groot aan- lal afleveringen van de serie op stapel hebben staan ener miljoenen in geïnvesteerd hebben. De bedoeling was aanvan kelijk dat Lindenstrasse het nodige tegenwicht zou geven aan Amerikaanse glitterpro- [dukties als Dallas en Dynasty. tegenstelling tot de gla- biourwereld in deze series [wordt de Lindenstrasse uit buitend bevolkt door 'gewone' jnensen: winkeliers, kappers, [artsen, gastarbeiders en stu denten. Voor de opnamen berd in Keulen een complete Münchener straat nagebouwd, levenals enkele nieuwe, peper- [dure studiogebouwen. De be doeling is immers dat Linden- trasse over 10 jaar nog steeds de buis te zien zal zijn, maar daar lijkt de start nau welijks aanleiding voor te ge ven. 'Een grote teleurstelling, een muffige serie, bol van clichê's, zwakke diaologen, saai en ver velend'. Dat zijn zo ongeveer de reacties die de Linden strasse na de eerste uitzendin gen in december te verwerken kreeg. „Alle begin is moeilijk, maar dit is wel erg bont", zo klaagde een Duitse krant. Ook de acteurs, stuk voor stuk on bekenden' voor het grote pu bliek, komen er niet goed van af. „De spelers articuleren zo slecht dat het lijkt of er geen De makers van de Duitse serie 'Lindenstrasse': kijkers moeten geduld hebben. geluidsman bij de opnamen aanwezig is geweest", aldus de kritiek. Dat Lindenstrasse niet kan overtuigen werd al vroeg op pijnlijke wijze duidelijk. Voordat de serie op de buis zou verschijnen werden namelijk enkele afleveringen aan een gezelschap van acteurs, om roepmedewerkers en 'gewone' kijkers vertoond. De bedoeling was dat deze uitverkorenen hun mening zouden geven over de aanpak van het 'leven van alledag' en het realisme in de serie. Maar uitgerekend hiermee hadden zij nogal wat moeite. „De afleveringen van nauwelijks een half uur geven de kijkers geen gelegenheid zich in de situatie in te leven, de opgevoerde personages zijn te gekunsteld, het verhaal is onoverzichtelijk en de clichê's zijn te dik aangezet", aldus het gezelschap. Vervelender voor de makers van Lindenstrasse is de hou ding van de Duitse tv-kijkers zelf. Die vergapen zich mas saal aan de fantasiewereld van de verfilmde doktersro man 'Scvhwarzwaldklinik' en laten het 'realisme' van de Lindenstrasse voor wat het is. Intussen doet de WDR alles om de aandacht voor de Lin denstrasse alsnog te trekken. Zo verschenen in diverse kranten tussen de mini-ad vertenties mededelingen dat 'Dokter Dressier uit de Lin denstrasse zijn tv- praktijk geopend heeft' en oproepen als 'Leer uw buren kennen, kijk naar de Lindenstrasse'. De makers hopen nu dat, naarmate de serie vaker op de buis te zien is geweest, er een soort 'herkennings-effect' gaat - foto archief de stem optreden. „De eerste afleve ringen waren even wennen. Maar we rekenen op het ge duld van de kijkers. Een boek van 1000 pagina's leg je ook niet weg na drie bladzijden", zo laat scenarioschrijfster Mo- nika Paetow weten, waarbij ze gemakshalve vergeet dat slechts weinigen aan het boek begonnen zijn. Andere medewerkers van de WDR vinden dat 'de ware sterkte van Lindenstrasse nog moet blijken'. Zij verontschul digen zich met de mededeling dat 'de volgende afleveringen beter zullen zijn'. Sylvester Stallone. - foto archief de stem york <upi) - De i rikaanse filmacteur ['Tester Stallone ("Rocky' Rambo') is de hoogst 'de acteur ter wereld, aan een honorarium "Sen dat twee keer zo K als dat van Robert word en Dustin Hoff- ,y°lgens het tijdschrijft ooe heeft een impresa- Lh niet ëen°emd wilde fc gezeSd dat Stal- 1! mil'oen dollar in- voor Rocky IV, I«e in de reeks over de fWo-bokser, en naar alle farschijnlijkheid ook T '^n winstpercentage. ford en Hoffman Hollywood de vol- :*hooë.,betaalde ac- krijgen ongeveer loen dollar voor een t. aldus Parade. fopactrices in Holly- L?'?6en bij de mannen H n„i^rop' Meryl Streep ffiSoo/f Hawn zyn de betaalden onder Sr krijgen elk onge il l "Jbljoen dollar voor P hoofdrol in een film. Door Michael White WASHINGTON - Dat Hol lywood geregeld feestjes geeft ter ere van het een of ander mag een algemeen be kend feit zijn. Ditmaal ser veerden de in smoking ge hulde kelners de toastjes met paté en aardbeien taartjes echter niet aan de gebruikelijke jet-set, maar aan de daklozen van Wash ington, die zich tussen de kandelaars en zilveren soep terrines uitstekend op hun gemak voelden. Zoiets kan alleen maar in Amerika gebeuren. Het was een idee van de Ameri kaanse tv-maatschappij CBS, die werkt aan een do cumentaire over het groeiend aantal daklozen in de VS. Middelpunt van deze documentaire is Mitch Sny der, een fanatieke vechter tegen de armoede, die met zijn hongerstaking van 51 dagen president Reagan twee dagen voor de verkie zingen van 1984 dwong tot het doen van uitzonderlijke - en nog niet ingeloste - be loften aan de dakloze bur gers van Amerika. Gespitst als de maat schappij was op het filmen op locatie en van echte ar men, werd Snyder in het ge zelschap van acteur Martin Sheen naar Washington ge vlogen. De plaatselijke cate ringbedrijven kregen later het verzoek een partijtje te organiseren voor de daklo zen uit de documentaire. Het feest vond plaats in het vervallen en overbe volkte gebouw waar de dak lozen gewoonlijk hun toe vlucht zoeken en dat aan de rand van Washingtons zwarte ghetto ligt - een paar blokken verwijderd van het Amerikaanse Congres. Het eten werd dan misschien op papieren borden geserveerd, maar verder waren kosten noch moeite gespaard: Het avondje kostte CBS bijna veertigduizend gulden. De zevenhonderd mensen die dit naargeestige gebouw als hun thuis beschouwen, lieten zich absoluut niet van hun stuk brengen door de aanwezigheid van beroemd heden, goedbedoelende vrij willigers en van de zwarte burgemeester van Washing ton, Marion Barry. Het ge bouw was op aanraden van het Witte Huis vorig jaar bijna gesloten, omdat het „een gevaar voor de veilig heid" zou vormen. Plannen om het gebouw rond de kerstdagen te ontruimen gingen op het laatste nip pertje niet door. „Het is misschien een ab surde situatie, maar OK, wanneer je over een goed gevoel voor humor be schikt", aldus Mitch Snyder. „Alles wat de aandacht op het probleem van deze dak loze mensen vestigt, is goed." Een tachtigjarige zwerver, genaamd Charlie, deelde de aanwezige verslaggevers mee dat „het feestje hem geen donder kon schelen. Ik interesseer me alleen voor het eten." Aan het einde van de avond werd de burgemees ter bedankt voor zijn toezeg ging een kwart miljoen dol lar te bestemmen voor het restaureren van het gebouw. Ook president Reagan (niet aanwezig) werd bedankt voor zijn (nog niet ingeloste) beloften. Daarna gaven de aanwezigen elkaar de hand en werd 'We are the world' gezongen. Het gratis maal en alle betuigingen van goedwil lendheid ten spijt, moeten de daklozen nu de rest van de winter nog door zien te ko men. Ze vrezen dat ze naar een ander gebouw overge- plaats zullen worden, dat in een nog armer gebied van de stad ligt. Er waren echter ook positieve geluiden te ho ren. Martin Sheen, die een dagje met Mitch Snyder was opgetrokken om een beter beeld van wat armoede te krijgen, vertelde dat iemand op straat hem zomaar een gulden in de hand had ge drukt. Copyright The Guardian Acteur Martin Sheen, gastheer van daklozen namens tv-maatschappij CBS. - fotoarchief oe stem OOK JAREN na het uiteenvallen van de 'Sex Pistols' blijft deze omstreden popgroep in het nieuws. Johnny Rotten, die eigenlijk John Lydon heet, stapte deze week naar de rech ter, samen twee andere leden van de Sex Pistols. De drie eisten ongeveer één miljoen pond sterling van hun vroe gere manager Malcolm MacLaren en diens maatschappij Glitterbest. Op de foto begeeft Johnny Rotten zich naar de rechtzaal. - fotoap Van onze rtv-reductie BREDA - De radioprogram ma's van de Westdeutsche Rundfunk zullen de komende tijd enkele wijzigingen onder gaan. De veranderingen zullen zich de komende drie jaar vol trekken in kleinere stappen. De WDR 2 zal uitsluitend NEW YORK - Walter Cronki te, de voormalige sterjourna list van de Amerikaanse tv- maatschappij CBS, heeft zich voorgenomen als eerste jour nalist een reis door de ruimte te maken. De NASA is name lijk op zoek naar een journa list die als eerste 'live' een ruimte-reis zal verslaan. Volgens projectleider Eric Johnson is er geen leeftijdsli miet voor de kandidaten die zich aan willen melden voor de shuttle-vluchten, maar zal de journalist die uitgekozen wordt 'redelijk goed gezond moeten zijn'. Cronkite, die in november zeventig wordt, zegt zich nog fit genoeg te voelen voor een dergelijke onderne ming. „Ik heb altijd al naar de maan gewild", aldus Cronkite, „maar als dat dan niet kan, ben ik bereid genoegen te ne men met een reisje met de shuttle." HILVERSUM (ANP) - De dienst Radioprogramma's van de NOS probeert nog deze week overeenstemming te be reiken over de terugkeer van het radio-nieuwsbulletins 's morgens om half acht. De uit zendingen van de radio nieuwsdienst op de halve uren, verdwenen met de herindeling van de radiozenders 1 tot en met 5. Kritiek van de kant van de luisteraars op een aantal pun ten van de herindeling, zoals het verdwijnen van de half uursuitzendingen en het ver plaatsen van de berichten van land- en tuinbouw, hebben er toe geleid dat nieuwe initiatie ven worden ontwikkeld om al thans het nieuws van half acht weer op de radio (1) terug te laten keren. Hoofd NOS-radio, R. Eygenhuyzen, heeft inmiddels besprekingen gevoerd met de hoofdredacteur van de Radio nieuwsdienst, R. Huizing. Hieruit is een conceptplan ge distilleerd dat uitgaat van herinvoering van het half- achtbulletin, zonder dat dat ten koste gaat van zendtijd van de NOS en zonder dat daarvoor extra kosten ge maakt hoeven te worden. Dit betekent wel dat de Radio nieuwsdienst wellicht zendtijd zal moeten inleveren op min der beluisterde uren, zoals in de nacht. De problemen die met de herinvoering zijn gemoeid hebben te maken met de broze relatie tussen landelijke en re gionale omroep op de nieuws zender Radio 1. Halfuursuit zendingen zijn alleen op Radio 1 op zijn plaats. Omdat het om uitzendtijden gaat waarop de regionale omroep juist aan bod is, zal ook deze zijn goed keuring moeten hechten aan herinvoering. Verwacht wordt dat het samenwerkingsver band van de regionale omroep nog deze week over het NOS- voorstel zal vergaderen. gaan dienen voor actuele in formatie over de toestand van de wegen en andere service doeleinden. WDR 1 zal zich voortaan uitsluitend richten op de jeugd met vooral pop muziek, maar ook sport' en discussie-programma's. De 'Regionalfenster' met infor matie over de regio zullen hun plaats blijven houden op WDR 1. WDR 3 zal worden omge bouwd tot cultuurzender met informatie over het geestelijke en culturele leven in de regio Nordrhein-Westfalen. Het programma van WDR 4 ten slotte blijft ongewijzigd. Dit station zal echter een krachti ger zender krijgen zodat de programma's ook in het noor den van Duitsland (en Neder land) te ontvangen zullen zijn. NEW YORK (AFP) - De Ame rikaanse omroeporganisatie ABC heeft een televisieserie over de Sovjetunie uitgesteld nadat het Kremlin dreigde het werk van haar journalisten in Moskou te bemoeilijken. Dit heeft de vice-president van de afdeling informatie van ABC, David Burke, meegedeeld. De serie 'Amerika' gaat over het leven in de VS na de machts overname van het land door de Sovjetunie De Sovjetunie, die het tele visie-feuilleton afkeurde we gens het 'anti-Sovjetkarakter' ervan, gaf de omroeporganisa tie te verstaan dat het 'jammer zou zijn de verstandhouding tussen Moskou en de journa listen van ABC te zien ver slechteren', aldus Burke. Sov jet-functionarissen voor cul turele zaken hebben vorige week al deze serie gelaakt, evenals de speelfilms 'Rocky IV' en 'Rambo' met Sylvester Stallone. AMSTERDAM (ANP) - Het Stedelijk Museum in Amster dam heeft in 1985 een record aantal bezoekers geboekt. Er kwamen dat jaar in totaal ruim 556.000 mensen uit bin nen- en buitenland naar dit museum aan de Amsterdamse Paulus Potterstraat. Dat is be duidend meer dan 428.000 be zoekers van 1984. Dit heeft woordvoerder Hendrik Dries- sen van het Stedelijk dinsdag middag meegedeeld. De half december 1984 be gonnen tentoonstelling 'La Grande Parade', die het af scheid vormde van directeur Edy de Wilde, heeft aanzien lijk bijgedragen aan het be zoekersrecord van vorig jaar. Van de in totaal 343.000 men sen die deze expositie bezoch ten kwamen er 300.000 in 1985 (half april werd deze tentoon stelling gesloten). De tentoonstelling 'Wat Amsterdam betreft', die thans na zes weken is afgelopen, heeft 75.000 bezoekers getrok ken. Deze expositie was de eerste die door de nieuwe di recteur Wim Beeren was op gezet. Van onze RTV-redactie HILVERSUM - „De KRO blijft een onaf hankelijke omroep. Het is beslist niet zo dat wij ons laten leiden door wat een be paalde groep katholieken van onze pro gramma's vindt. De afspraak om de Lim burgse dekens op de hoogte te houden van de ontwikkelingen binnen de omroep betekent dan ook niet dat zij meer in vloed op onze programma's zullen krij gen". Dit zegt de KRO over de gesprekken die hebben plaatsgevonden tussen de lei ding van die omroep en de dekens van het bisdom Roermond. Daar werd afgespro ken dat de dekens over omroepzaken ge ïnformeerd zullen worden. Bovendien zullen de Limburgse geestelijken binnen kort een bezoek brengen aan Hilversum. De KRO vindt de gesprekken 'positief en openhartig', maar wil daar verder weinig aan toevoegen. „We hebben met de dekens gesproken omdat we niet op een eiland zitten, maar een platform wil len zijn voor de katholieke gemeenschap. Dat betekent niet dat we in het vervolg alleen naar de dekens zullen luisteren. Ook onze 'gewone' leden blijven belang rijk. Daarvoor hebben we onze contact groepen in het hele land",, aldus een woordvoerster van de katholieke omroep. De gesprekken vonden plaats op initia tief van de contactgroep Roermond van de KRO die hiermee enkele onderlinge 'misverstanden' uit de weg wilde ruimen. „In deze tijd van vervlakking hebben de katholieken en hun omroep elkaar nodig. We vonden het zinvol om hiervoor de de kens eens met de KRO te laten praten. Er is gebleken dat het ook hard nodig was". Zowel de contactgroep Roermond als een groot deel van de bij de gesprekken aanwezige 18 dekens zijn het niet eens met de uitlatingen van deken Ben Jans sen van Sittard die vorige week liet we ten dat het gesprek geen aanleiding is ge weest om weer lid te worden van de om roep en hij de vruchten daarvan nog moet afwachten. Volgens de contactgroep geeft Ben Janssen een verkeerd beeld van de gesprekken en is dit zeker niet de mening van alle dekens. „De gesprekken in Venlo en Geleen zijn positiever verlo pen dan Janssen doet voorkomen", aldus de contactgroep. Deken B.G.Chr. Janssen van Sittard heeft vooral kritiek op sommige KRO- programma's. Hij noemt het televisiepro gramma 'Tussen hemel en aarde', waarin een vertegenwoordiger van de Remon strantse Broederschap uiteenzette waarom dit kerkgenootschap verbinte nissen tussen twee homofielen kerkelijk wil laten bevestigen. Het stak hem dat er geen rooms-katholieke deskundige wa!> uitgenodigd om uit te leggen, waarom zoiets in de RK Kerk onmogelijk is. Ver der hebben de dekens opnieuw kritiek geuit op de rol van pastoraal medewerk ster drs. Maria ter Steeg binnen het Om roeppastoraat. „De KRO treedt hier Va-ti- canum II met voeten", aldus deken Jans sen. Hij spreekt van een andere kerkvisie bij de KRO.

de Stem | 1986 | | pagina 19